)E JONG ic CITROEN Chrysler Neon nu als prijsbreker Honda Insight met twee motoren aan boord lovano komt in februari (H ister besteller van het jaar vo S/V70 in de aanbieding Weg en wiel HUISMAN trek Duurdere fiets in G 12 NOVEMBER 1999 egeeft zich in de klasse zware bestelwagens Movano. Deze valt in -ingc igorie van 2,8 tot 3.5 kan in liefst veertig 3 jllende uitvoeringen i geleverd. De meeste ingen zijn leverbaar in 0 IC elbases: 3,08 meter, 10 eter en 4,08 meter. Dat dan ook weer drie ver- 3aa: nde lengtes op en vari- igelijkheden voor de vano komt er met een of dubbele cabine, >en laadbak, met stan- of verhoogd dak, maar ipersonenbus. Het rt aan boord van de io is uitstekend, mede dankzij de in vele standen in stelbare stoelen. De auto heeft een volwaardig dash board, dat veel weg heeft van een personenauto en heeft ook bijna net zo veel uitrus ting te bieden heeft. Zo heeft de Movano standaard bij voorbeeld een airbag voor de bestuurder en gordelspan ners. En er is een hele lijst aan extra's leverbaar. De Opel Movano is leverbaar met keus uit twee motoren: een 2.8 liter direct ingespoten turbodiesel met 115 pk of een 2.5 liter diesel met 80 pk. Rond de bedrijfsautoRAI in februari 2000 is de Movano in al zijn varianten volop lever baar in Nederland. om vo f-v Used HONDA VAN HAASTEREN LEIDERDORP B.V. TOUWBAAN 18 2352 CZ LEIDERDORP tel.:071-5895000 uit Master is gekozen lauto van het Jaar 3eze '0. De door het blad )iel Management geor- Je verkiezing werd Vlaster gewonnen van- sterke productvoorde- lOdlmbinatie met een goe- ssionele en klantge- ganisatie en bovendien met exploitatiekosten die tot de laagste behoren in vergelijking met directe concurrenten'. De jury van de Bestelauto van het jaar-verkiezing bestaat uit tien personen uit de branche, zoals autojournalisten, trans porteurs en mensen die werk zaam zijn bij lease- en verhuur- maatschappijen. Hoi mt vermoedelijk begin ka jaar op de markt met ieuwde 70-reeks. Daar- :r nu speciale aanbie- Joor bestaande S en laisj s onder meer de Polar- twikkeld, die in plaats en van de basisversie, rd is deze auto onder 'ernst met airconditio- uxe pluche bekleding, meerprijs van 5.000 ijn de S en V70 in Euro- ring te leveren. Deze gen hebben onder ijk Iktronische klimaatre geling, verwarmbare voorstoe- len, cruise control, een met leer bekleed stuurwielen koplamp- wissers met sproeiers. Boven op het Europa-pakket is dan nog het Europa Exclusive-pak- ket te krijgen met onder meer leren bekleding en 16 inch lichtmetalen wielen. De Volvo's V70 2.4 T AWD en XC staan voortaan onder de naam Nor- die in de prijslijst. En hebben dezelfde opties als de Europa Exclusive-versie. De V70 AWD Nordic kost 89.850 gulden, de V70 XC Nordic 93.850 gulden. fdstraat 104-106 VALKENBURG Z.H. L. 071 - 4016947 leeft het servicepakket rijders van het merk id met de Nissan Mobi- 5 en Mobiliteitspas n q ze gratis pasjes geven le, pech en andere au- nakken recht op on- ïing, zodat de berijder |e" merk onder alle om- leden mobiel blijft. Elke ijder krijgt zon Mobili- na aflevering van een Nissan of een QualityLi- >ion of na een onder- iurt met, indien nood- APK. Ie Nissan Mobiliteitspas :r moderne Adly's uit Taiwan ïstormen bromscootermarkt san introduceert mobiliteitspas gaan veel diensten schuil. Aller eerst kan de pashouder aan spraak maken op de 24-uurs Nissan Alarm Service. Dit bete kent dat Nissan-rijders die met pech of schade stranden, na een telefoontje naar een alarm centrale op snelle, professione le hulp kunnen rekenen. Nissan helpt overal in Europa, 24 uur per dag en zeven dagen in de week. Als de schade vervolgens bij de Nederlandse Nissan dea ler gerepareerd wordt, regelt deze tijdens de reparatieperio de kosteloos vervangend ver voer. ver[ l' steeds groeiende brom- LO; narkt is opnieuw uitge- ikfior het uit Taiwan af- bromscootermerk Ad- cooterimporteur Hays 'Rjtrvices (HRS) uit Oss itei'. last de door haar ge- Stjj nerken Beta en Sundiro lAdly dus een derde ijzer iur en dat betreft een igentijds vormgegeven eb !n: de Cat, de Silverfox, PIj iderbike en de Super 1 model geldt dat ze ;aiK voortgestuwd door een 'op, meld tweetaktblokje en den ijn voorzien van een n e; m in het voorwiel en '2 nmelrem achter. Voor rige zijn het de detail- len die de uiteindelijke hui; >r'js bepalen. tftet wordt geprodu- /illij Dor een fabrikant die het 2 heeft weten te be ien. Bovendien voldoen y's al aan de Europese eisen die in 2003 van morden. 'ijkomstigheid is dat im- HRS per verkochte der een donatie stort op g van Greenpeace of het i Natuur Fonds. De prij- 5 "agen respectievelijk REDACTIE PETER LODEWIJKS AUTO'S OP CD Honda presenteerde op de on langs gehouden autotentoon stelling in Tokyo een aantal conceptauto's, waarvan de meeste 'zuinig omspringen met brandstof als uitgangspunt hadden. Een zuinige Honda die het experimentele stadium in middels is gepasseerd, is de In sight. Deze auto moet zelfs nog voor de millennium-wisseling in Amerika in de showrooms staan. De Honda Insight doet een beetje denken aan de vroegere Honda CRX, het leuke coupeet- je op basis van de Civic. In dit geval is het echter een pure tweezitter. Dat komt doordat de aandrijving wat meer plaats in beslag neemt dan normaal. De Insight is namelijk een hybride, een auto met twee motoren dus. Hij heeft zowel een 1.0 liter 3-cilinder motor van 76 pk, als een zware elektromotor die voor wat extra kracht kan zor gen, maar die de auto ook in z'n eentje - en dan dus uitlaat gasloos - kan voortstuwen. De batterij, altijd een heikel punt bij dit soort auto's vanwe ge de omvang en het gewicht, brengt in de Insight slechts 20 kilogram op de schaal. Dat is een groot voordeel. De accu laadt zichzelf onder meer op door gebruik te maken van de energie die vrijkomt bij het remmen. Genoemd wordt een verbruik van een liter per 30 kilometer op de snelweg en in de stad zou de Insight ruim 26 kilometer op een liter benzine kunnen rij den. Dit verbruik is mogelijk door de hybride-aandrijving te combineren met een behoorlijk gestroomlijnde koets en een laag wagengewicht van 835 ki logram. De topsnelheid zou in de buurt van de 180 kilometer per uur liggen, maar dan zal het verbruik ongetwijfeld een stuk minder gunstig zijn. De grote vraag is wat de auto gaat kosten als hij bij ons op de markt komt. Dat zal in elk geval onder de veertig mille moeten zijn, maar of dat zal lukken wordt door de Nederlandse im porteur sterk betwijfeld. Eigenzinnig automerk op schijf Een van de meest markante au tomerken is het Franse Citroën. Deze fabrikant produceerde in de loop der jaren heel wat spraakmakende wagens, zoals de Traction Avant, de DS, de HY-bus en de Eend. Logisch dus dat het merk met de 'double chevrons' op de gril le een dankbaar onderwerp is voor het steeds meer in trek ra kende medium cd-rom. Eerder bracht Citroën zelf een fraaie maar nogal prijzige schijf uit, waarop de hele geschiede nis van het merk op een fraaie manier uit de doeken werd ge daan. Voor veel minder geld, twee tientjes namelijk, is er nu ook een Citroën-disc van TS MediaSupport, dat eerder on der meer Volkswagen, Porsche, Ferrari en Opel 'op schijf zette'. Deze cd-roms maken gebruik van het hulpprogramma Acro bat Reader van Adobe. Op de Citroën-schijf is de verbeterde 4.0-versie daarvan gratis bijge leverd. Hiermee wordt de vele informatie die op de cd is ge stald, opgediend als een elek tronisch boek, dat per pagina is te bekijken. Elke 'bladzijde' is tot 800 procent op te blazen zo dat geen detail onopgemerkt blijft. Met een nieuwe Neon gaat Chrysler weer een poging wagen zijn marktaandeel op te schroeven. Daarbij gooit de Amerikaanse fa brikant het aloude wapen van de lage prijs in de strijd: de Neon is er al van af 34 mille. vianen cpd In de compacte middenklasse maken Europese automerken al decennia lang de dienst uit. Een eerste poging van Chrysler om met het model Neon in deze klasse vaste grond onder de voeten te krijgen bij ons, mag als mislukt worden beschouwd. In het beste jaar verkocht Chrysler er slechts 378 exem plaren van en vorig jaar niet meer dan 178. De Neon mag dan op de meeste Europese markten geen succes zijn ge worden, in Amerika is hij dat zeker wel. Sinds de introductie in 1994 zijn er anderhalf mil joen exemplaren van gebouwd. Zowel uiterlijk als op het tech nische vlak vertoónt de nieuwe Neon veel overeenkomsten met het voorgaande model. Het fri vole front met de ovale koplam pen ziet er leuk uit en Chrysler heeft het geheel geprobeerd te actualiseren door een grille in de stijl van de 300M toe te pas sen. Het silhouet van de auto bleef nagenoeg identiek, maar aan de achterkant zijn weer trekjes van die 300M te herken nen. Chrysler wil blijkbaar aan knopen bij het succes (in Ame rika) van dit grotere model. De Neon werd wel iets groter. De lengte groeide met bijna ze ven centimeter tot 4,39 meter, maar de breedte bleef gelijk. De wielbasis nam met 2,5 centime ter toe en heeft de in deze klas se ongeëvenaarde maat van 2,67 meter. Daardoor is het in terieur ook opvallend ruim en daar profiteren vooral de ach terpassagiers van. Nadeel is wel de diepe zitpositie, waardoor je met sterk geknikte knieën zit. De bagageruimte is voor een sedan in de compacte midden klasse met 371 liter niet bijzon der groot. Ronduit lelijk zijn de te kleine wielen, waardoor de wielkasten slecht gevuld wor den en je via gapende gaten te gen de binnenspatborden zit aan te kijken. Het interieur is er qua aankle ding in vergelijking met het vo rige model een stuk op vooruit gegaan. Het dashboard ziet er ook wat aardiger uit, maar nog steeds worden er goedkoop uit ziende kunststoffen gebruikt. En hoewel de afwerking stuk ken beter is dan bij het vorige model, blijven er op dat gebied nog wel wat wensen over. Hele maal rammelvrij was het exem plaar waarmee wij reden nog niet. Ook in technisch opzicht leunt de nieuwe Neon nog sterk op het oude model. De wielophan ging is ongewijzigd overgeno men van het vorige model, maar volgens Chrysler is de af stemming wel onder handen genomen, gebruik makend van de expertise van partner Merce des-Benz. Het resultaat is een aanzienlijk beter veergedrag en meer comfort. Nagenoeg ongewijzigd is ook de motor van de Neon. Het is een vrij pittige 2.0 liter benzine motor met 133 pk. De prestaties zijn prima maar de motor laat het wel duidelijk weten als hij hard moet werken. Chrysler start de levering van de Neon voorlopig alleen met deze mo tor. Later komt er nog een iets minder sterke beschikbaar, die men samen met BMW ontwik kelt. Er is keuze uit drie uitrustings varianten, SE, LE of LX. In de goedkoopste SE-specificatie is de Neon al zeer compleet met onder meer airbags voor de be stuurder en de passagier, air conditioning, elektrisch be- dienbare ramen vóór, elektrisch verstelbare en verwarmbare buitenspiegels, centrale portier vergrendeling en audiovoorbe- reiding. En dat tegen een prijs die een Koreaanse prijsbreker niet zou misstaan. De Neon LE is iets luxueuzer en kost 35.995 gulden, de LX heeft afwerking met leer en hout en kost 42.145 gulden. Vele Citroën-onderwerpen ko men aan bod, uiteraard de his torie, maar ook het huidige gamma (tot en met de Picasso) en een aantal conceptcars. Erg mooi zijn de vaak zeldzame brochures en affiches van Ci troën die beeldvullend te bekij ken zijn. Geen detail blijft daar bij onzichtbaar: de folders staan erop compleet met niet jes, stempels, vouwen, vlekken en aantekeningen. Ook deze cd-rom biedt als extra een vijf tal videofilmpjes, waaronder een aansprekende reclameclip met Claudia Schiffer. De uitgever is That's Entertain ment te Bussum. De cd-rom Ci troën. de geschiedenis van een bijzonder merk is te koop bij computer-, boek- en cd-win- kels en warenhuizen. Plymouth gaat verdwijnen auburn hills afp-dpa Chrysler stopt met de pro ductie van het legendarische merk Plymouth. Het Ameri kaanse autobedrijf, dat kort geleden met Daimler-Benz friseerde overwoog al sinds 1991 het 63 jaar oude merk op te geven. Volgens Daim- lerChrysler beconcurreren Chrysler en Plymouth elkaar te veel. Behalve Plymouth en Chrysler produceert DaimlerChrysler de merken Dodge, Jeep, Mercedes- Benz en Smart. De laatste Plymouths moeten in 2001 van de band rollen. Klassieke beurs in Autotron Volgend weekeinde biedt Auto tron Rosmalen weer onderdak aan een van de grootste klassie- kershowrooms van ons land. Voor bezitters van een klassieke auto vormen de donkere win termaanden dé periode bij uit stek om hun pronkstuk eens goed onder de loep te nemen en alle noodzakelijke reparatie- en restauratiewerkzaamheden uit te voeren. De traditionele Internationale Najaars Oldti merbeurs is een goede gelegen heid voor sleutelaars om onder delen op één van de 450 stands te kopen. Maar natuurlijk wor den er in het Autotron ook his torische auto's in alle soorten en maten en prijsklassen te koop aangeboden. Tijdens de beurs, die op 20 en 21 november van tien tot vijf uur bezocht kan worden, zijn ook twee nieuwe attracties van het Autotron, het AutoDome en het SpeeloDome, geopend. De toegangsprijs bedraagt 17,50 gulden voor volwassenen, kin deren van vier tot twaalf jaar betalen een tientje. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BLIK IN HET VERLEDEN 2.995 gulden voor de Cat, 3.795 gulden voor de Thunderbike en 4.095 gulden voor de Super So nic. De Adly Silverfox gaat voor 3.295 gulden de winkel uit. Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen •topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Afgelopen dinsdag was het precies tien jaar gele den dat de Berlijnse Muur werd 'neergehaald'. Die ingrijpende gebeurtenis luidde onder meer het ein de in van de trots van de Oostduitse automobielin dustrie: de Trabant. De lange tijd verguisde 'Tram melant' werd opeens een voertuigje dat verteder de. Ook als klassieker staat het wagentje sindsdien 'op de kaart'. Volgens de liefhebbers zit de charme van de van een kunststofcarrosserie voorziene Tra- bant in de eenvoud. Hij kost niet veel en heeft een leuk pruttelgeluid en een uiterst sobere uitrusting. Zo werd de Trabi geleverd met 'snufjes' als een op de uitlaat aangesloten verwarming, afknoopbare bekleding, verstelbare stoelen en de 'mogelijkheid' om een radiootje in te bouwen. Een benzinemeter ontbrak. Pas als de motor afsloeg, wist de bestuur der dat de tank leeg was. Had de chauffeur maar de (gratis bijgeleverde) peilstok moeten gebrui ken... De luchtgekoelde tweetakt-motor van ruim 500 cc liep op 'mengsmering': een mengsel van benzine en olie. In Nederland werd de Trabant uit eindelijk verboden, omdat het met de (nogal zwar te) uitlaatgassen de pan uitrees. Totaal zijn er sinds 1958 zo'n drie miljoen Trabants geproduceerd in de fabriek in het Oostduitse Zwickau. De Oost- Duitsers moesten wel geduld hebben: de levertijd lag gemiddeld boven de tien jaar. Op de foto een Trabi in Combi-uitvoering uit de laatste periode. FOTO PATRICK VAN DEN HURK Neder landers hebben steeds meer geld over voor een fiets. Duurdere fietsen, in de prijs klasse van 1.000 tot 2.000 gulden, zijn zeer in trek. Fietsenfabriek Ga zelle in Dieren, waar voornamelijk fietsen worden ge maakt voor Neder land, België en het vlakke deel van Duitsland, ziet nog geen verzadiging van de markt, terwijl iedereen toch onder hand wel een fiets heeft. ,,Er zijn nu zo'n 16,7 miljoen fietsen in Nederland, dus ieder een zou een fiets kunnen heb ben," zegt commercieel direc teur van Gazelle A.van Dier- men, „Ondefzocht is dat van dat aantal 1,2 miljoen fietsen nooit gebruikt worden. Per jaar komen er 1,1 miljoen fietsen bij, dus de markt blijkt nog lang niet verzadigd. Onze verkopen stijgen vijf procent per jaar. Fietsen gaan heel lang mee. Ga zelle geeft tien jaar garantie op frames en voorvorken. Toch is men nu geneigd om een goede fiets sneller in te ruilen voor een nieuwe, want de inruil- waarde is hoog. Daarbij komt dat de consument steeds meer over heeft voor een goede fiets. Sky Drive: nieuw type stadsfiets met afwijkend aluminium frame, ingebouwde remmen en versnel lingen voor 1.499 gulden. FOTO GAZELLE Het is niet meer zo dat mensen gaan fietsen als ze over minder geld beschikken. Nu het ver trouwen in de economie groot is, wil men graag gezien worden met een dure fiets." Gazelle houdt de golfbewegin gen op de fietsmarkt scherp in de gaten. Rond 1980 reden de Nederlanders vooraan in de Tour de France en prompt wil de iedereen een racefiets. In 1986 kwam de ATB of moun tainbike opzetten. Die zorgde voor een oppepper van de hele fietsbranche met frisse fietsmo- dellen en nieuwe technieken. Grappig is dat later de verplich ting tot zijreflectie mensen naar de fietsenwinkels lokte en aan zette tot het kopen van een nieuw model. Een paar jaar ge leden was de hybride fiets het nieuwste van het nieuwste: een kruising tussen de robuuste ATB en de verfijnde rand- onneur voor lan ge afstanden. Een fiets met alles er op en eraan. Van Diermen: „Die markt zakt nu wat in. De consu ment wil weer iets an ders en dat is de sportieve stadsfiets. Geen kwetsbare de- railleur en open ketting, maar onderhoudsvrij met gesloten remsysteem en naafversnellin- gen. Het is een comfortabele fiets waar wij de nieuwste snuf jes op kunnen monteren zoals een automatische versnelling van Shimano." Nog maar twee procent van de consumenten Ml een echte ra cefiets en iets meer dan de helft wil een comfortabele fiets met gesloten kettingkast. Gazelle baseert daarop de toekomst plannen. Er wordt hard gewerkt om op de FietsRAI in maart een revolutionaire vouwfiets te pre senteren, die makkelijk mee te nemen is in auto, bus of trein. Bovendien is vering niet langer exclusief voor dure modellen. De gewone fiets met verend voor- en achterwiel komt eraan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21