Eerste polderland wijkt voor water I a r\ 'Ik ben nogal een rechtse bal, hoor!' it Binnenland Stille wake in Dordrecht Justitie in actie als burger recht in eigen hand neemt Planbureau in rapport: Scholen moeten te veel Advies Hoge Raad uitbreiding Den Haag: Ambtenaren mogen besluit niet blokkeren hERDAG 18 NOVEMBER 1999 s. ■st: Geen weekmakers in speelgoed jACi Minister Borst (volksgezondheid) is toch voor een k A op giftige weekmakers in zacht kinderspeelgoed. Ze zal a|pde week een voorstel steunen van de Europese Commis- We pleit voor een onmiddellijk verkoopverbod in Europees Mnd. Aanvankelijk vond Borst het niet nodig de weekma- |n Nederland te verbieden. Ze vond het voldoende in de nwet op te nemen hoeveel weekmakers maximaal mogen men als kinderen sabbelen op zulk speelgoed, bijvoor- bijtringen. De minister ging af op onderzoek van TNO en [VM, die vaststelden dat er een betrouwbare manier is om Öten hoeveel weekmakers vrijkomen. Europese experts |en daar echter aan. indweerauto plet auto en gashuisje o bergen Een aanrijding van een brandweerauto in Haaks- ie n met een personenauto heeft grote gevolgen gehad: vier te nden, een groot gaslek, explosiegevaar en gefrustreerde ^veermannen. De brandweer- en personenauto werden vernield. Schade voor de brandweer: zo'n half miljoen n. Van de vier gewonden liggen er nog twee in het zieken- net hoofdletsel en gebroken ledematen. De brandweerau- eg na de botsing een klapband, werd stuurloos, miste timen, ploegde door een diepe sloot en plette een gasver- öon. De aanrijding werd veroorzaakt omdat de twee be- ders onvoldoende voor elkaar uitweken. janten uitgezet voor jacht Algemene Inspectie Dienst heeft de indruk dat dit opnieuw fazanten worden uitgezet voor de jacht. Dat verschillende regio's in den lande gebeuren. De dienst deze maanden extra inspecties uit, omdat het controleurs jaar was opgevallen dat het aantal fazanten vlak voor of is het jachtseizoen ineens toenam. Het ging om tientallen ms wel meer dan duizend slechtvliegende exemplaren. De inoemt het waarschijnlijk dat de fazanten werden uitgezet le jacht, maar kan dat in praktijk heel moeilijk bewijzen. ■p en brandt uit, eigenaar kijkt tv Terwijl de keuken van hun Chinese restaurant bijna gebrand, zaten de eigenaar, zijn vrouw en drie medewer- een kamertje ernaast rustig televisie te kijken. Middenin ke rookwolken. De brandweer van Utrecht trof dit bizarre el gisteren aan in een woonhuis. Het werd nog gekker iet vijftal pertinent weigerde de kamer te verlaten, o.n- aandringen van de spuitgasten. Een woordvoerder van rechtse brandweer zegt dat hij zoiets nog nooit heeft mee- akt. „Het was dat de brand al geblust was, anders hadden eruit gesleept. Maar nu lieten we het maar zo. Het gevaar weken en we wilden de zaak niet laten escaleren." De ontstond door een steekvlam in een wok die oversloeg op uiginstallatie. iting tegen pneumokokken ag» Huisartsen in Amersfoort onderhoeken de komende of 65-plussers ingeënt willen worden tegen pneumokok- en bacterie die longontsteking kan veroorzaken. De deel- nde artsen geven de vaccinatie tegelijkertijd met de griep- aarlijks lopen ongeveer 15.000 mensen een longontste- p, veroorzaakt door pneumokokken. Elk jaar overlijden luizend mensen aan de gevolgen van de ziekte. Vooral en worden het slachtofer. De Pneumokokken Stichting al jaren voor dat 65-plussers worden ingeënt. Aan het zoek doet onder andere de universiteit van Utrecht mee. us helpt boerenzonen Jongeren die het boerenbedrijf van hun ouders over- krijgen volgend jaar toch geen grote aanslag voor het kingsrecht. Staatssecretaris Vermeend (financiën) heeft n de Tweede Kamer meegedeeld. De bedrijfsopvolgers n hun ouders vaak de waarde van de grond in verpachte plaats van de vrije marktwaarde. De belastingdienst wil- het verschil van meestal vele duizenden guldens schen- echt heffen. Volgens de agrarische jongerenorganisatie wordt bedrijfsovername daardoor bijna onmogelijk. De 'ermeend beloofde tegeïhoetkoming is volgens NAJK- itter M. Veraart onvoldoende. rlevenden Mighty Servant terug ii Bijna alle vijftien overlevenden van de scheepsramp deze maand met het transportschip Mighty Servant 2 zijn dels naar hun eigen land gerepatrieerd. Het betreft elf Fi rn en twee Nederlanders. Alleen twee bij het ongeval ge- e Nederlanders worden nog in Singapore verpleegd. Dat de Belgische rederij Dockwise gisteren bekendgemaakt, ansportschip, voorheen eigendom van de IJmuidense re- Vijsmuller, kapseisde tussen Singapore en het Indonesi- Tiland Singkep. Vijf bemanningsleden, onder wie twee Ne- ïders, vonden de dood. Een FLlipijns bemanningslid wordt irmist. Dordrecht Echt stil werd het niet gisteravond tijdens de korte stille wake op de plek waar dinsdagavond een 31-jarige Antilliaan werd neer geschoten in de Dordtse wijk Oud-Krispijn. Een paar honderd mensen hadden zich verzameld om te luisteren naar trommels, korte toespraken en om met elkaar de zoveelste schietpartij te bepraten. Bewoners van allerlei nationaliteiten lieten weten dat ze genoeg hebben van het ge weld en de criminaliteit en hielden pamfletten in de lucht met de tekst 'De straat is van ons allemaal'. foto wfa etienne busink den haag anp ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Richtlijn college van procureurs-generaal: pig hun kruit droog te houden. Of het OM tot vervolging overgaat, hangt af van de vraag of er een verdachte is, of de burger die voor eigen rechter speelde een strafbaar feit pleegde en of zijn gedrag „op portuun" was. „Wij snappen de emoties van een vader wiens dochter is verkracht en die de dader wil afranselen", zegt woordvoerder E. Stolwijk. „Wat overigens niet wil zeggen dat hij een vrijbrief krijgt voor mishandeling." Het college geeft aan begrip te hebben voor de emoties, maar niet al tijd voor de manier waarop ze worden geuit. Stolwijk erkent dat het standpunt mild is. Het college van procureurs-generaal kiest bijvoorbeeld niet voor een lik- op-stuk beleid, zoals bij voet balvandalisme. Elke keer als iemand het recht in eigen hand neemt tegen een zedendelinquent of een ver meende pedofiel, zal het Openbaar Ministerie optreden. Dat betekent niet altijd vervol ging, het kan ook gaan om „een gesprek" met degene die zich schuldig maakt aan eigen richting. Het college van pro cureurs-generaal heeft dit gis teren in een richtlijn vastge legd. Het college kondigde een maand geleden al aan met een standpunt te komen, naar aan leiding van een aantal inciden ten. Daarbij werden posters opgehangen met de namen van zedenmisdadigers. Wonin gen van pedoseksuelen werden het doelwit van aanvallen. Het college vroeg de officieren van justitie in het land toen voorlo- Remkes: Geen kartels bouwers Vinex-wijken DEN HAAG ANP Staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting heeft geen aanwijzingen dat projectont wikkelaars en aannemers kar tels vormen bij de bouw van Vinexwijken, grote nieuw bouwwijken zoals Leidsche Rijn bij Utrecht. De PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer dient bij de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) een klacht in tegen de monopolies van ontwikkelaars en aanne mers. Met elkaar kopen zij soms grote hoeveelheden bouwgrond, waarna zij de prij zen van de huizen kunnen op drijven. Volgens Remkes is zeker geen sprake van klassieke kar tels. De situatie verschilt sterk van geval tot geval. Zo zit de gemeente er vaak „voor de vol le 100 procent" bij, zei Remkes gisteravond tijdens de behan deling van de VROM-begroting voor 2000. Remkes reageerde afwerend op de uitnodiging van verschillende fracties om naar de NMa te stappen. Dat er sprake is van grondspeculatie in de woningbouw, staat voor het kabinet wel vast. Het zint op maatregelen. Een woningbouwvereniging die een huis verkoopt aan een voormalige huurder mag van Remkes niet eisen dat de ex- huurder het huis aan de corpo ratie terugverkoopt als hij dat weer verlaat. WD-Kamerlid Hofstra had deze 'gedwongen winkelnering' dinsdag zwaar bekritiseerd. Corporaties zijn voorstander van zo'n construc tie, waarbij zij meteen de helft van de waardevermeerdering van het huis willen opstrijken. Liever ziet de staatssecretaris dat de huurder kan kiezen uit diverse mogelijkheden. Remkes steunde het idee van CDA'er Biesheuvel om iemand minder te laten betalen naarmate hij langer het huis bewoont. Tuinders rond Oudkarspel verlost van wateroverlast illustratie wim stevenhagen den haag anp Scholen staan onder druk. Zo moeten ze voor betere resulta ten zorgen en tegelijkertijd moeilijk lerende of onhandel bare kinderen zo lang mogelijk opvangen. De overheid moet minder ambitieus zijn, advi seert het Sociaal en Cultureel Planbureau vandaag in een rapport. De overheid, maar ook ou ders, stellen de laatste jaren steeds meer eisen aan het on derwijs. Of het nu gaat om de inhoud van de lessen, de ma nier waarop leraren lesgeven, de resultaten, de positie van ouders of de buitenschoolse voorzieningen, het lijkt wel of iedereen erover mee wil praten. „De wensen van de buiten wacht buitelen op school over elkaar heen", zegt onderzoek ster Bronneman. Een gevolg is dat de lesprogramma's op de basisschool en in het voortgezet onderwijs te vol zijn. De zoge heten kerndoelen voor de ba sisschool schrijven onder meer taal en rekenen voor, maar ook onderwerpen als milieu en zelf redzaamheid moeten aan de orde komen. „Vooral voor scholen met achterstandsleer lingen betekent dit een te zware belasting", aldus Bronneman. De onderzoekster bepleit een kernprogramma met alleen 'echte' schoolvakken waaraan leraren minimaal zeventig pro cent van de lestijd besteden. Scholen moeten zelf bepalen hoe ze hun leerlingen aan die minimumeisen willen laten vol doen, vindt Bronneman. „Nu wil het ministerie van onderwijs dat leerlingen vooral zelfstandig leren. Maar het is zeer de vraag of die aanpak wel voor alle scholen geschikt is. Veel leerlin gen moeten thuis vooral ge hoorzaam zijn, mondigheid en zelfstandigheid worden niet ge waardeerd." Voor het eerst wordt in Nederland landbouwgrond uit polderland verwijderd om bij zware regenval overtollig water te kunnen opvangen. In de polders Woudmeer en Speketer bij Oudkarspel (noordelijk van Alkmaar) is van middag een aanvang gemaakt met het afgraven van der tien hectare teeltgrond. malen. Deskundigen beschou wen dit als de verkeerde weg, nu is aangetoond dat door de opwarming van de aarde de zeespiegel stijgt en door het voortdurend leegpompen van polders de bodem daalt. Het is de bedoeling het opgeborgen water op een later tijdstip, wanneer de gemalen weer vol doende capaciteit hebben, via de boezems weg te pompen naar zee of IJsselmeer. Provinciale staten moeten nog besluiten welke polders boven het Noordzeekanaal worden aangewezen voor wa terberging. Er zijn uit 28 onder zochte locaties vier mogelijkhe den overgebleven. Het plan voor de polders Woudmeer en Speketer is al veel eerder ge- oudkarspel theo van der kaal) Bewoners en tuinders zijn ui terst content met dit plan van waterschap, provincie en rijk, omdat daarmee een eind komt aan de steeds terugkerende wa teroverlast bij slecht weer. Vo rig jaar en in 1994 zijn door overstromingen in dit gebied grote delen van de oogst verlo ren gegaan. Het afgraven van de polders loopt vooruit op drastische plannen van het Noord-Hol landse provinciebestuur op veel meer plaatsen in Noord- Holland overtollig water in pol ders te bergen in plaats van het verder ophogen van dijken en installeren van krachtiger ge maakt. Er is uitvoerig met de betrokkenen gesproken en alle procedures zijn doorlopen. Het inrichtingsplan is ge maakt door de Grontmij. Op vier locaties worden percelen grond afgegraven tot deze dras sig is. Diepe stroomgeulen zor gen voor de aanvoer van over tollig water, zodat bij zware re genval het hele afgegraven ge bied volloopt. Uitvoering van dit project kost 3.4 miljoen gul den, evenredig gedragen door rijk, provincie en het water schap Groot-Geestmeram- bacht. De Noord-Hollandse gede puteerde A.Wildekamp maakte vanmiddag van de gelegenheid gebruik te melden dat de pro vincie de komende vier jaar 25 miljoen gulden stopt in de aan leg van grote, aaneengesloten gebieden in Noord-Holland ten behoeve van natuurontwikke ling, recreatie én waterberging. Deze groengebieden krijgen ecologische verbindingszones ten gunste van plant en dier. den haag anp Hans Dijkstal koestert zich in isolement WD 'vibreert' te weinig, en zoekt de PvdA inmid- er meer toenadering :re partijen. Is er leven aars na dit tweede kabi- k? WD-partijleider 'ijkstal, die vorige week KO n daverende receptie organger Frits Bolke- itzwaaide, reageert la- De PvdA moet toch •t de adem van Groen- n de nek. G KOOS VAN WEES 'ijkstal, politiek leider WD, heeft ook gelezen gesprekken die PvdA'er teijn namens zijn fractie jet CDA- en GroenLinks- 's. „Duivesteijn vindt dat de WD te weinig vi- Ik kan u vertellen: dat is een schok bij ons aan- "T, zegt hij met een iro- grijns. 'Pelbepalers op het veld tal van informele nsjes houden, valt op WD daarvan lijkt bui- oten. De PvdA zoekt sa cking met CDA en ■inks, en andersom en :erd. Ook D66 flirt met oppositiepartijen. Maar is als de muurbloem en wordt geplukt als het et anders kan. Het CDA J weliswaar langs in de n van rechtervleugel-ver- *Hans Hillen, maar dat ezien als een eenmans- 3^ -Er zijn bladen die over 'isoli ringen heb. Dat was immers ook zo in '93, en het resultaat was onze deelname aan het Paarse kabinet", zegt Dijkstal met lichte triomf in zijn stem. Hij wordt niet onrustig van de vrijages van de PvdA met ande re partijen. „Na enige tijd in een kabinet van dezelfde sa menstelling komt altijd de vraag op of dat nog veel langer zo door kan gaan. En de PvdA wordt natuurlijk krap op de huid gezeten door GroenLinks. Voor de PvdA als regeringspartij is het altijd een slecht perspec tief als de grootste concurrent in de Kamer zit." Dijkstal zelf sluit een andere sa menwerking in een volgend ka binet evenmin uit. „Voor ons staat voorop dat we ons eigen programma kunnen uitvoeren. En na verkiezingen ga je na hoe dat kan. En dat kan eventueel ook met het CDA." Probleem daarbij is dat het CDA nog steeds 'met zichzelf in debat is', constateert Dijkstal. „De koers die het CDA voert, is niet erg eenduidig. Er zijn momenten dat ze wel een erge ruk naar links maken, op andere mo menten gaan ze weer een totaal •andere kant op. De wat rechtse re stromingen onder aanvoe ring van De Hoop Scheffer en de mensen die meer aan de lin kerkant zitten, zijn nog met el kaar in gesprek. Dat maakt het moeilijk duidelijkheid te krijgen over het profiel van het CDA. Maar dat is niet iets wat deelna me van het CDA bij voorbaat uitsluit." Moeilijker wordt het wel. Het draait in Nederland toch altijd WD-partijleider Hans Dijkstal. om de drie grote partijen, bena drukt Dijkstal. Die drie zijn ook meer naar elkaar toegegroeid, onoverbrugbare kloven zijn er niet meer. Dus gaan andere overwegingen meespelen bij de keuze van de coalitiepartners. „Dan ga je speculeren over de personen en de fase waarin een partij zit. In onderhandelingen blijkt altijd dat je beter samen werkt met een partij die op or de is, dan met een waar dat nog moet gebeuren." Het verklaart de kracht van de ze coalitie, vindt de WD-leider. „De reden dat WD en PvdA zo goed samenwerken, is dat we allebei zo sterk zijn. Niet alleen electoraal, maar ook intem. Als we een afspraak maken, staan we er ook voor, zonder gelazer in de eigen club." D66 betaalt daarvoor het gelag. foto GPD cees zorn „De tussenrol die D66 is toebe dacht, is niet meer noodzake lijk. Er is voldoende vertrouwen tussen PvdA en WD. Maar ik blijf wel voorstander van een driepartijenkabinet, want met twee partijen is er ajtijd een groter dan de ander. Dat leidt sneller tot conflicten." Dijkstal zelf wordt in beschou wingen over de WD altijd inge deeld in het kamp dat een ver dere voortgang met PvdA na streeft. Hij stond aan de wieg van een van de eerste vormen van Paars in het gemeentebe stuur van Wassenaar, halverwe ge de jaren zeventig. Maar hij hoedt zich ervoor al te nadruk kelijk neergezet te worden als een 'linkse' WD'er. Gekscherend: „Ik ben nogal een rechtse bal hoor! Lagere belas tingen, criminaliteit hard aan pakken, mensen op hun plich ten en verantwoordelijkheden wijzen, dat is tekenend voor een rechtse bal. Aan de andere kant vind ik dat bij een vergro ting van het verschil tussen lo nen en uitkeringen de lonen eerder omhoog moeten dan de uitkeringen omlaag. En dat is weer onwijs sociaal." Over de voortzetting van de sa menwerking met de PvdA, wil Dijkstal zich niet uitspreken. „Er ontstaat straks gewoon weer een nieuwe situatie. Ik ben nooit tegen het CDA ge weest, wel tegen het feit dat ze nooit in de oppositie zaten. Dat is nu voorbij, en straks is ieder een weer vrij nieuwe coalities te sluiten. Maar wel graag in de volgorde dat we nu eerst dit ka binet succesvol afsluiten en pas na de verkiezingen weer verder kijken." Een streven dat enigszins wordt bemoeilijkt door de discussie over de gasboringen in de Wad denzee. De WD staat daarin al leen, maar daar kan Dijkstal niet mee zitten. „Dan hebben we weer iets om ons mee te profileren." Erger vindt hij het beeld dat de overheid uitdraagt. „Onder die boringen staan zó veel handtekeningen van zó veel achtereenvolgende kabi netten met zó veel politieke partijen, dat je je kunt afvragen: is dat nog behoorlijk bestuur als het niet doorgaat. En wie be taalt het? Het waddendossier speelt al zo lang, het is een tijd bom. Als de boringen niet doorgaan, tikt die tijdbom ge woon verder. En dan zijn we weer terug bij af." Het democratisch genomen be sluit van de Zuid-Hollandse staten om delen van de Haagse randgemeenten bij Den Haag te voegen, mag niet worden ge blokkeerd door vertegenwoor digingen van de ambtenaren van die gemeenten. Dat is de kern van het advies dat de ad vocaat-generaal heeft gegeven aan de Hoge Raad in de zaak van de herindeling rond Den Haag. Mede op basis van dit oordeel doet het rechtscollege komend voorjaar een definitie ve uitspraak. Als de Hoge Raad het advies van de advocaat-generaal op volgt, houdt de politiek het laat ste woord, zo meent een woordvoerder. De provincie Zuid-Holland had over het juri dische verzet van de 'onderne mingsraden' van de randge meenten het oordeel van de Hoge Raad gevraagd. Zuid-Hol land kwam met het plan om delen van de Haagse randge meenten Voorburg, Rijswijk, Pijnacker, Leidschendam en Nootdorp toe te voegen aan Den Haag. De randgemeenten voerden daartegen op allerlei manieren actie, onder meer door naar de ondernemingska mer te stappen van het ge rechtshof in Amsterdam. De ondernemingsraden van de vijf gemeenten voerden aan dat zij niet waren betrokken bij de besluitvorming, terwijl de herindeling wel personele ge volgen had voor de ambtelijke diensten van de diverse steden. De ondernemingskamer gaf de diverse ondernemingsraden november vorig jaar gelijk en verbood de provincie besluiten te nemen over de Haagse herin deling. De uitbreiding van Den Haag kon daarom niet per 1 januari 1999 ingaan, met als gevolg dat de begroting van Den Haag miljoenen extra inkomsten mis liep. Deskundigen vreesden voor precedentwerking; dat elk democratisch besluit door een ondernemingsraad kon worden tegengehouden. Bij de strubbe lingen rond de vorming van Twentestad werd door het pro testerende Hengelo ook de on dernemingsraad ingezet. De advocaat-generaal van de Hoge Raad vindt dat de onder nemingsraden wel tijdig be trokken moeten zijn bij derge lijke kwesties, maar oordeelt dat zij via de ondernemingska mer een democratisch besluit niet mogen ophouden. Eventu ele personele problemen moe ten pas in het vervolgtraject aan de orde komen, zegt de Hoge Raad-adviseur. Het is Droomprijzenfestival bij Holland Casino. Tot en met 21 november maakt u kans op ongelofelijke prijzen inde - Jackpotclub. Een minimumleef- jHOLLAND Casino Een mooie gelegenheid om i ir, correcte kleding en legitimatiebewijs zijn entreevoor waarden. U bent iedere dag vanaf 13.30 uur van harte welkom.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5