Enertel in handen Brits Energis Economie erne beursgang Rabo )gelijk volgend voorjaar Amerikaanse controle op 'lekdichtheid' Signaal Rolls-Royce's als hotelpendel Spaanse kater drukt Aegon-pret niet Hanjin in het nauw door belastingontduiking Vezelconcern Acordis stoot bedrijf in Steenbergen af fllcier mag ABN-verdachte vervolgen J Telecombedrijf in anderhalf jaar- vijfmaal zoveel waard Fraudeofficier H. de Graaff mag de hoofdverdachte miljoenenfraude bij het Amsterdamse diamantkantoor ABN Amro op de hielen blijven zitten. De rechtbank in Am- jam verwierp gisteren de eis van de ex-administratief me- )P| erker dat het openbaar ministerie (OM) de zaak tegen hem - st laten rusten. De man vertolkt met drie ex-collega's van iiiaal aan de Sarphatistraat de hoofrol in een grote fraude- In 1996 kwam uit dat via nummerrekeningen 178 miljoen en van cliënten is doorgesluisd naar rekeningen in en bui- ■uropa. De klager verbaast zich erover dat na twee jaar de nog altijd niet inhoudelijk behandeld is. esel uit afvalhout beter voor milieu cht»_ Benzine en gas uit hout is als biobrandstof beter voor nilieu dan soortgelijke brandstof uit suiker, mais of kool- In vijf tot tien jaar kan ruim vijftien procent van de auto- dstof uit deze duurzame bron komen. Bovendien kan op elatief goedkope manier de uitstoot van het broeikasgas wordt beperkt. Dit blijkt uit de studie van de Novem (Ne- indse Onderneming Voor Energie en Milieu). De transport- >r zorgt nu voor 20 procent van de Nederlandse C02 uit- t. De Novem adviseert proefprojecten te starten met hout- uit de bosbouw- en houtindustrie. Na vergassing kan het len omgezet in diesel of in waterstof en C02. Het waterstof met het aardgas worden gemengd. litsers verhogen belasting op benzine lïL! Het Duitse parlement heeft gisteren ingestemd met een oging van de benzineaccijns. Volgend jaar komt er zes nig bij. In 2004 stijgt de accijns met nog eens dat bedrag, dit jaar verhoogde de regering de benzineaccijns al met ifennig. Voor stroom komt er twee pfennig per kilowattuur jelasting bij. Door de Duitse verhoging wordt het verschil :n de Nederlandse en Duitse benzine weer kleiner. In 1997 de Nederlandse regering de accijns met 13 cent. Dat e tot problemen met de pompen in de grensstreek. gro koopt weer Canadees bedrijf iendam Het ingenieursbureau Fugro koopt in Canada het ijf High-Sense, dat is gespecialiseerd in geofysica vanuit De nieuwe aanwinst heeft vijftig werknemers en imzet van 18 miljoen gulden per jaar. Daarmee komt de it van het bureau uit Leidschendam in dit marktsegment >nd jaar op 110 miljoen. Dat is bijna tien procent van de to- Dmzet van Fugro, aldus president-directeur G.J. Kramer. ;e maand werd Fugro al eigenaar van het eveneens Cana- Geoterrex Dighem en Geoscience uit Australië. Fugro wil rie nieuwe aanwinsten begin volgend jaar samenvoegen weinig personele gevolgen. ids verzekeringsgeld kan uitbetaald oo erdam De Nederlandse verzekeraars kunnen overgaan tot iningen van levensverzekeringen van joodse oorlogsslacht- 'ic s. Dit heeft de rechtbank in Amsterdam gisteren bepaald, so^ren onderhandelen sloten de verzekeraars eërder deze een akkoord met het Centraal Joods Overleg over betaling cxifojftig miljoen gulden. Twee joodse instanties vonden de :ling van het geld te onduidelijk en trachtten het akkoord 95 :n kort geding tegen te houden. Volgens de overeenkomst .70 25 miljoen in een algemeen fonds. De joodse gemeen- °jj mag via een referendum beslissen over de besteding. De io ïstrevers zijn bang dat de slachtoffers worden benadeeld. k Amsterdam twijfelt aan bod BNG rdam» Ook Amsterdam zet vraagtekens bij de hoogte van od van ABN Amro op de aandelen van het Bouwfonds Ne- ndse Gemeenten. De stad twijfelt aan de opmerking van rfonds-voorzitter Hakstege dat er sprake is van een 'abso- opprijs'. Volgens de gemeente biedt ABN Amro maar der eer de jaarwinst, terwijl de effectenbank Kempen Co be lde dat het Bouwfonds bij een beursgang een opbrengst ehalen van ruim 400 gulden per aandeel. Zolang de twaalf ienten, waaronder Leiden en Alphen aan den Rijn strijden een hoger bod, houdt Amsterdam haar belang van 0,6 pro- vast. menwerking in pluimveesector .*62 rdam» Cebeco in Rotterdam brengt de Plukon-vestiging in p imsvaart onder bij La Royale Holding in Blokker. In de met een omzet van 200 miljoen gulden die dan ontstaat, Cebeco een belang. Onder La Royale vallen nu Vleesch du 5? ïn Blokker (diepvrieskip) en de Kipcentrale in Veldhoven 3C e kip). Cebeco-dochter Plukon Poultry is onder het merk ,80 een belangrijke leverancier van verse kip in Nederland en sland. Vleesch du Bois en Plukon-Dedemsvaart verwerken ifPO.OOO kuikens per week. ip eist telefoonnummers van KPN g Rdam» Het internetbedrijfjeXoip dreigt een schadevergoe- 'ff. te eisen van KPN. 's Lands grootste telecomaanbieder It zich volgens Xoip niet aan de afspraken bij het leveren elefoonnummers voor een intemetfaxdienst. Het bedrijfje t internetgebruikers een gratis faxnummer aan. De fax It omgezet naar elektronische post en vervolgens via inter- 5= ipgestuurd. Xoip kreeg in korte tijd te maken met tiendui- i( len aanmeldingen en sinds een week of vijf zijn de telefoon- oï mers op. KPN zou volgens Xoip nummers regelen, maar dat tot nu toe niet gedaan. ,,Nu lijden we flinke schade", een woordvoerder. KPN wil of kan niet zeggen wat er pre- oos is. lussel achter overname Nuts Ohra iki De Europese Commissie stemt in met de overname luts Ohra door Delta Llloyd. De activiteiten van beide on- emingen overlappen elkaar alleen in Nederland en België, il op het gebied van levensverzekeringen en schadeaan- telijkheid. De concentratie leidt nergens tot een marktaan- van meer dan vijftien procent. Er is dus geen sprake van 39; reëren van een dominante positie in de Europese markt, eelt de commissie. jü. u anp coöperatieve Rabobank volgend voorjaar haar 'gen te kunnen spekken 'e uitgifte van aandelen leden van de bank. Met issie denkt de' coöperatie - binding met haar leden Sterken. De bank ontkent are emissie een voorbode is Pjen beursgang. ,,Daar is prake van", verklaart een voerder. leden zullen binnenkort iet voorstel vergaderen. Ursvoorzitter H. Smits :ht dat zijn instelling de .'ftode jaren wel vaker met missie voor de leden zal Hoeveel aandelen ge worden en of er een in- beurs wordt opgericht, de leden hun stukken 3 ln verkopen en kopen, is Enertel is voor 1,2 miljard gulden in handen gekomen van het Britse Energis. De Britten nemen het telecombe drijf over van het in betalingsmoeilijkheden verkerende Amerikaanse Worldport, dat Enertel anderhalf jaar gel den kocht voor een vijfde: 220 miljoen. Ongeveer vijfden procent van de aandelen blijft in handen van vier Neder landse kabelbedrijven. DEN HAAG GPD Enertel - met 160 werknemers - wordt voor Energis zijn Europe se 'steunpunt' om telefoonver keer vanuit Engeland te trans porteren. Begin jaren negentig werd Enertel met het oog op de liberalisatie van de telecommu nicatiemarkt opgericht door tien Nederlandse kabel- en energiebedrijven en NS om te concurreren met KPN. Nadat NS uitstapte om met British Te lecom Telfort op te richten, opereerde Enertel korte tijd zelfstandig en werd juni vorig jaar gekocht door Worldport. In augustus bleek dat World port zijn overbruggingskrediet waarmee Enertel was betaald, niet kon aflossen. Alleen door activiteiten in de VS te staken kon Worldport overeind blij ven. De overname door World port werd bekonkeld door een groep van vier kabelbedrijven- /aandeelhouders tegen de zin van de directie, die aanstuurde op een overname door het - in middels opgeheven - Frans- Duits-Nederlandse consortium Federa. De 'Bende van Vier' (PnemMega, Eneco, Delta Nutsbedrijven en Edon) hield een belang in Enertel. Doordat Enertel in '97 de slag miste om een mobiele GSM- 1800 licentie moest het bedrijf de consumentenmarkt verla ten. Enertel richtte zich afgelo pen jaar met succes op de grootzakelijke markt, internet- providers en de verkoop van capaciteit aan andere telecom- bedrijven. Enkele weken geleden ver wierf Enertel een Nederlands overheidscontract van 135 mil joen gulden, nadat het ministe rie van onderwijs de opdracht aanvankelijk wilde intrekken vanwege de penibele toestand van Worldport. Een bankgaran tie bracht op de valreep uit komst. Bij de aanbesteding van telefonie van de rijksoverheid ter waarde van 400 miljoen viel Enertel deze maand uit de boot. Energis is in 1993 opgericht en komt voort uit National Grid, eigenaar van het electrici- teitsnetwerk in Engeland en Wales. Het bedrijf beschikt over 6.500 kilometer glasvezelkabel en is eigenaar van de Britse in- ternetprovider Planet Online. Tot de bedrijven die gebruik van het netwerk van Energis behoren onder andere de BBC, de exploitant van de kanaal- trein Eurostar, en de Mirror- mediagroep. De omzet van het bedrijf nam het afgelopen jaar toe van zo'n 550 miljoen gulden tot bijna een miljard maar het bedrijf maakt nog steeds geen winst. Het verlies wordt weliswaar met het jaar kleiner, maar bedroeg in 1998 nog zo'n 100 miljoen gulden. Duitser kandidaat topfunctie bij IMF De Duitse onderminister van fi nancien Caio Koch-Weser is de voornaamste kandidaat om Mi chel Camdessus op te volgen als directeur van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF). De VS en de Europese partners van Duitsland zouden welwillend hebben gereageerd. Voor kerst zou er al een beslissing worden genomen. Camdessus kondigde deze week aan het IMF februari 2000 na dertien jaar directeur schap te verlaten. Koch-Weser, geboren in Brazilië, studeerde economie in Duitsland, waarna hij tussen 1973 en 1999 in Was hington voor de Wereldbank werkte. De Franse Centrale Bank ontkent dat president Jean-Claude Trichet in de markt zou zijn voor de post. vnogen en ledenband versterken nog niet bekend. Volgens een interne bron bij de coöperatie is het welhaast zeker dat de ef fecten intern verhandelbaar worden. Eerder maakte de bank be kend dat dochters als Robeco en Interpolis met eventuele sa menwerkingspartners ooit wel naar de beurs zouden kunnen gaan. De Rabobank is inmid dels een alliantie aangegaan met de Duitse coöperatieve col lega DG Bank. De bank heeft ruim 565.000 leden, een aantal dat al jaren onder druk staat. In 1989 telde de financiële instelling bijna 200.000 leden meer. De bank is al enige tijd van plan het leden bestand uit te breiden. Smits maakte gisteren bekend dat de Rabo een meer omvattend le denprogramma in voorberei ding heeft. Hollandse Signaalapparaten krijgt volgende maand een team van de Amerikaanse Na tional Security Agency op be zoek. De specialisten onder zoeken of Amerikaanse staats- en bedrijfsgeheimen veilig zijn bij de Hengelose onderne ming. Directievoorzitter R. Boswijk heeft de werknemers nog eens op het hart gedrukt om zich aan de veiligheids voorschriften te houden. Het per ongeluk uitlekken van de fensiegeheimen is namelijk een reële mogelijkheid. Dat blijkt uit de uitleg van beveiligingsmanager P. van der Pol in het personeelsblad. „Ik proef te veel de mentaliteit dat bedrijfsspionage alleen in films gebeurt. Maar de spion loopt tegenwoordig echt niet meer rond met een hoed op en een lange jas aan," Signaal is steeds meer een 'open bedrijf geworden. Van der Pok „De beveiliging gaat tegenwoordig veel verder dan alleen een hek ep een slag boom. We praten nu meer over het beveiligen van infor matiestromen". De lekrisico's zijn legio: zo'n 1.000 mede werkers kunnen via e-mail in formatie versturen, laptops gaan mee op reis of naar huis, niet iedereen wordt meer ge screend, dagelijks klokken veel uitzendkrachten in. Door de groeiende noodzaak van snel heid en efficiency wordt infor matie ook steeds minder als vertrouwelijk en geheim be schouwd. Het beheren van de gege vensstroom loopt niet in de pas met die snelle ontwikke lingen. Het meest bezorgd is de veiligheidschef over de in ternationale samenwerking met collega-industrieën. „We zien onze partners dagelijks, ze lopen hier rond, en we le ren ze goed kennen. We zijn dus gul met het verstrekken van informatie," Maar. waar schuwt Van der Pol: „Die part ner werkt wel bij de concur rent en is geïnteresseerd in on ze productinformatie". Voor Signaal is het belang rijk dat de Amerikanen gerust gesteld huiswaarts keren. Im mers, ze moeten zeker weten dat hun kennis goed wordt af geschermd. Als dat niet ge beurt, kan dat zelfs het einde van de Facility Security Clea rance betekenen. Die vergun ning is noodzakelijk om op de defensiemarkt te mogen ope reren. Daartoe voert de Neder landse regering geregeld een test uit bij Signaal, om te zien of het bedrijf wel aan alle eisen voldoet. De Amerikanen zijn zelf ove rigens het meest bedreven in bedrijfsspionage. Duizenden specialisten van hetzelfde Bu reau voor Nationale Veiligheid dat bij Signaal komt kijken, doen niets anders dan wereld wijd communicatie via satel lieten onderscheppen. „Een fax die wij naar buurman Akzo Nobel versturen, kan in Ame rika worden gelezen", aldus Van der Pol. Verzekeringsconcern Aegon blijft problemen houden in Spanje. Een sterk haperend schadebedrijf leed er dit jaar al een verlies van 108 miljoen gul den. Topman Kees Storm vroeg zich gisteren dan ook af of Ae gon zich niet zou moeten te rugtrekken uit Spanje. Voorlo pig niet, zo schetste de voor man. De huidige groei bij het Spaanse bedrijf rechtvaardigt voorlopig Aegons aanwezigheid op het Iberische schiereiland. „Bovendien groeien de welva rende middenklasse en de eco nomie daar sterk." De kater in Spanje kon de pret van de Aegon-top over de resultaten van het gehele con cern niet bederven. De winst groei in de VS, Nederland, En geland en Hongarije bleef sterk, waardoor de nettowinst over de eerste negen maanden met 22 procent steeg tot 2,42 miljard. Hiermee overtrof het Haagse bedrijf de verwachtingen van analisten. Aegon behaalde in de afgelopen maanden een auto nome groei van veertien pro cent. Met die groei wordt de autonome groeidoelstelling van ten minste tien procent per jaar overtroffen. De omzet ging met zeventien procent omhoog tot 33,7 miljard. De Haagse verzekeraar rekent op steun van joodse belangen organisaties in Nederland in Aegon-topman Kees Storm lichtte gisteren de gunstige kwartaalcijfers van de verzekeraar toe. foto anp cor mulder het hoog opgelopen conflict met het Joods Wereld Congres in de VS. „Hopelijk kunnen wij het JWC samen overtuigen, dat Aegon claims van joodse oor logsslachtoffers altijd fatsoen lijk heeft afgewikkeld", aldus Storm. De machtige Amerikaanse lobby-organisatie dreigde Ae gon vorige week met een con sumentenboycot. Aegon moet zonder voorwaarden vooraf zit ting nemen in een internatio nale commissie, die onbetaalde claims van joodse oorlogs slachtoffers onderzoekt. Aegon weigert dat. De verze keraar eist vooraf de toezegging dat Nederlandse volk slachtof fer is geweest van het nazi-regi me. „Wij vinden dat er een dui delijk onderscheid moet zijn tussen verzekeraars uit landen die bezet waren en uit landen die bezetten", verduidelijkte Storm. Aegon wil niet over één kam worden geschoren met bij voorbeeld het Duitse Allianz of het Italiaanse Generali. De Ae gon-topman wilde niet vooruit lopen op mogelijke schade van een consumentenboycot. Na de recente overname van Transamerica komt meer dan de helft van de winst uit de VS. onder meer in een verbreding van de activiteiten van Van Ma ren. Daarom wordt apparatuur voor de productie van twijn- constructies voor industriële toepassingen van de vestiging van Acordis in Obernburg over gebracht naar Steenbergen. Het bedrijf uit Tilburg is een bewerkingsbedrijf voor synthe tische garens. Er is productie in Tilburg en Tsjechië, waar 85 mensen werken. De bonden zijn boos over de verkoop. Vol gens FNV Bondgenoten gaat de vestiging eigenlijk gewoon dicht en gaan grond en bedrijfsge bouwen naar Van Maren. Be stuurder A. van den Berg vindt dat het plan voor de overdracht van tafel moet. „De sluiting is door de directie absoluut niet goed onderbouwd." Acordis is nu nog de vezeldivisie van Akzo Nobel. De groep heeft een om zet van vijf miljard. De divisie, jarenlang het zorgenkindje van de Arnhemse mutinational wordt verkocht aan de investe ringsmaatschappij CVC. ECONOMISCH KORT Het Britse detailhandelconcem KINGFISHER wordt eigenaar van de Belgische winkelketen Hugo van Praag, de op een na grootste verkoper van elektri sche apparaten in België. King fisher, in Nederland eigenaar van de keten BCC, streeft er naar de grootste te worden in Europa. Hugo van Praag had vorig jaar een omzet van omge rekend 127 miljoen. In samenwerking met de ge meente Uden gaan volgende week vijftien allochtone lang durig werklozen aan de slag bij cd-fabrikant EMI in de Bra bantse plaats. Zij kunnen daar werkervaring opdoen, terwijl ook de beheersing van de Ne derlandse taal een belangrijk onderdeel van hun training wordt. De Amerikaanse internetwinkel AMAZON.COM heeft zich voor vijf jaar verbonden aan Next- Card, dat creditcardbetalingen via internet mogelijk maakt. Het contract moet Amazon ruim 300 miljoen aan commis sies opleveren. NextCard-hou- ders krijgen kortingen en snelle G-Star beloond voor 'jacht' op namaakjeans amsterdam anp G-Star heeft weer een succesje geboekt in de 'jacht' op concur renten die denken rijk te wor den met namaak-El wood-spij kerbroeken. Kledinghandelaar Poelman moet de Norman-spij kerbroek van het merk Cracker uit de handel halen. Die uit spraak deed de Amsterdamse rechter gisteren in een kort ge ding. De jeans lijken te veel op het hippe Elwood-model, dat G-Star als merk heeft gedepo neerd. De inmiddels vier jaar oude broeken zijn zo populair, dat verschillende fabrikanten ze al hebben nagemaakt. De afgelopen jaren heeft G- Star wereldwijd 24 kopieerders voor de rechter gesleept, waar van 15 in Nederland. Slechts één keer kreeg G-Star tot nu toe ongelijk van de rechter. Behalve Poelman ontvingen recentelijk ook Diesel en de distributeur van Lee-spijkerbroeken VFJ een dagvaarding. betalingsmogelijkheden. Next- Card verzorgt ook internetbeta lingen met een Visacard of Mastercard. Autofabrikant VOLVO, eigen dom van Ford, roept in de VS bijna 125.000 wagens terug. Het gaat om alle typen uit de 70^se- rie van het modeljaar 1999. Er wordt een extra massaverbin ding aangebracht om te voor komen dat de airbags door sta tische elektriciteit gaan werken. Oliemaatschappij PETROPLUS heeft een belang van 75 procent genomen in de Rotterdamse benzinepompketen Tango voor 825.000 gulden. Tango wil dit jaar vijftien onbemande benzi nestations openen. De omzet van TANKSTATIONS is in het eerste halfjaar ten op zichte van dezelfde periode van 1998 gegroeid met bijna vijf procent. Volgens CBS-cijfers komt 85 procent van de omzet uit brandstoffen. De overige 15 procent komt uit de verkoop van tabak, sigaretten, drank en zoetwaren in de winkels. Het Zuid-Koreaanse conglome raat Hanjin is gisteren in het nauw gebracht door de arresta tie van de topman van dochter bedrijf Korean Air. Cho Yang- ho zou massaal belasting heb ben ontdoken en de beursvloer in Seoul hebben gemanipu leerd. De Hanjin-groep, het op vijf na grootste conglomeraat in Zuid-Korea, is al enkele maan den onderwerp van onderzoek. Eerder deze week maakten de autoriteiten bekend dat zij zich ook richten op de broer van Cho Yang-ho, Cho Soo-ho, die de baas is van de scheepvaart activiteiten van Hanjin. Volgens berichten in de Zuid- Koreaanse pers heeft de Han jin-groep voor vele miljoenen te weinig aan belastingen betaald door documenten te vervalsen. Ook de oprichter van het con glomeraat, Cho Choong-hoon, zou daarbij zijn betrokken. Hij stapte in april uit de directie van Korean Air na een ongeluk in Shanghai met een vrachttoe stel, waarbij acht doden vielen. De Koreaanse luchtvaart maatschappij stond al langer onder druk vanwege zijn slech te reputatie op het gebied van veiligheid. Die werd er dit jaar niet beter op nadat Amerikaans onderzoek had uitgewezen dat een vliegtuigongeluk in 1997 met een toestel van Korean Air op Guam, een eiland in de Stille Oceaan, waarschijnlijk is ver oorzaakt door een fout in de cockpit. Daardoor vielen 228 doden. In reactie op alle kritiek kwam Korean Air met een pro gramma dat voorziet in verbe tering van veiligheidscontroles, nieuw cockpit-materiaal en buitenlandse pilotentraining. Dubai Een rijtje Rolls-Royce's met chauffeur staat klaar om gasten van en naar het zeer luxueuze Burj Al- arab hotel in Dubai te vervoeren, 's Wereld grootste hotel aan zee is eigendom van kroonprins Mohamed bin Rashid al-Maktoum. De oliesjiek vindt dat het zijn gasten aan niets mag ontbreken. Vandaar de pendel limousines van een slordige half miljoen gulden per stuk. foto epa rabih mocrhabi arnhem» anp Vezelconcern Acordis verkoopt zijn vestiging in Steenbergen aan D.P. van Maren in Tilburg. Bij het slechüopende bedrijf blijft uiteindelijk de helft van de 160 arbeidsplaatsen over. Voor de rest van het personeel wordt samen met de vakbonden naar oplossingen gezocht. Het probleem van Steenber gen is dat de vraag naar koord- producten, de kem van de acti viteiten, sterk is teruggelopen. De daling gaat nog steeds door. Dat komt omdat de industrie steeds meer overschakelt op ge ïmpregneerde weefsels in plaats van koorden. De overeenkomst voorziet

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9