B en W houden vast aan verbod op aanlegsteigers r a t i S Buurtbewoners: 'Maak Lange Voort 30-kilometergebied' heppingskerk is reid te verhuizen oorschoten wordt steeds slordiger en GOEDHART 'BOUWHUIS Regio lelijk goed eregeld Molkenboer ziet kans overkapte A4 stijgen Oegstgeest worstelt met dure 'broodjes' ing over opknappen monumenten gNDi Architect B. van Beek houdt maandag 29 november zing over het restaureren van buitenplaatsen en gebou- n Warmond. Historisch Genootschap Warmelda heeft Van jitgenodigd om te vertellen over de verbouwing van bui- iats Groot Leerust, boerderij 't Zwanenburg en de oude meesterswoning in de Dorpsstraat. De lezing begint om uur in de koffiekamer van restaurant Meerrust aan de istraat 5 in Warmond. a singen in Zoeterwoude wouDEIn Zoeterwoude-Rijndijk gebeurden gistermor- ree verkeersongelukken. Om acht uur raakte een 50-jarige rd- nse motorrijder gewond toen hij op de Hoge Rijndijk te- bi en automobilist uit Schiedam (53) botste. Om half elf was lot akop de Burgemeester Smeetsweg. Een 29-jarige vracht- on ichauffeur uit Papendrecht botste ter hoogte van de iö lijn op de auto van een Boskoper (68) die plotseling op na m ging staan. te voor bedreiging ex-vriendin ^IQ. CERBERUS OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Buurtbewoners zijn het niet eens met de ge meente Oegstgeest, die in haar nieuwe verkeers plan vasthoudt aan de vijftig kilometergrens voor de Lange Voort. Zij drukten wethouder G. van Ei sen (PrO, verkeer) gisteren tijdens de commissie ruimte en groen op het hart, dat de weg een der tig kilometergebied moet worden, net als andere wegen in woonwijken. Een uitzonderingspositie voor de Lange Voort keuren de bewoners af, omdat de huidige ver keerssituatie in hun ogen onveilig is. Zij vrezen ook dat de weg alleen maar drukker wordt als de nieuwbouwwijk Poelgeest eenmaal klaar is. In het gemeentelijk verkeersplan maken burge meester en wethouders een onderscheid tussen verkeersaders en verblijfsgebieden waar wonin gen, winkels en scholen staan: daar wordt de dertig kilometermaatregel van kracht. Voor de Lange Voort - ook een gebied met winkels, hui zen en scholen - wordt echter een uitzondering gemaakt. Hier wil het college vijftig kilometer toestaan. Volgens buurtbewoonster Pronk is de Lange Voort nu al een racebaan. „Vijftig kilometer toe staan betekent in de praktijk, dat er zeventig ge reden wordt", benadrukte ze. Behalve aan de ho ge snelheid waarmee autoverkeer over de weg dendert, ergert zij zich ook aan de geluidsoverlast van vooral vrachtverkeer en bussen. J. Ekel wees erop dat 'zwakke verkeersdeelne mers' de dupe worden. Directies van scholen in de omgeving maken zich volgens hem zorgen over de gevaren, die de kinderen dagelijks moe ten nemen bij het oversteken. „Zelfs klaarovers worden van de sokken gereden," zei hij. Boven dien vormt het verkeer op de Lange Voort ook een grote hindernis voor de ouderen van Hof- wijck en de aanleunwoningen. M. den Hollander van de Oegstgeestse afdeling van Veilig Verkeer Nederland maakte zich ook hard voor eenrichtingsverkeer op de Terweeweg en de Dorpsstraat. edreiging met de dood is -jarige man uit Leider- 'ss isteren door de politie- veroordeeld tot een an 500 gulden en drie w voorwaardelijke celstraf. 0[ nnis is lager dan de eis 00 icier van justitie. Deze n Ie een boete van 1000 "b en vier weken cel. ugustus van dit jaar aan de relatie van de e[ i Leiderdorp met veel tu in einde. De man sloeg ren uit zijn flat toen hij erachter kwam dat zijn vriendin vreemd was gegaan. Enkele we ken nadat de vrouw vertrokken was, zat alles hem nog zo hoog dat hij een dreigende bood schap insprak op haar voice- mail. Die kwam er in het kort op neer dat hij zijn ex 'af zou 'maken' en 'de hele zooi' in brand zou steken. De ex-vrien- din deed bij de politie aangifte van bedreiging. Volgens de man had zijn agressie te maken met woede over een schuld van 20.000 gul den. Die schuld zou zijn vrien din hebben veroorzaakt. NIENKE LEDEGANG »ppingskerk aan de Van stlaan in Leiderdorp wil huizen, als er maar een ematief tegenover staat. tA. de Wolf, voorzitter hervormd-gereformeer- gemeenschap in Leider aar aanleiding van de verschenen 'centrum- an stedenbouwkundig Zandvoort. ie aanloop tot een plan oreuze aanpak van het tóntrum staat, dat de ngskerk in financiële ïeden verkeert en dat euwe bestemming of in het gebouw niet on- Ir is. Er zou een voor- BEKERINGEN p an Marwijk 071 516 24 62 ekkende tuinman Van der Does gruwt van bezuinigingen op groenonderhoud BTEN. ziening in de sociaal-culturele sfeer voor in de plaats kunnen komen. De Wolf: „De gemeente heeft ons al eerder benaderd. Zij gaf blijk van belangstelling voor de grond van de Scheppingskerk. Wij hebben daar niet afwijzend op gereageerd. Een opgeknapt dorpscentrum is immers ook in ons belang en als gemeente ons een goed alternatief kan bie den, zijn wij de laatste die daar moeite mee hebben." Dat de Scheppingskerk in fi nanciële moeilijkheden ver keert, bestrijdt De Wolf. „On zin. Het is geen geheim dat wij lange tijd moeilijkheden met onze financiën hebben gehad. We hebben echter nog niet zo lang geleden een aantal van de pastorieën afgestoten. We kun nen weer jaren vooruit." Eventuele voorstellen van de gemeente moeten volgens De Wolf aan de nodige randvoor waarden voldoen „Een adequa te vervanging is een eis. We houden in de Scheppingskerk nog elke zondag erediensten. Dat moeten we in de toekomst kunnen blijven doen. Van onze kant is er absoluut geen be hoefte te verhuizen, maar ja, er zijn nou eenmaal aanbiedingen die je niet kan weerstaan. Het is wachten op een goed voorstel. En dat is precies wat we tegen de gemeente gezegd hebben." Wethouder Van Eisen wil niet dat de Haarlemmertrekvaart een rommeltje wordt. FOTO DICK HOCEWONINO 'Oegstgeest moet niet één grote jachthaven worden Het plan van burgemeester en wethouders om aanleg steigers in de Haarlemmertrekvaart te verbieden, stuit op verzet bij de fractie van Leefbaar Oegstgeest (LO). Van LO'er A. Hauwert mag Oegstgeest een 'Haarlem mertrekvaart Boulevard' krijgen. „Tweeëndertig bewo ners, van huizen aan de Haarlemmertrekvaart hebben een aanvraag ingediend voor een ligplaats. Waarom ko men we die mensen niet tegemoet met één lange stei ger?", opperde Hauwert gisteren tijdens een commissie vergadering. binnen de bestaande haventjes in de Haarlemmertrekvaart en in andere openbare wateren liggen. Tot nu toe kregen bewo ners van huizen langs deze vaart wel een ligvergunning. LO'er Hauwert bepleitte juist een intensiever gebruik van het waterrijke gebied dat de ge meente heeft. „Wanneer de ge meente dat goed regelt, hoeft het geen rommeltje te worden. Kijk maar naar Warmond, daar zorgt de watersport voor een gezellige sfeer." Waar wethouder Van Eisen voor wil waken, is dat Oegst hebben één jaar de tijd om een nieuwe locatie te zoeken. Daar na worden de 'foutparkeerders' aangepakt volgens de 'caravan richtlijn': na drie dagen verwij dert de gemeente het vaartuig. geest één grote jachthaven 'De gemeente heeft inmiddels al OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER Wethouder G. van Eisen liet gis teravond blijken dat hij hele maal niets voelt voor een stei ger aan de Haarlemmertrek vaart. Hij wil voorkomen dat de vaart 'rommelig en onoverzich telijk' wordt. Als het college zijn zin krijgt, mogen boten voortaan alleen wordt. Hij vindt het verbod no dig om te voorkomen dat er 'wildgroei' ontstaat, waardoor het uitzicht over de Haarlem mertrekvaart en het daarachter liggende gebied minder wordt. Bovendien klagen buurtbewo ners nu al over stank- en ge- luidoverlast in de openbare wa teren. Alleen bewoners die de grond onder het water bezitten of waarvan het privé-eigendom direct aan het water grenst, mo gen hun boten nog 'voor de deur' afmeren. De gemeente geeft booteige naren die geen vergunning een inventarisatie gemaakt van de boten op hun huidige lig plaats en deze op foto vastge legd. Woningbezitters die de afge lopen weken een vergunning hebben gekregen voor een aan legsteiger, kunnen toch niet be ginnen met bouwen aan de Haarlemmertrekvaart, zo maak te Van Eisen gisteren duidelijk. „De Oegstgeestse vergunning is een loze vergunning. Leiden is namelijk eigenaar van de grond. Zij stemt in met ons nieuwe beleid en geeft daarom geen bouwvergunning af." JAN PREENEN verandert in enkele se in nacht. Alle muziek is uit de Voorschotense aan verdwenen. Regen- s en hagelstenen lijken dstrijdje met elkaar te wie het eerst beneden k van der Does en zijn lenk van Beek zijn niet vd naar de uitslag. Met heid waarmee de nattig- ilt, sprinten ze naar hun laats, een wagen van de •nendienst. in elk geval een van de eranderingen die ik in.al pn heb meegemaakt", 61-jarige Van der Does-. Ie week vrijdag neemt et Cultureel Centrum na afscheid als tuinman I gemeente. Hij weet dus er hij praat. „Vroeger we een bakfiets. Als het ion te storten zoals nu, i we die op z'n kant en we eronder zitten. Niet bij het minste of gering- 'og willen zitten, maar iderdak als we nu heb bel lekker." "kfiets dateert nog uit de Van der Does als groen- n een kippenhok tussen idag zijn brood moest Een verbouwde ren je kon staan, dat wel. toch, een kippenhok. °°r je niet roepen dat 3eger allemaal mooier el was het véél beter en }ral op zijn terrein, het ik voorop stellen dat ik 'et plezier heb gewerkt, '°or al die besparingen oiet meer alles doen. Ik geen moeite mee om af- te nemen. Er gaan me- ers weg, maar er komt 'd voor terug. De laatste 'erd het al veel minder. Henk van der Does (met op de achtergrond Henk van Beek) aan het werk jaren helemaal niet meer hoeft." aan de Handellaan: „Ik denk dat het aanharken van bladeren over enkele FOTO LOEK ZUYDERDUIN nu wordt het nóg moeilijker." 'Van der Does doelt op de be zuinigingen die de komende ja ren in Voorschoten worden doorgevoerd. Waar hij altijd zo zorgvuldig mogelijk heeft ge harkt, geschoffeld en gemaaid, daar is de politiek fors gaan .snoeien in de post 'groenon derhoud'. Zonder overleg met de mensen in het veld. Zonder de Van der Doezen en Van Bee- ken dus. Volgend jaar wordt 297.000 gulden bezuinigd en dat bedrag loopt op naar 362.000 gulden in 2002. Rozen- perken moeten gazons worden, bodembedekkers worden inge zet in de strijd tegen onkruid en sierheesters en graskanten krij gen minder aandacht. Als hij wordt herinnerd aan die snoeioperatie van de ge meente weet Henk van der Does niet hoe snel hij moet te ruggaan in de tijd. Naar de ja ren zestig, toen hij de tip kreeg om bij de 'beplantingsdienst' in Voorschoten te solliciteren, omdat hij er een huis bij kon krijgen. „Dat huis heb ik inder daad gekregen. Binnen een jaar. En die leuke baan die ik wilde ook. Alleen stond ik nooit graag aan de schop. Daar kreeg ik last van aan m'n rug. Maar verder prima hoor. Toen ik hier in de wijk Adegeest begon, had ik overal nog de tijd voor. Mooi een perk bijwerken, graskantjes afsteken. Mooi recht. Het zag er allemaal keurig uit. Nu maakt dat allemaal niets meer uit. Ia, daar heb ik wel moeite mee." Anno 1999 maakt Van der Does met Van Beek tussen de buien door het park Adegeest aan de Handellaan zoveel mo gelijk bladvrij. „Ik heb het al meegemaakt dat we ergens in de wijk ook bladeren aan het opruimen waren. Werden we 'Snidie moet tot maatregelen leiden len in Leiderdorp noch de GGD opgevallen dat kinderen die dicht bij de rijksweg A4 op school zitten meer last hebben van hun luchtwegen dan kinde ren die elders op school zitten. Directeur J.Langelaar kan goed vergelijken, want hij is zowel di recteur van de dicht bij de A4 gelegen Willem de Zwijger- school als van 't Bolwerk, die een stuk verder van de snelweg afligt. De directeur zet grote vraagtekens bij onderzoek van de Universiteit van Wagenin- gen, „Waarom spitsen ze het nu toe op de snelweg?", vraagt Langelaar zich af. „Langs elke school in de Randstad loopt wel een druk bereden weg. Dat hoeft geen snelweg te zijn, denk maar aan een weg als de Enge- lendaal. We leven in één groot verstedelijkt gebied. Bovendien denk ik dat de vuile lucht van de snelweg niet in de directe omgeving blijft hangen. Die waait toch ook verder de De studie van de Universiteit van Wageningen naar het ver band tussen snelwegen en luchtwegaandoeningen bij kin deren leidt tot een betere inpas sing van de A4. Althans, dat hoopt de Leiderdorpse wethou der V. Molkenboer (PvdA), die strijdt voor een zoveel mogelijk verdiepte en overkapte A4. Als het rijk het onderzoek serieus neemt, dient de omgeving van de rijksweg beter te worden be schermd tegen de uitlaatgas sen, en dat zou kunnen beteke nen: meer of langere overkap pingen. „Het rijk kan hier niet hele maal omheen", zegt Molken boer. Het onderzoek van Wage ningen is verricht in opdracht van het rijk en de provincie Zuid-Holland, en toont aan dat leerlingen van scholen binnen vierhonderd meter afstand van een snelweg twee keer zo vaak luchtweg klachten heb ben. Molken boer veronder stelt dat de Tweede Kamer druk zal uitoefe nen op het kabi net om maatre gelen te nemen. Maar ook Lei derdorp zelf moet conclusies trekken uit het onderzoek, stelt de wethouder, die met het rijk en de provincie onderhandelt over de mogelijkheid een betere inpassing van de A4 te financie ren uit exploitatie van cj? gron den er vlak naast, door middel van woning- en bedrijfsbouw (het W4-plan). „We zijn nu vooral gefocust op de financiële onderbouwing van het plan. Dit onderzoek houd je wakker om zaken als gezondheid niet uit het oog te verliezen. Het zou kunnen betekenen dat we in het kader van W4 alleen voor bepaalde doelgroepen bouwen, dus niet voor gezinnen met kleine kinderen." De keus voor een nieuwe locatie van de Kas- tanjelaanschool, die naar het W4-gebied wordt verplaatst, wordt beperkt door de uitkomst van het onderzoek, aldus Mol kenboer. 'Het rijk kan hier niet helemaal omheen wijken in." Langelaar ziet binnen Leiderdorp wel verschil len tussen kinderen die wonen in een wijk met veel speelruimte en in een krap bemeten wijk. „Kinderen die in een wijk wonen waar ruimte is om hutten te bouwen in bomen te klimmen, waar ze hun fanta sie kunnen uitleven, gedragen zich socialer, kunnen zichzelf ook beter vermaken." Kinderen in een wijk met weinig ruimte zullen eerder dingen gaan ver nielen. „Ze hebben misschien een speelplaatsje, maar dan staat daar weer zo'n voorgepro grammeerd speeltuig. Na drie keer zijn ze erop uitgekeken." Ook directeur H. van Dijk van de openbare basisscholenge meenschap in Leiderdorp heeft niet eerder gemerkt dat kinde ren van bijvoorbeeld de Juli- anaschool, die dicht bij een snelweg ligt, meer last hebben van hun luchtwegen dan ande re kinderen. „Maar", zegt hij, „ik heb er ook nooit heel be wust naar gekeken. Het is in ie der geval niet zo duidelijk dat Overigens is het noch scho- het een ieder opvalt." van hogerhand op onze vingers getikt. Of we er niet te veel tijd aan wilden besteden, want die bladeren waaien met een goede storm vanzelf weg. Echt, het gaat niet de goede kant op. Ik denk dat het aanharken van bladeren over enkele jaren he lemaal niet meer hoeft te ge beuren." Zijn collega Van Beek schrikt. „Ik moet nog een paar jaar mee. Je bent toch niet serieus, hè? Als die bladeren te lang blij ven liggen, houd je geen gras meer over!" Van der Does knikt. „Ik weet ook wel dat de ge meente niet zoveel geld heeft. Dat hoef je mij niet te vertellen, maar het gaat wel de verkeerde kant op met het groen. Het zal in Voorschoten alleen maar slordiger en rommeliger wor den." In andere gemeenten heeft hij gezien hoe dat gaat. „Daar ziet het er niet uit. Neem nu die rozenperken. Vroeger had je nog echte rozen. Nu botani sche. Die vakken waren schitte rend. Er werden gaten gemaakt waarin echte koemest werd ge stopt. Natuurlijk, het was erg bewerkelijk, maar je zag dan wel resultaat van je werk. Nu worden er mestkorrels over heen gegooid. Maar er gaat niets boven eigen mest. Men sen bellen nu al met klachten. Dat zal alleen maar erger wor den." Van der Does ziet ook niets in de poging van de gemeente om burgers bij het onderhoud van openbaar groen te betrekken. „Ze hebben genoeg aan hun ei gen tuintje." Dat geldt trou wens straks ook voor Van der Does zelf in en rond zijn huis in de wijk Boschgeest. „Aan mijn eigen voor- en achtertuintje heb ik genoeg. Trouwens, ik heb helemaal geen openbaar groen in de buurt." OEGSTGEEST SUZANNE BARBIER De fracties in de Oegstgeestse raad zitten behoorlijk in hun maag met de 'verkeersbrood- jes' op onder meer de Rhijn- geesterstraatweg en de Dorps straat. De betonnen obstakels die Oegstgeest een ton heb ben gekost, zijn daar aange bracht om de verkeersveilig heid van de fietsers te verbete ren. Ze vormen een afschei ding tussen het weggedeelte voor fietsers en de rijbaan. De broodjes lossen de ver keersproblemen echter niet op, maar lijken juist voor meer brokken te zorgen. Regelmatig 'struikelen' er fietsers over. Het CDA ziet de broodjes liever vandaag dan morgen verdwijnen. E. van den Bosch herhaalde dat haar partij nooit gelukkig met de obstakels is geweest, en dat nog steeds niet is. „We hebben van te vo ren gezegd: doe het alsjeblieft niet! Nu ziet het er naar uit dat ze alsnog weg worden ge haald." De WD-er E. van Bel len zei er ook wel wat voor te voelen de 'krengetjes' op te ruimen, omdat ze averechts werken. De gemeente gaat kij ken wat de beste oplossing is: het beter markeren van de broodjes of het vervangen van de betonnen obstakels door rubberen exemplaren. Er werden 58 complete keukens voor gebouwd. Ontworpen door bekroonde designers en stylisten, gefotografeerd door de beste interieurfotografen. Met informatieve teksten, praktische tips en ideeën. Totaal 144 pagina's. Het mooiste SieMatic keukenideeënboek ooit gemaakt. Haal het in onze show room. Gratis. 'f Liefst een SieMatic Hoorn 126o (t o. Avifauna) Alphen a/d Rijn, tel. (0172) 42 21 00

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17