't Zonnestraaltje i hele St. Jozefscho Rijn Veenstreek 'Nog twee keer en dan houden we het voor gezien' Buitengebied mort over verkeersmaatregelen Alphense scholieren bij presentatie Internet Atlas Artesia helpt bij Nll-loop Hofaanklager: cel v poging tot verkrach DONDERDAG 18 NOVEMBER 1999 Kuifje-tentoonstelling in bieb alphen aan den run Stripheld Kuifje is de komende dagen te zien in de Alphense bibliotheek. Met een tentoonstelling laat de Internet- en Stripwinkel Cyber Cartoon zien hoe de strip zich de afgelopen zeventig jaar heeft ontwikkeld. Er zijn veel voorbeel den van oude en nieuwe verhalen en de veranderingen in on derwerp en stijl van Hergé, de geestesvader van Kuifje. Ook de invloed van Kuifje op andere Europese strips komt aan bod. De tentoonstelling in de bieb aan het Thorbeckeplein duurt tot 29 november. Meer informatie en foto's zijn te vinden op internet: www.CC-SQUARE.nl/pages/kuifje. Veense blaaskapel in Geniepoort alphen aan den run/roelofarendsveenFanfarekorps de B-Kapel uit Roelofarendsveen treedt zaterdag op in de gevangenis De Geniepoort in Alphen aan den Rijn. De uitvoering is ter ere van het jubileum van de Dienst Geestelijke Verzorging. De B-Kapel gaat van 9.30 tot 11.30 uur in een 11-koppige bezetting langs de afdelingen van De Geniepoort. in,< natasja augustinus De bewoners van het westelijk buitengebied van Hazerswou- de-Dorp nemen geen genoegen met de snelheidsremmende maatregelen die de gemeente Rijnwoude wil treffen. De ge moederen liepen gisteravond djdens een informatieavond in het gemeentehuis hoog op. Zo'n zestig bewoners uitten hun ongenoegen. B en W van Rijnwoude willen de snelheid van De Bent, de Bentweg, het Westeinde en de Westzijdeweg, de Noordpolder, het Langelandsepad, de Sloot weg en de Geerweg terugbren gen naar maximaal zestig kilo meter per uur. Dit houdt het sluipverkeer weg en brengt rust en dus veiligheid terug in het gebied. Om deze snelheid te kunnen terugdringen denkt de gemeente bijvoorbeeld aan de aanleg van drempels, passeer- stroken en schampblokken. Met name de bewoners van de Noordpolder en de Ringdijk pleitten voor een betere veilig heid voor de fietsers. Ook over de verlichting zijn de bewoners ontevreden. „Het is op die bui tenwegen 's avonds aardedon ker", zei J. Kortekaas. „Kinde ren op de fiets, mensen op skeelers en hardlopers zijn niet zichtbaar." Wethouder G. Geenjaar op perde het idee om de drempels te voorzien van reflectoren. „De weg wordt op deze manier vol doende verlicht. Verder is er in het plan geen verlichting inge bracht." De bewoners namen geen genoegen met dat ant woord. Kortekaas: „Er ligt een hoop bagger op de weg en bij mist zijn deze reflecterende niet te zien." De bewoners van de Geerweg, waarin al een drem pel ligt, vinden dat er nog een tweede drempel nodig is. De commissie verkeerszaken vergadert maandag 29 novem ber over de plannen. Kinderdagverblijf 't Zonnestraaltje in Roelofarendsveen gaat fors uitbreiden. Het opvangcentrum in de voormali ge St. Jozefschool aan het Pastoor Onelplein heeft nu vijf lokalen en krijgt er drie bij. Burgemeester en wethouders van Alkemade willen de gemeenteraad voorstellen de drie leegstaande ruimtes in het pand aan het kinderdag verblijf te verhuren, 't Zonnestraaltje wil daarin in elk ge val een extra groep voor buitenschoolse opvang vesti gen. ruimte is. Met name de maan dag, de dinsdag en de donder dag zijn populair. „Ik heb nu 130 kinderen, maar ik verwacht dat dat aantal straks wel stijgt tot 160", zegt Vollering. De 130 kinderen zijn verdeeld over vier verschillende leeftijdsgroepen voor kinderdagopvang en één groep voor buitenschoolse op vang. Als eerste wil Vollering een lokaal openen voor kinderen die na schooltijd moeten wor den opgevangen. „Alle groepen voor dagopvang zitten vol. Als die kinderen straks naar school gaan, stromen ze door naar de buitenschoolse opvang." Bo vendien verwacht ze na verloop van tijd met eén extra baby- jannekedejonge 't Zonnestraaltje, 't Twinkeltje en de Grote Beer, zoals de drie afdelingen van het kinderdag verblijf voluit heten, trok in april dit jaar in het oude schoolgebouw. Voor die tijd bracht directrice Karla Vollering haar kinderen onder in de oude Ignatiusschool aan het Noord einde en in een pand aan de Watertoren. Daar kon ze echter niet uitbreiden en bovendien was het onhandig dat de afde lingen zo verspreid zaten. Hoewel het kindercentrum geen grote wachtlijsten heeft, verwacht Vollering toch extra groepen zodra daarvoor extra iats groep te kunnen beginr derde extra lokaal wil a SIR ken als leidsterskamer i slagruimte. Voordat het kinderd; nse de drie lokalen kan bi en ai is een verbouwing not ako de kosten daarvan kon )C1 meente als verhuurde! ste in aanmerking, ma ook mogelijk dat Volle bijdrage levert. Zij vei extra lokalen in augu gend jaar te kunnen op !l6 Met het besluit van om het kinderdagverbl ten uitbreiden, zijn a mogelijkheden voor malige St. Jozefschool baan. Sinds de basiss jgter 1997 vertrok van hel Onelplein om samen met de Veenkragge, w '^01 litie een gegadigde 01 U vestigen in het schoei gcjei De politie betrekt in echter een nieuwbi aan de Wilgenstraat, lijkheid om vluchtelinj school te laten wonen gemeente af vanwege verbouwingskosten. lijnt edrei -jari; Ie e< env llgll: aan [Lei' Arm Boskoop heeft miljoen over mende tien jaar staan te wach ten. Het extraatje staat in schril contrast met de miljoenen die Boskoop van het Rijk nodig heeft voor de verbetering van de infrastructuur in het boom kwekersdorp en de bouw van een aantal noodzakelijke voor zieningen. „Het rekeningover schot over 1998 is dan ook een druppel op een gloeiende plaat. We hebben dan ook geen enkel probleem het overschot te be steden en daarmee enkele no den te lenigen." Tegelijkertijd met de aanvraag van de artikel-12-status blijkt Boskoop het jaar 1998 te heb ben afgesloten met een over schot van een miljoen gulden. Het meevallertje kwam recente lijk naar voren bij het opmaken van de jaarrekening. Boskoop spreekt van een schijnoverschot. De gemeente zegt dat de meevaller uit een aantal incidentele effecten in geen verhouding staat met de problemen die Boskoop de ko- langrijkste wens. Daarna volg den een ijsbaan en een jeugd honk. De jongeren willen graag hun zegje doen voor de ge meente beslist welke voorzie ningen er voor hen komen. Ruim 140 leerlingen hebben zich vorige week opgegeven om daarover te blijven meepraten. De uitverkoren eerste klas van het Groene Hart gaat vrij dag naar de Jaarbeurs in Utrecht. De leerlingen discus siëren daar met een panel over de rol die scholieren kunnen spelen in de inrichting van hun eigen leefomgeving. In het pa nel zitten Mr. Pieter van Vollen- hoven namens de raad voor de Transportveiligheid, Rex Wal- ford, de initiatiefnemer van dit van oorsprong Engelse project, de Utrechtse hoogleraar geo grafische informatie systemen H. Ottens, burgemeester N. Schoof uit Alphen en zijn colle ga H. Smit uit Medemblik. Leerlingen van het Alphense Groene Hart Lyceum vertegen woordigen de provincie Zuid- Holland bij de landelijke pre sentatie van de Internet Adas. Bij dit project geven de leerlin gen op de computer aan wat zij vinden van de omgeving waarin ze leven. De landelijke presen tatie op 19 november is het re sultaat van het project op ge meentelijk niveau. Ruim duizend Alphense scholieren deden de afgelopen maanden mee aan het project. Vorige week wisselden zij hun ervaringen uit en vertelden ze hun wensen aan de Alphense politici en ambtenaren. Ze stemden over de plannen die de gemeente snel zou moeten uitvoeren. Een kartbaan en een skatevoorziening scoorden alle bei hoog bij de scholieren: twintig procent vond dat de be- UITERSTEN ZIJN PRAC De nieuwe Freelander v een auto die in alle opzichte Als volwaardige 4x4. Als i gezinswagen. En zelfs als L auto. Kortom, uitersten komes jrp De Freelander is verkrijg!) 'PP1 stlaé 57.950,-. U least al Station Wagon vanaf maand. Nimarc B.V Lijnbaanstraat 4, 2222 AR Katwijk. Tel.: 071 - 41 Koudekerkse Artesialoop voor vijftigste keer Boete voor leggen verkeersdrem\ Rechter geeft Rijnwout uitbrander voor nalatig! AL alphen aan den run* Voor de organisatoren van de Artesialoop wordt ook de cember nog een drukke maand/ Drie weken na hun jubileumloop verzorgen zij op zondag 12 december de drinkposten tijdens de Nll- loop, die over Rijnwouds grondgebied gaat. Vier dagen voordat de weg officieel opengaat voor snel verkeer, staat het asfalt ter beschikking aan hardlopers. Om 11.11 uur starten zij aan de Alphense en aan de Zoe- terwoudse kant voor een heen-en-weertje van 15 kilo meter of een enkeltje van 7,5 kilometer. Burgemeester N. Schoof van Alphen en oud- marathonloper Gerard Nij- boer behoren tot de deelne mers. De Nil-organisatie ziet af van de aanschaf van chips voor de tijdregistratie. De kosten en de rompslomp van de computerapparatuur we gen volgens De Bruijn niet op tegen de voordelen daar van. Nu bepalen de handge- klokte tijden van de eerste honderd Alphense/Rijnwoudse en de eerste honderd Leidse/Zoe- terwoudse deelnemers de uitslag van de stedenwed- strijd. Op 27 november be gint de voorverkoop. koudekerk aan den run kees van kuilenburg Het moet voor Daan Bijleveld en Theo Visser een vreemde er varing zijn. Zaterdagmiddag or ganiseren zij voor de vijftigste keer de Artesialoop in Koude kerk, maar zij doen dit met in hun achterhoofd het idee dat dit de voorlaatste keer is. „Vol gend voorjaar organiseren wij nog de 51ste uitgave, omdat die al in de nationale trimloop- agenda is opgenomen, maar daarna is het zo goed als zeker afgelopen". Als reden voor hun terugtre den noemt het tweetal de ver minderde belangstelling van de lopers. Bovendien heeft Visser het te druk met zijn werk in het onderwijs om de loop door de polder in en rond Koudekerk te blijven organiseren. Ook Bijle veld vindt het welletjes. „Er is altijd veel waardering geweest voor ons werk, maar op een be paald moment moet je stop pen", zegt de Koudekerkse aan nemer. „Bovendien betrap ik me erop dat ik minder enthou siast ben dan enkele jaren gele den." Volgens de organisatoren raken steeds meer hardlopers verzadigd. Sommigen gaan over op een andere vorm van vrije tijdsbesteding, zoals mountain- biken en skeeleren. Negentien jaar geleden intro duceerden de twee de Artesia loop als opvolger van de pol derloop die de Koudekerkse zwemclub daarvoor enkele ja ren organiseerde. „Iedereen be treurde het dat de zwemclub er mee ophield", zegt Visser. „Ook wij vonden het jammer, want wij zijn lopers in hart en nieren. Daan loopt al sinds 1976 en ik ben drie jaar later bij AV Hol land begonnen. Vandaar dat we aan de zwemclub hebben ge vraagd of het goed was dat wij de organisatie overnamen. Des tijds was ik lid van de tennisver eniging Artesia. Daar vonden ze het goed dat ik via de tennisver eniging de benodigde vergun ningen aanvroeg bij de ge meente. Zo ontstond de Artesi aloop. Die naam heeft de loop altijd gehouden, ook toen we zelfstandig de vergunningen aanvroegen. Bij de eerste editie kregen we assistentie van onze atletiekvereniging, daarna de den we het zelf. Op de dag krij gen we uiteraard assistentie van anderen. Dan zijn de families Bijleveld en Visser en aanhang met zo'n 25 mensen actief. De eerste jaren organiseerde het duo soms drie en ook wel vier lopen per jaar. „In die tijd was er veel interesse om te lo pen, maar dat werd geleidelijk minder en uiteindelijk kwamen we op een loop in februari en een loop in november terecht. Eerst over 8 en 16 kilometer en den haag/hazerswoude persbureau cerberus De gemeente Rijnwoude heeft een uitbrander gekregei 'an Haagse strafrechter. Volgens de rechter heeft zij niet ge. op klachten van een 48-jarige man uit Hazerswoude' De man brak daarom eigenhandig de straat op en lt verkeersdrempel aan. Voor zijn optreden kreeg hij ei van 500 gulden (waarvan de helft voorwaardelijk). De g kwam eraf met een schrobbering. „Dat is geen manier je burgers om te gaan", zo oordeelde de rechter. De actie van de Hazerswoudenaar was uit de hand Hij had, nadat zijn dochtertje bijna was aangereden snel rijdende verkeer, provisorisch een 'verkeersdremj gelegd met behulp van een boomstronk en wat stoep» politie vond de geïmproviseerde verkeersdrempel echt gevaarlijk als de eerdere situatie. Motoragenten somme Hazerswoudenaar de straat te herstellen, maar de w man weigerde dat. Toen de agenten hem wilden aan verzette hij zich hevig. Volgens de rechter staat er op verzet tegen aanhoui definitie gevangenisstraf. Hoewel hij de eis van de or justitie in dat kader mild vond, vonniste de rechter form die eis. De rechter zei 'geschokt' te zijn door bevindingen classeringsrapport over de rol van de gemeente in dezf De reclassering had navraag gedaan bij de gemeente verhaal van de Hazerswoudenaar over de onveilige ve tuatie te checken. Maar de gemeente wist van niets. persbureau Cerberus gifte van poging tol ting. De procureur-generaal bij het De Alphenaar zei d gerechtshof in Den Haag heeft dien ook vaak spel in hoger beroep tien maanden een seksuele lading1 J celstraf geëist tegen een 33-jari- speeld. Volgens heit ge Alphenaar, die een zestienja- meisje daartegen toet rig meisje probeerde te ver- bezwaar gemaakt. I krachten. De rechtbank had naar gaf toe dat hij hem eerder veroordeeld tot 210 maar vindt een ve uur werkstraf en vijf maanden wegens poging voorwaardelijke gevangenis- overdreven. De straf. De man ging in beroep gens hem nooit uit d( omdat hij beweert het meisje lopen. De door de nooit te hebben willen ver- opgelegde straf is krachten. Er was volgens hem hoog, zo bepleitte sprake van een uit de hand ge- mr. J. van der Hoetf lopen 'dolletje'. verdachte. Dat 'dolletje' had plaats in het huis van een vriendin waar De hofaanklaagstei hij, een vriend en het meisje Hart achtte pogiiï naar een pornofilm keken, krachting bewezen Maar de twee mannen gingen vrouw eenmaal nee te ver toen ze het meisje vast- moet het ophouden grepen en de Alphenaar haar of de vrouw eerder dreigde te verkrachten. De geweest", vrouw des huizes hielp hen Het hof doet op 30 daarbij. Zij moet nog voorko- uitspraak. idstr Daan Bijleveld (links) en Theo Visser nemen voor de voorlaatste keer het draaiboek van de Artesialoop door. foto engel lameijer later op verzoek van de lopers kwam er een ronde over 22,5 ki lometer. Nu zijn er vier afstan den: 5, 10, 15 en 25 kilometer. En het aardige is dat «lke af stand zijn eigen ronde heeft. Ook de 25 kilometer, daar lopen we een gedeelte op Leiderdorps grondgebied", aldus Bijleveld. De twee schatten dat er gedu rende al die lopen zo'n 17.000 lopers aan de start hebben ge staan. „Pas als je dat globaal uitrekent, merk je dat dat een flinke hoeveelheid is, al is het in vergelijking met grote wedstrij den niets. Daar komen soms vele duizenden lopers tegelijk aan de start." Bewust hebben de twee nooit voor een wedstrijdloop geko zen. Visser: „Dat is een ander verhaal. Dan moet je startgel- den betalen en met een atleten- makelaar als Jos Hermens in zee gaan. Om dat financieel aan te kunnen heb je een grote sponsor nodig. Dat willen we niet, zoals wij het altijd hebben gedaan is het leuk. Dat horen we trouwens ook van de lopers. Zij waarderen niet alleen ons aantrekkelijke parcours, maar ook onze organisatie. Omdat we zelf actieve hardlopers zijn, merken wij bij andere lopen waar het soms aan schort. Vaak moeten de lopers het na het startschot maar zelf uitzoeken. Wij blijven aanwezig tot de laat ste loper binnen is en ook die wordt 'binnengepraat'", aldus Visser, die graag de microfoon ter hand neemt. Behalve dat onderdeel neemt hij ook de sponsorwerving voor zijn reke ning en de contacten met de gemeente. Bijleveld doet de verzorging van de atleten, zet het parcours uit en zorgt voor de veiligheid gedurende de loop. Meelopen zit er voor het duo niet in. „Dat is geen nadeel", aldus Bijleveld, „want nu weten we van minuut tot minuut hoe alles verloopt. Bovendien zou ik niet rustig kunnen lopen als ik me voort durend moest afvragen of het wel goed gaat." De loop trekt deelnemers uit geheel Nederland. Alleen uit Koudekerk zelf komen er wei nig lopers. Visser: „Dat is eigen lijk wel jammer, maar aan de andere kant kennen we veel lo pers en het is ook leuk om het voor die vaste kern te doen. Zo als voor de heer Koekoek uit Hoorn. Een man van weinig woorden, maar veel kilometers. Dat is een gewezen belasting ambtenaar van een jaar of ze ventig die het leuk vindt om te lopen. Maar we hebben ook de oud-marathonkampioen Aart Stigter aan de start gehad. Die heeft nu nog het 25-kilometer- record in handen." Omdat het de vijftigste keer is krijgen de deelnemers buiten de normale herinnering ook nog een T-shirt aangeboden. Visser: „De VSB-bank sponsort ons eenmalig met een leuk be drag. Daarvan kunnen we de T- shirts bekostigen en daardoor betalen de deelnemers maar vijftig dubbeltjes om te kunnen meedoen. Dus al met al krijgen de lopers waar voor hun geld."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16