De Lewinsky-affaire zegt veel over Amerika Bij Reve is elke zin een gebeurtenis 'Publieke Werken' is boeiend en ontroerend Thomas Rosenboom Publieke Boeken Elsschot willen we lezen Maar we talen niet naar Van Suchtelen CO co Uk. m m De vlam van het iki JÉ menselijk li denken 'Tien jaar Groot Dicte is een vermakelijk boe DONDERDAG 18 NOVEMBER 1999 Meesterwerk van Thomas Rosenboom ROMAN RECENSIE WIM VOGEL Thomas Rosenboom. Publieke werken. 488 blz, Uitgeverij Querido. Prijs 47,50 (gebonden 62,50. Het duurt wel even voordat je gegrepen wordt en je laat mee slepen door Rosenbooms nieu we roman. Want waar zijn die turfstekers gebleven die 's nachts hun armzalige spulletjes bijeengaarden om ergens ach ter Hoogeveen heimelijk een nieuwe plaggenhut te bouwen? Waarom verlaat de verteller na vijftig pagina's negentiende eeuws leed Drente en neemt hij je mee naar het Amsterdam uit 1888 waar het Centraal Station verrijst, het Concertgebouw zijn deuren opent en de eerste plannen uitlekken om het Vic toria Hotel te bouwen? Wat heeft het een met het an der te maken? De voorkant van Pu blieke Werken laat een foto zien van het Amster damse Paleis voor Volks vlijt in aanbouw. Een in drukwekkend geraamte dat nog ingevuld, opge- vuld en aangekleed moet worden maar waar wel over ieder detail nage dacht zal zijn. Eenzelfde ijzersterke constructie bevat de roman. Twee grote verhaallijnen die als afzonderlijke spoorlij nen ergens beginnen, die elkaar naderen en in el kaar opgaan. En langs die lijnen een ongekende schittering van spranke lende details waar je in historische studies meestal op hoopt, en die hier op een natuurlijke wijze verweven zijn met het dramatische levens verhaal van twee neven. De een, Chris Anijs, is apotheker in Hoogeveen; de ander, Walter Vedder, sch rijnwerker en vioolbouwer in Amsterdam. De parallellen zijn talrijk. Hun huwelijken zijn kinderloos, hun maatschappe lijke ambities grenzenloos, hun fantasieën, dromerijen, wel denkendheid en woordenschat eindeloos. Onafhankelijk van elkaar worden zij geconfron teerd met de consequenties van de nieuwe tijd. Anijs, als Vedder, een self made man krijgt concurrentie van een jon gere collega die wel gestudeerd heeft en zich veel te gemakke lijk een aangename positie ver werft binnen de Hoogeveense elite; Vedder dient zijn huis aan de Prins Hendrikkade te verko pen omdat daar het Victoria Hotel moet verrijzen. De openbaarheid van deze vernieuwingen dwingt de ne ven tot heimelijk verzet. Ze wil len niet ten ondergaan aan de nieuwe tijd, willen losbreken uit het Ijzige vlies van hun maatschappelijke verwezing. Vedder weigert zijn huis te ver kopen, wal het bekende Van der Pigge-effect tot gevolg heeft - want tot op de dag van van daag is zijn oude huisje inge bouwd in de noordgevel van het Amsterdamse hotel. De vijf tigduizend gulden die hij tever geefs vr aagt, zegt hij zijn Drent se neef toe die, zonder dat de autoriteiten van iets weten. honderden arme turfstekers een nieuw bestaan belooft in Amerika. En zo ontvouwen zich twee drama's van man nen die hun teleurstellingen op het ene gebied proberen te compenseren door een, in ve Ier ogen, absurd altruïsme. Rosenboom heeft een fasci nerende historische roman ge schreven die tot de laatste bladzijde spannend en verras send blijft Met al hun verblin de ijdelheid, hun faustiaanse strevingen, hun zucht naar ho ger heil, strijden de neven niet minder dan tegen de macht van hun tijd. Des te knapper dat zij, ten koste van vrijwel al les, uiteindelijk meer voor de sloebers van de grond krijgen dan de liberale pragmatici voor wie tijd geld is en de pu- blieke werken belangrijker zijn dan het wel en wee van arme donders. Het knappe van Publieke Werken is bovendien dat ver wijzingen naar Mozes, het be loofde land, de goede herder, naar Faust, dat leidmotieven en vele spiegelingen organisch zijn opgenomen in en verwe ven met het prachtige bouw werk dat deze roman is. Het is het ideale winterboek; dik, boeiend, spannend en ontroe rend. Door zijn archaïserende stijl waarin vergeten woorden van hun negentiende eeuwse stof worden ontdaan om hier op het juiste moment te g zen, is de roman ook van een ongekende taalpracht. En dan al die rake typerin gen en beschrijvingen van Am sterdamse en Drentse toestan den. De Van Gogh-achtige plastische weergave van de ontberingen van de turfste kers. De koortsige groeistuipen waarmee Amsterdam zich op stoot. De liefde en kermis die echte vakmensen als Anijs en Vedder nog voor en van hun ambacht hebben. Dat alles, en nog zo veel meer, wordt op een bijna terloopse manier meegedeeld, altijd organisch verbonden met het basisver- haal. Publieke Werken verdient een groot publiek. Nederlandse correspondenten schrijven 'Clintons demonen NON FICTIE RECENSIE GERARD DRIEHUIS/GPD Hilde Eleveld John Wanders. Clintons demonen. Seks, macht en media in Ame rika. 282 blz, Uitgevenj De Arbeiderspers. Prijs 34,95. Aan de strapatsen van de Ame rikaanse president Bill Clinton is al door een hoop mensen geld verdiend. Heel veel advo caten hebben miljoenen bin nengesleept, de media hebben er garen bij gesponnen, de siga ren-industrie ook wellicht, maar in elk geval hebben uitge vers mooie omzetten behaald met de stortvloed aan boeken over Clinton, zijn vrouw(en) en zijn affaires. Althans, Ameri kaanse uitgevers. Vrijwel alle hoofdrolspelers uit de hofhou ding van Clinton hebben de af gelopen tijd hun licht laten schijnen over de president. Er zijn prachtige boeken bij, zoals van vriend en ex-minister Robert Reich en er zijn ook een hoop ranzige werkjes bij; maar daar heeft de president dan ook zelf om gevraagd. Voor de Ne derlandse lezer hebben die boeken twee nadelen: ze zijn geschreven in het Engels en ze geven vrijwel allemaal de kwes- tie-Clinton weer, gezien door de ogen van een betrokkene. In de meeste van die boeken wordt bovendien getracht de feiten zo smakelijk mogelijk op te dienen. Hetgeen, gegeven het onderwerp, niet zo'n kunst is. Voor de Nederlandse liefheb ber is er nu een alternatief: John Wanders, correspondent in Amerika voor onder meer deze krant, en Hilde Eleveld, freelance journalist in Washing ton, hebben onder de titel Clin tons demonen een boek ge schreven dat tracht het ant woord te geven op de vraag wat de affaire Clinton-Lewinsky Bill Clinton en Monica Lewinsky, of hoe een weinig romantische buitenechtelijke affaire kon uitgroeien tot de grootste politieke crisis in de Verenigde Staten sinds het aftreden van Nixon. foto archief gpd zegt over Amerika. Van januari 1998 tot begin dit jaar, toen de president tenslotte ternauwernood ontkwam aan een smadelijke afzetting, ging het publieke debat in Amerika (en daar niet alleen) vrijwel uit sluitend over Monica en Bill. Wanders en Eleveld proberen te verklaren hoe dat kon: hoe kon een weinig romantische buiten echtelijke affaire uitgroeien tot de grootste politieke crisis in de Verenigde Staten sinds het af treden van Nixon? De auteurs halen nogal wat overhoop bij het beantwoorden van die vraag. Het is geenszins een reconstructie van de affai re-Lewinsky, maar eerder een sociologische studie van een duister verschijnsel. In het eer ste deel van het boek schetsen de auteurs de hoofdrolspelers en hun eigenaardigheden. En juist omdat het boek verre van sensatiebelust is, valt dan op hoe smakeloos de aanleiding tot de affaire eigenlijk is. Met name citaten uit de verhoren van Lewinsky en Clinton - 'Toen duwde de president een sigaar in juffrouw Lewinksy's vagina. Vervolgens stak hij de sigaar in zijn mond en zei: 'Dat smaakt goed' - ogen bizar, om dat het boek voor het overige zo'n serieuze toon heeft. In het tweede deel gaan de auteurs gedetailleerd in op de rol van de media. En dan vooral op de toenemende neiging van de Amerikaanse media om - onder druk van de concurrentie - ook geruchten als nieuws te Ook in het derde deel van Verzameld Werk VERZAMELD WERK RECENSIE HANS WARREN/GPD Gerard Reve. Verzameld werk. Deel 3. Tekstbezorging: Nop Maas. 696 pag. Uitgeverij L.J veen. Prijs: 89,90 (ge bonden). Wie de Nederlandse literatuur een beetje bijhoudt, kan het niet zijn ontgaan. De schrijvers die nauwelijks kunnen schrij ven, zijn in opmars. Wie weet heeft het iets met het materiaal te maken. Op het scherm van de computer lijken immers de zotste metaforen heel normaal en zien de gammelste zinnen er verzorgd uit. Echte schrijvers zullen het altijd blijven doen met pen en papier, ze hoeven dan niet met een apparaat te worstelen maar kunnen zich helemaal concentreren op het gevecht met de taal. Zo gerede neerd ligt het voor de hand dat Gerard Reve - die zijn werk in handschrift bij de uitgever inle vert - de grootste stilist is van onze letterkunde. Elke zin die hij schrijft is een gebeurtenis, iedere vergelijking werkt ver helderend. Hij hoort tot de zeldzame auteurs die maken dat je de hele wereld om je heen vergeet. Dat overkwam me weer toen ik me verdiepte in het pas ver schenen derde deel van zijn Verzameld werk. Er stond geen maaltijd op tafel toen het etenstijd was. Ik dacht nog lang niet aan slapen terwijl het ruimschoots bedtijd was. Toch bevat deze aflevering, met tus sen 1975 en 1980 gepubliceerd werk, niet de beroemdste on derdelen uit Reves oeuvre. Een Circusjongen (1975), Een Eigen Huis (1979), Oud En Eenzaam (1978) en Moeder En Zoon (1980) werden indertijd betrek kelijk lauw ontvangen. Her- drulcken van deze boeken zijn al jaren uitgebleven. Vreemd eigenlijk, want Reve was in al die werken op dreef. Vooral Een Circusjongen en Moeder En Zoon verdienen een ereplaats in onze literatuur. Jawel, hij schrijft over de thema's die we van hem kennen. Maar de vari aties klinken altijd nieuw en virtuoos. Hij zorgt ervoor dat je nooit helemaal vat op hem krijgt. De meest oprechte ontboezeming wordt met een kwinkslag ont kracht. Eerbied gaat steevast gepaard met spot. Neem de manier waarop hij in Een Cir cusjongen zijn geliefde Vorstin ter sprake brengt. Hijwendt voor heel trots te zijn op Haar waardering voor zijn werk. Maar intussen voert hij de Vor stin breiend op: „Het wordt een mutsje. Het kan met vier, maar het kan ook met twee pennen." Elders vermeldt hij met die liefdevolle boosaardig heid van hem: „Ze doet vaak zelf het huishouden. En bij voorbeeld zelf koffie zetten, dat vindt ze gewoon heerlijk." Met zijn houding tegenover de godsdienst is het niet veel an ders. In Moeder En Zoon probeer de hij antwoord te geven op de brandende vraag: „Hoe ben jij, Gerard Reve, een man met toch een behoorlijke dosis ont wikkeling, intelligentsie en ge zond verstand, ooit in de Rooms-Katholieke Kerk te rechtgekomen en er zelfs lid van geworden?" Het antwoord bestaat uit een lange reeks iro nische ontwijkingsmanoeu vres. Het duurde jaren eer hij toe kon treden, wat hij als volgt verklaart: „Indien de Rooms- Katholieke Kerk een door God ingesteld en geleid instituut mocht zijn, dan heeft Hij terza ke mijn bruikbaarheid als lid- BRIEVEN RECENSIE NOP MAAS Elsschot leest voor. De briefwisseling tussen Wil lem Elsschot en Jan C. Vilerius. Bezorgd door Wieneke 't Hoen en Vic van de Reijt. Uitgeverij Querido. Prijs: 34,90. Een schrijver kent om te beginnen het geluk van het scheppingsproces. Als het een beetje meezit, overkomt hem daarna het geluk zichzelf in druk te zien. En als de goden echt met hem zijn, dan krijgt hij op een dag een brief van een wildvreemde lezer die hem begrepen heeft. Dat over kwam Willem Els schot in 1956 toen hij een brief kreeg van zijn jonge be wonderaar Jan C. Villerius. Er ontwik kelde zich een be trekkelijk intensieve briefwisseling tus sen de 74-jarige au teur en de aanko mende leraar Ne derlands, waaraan een eind kwam op de dag van Elsschots dood (31 mei 1960). Deze correspondentie (deels al opgenomen in de grote brieven-edi- tie uit 1993), vermeerderd met Villeri us' publicaties over Elsschot is nu in een goedverzorgde uitgave bij elkaar gebracht. Villerius blijkt een heel precies le zer van Elsschot te zijn. Hij stelt hem vragen over varianten, wisselt gege vens uit over kritieken en betrekt zelfs ongevraagd medicijnen voor Elsschots kwalen bij een kruiden vrouwtje. In Elsschots brieven treffen af en toe fraaie passages, bijvoor beeld als hij tegen de geleerde filolo gen in een interpretatie geeft van een plaats in het middeleeuwse Reinaert- - verhaal. Of als hij een vooral uit ci taten van anderen bestaande radiole zing van P.H. Ritter Jr. over zijn Ver zameld Werk op de korrel neemt: 'De bespreking van de heer R.heeft niet veel om het lijf aangezien de 3/4 ervan uit proza van Greshoff bestaat en verder een voorlezing uit Kaas. Op zulk een manier zou ik het best aandurven de Ilias te bespreken al ken ik geen gebenedijd woord Grieks.' Jan C. Villerius is niet genoeg te prijzen om een initiatief dat hij nam in april 1957. Willem Els schot hield toen een le zing in de Rotterdamse vestiging van de Bijenkorf. Hoewel hij nog geen bandrecorder bezat ('mis schien vindt De Bijenkorf goed,dat ik eerst een bandje, en over enkele jaren een toestel koop'), liet hij de voordracht opnemen. Met als resultaat dat de kopers van het hier aangekondigde boek nu ook een cd verwerven, waarop Elsschot drie kwartier voorleest uit zijn werk, inge leid door een causerie van Simon Carmiggelt die ruim een kwartier duurt. Wie dit boek leest en deze cd beluistert, krijgt de onweerstaanbare neiging om Elsschots werk opnieuw ter hand te nemen. BIOGRAFIE RECENSIE NOP MAAS Esther Blom. De vlam van het menselijk denken. Nico van Suchtelen (1878-1949). Uitgeverij Wereldbibliotheek. Prijs: 39,50. Nico van Suchtelen (1878 - 1949) was in de eerste helft van deze eeuw een man van belang. Hij was di recteur Van de Wereldbibliotheek, een uitgeverij die zich ten doel stelde om goede en goedkope lectuur onder de mensen te brengen en die daar nog in slaagde ook. Van Suchtelen was ook een succesvol schrijver. Romans als Quia Absurdwn en De stille lach beleef den talrijke herdrukken (van Van Suchtelen werden zo'n 400.000 boeken verkocht). Het waren ideeënro mans, die kennelijk het levensgevoel van de eerste decennia van de twintigste eeuw wisten te treffen. Maar ideeënromans zijn doorgaans even tijdgebon den als de opvattingen die ze belichamen. Het Verza meld werk dat Van Suchtelen zelf tijdens de tweede wereldoorlog samenstelde en dat na de oorlog in twaalf delen verscheen, heeft lange, lange jaren bij De Slegte gelegen. En de biografie die Van Suchte- lens kleindochter nu aan hem wijdt, zal de nieuws gierigheid naar dat werk niet doen toenemen. Van Suchtelen en zijn werk zijn alleen nog maar van his torisch belang. Een nieuw leven zit er niet meer in. Van Suchtelen had het hart zonder twijfel op de goede plaats. Hij was socialist, hij was actief in de vredesbeweging, hij was spinozist, antifascist en an timilitarist. Hij was volgens zijn biografe een milde persoonlijkheid, die voortdurend 'vertrouwen' preekte en wiens motto 'gelijkmoedigheid' was. Ie mand met zo'n zelfbeleden positieve instelling is een wat mak onderwerp voor een biografie. 'Biografie' is overigens een groot woord voor het boek dat Esther Blom geproduceerd heeft. Het is meer een documentaire die materiaal aandraagt waarmee een biograaf aan het werk zou kunnen. Het boek bestaat uit vele lange citaten van Van Suchtelen en anderen, die aan elkaar gepraat worden in een ar moedige stijl met veel stoplappen en net even foute formuleringen. Alles klinkt plichtmatig, alles blijft aan de oppervlakte. 'r 1 B L I O T H E E K Esther Blom ;5J Nico van Suchtëlm fï>) 1 presenteren. Dat was al zo sinds de komst van de 24-uurs nieuwszenders, maar is in hoge mate versterkt door de opkomst van internet. Het derde deel van het boek gaat over de moeizame relatie die Amerikanen hebben met seks. In de grote steden van de VS lijkt het erop dat de seksuele moraal niet veel verschilt met die in Europa. Maar dat is voor de VS als geheel toch een ern stige misvatting. De auteurs ge ven er aardige voorbeelden van. Topless zonnen, in Europa al weer bijna ouderwets, is in de VS beslist uit den boze. En een ander voorbeeld is nog treffen der. Dr. Joycelyn Elders, een van de topvrouwen in de Clin- ton-regering op het gebied van de volksgezondheid, verloor in 1994 haar baan omdat ze op een AIDS-congres op de vraag wat ze vond van masturbatie had geantwoord: 'Ik denk dat het een onderdeel is van de seksualiteit en dat we er daar om misschien voorlichting over zouden moeten geven.' Dat lijkt een waarheid als een koe, maar ze vloog wel de laan uit, waarbij Clinton er door zijn woordvoer der de nadruk op liet leggen dat hij het geheel oneens was met mevrouw Elders. En in dat klimaat moest het Amerikaanse volk kennis ne men, tot in lijfelijke details, van de buitenechtelijke bezigheden van de president. Het was voor religieus rechts, maar ook voor menige gewone Amerikaan, het ultieme bewijs van het feit dat het land werd geregeerd door een amorele man, die zich niet fel genoeg keert tegen abortus, drugs, homo's, ontaarde kunst en andere gevaarlijke zaken, die de jeugd van Gods own country verzieken. In dit deel van het bc ten de auteurs een law informatie uit over de l< gaat over homo's en en over de relatie tuss; scheiding en overspel, over de Amerikaanse seksuele voorlichting herboren christenen. geconcentreerd blijft, afloop een hoop meer zeden en gewoontes land dat we denken maar ons uiteindeli vreemd is. Het boek van W? Eleveld besluit met onderdeel, waarin voo dacht is voor de Stasii van Kenneth Starr, de; die Clinton vier jaar de, en voor de Ame grondwet, die er voor veelste maal in ruim wen Verenigde Staten i de om een land, punten verre van verJl bijeen te houden. Clintons demonen bt de vraag 'waarom zijn presidentschap en latenschap op het voor nauwelijks bevn seks met een babbelzif aire', maar gaat toch bc diepgaand over de vre om de machtigste staa wereld er zo'n enorme van maakte en wat d dat land. Het boek eerder geschikt voor Amerika en de Amerifc len doorgronden, mensen die nog eens rai Veld eesb et va ekoi "fto '3 M ;esel ;,To 5 'l50 an sesp sen V "jfekl 131 ste zal zo langzamerha j een ook wel genoeg he! maat kennelijk Zijn twijfels ge had." Bijna en passant krijgen we een briljante autobiografie te lezen waarin hij ontroerend vertelt over zijn kinderjaren, indringende herinneringen op haalt aan zijn leraren, vrijmoe dig zijn meningen geeft over andere auteurs. „Wat zich schrijver en dichter noemt, is gemeenlijk het allerergste schorum dat de schepping heeft voortgebracht", is zijn standpunt. Waarom schrijft hij zo goed en schrijven de anderen zo slecht? Hij achtte er zelf zijn le raar Nederlands D.A.M. Bin nendijk voor verantwoordelijk: „Iemand bij te brengen, hoe zich in het Nederlands ade- kwaat uit te drukken - een on derricht dat thans vrijwel tot het verleden behoort - was voor hem een levenskwestie." Maar ik zoek de verklaring voor het geheim van Reves stijl toch elders. De mooiste muziek wordt niet voortgebracht door moderne elektronica maar door een antieke viool. En ware literatuur vloeit niet uit een tekstverwerker maar uit een kroontjespen. NON-FICTIE RECENSIE Kleef. Tien jaar Groot Dictee, van prze- walskipaard tot guichelheil. 104 blz. Uit geverij Sdu Uitgevers. Prijs 19,90. 1 voo RDAA reclame nodig had juist door haar woordenboek dat spe5^ de spelling was toeg n Zij benaderde de Franse televisiepresenl nard Pivot met het ide het geven van een televisiespel te mak< stond er aanvankelijk z 66 tisch tegenover, maar de kortste keren een 'Het Groot Dictee in zijn huidi ge vorm kan alleen gewonnen worden door een dwangneu- root die het hele Groene Boekje uit het hoofd heeft geleerd', schreef Hans van den Bergh in in als een bom en wei het tijdschrift Onze Taal in J~ 1994. Vorig jaar zou hij zo ongeveer ge lijk krijgen. De Vlaamse winnaar van het laatste Groot Dictee, advo caat Verheyen, had een ingenieus trai ningsprogramma. Met een dictafoon las hij zichzelf het hele Groene Boekje voor. Daarna pro beerde hij zich al' luisterend bij elk woord het schrift beeld voor de geest te halen. Bij twijfel zocht hij het woord op en plaatste er een kruisje bij. In een tweede ronde herhaalde hij het hele procédé, nu met de aangekruiste woordjes. Met slechts twee fouten werd hij vorig jaar eerste. Het moet de redactie van het zojuist verschenen boekje Tien jaar Groot Dictee, van przewal- skipaard tot guichelheil worden nagegeven dat ze zowel de voor- als tegenstanders van de jaarlijks in december terugke rende spelkwelling aan het woord laten. Zowel drievoudig de 2 Frankrijk, net als lateri land. Natuurlijk komt in Groot Dictee uitgebreii nelijke Vlaamse suprecIoer bod als het om PPn Maar het blijft voor twijfelachtig of de Vla'Nle's jurylid Hella Haasse, die hel: ^etfr sPeh> omdat hijfP r Groot Dictee betitelt als 'een J~" met diabolisch vernuft ontwor pen uitdaging voor de vermete- len die zich in dit strijdperk wa gen', als principieel dicteewei geraar Dirk van Weelden, die schamper opmerkt dat je aan tee als ware het een to; iemands beheersing van de of- Vnnr wnA vnri taa' ficiële spelling kunt afzien 'hoe succesvol hij of zij erin is zich aan te passen of op zijn minst voerde nieuwe spellini of hij of zij erin geslaagd is de jaar Groot Dictee een hand te leggen op een tekstver werker met spellingcontrole'. Het was Groot Dictee-voorle zer Philip Freriks die het idee Blokker, en alle dictet voor dit spel uit Frankrijk naar afgelopen negen jaar. Nederland haalde. In Tien jaar de soms prachtige vei v Groot Dictee vertelt hij eerst met gen van de deelnö smaak hoe de Franse hofschrij- werd sinjorenstad A ver Prosper Mérimée (van de novelle Carmen, onsterfelijk ge worden door George Bizet) als tijdverdrijf een dictee opstelde werd gagelhei, voor Napoleon III en diens en- heil en zelfs geugelhas tourage op een landerige, re genachtige dag op het Chateau de Compiegne. Een dictee, al dus Freriks, dat later nog gene raties middelbare scholieren in Frankrijk heeft geterroriseerd. Maar spelling als nationaal tijdverdrijf ontstond, legt Fre riks uit, in 1985, toen de Franse linguïste Micheline Sommant derlands een 'wapen': het dictee een voortzf Ui de strijd gedurende daagse Veldtocht, of e zich net als de advoca: °v rig jaar voorbereidt of ctlt ee als ware het een to; Voor wie van taal ho al mokt hij of zij nogs beetje na over de in 1 voerde nieuwe spellini j jaar Groot Dictee een'vai lijk boekje met vrolijl 'e m gen van onder andi Pz Chabot, Herman Ptó er<3( 1 zom inval] bij de één St. Jorisstad ander seniorenstad. E beruchte plantje Overigens, volgens- lingcontrole van de ,omu' waarop dit artikel schreven, zijn onjuisi dwangneuroot, dicteeweigeraar (mei senstreepje wordt hf 1IS J va Vo° inat •ierei niet beter op), lingrijj* jorenstad, In decern. weer eens meedoen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22