Leidsch Dagblad KEUS 'Premie voor WW kan fors omlaag' Top CD's Lenny richt grote schade aan Manuscript Vestdijk onder de hamer r Morgen 112 jaar 5 £iCarey esq® Zuid-Holland leende geld uit aan dubieuze banken Supersnel autowassen Meubel Boulevard DE MEESTE OP DE MEUBELBOULEVARD LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS IAG 19 NOVEMBER 1999 rieg land is bezig met de uit- op van de stroompro- ibedrijven aan het bui- nd. Vandaag werd be- dat EPON met centrales lord en oost-Nederland miljard gulden wordt icht aan het Belgische abel. MDAAG 26 PAGINA'S 1 nland 3,5 land 7 uren Kunst 21 imie .8,9 en Samenleving 16 'ek van de Dag 2 15,17,1? 3,19,20 programma's 11 n Groen/Strips 10 23.25 overzicht 16 en-Wiel 13 OPGERICHT 1 MAART 1860 15 Leidse drieling viert halve eeuwfeest iva dingt naar HSL loordelijk openbaar-ver- edrijf Arriva dingt mee le exploitatie van de ho- lheidslijn (HSL) tussen irdam en Parijs. Na het ten van de onderhande- tussen minister Nete- en de NS komt er een iare aanbesteding. Het Arriva meent voldoende te hebben met de ex- openbaar ver- 18 Ritueel van turen op veilingklok verleden tijd 19 Forse toename van Leidse scholieren in Voorschoten [3 ider Plancken Jt 15 jaar erechtshof in Pisa heeft R. van der Plancken ddag veroordeeld tot genisstraf van vijf voor de moord op de G. Ulrich uit Zand en verboden wapenbe- lrich werd op 19 juni het Toscaanse Volterra schot in de rug ge en stierf ter plaatse. 5 ppa wil verbod |sn op het werk Europese Commissie naar een rookverbod werkvloer. Volgens mi- Borst van volksgezond- il de Ierse eurocommis- tyrne dit vastleggen in verplichtende richtlijn 11e EU-lidstaten. bond stopt kabinet CNV breken het over- t het kabinet over de so- ekerheid af. Ze zijn woe- dat het kabinet de toe- ïg van WW, WAO en bij- in één rijksdienst wil brengen. Vakbeweging 23i erkgevers kunnen een krijgen in een raad van van deze dienst. /erkoop van ombedrijven 21 Dirigent Henk Briër nog lang niet aan stoppen toe 23 Nederland tijdens EK 'politiestaat' leiden Catharina van Dam-Groeneveld wordt morgen 112 jaar. De geboren en getogen Leidse is daarmee niet alleen de oudste inwoner van Neder land - dat is ze al een tijdje - maar bovendien de eerste mens in ons land die de grens van 112 door breekt. Oma van Dam viert baar verjaardagsfeest morgen in haar huisje in de Groenoordstraat waar ze nog altijd samen met haar zoon Cor (foto) woont. De hele buurt en alle kinderen, kleinkinde ren, achterkleinkinderen en achterachterkleinkinde ren komen op visite. Pagina Leiden: Kaatje van Dam verlegt de grenzen foto loek zuyderduin sint maarten-de bilt anp-dpa-gpd De uitwerking van orkaan Lenny op de boven windse eilanden pakt erger uit dan eerder ver wacht. De orkaan bleef langer dan voorspeld hangen boven de eilanden van de Nederlandse Antillen. Vooral de regenval op het toch al zo nat te Sint Maarten gaan volgens het KNMI veel pro blemen, zoals modderstromen, opleveren. De eilanden lagen vanochtend nog steeds in het stormveld van Lenny. De orkaan zelf is in oostelijke richting weggetrokken en daarna weer stationair gaan liggen. Dat betekent dat het oog en de omliggende stormen waarschijnlijk nog de hele dag rond St. Barthélemy blijven hangen. De orkaan zelf is afgenomen tot categorie 2 (gemiddelde windsnelheid 160 kilometer per uur). De storm heeft aan zeker zes mensen het leven gekost. Op St. Maarten verloor één persoon het leven toen zijn auto door de modder werd meegesleurd. Op het Amerikaanse eiland St. Cro ix lieten vier mensen het leven, in San Juan op Puerto Rico één. Op Sint Maarten heeft het in een etmaal meer Kabinet houdt premie hoog voor koopkracht Werknemers betalen meer premie voor de werkloos heidsverzekering WW dan nodig is. Het kabinet heeft de premie voor volgend jaar vastgesteld op tien procent. Maar volgens het LISV, de toezichthouder op de sociale zekerheid, is een premie van 6,8 procent genoeg. Dit kan een modale werknemer een paar honderd gulden per jaar opleveren. Het kabinet wil de premie niet verlagen omdat dan de lagere inkomens er volgend jaar minder in koopkracht op vooruit gaan dan de middeninkomens. kabinet besloot echter op Prins jesdag de premie op tien pro cent te houden. Het LISV schat immiddels dat 6,8 procent WW- premie voldoende is en zegt niet te begrijpen waarom het kabinet die aanbeveling niet volgt. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken ontkent niet dat het LISV op zich gelijk heeft, maar bena drukt dat bij de vaststelling van de premies ook politieke over wegingen een rol spelen. Het kabinet streeft naar een gelijk- den haag sjaak smakman Eerder deze week maakte het CBS bekend dat de werkloos heid met 211.000 geregistreerde werkzoekenden een nieuw laagterecord heeft bereikt. Bo vendien neemt ook de langdu rige werkloosheid flink af. Het LISV adviseerde eerder dit jaar al dat de WW-premie door de groeiende werkgelegenheid (meer premiebetalers) en het dalende aantal werklozen (min der uitkeringen) omlaag kon van 10,1 tot 7,95 procent. Het 'Voetbalgeweld bij Euro 2000 onbeheersbaar' haarlem john oomkes De bewaking van de voetbal stadions De Kuip, de ArenA, het PSV-stadion en Gelredome tijdens de EK-voetbal zal wei nig effect hebben, verwacht hooligan-expert Paul van Ga geldonk. „Hooligans hebben een neus voor de zwakke plek ken van de tegenstander", zegt de Zandvoorter. Hij verwacht dat hooligans uit Engeland, Duitsland en eigen land zullen toeslaan in binnensteden en op campings. Pagina 2: Commentaar Pagina 5: 'Fans hebben geen respect voor politic' 32.50 p/st. f CA 2 stuks T OU," utofsolitude tHEUWl 2 InWbte EES® 3 greatest hits 3 ÏNÏEUWl 4 Dulce Pontes (Tnci i\XA o primeiro canto jNlcUvyj 6 Andrea Bocelli rrrrFTTïiül Sogno I Sacred arias (NlEUWl den haag anp 8 ShaniaTwain -- iiaTI come on over [NIEUW] 9 Eric Clapton ..ij the best of eric clapton (NIEUW! 10 Counting Crows rffiTETïwl De Indonesische Overzeese Bank en de Brazilaanse staats bank Banco do Brasil hebben van de provincie Zuid-Holland tientallen miljoenen guldens geleend. Beide banken hebben van de kredietbeoordelingsfir- ma Lombard Odier de rating B meegekregen, ofwel twijfelach tige kwaliteit. Dat blijkt uit de lijst van de provincie Zuid Hol land met namen van bedrijven en instellingen aan wie geld is «VM»"*"* tlANtl Rectificatie foto Kamerkrant Et In de Kamerkrant van deze maand is bij 'H het artikel 'BMD Advies verbeterd verder' (pagina 5) een verkeerde foto afgedrukt. De juiste foto is hieronder geplaatst. Pe nieuwe ploeg van de Bedrijfsmilieudienst Rijn- en jouweland. BMD Advies is gevestigd te Alphen aan den Én aan de Industrieweg 36, telefoon (0172) 423130. joto: Bureau de Fotograaf ffé bof enk De twee banken, die ieder een vestiging hebben in Am sterdam, hebben hun thuisba sis in landen die grote financië le problemen hebben of had den. In 1998 stond Brazilië door de Sambacrisis aan de rand van de afgrond, terwijl Indonesië nog steeds grote politieke en economische problemen heeft. De lijst werd vanochtend openbaar gemaakt na een be roep op de rechter door regio nale omroep Radio West en de Haagsche Courant. Uit vrees voor schadeclaims weigerde de provincie in eerste instantie over te gaan tot openbaarma king van de lijst. Solide klanten zijn bijna alle grote banken, openbare nuts bedrijven en gemeenten. Maar ook met commerciële instellin gen als KLM doen zaken met Zuid-Holland. Een woordvoerder van de fi nanciële dienstverlener KBW Wesselius Effectenbank N.V. verwacht voor de provincie geen grote risico's meer. Hij wijst erop de leningen vooral uitstaan bij solide bedrijven. Zuid-Holland kwam dit jaar in opspraak toen bleek dat 47,5 miljoen gulden was geleend aan het noodlijdende handels huis Ceteco. Vervolgens kwam aan het licht dat de provincie op grote schaal bankiertje speelde, waarmee in totaal een bedrag van 2,3 miljard is ge moeid. Doek valt snel voor Air Holland schiphol» anp Het faillissement voor Air Hol land is nabij. Binnen enkele da gen valt het doek voor de nood lijdende luchtvaartmaatschap pij, verwacht bestuurder Kloos van De Unie. „Het personeel loopt weg en er zijn problemen om deze maand de salarissen uit te.betalen." De curatoren zouden van ochtend de ruim 500 werkne mers inlichten over de stand van zaken. „Daar hebben de bewindvoerders niet het faillis sement aangekondigd", licht Kloos toe. Maar dat is volgens hem wel aanstaande. De kosten gaan door, maar er zijn geen inkomsten meer, omdat alle toestellen aan de grond blijven. Concurrenten Martinair en Transavia trekken agressief aan het cabine- en vliegpersoneel. Over het kantoorpersoneel, on geveer 100 mensen, maken de bonden zich grote zorgen. Zij liggen minder goed in de markt. matige koopkrachtontwikkeling voor iedereen. Een forse verla ging van de WW-premie door kruist het op Prinsjesdag gepre senteerde plaatje. Van een ver laging van de WW-premie pro fiteren namelijk alleen de werk nemers die tussen de 35.000 en 75.000 gulden bruto per jaar verdienen. Het profijt is in gul dens bovendien groter naarma te iemand meer verdient. PvdA-Kamerlid Van Zijl zegt het kabinet 'zeker om uitleg te zullen vragen', maar voegt daaraan toe dat 'we niet over haast om lagere premies moe ten roepen'. Hij voert daarvoor aan dat eind vorig jaar er nog forse tekorten waren bij de so ciale fondsen en dat er toen ook 'niet overspannen is gerea geerd'. Toen is besloten die te korten over een aantal jaren ge leidelijk aan te zuiveren om een forse premieverhoging. Die te korten zijn overigens nu al aan gezuiverd. Kia dealer Vlietwijk v. Beethovenlaan 67 Voorschoten NR. 42161 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 geregend dan normaal in een half jaar. Hoe groot de schade is, viel vanochtend -vanwege de nog nachtelijke omstandigheden op het eiland moeilijk in te schatten. Een woordvoerster van gezaghebber Dennis Richardson zei dat verschil lende mensen hadden gebeld omdat hun huis onder water stond of het dak eraf was gewaaid. Hoteleigenaar L. Proper op Sint Maarten denkt dat de orkaan erger was dan Luis, die vier jaar ge leden voor een miljard gulden schade aanrichtte. Hij zag hoe palmen uit de grond werden gerukt en scheuren ontstonden in betonnen gebouwen. Koningin Beatrix en prins Claus bezochten gis teravond het vissersdorp Westpunt op Curasao, waar een uiüoper van Lenny schade heeft ver oorzaakt. De regering van de Nederlandse Antillen op Curasao heeft Den Haag officieel om hulp ge vraagd. Het Nationaal Coördinatieteam heeft twee DC-10's klaarstaan die hulpgoederen kun nen overvliegen. De toestellen vertrekken waar schijnlijk vanavond. Antillianen en Arubanen in Nederland overwogen vanochtend een hulpactie op te zetten voor de eilanden. HET WOORD IS AAN Stanislaw Jerzy Lec Als u van vreugde op springt, zie dan toe dat nie mand de grond onder uw voeten weghaalt. 110.00 -16,00.1 rofggffifo j sHOWKDöM ^v^Cieïm Kantoormeubelen Legionella treft twee sportclubs in Oegstgeest oegstgeest nienke ledegang Hockeyclub LOHC en voetbal vereniging UDO in Oegstgeest hebben dit weekeinde al hun wedstrijden afgelast, omdat de douches van beide clubs zijn besmet met de legionellabac- terie. De besmetting kwam de ze week aan het licht bij een onderzoek van de gemeente. De clubs hebben op advies van de gemeente alle toegangen tot het terrein afgesloten. Voorzover bekend zijn er geen ziektegevallen. De clubs heb ben iedereen die de afgelopen twee weken bij de vereniging is geweest op de hoogte ge steld. Voorzitter R. van den Wall Bake van LOHC is 'behoorlijk geschrokken'. „Maar we zijn ook blij dat de besmetting in dit stadium is ontdekt en dat er naar wij weten geen slacht offers zijn." Volgens secretaris C. van der Star heeft het be stuur van UDO direct 'alle be langhebbenden' op de hoogte gesteld. De clubs praten van daag met de gemeente over de verdere procedure. Wanneer de sportterreinen weer voor het publiek toegan kelijk zijn, is onbekend. Beverwijk Weduwe schrijver teleurgesteld: 'Zoiets verkoop je niet achter iemands rug om Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. haarlem jan kuys 'Ongepast'. Zo kwalificeert een teleurge stelde Mieke Vestdijk-van der Hoeven het ter veiling brengen van het handgeschre ven manuscript De Vuuraanbidders. Vol gens mevrouw Vestdijk had het in de rede gelegen dat zij vooraf op de hoogte was ge steld van de voorgenomen verkoop van dit omvangrijke en belangrijke werk van Si mon Vestdijk. Het manuscript van De Vuuraanbidders, bestaande uit acht met veel opmerkingen en kanttekeningen ge sierde aantekenschriften, komt woensdag 1 december onder de hamer bij het gere nommeerde Haarlemse veilinghuis Bubb Kuyper. De richtprijs ligt tussen de 45.000 en 55.000 gulden. De aanbieder wenste on bekend te blijven, maar blijkt Herman Pas- schier te zijn. Blijkens de niet-geautoriseer- de biografie van Hans Visser over Simon Vestdijk was Passchier nauw betrokken bij de totstandkoming van deze roman, waar mee de schrijver in 1950 de prestigieuze P.C. Hooftprijs verwierf. Als dank voor het bewaren van zijn manuscripten in de laat ste oorlogsjaren heeft Vestdijk het manu script van De Vuuraanbidders aan Pas schier cadeau gedaan. „Zoiets verkopen doe je niet achter ie mands rug om", moppert mevrouw Vest dijk, die Herman Passchier overigens goed kent. Ze zegt graag vooraf te hebben willen weten dat het manuscript naar de veiling zou gaan. „Dan hadden we kunnen praten over hoeveel hij er voor wil hebben. Maar in feite gaat het daar nog niet eens om. Het is gewoon jammer dat hij niet de beleefd heid heeft gehad om te melden dat het ver kocht zou worden. Zomaar een manuscript verkopen, doe je toch niet. Dan moet de nood wel heel hoog zijn." Passchier geeft na enige aarzeling toe het manuscript, dat hij al 55 jaar onder zijn hoede heeft, voor verkoop te hebben aangeboden. Hij wil niet zeggen waarom. „Dat zijn privé-rede nen." Een van de verkoopvoorwaarden is een vastgestelde minimum-opbrengst. Vol gens Hans Visser wilde Passchier jaren ge leden het manuscript al verkopen. „Hij wil de er toen een ton voor hebben." Ook me vrouw Vestdijk herinnert zich eerdere po gingen om het te verkopen. Passchier ont kent dat hij het manuscript eerder te koop zou hebben aangeboden. Noch mevrouw Vestdijk noch Hans Visser is geïnteresseerd in het uitbrengen van een bod. Naam: Voorletters: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: D Per maand automatisch (ƒ33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. m/v zontrole bezorging)

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1