'Ik zie hier wondertjes gebeuren' Leiden en regio draaien warm voor carnaval Leiden Regio ANDAG 15 NOVEMBER 1999 972 IRENE NIEUWENHUIJSE dertjes noemt hij ze. De veranderingen rin I ensen met een verstandelijk handicap, veel aandacht en tact krijgt hij ze sa- met de begeleiders aan het werk. Be- e sè d werk weliswaar, maar toch mogelijk cri ipstapje om te zijner tijd elders een s h te krijgen. 1 zit ter Ruigrok (49 jaar) is ervan overtuigd steil iet lukt. Binnen twee jaar heeft hij in de kker een agrarisch bedrijf op poten ge- ,let de stichting Bolllenstreek heeft hij ontract gesloten. Misschien wordt het bedrijf dat gigantische winsten maakt, wel een firma met een positief saldo, rendement is van een andere orde. ;en gaan zich door het werk beter voe- rj let financiële gewin is hier dus niet elangrijkste." ilker kweker is niet toevallig in de kker terechtgekomen. „Mijn eigen be- snaar de knoppen geholpen, ik zocht s ndere bron van inkomsten en omdat vader van een volwassen gehandicap- in al 23 jaar praktijkervaring heb in mgaan met mensen met een verstan- j handicap, was dit een prachtige op- holen achter talloze verkeersdrempels sschages ligt het bedrijf, bestaande n stal (met drie paarden), wat klein- :en paar gebouwtjes en een akker vaste planten worden geteeld. Zo'n ïtien medewerkers en vier begeleiders r dagelijks actief. Ruigrok is in eerste frjjntie verantwoordelijk voor de bedrijfs- en ng, terwijl de begeleiders de zorg over irknemers hebben, eerpunt in het leven van Ruigrok 'Vv twee jaar terug. In de winter van ,,ev toen voor de tweede keer zijn oogst 35 kte. Zijn hele teelt monnikskappen, :ctare groot, was opnieuw 'verzopen'. was een gruwelijke dreun, want ik had een goedlopend bedrijf gehad. Het ïeens over en uit. Het was het moei- moment van mijn leven, omdat het rdt aangedaan. Op zo'n moment gaat i kapot in je. Want jouw bedrijf - waar 11 lig in gelooft - gaat buiten jouw d naar de filistijnen." Wouter Ruigrok, zijn hele leven actief natuur, stond de oorzaak vast. „Ik be- Vi hoe die ellende was veroorzaakt. De v? lstukjes vielen in elkaar." De teloor- •ee£ van zijn bedrijf en dat van sommige ien e kwekerijen was een rechtstreeks ge- nst' an het feit dat de grondwaterstand in raa inen zo'n paar jaar terug was ver- 1. Toen er volgens hem op een ver- e manier kunstmatig werd ingegre- de natuur. Want, zo redeneerde de kweker, doordat de grondwaterstand duinen hoger werd, werden de nabij- :n bollenvelden zo nat dat de gewas- de grond verrotten. :oep van 47 gedupeerde kwekers e twee haar geleden een schadeclaim Wouter Ruigrok is kweker in De Zilk. Of beter gezegd: was kweker. Twee jaar geleden moest hij zijn bedrijf beëindigen. Zijn oogst was door waterschade tot tweemaal toe mislukt. Hij verzette de bakens en is afgelopen april een agrarisch bedrijf begonnen in de Hafakker, de Noordwijkerhoutse woonwijk waar mensen met en zonder verstandelijk handicap gezamenlijk wonen. Het mes snijdt nu aan twee kanten. De verstandelijke gehandicapten hebben een baan, de Stichting Bollenstreek is blij met de werkmogelijkheid voor zijn bewoners en Ruigrok kan zijn beroep - weer - uitoefenen. „Ik heb 23 jaar praktijkervaring, want mijn oudste zoon is verstandelijk gehandicapt. Ik voel mij weer 'volmaakt' gelukkig." Wouter Ruigrok over het 'volmaakte gelukna de wateroverlast Prins Tycho (links) neemt tijdens zijn installatie scepter 'Pietje' in ontvangst. foto taco van der eb van zes miljoen gulden in bij de overheid. Een uitspraak is er nog niet. „Ik ben ook nog steeds verschrikkelijk boos, maar ik weet eigenlijk niet precies op wie. Het be sluit de grondwaterstand te verhogen is een uiterst ingewikkeld samenspel van maat schappelijke factoren. Volgens een bepaal de theorie verdroogde Nederland en men sen achter een bureautje hebben toen be paald dat als de duinen natter zouden wor den het met de natuur beter zou gaan. Maar wij kwekers ondervinden direct na deel van die hoge waterstand!" Tegelijkertijd was er ook een mijlpaal in z'n persoonlijke leven. Zijn oudste zoon Rico, vanaf de geboorte verstandelijk gehandi capt, was juist genezen van een ernstige ziekte. „Rico had zich door verschrikkelijk veel ellende moeten knokken. Wij, mijn vrouw en de kinderarts, hebben hem op een dag beter verklaard. Wat moet je an ders? De rest van je leven in angst zitten dat het niet over is? Mij niet gezien, altijd door gaan en altijd positief blijven, is mijn de vies. Het lijkt een domme dooddoener, maar er komt altijd weer een betere tijd. Maar dan moet je wel veranderingen willen accepteren." „Vanaf het moment dat mijn vrouw en ik wisten dat Rico het syndroom van Jourbert had, ging de wereld anders draaien. Je er vaart en voelt dan nog beter en intenser hoe waardevol het leven is. Je wordt ook gedwongen om creatiever te denken, want Rico is behoorlijk pienter. Hij verblijft in een instelling in Rotterdam en komt om de veertien dagen een weekeinde thuis." Ook zijn geloofbeleving speelde in dit pro ces een rol. Opgevoed in een katholiek ge zin, breidde zijn gevoel voor God zich lang zaam maar zeker uit naar een diep respect voor een hogere macht, voor een oerkracht, voor de natuur. Acceptatie van het onaf wendbare is daarin een must „Toch zou ik Hem wel eens willen zeggen hoe ik er echt over denk, maar ik denk dat Hij geen Zilks verstaat." Bij tijd en wijle blikt Ruigrok, nog steeds zelfstandig ondernemer, met weemoed te rug op de tijd toen het allemaal goed ging op z'n bedrijf aan de Noorder Leidsevaart. Hij had een bloemenkwekerij en een bol- lenbroeierij van ijstulpen. IJstulpen worden in het voorjaar 'koudgezet' en bloeien in het najaar. Ze 'overzomeren' als het ware in de koelcel. Dat broeien had hij meegekre gen van thuis. Zijn opa heeft aan de wieg gestaan van Ruigroks Broeiproevenbedrijf. „Als kleine jongen was ik al gefascineerd door die broeierij. Het was allemaal heel dynamisch, vooral omdat we met vijf ge zinnen vlakbij elkaar woonden. Er werd al tijd over het vak gesproken, er reden vrachtwagens af en aan, 's maandags mocht je als kind mee naar de bloembol- lenbeurs en je speelde met nichtjes en neefjes in de opslagruimten." Nadat hij de middelbare tuinbouwschool in Lisse had gehaald, stond het vast dat hij in de voet stappen van zijn vader zou treden. Toen Wouter Ruigrok 24 jaar was, overleed zijn vader en begon hij het bedrijf waar hij nu nog woont. „Het is natuurlijk wel gek dat ik daar nu 's ochtends wegrij en hier werk, terwijl daar de velden grotendeels ongebruikt liggen. Dat doet verschrikkelijk pijn, want ik zou natuurlijk niets liever wil len dan m'n bedrijf daar te runnen." Het verlangen naar de tijd toen het alle maal goed ging en hij gouden tijden beleef de, komt af en toe boven. Vooral de ge dachte aan de periode toen hij actief was met de succesvolle tulpenbroeierij doet hem pijn. Hoewel hij in die tijd ook heeft ervaren dat succes z'n keerzijde heeft. Want toen andere grotere bedrijven het tul penbroeien eveneens op grote schaal gin gen toepassen, zag hij de winst kleiner wor den. „Ik zocht andere wegen en ging in de koel cel experimenteren met zomerbloemen. En stond weer aan het begin van een ontwik keling. Vooral de uitbreiding van de bloei van de monikskap was een klapper. Maar omdat ik nogal gemakkelijk praatbegon nen anderen dat ook weer over te nemen. Ik ben me toen gaan toeleggen op de ver edeling van vaste planten, met name de sierdistels. Dat is nog steeds m'n speciali teit én mijn grootste hobby. Ik pas die tech niek nu hier op de Hafakker toe. Je kunt in z'n algemeenheid zeggen dat ik van alle dingen die ik in m'n leven heb meegemaakt hier een groot positief geheel heb gemaakt. Heel kleinschalig, maar toch. Ik ben weer onnoemelijk 'rijk' en voel mij 'volmaakt' gelukkig." Jos Regeer van de Voorhoutse De Bokken. foto dick hogewoning emming zit er al weer goed in bij de eell vakverenigingen. Op veel plaatsen in gio werden dit weekeinde de nieuwe en gepresenteerd. dentiteit bleef zelfs na zijn onthulling ~g voor sommigen nog eventjes een De Leidse carnavalsvereniging de u potten heeft namelijk niet het oog la- ,g - allen op een alom bekende stadsge- Desondanks mocht de nieuwe prins, )ua postuur, er zijn. Zijn naam: prins Hutspotten-leider voor een jaar gaat n carnavalskringen als Theo Boot het leven. Hij is eigenaar van een sla- aan de Hoge Rijndijk. Tycho is met jaar een betrekkelijk jonge prins, •kstalmeester Piet van Tongeren legde oop van de plechtige installatie uit dat I lo< ou juist de reden was om hem te be ten. „We willen vers bloed in de ver- Met zijn uitverkiezing hebben we Men benadrukken." brs ns Tycho - Theo heeft voor het carna- 'en de naam van zijn elf maanden ou de zoontje geleend - verklaarde nadat hij zijn ketting, cape, steek, veren en scepter Pietje had gekregen, ontzettend veel zin te hebben in de komende feestelijkheden. Waarbij hij overigens, zoals normaal te doen gebruikelijk, niet bij alle gelegenhe den met zijn vrouw zal optreden. Die wil vooral veel aandacht aan Tycho blijven wij den. De jonge Tycho, welteverstaan. Regio Ben Huitema is de nieuwe prins van carna valsvereniging De Gaapstokken uit Lisse. Zaterdagavond werd tijdens het herfstbal in De Gevulde Mand de identiteit van de nieuwe prins bekend. De keuze voor de voorzitter van de plaatselijke voetbalclub kwam als een grote verrassing. Huitema is gebombardeerd tot Prins Ben de Tweede. Huitema is in het dagelijks leven gemeen teambtenaar in Lisse. Met de verkiezing van Marco Zwetsloot (prins Geert I) en Angelique van Zundert (prinses Angelique), gistermiddag tot prin- senpaar van De Keiebijters, zijn alle Noord wijkerhoutse carnavalsverenigingen nu klaar voor het komend seizoen. Zaterdag avond hebben De Vikings hun nieuwe op- perviking bekendgemaakt: Piet ter Veen (Oceanus de 21ste), die samen met zijn prinses Najade (Carina Post) de leiding gaat nemen in de Victorwijken. Bij De Ka- ninefaaten zwaait prins Mokum (Bert Vol kerijk) de scepter, samen met zijn vrouw Marijke (prinses Rijk), terwijl bij de Zilkse Duinknijnen Nick Bakker tot prins Orange verkozen is. Zijn prinses is Saskia Klever laan (prinses Saksima). In Noordwijk kozen de Noortukkers Jos van Kampen als prins. Van Kampen, uitba ter van een café aan de De Ruiterstraat, werd tijdens het bal in De Rank gedoopt tot Prins Patagonius. In Voorhout werd Jos Regeer gekozen. De man die bekend staat als de beste 'kuipzwammer' van Voorhout heet tot en met carnaval Prins Jos Regeer. De leden van de Alphense carnavalsvereni ging de Cascarvieten kozen de 37-jarige Pe ter Veenman zaterdagavond om 22.11 uur in de feestzaal van Avifauna tot nieuwe prins. Cascar XXXV, in het dagelijks leven directeur van een telecommunicatiebedrijf, krijgt Marieke Kroon als page aan zijn zijde. Juichend be groet Cascar XXXV zijn on derdanen de Cascarvieten. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11