Wat verdient Cor Netto? TV WEER Het Gesprek van de Dag Het gelijk van de NS Gratis seminar voor studenten met faalangst DONDERDAG 18 NOVEMBER 1999 COMMENTAAR Nederland legt voor miljarden een strakke spoorlijn aan voor su persnelle treinen. Het zou verspilling zijn om die dure rails alleen te benutten voor treinen naar Parijs. De hogesnelheidslijn naar de Belgische grens vormt ook een verbetering van het Nederlandse spoorwegnet. De NS ziet met het oog op overstappen interessante mogelijkheden voor een gecombineerd gebruik van de lijn voor buitenlandse én binnenlandse bestemmingen. Maar wat logisch is voor de NS, de reizigers en een ruime meerder heid in de Tweede Kamer, was kennelijk niet logisch voor PvdA- minister Netelenbos. Uit haar koker kwam de beperkende bepa ling dat de NS bij een goed bod het binnenlands vervoer mochten hebben, maar in dat geval het internationaal vervoer moesten la ten schieten. De NS mogen volgens 'marktdenker' Netelenbos niet te groot worden en dienen ruimte te maken voor concurrentie op het spoor. In hun voorstel gingen de NS aan die beperking voorbij. Ook vroeg het spoorbedrijf de garantie dat ze de hogesnelheidslijn gedurende dertig jaar zou mogen berijden. Supersnelle treinen zijn duur en de NS wilden die hoge kosten graag over een langere periode uit smeren. Uit bedrijfsmatig oogpunt lijkt die wens volkomen begrij pelijk, maar het voorstel voldeed niet aan de beperkende bepalin gen en werd dus afgeschoten. Netelenbos dreigt nu de HSL (zowel binnenlands als internatio naal) openbaar aan te besteden, waardoor de NS helemaal achter het net dreigen te vissen. Maar NS-topman Den Besten is natuur lijk niet op zijn achterhoofd gevallen. Hij speelt hoog spel. Den Besten gokt erop dat een meerderheid in de Kamer niet zomaar de belangen van de NS zal verkwanselen. Concurrentie op het spoor mag dan goed zijn, Nederland is om met de WD te spreken niet 'Gekke Henkie'. Zolang Duitsland of Frankrijk er niet over peinzen Nederlandse hogesnelheidstreinen op hun trajecten te laten rij den, hoeven ze volgens een Kamermeerderheid hun gezicht op het Nederlandse spoor niet te laten zien. In dat geval wordt Netelenbos voor het blok gezet. Zij zal met de NS opnieuw om tafel moeten. En dan stelt Den Besten de voor waarden. De opstelling van NS is begrijpelijk. Als er concurrentie op het spoor moet komen, dan dienen de Nederlandse Spoorwe gen dezelfde kansen te krijgen als de vermeende concurrenten. Dan pas krijgt de reiziger waar voor zijn geld. Een potje wraaknemen Ak er één nieuw programma is dat aan 's mensen wraakgevoelens appelleert, is het De Jury wel, van de NCRV. Presentatrice Mariska Hulscher beloofde het ook aan het begin. 'Wie zou er nou niet op de stoel van de rechter willen zitten', orakelde ze. Dus gingen we eens zitten vooreen heerlijk potje passief wraaknemen. Een volksgericht op de televisie, dat was wel een extra schaaltje borrelnootjes waard. Even in het kort het idee van De Jury: een groepje van vijf doorsnee Nederlanders - zeggen de programmamakers - krijgt in de studio een strafzaak voorgeschoteld en mag zelf vonnis wijzen. Alle feiten waar ze kennis van mogen nemen zijn gebaseerd op een echte straf zaak, waarbij is vast komen te staan dat de verdachte het misdrijf ook werkelijk heeft begaan. Simpel toch? Even luisteren en dan het hakblok tevoorschijn halen. Wij stelden nog het meest vertrouwen in jurylid Joop, een vent met een grote krulsnor, kale kop, dikke nek en gloeiende ogen. Maar het werd geen volksgericht. Tenminste niet op de manier waarop wij dat verwachtten. Dat kwam door de aard van straf zaak. Een zekere Herman had een zekere Ruud neergemept, omdat die zijn dochtertje Marieke onzedelijk had betast. En die Ruud was een paar weken daarna aan de gevolgen van die knokpartij bezwe ken. Een kolfje naar de hand van Joop. Ja, hij zou die pedofiel ook een paar krakende vuistslagen hebben toegediend. Geen enkel pro bleem, want zijn vrouwen zijn kinderen vormden zijn meest dier bare bezit. Daar zou onze Joop best wel tien jaar voor willen zitten. Want eerlijk is eerlijk, wie met zijn gore tengels aan andermans kroost zit, verdient toch een stevig pak rammel? Het was alleen jammer dat die pedofiel was gestorven. Iemand doodslaan, dat kon ook onze Joop niet ongestraft laten voorbijgaan. Maar begrijpen kon hij de daad van Herman wel. Zeer goed zelfs. Net als de rest van de jury, al liet die zich in wat rustiger bewoordingen uit. Als de uitzending van gisteren iets duidelijk maakte, is dat de wraakgevoelens van de gemiddelde Nederlander zeker niet altijd de dader van een misdrijf als doelwit hebben. Ook het slachtoffer lain er verbaal van langs krijgen. Als het tenminste een zedendelinquent is, in dit geval een pedofiel. Het vonnis van de rechter? Herman had in het echt drie jaar gekre gen. En dat was vreemd genoeg nou ook precies het gemiddelde waarop de lekenjury terechtkwam. Joop incluis. Toch zal de rechter heel wat genuanceerder tot zijn besluit zijn gekomen. Aanvoer van koude lucht In het zuidwesten van het land viel de afgelopen nacht volop te genieten van de Leoniden- zwerm. Rond kwart over drie maakte mijn medewerker uit Nieuwvliet, Zeeuws Vlaanderen gewag van wel 100 meteoren (in de volksmond beter bekend onder de naam 'vallende ster ren') in 20 minuten. Bij ons viel het vooral later in de nacht door de toegenomen buiigheid tegen. De buien gingen verge zeld van onweer, hagel en plaatselijk ook smeltende sneeuw. Vanuit het oosten van het land, waar de temperaturen waren gedaald tot rond het vriespunt (Hoogeveen -0,2) werd een sneeuwdek gerappor teerd. Om 8 uur lag er bij Venlo ongeveer 4 centimeter. Het ver keer liep daar volledig vast. De hoeveelheden neerslag zijn de laatste dagen trouwens weer tamelijk groot. Tussen dinsdag avond en gisteravond viel er in Alphen a/d Rijn 13 mm, Sant poort-Noord 14, Hoofddorp 17 en Waddinxveen 19 mm. In Hoofddorp is dit jaar al meer dan 1000 mm gevallen. De lan delijke norm is ongeveer 800 mm. Voor wat deze maand be treft staat Stompwijk inmiddels op 66 mm. De Deense depressie, die als aanjager van de winterse buien fungeert, gaat morgen van de weerkaart verdwijnen. De hon neurs worden dan overgeno men door lagedrukgebieden boven het Europese vasteland. Bij ons wordt met een noord tot noordoostenwind, aan de kust eerst nog krachtig van sterkte, koude lucht aange voerd. In de middag blijft het kwik steken op maximaal zo'n 3 graden. Verder valt er eerst nog een enkele winterse bui (vooral aan zee) maar later op de dag nemen de neerslagkansen af. Tijdens het weekeinde blijft het droog met in de nacht en ochtend meest lichte vorst, 's Middags komt de tempera tuur uit op 2-3 graden boven nul. Het weerbeeld wordt in onze regio gekenmerkt door droog weer met af en toe zon. Medio volgende week gaat de temperatuur mogelijk toch weer omhoog. De wind gaat dan namelijk weer uit westelijke richtingen waaien onder invloed van een depressie bij IJs land. Hotel-restaurant met verstandelijk gehandicapten breidt uit Het Oudewaterse hotel-restau rant Abrona, dat voornamelijk door licht verstandelijk gehan dicapten wordt gerund, heeft twee maanden na de officiële opening al meer mensen nodig. De zestien medewerkers met een lichte handicap en de zes 'gewone' horeca-medewerkers kunnen de aanloop van de gas ten nauwelijks aan. Om de drukte op te vangen, gaat het management van Abrona daar om de komende tijd twaalf ex tra medewerkers werven. Het liefst verschaft Abrona daarbij weer werk aan mensen met een verstandelijke of licha melijke beperking of mensen uit de psychiatrie. Het tweesterrenhotel-restau- rant met twaalf hotelkamers had de afgelopen maanden een gemiddelde bezettingsgraad van 50 procent en zat geregeld propvol. Bij de aanvang was op 25 procent gerekend. Ook in het restaurant en de vergader ruimte is het nog geen dag rus tig geweest. Het hotel kreeg de naam Abro na, naar de zorginstelling die de medewerkers begeleidt. Uit gangspunt van de zorginstelling is optimaal gebruik maken van de mogelijkheden van verstan delijk gehandicapten. De werk ervaringsplaatsen moet als het even kan zelfs als opstapje gaan dienen naar een 'echte' baan in de horeca. Zandvoorter Mark van de Oever geobsedeerd door het knutselen met taal Sta je in de file Sophie? Is Frank rijk? En je drinkt je koffie verkeerd, doe je dat expres zo? Het is misschien even zoeken, maar met een beetje taalinzicht zijn ze te zien; de woord spelingen van Mark van den Oever. De Zandvoorter is al dik twintig jaar geobsedeerd door het knutselen met taal. Vandaag ligt zijn tweede verzamelbundel 'Apenstaart' in de winkel. „Daar kan je bijvoorbeeld: 'ik wil niet dat je naar die apen staart' van maken." De fascinatie begon tijdens een repeteersessie van de band van Mark. ,,Vat geen kou boy", grapte hij tegen zijn bandleden, onder wie Candy Dulfer. De grapjas schreef de kwinkslag meteen in zijn blocnote. Het bedenken van woordspelingen- woordgrap zeg ik liever niet want ze zijn niet altijd grappig bedoeld - ontwikkelde zich in de jaren daarna tot een tweede natuur. Langzaam werd de map waarin hij zijn taalconstructies stopte steeds dikker. Toen de Zandvoorter vorig jaar op aan dringen van zijn omgeving naar een uitgever stapte, was het di rect raak. „Binnen een kwartier zeiden ze: 'Dat gaan we doen." De bundel 'Wil je nog thee muts?' ging als een speer. Het boekje is toe aan de vierde druk; er gingen al 13.000 exem plaren over de toonbank. Met het succes van 'Wil je nog thee muts?' was een vervolg on afwendbaar. Geen probleem want de vondsten dienen zich bij Mark van den Oever onop houdelijk aan. Op verjaardagen bijvoorbeeld. „Dan hoor ik ie der uur wel een paar woorden die leuk zijn. Dan roep ik: 'ik heb er weer een' Die schrijf ik dan direct op zo'n geel briefje. Mensen gaan vaak meedoen, maar helaas begrijpt niet ieder een hoe het werkt." Ook zonder publiek blijft de creativiteit stromen. Inspiratie doet Van den Oever bijvoor beeld op tijdens zijn werk als liedjesmakelaar bij muziekuit geverij Basart. Maar ook bij het lezen van de krant of op de snelweg met de autoradio aan is het regelmatig bingo. „Dan moet ik het even opschrijven. Dus daarom heb ik op mijn au tostuur ook gele briefjes." De tik heeft zijn minder leuke kanten. In huize Van den Oever worden ze weieens gek van Mark want ook tijdens normale gesprekken kan hij het niet la ten. „Soms zegt mijn vrouw: 'nou moetje even ophouden", vertelt de schrijver lachend. „Maar ze heeft zelf soms echte briljante woordspelingen. Bij voorbeeld laatst midden in de nacht. 'Wat zal Peter zuur kij ken', zei ze. Die heb ik meteen opgeschreven. Mijn zoontje van zes doet trouwens ook al mee. In mijn nieuwste boek staan twee van zijn woordspelingen." Ondanks de aanhoudende stroom was het de afgelopen maanden flink doorwerken. De auteur moest binnen twee Zanger schiet op publiek Een zanger die optrad op een huwelijksfeest in Cairo heeft met een pistool op de gasten geschoten omdat hij zich bele digd voelde. De gasten vonden zijn stem niet liefelijk genoeg en hadden hem daarom ge dwongen met zingen te stop pen. Zes gasten raakten ge wond, van wie sommigen zeer ernstig. Enkele gasten hadden de zanger Ramadan Qibt ge vraagd of hij het zingen vvüde staken. Toen hij dat weigerde klommen ze het podium op en sleepten hem weg. Qibt trok echter zijn pistool, keerde terug naar het podium en begon op de ongeveer 400 bruiloftsgasten te schieten. De bruid en bruide gom konden bijtijds vluchten. De 23-jarige zanger is gearres teerd. maanden met zeshonderd crea ties op de proppen komen. Het lukte, maar toen het manu script bij de uitgever lag, had Mark het even met zijn verbale goocheltrucs gehad. Nu hij de drukproeven eenmaal voor zich heeft liggen, is de fascinatie weer helemaal terug. Op de vraag of Van den Oever soms scheppingen per ongeluk maakt, komt meteen een ant woord. „Daar kan je 'misschien heb ik op het volgende perron geluk' van maken. Die staat in het eerste boek." De titel van het nieuwe boek is het enige waar de schrijver minder tevreden mee is. Zelf wilde hij het werk 'Wat sta je te krenten, bol' noemen. Mark ge looft heilig dat het succes van 'Wil je nog thee muts' mede aan de opvallende naam is te danken. Daarom wilde hij dit principe herhalen. De uitgever besloot anders en kwam met 'Apenstaart' op de proppen. Dat de bundel een succes wordt, weet Van den Oever ze ker. Zijn uitgever denkt er net zo over want het staat al vast dat boek nummer drie volgend jaar uitkomt. Het soort woordspelingen waar Mark zo gek op is, worden door sommigen minder gewaar deerd. De schrijfster Marjan Berk die Van den Oever goed kent1, ziet de woordspelingen helemaal niet. Ook hardop le zen, volgens de Zandvoorter meestal de oplossing, biedt bij haar geen uitkomst. Taalkenner Jan Kuitenbrouwer ging een stap verder. Hij brandde in zijn boekje 'Oubotaal' de bedenkers en vertellers van deze kwinksla gen volledig af. En Vara-dj Rob Stenders maakte Van den Oe vers eerste boekje in de uitzen ding belachelijk. De schrijver zelf maakt zich er niet druk om. „Mijn omgeving reageert heel leuk en ik merk dat heel veel mensen het leuk vinden om met taal te spelen. Anders wa ren er ook niet 13.000 stuks van mijn eerste boekje verkocht." Woordspelingen bedenken is voor Mark van den Oever uit Zandvoort een tweede natuur. Vandaag ligt zijn tweede bundel met taalvondsten in de winkel. foto united photos de boer Cynthia van dijke plof van joolen Nee, hij doet het niet om het geld. Dat komt toch al met scheppen binnen, want een consult is niet bepaald goed koop. Heus, er zit geen addertje onder het gras. Pieter Frijters is werkelijk begaan met het lot van jonge mensen die gebukt gaan onder faalangst. Alleen om hen te helpen, organiseert hij op zaterdag 4 december een gratis seminar mind tuning voor studenten en bijstands moeders. Juist ja, gratis. Nou ja, je moet er wel voor naar Wad dinxveen komen. Enkele jaren geleden zette Pie ter Frijters bij zichzelf een knopje om. Hij was zwaar over spannen en leed aan drempel vrees, waardoor hij zijn eigen bedrijf had moeten opgeven. Neuroloog, psychiater en psy choloog konden hem niet hel pen, maar Frijters hielp zich zelf. Hij ging het angstbeeld in gedachten te lijf met een aange name herinnering. „Het was alsof de wereld openging." De remedie bleek zo simpel, dat Frijters besloot ook anderen van hun probleem af te helpen. „Ik wist helemaal niet of ik dat kon, maar toen het bij enkele kennissen lukte, ben ik een praktijk begonnen." Sinds zes jaar coacht hij zijn cliënten om zelf de programmeerfout in hun onderbewuste te herstel len. Daarnaast houdt hij mas- terclasses en geeft hij training in openbaar spreken. Maar 'het is best kostbaar'. En er zijn men sen die dat niet kunnen beta len, zoals studenten, die toch ook vaak blokkeren onder de druk van het moeten presteren. „Wie nu een centimeter uit het lood staat, zit over tien jaar een kilometer uit de richting." Daarom geeft hij twee keer per jaar een gratis seminar. Bij 'twintig van de zeventig deelne mers gaat de knop om, de rest krijgt voldoende gereedschap om in alle rust naar het juiste perspectief te zoeken. „Ik houd op ieder seminar een enquête en alles is altijd positief, er loopt ook nooit iemand weg. Continu vallen er kwartjes bij de deelnemers. 'Wat simpel is het eigenlijk', zeggen ze dan." Het lijkt allemaal een beetje Ra telband. Tsjakka! Maar zo zit het bij Frijters toch niet. „Ik vind hem een heel aardige man, maar zijn manier van werken bevalt mij niet. Bij mij hoefje niet over gloeiende kooltjes te lopen. Het heeft ook weinig zin als ik tegen mensen 'je kunt het' ga roepen. Mind tuning is kennis van het onder bewuste. Daar in die wereld zit ten soms kleine programmeer foutjes. Die kun je door denk- technieken oplossen. Dat kan ik de meeste mensen met niet- reeële angst, twijfel of onzeker heid in twee sessies leren." Frijters schroomt niet om te schoppen tegen de bestaande therapiën, waar hijzelf niets aan had. „Traditioneel wordt geke ken waar het probleem van daan komt. Ik vraag niet zo gauw naar iemand verleden. Weten dat je als kind in een kast bent opgesloten, lost clau strofobie nog niet op. Een con frontatie met je angst vergroot vaak het probleem: Iemand met straatvrees naaf V8D sturen is hetzelfde als iemand met een gebroken been over de markt laten lopen. En een medicijn heeft vaak het verkeerde ef fect." Frijters is ervan overtuigd dat de door hem uitgedokterde Het geloof in Sinterklaas Sinterklaas is weer in het land, en ik zag hem voet aan wal zetten in Hattem. Dat leverde tijdloze, kleurige beelden op van een stoomboot op de IJssel, met het sil houet van de man met de mijter en een keurcorps klimgrage Pieten aan boord. Op de kade wachtten de zingende kinderen met verwachtingsvolle snuitjes, werd de Goedheiligman door allerlei Vips welkom ge heten, en hees hij zich vervolgens behendig op een makke schimmel, een gebaar waarmee hij alle hon derdplussers in Nederland tot stramme sukkels ver oordeelde. Ingetogen wuivend begon hij aan zijn in tocht, terwijl zijn Pieten met gulle hand strooiden en kindertekeningen in ontvangst namen. De dag tevoren hoorde ik bij de bushalte hoe een moeder haar zoon van een jaar of acht op het hart drukte toch vooral niet tegen zijn jon gere zusje te vertellen dat Sinterklaas niet bestaat. De jongen knikte zorgelijk. Het was hem aan te zien dat hij, nu de tijd nader de, er nog niet helemaal aan toe was om het bestaan van Sinterklaas frontaal te ontkennen. Dat zijn moeder hem zo meedogenloos herinnerde aan deze nieuwe waarheid, maakte hem ook niet vrolijker. Dit voorval confronteerde mij met het dub bele drama dat de bevestiging: 'Sinterklaas bestaat niet echt', in de opvoeding teweeg brengt. Mijn oudste dochter was zeven toen 'j ze me op het schoolplein tegemoet kwam 7 en klaagde: 'Die jongens zeggen dat Sinter klaas niet bestaat'. Ik heb toen enigermate HELEEN CRUL wraakzuchtige blikken naar die knullen met branie- monden en lange benen geworpen, niet omdat zij de twijfel bij mijn dochter aanwakkerden, maar vooral omdat zij mij duidelijk maakten in welke gezagscrisis ik binnenkort terecht zou komen. Want alleen ouders hebben de hachelijke macht de genade van het geloof overtuigend tot de grootste leugen aller tijden te be stempelen, maar hun reputatie van solide betrouw baarheid loopt daarmee wel de nodige averij op. Bij beide dochters heb ik het uur der waarheid dan ook over de Sinterklaastijd heen naar een neutraler seizoen gesleept. In de zomer komt zo'n onvermijdelij ke mededeling minder hard aan, dacht ik, en het geeft ze dan nog alle tijd om eraan te wennen. Toen Sinter klaas weer in het land was, kwamen echter alsnog de tranen, de verwijten en de twijfel aan mijn voorlich ting. Want het schoorvoetend gegroeide inzicht datje ouders en al die andere volwassenen om je heen je ja renlang opzettelijk bedrogen hebben en dat gewoon willekeurige lieden zich allemaal voor Sinterklaas kunnen uitgeven, blijft moeilijk te incasseren. Die waarheid heeft iets verbijsterends, juist omdat ieder een het spelletje meespeelt. De burgemeester die Sin terklaas met veel egards ontvangt, het stadscentrum dat door politieagenten is afgezet, opa en oma die zich een hoedje schrikken van Trappedoeli, de opperpiet, die opeens in hun huis ging strooien, de televisie die het ene na het andere programma uitzendt met Sin terklaasals indrukwekkende middelpunt, de juffen en meneren van school die zo zenuwachtig zijn als hij komt. Om nog maar te zwijgen over het gedrag van de eigen ouders, die penen voor het paard bij de schoor steen leggen, en briefjes aan Sinterklaas schrijven. Zo tussen twee en zes jaar beleeft een kind zijn magi sche periode. In die magische periode is alles mogelijk. Er zijn nog geen grenzen tussen sprookjes en werke lijkheid, er is geen verschil tussen dromen en denken. Alles kan. Ook zo'n stokoude man, die zowel heilig als multimiljonair is, en bovendien feilloos op de hoogte van je doen en laten. Het onvoorwaardelijk geloof in wonderen zorgt er voor dat al die kindertjes in flats zonder schoorstenen en met een eigentijds inzicht in de wonderen der techniek, toch hoopvol 's avonds hun schoen kunnen neerzetten. En dan in bed Sint of Piet op hun dak of galerij horen stappen. Dat alles wekt aanvankelijk geen verbazing. Maar dan gaat het ver stand langzaam van de fantasie winnen. Sluipt de twijfel erin bij het kind en de bezorgdheid bij de ou ders. Zal het je nog lukken om de twijfel de tijd te ge ven als een zachte overbrugging tussen dromen en denken? De ontkenning van Sinterklaas is een crisis in een kin derleven. Want als hij niet bestaat, wat bestaat er dan eigenlijk wel? Het verschijnsel dat het Sinterklaasfeest zo onuitroeibaar in de Nederlandse ziel wortelt en dat iedereen hier zo overtuigd, moeiteloos en vertederd het spel meespeelt, moet te maken hebben met het feit dat wij, volwassenen, nooit volledig geaccepteerd hebben dat Sinterklaas niet bestaat. Ieder jaar weer, steekt het teleurgestelde kind in ons de kop op dat gewoon wil dat hij echt bestaat. Het Sinterklaasfeest is in wezen één grote psychotherapie voor ongewenst niet-gelovi- Nog 44 dagen en ha fI we millennium bree itje";a; Reden voor deze ku een in een dagelijkse sei rug te kijken op gebeurtenissen diêjderir grepen op correspoi rende data in de afg >ds 1000 jaar. Deze wee! tt( nov 1917: Bolsjevist overen Moskou; 161 Idoor 1532: Inca's uitgeim l°be 17 nov 1869: Openii [gj^ Suezkanaal; 18 nov Première van Ben H nov 1918: Von Richt groep voor laatste n Uf bijeen; 20 nov 1932: wc. beving in Nederlani ST jen. Kami 18 NOVEMBER 1959 afz inU inl Zes Er zijn al eerdere, mind motj( cesvolle, versies gemaal ,jn j film 'Ben Hur' op 18 no 1959 de wereldpremièn New York loopt uit vooi ^e\ snel tot de beste rolprei zal uitgroeien en die nu itjjgj belangstelling blijft onv derd. Weken vantevore le voorstellingen uitver een beeld dat later elde pe wereld identiek zal zijn. jie w kan het ook anders!', sc 1|arjp wen de aanplakbiljetter q neer Ben Hur Nederlan enot bereikt. 'Het boek vang ee|e Lew Wallace, waarop d! j gebaseerd, heeft sedert schijning in 1880 tot de ding van vele generatie sproken. Geen ander ve bevat zoveel kleurrijke] pas* ges'. Een klein jaar latei Ben Hur het record-a elf Oscars toegekend, oi meer voor de beste film ,nv jaar, de beste regie (Wil Wyler), de beste mannë |SI^o hoofdrol (Charlton Hes ,n»> de beste mannelijke bij VZ (Hugh Griffith). De film jeri; snel net zo'n succes als ;arj, gentiende eeuwse boek ;e t€ met een verkoop van tv joen exemplaren een bi is. Judah Ben Hurs vero tot de galeien, de zeesli Romeinen tegen de Ma niërs en het wagenrem het witte doek decern onverminderd populaii kom dus teleurstellingf ker u van plaatsen'. methode werkt. Wetenschappe lijke onderbouwing vind hij niet nodig. „Ik ben een waarnemer. Ik ga alleen uit van mijn eigen ervaringen, ik weiger hier zelfs boeken over te lezen want ik wil het eigen spoor blijven volgen." Laat anderen maar twijfelen aan mind tuning, Frijters koes tert de stapel kaarten van men sen die hem dankbaar zijn. „Het gaat vanzelf. Het is niet uit te leggen." onno havermans Het gratis seminar is op zaterdag 4 december van 10 tot 17 uur in Het Nieuwe Trefpunt te Waddinxveen. Aanmelden bij Frijters Mind Tuning, Peuleyen 110, 2742 EL Waddinxveen, tel: 0182-631232. MENSELU De Ierse CARYL PANMI een bibliotheek in hetB graafschap Warwickshin boek terugbezorgd waan uitleentermijn in oktobe jaar was verstreken. Zei nai Duitse roman 'Der Katze van Hermann Sudermari den toen ze het huis van moeder opruimde. „Mij LVVF heeft dit boek enige tijd uit uw bibliotheek gelee het doet me plezier te kunnen sturen", schr 50-jarige Panman. Haai had het boek sinds zij in log Duits en Frans stude ter trouwde ze met eend maat en het boek reisde haar de wereld rond. Pa' kan blij zijn dat biblioth recteur MIKE HENRY U boete voor overschrijdt uitleentermijn heeft kw scholden. Diewasopge'1 6600 gulden. Ruim 56 laat lijkt erg lang, maarfNAAi cord is het niet. De open bliotheek in de Canades tend Victoria kreeg anderhall Hen] leden een boek terug, dz Hai lijk al in 1916 ingelevei: moeten worden. Eve Le: (rim het boek terugbracht, It: ac geen boete te betalen om zij, maar een voormalig woonster van haar huisl geleend. Hoe rht De populaire zanger/aclf zeg SMITH-bekend van onf ziel de tv-serie The Fresh F de films Wild Wild West pendence Day - heeft de stui voor een enorme verkeer Ie Ei gezorgd in New York. M; Pepi 25.000 fans kwamen na tnnj platenzaak op Times Sqi ?ot waar Smith zijn nieuwe! lelvi lennium zou promoten.' hei tie moest als gevolg van: te uiteindelijk de belang Loc keersader op Manhattan lijk ten. Door de chaos viel* hi gewonden. Smith is d(V n g( pende escortes afgevo# te w les hielden tot in de na- eei uren aan, aldus het Brit lijn tainmentpersbureau Wt nae rerm innii W ulaii jy

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2