jiiden Regio Rijnland: alleen nog telefonisch stemmen De sportklas: nu al cum laude geslaagd 'We zetten alles op alles, maar met één hand kun je niet klappen' Hoogheemraadschap houdt vast aan slibstort pi el Roos overleden TV di Roel Roos, voormalig hoofd van de sector wijkbeheer in ept n, is afgelopen vrijdag overleden. Hij werd 46 jaar. Roos in 1996 afscheid van de gemeente Leiden waar hij vijftien lad gewerkt, achtereenvolgens bij welzijn, reiniging en p h lelieer. De laatste jaren was hij in dienst van de gemeente n 'i erdam, als stadsdeelwerker in Osdorp, m ai« )uw (76) slachtoffer babbeltruc all to i Een 76-jarige vrouw is gisteren in Leiden binnen korte ibie ét zoveelste slachtoffer geworden van een babbeltruc. jongens van rond de 15 jaar belden aan bij haar woning in ndestraat met een verhaal over de grote clubactie. Terwijl d; |n haar aan de praat hield, nam de ander achter haar rug OOI iropas en een portemonnee weg. Dat de giropas weg was, rkte ze bijtijds; die wist ze nog terug te krijgen. Het tweetal jrwel vandoor met haar portemonnee. n krijgt klappen op Noordeinde Een 48-jarige Leidenaar kreeg zaterdagavond op het ïeinde een paar klappen. Bij het passeren van een groepje er mannen, maakte één zich daaruit los oni zonder reden voorbijganger in te slaan. Die heeft op het politiebureau fte van mishandeling gedaan. pijmw mishandeld De politie heeft gisteravond op de Lammermarkt een D, ige Hagenaar aangehouden die verdacht wordt van mis- zj iling van een 52-jarige vrouw uit Leiden. De oorzaak ligt in h atiesfeer. De vrouw hep licht letsel op. De man is ingeslo- ld «ei ndjes in Leiden "ha jei De Leidse brandweer moest dit weekeinde tot driemaal trukken om een aantal brandjes in de kiem te smoren. Op lagmiddag stond in de Marnixstraat een personenauto in h[fend. Op zondag stond in een kraakpand aan het Ballonpad do een leegstaande flat aan het Stationsplein een berg afval in lil alle gevallen wist de brandweer het vuur snel te do- Kiesstelsel wellicht ook eenvoudiger Het Hoogheemraadschap van Rijnland en elf andere wa terschappen in Noord- en Zuid-Holland onderzoeken of de waterschapsverkiezingen van 2003 louter per telefoon of internet kunnen verlopen. Tegelijkertijd willen de wa terschappen bekijken of het ingewikkeld ogende kies stelsel eenvoudiger kan. leiden wim wegman 1 irzaak brand nog niet bekend sprake is geweest van brand stichting. ,,Maar soms is het vuur zo hevig geweest dat de oorzaak nooit meer is vast te stellen", aldus een woord voerder van de Leidse politie. De brand brak vrijdag om streeks elf uur 's avonds uit. De bovenwoning werd vrijwel raa litie heeft nog geen idee w Ie oorzaak is van de vrij dagavond in een boven een Chinees irant aan de Lage Rijn- Leiden. De eerste tech- onderzoeken hebben m geen aanwijzingen volledig verwoest. Het eronder iverd. De politie gaat er gelegen Chinees restaurant vanuit dat er geen liep grote waterschade op. Bij de waterschapsverkiezingen hadden de kiezers twee moge lijkheden om hun stem uit te brengen: per post of per tele foon. Slechts één op de tien mensen koos ervoor zijn stem door te bellen. Een tegenval lend resultaat, want de water schappen rekenden aanvanke lijk op 25 procent telefonische stemmers. Sommige commen tatoren spraken zelfs van een sof. Desondanks beschouwen de waterschappen telefonisch kie zen als dé toekomst - eventueel uitgebreid met stemmen via in ternet. De waterschappen gaan bekijken of kiesgerechtigden al lemaal hiervan gebruik willen maken. Is dat zo, dan willen ze de verkiezingen van 2003 ge heel elektronisch organiseren. Blijken de keizers er echter nog niet klaar voor te zijn, dan rich ten de waterschappen zich op kiezen per post. In een combi natie van post en telefoon zien ze echter voor de langere ter mijn geen toekomst meer. Dat de cijfers voor het telefo nisch stemmen bij de jongste verkiezingen tegenvielen, wij ten de waterschappen aan een gebrek aan vertrouwdheid met deze methode. Daardoor zou den veel mensen hun stem toch maar op de post hebben ge daan. Mensen die wel van de telefoon gebruikmaakten, wa ren echter enthousiast over de ze wijze van stemmen. Reden voor het Hoogheemraadschap van Rijnland en de andere wa terschappen om het elektro nisch stemmen te propageren. Het telefonisch stemmen vloeit voort uit een proef die het Hoogheemraadschap van Rijn land in 1996 deed. Toen die gunstig uitviel, is besloten het bij alle waterschappen in te voeren. De waterschappen onderzoe ken ook of ze hun kiesstelsel kunnen wijzigen. Nu moeten kiezers hun stem uitbrengen in verschillende categorieën. Huiseigenaren bijvoorbeeld moeten hun keus bepalen op een kandidaat in de categorie 'bebouwd'. Grondeigenaren moeten dat doen in de catego rie 'onbebouwd' en iedere bur ger van 18 jaar in de categorie 'ingezetenen'. Sommige men sen mochten weer in alle cate gorieën stemmen. De water schappen beseffen dat dat de zaken er voor de kiezers niet helderder op maakt, en dat dit voor sommigen een aanleiding kan zijn geweest de verkiezin gen maar helemaal aan zich voorbij te laten gaan. Onder zocht wordt nu of het aantal ca tegorieën niet naar beneden kan, waardoor de waterschaps verkiezingen meer lijken op de andere, 'normale' verkiezingen. Verder denken de water schappen erover of er een lan delijke waterschapsverkiezings dag moet komen - dit jaar duurden de verkiezingen twee weken - of dat ze eventueel moeten aanhaken bij bijvoor beeld gemeenteraads- of pro vinciale verkiezingen. Dat laat ste zal overigens niet eenvoudig zijn. De waterschappen onder zoeken namelijk ook of ze de zittingsperiode van hun bestu ren kunnen verlengen van vier naar zes jaar - waardoor de be stuursleden langer toezicht kunnen houden op allerlei langlopende, ingrijpende za ken. Al met al zijn het Hoogheem raadschap van Rijnland en de elf andere waterschappen te vreden over de verkiezingen. Het opkomstpercentage, al was dat maar 24 procent, is geste gen. Gezien de dalende belang stelling bij andere verkiezingen noemen de waterschapsbestu ren dit een goede trend. leiden Het is zo langzamerhand al een van de niet helemaal af. De bouwwerkzaamheden duren markanste gebouwen van de stad, die grote, brede nog een paar maanden. Het is de bedoeling dat toren naast het station. Door zijn grootte is het ge- het personeel, dat nu nog aan de Hoge Rijndijk zit, bouw van de Sociale Verzekeringsbank in elk ge- eind februari zijn intrek neemt in het nieuwe ge val een opvallende verschijning. Ook al is het nog bouw. foto wim dijkman Leidse politiechef Wijbenga optimistisch over Marokkaanse jongeren leiden wim wegman n actie bij sociale werkplaats (oi gro cialistische Partij voert 011 eek actie bij de Leidse werkplaats DZB als on- van een landelijke ninventarisatie over de werkvoorziening. P roept werknemers van W p om deze week met n over hoge werkdruk «ere problemen te bellen en speciaal ingestelde nlijn. Aan de actie doen 120 SP-afdelingen mee, die gezamenlijk 30.000 folders gaan verspreiden onder werknemers in de sociale werk voorziening. DZB-directeur G. Bovens was vanmorgen nog niet op de hoogte van de actie. „Maar als de SP dit wil - graag. We heb ben de club van Cor Vergeer al tijd van harte welkom geheten. Ze krijgen hier in ieder geval al le ruimte om te folderen en dergelijke. Het verbaast me al leen dat ik nog van niks weet. Dat lijkt me niet handig." De Leidse politiechef Bert Wijbenga straalde zaterdagavond bij de Marok kaanse vereniging Al Balagh vooral veel optimisme uit. Het gaat helemaal niet zo slecht met de Marokkaanse jongeren in Leiden. In tegendeel, zo hield hij de leden van deze vereniging voor cultureel en maatschappelijk werk voor tijdens ee'n informatieavond over de aanpak van problemen rond Marokkaanse jongeren. Vergeleken met steden als Gouda en Utrecht springt Leiden op op dit gebied juist gunstig uit. „Daar zijn veel moeilijkhe den tussen Marokkanen en autochto nen, en tussen politie en Marokkanen. Ik wil niet zeggen dat in Leiden niets aan de hand is, maar het heeft zeker niet de omvang die het daar heeft." Dat was een paar jaar geleden heel anders, zo maakte Wijbenga zijn toe hoorders duidelijk. „Toen presenteer de een groep Marokkaanse jongeren een zwartboek, waarin stond dat de Leidse politie niet deugde. En ik denk dat ze toen op een hoop punten nog gelijk hadden ook". Het zwartboek was gemaakt naar aanleiding van het hardhandige optre den van agenten in 1994 en 1996 tegen een groep Marokkaanse jongeren. Hun Idachten en de studie 'Omdat wij Marokkanen zijn zeker' van het Leids Instituut voor Sociaal Wetenschappe lijk Onderzoek (LISWO) dat daar op volgde, opende volgende Wijbenga de ogen van de politie. Vooral de surveil lanten wisten volgens de onderzoekers nauwelijks hoe ze met de Marokkaan se jongeren moesten omgaan. „Gelukkig hebben een hoop mensen de consequenties getrokken uit de problemen die zijn gesignaleerd. Ma rokkanen en Marokkaanse verenigin gen, maar ook de politie en gemeente hebben zich sindsdien behoorlijk in gespannen, waardoor we er nu beter voorstaan." Ondanks alle optimisme meende Wijbenga dat er het nódige moet ge beuren om problemen in de hand te houden. „Er wonen in Leiden onge veer 2500 Marokkaanse jongeren. Een klein groepje van hen, zo'n 150, ko men wij heel vaak tegen bij allerlei strafbare feiten. Je kunt het positief opvatten en zeggen dat er met het overgrote deel van de Marokkaanse jongeren niets aan de hand is. Maar zo'n aantal van 150 is, vergeleken met andere bevolkingsgroepen, erg veel. De politie kunnen daar iets aan doen. Maar de ouders, de scholen, de mos kee en ook de buurtverenigingen kun nen nog veel meer doen." Tegelijkertijd probeert de politie be ter om te gaan met Marokkanen, zo legde Wijbenga uit. „Dat bereik je als je iets van de mensen of de cultuur be grijpt of het land begrijpt." Dat was volgens hem ook de reden dat enige tijd geleden een groep van 15 agenten een studiereis door Marokko maakte. „Maar nog beter is het als de politie vertrouwd is met de Leidse Marokka nen en een geregeld contact met de verschillende organisaties hier onder houdt. Maar het allerbeste is om meer Marokkaanse mensen in je eigen poli- tie-organisatie te hebben." Daarom herhaalde Wijbenga met nadruk nog eens het plan om in het Leidse politie korps binnen vijf jaar het aantal Ma rokkaanse agenten uit te breiden van drie naar tenminste vijf. Om dat te be reiken zoeken 'scouts' bij verschillen de scholen maar ook bij verenigingen naar 'voor het politiewerk talentvolle' jongeren. Die daarna overigens moe ten voldoen aan alle normale selectie criteria. Maar ook daarna kan het beleid in Leiden alleen succes hebben als het wordt gesteund door de Marokkanen zelf. „We zetten alles op alles. Maar zoals een Marokkaans spreekwoord zegt: met één hand kun je niet klap pen." t zitten Dico', galmt het iet ijs. 'Je slag afmaken, ie ns, je maakt je slag niet nkt het over de baan. Elwin, mooi bochtje, '3! n', schreeuwt hij, in een ie poging om nog boven iluid van de Zamboni uit nen. Nee, aan zijn stem- in mankeert niks en dat he net zo goed voor zijn en- iasme. „Maar ja", prikt ng jn Peetsold met de pun- in zijn noren in de boar- kc „als je die gasten zo ge- eerd bezig ziet, dan gaat toch open?" Alsof je je aar moet schamen voor rif ngen die na schooltijd, d in groepsverband, zich de isl iren in het ijs schaatsen.... ei kop af een j aai-geleden Da Vinci met een voor n nieuw plan op de prop- igi n navolging van scholen uit het Haagse en het Alphense introduceerde de fusieschool ook hier ter stede een zoge naamde sportklas. Die niet per definitie is bestemd voor top sporters in spe, maar wél voor leerlingen met een brede be langstelling voor sport en de beoefening daarvan. „Je moet tegenwoordig als school méér bieden dan het lespakket al leen", verklaart Peetsold de ge dachte achter dit fenomeen. „Een school is marktgericht. Dit is bijvoorbeeld een moge lijkheid om leerlingen aan je te binden." De'coördinator brugklassen haast zich vervolgens te zeggen dat het idee om een sportklas te beginnen natuurlijk niet al leen uit concurrentie-overwe- gingen is geboren. „Nee nee, zo is het niet", schuift hij heb zucht als argument van tafel. Martijn Peetsold leert zijn klas schaatsen op hoge noren. 'Het is verbazingwekkend hoe snel ze het oppak ken'. foto henk bouwman De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad „Kinderen die met plezier naar school gaan, leren over het al gemeen ook goed. Als ze bo vendien allemaal hetzelfde ge meen hebben, in dit geval sport dus, werken ze ook gemakkelij ker samen. Dat waren eigenlijk de uitgangspunten bij deze op zet." Wie die middag de 44-jarige le raar lichamelijke opvoeding op de ijsbaan aan de Vondellaan met zijn brugklassers zo bezig ziet kan niet anders conclude ren of het plan is hard op weg om te slagen. Het enthousias me druipt er vanaf. „Het is ge- makkelijkje geld verdienen, hoor, met gemotiveerde kinde ren", wijst hij op 18 kids die de buitenbaan in zijn geheel in beslag nemen. „Je zou niet zeg gen, dat de meesten pas voor de tweede keer op hoge noren staan, hè. Ze pikken het snel op. Ze willen graag. Vraag het ze anders zelf maar." Da's goed. Op voorwaarde dat hij voor zichzelf dan een paar rondjes gaat draaien. Nou, wat vinden Linda, Elise, Laurens en Elwin er van dat ze in Leidens' eerste en enige sportklas zitten? 'Leuk', klinkt het in koor. „Vooral het kennismaken met andere sporten", zegt Linda, die van huis-uit op turnen zit. En Elwin, die als lid van de In- door Hard Rij Club Leiden een thuiswedstrijd speelt: „Na het schaatsen krijgen we een cur sus skiën en daarna gaan we op judoles. Op school hebben we ook nog zes uur gym. Maar dit doen we in onze vrije tijd." Dat klopt, beaamt de leraar, die daar nog wel iets over wil zeg gen. „Iedereen kan zich aan melden voor deze klas, maar wij selecteren. Je gaat er na tuurlijk vanuit dat als de ouders hun kind aanmelden, dat kind dan ook enige aanleg en inte resse heeft in sport. En daar dus iets extra's voor wil doen. We hebben er aan het begin eentje afgewezen. Vooral om hem tegen zichzelf in bescher ming te nemen. Hij had er geen gevoel voor. Belangrijk is na tuurlijk dat ze naast de sport hun huiswerk ook doen. Er is een stok achter de deur. Wie slechte cijfers heeft, gaat met kerst of aan het einde van het jaar terug naar een gewone klas. Andersom: wie het niet leuk vindt, kan zelf terug. Ik zeg met enige trots, dat er in deze geen problemen zijn. Het gaat naar mijn zin." Er is nog een ander aspect: de kosten. De ouders betalen op het schoolgeld 150 gulden per jaar extra voor deze buiten schoolse activiteiten. Da Vinei zelf geeft per leerling ook nog subsidie. „Mijn collega's en ik geven sommige cursussen zelf. Zoals bijvoorbeeld dit schaat sen. Daarbuiten roepen we de hulp van experts in. Aad van Polanen voor judo, Gerard van den Berg voor taekwondo, Die Leythe voor het roeien, om maar eens wat te noemen. Die cursussen kosten geld. Maar pas duur wordt het als je met skiën, zeilen of golfen begint. Toch gaan we dat ook doen. We laten een zo breed mogelijk spectrum zien, ook qua theo rie. Dat is het uitgangspunt." Dat de sportklas volgend jaar terugkeert, staat voor Martijn Peetsold nu al als een paal bo ven water. „Sowieso, want deze groep gaat door. Dit project is gemaakt voor de onderbouw en duurt dus drie jaar. Het schema daarvoor ligt klaar. Tel kens wat anders, telkens een stapje hoger. Maar gezien de ervaring tot nu toe en de be langstelling die er bestaat, komt er een brugklas bij. Zeker, dat vraagt straks ook om inzet van mijn collega-gymleraren. Geen punt. Behalve dat ik ver schrikkelijke fijne collega's heb, staan die natuurlijk in de rij om dit te doen. Welke gymleraar wil er nu niet met gemotiveer de kinderen werken? Dat is toch je droom. Daar doe je het toch voor." ad van kaam Rijnland wil locatie in Leiden niet opgeven hem nodig en we willen hem graag in het eigen gebied." De zegsman wijst erop dat de provincie een aantal maanden terug Leiden nog een dreigende brief heeft gestuurd, waarin zij reageert op het besluit van de gemeente om de stortlocatie uit het bestemmingsplan te schrappen. De strekking van die brief luidde: Zuid-Holland vindt een plan zonder depot niet acceptabel. De Slufter, in beheer bij rijks waterstaat en het Rotterdams Havenbedrijf, is in de ogen van BZH en het hoogheemraad schap geen oplossing voor het probleem. „De Slufter is van derden en ligt buiten ons ge bied", zegt de woordvoerder. Op de vraag of het hoogheem raadschap grote financiële be langen heeft bij de aanleg van een depot in Leiden, antwoordt hij: „Het belangrijkste is een depot in de Oostvlietpolder Het hoogheemraadschap heeft de grond die nodig is voor de stortlocatie de afgelopen jaren gekocht. Directeur Bresters erkent vol mondig dat met de voorberei dingen voor de komst van het depot veel geld is gemoeid. Hij beraadt zich op stappen, in af wachting van een definitief be sluit van de provincie over de Oostvlietpolder. „De provincie onderkent dat het absoluut noodzakelijk is dat er gebag gerd kan worden. Het depot is wat mij betreft dus nog niet van de baan." De Slufter is in zijn ogen geen alternatief. „Voor zo ver het dat is. is het al tig keren bekeken. De Slufter is bedoeld om om de haven van Rotter dam op diepte te houden. In wezen heeft de provincie daar niets over te zeggen." robbert minkhorst Baggerdepot Zuid-Holland BV (BZH) en het Hoogheemraad schap van Rijnland houden on verkort vast aan een slibstortlo- catie in de Leidse Oostvlietpol der. De Slufter op de Maasvlak te is wat beide betreft geen al ternatief. Het hoogheemraadschap en BZH vragen opheldering aan gedeputeerde staten van Zuid- Holland, nadat die vorige week hadden verklaard het bestem mingsplan van de gemeente Leiden, waarin geen baggerde pot is opgenomen, niet te zul len afwijzen. GS kondigden, op aandringen van politieke partij en, aan dat zij ailes in het werk willen stellen om de bagger uit de Zuid-Hollandse wateren kwijt te kunnen in de stortloca tie de Slufter. Gedeputeerde M. Vissers zei dat Leiden de komst van een depot in het bestemmingsplan 'niet onmogelijk mag maken'. Dat houdt slechts in dat het ge bied dat de bestemming agra risch onbebouwd houdt, iets groter moet worden. Vissers, vorige week: „Dat is een reële reservering. Wij moeten er dan voor zorgen dat hij nooit ge bruikt hoeft te worden." De inspanning die Vissers wil doen, kan BZH en het hoog heemraadschap in grote pro blemen brengen, zeggen BZH- directeur A. Bresters en een woordvoerder van Rijnland. „Het is een pure noodzaak. Als het depot er niet komt, zijn we na een hele lange tijd weer te rug bij af', stelt de laatste vast. „Er is twaalf jaar onderzoek ge daan om een locatie te vinden en aan te wijzen. We hebben

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9