Netelenbos kraakt plan tegen files 'Belangrijk om Beatrix weer eens te voelen en zien' Binnenland Verplichte cursus voor plegers huiselijk geweld Fazanten houden zich schuil Toezicht veiligheid s rails schiet tekort Milieugroepen boycotten gesprek havenuitbreiding Verkeersbrigadier in rolstoel rde ooi otste lichtwand in Rotterdam dam Rotterdam krijgt de grootste lichtwand ter wereld, otaal 900 lichtbronnen worden geplaatst op het Belvede- ouw aan de voet van de Erasmusbrug op de Kop van Je groen gekleurde lichtwand wordt 40 bij 80 meter laaronder wordt een lichtkrant gehangen van 1,2 meter 140 meter breed. De wand zal voornamelijk worden ge- voor beperkte KPN reclame-uitingen en aankondigingen >nementen als de Marathon van Rotterdam, het Filmfes- i bijvoorbeeld als Feyenoord kampioen wordt. Het opval- -ebouw van de Italiaanse architect Renzo Piano zal geen rd worden, waarschuwt een woordvoerder bij KPN. istudenten lezen graag fictie N2 Bètastudenten lezen, als ze al af en toe een boek ter lemen, het liefst een fantasieverhaal. Studenten rechten i daarentegen een voorkeur voor thrillers. Vrouwelijke ten lezen veel regelmatiger boeken dan hun mannelijke 's, maar in het algemeen lezen wetenschappelijke stu- niet meer dan de gemiddelde Nederlander. Dat blijkt uit lerzoek dat het Nijmeegse universiteitsblad KUNieuws «houden onder studenten. Gemiddeld besteden studen- ïder dan vijf uur in de week aan het lezen van kranten, iften en boeken samen. Tweederde van de studenten minder boeken dan op de middelbare school. Studen- S0^6 Z^n meest 8eoe^en(ie lezers. ;sa gse agenten voelen zich bedreigd cj Enkele agenten van het korps Haaglanden doen aan- n een poging tot doodslag. Ze voelden zich ernstig be lt) ladat een automobilist tijdens een achtervolging op hen jereden. Na een inbraakalarm in Voorschoten achter- de politie woensdag de daders. De rit ging door Wasse- en Haag en Voorburg, waarbij de daders een aantal aan- :n veroorzaakten. De 28-jarige bestuurder uit Baarn wist e instantie te ontkomen. De man is later in zijn kraag ge- toen hij opnieuw had ingebroken en een auto had ge- Volgens de politie heeft de man inmiddels bekend, hielden de handlanger, een 38-jarige man, direct na de olging aan. st onbon' voor kopers Saendelft De 110 kopers van geschrapte huizen in Saendelft een 'woonbon' als compensatie. De bon ter waarde van procent van de koopsom van de oorspronkelijke woning rden verzilverd bij de aankoop van een nieuwe woning ssendelftse Vinex-locatie. Bouwers en gemeente hebben (lossing bedacht. Het bestuur van de Kopersvereniging iet een mooie regeling. De regeling komt als aanvulling vereenkomst tussen Zaanstad en Forbo over het schrap- 1290 woningen (waaronder 110 koopwoningen). De isatie van de kopers zal zo'n 6,7 miljoen gulden kosten, ijen hebben Deloitte en Touche gevraagd om te bemid- ver de extra kosten die voortvloeien uit de-deal met For- onellagevaar op politiebureau De politie in Hoorn waarschuwt arrestanten die de af- drie weken in de cel hebben gezeten, voor een mogelij- nellabesmetting. De bacterie is ontdekt bij een controle watersyteem van het districtsbureau aan de Blokmer- Hoorn. Het betreft de voor de mens gevaarlijke variant, de politie bestaat er alleen risico voor personen die in tiebureau hebben gedoucht. Besmetting met de bacterie melijk plaats bij inademing van kleine, in de lucht zwe- mppeltjes water waar de bacterie in zit. De douches, die ;ls zijn afgesloten, zijn gebruikt door politiemensen en iten. Tot nu toe zijn er geen ziektegevallen gemeld. nkaping maakte meeste indruk De Molukse treinkaping in 1975 heeft van alle natio- internationale gebeurtenissen in de jaren zeventig de indruk gemaakt op mensen. Dat blijkt uit een onderzoek )ienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS onder van 35 jaar en ouder. Radio 2, dat er opdracht voor gat, van 15 tot en met 20 november aandacht aan de jaren Uit de enquête blijkt verder dat Godfried Bomans de rste Nederlandse schrijver is van het decennium, voor .armiggelt en Jan Wolkers. Atje Keulen-Deelstra werd n tot de meest favoriete sportvrouw, terwijl de meest scjockey Frits Spits is. iken achter stuur tankwagen Li De politie Zaanstreek-Waterland heeft gisteren op de lvveg A7 een dronken Belgische chauffeur achter het n een tankwagen vandaan geplukt. De 47:jarige man ie zeer gevaarlijke en bijtende stoffen en was volgens de en gevaar op de weg. Het Korps Landelijke Politie Dien- 1 eerder alarm geslagen. Deze had een 'zwaar slingeren- luto' in noordelijke richting voorbij zien denderen op aanse agenten konden hem uiteindelijk onderscheppen 7 tussen Zaandam en Purmerend. De man bleek ook te iter het stuur te hebben gezeten. Zijn rijbewijs is afge- 'l ipus voor Universiteit Maastricht bi» De woningstichting St. Servatius wil bij de Univer- lastricht een universitaire campus met zeshonderd stu- amers, een sporthal en kantoren bouwen. Het college k^'( uur van de universiteit is enthousiast over het plan. Het complex moet in de wijk Randwijck komen, dicht bij de undefaculteit. Er wordt op dit moment onderzocht of- financieel haalbaar is. Ook moet de gemeente er nog temmen. Het bestemmingsplan zou moeten worden ist. Met de bouw van de campus kan in 2001 worden ïn. De campus is dan in 2003 klaar. ft( onvegvakbond FSV UI -h grote zorgen over 1,1 :ht op veiligheidsvoor- IM bij werk aan het ID >orzitter Gerben Har- in de FSV denkt dat «heer, belast met het e weinig doet. pier klopt altijd alles, |e praktijk niet, heb ik Hardeveld zegt dit iding van het onge- n bij Breda, waarbij emers van een be- edrijf om het leven waarin de twee za- eschept toen ze vlak- or keerden. De inter- rdam-Venlo sleurde enkele honderden De twee andere in- ook kabelleggers, de wagen geslingerd CPD Geassocieerde Pers Diens Groningen In haar rolstoel rijdt de 11-jarige Maaike Kersten over het kruispunt. Haar mede-leerlingen wachten op de stoep tot Maaike en haar assistente de oranje stopbordjes in de lucht steken. „Over", roept Maaike, waarmee ze de klas aangeeft dat zij veilig over kan steken. Maaike heeft als eerste rolstoelgebruiker met succes de opleiding tot verkeersbrigadier afgerond. De opleiding die twee theorie- en vier praktijklessen be helst, heeft ze vlekkeloos doorlopen. Maaike moet wel door een assistent het kruispunt op- en af worden gereden. foto gpd amsterdam anp Mannen die hun vrouwen in el kaar slaan en andere plegers van geweld in huiselijke kring moeten volgend jaar verplicht een cursus volgen, waarin ze le ren dat er andere manieren zijn om conflicten op te lossen of hun frustraties af te reageren. De rechter kan de therapie ver plichten als onderdeel van de straf. Ook kan een officier van justitie de cursus ook als voor waarde stellen voor het niet voor de rechter brengen van een zaak. Dat maakten de vrou wenopvanginstellingen Blijf van M'n Lijf en Het Eliashuis gisteren bekend tijdens een stu diemiddag over de preventie van huiselijk geweld. Beide instellingen die vol gend jaar samengaan in de Stichting Vrouwenopvang Am sterdam werken bij het project samen met justitie, politie, re classering en de forensische polikliniek De Waag van de Dr. Henri van der Hoeven Stichting uit Utrecht. In Utrecht ging eer der al een cursus van start waaraan geweldplegers vrijwil lig aan konden meedoen. Maar volgens psychotherapeut Eb- bers van het Amsterdamse pro ject haken mensen bij vrijwilli ge deelname te vaak af en is daarom justitiële dwang nodig. Uit onderzoek naar vergelijk bare projecten in de Verenigde Staten, Schotland en Australië bleek dat 33 procent van de cursisten zich later weer aan geweld schuldig maakte. Van de daders die een andere straf kregen, verviel 75 procent op nieuw in gewelddadig gedrag. Bij het meldpunt van de op vanginstellingen hebben de af gelopen vijf jaar zo'n 4500 Am sterdamse vrouwen, met even zoveel kinderen gevraagd om opvang. In 30 procent van de gevallen was er voor hen geen plaats in de hoofdstad en moest worden uitgeweken naar op vanghuizen buiten de stad. Volgens projectleidster M. Houwen van de politie komen er jaarlijks ruim 1200 aangiften binnen en vele honderden mel dingen van geweld binnen. Houwen gaat volgend jaar agenten speciaal opleiden om met geweld in de huiselijke sfeer om te gaan en op de juiste manier aangiften op te stellen. Verder hoopt zij samen met justitie af te kunnen spreken dat vaker toch wat wordt on dernomen om een eind te ma ken aan huiselijk geweld als vrouwen geen aangifte doen of hun aangifte intrekken. Een ge traumatiseerde vrouw doet vaak geen aangifte omdat ze het niet kan, zegt zij, en justitie is niet snel geneigd te vervolgen als er geen getuige is. In San Francisco neemt een rechter vaak genoegen met een get ui- ge-deskundige als er voldoende feiten zijn. Ideeën maatschappelijke organisaties 'o?ievenwichtig Minister Netelenbos (PvA) is niet gecharmeerd van een 'nationaal plan' van negen maatschappelijke organisa ties om de files aan te pakken. In een brief, die zij begin november verstuurde naar de organisaties, noemt zij het plan 'onevenwichtig' en 'niet uitgekristalliseerd'. Dit komt vooral omdat de negen organisaties rekeningrijden als mogelijkheid om filevorming tegen te gaan, niet noe- den haag dineke van der burg De minister mist ook een finan ciële onderbouwing. In het 'na tionaal plan' wordt de nadruk gelegd op de aanleg van wegen en tunnels door het rijk én het bedrijfsleven. Het gaat hierbij om tolwegen en betaalstroken. De minister vindt het wel zinvol verder met de bedrijven te pra ten over de aanpak van de files. De negen maatschappelijke organisaties komen sinds begin dit jaar regelmatig bijeen om te overleggen over het steeds nij pender wordende probleem van de bereikbaarheid in Ne derland. Het is volgens bétrok kenen moeilijk te zeggen wie het initiatief hiertoe heeft geno men, omdat dit zogeheten Noordzee-beraad is ontstaan uit netwerken vanuit verschil lende andere overlegorganen. In het Noordzee-beraad zitten directie- en bestuursleden van ANWB, VNO-NCW, MKB-Ne- derland, de bouwwerkgevers AVBB, de RAI-Vereniging, Transport en Logistiek Neder land (TLN), de EVO, KNV en de Bovag. Naast de toenemende bezorgdheid over de groei van de files, is de afkeer voor het re keningrijden een bindende fac tor voor deze maatschappelijke organisaties. Het KNV (Konink lijk Nederlands Vervoer) heeft zich echter op dit punt afge keerd van de rest van het Noordzee-beraad, omdat het wél iets ziet in rekeningrijden. Het aan de minister aangebo den plan bestaat uit drie onder delen: de mobiliteit, de ver keersveiligheid en het milieu. Hiervoor stellen de organisaties tal van maatregelen voor. Voor de mobiliteit pleiten de organi saties onder meer voor meer spreiding van verkeer op de weg. Niet iedereen moet meer tijdens de spits rijden. Dit kan bijvoorbeeld door met bedrij ven afspraken te maken over te lewerken, flexibel omgaan met werktijden en carpoolen. Het Noordzee-beraad is er geen voorstander van het centraal af dwingen van medewerking van bedrijven, maar wil dat con tractueel vasüeggen. „In die af spraken moeten wel duidelijke doelen komen te staan", aldus de ANWB. Daarnaast wil het Noordzee- beraad meer doelgroepstroken, betaalstroken en tolwegen als de A4 tussen Amsterdam en Antwerpen. Dit laatste plan is begin deze maand als los on derdeel al gepresenteerd. Tech nische aanpassingen moeten onder meer zorgen voor een milieuvriendelijker vervoer. Het beraad wacht nu op een stap van de minister. „Wij willen het pakket maatregelen dat we hebben voorgelegd aan de mi nister, zij aan zij uitvoeren met de overheid", aldus een woord voerder van VNO-NCW. De or ganisaties verwachten dat de minister hen binnenkort uitno digt voor een gesprek. ievjk ongeluk bij Breda ROTTERDAM ANP zierikzee Jagers uit de Noord-Oostpolder waren gisteren te gast op het Zeeuwse Schouwen-Duiveland. Tussen de spruiten zochten ze fazanten, maar die hielden zich wijselijk muisstil. De jachtbuit viel daardoor bar tegen. Slechts een paar onvoorzichtige fazanten werden het haasje. foto anp wim van vossen Onenigheid over Tweede Maasvlakte pen juni tot een Tweede Maas vlakte in zee. Alternatieven als het havengebied van Vlissingen en het industriegebied bij Moerdijk vielen daarmee af. Uit onderzoeken zou zijn gebleken dat deze terreinen ongeschikt zijn. Maar de drie hoogleraren schrijven in hun brief dat voor die conclusie nog onvoldoende grond bestaat. Bovendien zijn de kosten van de Tweede Maas vlakte niet goed afgewogen te genover de baten. Bij 500 hec tare landaanwinning zou de prijs van een vierkante meter op liefst 400 gulden komen. Daar staat een verwachte huur opbrengst van slechts een tien tje tegenover. De milieuorganisaties voelen zich verder gesterkt door kriti sche geluiden over de gang van zaken binnen de PMR, die de afgelopen tijd zijn geuit door onder anderen professor In 't Veld en het Centraal Planbu reau (CPB). De eerste schreef minister Netelenbos onlangs een brief waarin hij waar schuwde voor 'het beeld dat het proces niet een open proces is'. Het CPB oefende zware kritiek op prognoses van het Gemeen telijk Havenbedrijf (GHR), die 'niet plausibel' zouden'zijn. De gezamenlijke natuur- en mi lieuorganisaties willen niet lan ger meepraten over uitbreiding van de Rotterdamse haven. Ze vrezen dat de overheid koste wat kost aanstuurt op een Tweede Maasvlakte. Dat schrij ven de organisaties in een giste ren uitgegeven verklaring. Directe aanleiding tot de stap is een brief die gisteren in NRC Handelsblad stond. Daarin zeg gen de professoren Wolfson, Muntendam en Van der Zwan dat de besluitvorming dreigt plaats te vinden op verkeerde gronden. De kosten en gevol gen zijn nog onvoldoende in beeld gebracht en alternatieven zijn veel te snel en om de ver keerde redenen afgevoerd, al dus de hoogleraren. De brief bevestigt vermoe dens die al langer leven bij de Zuid-Hollandse Milieufedera tie, Stichting Natuur en Milieu en de Vereniging Natuurmonu menten, de groepen die tot dusver meepraatten in het zo genaamde Project Mainport- ontwikkeling Rotterdam (PMR). Ze willen dat nu eerst de opzet van de onderzoeken naar de verschillende mogelijkheden veranderd worden. Het kabinet besloot afgelo- Utrecht tegen invoering rekeningrijden utrecht gpdb Utrecht heeft zich vanmor gen om vijf uur in een mo tie die door de WD in de gemeenteraad werd inge diend met 24 tegen 20 stemmen uitgesproken te gen de invoering van reke ningrijden in en rond de stad. De motie zorgde voor een crisissfeer in de raads zaal. Verkeerswethouder H. Kernkamp (D66) sprak van een ernstige situatie. De voorstanders van op z'n minst een proef met reke ningrijden rond de stad haalden alles uit de kast om een meerderheid te creë ren. Maar zelfs het van nacht uit bed bellen van een ziek PvdA-raadslid, die op uitdrukkelijk verzoek van de fractievoorzitter als nog naar de raadzaal kwam, mocht niet baten. De behandeling van de motie werd de climax van twee dagen algemene be schouwingen van de stad Utrecht, die vanochtend rond zes uur werden beëin- digd. en raakten zwaar gewond. Hun toestand is nog steeds kritiek. Hardeveld vraagt zich af of de toezichthouder wel controleert of iedereen veiligheidsvesten draagt, of er een veiligheidsman is en of die meewerkt. Ook denkt hij dat door de invoering van marktwerking in het railon- derhoud bedrijven niet genoeg tijd investeren in de opleiding van personeel. Toevallig kwam vanochtend de FSV-advies- groep voor railonderhoud bij elkaar. Daarin kon het ongeluk van gisteren meteen worden besproken. Bestuurster E. Merlijn van de spoorwegvakbond van FNV Bondgenoten pleitte er vanoch tend op radio 1 voor het trein verkeer volledig stil te leggen bij werkzaamheden. „NS moet dan maar bussen inzetten," aldus Merlijn. DEN HAAG BERRIT DE LANGE Het contact met de bevolking staat centraal tijdens het koninklijk be zoek aan de Nederlandse Antillen en Aruba. Koningin Beatrix en prins Claus kunnen ondanks de grote eco nomische problemen die de eilan den teisteren morgen rekenen op een 'dubbel enthousiaste en warme ontvangst' in Willemstad, denkt D. Mendes de Gouveia, gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antil len. De koningin en haar gevolg zul len alle eilanden aandoen. Volgens Mendes de Gouveia is het werkbezoek dat koningin en prins tot en met 24 november brengen aan de Antillen en Aruba, meer dan elf dagen Koninginnedag in de tropen. „Het be zoek is erg belangrijk voor de beeld vorming over de eilanden en het be grip tussen Nederland en zijn over zeese gebiedsdelen. De koningin heeft er vanaf het begin op aange drongen dat het bezoek vooral gericht moet zijn op het contact met de Antil- lianen en Arubanen. Zij zal niet alleen aanwezig zijn bij culturele evenemen ten, maar zich ook verdiepen in de jeugdproblematiek en de sociale- en milieuproblematiek. Zo kan zij een indruk krijgen van de problemen die onze eilanden hebben en van hoe wij die in de toekomst denken op te los sen." Het koninklijke bezoek komt nog geen week na de installatie van een nieuw kabinet op de Nederlandse An tillen onder leiding van premier Mi- quel Pourier. De koningin zal uiter aard gesprekken voeren met de nieu we bewindslieden. Beatrix en Claus worden vergezeld door staatssecretaris G. de Vries van Koninkrijkrelaties, die zich vorige week enthousiast toonde over de nieuwe regering, waarin alle vijf eilan den vertegenwoordigd zijn. Belang rijkste opdracht van het nieuwe kabi net is om de Antillen uit het diepe fi- nancieel-economische dal te trekken. De Vries wil deze inspanningen graag steunen. Hij is van mening dat econo misch herstel ervoor kan zorgen dat minder Antillianen hun heil in Neder land komen zoeken. De Vries: „De steun van Nederland aan de Antillen en Aruba moet bijdragen aan zelf standigheid en minder afhankelijk heid." Het koninklijk bezoek is vol gens De Vries in de eerste plaats be doeld om de bevolking de gelegen heid te geven de koningin weer eens te ontmoeten. „Daarnaast is het be langrijk om de schijnwerpers te plaat sen op wat daar speelt. Nederland is nog altijd bekender op de Antillen en Aruba dan omgekeerd." Volgens Mendes de Gouveia is het ook voor de uitvoering van het Natio nale Herstelplan van de nieuwe rege ring van belang dat Nederland meer begrip krijgt voor de problemen op de Nederlandse Antillen.Curacao, Sint Maarten, Saba, Sint Eustatius en Bo naire hebben allemaal een eigen be stuur. Zelfs een klein eiland als Saba heeft een eigen vliegveld, een eigen ziekenhuis en eigen scholen. Welk dorp in Nederland met een vergelijk baar aantal inwoners heeft dit alle maal nodig?" De situatie op de eilanden is sinds de laatste visite van het koninklijk paar. in 1992, erg verslechterd. De armoede is toegenomen en vooral de jeugd- en drugsproblematiek is verergerd. Toch denk Mendes de Gouveia dat konin gin en prins warm en enthousiast zul len worden ontvangen. „Het is be langrijk dat de bevolking Beatrix weer eens direct kan zien en voelen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5