Leidsch Dagblad Mild oordeel VN over Dutchbat Eredivisievoetbal 6,5 miljoen waard Voetbaltalenten illegaal in Nederland Grootste drijvende grijperkraan Prijs benzine naar record millennium 'hoogst ongelukkig' Corso op Koninginnedag: 'Het wordt extreem druk' LEIDSCH DAGBLAD TWEE WEKEN GRATIS kitsch «kunst "5 jnamen ituralis )AG 16 NOVEMBER 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42158 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 13 Vijfhonderd verhalen van Indische ooggetuigen 16 Vreedzaam speelgoed voor kinderen in kampen 17 Kazen uit Zoeterwoude geliefd bij de kenners 19 Weinigen zien heil in supervisor boven Rijkaard 1 stewardessen Kofi Annan legt schuld bij internationale gemeenschap A ziek thuis if i, iro B50 van de 7500 leden ii et KLM-cabinepersoneel (li ziek of zwanger thuis, het hoge verzuim de moeten perso- den van Martinair bij- im >n op KLM-vluchten. griep speelt de KLM Maar de luchtvaart- k'0 ihappij laat ook onder- eft of de hoge werkdruk m 1 speelt. Verder is het zwangere stewardessen stegen. 5 it: Verplichte 5 verzekering aan minister Borst van ►zondheid ligt, roept zij irplichte basisverzeke- »or iedereen in het le £jj irst bepleitte zo'n verze gisteren in de Tweede Volgens de D66-minis- oet de premie naar 'e racht worden geheven, ïllicht een eigen risico. re ervan uit dat ze in het steun krijgt voor haar i' idruk op het :i C stijgt fors meer mensen krijgen p het werk. Volgens het ?eg het aantal mensen egeld onder hoge tijds- erkt van 1996 tot 1998 taar 33 procent. Vooral leeg- en bejaardente en in het onderwijs is idruk bijzonder hoog. >rd AEX na w en maanden n< i* di sterdamse beurs heeft ~.U( gen alsnog het record j j, in, dat al zo'n zestien I h en staat op 600,65. On to ichte 1 HET WOORD IS AAN Jean Rigaux Er zijn vandaag de dag twee soorten voetgangers: de ra- zendvlugge en de dode. Secretaris-generaal Kofi Annan heeft de Nederlandse blauwhelmen grotendeels vrijge pleit van schuld aan het bloedbad in 1995 in de enclave Srebrenica. Annan legt de schuld in een gisteren verschenen rapport bij de internationale gemeenschap als ge heel en velt bovendien een hard oordeel over de gang van zaken bij de VN zelf. De Dutchbat militairen krijgen overigens wel het verwijt dat ze eerder aan de bel hadden moeten trekken. new york anp-cpd De Nederlanders werd eerder verweten dat zij hadden toege laten dat de Bosnische Serviërs een slachting aanrichtten onder de groep moslims in Srebreni ca. Het Rode Kruis gaat uit van 7300 vermisten in de tragedie. Van 2200 mensen zijn inmid dels stoffelijke resten gevonden. Volgens Kofi Annan is het niet mogelijk te zeggen 'of een meer beslissende actie van de Neder landers hun leven had kunnen redden'. De Nederlanders hadden wel veel sneller en doortastender melding moeten maken van de gruwelen waarvan zij getuige waren. „Europa had sinds de Tweede Wereldoorlog gruwelen van deze omvang niet meer ge zien." De meest kritische pas sages voor Nederland hebben daar dan ook betrekking op. „Indien de leden van Dutchbat onmiddellijk en in detail aan hun superieuren hadden gerap porteerd over welke sinistere aanwijzingen zij beschikten, dan had dit de internationale gemeenschap er wellicht toe kunnen bewegen sneller en met robuustere middelen te reage ren. Mogelijk hadden hierdoor levens gered kunnen worden." Anderzijds onderkent Annan dat het lichtbewapende Dutch bat geen kans maakte tegen over de 2000 zwaar bewapende Servische militairen. Annan tracht verder ant woord te geven op de vraag waarom de NAVO de opruk kende Servische troepen niet aanviel vanuit de lucht, on danks minimaal drie verzoeken van de commandant van Dutchbat om luchtsteun. Hij stelt vast dat zijn voorganger, secretaris-generaal Boutros Ghali, alsmede diens adviseurs en het militaire commando van de VN zeer weinig voelden voor een luchtoperatie. (er. 1 verliezen in To- New York stoomde de :n na elf door naar een time high van Na een minuut zakte s terug naar 600,48 om ens door te stomen V),80. - Ier nicotine er in sigaret ipese Commissie wil de ijkheid van roken be- De maximaal toege- oeveelheid teer en ni- sigaretten wordt ver- de waarschuwing op akking moet groter. De eisen treffen vooral de 'zware' sigaretten. De 'light'-sigaretten vol- eds aan de verscherpte 0 voorziet :re groei robuuste groei van de idse economie komt jaar een eind doordat lument minder gaat be- Dat voorspelt de Orga- voor Economische Sa- 'king en Ontwikkeling' halfjaarlijkse rapport. :i komt in 2000 en 2001 >ngeveer 2,75 procent. and3,5 I 'nd7 Rotterdam Kraanbouwer Figee uit Haarlem heeft de tot nog toe grootste drijvende grij'perkraan ter wereld gebouwd. Het gevaarte ligt op het ogenblik afgemeerd in de Waalhaven in Rotterdam. De kraan kan met zijn grijper per keer vijftig ton lading hijsen en dat is voor dit type een nieuwe record. 'Nijlpaard' - zoals het gevaarte heet - is be stemd voor de bulkterminal van OBA in Amsterdam. Het nieuwe ontwerp heeft een reikwijdte van 44 meter. In onderdelen is de kraan van Haarlem naar Rotterdam ge transporteerd en daar geassembleerd. Eind volgende week gaat de kraan richting Am sterdam om daar te worden voltooid. Onder meer wordt daar de bedrading aange bracht. FOTO CPD ROB KEERIS OPEC praat over productiebeperking Publicatie politie Op illtemet OVeT lie en Samenleving14 van de Dag2 13,15,16,17,18 ogramma's11 'Strips 'erzicht rotterdam jan peter versteege Het oude record voor benzine sneuvelt. Vanaf morgen geldt voor euro loodvrij aan de pomp een adviesprijs van 2,34 gulden. Dat is een verhoging met drie cent. Het vorige record stond op 2,32 en stamt van begin au gustus. De* hoge prijs van benzine heeft rechtstreeks te maken met de prijs van ruwe olie, maar ook met de stand van de Ameri kaanse dollar. De afgelopen maanden is de olieprijs flink ge stegen. Dat is een indirect ge volg van afspraken tussen grote olieproducerende landen over productiebeperking. Een be perkter aanbod bij een gelijke vraag leidt doorgaans tot een hogere prijs per vat. Gisteren kostte zo'n vat ruwe olie van 159 liter bijna 25 dollar of 53,28 gulden. Dat is tweeën half keer zoveel als tijdens het dieptepunt vorig jaar. De almaar stijgende dollar koers maakt de olie in Neder land, maar ook in andere euro landen extra duur. Vanmorgen steeg de dollar opnieuw een fractie, waardoor de aankoop prijs in Amsterdam uitkwam op zo'n 2,1339 gulden. Later daal de de prijs weer naar 2,1312 gulden. De olieministers van Saudi- Arabië, Mexico en Venezuela praten morgen in de Saudische stad Riyad over voortzetting van de huidige productiebeper- king. Marktleider Shell zal morgen overigens ook zijn loodvrij su per en super met loodvervanger drie cent in prijs verhogen. De adviesprijzen bedragen respec tievelijk 2,40 en 2,46. Ook die sel-rijders moeten er aan gelo ven. Zij betalen vanaf morgen 2,8 cent per liter meer (1,686), aldus Shell. leiderdorp lieke de kwant Het advies aan ondernemers om tijdens de millenniumwisseling zelf hun bedrijf te bewa ken had absoluut niet gegeven mogen worden. Woordvoerder Paul Custers van het Neder lands Politie Instituut (NPI) in Den Haag noemt de publicatie op de internetsite van het landelijke Millennium Platform 'heel ongeluk- kig'. Onder het kopje 'De politie vraagt uw aan dacht' staat: „Voor bescherming van vooral ei gendommen wordt van burgers en onderne mers een grote mate van zelfredzaamheid ver wacht." Volgens de koepel van het Midden- en Kleinbedrijf MKB is dat een 'uitnodiging aan kwaadwillenden' om in winkelstraten of bedrij ven hun slag te slaan. „Wie dit gepubliceerd heeft, krijgt op z'n donder", aldus Custers. „Natuurlijk zullen we eigendommen beschermen. De politie zet juist extra mensen in om het werk zo goed mogelijk te doen. Het enige wat we doen, is onderne mers vragen ons een beetje te helpen, want bij drukte gaan levensbedreigende situaties voor. Maar dat is niet anders dan anders." Het is Custers een raadsel waar de opmerkingen van daan komen. Het Millennium Platform verwijst naar de Politie Hollands Midden. „Het korps had een regionaal overleg met andere dienstverlenende instanties en daar kwam dit uit", zegt een me dewerkster. Meer wil ze er niet over kwijt. Woordvoerder Frank Vergeer van Politie Hol lands Midden is met stomheid geslagen. „Zeg gen ze dat het hier vandaan komt? Dat is onzin. We hebben het er intern over gehad om onder nemers te waarschuwen. Meer als voorzorg. Het is nooit de bedoeling geweest er expliciet mee naar buiten komen. We hebben besloten het te houden bij een publicatie in de krant van het MKB." Pagina 9: Beveiligingsdiensten volgeboekt Tien profclubs in overtreding a >roduct software engineers )ber| aan één adres genoeg w, polytechniek, randstad.nl lanen voor technici partner voor bedrijven (0800) 023 05 80 -ir randstad polytechniek I» ruswuk anp/gpd Een aantal buitenlandse voetbaltalenten van onder meer Feyenoord en Vitesse dreigt het land te moeten verlaten. Onder hen bevindt zich de Braziliaan Leonardo. Volgens Arbeidsvoorziening Nederland verblijven 26 spelers illegaal in Nederland. Uit een onderzoek onder 36 clubs in het betaalde voetbal blijkt dat de clubs niet over de vereiste papieren beschikken. In 21 gevallen is proces-verbaal opgemaakt en de Vreemdelingendienst op de hoogte gesteld. Tien clubs overtraden de regels. Feyen oord, een van de tien clubs, is inmiddels bij de rechtbank in beroep gegaan tegen de af wijzing door de Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) van een verblijfsvergunning voor zeven jeugdspelers. De voetballers, variërend in de leeftijd van 16-18 jaar, moe ten een officieel document hebben om in Rotterdam te kunnen verblijven. Om een speler van buiten de Europese Economische Ruimte (Europese Unie aan gevuld met IJsland. Noorwegen en Liecht enstein) aan te trekken is een tewerkstel lingsvergunning nodig. Door de Arbeids voorziening wordt daarbij een zeer terug- De secretaris-generaal beti telt de vredesoperatie in Bosnië als één van de meest pijnlijke in de geschiedenis van de VN. „Het is met de grootste spijt en de diepste berouw dat wij onze eigen acties en beslissingen in het licht van de val van Srebre nica onder de loep hebben ge nomen", aldus Annan. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Kamer opgelucht over VN-rapport 275° 1750 0750 30% 30% 30% 20% 20% 20% den haag ronald frisart De sponsor van de hoogste Ne derlandse voetbalcompetitie moet vanaf volgend jaar mini maal 6,5 miljoen gulden per seizoen neertellen, ofwel drie keer zoveel als nu. Bovendien moet de naam eredivisie offici eel terugkeren. Als de huidige sponsor KPN daartoe niet be reid is, zit uitzendbureau Adec- co op het vinkentouw om in het gat te springen. Het huidige sponsorcontract voor de eredivisie tussen de KNVB en telecomconcern KPN loopt in juli volgend jaar af. Rechtsopvolger van de voetbal bond is de NV Eredivisie. Die is eigendom van de achttien clubs in de hoogste competitie. De NV Eredivisie erkent het recht van KPN om als eerste te on derhandelen over een nieuw sponsorcontract. Verkennende gesprekken zijn inmiddels gestart. Een nieuw contract moet de NV Eredivisie minimaal 6,5 miljoen gulden per seizoen opbrengen. Mo menteel betaalt KPN zo'n twee miljoen per jaar. Bovendien willen de clubs dat de naam 'eredivisie' na acht seizoenen terugkeert, omdat die op allerlei manieren te gel de kan worden gemaakt. Denk baar is de naam KPN Eredivisie. Of de huidige sponsor daarmee akkoord gaat, is de vraag. Dank zij het voetbal kent nu 70 pro cent van de bevolking KPN Te lecom. Afdingen op de naam KPN Telecompetitie is kapitaal vernietiging, aldus sportmarké- teer F. van de Wall Bake, die optreedt namens KPN. Ligt er rond de jaarwisseling geen akkoord met KPN, dan be staat de mogelijkheid dat het Nederlandse topvoetbal straks als Adecco Eredivisie door het leven gaat. Het Zwitserse Adec co is de grootste uitzendorgani satie ter wereld. lisse rob onderwater Het Bloemencorso van de Duin- en Bollenstreek wordt volgende jaar gehouden op de datum dat ook Koninginnedag wordt gevierd. Dat heeft corso voorzitter Jan Pennings gister avond bekendgemaakt tijdens de presentatie van het thema van de bloemenstoet. Het corso wordt normaal op de zaterdag na 19 april gehou den, maar komend jaar valt die zaterdag in de paasvakantie. Vandaar dat het corso nu op zaterdag 29 april door de Duin en Bollenstreek rijdt. Omdat 30 april (Koninginnedag) op een zondag valt, worden ook deze festiviteiten op 29 april afge werkt. Op het gemeentehuis van Lisse wordt momenteel een in ventarisatie gemaakt waar pro blemen kunnen ontstaan. „Be langrijk is een juiste afstem ming van de evenementen. Zo nodig worden er aanvullende maatregelen genomen", zegt een woordvoerster. De VW in Lisse heeft geen probleem met Bloemencorso op Koninginne dag: „Die dag is belangrijk voor de Nederlanders, buitenlanders zegt Koninginnedag niets. De twee evenementen op één dag bijten elkaar niet", zegt R. van der Zwet van de VW Lisse. VW Noordwijk heeft voor 29 april nu al geen bedden meer in de aanbieding. Directeur A. Ge- rards: „Het corsoweekeinde is altijd druk, maar nu wordt het extreem druk omdat ook 1 mei er achteraan komt." Voor het corsobestuur be staat het gevaar dat bloemen als hyacinthen eind april al over hun 'hoogtepunt' heen zijn. Vandaar dat Pennings gisteren een klemmend beroep deed op de kwekers om bloemen af te leveren die op Koninginnedag in volle bloei zijn. Een ander probleem voor het Bloemen corso is het contracteren van muziekkorpsen. Die zijn vol gens traditie op Koninginnedag druk bezet. Pennings beloofde alles in het werk te stellen om voldoende muziekkorpsen te strikken. Pagina 18: Bloemencorso wordt 'één groot feest' houdend beleid gevoerd. Vergunningen worden in de regel niet verstrekt aan spe lers jonger dan 18. Alleen in zeer speciale gevallen - zoals de Braziliaan Ronaldo (PSV) en de Nigeriaan Kanu (Ajax) in het verleden - kan worden afgeweken van die regel. Aanleiding voor het onderzoek van de Arbeidsvoorziening waren de signalen dat de afgelopen jaren een groot aantal jeugd spelers van de buiten Europa door een club in het betaald voetbal is aangetrokken. De ze spelers worden in de jeugdopleiding van de clubs verder opgeleid. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad, j Naam: Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 33,70) Per kwartaal automatisch (ƒ96,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ97,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u I bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. 1 Leidsch (^Dagblad 1 OE WERELD OM JE HEEN. ar: Leidsch Dagblad, abonnee servlc twoordnummer 10050. 2300 VB Le Hen kan ook: 071-5128030 of onneren vla: www.leidschdagblac

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1