Engeland met hakken over de sloot raam iwnrs >ng Oranje met rode ogen toch naar EK Sport Denen, Turken en Slovenen in eindronde Licentie Volendam niet in gevaar shack ontslagen bij Real Madrid py. John Toshack is ontslagen als trainer van Real Madrid. 1 vertrek van de Britse oefenmeester volgt na een reeks te- [stellende resultaten van de club van Clarence Seedorf. Real rid haalde uit elf wedstrijden slechts vijftien punten en he le achtste positie op de ranglijst. Toshack volgde in februari .plagen Guus Hiddink bij Real Madrid op. Sinds zijn aan- l 1 jn lag hij overhoop met de spelersgroep van De Koninklij- oshack verweet de vele vedetten gebrek aan inzet en disci- .Assistent-trainer Vicente Del Bosque neemt voorlopig de :n «-van de ontslagen Brit waar. f] rard van Velde in selectie B UK» Gerard van Velde is opgenomen in de Nederlandse atsselectie voor de eerste wereldbekerwedstrijd sprint op 128 november in Berlijn. Na een afwezigheid van twee jaar, yen van een vruchteloze poging op de marathon, keerde Velde dit seizoen terug op de ijsbaan bij de Sanexploeg. Hij t£ Bes bij de City Bokaal en de IJssel Cup vooral op de 500 me- iet vak nog niet te zijn verleerd. Behalve Van Velde starten e kortste afstand in Berlijn ook Jan Bos, Erben Wennemars 311 ikko Jan Leeuwangh. Dat drietal rijdt ook de 1000 meter, eeD als Jeroen Straathof en Ralf van der Rijst. Bij de vrouwen vo° jeselecteerd: Andrea Nuyt, Marianne Timmer, Frouke [SH k,Tonny de Jong, die zowel de 500 als 1000 rijden, Yvonne leE r(500) ep Annamarie Thomas (1000). "i anje zakt verder op ranglijst FIFA Het Nederlands elftal heeft zijn vrije val op de ranglijst Ie wereldvoetbalbond FIFA niet kunnen breken. Na het 1-1 1 ;espel tegen Tsjechië bezet Oranje de zeventiende plaats de mondiale voetballadder. Vorige maand stond het Neder- 5 elftal nog zestiende. "penal wil nieuw stadion bouwen Arsenal wil een nieuw stadion bouwen. Het nieuwe «tornen van de Engelse club van Mare Overmars en Den- ergkamp moet op minder dan een kilometer van thuisbasis 1 Dt bury komen te liggen en aan 60.000 toeschouwers plaats :n. De bedoeling is dat het nieuwe stadion voor het seizoen /2004 wórdt opgeleverd. indooratletiek mogelijk in België r, jftcEiNDe Nederlandse kampioenschappen indooratletiek m mogelijk in België plaats. De Koninklijke Nederlandse Hek Unie (KNAU) heeft een verzoek ingediend om de NK op 13 februari 2000 in de Flanders- hal in Gent te mogen en. De atleten kunnen niet terecht in Nederland. Door de big van de Haagse Houtrustsporthal vanwege de onveilig- van het dak, is geen accommodatie voorhanden. va prolongeert schaaktitel bdam Met nog een ronde te spelen is Erika Sziva al verze- van prolongatie van de nationale schaaktitel voor vróu- In Rotterdam speelde ze gisteren in de negende ronde met remise tegen Zhaoqin Peng. Omdat ook de nummer twee, ex anchava, tegen Iwona Bos niet verder kwam dan deling et punt bleef de voorsprong van anderhalf punt intact. In i rde partij van de voorlaatste ronde won de Leiderdorpse a Jap Tjoen San van Mariska de Mie. Beide speelsters delen laatste positie. m eladze voorlopig uitgeschakeld B£ rdam Shota Arveladze zal wegens een operatie pas weer winterstop inzetbaar zijn bij Ajax. De 26-jarige Georgiër, n zijn derde seizoen in de hoofdstad bezig is, onderging ag op de afdeling orthopedie van het Academisch Me- Centrum in Amsterdam een operatie aan de rechterknie. )ij werden enkele losse fragmenten verwijderd. ee jaar schorsing dopingvergrijp 61 i± Voor een eerste dopingvergrijp direct een schorsing /er wee jaar. Geldend voor alle sporten. In Sydney riepen 24 iters van Sport, bijeen voor een symposium over doping, ze maatregel zo snel mogelijk in te voeren. De ministers lin een verklaring weten de komst van een door het Inter- naai Olympisch Comité aangekondigd nieuw antidoping- iu (WADA) te steunen, maar dat moet in de ogen van de ïdslieden eenvoudig, onafhankelijk en breed van opzet erpool zwaar in het rood POL» De hoge investeringen van de Franse coach Gerard ier zijn niet ongemerkt voorbij gegaan aan de financiële aten van de voetbalclub Liverpool. Volgens gisteren g nteerde resultaten hebben 'The Reds' een verlies geleden 7,5 miljoen gulden. Het verlies is vooral te wijten aan de nvoor het aantrekken van nieuwe spelers. ruswukanp Denemarken, Turkije en Slove- nië kunnen in Nederland en België op zoek naar hotelac commodatie voor de eindron de van het EK voetbal in 2000. Ze kwalificeerden zich ten kos te van respectievelijk Israël, Ierland en Oekraïne. Voor de Denen was dat na de 5-0 zege in Tel Aviv allesbehal ve een verrassing. Ze deden het in Kopenhagen bij de return kalmpjes aan en dunnetjes over. Maar als altijd met aan vallend voetbal. Binnen een kwartier was het al 2-0 door treffers van Ebbe Sand en Brian Steen Nielsen. De laatste scoorde uit een vrije trap van een meter of dertig. Feyenoor- der Jon Dahl Tomasson be paalde de eindstand halverwe ge de tweede helft op 3-0. Nog opzienbarender dan de Deense overwinning in Tel Aviv was de verklaring voor die Israëlische nederlaag. Het dag blad Maariv onthulde dat een aantal spelers zich op dat duel had 'voorbereid' met een grootscheepse nachtelijke orgie in het hotel. De bond zal een onderzoek instellen naar de es capades. Turkije kwam in Bursa niet verder dan 0-0, maar had ruim moeten winnen. Euro 2000 kwam overigens niet in gevaar. De Ierse ploeg, met Excelsior- aanvaller David Connolly in de basis (zij het slechts 25 minu ten), was nauwelijks gevaarlijk. De Turken waren dat wel. Sterspeler Hakan Sükür en Okan Bürük misten ieder een paar riante mogelijkheden. Ze nuwen en pech (tweemaal lat) waren de redenen. Uitblinker Sergen Yalcin stuitte in de slot fase op doelman Kiely. Na af loop braken er opstootjes uit tussen spelers, waarmee zich ook supporters bemoeiden. Slovenië kwalificeerde zich enigszins verrassend ten koste van Oekraïne. De return in Kiev eindigde in 1-1. De Slovenen, voor het eerst sinds de opsplit sing van Joegoslavië vertegen woordigd bij een groot toer nooi, beperkten zich aanvanke lijk tot het verdedigen van die voorsprong. Dat deden ze, op een door de sneeuwval moeilijk bespeel baar veld, lang met succes. De Oekraïners, die weinig ideeën te binnen wilden schieten, kwamen in de 69ste minuut toch op voorsprong door een rake strafschop van Sergej Re- brov. De tegenvallende AC Mi- lan-spits Andrej Sjevtsjenko was binnen de zestien neerge- legd. De 45.000 kleumende toe schouwers konden hun land maar tien minuten bij de beste zestien van Europa wanen. Toen verstomde de euforie door de gelijkmaker van Miran Pavlin, die op de loonlijst staat bij SC Freiburg. Zijn afstands schot werd door een Oekraïnse verdediger van richting veran derd. Doelman Shovkosvki stond op het verkeerde been en was kansloos. Engeland ontbreekt vol gend jaar zomer niet op Euro 2000. De ploeg van bondscoach Kevin Keegan kwalificeerde zich gister avond als laatste van de zestien deelnemers voor het Europees kampioen schap in Nederland en België. Op het nippertje, dat wel. Tegen het dappere Schotland beleefden de Engelsen op Wembley nog negentig benauwde minu ten. De Schotten wonnen (0-1), maar poetsen daar mee de eerdere nederlaag (0-2) niet weg. londen marcel van der kraan De entree van Engeland op het EK zal door de organisatie van Euro 2000 en de regering van Nederland en België met ge mengde gevoelens zijn ontvan gen. Toernooidirecteur Alain Courtois vindt dat hij sportief gezien de ideale ploegen op zijn voetbalfeest kan begroeten. Er zijn vijf landen die het voetbal in Europa bepalen. Dat zijn Duitsland, Spanje, Italië, Frank rijk en Engeland. De eerste vier waren al verzekerd van hun EK- ticket, Engeland kwam er tot opluchting van Courtois ook bij. „Die vijf sieren toch het toernooi", zei de Belg deze week. Daarnaast hebben zich drie Scandinavische landen ge plaatst (Noorwegen, Zweden en Denemarken), die goed zijn voor een invasie van vrolijke supporters. Maar daar tegenover staat nu dus, naast de tienduizenden Duitsers en een veelvoud aan Turken, ook de komst van dui zenden hooligans, die in het spoor van de Engelse nationale ploeg de Noordzee zullen over steken. Het lot van Kevin Kee- gans elftal, dat kort voor het EK nog tegen Oranje wil oefenen en daarover besprekingen gaat voeren met de KNVB, ligt ko mende zomer in handen van de eigen aanhang. Gisteravond lag het in handen van de Schotten, die in de eerste helft via Don Hutchinson scoorden en daar mee het play-offduel in een klap weer spannend maakten. Engeland scoorde een dikke onvoldoende en wekte geen moment de indruk dat het bij de toonaangevende voetballan den van Europa behoort. De grote sterren konden hun stem pel niet op de wedstrijd druk ken en gingen mee in het ge vecht dat de Schotten aangin gen. Vijf minuten voor het ein de werkte doelman David Sea man Christian Dailly's kopbal van de lijn weg en hield daar mee op het nippertje zijn ploeg overeind. Kevin Keegan zei dat het En gelse voetbal de grootste klap in de geschiedenis had gekregen als het zich niet had gekwalifi ceerd voor Euro 2000. „We heb ben het WK in 1994 gemist. Dat was erg genoeg. Maar daarna hebben we heel hard gewerkt om die fout te herstellen. Het EK van 1996 was al een redelijk succes. Een uitschakeling voor een volgend EK zou ons weer mijlenver hebben teruggewor pen." Volgens Keegan moet Enge land zich als toonaangevend voetballand op elk groot toer nooi presenteren. „De Premier League is de best bekeken en op dit moment meest aantrek kelijke competitie van Europa, van de wereld eigenlijk. Ik weet dat daarin nu heel veel buiten landers rondlopen. Maar ook al mijn spelers spelen in diezelfde competitie. Ook zij bepalen het hoge niveau van het Engelse voetbal. Al komt dat er in de nationale ploeg nog te weinig uit." 'Keegan gaf toe dat hij geen moment heeft gedacht dat het zo'n hels karwei zou worden om zich met Engeland te kwali ficeren. „Ik heb spelers die in de Premier League de sterren van de hemel spelen, die heel veel goals maken.. Maar het vraagt heel veel om om te scha kelen naar andere systemen bij interlandvoetbal." Met het bereiken van de eindstrijd van het EK heeft Kee gan desondanks het eerste deel van zijn taak volbracht. Ruim een jaar geleden nam hij het roer over van Glenn Hoddle, die in zijn poging Engeland aan het voetballen te krijgen een bevriende gebedsgenezeres bij de ploeg haalde. Keegan zelf: „Ik denk dat het belangrijkste van coach zijn bij een nationale ploeg is dat je open staat voor de ideeën en vi sie van de meest ervaren spe lers of van de beste spelers. Zij werken op hoog niveau, weten wat er in het veld wordt ver langd en daar moet je als bondscoach iets mee doen. Je kunt niet zomaar je wil opleg gen bij jongens die al zoveel hebben bewezen." Op die manier heeft de vroe gere aanvaller van Liverpool een perfecte relatie opgebouwd met zijn spelers. „Ik krijg het respect dat ik voor hen heb ge toond nu van ze terug. Tegen Schotland speelde Engeland za terdag zijn beste wedstrijd on der mijn bewind. Nu was een stuk minder, maar pas op het EK moet de ploeg er staan." Engeland: Seaman; Campbell, Adams, Southgate en Phil Neville; Redknapp, Ince, Scholes (90. Parlour) en Beck ham; Owen (63. Heskey) en Shearer. Schotland: Sullivan; Weir, Davidson, Dailly en Hendry; Burley, Ferguson, Collins en Hutcnison: McCann (74. Burchill) en Dodds. KWALIFICATIE EK Engeland - Schotland 0-1 (0-1). 39. Hutchison 0-1. Scheidsrechter: Collina (Ita). Gele kaart: Ince (Engeland). Toe schouwers: 75.848. Eerste wedstrijd: 2-0. Engeland naar EK in Nederland en België. Oekraïne - Slovenië 1-1 (0-0). 69. Re- brov 1-0 (strafschop), 79. Pavlin 1-1. Scheidsrechter: Heynemann (Dui). Toe schouwers: 45.000. Eerste wedstrijd: 1-2. Slovenië EK. Denemarken - Israël 3-0 (2-0). 3. Sand 1-0, 14. Nielsen 2-0, 64 Tomasson 3- 0. Scheidsrechter: Melo Pereira (Por). Toeschouwers: 41.186. Eerste wedstrijd: 5-0. Denemarken naar EK. Turkije - Ierland 0-0. Scheidsrechter: Veissière (Fra), Toeschouwers: 20.000. Eerste wedstrijd: 1-1. Turkije naar EK. oen gert van duk and en neergesabeld. Iranje kreeg bijtende kri- slikken na het 2-2 gelijk- :n Jong België in Hee- Spelers en trainer zich gekrenkt. Dat niet alleen in woord en ;i kenbaar gemaakt, ook in gil ïld werd gisteravond in el roen iets recht gezet, een verdiende 0-2 zege, ltsierd door rode kaarten els Oude Kamphuis en Bruggink, plaatste de van Han Berger zich als- oor het EK voor spelers, de 21 jaar. de ogen vol tranen en as over het hoofd getrok- acht Arnold Bruggink gis- nd de kleedkamer op. •n briljante treffer zette 'er zijn ploeg in de slot- an de eerste helft op een 0-2 voorsprong. Maar de t van Bruggink was in de ie met een directe rode op zak intriest. De Belgi- verdediger Jan Verlinden zomaar een trap na van nvaller. Geen bal in de pure frustratie na een ,e vrije trap. De Noord arbiter Leslie Irvine stond "enop. Bruggink moest di- Tukken en mist straks ze- "ee en misschien wel drie op het EK. had een waas voor de reageerde de man van r°nd. „Stom, stom. Het leen schop, meer een tik. daarmee verknal ik wel de voor mijzelf. Dat besefte naderhand. Eerst wil je "teren met de jongens, we En toch een uitstekende "re neergezet. Daarna rea lo je toch dat je straks Arnold Bruggink in tranen. De aanvaller van Oranje scoorde in de eerste helft een prachtig doelpunt, maar kreeg vlak voor tijd de rode kaart. foto anp wedstrijden mist. Het was een avond met gemengde gevoe lens." Er was niet veel voor nodig om van Jong Oranje een beter voetballend elftal te maken. Twee wijzigingen in het hart van de defensie en twee positie wisselingen in de aanval waren voldoende. Humphrey Rudge van Roda JC en Ajacied John Nieuwenburg vormden gister avond samen het hart van de Nederlandse defensie, waar door PSV'er Mark van Bommel ook weer op zijn vertrouwde stek op het middenveld terecht kwam. Met Arnold Bruggink als diepe spits en Wilfred Bouma als linksbuiten ging er in aan vallend opzicht ook veel meer dreiging van Oranje uit. En er werd in vergelijking tot het eer ste duel in Heerenveen door ie dereen erg gedisciplineerd ge voetbald, dat was het tweede grote pluspunt. Er stond in Moeskroen een echt team in het veld, dat tegen de Belgen geen moment echt in de pro blemen kwam. Han Berger was na afloop ui termate trots op zijn ploeg. „Ie dereen moest vanavond toch een soort examen afleggen. Er werd na die slechte wedstrijd in Heerenveen extra op ons gelet. Vanavond hebben we gespeeld zoals dat ook in de eerste wed strijd de bedoeling was. Ons positiespel was nu wel goed verzorgd en dan hoeven we dus voor niemand bang te zijn. Het zag er bij vlagen fantastisch uit. Deze zege heeft de ploeg hele maal zelf afgedwongen. Alles klopte." Jong Oranje besliste de wed strijd al voor rust. Feyenoorder Ellery Cairo zette zijn ploeg in de 27ste minuut met een geluk kige treffer op een 0-1 voor sprong. Zijn als voorzet bedoel de bal werd door Jan Verlinden van richting veranderd en vloog onbereikbaar voor sluitpost Jean-Francois Gillet in de tou wen. De treffer van Arnold Brug gink, op slag van rust, was van een ongekende schoonheid. Er gens aan de rechterkant van het veld en mijlenver verwijderd van het Belgische doel toverde de PSV'er een prachtige lob uit de rechterschoen. Met precies de juiste richting en snelheid zeilde de bal met dodelijke pre cisie in de kruising: 0-2. In de tweede helft kwam de Nederlandse zege niet meer in gevaar. Al ontliep de ploeg van Berger een enerverende slotfase toen doelman Mark Zegers een kwartier voor een tijd een pe nalty van Cédric Roussel stopte. De bal ging op dë stip nadat Niels Oude Kamphuis dezelfde Roussel tegen de grond had ge trokken. Die overtreding kwam de verdediger van Schalke'04 op zijn tweede gele kaart van de avond te staan. Hij moest vroegtijdig inrukken, later ook nog gevolgd door Arnold Brug gink. De deelname aan het EK kwam er niet meer door in ge vaar. Die was in de eerste helft al door Jong Oranje afgedwon gen. Nederland: Zegers: Rudge. Nieuwen burg en Hofland: Oude Kamphuis, Van Bommel. Knopper (77. Jaliens) en Van der Leegte; Cairo (84 Vennegoor of Hesselink), Bruggink en Bouma (62. Musampa). volendam anp De KNVB zal niet tornen aan de licentie van FC Volendam. Dat is de uitkomst van een onder zoek naar de financiële stand van zaken bij de club uit de Toto Divisie dat gisteren is uitge voerd. „We voldoen nu aan alle voorwaarden", constateerde Henk Kras, voorzitter van de Raad van Commissarissen, opgelucht. Dinsdagavond was er crisisberaad bij Volen dam. Het water was de betaald voetbal organi satie in het palingdorp tot de lippen gestegen. De KNVB eiste voor woensdag 12.00 uur bewijs van een bedrag van acht ton aan liquide vermo gen en de gemeente dreigde met een deurwaar der om zo drie ton achterstallige huur te kun nen innen. Kras: „De situatie was bijna hopeloos. Maar tijdens de bijeenkomst met alle belanghebben den bleek een grote bereidheid het betaald voetbal in Volendam niet verloren te laten gaan. Zelfs de supportersvereniging zegde een bedrag van een ton toe om uit de nood te komen." Dinsdagavond laat bleek 600.000 gulden aan toezeggingen binnen en kon de reddingsactie van FC Volendam verder gestalte krijgen. „Die laatste twee ton halen we ook wel ergens van daan", stelde Kras optimistisch. Het duurde gis teren even voordat het zo ver was, maar uitein delijk kon hij KNVB-directeur Arie van Eijden in Zeist telefonisch berichten dat de papieren klaar lagen om onderzocht te worden. „Een ju rist van de bond heeft bij ons alles uitgepluist. Hij kwam tot de conclusie dat aan alle voor waarden was voldaan om de licentie voor dit seizoen te behouden." Kras is zich ervan bewust er nog heel wat dient te gebeuren om FC Volendam als betaalde voetbalclub levensvatbaar te houden. „Het is van het grootste belang zo snel mogelijk een nieuw bestuur aan te stellen met mensen, waar iedereen zich in kan vinden." NummerWeergave is altijd handig. Zo ziet u wie er gebeld heeft tijdens uw afwezigheid. En wie ef belt voordat u de telefoon opneemt. Een abonnement op NummerWeergave kost u slechts f2,50 per maand. Voor extra informatie of het afsluiten van een abonnement, belt u 0800-0429.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23