Aanleg HSL wordt miljarden duurder lOat «il ik.' Grandeur van Peper heeft niets opgeleverd' Beperkt treinverkeer Binnenland Daklozen in Nieuwe Kerk €»- Marine Pakistan schiet op Nederlands schip Melden kindermishandeling buiten beroepsgeheim arts Medicijn tegen kaalheid laat op zich wachten )ERDAG 18 NOVEMBER 1999 jrenbuitje boven Nederland [M De meteorenzwerm Leoniden heeft afgelopen nacht ién^mooi schouwspel gezorgd, al draaide het niet op een sterrenregen uit, zoals was voorspeld. Door het slechte ivas in Nederland alleen op plaatsen waar de lucht open en matig buitje vallende sterren te zien. Ooggetuigen el- n Europa en het Midden-Oosten zagen honderden 'vallen den' langs de hemel schieten. Het hoogtepunt van de me- >tenbui viel rond kwart voor vier vanmorgen, drie kwartier dan was voorspeld. •gen over veiligheid Kok jAC: De Tweede Kamer is bezorgd over de veiligheid van nister-president. Actievoerders van de milieubeweging he pn gisteren ongestoord het kantoor van premier Kok, het >ree itje aan de Hofvijver in Den Haag kunnen beklimmen. De e en de beveiligingsdienst lieten zich het eerste half uur jen. Alleen bewakers van het Mauritshuis kwamen kijken. Kamerlid Van Wijmen vindt dat de politie veel te laat heeft •ela ggerd. Hij heeft minister Peper (binnenlandse zaken) om lie[ idering gevraagd. >poi afg ids Overleg claimt diamanten vee^ wcHet Centraal Joods Overleg (CJO) claimt bij een fonds ASti jvitserse banken diamanten die de nazi's in de Tweede 161 Idoorlog hebben geroofd. Dat heeft onderzoeker Blitz van enk 10 bevestigd. Het gaat om in totaal 10.000 karaat, twee ki- ilgens Blitz zijn de diamanten honderd miljoen gulden Het fonds waar de claim is neergelegd, kwam in 1998 tot ov na een akkoord tussen de Zwitserse banken en joodse or- n H aties, voornamelijk Amerikaanse. en ur minder omhoog '32: ^g. De huren mogen volgend jaar stijgen met maximaal ani iflatiepercentage. Dat lag tot en met vorige maand rond de ocent. Alleen als een verhuurder kan aantonen dat hij niet mee uitkomt, mag hij de huur met maximaal 4,25 pro- lerhogen. De coalitiepartijen WD en PvdA steunen een motie van deze strekking, zo bleek gisteravond tijdens het naa' in de Tweede Kamer over de begroting van volkshuisves- uimtelijke ordening en milieu. Staatssecretaris Remkes geen moeite met dit compromisvoorstel. Hij wilde zelf inkelijk de huren met ten hoogste 4,5 procent laten stijgen. Pre ïdanks een eerdere Kameruitspraak die stelde dat de m tijging het inflatiepercentage moest volgen. "5 afzaak Chanel Naomi aangehouden e'.^e De rechtbank in Assen heeft gisteren de zitting tegen de ^J11 die wordt verdacht van de moord en verkrachting van de a ijarige Chanel Naomi Eleveld aangehouden tot vrijdag 28 n. De man wordt ook verdacht van verkrachting van zijn enote en van een vrouw uit Heerlen. Hij ondergaat mo- 3111 eel een psychiatrisch onderzoek in het Pieter Baan Cen- 'P® in Utrecht, deit *t inkpas voor jonge Texelaars Zestienjarige Texelaars gaan straks op stap met een pas. De gemeente Texel heeft dit plan bedacht om te omen dat al te jeugdige inwoners alcoholische drank kun- open. Het is de bedoeling dat inwoners op hun zestiende irdag het pasje krijgen thuisgestuurd. Op die manier wordt invoudiger om horecabezoekers op leeftijd te controleren. Wij maatregel ook het gewenste resultaat bewerkstelligt, is mn( Isnog de vraag. „Zomers is het met alle toeristen niet bij te H^.s ;n", aldus gemeentewoordvoerder Van Schaik. Ook J. ^'1 voorzitter van de Texelse afdeling van Koninklijke Hore- filin jerland, heeft zijn twijfels. „Het gaat voornamelijk om bij jarigen, waarvoor de oudere garde vaak bereid is een je te bestellen." Een prima idee voor de decembermaand Als u de periode van 2 januari t/m 2000. dan mogen de kinderen GRATIS tolX an 0|Jders mee! Bovendien krijgt u van ons. r niets, een December Verrassings- de schoen (boeken vóór 24 november) et B shin iatze krde kerstboom (bóeken vóór 13 december). i voïi My: NVR-reisbureau of Rabobank heeft voor u it alle voorwaarden. nei' ANP Algemeen Nederlands Per: Biedingen van aannemers dertig procent hoger Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft de aanlegkosten van de hogesnelheidslijn HSL veel te laag ingeschat. In plaats van de ge plande 8,9 miljard blijkt uit de eerste aanbestedingen dat een prijs van 11,5 miljard vooralsnog het minimum is. Daarmee stapelen de problemen rond de HSL zich verder op. Minister Netelenbos is in middels ook verwikkeld in een conflict met de NS over de exploitatie van de lijn. den haag peet vogels dertig procent te duur", bevestigt B. Kiel van het projectbureau. „Het eerste Het projectbureau dat de aanbeste- traject hebben we inmiddels opnieuw ding voor de HSL regelt, heeft inmid- aanbesteed. Volgende week moeten de dels voor vijf van de zeven deeltrajec- nieuwe biedingen binnen zijn." ten de aanbiedingen van aannemers De tunnel onder het Groene Hart is bekeken. „Allemaal zijn ze minstens een apart geval, evenals de aansluiting van de bestaande sporen op de HSL. Die deeltrajecten zijn nog niet aanbe steed. Het stuk tussen de tunnel en de Belgische grens is opgedeeld in vier stuldcen opgedeeld. Ook daarvan is de aanbesteding dertig procent duurder dan gepland. Kiel: „We hebben nog een gesprek met de aannemers waarin ze hun bod kunnen toelichten. Het is dus nog te vroeg om te zeggen dat we ook deze trajecten opnieuw gaan aan besteden." De aannemers hebben wel een ver klaring voor de hoge kosten. „De risi co's van de bouw worden bij de uit voerders, de bouwbedrijven neerge legd. Dat kan, maar meer risico's bete kent ook een hogere prijs", aldus een woordvoerder van HBG, één van de inschrijvende bouwbedrijven. Ook de lange duur van de bouw, er is vier tot vijf jaar voor uitgetrokken, speelt mee. De aannemers hebben de te verwach ten stijgingen van de lonen en prijzen ook alvast meegenomen in de bereke ningen. Daarbij is ook rekening ge houden met extra loonkosten door schaarste op de arbeidsmarkt. Ook andere prijsstijgingen zijn hoger ingeschaald dan de inflatie. De markt voor infrastructuurprojecten is nor maal zo'n 1,5 miljard gulden per jaar groot. Daar komen de 8,9 miljard gul den, volgens berekeningen van het mi nisterie, van de HSL nog bij. Dat bete kent dat de vraag naar bouwmateria len de productiecapaciteit te boven zal gaan. De betonprijzen bijvoorbeeld zijn vooruitlopend op de start van het werk al opgelopen. Daarmee heeft het ministerie een probleem, erkent Kiel. „De treinen moeten in 2006 rijden. We hebben een heel krappe planning. Als we alle tra jecten opnieuw moeten aanbesteden, is de kans groot dat we de planning niet meer halen en dat is niet de be doeling." Kiel hoopt dan ook dat de gesprekken met de aannemers vol- doénde duidelijk maken waarom het niet goedkoper kan. 1_ 41. Baggerbedrijf stapt naar rechter den haag 'Uit je dak', was het thema van de gisteren gehouden derde landelijke daklozendag. Ongeveer driehonderd mensen kwamen voor deze gelegenheid bijeen in de Nieuwe Kerk in Den Haag. Daar ontmoet ten politici en dak- en thuislozen elkaar. Er was een programma samen gesteld waarin discussies werden afgewisseld met muziek, poëzie en theater. Volgens het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport zijn er op dit moment zo'n 25.000 dak- en thuislozen. In vergelijking met een aantal jaren geleden kampen dak- en thuislozen vaker met zware psychische problemen. Om deze groep tegemoet te komen, besloot het kabinet in september 35 miljoen gulden extra uit te trekken voor opvang, waarmee het totaal nu op 300 miljoen gulden per jaar is gekomen. FOTO ANP JIRI BULLER bloemendaal piet arp Het baggerschip Delta Queen van baggeraar D. Blankevoort uit Bloemen- daal is op 8 november voor de kust van Pakistan malen beschoten door de marine van dat land. Niemand raak te gewond, wel heeft het schip schade opgelopen. De Delta Queen met tien opva renden keerde onmiddellijk terug naar de haven van Qa- zan. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft na drukkelijk protest aangete kend tegen de beschieting; tot dusver is daarop geen re actie gekomen van Pakis taanse zijde. Volgens directeur C. Zui- derwijk van Blankevoort ontstonden de problemen half mei, toen de werkzaam heden bij Port Qazin afge rond waren. Het bagger schip was gecharterd door het Pakistaanse bedrijf Baluchistan. Dat kreeg een conflict met de douane, waarop de Delta Queen aan de ketting werd gelegd. Aan vankelijk leken de proble men niet groter dan dat. Sinds half juli worden met behulp van Buitenlandse Zaken juridische procedures gevolgd om het schip weer vrij te krijgen. De rechter be paalde dat de Delta Queen, een al wat ouder, maar gere noveerd baggerschip, mocht vertrekken naar een klus in Singapore. De marine zette na vertrek de achtervolging in en beschoot het schip. „Kennelijk houden de la gere overheden in dat land zich niet aan wat Justitie be paalt",' reageert Zuiderwij k. „Het is een ellendige tijd voor ons personeel, dat sindsdien niet meer vervan gen is." Blankevoort is op nieuw naar de rechter ge stapt, maar wanneer die een oordeel velt is nog onzeker. De affaire kost Blankevoort al „enkele miljoenen. Het schip ligt sinds half mei stil. De vraag is of de verzekering dit mislopen van inkomsten dekt." Blankevoort heeft een vloot van zes vaartuigen en zo'n 75 personeelsleden. „We hebben er tot nu weinig ruchtbaarheid aan gegeven; we probeerden het met stille diplomatie te regelen". De beschieting is wat Zuider- wijk betreft echter „buiten proportie. Je kunt je voor stellen dat we op dit mo ment weinig trek hebben in nieuwe Pakistaanse op drachten." Ruud Lubbers voorzitter WNF sabah anp Oud-premier. Lubbers is giste ren in de Maleisische stad Sa- bah verkozen tot internationaal voorzitter van het Wereld Na- tuurfonds. Volgens Lubbers is gebleken dat het WNF heel ef fectief is in het bereiken van concrete resultaten op het ge bied van natuurbescherming. In een toelichting zegt Lub bers dat het Wereld Natuur- fonds een organisatie is die lo kaal georganiseerd is en dat het internationale bestuur een be perkte rol heeft. Belangrijke taak van de voorzitter is het ge zicht naar buiten te zijn. Behal ve met concrete natuurbe schermingsprojecten houdt het Natuurfonds zich ook bezig met ontwikkeling, zorg voor water en klimaatverandering, aldus Lubbers. Gevraagd naar zijn opvatting over gaswinning in de Wadden zee wil hij slechts kwijt dat de Waddenzee een belangrijk na tuurgebied is. Het geven van advies aan de regering acht hij echter niet zijn taak. den haag anp Staatssecretaris Vliegenthart van Volksgezondheid vindt dat artsen een uitzondering op hun beroepsgeheim moeten kun nen maken als ze vermoeden dat een kind wordt mishan deld. Het gaat dan om informa tie die artsen doorspelen aan een Advies- en Meldpunt Kin dermishandeling (AMK). Vliegenthart wil de uitzonde ring op de geheimhoudings plicht opnemen in een wijzi ging van de wet op de jeugd hulpverlening. Ze vindt het niet goed dat hulpverleners inbreuk moeten maken op hun be roepsgeheim om kindermis handeling te melden. In het voorstel van Vliegen thart moeten hulpverleners zelf bepalen wanneer de situatie van een minderjarige zo ernstig is dat ze daarvan melding wil len maken. De hulpverlener blijft dus verantwoordelijk voor het melden van kindermishan deling, schrijft Vliegenthart in antwoord op vragen van SP- Kamerlid Kant. De bewinds vrouw wil liever geen algehele meldplicht invoeren bij ver moedens van kindermishande- ling. Het VN-comité voor de rech ten van het kind pleitte daar eerder voor. Volgens Vliegen thart is het echter beter om een uitzondering te maken op de geheimhoudingsplicht van hulpverleners. Ze verwacht dat dit minder schade zal toebren gen aan de vertrouwensrelatie tussen arts en patiënt. Uit een enquête van de art senorganisatie KNMG bleek vo rige maand dat tweederde van de vijfhonderd ondervraagde artsen voelde voor een wettelij ke meldingsplicht bij kinder mishandeling. De artsen von den het belangrijker om het kind te beschermen dan het beroepsgeheim na te komen. Bijna 95 procent van de artsen gaf in de enquête aan kinder mishandeling zo ernstig te vin den dat ze daarvoor een uit zondering zouden maken op hun geheimhoudingsplicht. den haag anpeerdere onderzoeken blijkt dat het middel weinig bijwerkingen heeft, maar uitstekend werkt tegen klassieke kaalheid. Volgens hem lijden veel man nen, vooral als ze erg jong zijn, psychisch sterk onder hun aandoening. Finasteride stopt de aanmaak van het van tes tosteron afgeleide mannelijk hormoon DHT, dat voor kaalheid verantwoordelijk is. „Het is jam mer voor mannen die nu beginnen kaal te wor den. Hoe langer zij wachten, hoe minder resul taat de pil heeft", zegt Boersma. Een pil die beginnende kaalheid tegengaat, laat in Nederland op zich wachten. Het medicijn fi nasteride is in veel andere Europese landen en de Verenigde Staten al enige tijd op de markt. In Nederland eist de Commissie ter beoordeling van Geneesmiddelen nader onderzoek voordat ze over registratie beslist. „Schandalig", vindt huidarts Boersma van het Albert Schweitzer Ziekenhuis in Dordrecht. Uit Oud-directeur Havenbedrijf Rotterdam blikt terug aan den ussel joop spanjersberg 3deii end kijkt voormalig hoofddirec- half - - - ongezonde belangstelling die Bram Pe per aan de dag kon leggen voor de Ma- ze, het (inmiddels door de Nieuwe Maze vervangen) directieschip van het Haven bedrijf. Per onmiddellijk kon de burge meester soms de Maze opeisen, terwijl Molenaar zich bij wijze van spreken net in z'n jas hees om tezamen met een groep genodigden aan boord van het bewuste schip te stappen. Molenaar daarover: „Dan vroeg ik: 'Hoe belangrijk is dat gezelschap waar mee je wilt gaan varen?' En dan zei Bram: 'Héél belangrijk. Ik heb het schip nodig'. Dat ging soms op hoge toon met het argument dat hij meer te vertellen had dan ik. In dat geval moest ik wat an ders regelen. Nee, ik heb nooit gecon troleerd of het wellicht om privé-feestjes van Bram ging. Daar was ik niet in geïn teresseerd." - Van allerlei kanten worden nu be schuldigingen geuit over Pepers misbruik van gemeentelijke gelden voor privé- feestjes, buitenlandse reizen enzovoorts. „Het merendeel van die verhalen ken ik. Ik heb niet dagelijks over z'n schou der meegekeken, maar ik geloof niet dat Brain de grens van het oirbare heeft Geen vragen als burgemeester wil gaan varen rotterdam gpd Het is 'niet ongebruike lijk' dat het directieschip van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotter dam, de Nieuwe Maze, beschikbaar is voor de ontvangst van gasten van de burgemeester. Dat zegt een woordvoer der van het Havenbe drijf. „Het is wel onze burgemeester, natuur lijk. Wij stellen daar dus nooit vragen over. Als de afdeling kabinetszaken van het stadhuis de Nieuwe Maze bestelt voor de burgemeester, dan is dat oké'. Dan vra gen we alleen voor hoe veel man er eten moet zijn." Of dit ook gold voor ontvangsten van de echtgenote van de oud burgemeester, Nijenro- de-presidente Neelie Pe per-Kroes, wil het Ha venbedrijf op dit mo ment niet zeggen. „Wel is het zo," aldus woord voerder T. Schellekens, „dat de aanlegsteiger van de Nieuwe Maze hier de 'Kroes-terminal' wordt genoemd. Maar er is een goede kans dat die naam pas is ontstaan nadat deze affaire in de publiciteit kwam." overschreden. Ik heb ook niet het gevoel dat hij echt een boef is. Overigens circu leren die verhalen al jaren. Ook in mijii tijd, ja." - Volgens de ex-burgemeester was z'n royale regeerstijl bedoeld om de Rotter damse haven extra grandeur te geven. „Dat kan. Ik vind zelf dat onder Bram de neiging bestond om te veel vuurwerk af te steken, te veel show te maken. De grootste haven ter wereld wordt niet groot door een show af te steken, maar door prestaties." - Heeft Pepers grandeur ooit iets opgele verd voor de haven? „Nee, ik denk van niet. Het heeft hier en daar zelfs schade opgeleverd. Als je je als grootste haven ter wereld opblaast, kun je ook mensen kwetsen. Op tenen gaan staan. Dat is bijvoorbeeld gebeurd met een collega uit Afrika. Intellectueel kun je dan wel gelijk hebben, maar menselijke aspecten tellen ook. „Het probleem met Bram is dat hij ra zend intelligent is, maar faalt op het menselijke vlak. Als ik hem nu zie acte ren in de verdediging van zichzelf, dan zie je hem weer alleen staan. Net als in z'n donkere periode vóór Neelie. Er is geen grote groep mensen die zich om hem heen opstelt en roept: 'joh, die be schuldigen kunnen niet waar zijn'." Den Haag HS/CS - Leiden Centraal Den Haag CS - Hofpleinlijn/Zoetermeer Stadslijn zaterdag 20 november 1999 Wegens werkzaamheden is er geen treinverkeer tussen Den Haag CS en Leiden Centraal, de Zoetermeer Stadslijn en de Hofpleinlijn. De internationale treinen vanuit Brussel naar Amsterdam rijden via een andere route en stoppen niet te Den Haag HS en Schiphol. Na 19.00 uur rijden er weer treinen tussen Den Haag CS - Zoetermeer Stadslijn en Den Haag CS - Hofpleinlijn. Reist u tussen Den Haag CS en Leiden Centraal? Dan wordt u geadviseerd via Den Haag HS te reizen. Reist u tussen Den Haag CS en de Zoetermeer Stadslijn of de Hofpleinlijn? NS zet stop- en snelbussen in tussen Den Haag CS en Zoetermeer Centrum West, en tussen Den Haag CS en Pijnacker. Den Haag CS - Gouda - Utrecht CS Den Haag CS - Den Haag HS zondag 21 november tot 18.30 uur Wegens werkzaamheden is er geen treinverkeer mogelijk tussen Den Haag CS en Gouda, en tussen Den Haag CS en Den Haag HS. NS zet bussen in op het traject Den Haag CS - Gouda. Tussen Den Haag CS en Den Haag HS rijden extra trams. Reist u met de trein tussen Den Haag CS en Utrecht CS? Dan reist u per bus tussen Den Haag CS en Gouda, tussen Gouda en Utrecht CS rijden er treinen. Reist u tussen Den Haag CS en Den Haag HS? Dan kunt u op vertoon van een geldig NS-vervoerbewijs gebruik maken van de tram tussen Den Haag CS en Den Haag HS. Meer informatie? Wilt u meer informatie over deze en andere werkzaamheden? Kijk op Teletekstpagina 754. Bel OV Reisinformatie 0900 - 9292 (75 ct/min). Raadpleeg internet (www.ns.nl). Haal de folder aan een NS-loket. Uiteraard staan onze medewerkers u graag te woord.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3