'Goed deeg voelt als een paar mooie borsten' Een beetje prakken is gezond Zeebanket Vezels en insuline Smaak DONDERDAG 18 NOVEMBER 1999 Voor oesters mogen ze me altijd wakker maken. Ik ben een echte liefhebber van deze zilte lekkernij, ongeacht welk uur van de dag. En dat heeft alles te maken met het feit dat de oester zo eerlijk en zuiver is. Soms vind ik het dan ook jam mer dat er in sommige recepten van alles overheen wordt 'gegooid' waardoor de zo natuurlijke smaak wordt verdoe zeld. Momenteel bevinden we ons midden in de oesterpe riode en de liefhebbers komen volop aan hun trekken. Gelukkig is de oester algemener geworden dan een jaar of tien geleden. Toch lijkt het nog slechts een druppel op een gloeiende plaat vergeleken met een eeuw of twee geleden. Toen leek het wel of de voorraad oesters die de vissers op de natuurlijke zandbanken ophaalden onuitputtelijk was. En ze werden ook naar hartelust gegeten. Naast de platte, vrij dure Zeeuwse oesters zijn er ook goed kopere, wilde (gekweekte) oesters in de handel. Het gewicht van een oester wordt in nullen gemeten. Er wordt geteld tot zes nullen en vanafvier nullen bestaat ook nog de kwalifi catie 'imperial'. Het openen vergt behendigheid, maar met een goed oester mes en een stuk of drie (neem vooral het zekere voor het onzekere) theedoeken om de hand - dit om uitschieten te voorkomen - krijgt men al gauw de slag te pakken. Men steekt het mes reclit in de punt aan de achterzijde van de schelp, ter hoogte van de sluitspier. Als het mes een kwart slag wordt gedraaid springt de oester open. Wie nog nooit een oester heeft geproefd en ze toch wil leren eten haalt de oester het beste even door de bloem en bakt haar - de oester is vrouwelijk - licht aan. Desgewenst serveren meteen beetje ketchup, hoe 'Amerikaans' dat ook moge klinken. JOHN BEEREN, eigenaar van De Bok kedoorns, een met twee sterren gede coreerd restaurant in de duinen van Bloemendaal Crème van oesters Met het oog op de feestelijke di ners die traditioneel met het uit luiden van het jaar gepaard gaan, heeft de chef-kok van ons restau rant De Bokkedoorns een asperge crème van Zeeuwse oesters ge componeerd. We hebben deze crème niet vast op de menukaart staan, maar ik kan u toevertrou wen dat een aantal gasten van ons restaurant dit gerecht tijdens de oesterperiode steevast vooraf bestelt. Zo lekker vinden ze het. Boter in een ruime pan laten uit- bruisen. Ui, prei en winterwortel toevoegen en enige minuten la ten smoren zonder te kleuren. Visfond, Noilly Prat, specerijen en peterselie toevoegen en het geheel tot ongeveer eenderde la ten inkoken. Vervolgens de in houd van de pan door een fijne zeef in een andere pan overgie ten. Dan slagroom en oesterwater toevoegen en weer laten reduce ren tot ongeveer de helft Zodra de juiste dikte is bereikt de 4 (oooo) oesters met een staaf mixer pureren en aan de crème toevoegen. Even laten intrekken en zonodig het geheel een keer zeven. Crème nog één maal aan de kook brengen en de 6 Benodigdheden (voor 4 personen): 8 platte Zeeuwse oesters 4 (oooo) 12 platte Zeeuwse oesters 6 (oooooo)40 gram fijn gesneden ui40 gram ge sneden wit van prei20 gram geschilde en ge sneden winterworteMO gram boter0,5 liter vis- fond0,5 liter slagroom- vocht van de oester (op vangen bij het openma- ken)0,5 dl Noilly Pratl laurierblaadje en wat pe- terseliepaar gekneusde korianderbolletjespaar gekneusde witte peper- korrelspeterselie (oooooo) oesters toevoegen (niet te lang, want de oesters moeten net warm zijn). Een maaltijd die rijk is aan voe dingsvezels, met volkoren gra nen, groenten en fruit, verbe tert de insulinespiegel in het bloed en vermindert daardoor het risico op hart- en vaatziek ten. Dat schrijven Amerikaanse onderzoekers in JAMA, het vak blad van de Amerikaanse over koepelende artsenorganisatie. Uit een onderzoek onder bijna 3000 gezonde jongvolwassenen bleek de consumptie van voe dingsvezel omgekeerd evenre dig met een optimale insuline spiegel: hoe lager deze con sumptie hoe hoger en ongun stiger de concentratie van insu line in het bloed, en omge keerd. Van een chronisch (te) hoge in sulinespiegel in het bloed is be kend, dat dit het risico op hart en vaatziekten kan verhogen. Ook overgewicht, leeftijd en weinig lichaamsbeweging kun nen tot een (te) hoge spiegel van insuline leiden. Volgens de onderzoekers oefenen de voe dingsvezels hun gunstige effect uit door de opname van voed- selbestanddelen in de darm te vertragen, waardoor de afgifte van insuline lager wordt. REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 02 „Ik hoop dat ik straks bij veel mensen in de boekenkast sta. Zodat ze ook na mijn dood nog weten wie ik ben, en misschien nog eens een recept maken." Wekenlang was Hagenaar Pier re Wind (34) supergespannen. Hoe zou zijn autobiografische kookboek, het werk dat zijn le ven van de afgelopen twaalf jaar beschrijft, worden ontvan gen? In zijn kookboek spelen de liefde voor koken en seks de hoofdrol. Meer nog dan dat is het boek, hoopt hij, de aanzet tot een stukje onsterfelijkheid. De kale man is au fond een on zeker mens. Zijn drukke gedrag, dat zijn handelsmerk is gewor den, laat niet iedereen de ruim te om te zien dat daarachter een bijzonder mens schuilt, die vernieuwend bezig is op het ge bied van de 'kokologie' en naar perfectie streeft. Stress, stress, stress, druk, druk, druk. Wild kan Wind met zijn armen in het rond zwaaien. Hij draait af en toe met zijn ogen, zodat alleen het oogwit zicht baar is. Zijn boek 'Wind aan de kook - Culinaire zieleroerselen' is in elk geval spraakmakend. Het is een boek van het type waarvan er in Nederland nog nooit één is verschenen. Het is het resultaat van vele jaren ploeteren in de keuken, van zoekprocessen naar recepturen voor originele, allemaal door hem zelf bedachte gerechten. Zijn dropsoep bijvoorbeeld. „De eerste experimenten waren nog op basis van room. Die vie len niet in goede aarde. Bijna onaangeroerd kwamen de kop pen retour de keuken in. Over de smaak waren de smulpapen zeer te spreken, maar het hete dropwater fungeerde als een baksteen op de maag. Dat was dus niet de bedoeling. De room en de basisdrop salmiak wer den overboord gegooid en ver vangen door zout zwartwitpoe- der, zoethout en kruiden met een dropachtige smaak zoals laurier en basilicum. En net toen ik het keukenbijltje erbij neer wilde gooien, kwam die enorme uitspatting van vreug detranen. Het was op een zo merse dag, tegen de nacht aan. Alle koks waren al naar huis. Ik wilde het toch nog een keer proberen. Zonder erbij na te denken deed ik, puur op het ge voel, de juiste hoeveelheid inkt visbouillon, zoethoutextract en de hele verdere benodigde rata plan in het pannetje. Alles klop te. En opeens was mijn drop moment daar. De kik kwam en liet me nooit meer los." „Een nieuw recept creëren is voor mij een van de kicks die het ambacht dragelijk maakt, maar dat gebeurt helaas niet el ke dag. Het komt of het komt niet." Het eerste uur van het gesprek toont Wind zich - extreem lang voor zijn doen - een rustige, se rieuze gesprekspartner, maar wel continu alert. „Realiseer je wel, dit is mijn baby." Maar dan kan hij zich niet langer in houden en wordt hij weer die gekke, een tikje neurotische en sympathieke Pierre zoals ieder een hem kent. Met zijn imago en niet op de laatste plaats zijn kennis werd hij als presentator aangetrokken van onder meer 'De eetfabriek' (NPS). In april 2000 komt de tweede cyclus op tv. Voor Nieuwe Revu geeft hij binnenkort een nieuwe invul ling aan zijn wekelijkse column. Met zijn aparte manier van doen liet hij voorgoed indruk achter op de bezoekers van de twee Haagse restaurants waar hij achtereenvolgens werkte: De Nas en September. Hij kon in eens met een mes in de hand de keuken uitstormen en op een gast toespringen met de vraag: „En, heeft het gesmaakt? Bij sommige gerechten op de kaart vermeldde hij: 'voor eigen risico'. Bij een 'glassensleper' van restaurant September, die regelmatig ijs kwam eten in de keuken, kwam zowat de 'stoom uit de oren', toen Wind hem een nieuwe creatie, het mos terd-sambalijs liet proeven. Zat iets te veel sambal in. „Dit is voor mij het ultieme kookboek, en ik hoop dat ook anderen dat vinden. Ik hoop - dat mijn boek straks in zoveel mogelijk boekenkasten staat. Dat mensen ook na mijn dood er nog eens een recept uit zul len maken. Dat de mensen ook na mijn dood nog weten wie Pierre Wind was. Ik zou het bij voorbeeld te gek vinden als een fabrikant zegt: 'Hé, Wind, we gaan je dropsoep inblikken', en ik kom naast de grote merken in het supermarktschap te staan. Dan heb ik wat betekend in dit leven." Koken en seks vormen de rode draad in Wind's 'Culinaire zie leroerselen'. „Koken is mijn le ven. Als ik ik het in mijn bol heb, dan zie ik alles in eten. Een mooie vrouw is geen mooie, vrouw meer, maar een mooi stuk entrecote. Een goed deeg moet voelen als een paar mooie borsten. Eigenlijk voelt het nog prettiger aan. Waarom ik het zo vaak over seks heb? Seks biedt een goed referentiekader, ieder een kan erover meepraten. Bij mijn lessen op school gebruik ik vergelijkingen als die met het deeg in de hoop dat wat ik aan de leerlingen overbreng, blijft hangen." In het boek is zelfs een verhaal te lezen over de plek waar Wind zijn maagde lijkheid verloor. Vanwaar al die autobiografi sche elementen in dit boek met eten in de hoofdrol? „De uitvin ding van nieuwe gerechten was bijna altijd verbonden met be langrijke gebeurtenissen in mijn leven. Ten tijde van het overlijden van mijn moeder, tien jaar geleden, was ik net be zig met de creatie zuurkoolijs. Ontzettend balen vind ik het dat mijn ouders mijn succes niet meer mee kunnen maken. Volgens mij zag mijn vader mij destijds eindigen als punker met een naald in m'n arm. Ik hoop dat ze vanaf wat voor plek dan ook kunnen zien dat ik er wat van heb gemaakt." Wind heeft er bewust voor ge kozen in het boek shockerende foto's op te nemen. Op een er van staat bijvoorbeeld een sla ger met een bebloed schort te midden van de karkassen. Op een andere foto zie je, temid den van kippetjes aan het spit, een baby. „Ik heb heel lang over deze foto nagedacht: zo'n foto plaats je niet zomaar. Ik wil er de vanzelfsprekendheid van dingen mee doorbreken. Als je een kip aan het spit gooit, is dat heel gewoon. Ik heb me ver- ïDt NOS-, NLN< Regii Het b de sn Afl.: Alles Geva Hagenaar Pierre Wind over zijn creatie: 'Dit is mijn ultieme kookboek, mijn baby.' foto gpd diept in de kippenindustrie. Je wilt niet weten wat daar alle maal gebeurt. Sta eens stil bij de dingen, wil ik er maar mee aangeven. Dat komt pas over als je shockeert, zoals in dit ge val met die baby aan het spit." Het is een goed leesbaar kabaal, het boek van Wind. Maar dan is er ook nog de liefde voor het vak, die er duidelijk uit spreekt en die eigenlijk pas in tweede instantie tot je doordringt. Uit zijn 'bijbel', een aantekenschrift dat Wind vanaf zijn tijd als chef-kok bij De Nas heeft bijge houden, destilleerde hij zijn re- •cepten. Er kwamen nieuwe bij, zoals die voor gorgonzola-bon- bons, waarover Cas Spijkers ra zend enthousiast was. „Ik heb alle recepten zelf nagekookt. Een enorm karwei, maar het boek moest perfect worden. Ik hoop trouwens niet dat de mensen de recepten klakkeloos gaan nakoken, want bij koken moet je vooral jezelf volgen. Een vleugje Wind en een vleug je van jezelf." De receptuur voor dropsoep met zwartwitte kiprondjes be staat uit verschillenden Dat is uniek voor een ij» boek. Ook bijzonder isd zowel voor amateurs als sionals is bedoeld. Voor t teurkoks licht Wind alle kooktechnieken toe. „ft niet mijn cepten integraal wordet maakt. Het unieke is da! alleen een garnituur kin ken en dat kunt gebruik een ander gerecht. In dt kookboeken wordt aan! reiden van garnituren n lijks aandacht besteed,! ze wel op de foto staan' „Geld is nooit mijn drijl weest. Ik geef een paan per week praktijkles kol bij Haagland Horeca in Haag. Dat doe ik niet vu pegels en ook niet voor:, maar uit idealisme. Alsi se" e sta ik aan de basis vand j^n,e van een kok. Ik wil de k leerling, een goede fless geven. Het koken moet doorgegeven, zeker ind dige cultuur van smaak king. Daarom beijver il zo voor smaaklessen op scholen. Ze zijn nog ste broodnodig." Onder zip ding won een studente Haagland Horeca onlai prijs voor haar Eurosna Daarop werd hem zelfs den Kroket toegekend i snackindustrie. „Ik ben op. Dat betekent voorn kenning voor de drie jas in ik nu studenten vooi op wedstrijden." Een vastomlijnd plan toekomst heeft hij niet één ding is zeker: eenti boek als 'Culinaire ziek len' zal hij nooit meers „Ik wil nooit twee keer: hjj de doen. Hierna zal ikl y00r terviews over wat ande; pf( ten hebben. Ik hoop da' nenkort iets nieuws inr hoofd krijg dat wéér bas kend is. Een aanzet dan 'Koken onder de motoii laat daarvoor nu een m kastje, een soort ovent wikkelen. Vernieuwend Het s Licht Get tl Actui "Jlai ini inge zijn, dat is waar ik op ki jjn^( CHRISTA VAN DER HOFF Andijvie anders Goed nieuws voor het meren deel van alle Nederlanders. Prakken mag. Sterker nog: prakken moet, wanneer het le ven je lief is. Door het eten te prakken kunnen bepaalde voor onze gezondheid waardevolle stoffen (carotenoïden) beter door het lichaam worden opge nomen. Het prakken van het eten is po pulair in ons land. Alleen thuis, want buitenshuis gelden ande re regels. Het prakken van ge rechten op het bord in een vreemde omgeving is uit den boze. Een aardappel met je mes op het bord snijden is een gots pe. Een grote, gekookte aardap pel dien je met de zijkant van de vork in stukken te verdelen en met de vork als hapklare brokken naar de mond te bren gen. „Prakken is gezond", stelt dr. K.H. van het Hof in zijn onlangs in Wageningen verschenen proefschrift. „Mede daardoor kunnen de carotenoïden de kans op ziekten als kanker, hart- en vaataandoeningen en oogziekten verkleinen." Het prakken van het eten be hoeft niet per se op het bord te gebeuren - dat kan ook in de keuken. Je gebruikt er een ge wone vork voor. Geen stampot- stamper, want dan maak je er al gauw een dikke puree van en dat is niet de bedoeling. In ge prakte gerechten moetje nog heel duidelijk de verschillende ingrediënten duidelijk kunnen onderscheiden. Ook het pakje of zakje met instant-aardappel- puree om snel een stamppotje in elkaar te flansen is er niet bij. Voor lekker geprakt eten is een smakelijke, stevige aardappel nodig. foto hans van weel In geprakte gerechten blijft de smaak van vrijwel alle ingredi ënten duidelijk herkenbaar. Omdat aardappelen in dergelij ke gerechten een rol spelen, is een pleidooi om aardappelen met-smaak te gebruiken hier op z'n plaats. Helaas zijn wij, mede door het bintje, de smaak van de aardappel eigenlijk al verge ten. Alleen bij gespecialiseerde aardappelhandelaren zijn er nog echt lekkere aardappelen verkrijgbaar. Wat in de super markten en bij de doorsnee groenteman als smaakvolle aardappelen wordt aangeboden staat in de schaduw van soor ten die echt goed smaken. Veel van die aardappelen ko men uit Frankrijk, waar men hecht aan aardappelen-met- smaak. Een enkele maal zie je ze bij de groentespecialisten: rattés, belles de Fontenay, B.F. 15, Viola en Roseval zijn namen om te onthouden. Die aardap pelen zullen binnen enkele ja ren de oude vertrouwde namen van onze eigen aardappelrassen van de markt verdringen. Dat is trouwens al gebeurd in de groothandelscentra voor de Horeca in ons land, waar je am per nog een Bildtstar of andere bekende Nederlandse naam te genkomt. Voor geprakte gerechten lenen vooral de stevige aardappelen zich het best. Afkokers doen het in geprakte gerechten veel min der goed, omdat ze snel uiteen vallen en tot een puree geprakt worden. En dat is niet de be doeling. Het stamppotje van aardappelen, rauwe andijvie en uitgebakken spekjes komt bij de meeste Ne derlanders vaker op tafel dan welke andere vergelijkbare ge- rechten dan ook. Met een van de gerookte vissoorten maakt u er een 'andere' stamppot van. Niet alleen gerookte paling, maar ook gerookte zalm, gerookte forel, gerookte makreel en gerookte ha ring (bokking) komen er voor in aanmerking. Kook'de aardappelen in ruim wa ter, waaraan zout is toegevoegd, gaar. Laat de aardappelen even droogstomen. Prak ze daarna met een gewone vork net niet hele maal fijn. Voeg tijdens het prak ken de melk en naar eigen smaak en inzicht wat peper en nootmus kaat toe. Verwijder de voet van de andij- viestruik en neem ook lelijke en aangetaste bladeren weg. Snijd de andijvie in uiterst smalle reep jes. Spoel ze enkele malen in ruim koud water. Maak ze daarna zo droog mogelijk (slacentrifuge). Schep de andijvie reepjes door de geprakte aardappelen en laat al les, onder voortdurend omschep pen, door en door warm worden. Schep vlak voor het opdienen de helft van de palingreepjes er door. Breng voor de saus in een panne tje 1,5 deciliter water en een ta blet voor visbouillon aan de kook. Roer allesbinder erdoor en voeg droge witte vermouth toe. Klop daarna de boter stukje voor stukje door de saus. Voeg een volgend stukje pas toe wanneer het voorgaande geheel in is opgenomen. Neem tijd; kloppen van het laatste st irvai boter het pannetje van de tebron. Voeg naar smaak eel nog wat zout en/of pe| Presentatie: schep het sta yan' als bergjes in het midden voorverwarmde borden, resterende palingreepjesi ten. en l dor en schenk de saus rondoièend an 6i Benodigdheden Voor 4 personen: 750 gram aardappe len (geen afkokers): zout; 1 flinke struik andijvie; 2 eetl. melk witte peper uit de mo len; nootmuskaat; 7h bedrt gram filets van rookte paling. Voord saus: 1,5 dl visbouil lon, van deel tablet; 1,5 theel. allesbinder. 1 eetl. droge witte vermouth (Noilly Prat); 100 gram bote ijskoud in zes stukjes, eventueel enkele druppels limoen- ofc troensap. Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Alvorens; 5. Duits voegvoord; 6. gestold vleesnat; 8. stelling; 11. gegroet; 13. mosselnet; 15. dwarsmast; 16. onheilsgodin; 18. persoonlijk vnw.; 19. grondtoon; 20. televisie; 21. voorvoegsel; 23. gewicht; 25. getijde; 26. stil!; 28. Griekse letter; 29. anti; 32. afgemat; 33. elasticiteit; 34. van allemaal. VERTICAAL: 1Vierkante zuil; 2. Leger des Heils; 3. boom; 4. gaffel; 7. verdoving; 9. mier; 10. biljartterm; 12. familielid; 14. voorzetsel; 16. atmosfeeroverdruk; 17. gravure; 22. thans; 24. bovendien; 25. Frans voegwoord; 27. Griekse zuilengang, 28. van een; 30. edel; 31. roem Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Java; 4. barok; 7. olifant; 8. kei; 9. kol; 10. romance; 12. nathals. Verticaal: 2. Alva; 3. afstel; 4. bunkeren; 5. rooi; 6. kuipen; 9. kers; 11. mat Sing .02 tc i ilimei

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10