'Ik ben bang dat deze symboliek verloren gaa Geloof Samenleving Gods koninkrijk van priesters VANDAAG De eerste christenen hadden het niet makkelijk. In het jaar 304 bijvoorbeeld stonden in de stad Caesarea enkele doodsbange christenen voor een Romeinse rechtbank te wachten op hun vonnis. Eén van hen koos eieren voor zijn geld en besloot een offer te brengen aan de Romeinse goden. Anders stond ook hem een gruwelijke dood te wachten. Toevallig zag de diaken van de plaatselijke kerk, ene Romanus, het verzaken van zijn geloofsbroeder. Zonder acht te slaan op eigen le ven en welzijn trad hij naar voren om de afvallige te verma nen. Romanus werd tot de brandstapel veroordeeld. Dat verbranden lukte maar niet, omdat een regenbui telkens het vuur bluste. Men besloot zijn tong uit te rukken. Roma nus bleef echter doorpraten. Tot slot werd hij tot het uiter ste uit elkaar getrokken en gewurgd. Het jongetje Barula had alles gezien, en riep uit dat er inderdaad maar één God moest zijn. Ook hij werd volgens de legende vastgenomen, gemarteld en onthoofd. Of het allemaal waar is, valt niet meer te achterhalen. Maar Romanus en Barula zijn heilig verklaard en worden op 18 november herdacht. 'En we zijn zo koningsgezind!' huizen De feestelijke opening van het nieuwe hoofdkwartier van de Samen-op-Wegkerken in Utrecht is aan de Gereformeer de Bond niet besteed. De aanwezigheid van koningin Beatrix en de televisieuitzending van het 'grootse festijn' op 1 december betekenen een onterechte opwaardering van een kerkelijk fusie proces dat in het slop zit. Dat schrijft I. van der Graaf deze week in De Waarheidsvriend, het orgaan van de behoudende vleugel van de Nederlandse Hervormde Kerk. „Hare Majesteit mag we ten dat niet allen in de Hervormde Kerk gelukkig zijn met de publieke koninklijke opwaardering van de start van de nieuwe arbeidsorganisatie van de kerken. Wij zullen aan de festiviteiten niet deelnemen. En we zijn nog wel zo koningsgezind!" 18 NOV DONDERDAG 18 NOVEMBER 1999 Godsdienstpsycholoog stelt 9000 heiligenlevens te boek v Bisschoppen willen greep op onderwijs Washington De Rooms-Katholieke Kerk in de Verenigde Staten moet meer greep krijgen op katholieke scholen en universitei ten. Dat besloten de bisschoppen op een nationale conferentie, die gisteren in Washington werd gehouden. De bisschoppen waren het erover eens, dat de doctrines van hun kerk op de scholen sterker moeten worden gehandhaafd. foto ap BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Lelystad, F. Wijnhorst te Ameide-Tienhoven GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Ureterp, J.W van der Jagt te Dalfsen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Scherpenisse, A.J. Gunst te Benthuizen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met vrijdag. Finland: Wolkenvelden en af en toe sneeuw. Maxima tussen -8 en 0 graden. Noorwegen: Wolkenvelden en langs de kust af en toe regen. Landinwaarts over gaand in sneeuw. Maxima uiteen lopend van -7 graden in het noor den tot 4 graden langs de kust. Zweden: Wolkenvelden en af en toe sneeuw, 's middags ook natte sneeuw of regen. Maxima van -8 graden in het noorden tot rond +2 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden en af en toe (natte) sneeuw. Maxima iets boven het vriespunt. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Zowel wolkenvelden als zon en vooral in het oosten van Schot land en Engeland winterse buien. Elders soms regen. Maxima van een graad of 5 in het noorden van Schotland tot 10 graden in Ier land. België en Luxemburg: Wolkenvelden en af en toe regen of sneeuw. Maxima' van 2 graden in het oosten tot 5 graden aan de kust. Langs de kust veel wind. Noord- en Midden-Frankrijk: Afwisselend zon en wolkenvelden en soms regen. Richting het oos ten steeds vaker (natte) sneeuw. Maxima van iets boven het vries punt in het de oostelijke departe menten tot 9 graden in het wes ten van Bretagne. Portugal: Zonnige perioden met in het noorden een enkele bui. Middag- temperatuur tussen 13 en 17 graden. Madeira: Perioden met zon en waarschijn lijk droog. Wel veel wind. Maxima ongeveer 19 graden. Spanje: Perioden met zon, met in het noorden en oosten kans op een bui, vanaf 1400 meter sneeuw. Maxima uiteenlopend van 10 gra den in het noorden tot 18 in het zuiden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Maxi ma tussen 20' en 24 graden. Soms veel wind. Marokko: Westkust: perioden met zon en droog. Maxima ongeveer 18 gra den. Tunesië: Perioden met zon en ook een en kele bui. Middagtemperatuur on geveer 22 graden in het noorden en 28 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Afwisselend zon en wolken en en kele buien, vooral rond het Cen traal Massief en andere hoge de len ook sneeuw. Tot en met vrij dag harde Mistral. Maxima van 4 graden bij Lyon tot 11 dicht bij de Pyreneeen. Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Maxima rond 17 graden. Italië: Wisselvallig met regen en onweer. Vooral in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Maxima van 6 graden in het noorden tot 17 op vrijdag in het zuiden. Corsica en Sardinië: Wisselvallig met regen en onweer. Vrijdag geleidelijk minder wind. Maxima dalend naar 16 graden. Malta: Rumwald leefde maar drie da gen. Als zoveel baby's in de Middeleeuwen stierf de zoon van de graaf van Northumbrië voor zijn leven goed en wel was begonnen. Hij kon nog net ge doopt worden. Maar na die doop legde hij luid zijn geloofs belijdenis af, en blies zijn laat ste adem uit. De gebeurtenis in het jaar 650 maakte zoveel in druk op de bevolking van het Engelse Northamptonshire, dat een ware verering op gang kwam. Rumwald werd heilig verklaard. Hij is nu de patroon van de vissers van Folkestone. Zijn leven is een van de ruim negenduizend heiligenlevens die de Nijmeegse godsdienst psycholoog Stijn van der Lin den heeft verzameld. „Ik geloof er niets van. Het behoort tot de fantastische vertellingen. Maar voor de Middeleeuwer was dat niet belangrijk. Zoiets vroeg hij zich niet af." Van der Linden (54) werkte vijftien jaar aan zijn verzameling. „Tijdens mijn rei zen raakte ik geïnteresseerd in de heiligenfeesten van de diver se godsdiensten. Een overzicht van de Russisch orthodoxe feestdagen was het begin. Sinds de reformatie is de be tekenis van heiligen voor de Nederlandse gelovigen beperkt. Dat ligt in België anders. „Vrij wel elke familie bezit daar een kalender met de feestdagen. En in Frankrijk en Italië wordt in plaats van je eigen verjaardag de naamdag gevierd van de hei lige naar wie je bent ver noemd." De katholieke kerk telt zon 36.000 heiligen, schat Van der Stijn van der Linden: „Zulke verhalen mogen toch niet verloren gaan?" Linden, maar hij vermeldt al leen heiligen die nog actief wor den vereerd. Voor Nederland en België is hij zo compleet mo gelijk geweest. „Zo heb je Sint Oelbert van Oosterhout. Die lag op zijn akker te slapen toen vluchtende bandieten hun wa pens bij hem neerlegden. Daar op onthoofden de dienaren van de wet hem. Maar Oelbert pak te zijn hoofd op en liep ermee naar de dichtstbijzijnde kapel. Zo werd hij een heilige marte laar." Het is één manier om heilig te worden verklaard: sterven voor je geloof. Het maakt niet uit of het gaat om missionaris sen in China of Oeganda, of om martelaren die door de Romei nen werden gedood. „Een mar telaar sterft omwille van Chris tus en wordt daarvoor geëerd. Hij hoeft zelfs geen wonderen te verrichten." Dat is de tweede manier: op voorspraak van de heilige moe ten wonderen zijn gebeurd. Ook moet zo iemand jaren na zijn dood nog onderwerp van verering zijn. Dat wordt onder zocht door het bisdom, waarbij de postulator (de advocaat van de duivel) probeert de argu menten te ontkrachten. Dan gaat een aanbeveling naar Ro me, waar de paus de betrokke ne eerst zalig verklaart, op voor dracht van de Congregatie van de Heiligverklaringen. Volgt daarna nog minstens één won der, dan kan heiligverklaring volgen. De Nederlandse priesters Pe trus 'Peerke' Donders en Titus Brandsma zijn zalig verklaard. De eerste omdat bewezen was, dat in 1929 op zijn voorspraak een kind is genezen van kanker. Brandsma was een martelaar, die in 1942 in Dachau stierf na zijn arrestatie wegens bieden van NSB-propag de katholieke media. versieel was vorig jaar de verklaring van Edith Ste karmelietes die door sers in het klooster van Roermond werd geari Zij stierf in Auschwitz, sterfdag (9 augustus) hi de kerk de jodenvervol Veel joden zien hierin ging van de kerk om die gingen naar zich toe teti En dan is er natuurlij! Sint Nicolaas. Die stiei december, maar wij vies zijn verjaardag. Iedere lander kent hem als schop van Myra, die I uit een pekelvat redde het Sinterklaasfeest be, veel symbolen van maanse god Wodan. Pai lus VI maakte daarom e aan de officiële erkenn de goedheiligman. Hij*n 1970 dat Nicolaas nogi eerd mocht worden, „n hoeft niet meer". Terwijl de kerk een uitsluitend ziet als beini tussen mens en God, volksgeloof uit van de ii ele verering. „Persoons lijking dus", zegt Van den. „Aan God wordi vaak niet gedacht." Zei hij niets van al die he vens. Waarom dan c boek? „Ik ben bang dat sen de symboliek achi verhalen vergeten. We voorbeeld waarom patroon is van Arnhei de Grote Kerk geboui om de tong van deze Zulke verhalen mogen verloren gaan?" :ha| Rol voor 'nieuwe moslims' bij ontwikkelen eigentijdse islam Nieuwe moslims van Neder landse herkomst kunnen hun allochtone geloofsgenoten hel pen bij het ontwikkelen van een 'eigentijdse, op westerse leest geschoeide islam'. Ook kunnen autochtone moslims in het de bat over ethische kwesties een islamitisch geluid laten horen, dat nu vaak ontbreekt. Die conclusies trekt Trouw- journalist Ton Crijnen in zijn boek Nieuwe moslims, dat gis teren in Den Haag werd gepre senteerd. Hij heeft daarin veer tien Nederlandse en Vlaamse bekeerlingen geïnterviewd. De portretten bieden volgens hem een tegenwicht tegen het hard nekkige beeld van de islam als een gewelddadige en anti-wes terse godsdienst. „Nu kritische West-Europese mannen en vrouwen de islam kiezen als re ferentiekader gaat die vlieger nog minder op dan vroeger." Onder de 700.000 moslims in Nederland bevinden zich naar schatting 6000 autochtone be keerlingen. Crijnen heeft een gevarieerd gezelschap geselec teerd: zoekers en gelovigen zonder twijfel, rationalisten en mystici. Ze hebben na een lan ge zoektocht voor de islam ge kozen of zijn na hun huwelijk moslim geworden. De geïnter viewden spreken over het ge schenk dat hen in de vorm van hun nieuwe geloof ten deel is gevallen, maar ook over de pro blemen die hun bekering op riep: onbegrip van familie, bu ren en collega's, gebrek aan ac ceptatie door allochtone ge loofsgenoten, spanningen in het huwelijk. Sommigen hebben geen en kele moeite met een strikte in terpretatie van het geloof. 'Ab solute gehoorzaamheid aan Al lah' staat voor Mohammed Ya- hia Nabil voorop. „Wat in de koran en de bronnen staat moet je letterlijk nemen. Er blijkt geen ruimte voor eigen tijdse, vrije interpretatie. Wie dat toch probeert is een afvalli ge. Zo eenvoudig ligt het." Anderen ervaren de islam als een keurslijf. „Achteraf gezien heb ik me verkeken op de mo gelijkheid om als moslim je ei gen speelruimte te bepalen", zegt Suzanne Visschedijk. „Het aantal geloofsgenoten dat, net als ik, open en kritisch naar leer en leven van de islam kijkt, is teleurstellend gering." Als les bienne stuit ze bovendien op een muur van 'ingebakken ho mofobie'. Het had weinig ge scheeld of ze had haar nieuwe geloof vaarwel gezegd. BOEKBESPREKING De bijbel is van 'a' tot 'z' het woord^van 'de drie-ene God'. Hij spreekt door de profeten en de apostelen. En dus is alles wat in de bijbel staat waar en waardevol. Aldus de 'wederge boren christen' Willem J. Ouweneel. Heiliging, heet zijn laatste boek. Het is deel 5 in een zesdelige serie onder de ti tel Geloofsleven. Ouweneel heeft tal van boeken op zijn naam staan en houdt in het hele land lezingen over de bijbel. De evangelist trekt volle kerken en zalen. Wie zijn boe ken leest, die een weerslag zijn van die lezingen, zal dat moei- I lijk kunnen begrijpen. Het is zware kost, vol herhalingen en ingewikkelde verwijzingen naar de bijbel. Ook Heiliging I doet nog het meest denken aan een aaneenschakeling van preken van een heel zware do minee. Alle wedergeboren christenen zijn heilig, betoogt Ouweneel in zijn boek. Maar zij moeten die 'heiligheid' ook in alle as pecten van hun dagelijks leven in de praktijk brengen. En als Ouweneel schrijft 'alle aspec ten', dan bedoelt hij dat wel heel letterlijk. Zelfs zoiets als het schoon houden van je sanitair heeft volgens de auteur te maken met heiligheid. Maar vooral de bijbel le zen, bidden, Gods eer be zingen en God danken voor alles wat je krijgt - ook voor dat uur tje vrij voor je hobby of dat glaasje wijn - dragen daar toe bij. Het boek lijkt vooral geschre ven te zijn voor eigen parochie. Ouweneel gaat ervan uit, dat zijn lezers de bijbel van voor naar achteren kennen, kerk diensten bezoeken en deelne men aan gebeds- en bijbelkrin gen. „Wij zijn nu in deze te genwoordige tijd Gods konink rijk van priesters, een konink lijk priesterdom, maar ook een volk des eigendoms, een heilig volk", schrijft hij. Voor de doorsnee-christen zal zijn. Ouweneel meent vanuit zijn kennis van de bijbel allerlei din gen te weten waar een an der mis schien nooit over na zou denken. Waarom de 'serafs', de engelen, vleugels heb ben bij voor beeld. „Waar hebben ze die voor nodig als ze altijd bij de Heer zijn om hem te prij zen? Ze hebben twee vleugels om hun eigen aangezicht te bedekken als teken van eer bied, van heilige vrees voor het aangezicht van God. Ze heb ben ook twee vleugels om daarmee hun voeten te bedek- Jcen. Maar vooral: met twee vleugels vlogen zij. Dat heeft te maken met hun gehoorzaam heid. Op een blik van zijn ogen gaan zij in gehoorzaamheid op weg om zijn wil te volvo En zo weet Ouweneel oi welke door de apostelei geschreven gemeenten het liefst op bezoek zou| En dat in het vrederijk zijn en dat die bellen drj Want dat staat in Zachi twintig vers veertien: „li jj? vrederijk zal op de bellei de paarden staan: de He lig-" Volgens Ouweneel leven de 'eindtijd'. „Dat is een zonder voorrecht, maar een zware verantwoorde heid. Meer dan ooit heb de plicht te jagen naar ging. Maar we vinden di de drie-ene God aan om de." „Wie dit boek leest gaat gen naar heiliging", schi uitgever op de achterflaj het boek. Dat gaat in ied val niet voor iedereen oj iPi ai :b l) Titel: Heiliging Auteur: Willem J. Ouwe Uitgever: Uitgeverij Me Prijs: 19,75 gulden aad rietveld Wisselvallig met mogelijk zware buien. Maxima ongeveer 19 gra den. Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en enkele bui en. Maxima van 18 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Turkije en Cyprus: Af en toe zon, maar in het westen en noorden perioden met regen. Middagtemperatuur van 12 gra den in het noorden tot 22 in het zuiden. Duitsland: Wolkenvelden en af en toe (natte) sneeuw of regen. Maxima dicht bij het vriespunt. Zwitserland: Wolkenvelden en perioden met regen of sneeuw (vanaf 500 me ter). Maxima 3 graden in het noorden en 9 in het zuiden. Oostenrijk: Wolkenvelden en perioden met regen of sneeuw (vanaf 500 me ter). Maxima enkele graden boven nul. Polen: Wolkenvelden en af en toe sneeuw. Maxima ongeveer 2 gra den. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en af en toe sneeuw. Maxima omstreeks 3 graden. Hongarije: Wisselend bewolkt en enkele re gen- of sneeuwbuien. Maxima on geveer 3 graden. VRIJDAG 19 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 08.07 Zon onder 16 43 Maan op 15.25 Maan onder02.28 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 12.09 00.00 11.42 23 33 Laag 07.56 20.16 07.37 19.57 Weerrapporten 18 november 07 u regen opklaringen mist zonnig windrichting 19 temperatuur lagedruk H hogedruk LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties: 071 - 5323 5' Familieberichten: 023— 5317 3 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 531591 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v; 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTi jg; Maandag t/m vrijdag van 8.30% p 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vi het automatisch afschrijven van hel ervi abonnements- geld, ontvangen V lat betaling. VERZENDING PER POP Voor abonnementen die per post (b worden verzonden geldt een toesla? I de n portokosten per verschijndag, foth LEIDSCH DAGBLAD OP CASSf J eilijk lezen, j hebben of blind zijn (of ee leeshandicap hebben), is ei i het regionale nieuws uit het. Dagblad op geluidscassette bescb informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectui/I Auteursrechten voor Dagbladuitgeveuj Dam U( dvi- liiOi Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden ede feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14