Plan KNVB onder vuur Sport Caroline Slingerland maakt sterke comeback Vliegende varkens boven stadion Madrid vonne van der Stoep beste lortvrouw in Voorschoten )e zware keuze van De Loor België en Nederland veranderen tijdens Euro 2000 in politiestaat uitstand en Spanje geplaatst 0j_ Titelverdediger Duitsland en Spanje zijn naast de gast- jjdên Nederland en België geplaatst bij de loting voor het EK. e Europese voetbalbond UEFA heeft dit bekendgemaakt. De deling is op 12 december in Brussel. Het is nog onduidelijk k|a. ,e de deelnemers verder over de groepen worden verdeeld, et EK-comité onder voorzitterschap van de Duitse preses Egi- us Braun moet hierover op 10 december een beslissing ne en. Het staat vast dat de vier geplaatste landen elkaar niet in voorronde treffen. ponsor voor Stella Jongmans rwsTER Stella Jongmans heeft een sponsor gevonden om de stvan het jaar door te komen tot na de jaarwisseling. Een sla- >nj en een importeur van alcoholvrije champagne gaan de at- te financieel ondersteunen. Jongmans is nog in onderhande- igmet een hoofdsponsor. Wegens gebrek aan sponsors en eun van de atletiekunie KNAU, die haar verbande naar de B- lectie, zocht Jongmans hulp bij haar dorpsgenoten in Noot- jrp om zich voor Sydney te kunnen kwalificeren. ourier gearresteerd Jim Courier heeft korte tijd in de politiecel in Athens in jAmeriaanse Georgia doorgebracht. De 29-jarige Amerikaanse ptennisser was opgepakt, omdat hij door rood licht reed en we schonken achter het stuur zat. Nadat zijn identiteit was vast heid, mocht Courier vertrekken. evenoord blijft jeugdspelers steunen jTTERDAMFeyenoord legt zich niet neer bij de mogelijke uit- :ing van talentvolle jeugdvoetballers van buiten de Europese lie. Voorzitter Jorien van den Herik wil de betreffende spelers entueel onderbrengen bij 'bevriende' clubs in landen waar de gels voor verblijfs- en arbeidsvergunningen minder streng n, zoals Denemarken of België. „Als de politiek doorzet in de- zaak, zijn we wel gedwongen om iets in elkaar te kunstelen", len [Van den Herik weten. Volgens justitie en het ministerie van ciale Zaken zijn er tenminste achttien spelers van buiten de I illegaal in dienst bij Nederlandse profclubs. chaker Prins overleden isterdam Schaker Lodewijk Prins is vorige week op 86-jarige 'ftijd overleden. Als speler, schrijver en organisator heeft de potmeester een belangrijke rol gespeeld in de Nederlandse laakwereld. Prins speelde tot op hoge leeftijd vele internatio- ïle toernooien. Hij begon in 1931 en deed in 1993 nog mee neen evenement in Italië. Van 1937 tot 1968 kwam Prins voor or,] iderland uit in alle olympiades. In 1965 veroverde hij de Ne- rlandse titel. In totaal schreef hij zo'n twintig boeken over tiaken. plr iack opvolger Nebiolo bij LAAF wte carlo Lamine Diack uit Senegal volgt Primo Nebiolo op voorzitter van de internationale atletiekfedentf ie IAAF. De koppige raad van de IAAF heeft in Monte Carlo ingestemd t Diacks benoeming tot en met het congres van augustus II in het Canadese Edmonton. Nebiolo overleed eerder deze w and op 76-jarige leeftijd. De 66-jarige advocaat Diack was ds 1976 vice-voorzitter van de IAAF en sinds 1991 bekleedde functie van eerste vice-preses. e Bruijn derde bij wereldbeker 5hingtonInge de Bruijn is bij de wereldbekerwedstrijd kor- aan in Washington als derde geëindigd op de 50 meter vrije Ze tikte aan in een tijd van 25,13. De zege ging naar de erikaanse Jenny Thompson in 24,74. Haar landgenote Dara res eindigde als tweede met 24,81. De Bruijn heeft het Euro- e record op deze afstandjn handen met 24,84. Thompson ook de 100 meter vlinderslag. amiel Maase naar EK-cross Leidenaar Kamiel Maase is als enige Nederlander voor- electeerd voor de EK cross dat half december in het Sloveen- /elenje wordt gehouden. De KNAU wil een ploeg van vijf innen naar het evenement sturen. De vier overige deelne- rs worden na de Warandelpop, later deze maand in Tilburg, ïgewezen. Bij de vrouwen heeft alleen de Leidse Erika van de belangstelling voor het EK. Zij zal tijdens diezelfde Waran- iop vormbehoud moeten tonen. me van der Stoep is dit jaar 'mv leste sportvrouw van Voor- iten gekozen. Gisteren nam ijdens een bijeenkomst in ig.fi Mexx-gebouw in Voorscho- de bijbehorende prijs in angst. Van der Stoep werd jaar wereldkampioene ge- itheffen in de klasse boven jaar. Waterpoloër Michiel ama eindigde op de tweede leiden, jan bey De oud-meisjes kampioene van Nederland, de nu 24-jarige Leidse Caroline Slingerland, heeft met het bereiken van de finale tweekamp van de NK- -voorronden haar doel bereikt. Ze maakt hiermee een fraaie comeback bij de schaaktop. Beide finalisten mogen immers volgend jaar deelnemen aan de finale zeskamp van het NK voor vrouwen. In de voorronde-finale wer den vier rapidpartijen gespeeld om een winnaar aan te wijzen, maar echt spannend was dit niet meer. Slingerland won met 2,5-1,5 van Jessica Harmsen en ontving een bescheiden eerste geldprijs. Harmsen en Slingerland wa ren op voorhand ook de uitge sproken favorieten en de hoog ste ratinghouders onder de dertig deelnemende vrouwen in het knock-out toernooi. Bei de vrouwen komen overigens niet eens voor op de laatste KNSB-pIaatsingslijst, wat als een ernstige omissie mag wor den beschouwd. Caroline Slin gerland is al jaren actief en speelt met het eerste team van Oegstgeest '80 op een hoog competitieniveau. Caroline Slingerland bereikte de finale door in de tweede ronde (voor de eerste ronde was ze vrijgesteld) te winnen van Monica van der Griendt (1,5-0,5). In de derde rondgang moest een tie-break de beslissing brengen tegen het jonge talent Bianca Muhren (3-2). In de halve finale versloeg Slinger land concurrente Pamela Ino- stroza overtuigend met 2-0. Met een voldane blik (ze won een stuk), kon ze het zich ver oorloven om in de tweede par tij het remiseaanbod van Inost- roza af te slaan. Ze stond reeds met 1-0 voor en had aan remi se genoeg, maar ze wilde perse ook die partij winnen. Dat bracht haar score op vieren eenhalf punt uit zes partijen met een toernooi-prestatiera- ting van rond de 2100. Het le verde haar zelfs nog een kleine ratingwinst op. Op de vraag of ze deze pres tatie als een nieuwe uitdaging ziet, zei Caroline: ..Ik ben vorig jaar afgestudeerd in het straf recht, maar ik zou als titel toch liever FIDE-meester genoemd willen worden." Over haar kan sen tegen de vrouwentop van Nederland is ze optimistisch. „Als ik me kan voorbereiden op m'n tegenstanders, heb ik goe de kansen." Van den Herik weer op de barricaden Na een periode van relatieve rust klimt Jorien van den Herik, gedwongen door de omstandigheden, weer op de barricaden. De voorzitter van Feyenoord gaat de komen de weken ouderwets de strijd aan met de KNVB. De voetbalbond moet terug naar de basis, vindt de Rotter damse preses die eerder het (korte) leven van het com merciële tv-station Sport7 zuur maakte. rotterdam anp Volgens Van den Herik dient de KNVB zich te beperken tot kerntaken, die bovendien voor al amateurs aangaan zoals competitieschema's, spelregels en tuchtreglementen. Alle an dere zaken die puur te maken hebben met het betaalde voet bal, dienen te vallen onder de verantwoordelijkheid van de belangenorganisaties Eredivisie NV en TOTO CV. Daarbij gaat het in de Van den Heriks visie onder meer om het commerci ele en economische beleid, als mede om de vertegenwoordi ging bij overheid en internatio nale (voetbal)instanties. KNVB- specialismen zoals scheids rechters, managers, woordvoer ders wil hij op basis van kwali teit inhuren. „Alleen een zakelijke aanpak onder een eigen of eventueel gezamenlijke verantwoordelijk heid van de voetbalonderne mers kan tot succes leiden", benadrukt Van den Herik. Met andere woorden: wat betreft de baas van Feyenoord is de hoofdrol van de 'monopolist' KNVB in het toekomstige be taalde voetbal zo goed als uitge speeld. De Eredivisie NV (ENV) moet de toonaangevende in stantie worden, die licenties verstrekt in een zakelijk con cept. Deelnemers kunnen dan beschikken over faciliteiten, naam en logo van de competi tie en meedelen in de opbreng sten hiervan. Van den Herik komt tot die harde conclusie na een grondi ge bestudering van het KNVB beleidsplan 2000-2003 dat de profclubs in het afgelopen weekeinde uit Zeist hebben ge kregen. Hij heeft deze week zijn talrijke bezwaren op schrift ge steld cn aan alle betaaldvoet- balorganisaties in Nederland doen toekomen. „Het beleidsplan van de KNVB is een utopie", stelt Van den Herik in zijn lijvige epistel. „Het is niet meer dan een po ging een bestaande situatie te handhaven. Met pappen en nathouden komen we er echter niet. De KNVB moet verande ren en wel bij de basis. Want zolang het bondsbestuur c.q. de bondsvergadering uiteinde lijk nog altijd het laatste woord heeft, heeft het profvoetbal geen eigen rechten. We blijven dan afhankelijk van buiten staanders. Economisch gezien, is dat onwenselijk." Van den Herik: „Het is de clubs onjuist het inspelen op nieuwe (internationale) ontwik kelingen over te laten aan de KNVB en zeker niet aan een af deling (sectie of unit) daarvan. Dat maakt een optimale belan genbehartiging voor de prof clubs onmogelijk. Zo zal de KNVB in Nederland of bij de UEFA of FIFA nooit het stand punt van de clubs, maar altijd het eigen standpunt verdedi gen. Ook mede daarom moet er iets wezenlijks veranderen in de structuur van de KNVB." Het sectiebestuur betaald voetbal stelt in het beleidsplan onder meer voor de brancheor ganisaties Eredivisie NV en TO TO CV bij de KNVB onder te brengen. Van den Herik wil echter niet aan de hand van de KNVB het nieuwe millennium in. Hij spreekt van een 'kramp achtige poging van de KNVB om te houden wat men denkt te hebben'. Van den Herik blijft naar ei gen zeggen het gezamenlijke belang in het Nederlandse prof voetbal onderkennen. „Zolang het maar niet is afgedwongen en niet ten koste gaat van de groei- en toekomstmogelijkhe den van Feyenoord. Daarom wil ik bijvoorbeeld af van de verplichte afdracht aan de KNVB bij onze thuiswedstrijden in de Champions League. Dat kost ons per duel 7,4 procent van de bruto recette. Dan praat je snel dit seizoen over een to taalbedrag van vele tonnen. Ook wil Van den Herik de in ternationals van Feyenoord in de nabije toekomst gaan 'uitle nen' aan Oranje. „Ik vind het niet langer verantwoordelijk om onze spelers slechts tegen een geringe vergoeding af te staan aan het Nederlands elftal. We zijn onze beste voetballers soms zes weken kwijt. Gedu rende die periode moeten we wel hun salaris gewoon dooi betalen en lopen we ook nog al le gezondheidsrisico's. Dat is niet meer van deze tijd. De KNVB moet ook hierin zijn ver antwoordelijkheid en alle ver plichtingen op zich nemen." Haarhuis en Palmer winnen barcelona gpd plaats, het jongens-junioren- team van basktebalvereniging Blitz werd derde. De basketbal club ontving ook de vereni- .gingsprijs, terwijl de onder scheiding voor veteranen naar hockeyclub Forescate ging. De aanmoedigingsprijs werd toebedeeld aan Paul Verhoeven (american football), de vrijwilli- gersprijs was voor Leo Boeren van volleybalvereniging Gemi- ni/Kangeroes. „Ik ga eens kijken of er al een varken boven het stadion vliegt", was dinsdagmiddag de laatste grap van John Toshack tegen een verslaggever. Zijn typische Britse humor was toen al omgeslagen in cynisme. Drie uur later kwam de Britse oefenmeester naar buiten met de ontslagbrief van voor zitter Lorenzo Sanz op zak. De 'varkens van Toshack' zijn in Spanje een begrip geworden. Na zijn openlijke kri tiek vorige week op de spelersgroep weiger de de trainer (ondanks een dringend ver zoek van het bestuur) die kritiek terug te nemen. „Het ligt eerder voor de hand dat je varkens over het stadion ziet vliegen dan dat ik mijn woorden intrek", was zijn reac tie. Daarmee bezegelde hij als het ware zijn lot als oefenmeester bij De Koninklijke. Negen maanden geleden kocht Sanz zijn vriend weg bij een Turkse ploeg met de op dracht een einde te maken aan de anarchie binnen de Madrileense spelersgroep. Guus Hiddink was ontslagen, omdat hij te weinig discipline wist af te dwingen. Toshack be gon met een aantal spelers 'die niet pasten in het team', zoals Suker en Mijatovic, de laan uit te sturen. Met anderen, onder wie Clarence Seedorf, lukte dat niet. De directe aanleiding voor het ontslag van Toshack was dan ook het gevecht om de macht tus sen de trainer en zijn spelers. Volgens som mige commentaren hebben de spelers dat gevecht gewonnen. „Sanz ontslaat Toshack onder druk van de spelers", luidde de kop in een van de Spaanse kranten. Niemand van de spelers wilde echter reageren op het ontslag, maar de gezichten van sommigen spraken boekdelen. De meeste spelers van Real Madrid zijn overigens gewend aan de 'dans der trai ners' bij hun club. Leo Beenhakker was de laatste die het langer dan één seizoen bij De Koninklijke heeft volgehouden. Na zijn ontslag in 1989 was het een komen en gaan. Lorenzo Sanz, binnenkort vier jaar voorzitter, zag met Toshack zijn zevende trainer vertrekken. Al die voortijdige ontsla gen hebben de club al meer dan 25 miljoen gulden gekost. Inmiddels zijn de speculaties over een nieuwe opvolger in volle gang. Het zijn de zelfde namen die ook werden genoemd na het ontslag van Guus Hiddink. Jose Anto nio Camacho, coach van de Spaanse natio nale selectie, Fabio Capello, Valdano en Antic en zelfs Johan Cruijff staan op de lijst met potentiële kandidaten van Real Ma drid. hartford anp Paul Haarhuis en zijn Ameri kaanse partner Jared Palmer zijn bij ATP WK in het dubbel spel terug in de race. Het tweetal won zijn tweede partij wel. Tegen David Adams en John-Laffnie de Jager werd het 6-4 7-5. In hun openiningsduel moesten Haarhuis en Palmer hun meerdere erkennen in de als tweede geplaatste Austra liërs Todd Woodbridge en Mark Woodforde. Haarhuis veroverde vorig jaar de dub- belspeltitel met Jacco Eltingh. Deze stopte daarna. Haarhuis had al zijn erva ring nodig om ervoor te zor gen dat Palmers eerste optre den bij het WK al niet na twee dagen voorbij was. Him oppo nenten vochten na de neder laag in de eerste ronde tegen Sebastian Lareau en AJex O'Brien, ook voor de laatste kans op de halve finales. De Zuid-Afrikanen maakten ser verend de eerste fout. Het kostte hen meteen de set. De tweede ging gelijk op tot 5-5. Bij 30-40 in de elfde game pakten Haarhuis en Palmer de eerste de beste gelegenheid voor een break. Op eigen ser vice maakten ze de partij uit. Winst op de Canadees Lareau en de Amerikaan O'Brien brengt een plek bij de laatste vier dicht bij. art operatie maakt einde aan ritmestoornissen 16>; REI Boll- 0r keuze voor de topsport, het ir.zi en voor even in de waag- Schaatsster Barbara de )r liet zich voor dit schaats- zoen opereren aan haar hart we- i hartritmestoornissen te Van helpen. Een gevaarlijke hi ep. die noodzakelijk was its i topsport te blijven bedrij- e)c|l. arts vertelde me dat ik 'ankelijk zou kunnen wor- 05 n van een pacemaker als het zou gaan. Ik ben wel heel geweest. Toch heb ik 'rgezet. Aan iedere operatie ten nu eenmaal risico's." ingreep is achteraf goed gevallen, De Loor is hersteld het lichamelijk ongemak haar vorig schaatsseizoen raa- nig in de weg zat. „Ik voelde voorheen al bij de war- g-up. Je vraagt dan veel je lichaam en mijn hart- 172 g vloog dan zo naar twee- iderd. Je schrikt je iedere lrrot en-je wordt er ook nog is heel moe van. Je kunt je 07i fn lichaam niet vertrouwen, uisa 1 de andere kant wen je er 1 aan. Toch heb ik me direct het seizoen in het Acade- marfl^h Ziekenhuis Utrecht la- 1 helpen. Het was aan mij: rtro tepteren of opereren. Maar "J net een nieuw contract voor drie jaar getekend en wil de nog niet stoppen." De grootste stimulans om zich over te geven aan de me dische wetenschap kreeg ze echter tijdens de WK allround in Hamar, toen haar hart weer eens op hol was geslagen. Nor maal drukte de teamarts de halsslagader dicht en was het juiste ritme snel hervonden. Toen niet. „Niets hielp, mijn hart ratelde maEir door. Ik raakte toen zo in paniek, dat ik dacht dat ik dood zou gaan. Na dat moment heb ik het be sluit voor mezelf genomen." Het risico van een medische behandeling was bekend, De Loor moest het vanaf dat mo ment zelf doen. Ook haar trai ner en ploeggenoten konden haar nauwelijks bijstaan. „Het is toch een zaak van jezelf. Na tuurlijk heb ik alles goed over wogen, er zijn ook momenten geweest dat ik dacht: ik doe het niet. Zelfs op de operatie tafel. Dit was een duidelijke keuze voor de topsport. Want in mijn dagelijks leven had ik er geen last van. Alleen bij zware inspanningen." De operatie nam in totaal vijfenhalf uur in beslag. Na een uur hadden de artsen de ver keerd functionerende zenu wenbundel in de hartstreek gevonden. „Toen hoorde ik dat ze er vertrouwen in had den dat ze zouden slagen. Ze moesten die zenuwenbundel met een laser dichtbranden. Dat deden ze in acht keer. Acht keer ook zat ik in doods angst." Afgezien van het lichamelijk herstel vergde de geestelijke revalidatie vooral veel van de 25-jarige Heerenveense. „Je bent opgelucht, natuurlijk, want je weet dat het probleem is opgelost. Maar je leert tege lijkertijd relativeren." En dat is voor een topsporter doorgaans niet bevorderlijk voor de moti vate. Een schaatswedstrijd wordt dan immers al snel iets onbelangrijks. Daar komt bij dat De Loor het seizoen niet lekker begon nen is. Bij de eerste wereldbe kerwedstrijd, vorig weekeinde in Inzeil, stelde ze teleur op de 3 kilometer (elfde). „Het ge voel is er nog niet. Ik zoek nog naar mijn slag." Huilend zat ze na haar race op een bankje. „Ik had ge hoopt dat ik voor mijn moed beloond zou worden dat ik als angsthaas die ingreep had aangedurfd. Daarvoor had ik gehoopt op een passende uit slag. Maar ja, ik ga door op de zelfde weg. Ik voel dat ik ook dit seizoen weer beter zal wor den. Dat moet." Barbara de Loor: „Er zijn ook momenten geweest dat ik d doe het niet. Zelfs op de operatietafel." den haag gusbert spierenburg De legers zijn bekend. Niet alleen de hooligans uit Duitsland, maar ook die uit Engeland komen dus definitief naar Euro 2000. Het spanningsveld trilt, meer dan wenselijk is. De komst van het Engelse nationale voetbalelf- tal naar de Lage Landen is vanuit sportief oog punt een feest voor het toernooi. Veiligheidstech- nisch vergt de deelneming van Engeland een operatie, die het voorstellingsvermogen te boven gaat. Nederland en België staan aan de vooravond van een samenscholing van de beruchtste sup porters uit Duitsland en Engeland, samen nota bene met die van Ajax en Feyenoord, en mis schien wel drie weken lang op een (veel te) klein territorium. Volgens een veiligheidsfunctionaris die nauw bij de voorbereiding is betrokken, wordt het drie weken oorlog. Voetbal achter hek ken met prikkeldraad. Gevoelens van grote ongerustheid beheersen in belangrijke mate de conferenties en vergade ringen die gewijd zijn aan de justitiële en politio nele aanpak rond Euro 2000. Betrokkenen is ech ter op het hart gedrukt een grote zwijgzaamheid aan de dag te leggen. Waarschuwingen noch kri tische kanttekeningen worden getolereerd. De indruk moet worden gewekt dat er geen vuiltje aan de lucht is. Welingelichte bronnen weten te melden dat Nederland en België tussen 10 juni en 2 juli ver anderen in een politiestaat. Er wordt een politie macht op de been gebracht, zoals dat in beide landen nog niet eerder is vertoond, en wel elke dag, drie weken lang. De contouren van een staat van beleg zijn niet ver weg. Aan de kolossale operatie die onvoorstelbare fysieke en financiële offers kost en de rest van het land in de schaduw stelt, ligt een bidbook ten grondslag dat in de basis kan worden herleid tot drie soorten plannen: een strategisch plan (voor alle confrontaties), een formatieplan en een mo biliteitsplan. Binnenlandse Zaken eist dat de korpsen van de acht speelsteden alle mankracht (100 procent) mobiliseren en de niet-speelsteden nog altijd 10 procent. Wie - rekening houdend met vakantie-, verlof- en ziektedagen - in de zomer in de rest van het land de openbare orde moet handhaven, is een interessante vraag. De dieven lijken vrij spel te hebben. De groteske inzet van de politie die bijzondere bevoegdheden krijgt en het voorstel zelfs om het leger in te zetten, onderschrijven de idioterie en waanzin van een onderneming, die slechts is be doeld om de Europees voetbalkampioen aan te wijzen. Veertien jaar na de Heizel-ramp in Brussel, waar de Europa Cup-finale Liverpool-Juventus in een tragedie met tientallen doden eindigde, is de schuldvraag nog altijd niet opgelost. Alleen de kapitein van de rijkswacht is gestraft. Ook ten aanzien van Euro 2000 bestaat nog geen eendui digheid over verantwoordelijkheid. Niet toevallig is de organisatie ondergebracht in een stichting. Naar Nederlands recht is die na de finale auto matisch ontbonden. Als Euro 2000 onverhoopt niet in een feest, maar in een zwanenzang eindigt, zullen de vele vragen die nu resten, vermoedelijk pas aan de or de komen tijdens de behandeling voor een parle mentaire enquêtecommissie. Niemand anders dan Cruijff zou de situatie rond Euro 2000 beter onder woorden kunnen brengen: 'Waar zijn ze in godsnaam mee bezig?'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23