Wagenaar geeft eerste aanzet voor Friese theoloj 'Ik denk: mensen die licht doorlaten zijn heilig' Geloof Samenleving fa VRIJDAG 19 NOVEMBER 1999 VANDAAG q Elisabeth van Thüringen leefde slechts 24 jaar, I y van 1207 tot 1231, maar ging na haar dood door N0V het leven als heilige patrones van alle armen, zieken, behoeftigen, handwerksters en vele naar haar vernoemde ziekenhuizen en andere charitatieve instellingen. De reden van deze uitverkiezing ligt voor de hand: de als Hongaarse prinses geboren Elisabeth trok zich het lot aan van alle minderbedeelden. Ze werd al zeer jong uitgehuwelijkt aan Lodewijk van Thüringen. Die steunde haar fascinatie voor het armoede-ideaal van Fransiscus van Assisi, ondanks de tegenstand die zij ondervond aan het luxe hof. In 1227 stierf Lodewijk. Elisabeth bleef met drie kinderen achter en werd prompt van al haar bezittin gen beroofd. Er was druk van hooggeplaatste vrienden voor nodig om haar te rehabiliteren. Daarop trok Elisabeth zich terug en leefde de laatste jaren in alle eenvoud. Ze liet nog wel een hospitaal bouwen, waar ze zelf meehielp met de verzorging van de arme zieken. Na haar dood liet de heilig verklaring slechts vier jaar op zich wachten. Elk jaar op 19 november wordt Elisabeth van Thüringen herdacht. Paus wil helderheid over abortus Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II eist van de Duitse bis schoppen dat ze helder en met één stem van het 'evangelie van het leven' getuigen. De paus sprak gisteren een aantal Duitse bisschoppen toe bij hun vijfjaarlijkse bezoek aan het Vaticaan. De kerkleider had hen in september al opgedragen geen verkla ringen meer uit te geven die abortus mogelijk maken. Dat bete kent dat zij moeten breken met het overheidssysteem van ad- Gesbureaus. Dertien bisschoppen willen daar niet aan. Maar de paus eist eenstemmigheid. „De Voorzienigheid heeft mij wel licht de zetel van Petrus toevertrouwd om op de drempel van het derde millennium een hartstochtelijk pleitbezorger van het leven te zijn", aldus de paus. Managers in de leer bij benedictijnen londen Britse managers kunnen in de leer bij de benedictij nen. Leden van deze oudste kloosterorde van de westerse kerk geven volgende week een (uitverkochte) cursus over 'modern management en het kloosterleven'. Tien bestuurders van grote Britse concerns hebben zich ingeschreven voor de driedaagse workshop in het klooster in Ampleforth (Yorkshire). „Een van de doelstellingen van de cursus is te kijken naar een eventuele overeenkomst tussen het leiden van een bedrijf en het leiden van een klooster", aldus een woordvoerder van de orde. Vol gens het Britse dagblad The Guardian betalen de managers 280 gulden per persoon voor deelname aan de bijeenkomst. Israel stelt Jezus' doopplaats open Jeruzalem In de aanloop naar het millenniumjaar heeft Israel de plaats waar Jezus in de Jordaan zou zijn gedoopt openge steld voor toeristen. Qasir el-Yahud, aan de westelijke oever van de rivier in Judea-woestijn, bevindt zich in militair gebied en wordt alleen bij speciale gelegenheden opengesteld voor bezoe kers. De weg naar het water voert langs prikkeldraad en borden die waarschuwen voor mijnen. Aan de oostelijke oever is Jorda nië bezig een andere mogelijke doopplaats op te graven. Vol gens Lerner is dat onzin. „De Jordaanse plek is geen concurren tie. omdat wij de echte plek hebben." Lemer zei dat er plannen zijn om de treden die naar het water leiden te verbreden en een kleine kapel die de plaats van de doping markeert, te renoveren. Methodist uit ambt na homohuwelijk grand island De Verenigde Methodistenkerk in de Verenigde Staten heeft een predikant uit Nebraska uit het ambt gezet om dat hij homohuwelijken heeft ingezegend. Een kerkelijke recht bank, met een jury van dertien predikanten, oordeelde dat Jim my Creech het verbod op de kerkelijke inzegening van homsek- suele relaties had overtreden. Creech is een van de eerste predi kanten in de Methodistenkerk, met tien miljoen leder» de op een na grootste protestantse gezindte in de VS, die de kerkelijke regels openlijk trotseert. Vorig jaar ontsnapte hij ternauwer nood aan een veroordeling na het inzegenen van een lesbische relatie. Hij onthulde dat hij in de afgelopen jaren aan minstens dertien 'homohuwelijken' zijn zegen heeft gegeven. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Den Haag, als pre dikant voor bijzondere werkzaam heden in verpleeghuis Mariahoe- ve. mw. L.A. van Leeuwen te Uit hoorn. Beroepen: te Dokkum, D.G. Wiersma te Oenkerk, die dit be roep heeft aangenomen GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Enumatil, J. Jan sen, predikant voor missionaire dienst van Assen-Zuid. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Emmeloord, J.J. Ta- nis te Middelburg-Centrum; te Lelystad. G.J. van Aalst te Rid derkerk. Bedankt: voor Zwolle, C.A. van Dieren te Stolwijk; voor Ooster- land. W.J Kareis te Hardmxveld- Gtessendam. leeuwarden anp Is het mogelijk naar Afrikaans voor beeld een eigen Friese theologie te ontwerpen? Die vraag stelt de her vormde theoloog Hinne Wagenaar in de bundel 'In eigen teology?' (Een ei gen theologie?), die op de jaarvergade ring van het Kristlik Frysk Selslap in Leeuwarden werd aangeboden. Bij alle verschillen tussen het rijke Friesland en het arme Kameroen, waar Wagenaar sinds vorig jaar theologisch docent is, is er toch een overeenkomst: antropologische armoede. Daarvan is volgens de theoloog Engelbert Mveng uit Kameroen sprake als mensen wor den bestolen van hun identiteit, waar digheid, vrijheid, denken, geschiede nis, taal en geloof. Bij hun zoektocht naar een eigen identiteit begonnen Afrikaanse theolo gen in te zien, dat bekering tot het christendom moet worden gekoppeld aan culturele continuïteit. De vraag naar de relatie tussen het nieuwe christendom en de oude Afrikaanse tradiües vormt een van de wortels van de Afrikaanse theologie. In navolging daarvan stelt Wagenaar vragen als: Op welke wijze is Friesland christelijk ge worden? Hoe verliep de integratie in een vreemde cultuur? Wat zou er zijn gebeurd als Willibrord Fries had ge sproken? Sinds het christendom 1200 jaar ge leden in Friesland kwam, hebben de Friezen langzamerhand hun eigen ge loof, cultuur en taal verloren. „Hoewel er thuis Fries wordt gesproken, luiste ren we in de kerk naar preken in het Nederlands en wordt de bijbel in het Nederlands gelezen", schrijft de uit Zuidwest-Friesland afkomstige Wage naar. Nog steeds speelt het Fries een ondergeschikte rol in de kerken, on danks een gunstige wending in de af gelopen twintig jaar. Friese diensten zijn volgens Wage naar vaak een alibi. Als hij voor een kerkdienst in Friesland werd gevraagd, zei hij dit alleen in het Fries te willen doen. Vaak kreeg hij dan te horen: 'Wij hebben dit jaar al een Friese dienst ge had'. Naar Afrikaans voorbeeld pleit hij ervoor dat er in de kerkdiensten meer dan één taal wordt ge 18 een Nederlandstalige dienst m en omgekeerd. Ook het ge Duits in vakantietijd lijkt overwegen waard. Het boek In eigen teolq verder bijdragen van doiti Schaaf, die voor de bijbelgeiu pen in Kameroen heeft ge van Anne van der Meiden Nieuwe Testament in het heeft vertaald. Volgens Scha |SV tot dusver nog nooit een tl werk in het Fries verschenen 1 Het woord yoga betekent letterlijk verbinding. Het is verwant aan het Nederlandse woord 'juk'. Ik vertelde dat een keer aan mijn moeder en die trok gelijk een vies gezicht. Onder een juk ga je immers gebukt. Maar als je nu twin tig liter water mee moet nemen, is het wel prettig als je die in twee emmers kunt verdelen en met behulp van een juk goed kan laten dragen. Het is dus niet zozeer dat juk waar je onder gebukt gaat, alswel de last. Je hebt in de yogawereld veel van die zweverige types die alleen maar praten over hun 'gevoel'. Ik vind dat het verstand er ook bij hoort. En bij voorbeeld netjes met je medemensen omgaan. Wat dat betreft ben ik een praktische Rotterdam mer. Ik kom uit een buitenkerkelijk gezin, maar was wel erg geïnteresseerd in godsdienst. Mijn vader was leraar geschiedenis. Moeder heeft ook in het onderwijs gewerkt. Godsdienst was niet zo'n onderwerp van gesprek bij ons thuis. Voor ons was het meer een kwestie van: er is iets met die godsdienst, maar 'wat' dat snappen we niet. Ik heb willen uitzoeken wat dat 'wat' dan was. Eerst heb ik nog een blauwe maandag geschiedenis gestudeerd, in de voet sporen tredend van mijn vader. Een hele interes sante studie, maar mij trok vooral de wijze waar op samenleving, kerk en religie met elkaar ver bonden zijn in de geschiedenis. En na een tijdje dacht ik: zie je wel, ik moet gewoon theologie gaan studeren. Dan word ik maar leraar gods dienst in plaats van geschiedenis. Vandaar dat ik in 1981 naar Leiden ben gegaan. Ik ben echter vrij snel naar Amsterdam overgestapt en later bij rabbijn Aschkenasy gaan studeren. Behalve intellectuele interesse in godsdienst, was er ook het christendom en jodendom dat eventu eel voor mijzelfvan belang kon zijn. Zoiets zocht ik, maar ik wist niet of dat de geëigende vorm van spiritualiteit voor mij was. Ik miste 'iets' in al mijn studies. Het waren intellectuele spelletjes voor mij. Die kon ik wel meespelen, maar dat wilde ik niet. Na de theologie opleiding heb ik een professionele raja yoga-studie gevolgd. Ik herinner mij een reeks colleges over Indiase godsdiensten in het eerste Leidse jaar theologie. Daar was ook één les bij over yoga. De docent deed daarin de fameuze uitspraak: 'als je nu zo'n blaadje krijgt van een buurtcentrum en er wordt een cursus yoga gehouden, dan is dat niet meer dan ontspanningsgymnastiek voor huisvrouwen. Als theoloog weet u echter dat er veel meer ach ter zit.' De raja yoga-school in het buurthuis, waar ik al jarenlang aan verbonden ben treedt naar buiten met dat 'meer' via grote advertenties. Het betreft de acht stappen van Patanjali (een wijze Indiase yogi die duizenden jaren geleden geleefd zou hebben, en de raja yoga-filosofie systematiseer de). De eerste twee stappen gaan over de ethiek: wat aanbevolen is en afgeraden. De derde stap bestaat uit die beroemde malle yogahoudingen. Stap vier gaat over energie. Vijf en zes hebben van doen met de geestelijke voorbereiding op meditatie. Je afsluiten van de buitenwereld en je kunnen concentreren op één ding. In stap zeven maak je jezelf echt leeg en richt je je op het mid delpunt in je hoofd. Het is de bedoeling dat het kippenhok van je ge dachten echt stil wordt. Normaal duurt het jaren voordat je zover bent om dat 'zitten op een kus sentje' meditatie te mogen noemen. Bij stap acht tenslotte maak je het sprongetje van mediteren met je verstand naar je intuïtie. Anders gezegd de plaats waar je intelligentie huist, en gevoel van gezelligheid en je geheugen. Het heeft iets te ma ken met wat ik als paardenliefhebber maar noem: 'het aan de teugel rijden neiging bestaat termen te gebruiken al 'beheersen' en 'controleren'. Het is net als bij paardrijden: je kunt eèt. willen beheersen of drillen. Door een i tic links te geven, vertel je dat het paard d ;te moet. Maar je kunt het ook zo doen da gels losjes in de hand hebt, terwijl heti tig op het bit knabbelt. Met subtiele bellei leid je het paard rond. Bij militaire roti LS) als beheersen, ga je uit van het ene re onder controle heeft. Er is sprake va n c scheiden zijn. En zoals gezegd houdt y juist 'verbinding' in. In deze acht stappen komen alle aspec het mens-zijn aan de orde. Het doel is of 'gaaf mens te worden - een heilige, heilige associëren mensen al snel met het verdringen van seksualiteit of het n van rare regels. Heiligheid is iets onwe; worden, en dat is jammer. Ik denk: me licht doorlaten zijn heilig. Proberen een gaaf mens te worden die licht doorlaat, is moeilijk, maar ook lo nend. En niet alleen voor jezelf, ook voor anderen. WEEROVERZICHT BUITENLAND m c Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met zaterdag. Finland: Wolkenvelden en af en toe sneeuw. Maxima tussen -8 en 2 graden. Noorwegen: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima tussen 0 en -5, langs de kust rond +4. Zweden: Wolkenvelden en vooral in het zuiden nog af en toe sneeuw. Maxima van -8 graden in het noorden tot rond +2 in het zui den. Vrijdag in het zuiden een harde oostenwind. Denemarken: Wolkenvelden en af en toe (natte) sneeuw. Maxima iets boven het vriespunt. Stevige oostenwind. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Zowel wolkenvelden als zon en vooral in Engeland winterse bui en. Maxima van een graad of 5 in het noorden van Schotland tot 9 graden in Ierland. België en Luxemburg: Wolkenvelden en af en toe regen- of sneeuwbui. Maxima van 2 gra den in het oosten tot 5 graden aan de kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Afwisselend zon en wolkenvelden en soms regen. Richting het oos ten steeds vaker (natte) sneeuw. Maxima van iets boven het vries punt in de oostelijke departemen ten tot 9 graden in het westen van Bretagne. Portugal: Zonnige perioden met in het noorden een enkele bui. Zaterdag breiden de buien zich naar het zuiden uit. Middagtemperatuur tussen 13 en 17 graden. Madeira: Perioden met zon en vooral zater dag kans op een bui. Zaterdag iets minder wind. Maxima onge veer 19 graden. Spanje: Perioden met zon met vrijdag in het noorden en oosten kans op een bui, vanaf 1000 meter sneeuw. Zaterdag breiden de bui en zich naar het zuiden uit. Maxi ma uiteenlopend van 10 graden in het noorden tot 18 in het zui den. Canarische Eilanden-. Perioden met zon en zaterdag in het noorden misschien een bui. Maxima tussen 20 en 24 graden. Soms veel wind. Marokko: Westkust: perioden met zon en zaterdag kans op een bui. Maxi ma ongeveer 18 graden. Tunesië: Perioden met zon en ook een en kele bui. Middagtemperatuur on geveer 22 graden in het noorden en 27 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Afwisselend zon en wolken en en kele buien, vooral rond het Cen traal Massief en andere hoge de len ook sneeuw. Soms veel wind. Maxima van 4 graden bij Lyon tot 11 dicht bij de Pyreneeen. Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima dalend naar 14 graden. Italië: Wisselvallig met regen en onweer. Vooral zaterdag in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Maxima van 6 graden in het noorden tot 17 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Wisselvallig met regen en onweer. Maxima ongeveer 16 graden. Malta: Wisselvallig met mogelijk zware buien. Maxima ongeveer 18 gra den. Griekenland en Kreta: Bewolkt en buien. Maxima 16 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Af en toe zon, maar ook stevige regen- en onweersbuien, vooral op zaterdag. Middagtemperatuur van 12 graden in het noorden tot 22 in het zuiden. Duitsland: Wolkenvelden en (natte) sneeuw. Maxima dicht bij het vriespunt. Zwitserland: Wolkenvelden en perioden met regen of sneeuw (vanaf 300 me ter). Maxima 2 graden in het noorden en 7 in het zuiden. Oostenrijk: Wolkenvelden en perioden met regen of sneeuw (vanaf 300 me ter). Maxima enkele graden boven nul. Polen: Wolkenvelden enaf en toe sneeuw. Maxima dalend naar -2 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en perioden met sneeuw. Maxima dalend tot rond nul. Hongarije: Wisselend bewolkt en veel regen- of sneeuwbuien. Maxima onge veer 3 graden. ZATERDAG 20 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.08 Zon onder 16.42 Maan op 15.48 Maan onder03.45 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.46 13.12 00.19 12.45 Laag 09.05 21.05 08.46 20.46 Weerrapporten 19 november 07 u Amsterdam halt bt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente ssmgen hall bt Maastricht Aberdeen onbewolkt Athene licht bew. Barcelona licht bew. Berlijn sneeuw Boedapest zwaar bew Bordeau» onbewolkt Cyprus half bew. Dublin onbewolkt Frankfurt sneeuw Genève zwaar bew. Helsinki licht bew Innsbruck sneeuw Istanbul licht bew Klagenfurt sneeuw Kopenhagen regenbui Las Palmas LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Londen Madrid half be am, bewolkt onweer W warmtefront regen sneeuw koufront Ai* opklaringen fllfe hagel L lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX I Advertenties 071-5323» Familieberichten: 023- 531 023- 5320 216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 ADVERTENTIE! Maandag t/m vrijdi 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTEl Maandag t/m vrijdag v, 071- 5143 545 ABONNEMENTE bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigir V] het automatisch afschrijven va abonnements- geld, ontvangen; betaling. VERZENDING PER' ,et)01 Voor abonnementen die per pof &Ppe worden verzonden geldt er m portokosten per verschijnt LEIDSCH DAGBLAD OPCAfC H eilijk leze hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), is een j i het regionale nieuws uith Dagblad op geluidscassette be informatie 0486-486486 oenb (Centrum voor Gesproken Lect M.W er.[ Auteursrechten voorbe Dagbladuitgeverij D 5.0 Warschau 13.0 Wenen 3.0 Zurich 0.2 Buenos Aires zwaar bew. 9.0 Casablanca zwaar bew 7 0 Johannesburg motregen 0 0 Los Angeles onbewolkt -1 -2 11.0 5 -2 0.0 2 -2 10.0 30 23 0.0 29 20 0.0 18 10 0.0 30 19 0.2 17 12 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond C-J< feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. c Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Jolande Pabst (1960) komt uit Rotterdam, maar woont sinds haar studie theologie in Leiden. In de Thor- beckestraat heeft ze een deel van de bene denverdieping van het statige herenhuis, waar ze samen met haar vriend leeft, in gebruik als raja yoga centrum. Nadat ze on langs haar studie na tuurgeneeskunde af rondde, houdt ze er tevens een praktijk op na. Het zwaar tepunt ligt bij de yo- gales- sen. Jolanda gaat elke zondag naar de dienst van de oecumenische Leidse Studenten Ek- klesia, en staat in die zin in de christelijke traditie. Maar ze zoekt uiteindelijk een 'ver binding' tussen Oos terse spiritualiteit en Westerse. Voor haar is yoga meer dan alleen ontspanningsgymnas tiek. ONNO VAN 'T KLOOSTER Jolanda Pabst: Je hebt in de yogawereld veel van die zweverige types die alleen praten over gevoel. Ik vind dat het verstand er ook FOTO

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16