EU: Zwitserland te aardig voor maffia Tacedonië creëert chaos om EU-geld los te krijgen Buitenland Vrolijke herdenking IRA bevestigt vredeswens Ruim 2 miljard voor Kosovo Hevige strijd Tsjetsjenië aan vooravond OVSE-top Nabestaanden eisen geld van Boeing en EgyptAir Optimisme over afkoop dwangarbeiders CNDERDAG 18 NOVEMBER 1999 jnnock wil EU-vertrouwenspersoon usburgDe Europese Commissie denkt aan het aantrekken n een vertrouwenspersoon, bij wie ambtenaren terecht kun- :n die fraude of onregelmatigheden op het spoor zijn. Zo'n re ling heeft commissaris Kinnock, verantwoordelijk voor inter- hervormingen, beloofd ter bescherming van 'klokkenluiders' de Nederlander Van Buitenen. Deze toenmalige fraude- ïbtenaar bracht eind vorig jaar informatie naar buiten over isbruik door eurocommissarissen. Zijn onthullingen droegen tot de val van de vorige Commissie. Van Buitenen werd ge- horst. Hij probeert nu bij het europarlement aan de slag te men. eltsin tekent verdrag kernproeven De Russische president Jeltsin heeft het ontwerpver- ag dat kernproeven verbiedt getekend en naar het parlement stuurd. Jeltsin zei dat in Istanbul, waar vandaag de top van de (SE-landen begint. De bekendmaking is duidelijk een poging in Rusland om de VS te kijk te zetten en de aandacht af te lei- nvan Tsjetsjenië. De 54 lidstaten van de OVSE hebben al ingekondigd de druk op Moskou op de top te zullen opvoeren i een einde te maken aan de hevige gevechten in de Russi- ie republiek. De Amerikaanse president Clinton leed op 13 tober een zware politieke nederlaag toen de Senaat het ver- ag verwierp. Dat leidde tot internationale verontwaardiging. Jslaag Noordpool wordt snel dunner' wyork De ijsmassa in het Noordpoolgebied is de afgelopen cennia 'dramatisch dunner' geworden, zeggen Amerikaanse iderzoekers. Tussen 1958 en 1976 was de laag gemiddeld drie eter dik. Tussen 1993 en 1997 nam dat af tot 1,80 meter, onge- er veertig procent minder. In de jaren negentig werd de ijs- ig ongeveer tien centimeter per jaar dunner. Dit blijkt volgens New York Times uit een rapport van wetenschappers van de iversiteit van Washington in Seattle op basis van metingen or Amerikaanse onderzeeërs. Onderzoeksleider Rothrock lemt de bevindingen 'alarmerend'. De gegevens zijn volgens m het bewijs dat de temperatuur stijgt. Omdat het ijs aan de rordpool al in water drijft, heeft het wegsmelten geen gevol- n voor het zeewaterniveau. ebensborn'-archieven gevonden lun In de Duitse federale archieven zijn de gegevens gevon- jnvan meer dan duizend kinderen die werden geboren onder t'Lebensborn'-project, waarmee de nazi's een Arisch super- Is wilden kweken. Het merendeel van de zevenduizend Le- Insbom-kinderen werd afgestaan voor adoptie.. Aan de hand n de dossiers zouden sommige van hen de identiteit van hun iiders kunnen achterhalen. In het Lebensborn-project werden louwen die aan het rassenideaal van de nazi's voldeden aan Sselecteerde mannen gekoppeld om 'een kind voor de Führer' 1 maken. Kinderen die hieruit werden geboren, maar niet aan ideale kenmerken voldeden, werden naar weeshuizen ge- |iurd, waarbij de anonimiteit van de ouders bewaard bleef. \'0 II was gebeurtenis -van de eeuw' iSHiNGTONDe Tweede Wereldoorlog was de belangrijkste ge- urtenis van de 20ste eeuw. Dat vindt 71 procent van de Ame- ïen die zijn ondervraagd in opdracht van de krant USA Tb- Op de (gedeelde) tweede en de derde plaats komen ge- urtenissen die in nauw verband staan met de Tweede We- doorlog: de ontploffing van de atoombom in Hiroshima (66 icent) en de vernietigingspolitiek van de nazi's (65 procent), isrecht voor vrouwen werd ook door 66 procent genoemd. Eerste Wereldoorlog scoorde 53 procent, de eerste mens op maan vijftig procent en de moord op John F. Kennedy ook ftig procent. De onderwerpen die minder boeiden zijn de af- 2 tingsprocedure tegen Clinton (vijftien procent), de Golfoor- (achttien procent) en Watergate (veertien procent). - egertop wil noodtoestand in Atjeh art a Hoge Indonesische militairen willen een deel van de rustige provincie Atjeh tot 'beperkt oorlogsgebied' uitroepen, litiebevelhebber Rusmanhadi en minister van defensie Sud- ono zouden zich volgens het officiële persbureau Antara in richting hebben uitgelaten. Wegens de aanhoudende onlus- tin het gebied, waarbij regeringstroepen en aanhangers van separistische beweging Vrij Atjeh voortdurend met elkaar raken, is Sudarsono voorstander van het instellen van de ilitaire noodtoestand'. Rusmanhadi zei daarop dat in delen n Atjeh het 'oorlogsrecht' moet gelden. Vorige week eisten nderdduizenden mensen een referendum in Atjeh over onaf- nkelijkheid van de provincie. rtharif komt morgen voor de rechter amabad De Pakistaanse ex-premier Sharif, die bij de militaire lup van 12 oktober werd afgezet, moet morgen voor de rechter (schijnen. Sharif wordt beschuldigd van betrokkenheid bij n complot om legerleider Musharraf te vermoorden. Hij zou weigerd hebben het vliegtuig van de generaal toestemming te ven om te landen, terwijl het bijna geen brandstof meer aan lord had. Dit incident was een van de aanleidingen voor de latsgreep van Musharraf. Sharif wordt bovendien verdacht n corruptie. Ook de in ballingschap verblijvende ex-premier nazir Bhutto en enkele oud-ministers staan op een lijst van rsonen die zich schuldig zouden hebben gemaakt aan omko- ng- Musharraf had corrupte personen tot gisteren de tijd ge ven onterecht verkregen geld terug te geven. Op de foto wor- n aanhangers van Sharif naar het gerechtsgebouw gebracht. uitstand wil Brits rundvlees nog niet hun» Duitsland wil het importverbod op Britse rundvlees- oducten nog niet opheffen. Minister van volksgezondheid Fi ller zei gisteren dat zij eerst op Europees niveau geregeld wil n dat de herkomst van een vleesproduct duidelijk is af te le- n via een gestandariseerde etikettering of via andere identifi- tiemiddelen. Pas als de Europese Commissie een duidelijk steem heeft ontwikkeld en doorgevoerd, heft de Bondsrepu- iek het importverbod op. Frankrijk en Duitsland hebben het jaar oude verbod nog niet opgeheven. Parijs en Londen heb- m hierover een hooglopende ruzie, maar Berlijn heeft zich tot 'teren op de vlakte gehouden, zonder Brits vlees in te voeren. praag In hartje Praag herdachten studenten giste ren het feit dat er tien jaar geleden een einde kwam aan het communistische bewind in (toen nog) Tsjechoslowakije. Ze deden dat net als in novem ber 1989 door met kaarsjes de straat op te gaan. Achttien dagen van vreedzaam protest waren des tijds genoeg om het communistische bestel op de knieën te krijgen. In zijn officiële residentie, de Praagse Burcht, bedankte de Tsjechische president Havel gisteren voormalige wereldleiders voor hun rol in de omverwerping van het communisme. On der zijn gasten waren George Bush, Michail Gor- batsjov, Helmut Kohl, Margaret Thatcher en Lech Walesa, die werden geëerd met de hoogste Tsje chische onderscheiding, de Witte Leeuw. Havel waarschuwde dat de oorlog tegen totalitaire syste men onverminderd moet doorgaan. Hij legde later met drie andere Tsjechische leiders in het centrum van Praag bloemen bij een monument ter herden king van de 'Fluwelen Revolutie'. Ongeveer twee duizend mensen woonden de korte plechtigheid bij. FOTO AP TOMAS ZELEZNY Bankgeheim speelt sjoemelaars in de kaart In de Europese Unie, met name in Italië, groeit de irrita tie over Zwitserse laksheid of onwil bij de bestrijding van grootschalige smokkel, grensoverschrijdende fraude en belastingontduiking in Europa. „Zwitserland is een faci litair bedrijf geworden voor de kopstukken van de eu romaffia", aldus een zegsman van de EU-vertegenwoor diging in Genève. GENÈVE BOB KROON CORRESPONDENT Fraude met accijnzen en doua neheffingen is in Zwitserland strafbaar, maar individuele be lastingontduiking is voor de Zwitserse wet slechts een 'over treding' en geen vergrijp. Het grensgebied hiertussen is slecht afgebakend, en daarbij speelt het bankgeheim internationale sjoemelaars in de kaart. Volgens de EU derft Brussel door het toedoen van in Zwit serland opererende maffia bazen honderden miljoenen aan douaneheffingen of andere inkomsten uit belastingen. Nu LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Het verboden Ierse Republiek- einse Leger (IRA) heeft gisteren een korte verklaring uitgegeven, die bijna even vredelievend was als de uitspraken die zijn poli tieke tak Sinn Féin en de oude vijanden van David Trimble's Ulster Unionisten een dag eer der deden. De organisatie wil rechtstreeks onderhandelen met de internationale commis sie die zorg moet dragen voor ontwapening in Noord-Ierland. Die toezegging was zo ongeveer waar Trimble om had gevraagd, als voorwaarde om met Sinn Féin in één regering te gaan zit ten. Trimble moet nu zijn aan hang overtuigen van de nood zaak tot samenwerking met de Republikeinen. Of het streven naar vrede zal beklijven, hangt nu vooral af van zijn achterban. het Zwitsers lidmaatschap vdn de Europese Unie door de re cente verkiezingszege van rechts op de lange baan is ge schoven, wil de Europese Com missie op korte termijn de Zwitsers in bilateraal overleg aan de tand voelen. Daarvoor is in Bern niet veel animo, omdat in 1997 al afspraken met de EU waren gemaakt over 'admini stratieve samenwerking bij fraudegevallen'. Maar volgens het gezagheb bende Geneefse blad Le Temps wordt de Zwitserse terughou dendheid vooral ingegeven door het bankwezen, dat iedere 'inmenging' van de EU ziet als een poging het geheiligde bankgeheim te ondergraven. Dit bankgeheim dekt volgens een studie van de universiteit van Basel zo'n 850 miljard dol lar aan al dan niet legaal bui tenlands vluchtkapitaal, en de banken zijn hierop erg zuinig. Volgens Antonio Laudati, de substituut-procureur in Milaan, „kan men geen Europa bouwen op onderling verschillende bankwetten en in die zin is het Zwitserse bankwezen een paard van Troje in het hart van ons continent". Toni Egger, hoofd van de werkgroep Europa van de Zwit serse bondsregering, geeft toe dat 'de samenwerking met Brussel niet altijd tegemoet komt aan de wensen van EU- lidstaten als Italië'. Volgens Eg ger wil 'Zwitserland geen toe vluchtsoord zijn voor de geor ganiseerde misdaad', en is Bern bereid met de Europese Com missie te praten. brussel ap Zevenenveertig landen en 34 internationale organisaties hebben gisteren op de tweede donorconferentie voor Kosovo in Brussel nog eens een miljard euro (2,2 miljard gulden) toegezegd voor de wederopbouw. De initiatiefnemers van de eendaagse conferentie, de Europese Unie en de Wereldbank, lieten weten dat er nu tot 2001 genoeg geld is. Het geld zal vooral worden gebruikt voor we- deropbouwactiviteiten die plaatsvinden onder de vlag van de Ver enigde Naties. De prioriteit ligt echter bij het treffen van voorberei dingen op de naderende winter. Afgelopen juli werd de eerste do norconferentie voor Kosovo gehouden, waar toen twee miljard eu ro werd toegezegd. Pas eind 2000 zal de volgende conferentie vol gen, meldde de Wereldbank. NEW YORK-WASHINGTON Rtr-DPA-AFP Nabestaanden van een Syrisch slachtoffer van de ramp met het toestel van EgyptAir stappen naar de rechter. Ze eisen een scha devergoeding van ruim honderd miljoen gulden van de luchtvaartmaatschappij en van de vliegtuigbouwer Boeing. De Syri sche familie houdt beide verantwoordelijk voor de dood van hun familielid. De Syrische man Hassan Koujan leefde al tien jaar in de VS. Zijn vrouw verblijft nog in Syrië. Koujan had een aanvraag inge diend voor het Amerikaans staatsburger schap. Hij was op 31 oktober met EgyptAir op weg naar zijn vaderland om daar voor bereidingen te treffen voor de komst van zijn familie naar de VS. De eis tot schadevergoeding komt voor dat duidelijk is waardoor het vliegtuig is neergestort. Het onderzoek naar de ramp, waarbij alle 217 inzittenden om het leven kwamen, richt zich nu met name op de co- piloot Gamil al-Battouti. Op de cockpit- voicerecorder is te horen hoe hij enkele re ligieuze woorden uitsprak vlak voordat de automatische piloot werd uitgezet en het vliegtuig aan zijn duikvlucht begon. De Amerikaanse onderzoekers gaan er daarom van uit dat de crash een zelfmoordactie was. Egyptische autoriteiten bestrijden dit. De co-piloot zou alleen in de cockpit zijn geweest toen hij de religieuze woorden zei. De 59-jarige Egyptenaar had op dat mo ment echter nog geen dienst. Collega's en familie van de man omschrijven hem als een erg ervaren piloot. Hij zou zich op zijn pensioen dat voor de deur stond, hebben verheugd. Hoewel zijn dochtertje erg ziek was, zou al-Battouti niet depressief zijn ge weest. Een zelfmoord zouden zij onver klaarbaar vinden. MOSKOU-ISTANBUL AFP-DPA-EFE Russische troepen hebben gis teren met geschut, lange-af- standsraketten, gevechtsheli kopters en bommenwerpers talrijke doelen in Tsjetsjenië be stookt, ondanks de vandaag in Istanbul begonnen top van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OV SE). Er werd ook een dorp in het buurland Georgië getroffen. Westerse landen willen op de OVSE-top druk uitoefenen op Rusland om een vreedzame op lossing te zoeken voor het con flict in Tsjetsjenië. Moskou wil juist begrip kweken voor de mi litaire veldtocht tegen de Kauk- asische deelrepubliek. De aan vallen in Tsjetsjenië gaan dan ook verwoed door. De Russische troepen hebben gisteren Bamoet veroverd, een in de vorige Tsjetsjenië-oorlog (1994-1996) verwoest dorp van niet meer dan symbolische be tekenis. De strijd gaat gepaard met hevige bombardementen. Ook de hoofdstad Grozny en zeker twintig plaatsen in het zuiden van Tsjetsjenië werden aangevallen. De naar schatting zesduizend rebellen in Grozny zijn echter nog steeds niet om singeld. Het hoofd van de VN-vluch telingenorganisatie, Ogata, heeft gisteren in Moskou met" minister van buitenlandse za ken Ivanov gesproken. Ogata bezoekt vandaag Tsjetsjenië om poolshoogte te nemen. Volgens Moskou vallen de problemen wel mee, en redt Rusland het zonder internationale hulp bij de opvang van vluchtelingen. Waarnemers in het aan Tsje tsjenië grenzende Ingoesjetië spreken echter van een huma nitaire ramp. Bedrijfsleven wil aandeel in verzoeningsfonds verhogen BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De onderhandelingen over de schadeloosstelling aan nazi dwangarbeiders zijn gisteren verdaagd. Ze worden over drie weken in Washington voortge zet. De deelnemers aan de zes de onderhandelingsronde in Bonn zagen na afloop voor het eerst reden tot voorzichtig opti misme. Aanleiding was de be reidheid van het bedrijfsleven om zijn aandeel in het 'verzoe ningsfonds' te verhogen van vier tot vijf miljard mark. De re gering in Berlijn had haar aan deel maandag al opgetrokken van twee tot drie miljard. Een van de advocaten van de slachtoffers zei dat dit aanbod nog lang niet voldoende is, maar dat het verdere onder handelingen mogelijk maakt. Van een doorbraak was echter nog geen sprake. De advocaten eisen namens de ongeveer twee miljoen slachtoffers tus sen de tien en vijftien miljard dollar. De onderhandelaar van de Duitse regering, graaf Lambs- dorff, zei dat er 'aanzienlijke verbeteringen' waren bereikt, maar ook dat het bedrijfsleven niet meer kon opbrengen. Het bijeenbrengen van de toege zegde vijf miljard zou al een heksentoer worden. Tot nu heeft het bedrijfsleven niet meer dan twee miljard in het fonds gestort. Ruim tweeduizend bedrijven hebben tijdens de Tweede We reldoorlog slaven en dwangar beiders in dienst gehad. Onge veer veertig ondernemingen hebben verklaard aan het fonds deel te nemen, maar slechts ze ventien hebben daadwerkelijk betaald. De bedrijven willen in ruil voor een akkoord rechtsze kerheid. Men wil met name ge vrijwaard blijven van de in de VS gebruikelijke collectieve claims. Ook eisen zij een einde aan de advertentiecampagne tegen Duitse ondernemingen in de VS. ^BLACE HARALD DOORNBOS RESPONDENT lacedonische autoriteiten zorgen 1 opzet voor de gigantische chaos en toppingen aan de grens met Kosovo, 'at hulpgoederen alleen met grote 0 haging Kosovo kunnen bereiken. Op toanier proberen ze geld los te krij- van de Europese Unie voor de re- tstructie van de grensovergang Blace. Sevan vrachtwagens bedraagt in- Jdels zestien kilometer, drie tot tien •n de wachttijd. [is opzet in het spel", zo zegt een ho lt zeer betrouwbare westerse bron in toofdstad Skopje, die echter ano- ttwenst te blijven. „De Macedoniërs bang dat wanneer er zich geen pro ten voordoen aan de grens met Kos- de Europese Unie dan niet over de 'gkomt met miljoenensteun voor de nstructie van de grensovergang Bla- jBlace-gienspost, op zestien kilome- lvande hoofdstad Skopje, is zo onge- Ip de enige begaanbare overgang naar Kosovo. Alle andere wegen in de buur landen van en naar Kosovo zijn zo goed als onbruikbaar. De weg door Servië, de voormalige vijand, is geen optie. Vanuit Montenegro leidt er een bergweggetje naar Kosovo, maar daar ligt inmiddels sneeuw. Albanië heeft te slechte wegen om trucks door te kunnen laten en een tweede, kleinere en ver weg gelegen overgang tussen Macedonië en Kosovo, is op dit moment door de NAVO afgeslo ten om de weg te kunnen repareren. Vanwege de invallende winter hebben Albanezen, KFOR-troepen, leden van de VN-macht en hulpverleners er alle be lang bij dat er snel spullen en voertuigen vanuit Macedonië naar Kosovo kunnen worden gebracht. De enigen die geen belang hebben bij een vlotte doorgang, zijn de Macedoniërs. Toch al niet ge charmeerd van de Kosovo-Albanezen - vanwege Macedonië's gespannen ver houding met haar eigen Albanezen - maken ze handig gebruik van de situa tie. Extreem ingewikkelde douaneforma liteiten, tien procent belastingheffing over de prijs van de vracht en een struc tureel gebrek aan douaniers, hebben er toe geleid dat er inmiddels de langste rij vrachtwagens van heel Europa is ont staan. Vanaf de grens staat er een stoet trucks tot in de buitenwijken van Skopje. Maar ook Albanese burgers, hulpverleners en zelfs KFOR-troepen, staan veelal uren te wachten voor de grensovergang. Eén hokje is er geopend door de Macedo niërs. Daar zit dan één douanier. Ieder een moet eerst een formulier invullen, dan wordt de naam van de persoon op geschreven, dan het paspoort gecontro leerd, dan moet de auto open en onder zocht worden op wapens of illegaal ge- importeerde goederen. Met duizenden wachtende voertuigen, is de chaos in middels niet meer te overzien. „Ik weet het niet meer. Je wordt bijna gek van het wachten", zegt de bijna wanhopige Bulgaarse vr achtwagen chauffeur Hristov Vencislav. „Ik sta nu al vijf dagen voor de grens. Wat een vol slagen waanzin. En ik heb geen flauw idee waarom. Niemand vertelt ons iets." Zijn oplegger is gevuld met houten bal ken en bouwmateriaal. „Dat hebben ze hard nodig in Kosovo", zegt hij, „maar op deze manier is het voor ons niet meer lonend om spullen naar Kosovo te brengen. Heen en weer naar Kosovo raak ik twee weken kwijt, dat is gewoon te duur. Binnen vijf dagen rijd ik op en neer naar Frankfurt." Natuurlijk kan het wel sneller in Blace, daar is iedereen van overtuigd. Maar zo lang Macedonië niet wil, gebeurt er niets. De Macedoniërs hebben al een plan bij de Europese Unie ingediend waarin de EU wordt gevraagd om finan ciële hulp om de onhoudbare situatie aan de grens te verbeteren. Maar de Ma- fsU cedoniërs wilden niet alleen geld heb- ben voor de bouw van meer toevoerwe gen en een grotere grensovergang, maar tevens voor de aanleg van restaurants en belastingvrije winkels. Dat ging de EU te ver en vroeg de Macedoniërs met een realistischer plan te komen. Zolang er geen doorkomen aan is bij Blace staat de EU echter onder druk om zo snel mogelijk met miljoenen guldens steun over de brug te komen. V BhBHHBSHH rj-SA Nu met Telfort Pak&Bel: In vrijwel heel Nederland bellen met de nieuwe Motorola M3588. Vanaf decembei Telfort Pak&Bel Aboi t Pak&Bel PrePai tP Telfort Dat praat 'n stuk makkelijker Telfort Pak&B

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7