Verzekering ziektekosten stijgt honderden guldens Winkeliers vragen uitstel inzameling kleine apparaten Economie Computer sociale dienst op oudejaarsdag van slag prZ™MmS"„ Duitse keten Media Markt heg""1 'elektronicawarenhuis' in Nederland Onderzoek milieuproducten Infotheek in Leiden terug na faillissement Scholieren snoepen vooral voor de televisie 'Bedrijfsleven moet geld in achterstandswijken stoppen' Aantal werklozen daalt INDERDAG 18 NOVEMBER 1999 9 neepersoonsbed in 'liefdestrein' (jji> Een tweepersoonsbed in een trein. Dat is een wereldpri- h éób stellen de Franse en Italiaanse spoorwegen. Het treinstel - ordt ingezet op het traject Parijs-Venetië. De 'liefdestrein' is »l antwoord van het spoor op de prijsstuntende luchtvaart- rjp aatschappijen, die de romantische topbestemmingen ook JJt ibben ontdekt. Een bed in de trein is altijd een stapelbed, en ewasgelegenheid is hooguit een wastafeltje in de coupé. Maar snachttrein die vanaf maart tussen Frankrijk en Italië gaat rij- ;n, kent niet alleen een tweepersoonsbed, maar ook een indi- juele douche en een televisie. lezoek supermarkt feest voor kleintjes 5T: Supermarkt Groenewoudt in Zeist wil moeders met kleine nderen meer aan de winkel binden. Om die reden is een wa ntje ontworpen, waarin het winkelen voor kleintjes een feest a ioet worden. Het karretje biedt zowel ruimte aan de mini-auto inde kleine als voor de boodschappen. FOTO GPD JAAP DE BOER Boete voor misbruik persoonsinfo' uhaag Bedrijven die aan de haal gaan met persoonsgege- ïns van burgers moeten een geldboete opgelegd krijgen, vindt n meerderheid in de Tweede Kamer. WD en de grootste op- i ositiepartij CDA zijn fel tegen. Zij willen dat bedrijven hier zelf 1 gels voor opstellen, zo bleek gisteren tijdens een debat in de iveede Kamer met de ministers Korthals (Justitie) en Van Box- i I (Grotesteden- en Integratiebeleid)Coalitiepartijen PvdA en 1 56 denken aan een boete van 10.000 gulden per overtreding. et nieuwe College Bescherming Persoonsgegevens (de voor- t ialige Registratiekamer) moet zo'n boete kunnen opleggen aan idememingen die zonder toestemming handelen in privé-in- irmatie, vinden zij. indows-bier lest Russische dorst b Hou» De Russische consument kan sinds kort het biermerk indows 99 kopen. Het bierflesje is herkenbaar aan het label nhet computerprogramma Windows 99 van Microsoft. De 3 imputergigant in de VS is niet betrokken bij het nieuwe bier lis zelfs niet op de hoogte gebracht van het bestaan ervan, tvoor het bier verantwoordelijke bedrijf uit Sint Petersburg sent dat dit geen probleem is. Door het bier in Rusland te re- itreren als merknaam in de categorieën voedsel, drank en ta- b (zegt directeur Solonin geen risico te lopen om van plagiaat rorden beschuldigd. De Russische wet staat registratie van taande merknamen in andere productcategorieën toe. kkoord over standaard tv en video |j isterdam Acht grote fabrikanten van elektronica, waiaronder lilips en Sony, zijn het eens geworden over een wereldstan- tard voor apparatuur zoals tv's en video's. De digitale opvol- rsvan deze toestellen kunnen met elkaar communiceren inkzij de FIAVi-standaard. Bedoeling is dat apparaten gaan 3 imenwerken', ook al zijn ze van verschillende merken. „Als je n tv op je slaapkamer hebt, kun je van daaruit de digitale vi- io in de huiskamer bedienen", geeft een woordvoerster van - lilips als voorbeeld. De standaard geldt alleen voor digitale oducten. De eerste toestellen met de HAVi-standaard komen nd volgend jaar op de markt. 'rouw Eurostar mag alsnog broek aan mden» Van tunneltreinmaatschappij Eurostar (Parijs-Londen) ogen de bewaaksters Debbie Sheen (37) en Lynn McKay (35), ein de Londense terminal werken, voortaan in een broek op it werk verschijnen. De twee waren vorige maand naar huis istuurd omdat zij weigerden op bevel van de baas een rok te agen. Eurostar en het beveiligingsbedrijf Securitas zijn terug komen op het dienstbevel omdat de overgrote meerderheid in personeel en passagiers vindt dat vrouwelijk personeel zelf loet kunnen kiezen. lelta Nuts lijft slibverwerker in Sddelburg Het Zeeuwse Delta Nutsbedrijven heeft slibverwer- iogsbedrijf de Jonge Impex BV uit 's Gravenpolder overgeno- ien. De Jonge Impex is gespecialiseerd in dienstverlening en ïrhuur van bemande slibontwatering- en afvalwaterbehande- nginstallaties. De Jonge Impex levert diensten aan grote klan- tndoor heel Europa. Delta verwacht daaruit vervolgopdracht- tn op het gebied van afvalwaterzuivering en industriewater- tojecten. Het bedrijf is actief in Nederland, België, Noord- tankrijk, Engeland, Scandinavië en Denemarken. Jltimatum aan Bayer over vuil vaccin SÜüiAAG.. Het agrarisch bedrijfsleven geeft de Duitse farmaceu- ische bedrijven Bayer en Hoechst zes weken de tijd om te rea len op een schadeclaim van tientallen miljoenen guldens, ion vervuild vaccin van Bayer zou duizenden koeien ziek heb- gemaakt. Bij sommige dieren zou het tot de dood hebben eleid, zo stelt land- en tuinbouworganisatie LTO-Nederland. '0 boeren hebben het vaccin van Bayer vorig jaar en dit voor aar gebruikt tegen koeiengriep (IBR). Een derde deel van de 3,4 wijoen entstofdoseringen bleek verontreinigd met een diarree- jrus. Ruim 7.000 veehouders hebben zich gemeld bij de stich- fg |BR/BVD-schade. Bayer ontkent dat de ziekteverschijnse- 111 zijn veroorzaakt door het vaccin. )SM stoot productie Regensberg af ©!iüi DSM doet haar farmaceutische productieactiviteiten in 'ft Duitse Regensburg over aan branchegenoot Haupt Pharma. 'et Duitse bedrijf voegt met deze acquisitie ruim 11 miljoen Wden toe aan de groepsomzet. De divisie Fijnchemie in Re- 'ensburg blijven wel onderdeel van DSM. ferkoop levert Elsevier half miljard op ÖSerdam. Uitgeversconcern Reed Elsevier stoot haar belang ^64 procent in het Amerikaanse Rezsolutions af voor 533 wijoen gulden. Het Amerikaanse Pegasus neemt het bedrijf Ver- Het verkochte bedrijf levert onder meer reserveringssyste- nen aan de hotelindustrie. Reszolutions was vorig jaar goed JWjreen omzet van krap 300 miljoen. Reszolutions vloeide eind «7 voort uit de fusie van het Reed Elsevier-onderdeel Utell In- national business en Anasazi en heeft zijn basis in Phoenix. W'concern is actief in ruim vijftig landen en mag ongeveer l5Ö0 hotels tot haar klanten rekenen. Minder Nederlands aardgas gewonnen Jn het derde kwartaal is in Nederland minder aardgas jonnen. De winning ter land'in off-shore gingen 19,7 pro sit omlaag naar 10,6 miljard kubieke meter. Van de totale win tin het afgelopen kwartaal is een miljard kubieke meter ge acteerd in een ondergrondse opslag. Olieproducenten Alle artikelen zijn in de zaak uit te proberen houden vast aan RIYAD RTR/ANP amsterdam anp De computer van de Amster damse sociale dienst dreigt op oudejaarsdag honderd jaar vooruit te springen. Elk gegeven dat op 31 december wordt in gevoerd doet het hele systeem naar 31 december 2099 sprin gen. Het probleem doet zich al leen op de laatste dag van de eeuw voor. Daarom worden alle computers op 30 december uit gezet en gaan ze pas na de jaar wisseling weer aan. Medewerkers die op 31 de cember werken, mogen abso luut geen gebruik maken van het computersysteem. Gebeurt dit wel, dan worden alle beta lingsopdrachten pas over 100 jaar uitgevoerd. Ook zouden al le klanten met één druk op de knop 100 jaar ouder worden. Technici kwamen het manco enige tijd geleden op het spoor. Het is onmogelijk om het pro bleem voor het einde van het jaar op te lossen. Op oudejaars dag gebeurt al het werk op de sociale dienst handmatig. Nooduitkeringen moeten con tant uitbetaald worden. De be- talingsdag is sowieso al een dag vervroegd om te voorkomen dat mensen zonder geld zitten. Na 1 januari zullen zich geen problemen voordoen met de uitbetaling van uitkeringen, verwacht de sociale dienst. Saudi-Arabië, Venezuela en Mexico hebben gisteren beslo ten zich te houden aan de be gin maart afgesproken produc tiebeperkingen voor olie. De drie oliegrootmachten zien geen reden daarvan af te wij ken, ondanks berichten over slinkende voorraden. De olieministers van de drie landen, bijeen in de Saudische hoofdstad Riyad, verzekerden dat de reductie van 4,3 miljoen vaten (van 159 liter) per dag, nog tot eind maart 2000 geldt. Handelaren waren bezorgd over slinkende voorraden door een 'wintervraag' in de VS. ROTTERDAM GPD De Duitse elektronicaketen Me dia Markt heeft gisteren zijn eerste 'mega-elektronicawaren- huis' in Nederland geopend. De agressieve Duitsers willen bin nen vijf jaar 'grote jongens' als Dixons, Megapool en BCC ach ter zich laten en zelf de grootste zijn. Dat moet gebeuren via zeer grote warenhuizen zoals die in Rotterdam, waar op 7.000 vierkante meter een breed as sortiment aan tv's, pc's, koel kasten en huishoudelijke appa raten wordt verkocht. De Rotterdamse Media Markt is een joint venture van het Duitse concern Media Markt Saturn en de Mega Elshout, dat 25 procent van de vestiging be zit. Eigenaar Jaap Elshout bouwt zijn andere winkel in maart ook om tot een Media Markt van 5.000 vierkante me ter. Volgend jaar gaan Media Markten open bij de Amster dam ArenA en in Leeuwarden. Den Haag staat ook in de plan ning. Media Markt heeft in Europa al 271 winkels en warenhuizen met een jaaromzet van 12,4 miljard gulden. „Alle artikelen zijn in de zaak uit te proberen," zegt algemeen-directeur Els hout. „Het is een soort beurs waar mensen alles kunnen be kijken, betasten en demonstre ren." Schaalvergroting is inmiddels ook door andere ketens opge pakt. Ook Megapool en specia listen als RAF/Stafhorst en Cor rect hebben grote winkels, maar daar gaat het doorgaans om oppervlakten van 1.000 tot 3.000 vierkante meter. den haag gpd De inname van oude wasmachines en tv's kost de winkeliers te veel geld. De elektrotechnische ondernemingen willen daarom dat het ministe rie van milieu bijspringt. Ook willen zij dat de zelfde milieumaatregel voor kleine apparaten, die op 1 januari ingaat, wordt uitgesteld. Sinds januari van dit jaar betaalt de koper van een nieuwe wasmachine, vaatwasser, video of tv een verwijderingsbijdrage, bedoeld om het her gebruik van zijn afgedankte apparaat te finan cieren. Maar die bijdrage dekt volgens de winke liers, verenigd in de Uneto, de kosten niet. De detaillisten maken kosten voor de inname en opslag van de apparaten. De 2.400 onderne mers zijn daaraan - buiten verwijderingsbijdra gen - nog eens twintig miljoen gulden op jaarba sis kwijt. Per onderneming is dat gemiddeld vijf tien procent van de winst, zo blijkt uit een on derzoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM), uitgevoerd in opdracht van de Uneto. De kosten lopen op doordat de inname van wit- en bruingoed tijd vergt die anders aan de verkoop ten goede komt. Bovendien hebben lang niet alle ondernemers ruimte om afgedank te wasautomaten en koelkasten op te slaan. Het wegbrengen van de machines naar de recycling bedrijven kost tijd. Pas vanaf acht apparaten zorgt de Nederlandse Vereniging Metalektro Producten (NVMP) voor het transport. De NV- MP is de organisatie die de innameregeling uit voert. Volgens de Uneto moet het ministerie van mi lieu de extra kosten compenseren en niet de klant. Maar het ministerie is niet van plan dat te doen. „De NVMP en de detailhandel moeten sa men een oplossing vinden. Zij hebben de ver wijderingsbijdrage opgesteld", aldus een woord voerder. De verwijderingsbijdrage voor kleine huishou delijke apparaten, die in januari ingaat, moet volgens de Uneto worden uitgesteld. „Dat levert extra kosten op, omdat dan nog meer goederen worden ingeleverd", aldus voorzitter H.C. Schoemaker. Maar het departement wil van geen wijken weten. „In de wet is vastgelegd dat de milieumaatregel per januari wordt ingevoerd. Dat blijft zo", zegt een woordvoerder. Directeur Canneman van de NVMP reageert uiterst furieus op de bezwaren van de onderne mers. „Bij de introductie van de verwijderings bijdrage was een kostenplaatje beraamd voor de ondernemers van tien procent van de bijdrage. Ik begrijp niet waarom zij nu opeens met zulke bedragen voor de dag komen. Mij hebben ze niets verteld over een onderzoek. Zo ga je niet met elkaar om." Amsterdam Directeur Bolscher van de Stichting Max Havelaar gaf gisteren op de Dam in Amsterdam het startsein voor een nationaal onderzoek naar verantwoorde producten. De komende maanden wordt zo'n 20.000 Nederlanders gevraagd naar hun wensen en idee- en over producten met het milieukeurmerk of die van Max Havelaar. Volgens een woordvoerster van Max Havelaar blijft het koopgedrag achter bij die getoonde belangstelling. „Wij willen graag weten waar dat aan ligt." Het onderzoek wordt gehouden in samenwerking met de Nationale Commissie voor Internationale Samenwerking en Duur zame Ontwikkeling (NCDO). Begin volgend jaar moeten de resulta ten bekend zijn. FOTO GPD JORIS DEN BLAAUWEN Het Leidse automatiseringsbe drijf Infotheek herrijst op 1 ja nuari 2000 uit de as van het fail lissement dat in 1991 werd uit gesproken. Grootaandeelhou der W. van Leenen legt aan deelhouders op 6 december een plan voor, waarbij tegen in breng van winstgevende activi teiten waarmee hij zich nu be zighoudt, nieuwe aandelen worden uitgegeven. Van Leenen wil zijn bedrijven Restart Computers (handel in nieuwe en tweedehands com puters), Quality Spares (onder delen), Infotheek Networks en de operationele activiteiten van Jerise Corporation, de houd stermaatschappij van Van Lee nen, in de lege Infotheek on derbrengen. Genoemde bedrij ven komen dit jaar op een om zet van dertig miljoen gulden en een nettowinst van vier mil joen gulden. Er werken zestig mensen. Het tot leven wekken van In fotheek vereist een ingewikkel de financiële operatie. Er is uit gerekend welke waarde aan de fiscale verliescompensatie van de aandelen Infotheek kan wor den toegekend. Dat komt op 68 cent per aandeel. De nominale waarde van de bijna zes mil joen uitstaande stukken wordt tot dit bedrag teruggebracht. De inbreng van de nieuwe acti viteiten wordt betaald met de uitgifte van 69,5 miljoen nieuwe aandelen. Er staan nu bijna zes miljoen stukken uit. Infotheek begint op 1 januari dan met een eigen vermogen van 8,5 miljoen gulden. Omdat de grootaandeelhou der ook als verkoper van bedrij ven optreedt, is de waarde van zowel Infotheek als van deze bedrijven door een extern bu reau vastgesteld. De bedrijven zijn gezond. Restart Compu ters, goed voor 70 procent van de omzet, vertienvoudigde de afgelopen vijf jaar zowel omzet als resultaat. Van Leenen rekent voor volgend jaar op een sterke groei van omzet en winst. De uitkomst wordt dan positief be ïnvloed door het benutten van de verliescompensatie, waar door belastingheffing tot en met 2004 slechts zal plaatsheb ben over een winst van 2,1 mil joen. Onderzoek heeft bevestigd wat iedereen al vermoedde: snoepen doe je voor de tv. Vooral drop. Een onderzoek onder scho lieren (tussen 12 en 19 jaar) wijst uit dat in 9,1 procent van de gevallen scholieren hun zakken snoep en chips leegeten voor de buis. De periode na het thuiskomen en de vrijdagavond scoren eveneens hoog als snoepmomenten, meldt het Studiecen trum Snacks en Zoetwaren. Drop is iets voor tijdens het niets doen, zoals tv kijken. Een avond uit vraagt om kauwgom, terwijl tijdens sporten en lunchpauzes de gevul de repen in trek zijn. Chips is er voor de avonden in het weekend en voor bij de tv. De Nederlanders zijn de afgelopen ne gen maanden iets minder (een half pro cent) gaan snoepen, maar omdat ze kie zen voor steeds duurdere versnaperingen, ging de omzet toch met twee procent om hoog. Chocola had last van warm weer en een later dan gebruikelijke aanvoer van chocoladeletters in de winkels. Van de 559 miljoen kilo snoep en snacks die vorig jaar zijn verkocht, bestond een vijfde uit chips en andere zoutjes, eenvijf de uit suikerwerk, de helft uit koekjes en taartjes en de rest uit chocola. Een ander onderzoek voorspelt de snoepsector een vreugdevolle toekomst: we gaan steeds vaker snoepen, omdat de scheidslijnen tussen snoep en 'gewoon' voedsel vervagen. Pizza's zijn van voeding verworden tot snack, terwijl zuivel juist meer op snoep is gaan lijken (fruityog- hurts), aldus onderzoekbureau Signs of the Time. Andere verzekeraars zullen naar verwachting Ohra volgen De premies voor de ziektekostenverzekeringen stijgen ook volgend jaar weer fors. Verzekeraar Ohra verhoogt de premies voor de particuliere verzekeringen met 9,5 procent. De premies voor collectieve verzekeringen stij gen met 11,6 procent. De aanvullende pakketten worden 9,9 procent duurder. Andere verzekeraars zullen naar verwachting gelijksoortige verhogingen doorvoeren. Ohra zegt met haar premiever hoging min of meer de prijsstij ging in de gezondheidszorg te volgen. De maatschappij ba seert zich daarbij op verwach tingen van branche-organisatie Zorgverzekeraars Nederland. Deze organisatie verwacht in het jaar 2000 een kostenstijging van 8,1 procent. De branche club vindt daarnaast dat de ver zekeraars tekorten uit het verle den aan mogen zuiveren. Al met al is een premieverhoging van 10,6 procent rechtvaardig, aldus de organisatie. Over het algemeen volgen verzekeraars de uitspraken van Zorgverzekeraars Nederland met hun premiestelling. Dit leidde onlangs weer tot Kamer vragen. Kamerleden vragen zich af of de verzekeraars zich op deze manier niet aan prijsaf spraken schuldig maken. Het ministerie van volksgezondheid zegt de ontwikkelingen af te wachten voordat zij eventueel een onderzoek laat uitvoeren. De assuradeurs zelf zeggen dat elke maatschappij zijn ei gen premies vaststelt. De ene maatschappij maakt wat meer kosten of heeft wat meer zieken dan de andere. Dat Ohra nu de branche-organisatie ge noemde getal zit, moet dit be wijzen. Andere grote verzeke raars als Zilveren Kruis en Ano- va hebben naar eigen zeggen de nieuwe premies nog niet vast gesteld. Deze worden begin de cember verwacht. Vorig jaar werden de verze kerden ook al met een forse premieverhoging geconfron teerd. De verzekeraars kwamen toen met premieverhogingen van zeven tot vijftien procent. Dat resulteerde toen in groot scheeps 'premieshoppen', de verzekerden gingen op zoek naar een lagere premie bij een andere maatschappij. ZAANDAM RICHARD MOOYMAN Bedrijven moeten bereid zijn om te investeren in achter standswijken. Dat bepleitte de nieuwe voorzitter J. Schraven van de ondernemersvereniging VNO/NCW gistermiddag in Zaandam. In ruil daarvoor moet de overheid volgens Schraven dan wel zorgen voor schone straten, groenvoorzie ningen en veiligheid. Tijdens de jaarvergadering van de Hollandse Werkgevers Vereniging prees de topman van VNO/NCW een initiatief in Zaanstad. Bedrijven als Albert Heijn, Blokker, Rabobank, Randstad, PTT en McDonald's doen daar mee aan een plan om achtergebleven wijken nieuw leven in te blazen. Zij ne men volgens Schraven genoe gen met een langere aanloop tijd voordat hun vestigingen rendabel worden. Ook nemen deze bedrijven bij voorkeur buurtbewoners in dienst. Schraven riep de besturen van grote gemeenten in Noord en Zuid-Holland op om samen met het bedrijfsleven soortgelij ke plannen te ontwikkelen. Geregistreerde werklozen VOORBURG ANP Het aantal mensen dat langer dan een jaar werkloos was, is in 2,5 jaar gehalveerd. In het twee de kwartaal van 1997 waren er nog 200.000. In het afgelopen kwartaal telde het CBS er 100.000. In totaal stonden er 211.000 werklozen geregi streerd. Dat is een daling in het afgelopen jaar van 4.000 tot 5.000 per maand. In dezelfde periode vorig jaar lag het werk loosheidscijfer 54.000 hoger. Tegelijkertijd signaleert het CBS ook een lichte stijging van de werkloosheid. Los van de seizoenseffecten blijkt het nieuwste werkloosheidscijfer namelijk 2.000 hoger te zijn dan een kwartaal eerder. Volgens de Voorburgse rekenmeesters is dat geen breuk met de trend. In het afgelopen kwartaal waren 104.000 mannen en 107.000 vrouwen zonder werk. Ruim de helft is ouder dan 35 jaar. Van de jongeren tussen de 16 en 25 jaar zijn er 34.000 werkloos.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9