eiden Regio r— Klerks: het woord is aan de gemeente L lok het water van Leiden is een monument' Nieuwbouw Zorg en Zekerheid ae-Bo: rage met dank aan Oprah Tl KI BAD OPEN duinreü Pamflet tegen fusieplan schokt WBL-voorzitter linen mishandelen Oegstgeestenaar S. Een 17-jarige Oegstgeestenaar is gisteravond op de An- Duycklaan, vlakbij de Leidse Hout, door twee mannen indeld. De jongen stond op straat een sigaretje te roken, lij zonder enige aanleiding slagen en schoppen kreeg. Zo hij onder meer een dreun met een bromfietshelm. Zijn in die tussenbeide wilde komen, liep ook klappen op. den krijgt hoog bezoek uit Juigalpa Leiden krijgt volgende week bezoek uit Juigalpa, de Ni- iaanse zusterstad. Doel van de komst van de delegatie uit i-Amerika is te leren hoe Juigalpa het innen van de hui- lasting kan verbeteren. Het bezoek valt onder het Munici- anagement Training Programme. Dat trainingsprogram ma georganiseerd door de VNG en betaald door het mi- e van ontwikkelingssamenwerking. Behalve uit Juigalpa nog meer delegaties uit Nicaragua af naar Nederland. Er- Ie Castilla, raadslid, projectleider strategische planning en eur van een dependance van de universiteit, en Rafael La- jHief van het kadaster, blijven vijf dagen. De gemeente ■erru Hoogleraar orthopedagogiek I. van Berckelaer houdt op iagavond 22 november in het Da Vinei College aan de Ka- lat 7 in Leiden een lezing over hulp aan autistische kinde- j vertelt hoe een autistische stoornis kan worden her- hoe ouders er mee kunnen omgaan en wat daarbij de rol het onderwijs en de hulpverlening. De thema-avond, die .00 uur begint, wordt georganiseerd door Balans, de lan- vereniging voor ontwikkeling, gedrags- en leerproble- Toegang voor leden: 7.50 en voor niet-leden 10 gulden, il komen, moet zich van tevoren aanmelden bij I. Imt- )71-3617624 of M. Claassens: 036-5329998. len moet langer wachten op sint Sinterklaas komt morgen in Nederland aan maar pas •ek later zet hij voet op Leidse bodem. Op zaterdag 20 no- ir arriveert de goedheiligman met de grote pakjesboot en L-na volg om 12.00 op de Beestenmarkt. Vervolgens maken de i zijn honderd pieten onder muzikale begeleiding een <-« t door de stad. Vanaf 14.30 uur ontvangt Sint Nicolaas alle en op de Beestenmarkt. ia-avond autistische kinderen elstad wil met nieuwe plannen meer watertoeristen lokken .^r - 3^- -JÊF - -j leiden Nog niet zo lang geleden lag er een groot gapend gat daar aan juni 2000 wordt opgeleverd. In het gebouw, dat overigens een adres de Plesmanlaan achter Holiday Inn. Een half jaar later is uit die put bij krijgt aan de Haagse Schouwweg, krijgen zeshonderd medewerkers de afrit van de rijksweg A44 een gebouw van inmiddels acht verdie- van Zorg en Zekerheid een werkplek. De huidige onderkomens aan het pingen verrezen. Kanaalpark en het Schuttersveld worden verhuurd. Het gaat hier om het nieuwe kantoor van Zorg en Zekerheid dat in foto wim dijkman can een prachtige pleisterplaats zijn voor irtoerist. Maar dan moet er nog wel veel ren. Met een opgefriste en uitgebreide Gsnhaven alleen is de stad er niet. Ambte- es de Mooij stort zich sinds een aantal n vol enthousiasme op het Actieplan Wa- me, dat nog dit jaar af moet zijn. Op de van de voltooiing daarvan licht De Mooij ;n tipje van de sluier op. lollandse Plassengebied heeft ongekende INlkheden, vinden onder meer provincie en den, dat zichzelf ziet als een belangrijk nt van waterwegen in dat gebied, sluit Igraag aan bij de ontwikkelingen in het Hart tussen Dordrecht en Amsterdam, llen ons profileren als transitopunf'al- Mooij. „Hier afmeren en hup, de stad in. aan een van de belangrijke noord- utes van Nederland. Over de Vliet en de Kaag komen per jaar 20.000 plezier en. Samen met Den Haag willen we daarom ook de Vliet als vaarroute aantrekkelijker maken." Daarvoor moet de infrastructuur van de Leidse wateren grondig verbeterd worden. Leiden is te veel een knelpunt, en moet een aantrekkelijk knooppunt worden. De watertoerist moet ook eens flink worden wakker geschud, stelt De Mooij, want een imago van watersportstad heeft Leiden niet. Ook het plassengebied staat niet di rect bekend als aantrekkelijk vaargebied. „Zuid- Holland heeft echt veel vaarwater. Toch denkt ie dereen bij watertoerisme als eerste aan Friesland en Zeeland." „Water is een heel belangrijk wapen voor het versterken van het toerisme en de economie. We hebben de kerken en de hofjes maar ook het wa ter is een monument. Het water krijgt steeds meer een pleinfunctie. Deqk ook maar aan de terrasboten. Er moet dus een wervend verhaal over Leiden in de wateralmanak. We moeten op het internet." De almanak is als de bijbel voor de watertoerist. Met alleen een flinke promotiecam pagne is Leiden niet klaar, beseft De Mooij. Lei den moet de zeilende of gemotoriseerde toerist ook het nodige te bieden hebben. Wat zoal, dat komt in het actieplan te staan. De Mooij onthult: er komen meer aanlegplaatsen. De oostelijke passantenhaven wordt verder uitgebreid en mooier gemaakt. Ook moet de (kleine) haven bij de Beesten markt in gebruik worden genomen. De gemeente dient dan wel enkele nare obstakels uit de weg te ruimen. De aanvoerroute naar het westelijk deel van het centrum vanuit de Kagerplassen, wordt als eerste verbeterd. Leiden hoogt enkele brug gen op. „Het simpelweg ophogen van de brug gen is het natuurlijk niet. Dat is maar één kant van het verhaal. We gaan ook meer activiteiten op en rond het water organiseren." Als voorbeel den noemt de ambtenaar watertaxi's, het Week end van het Water, de Monumentendag, het ver huren van watertaxi's (bijvoorbeeld bij de Zijl poort) en het laten varen van waterbussen, char- terboten, over de Singels. De gemeente heeft bovendien zijn zinnen ge zet op een goede vaarroute vanuit het zuiden en westen naar het westelijke deel van de binnen stad. Om dat voor elkaar te krijgen zijn onder- erika is het leven soms Schrijf een boek, zorg >rah Winfrey het onder rijgt en hoop dat ze er in nmens populaire tv-pro- na iets positiefs over zegt. e dat, dan is instant-suc- het grote publiek verze- n daarmee je kossie ge- Je bent, net als zij al heel fjijjfc, in één klap multimiljo- UZ e hoeft nooit meer te n. Dat alle andere critici 96f)oek helemaal niks vin- ïaakt niet uit. Oprah's ig legt toevallig veel meer ht in de schaal, je kunt helemaal niet /en, werp je tegen. Geen Zoek een originele invals- n de fitness-business, at Oprah de video van nspanningen onder ogen en hoop dat ze er een van iaat zien in haar pro- a. Gebeurt dat, dan is verzekerd. Want wat doet is goed. Ook jij wordt dus in korte tijd héél rijk. Ook jij hoeft nooit meer een poot uit te steken. Dat doen anderen wel voor je. Enigszins gechargeerd denkt u, dit bovenstaande? Werkt zo'n kruiwagen daar dan zo gemak kelijk? Jazeker. Neem bijvoor beeld Billy Blanks. Deze Ameri kaan verdiende ooit zijn boter ham met het acteren in vooral matige B-films. Hij was daar naast wél een topper in Ooster se vechtsporten als karate en taekwondo. Bedacht dat als je bepaalde trap-elementen van deze Koreaanse vechtsport toe voegde aan sommige stoot-be- wegingen uit het boksen en dat vervolgens vermengde met ae robics en de hele mixture dan op muziek zette, het resultaat daarvan misschien wel aardig zou zijn om eens aan Oprah te tonen. Dat nu had brother Billy goed gezien. Oprah, gewichts- en ge- zondheidsfreak pur sang, velde De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. op tv een positief oordeel over het Tae-Bo. Dat op zich was ge noeg om miljoenen van zijn vi deo's te verkopen. Maar Blanks kreeg daarnaast ook nog eens bijval voor zijn work-out van Hollywood-sterren als Brooke Shields, Ryan O'Neal en Magic Johnson. Daarmee was een re gelrechte hype geboren. Tae-Bo is een rage. En het heeft even geduurd, maar sinds kort ook hier. En hier ook om te blijven, hoopt Bumy Martijn. Net als steps, aerobics, sculpting en al die andere vormen van body training die ooit kwamen over waaien uit fitnessgek Amerika. ,Want Tae-Bo is leuk, Tae-Bo is afwisselend, Tae-Bo verbetert conditie en lenigheid", somt de Leidenaar snel een paar voor delen op. „Plus, Tae-Bo is nieuw. En het is altijd aardig om weer eens wat nieuws te kunnen brengen. Bumy, het moge duidelijk zijn, preekt voor eigen parochie, in casu het Zweiland Sportcen trum. Sinds twee jaar zwaait hij daar de scepter in het voorma lige instructiebad dat is omge bouwd tot een fraaie fitness ruimte. Samen met Ineke Me- kenkamp en instructrices als Corrine en Maria richt Martijn zich op de jeugd van 25 tot 60 die komen óf voor herstel trai ning („We krijgen veel doorver wijzingen uit de medische we reld")'óf gewoon lekker willen werken aan het lichaam. „Machotypes of bodybuilders zie je hier niet. De drempel is laag, de sfeer vooral relaxed." Voor Bumy Martijn is het Tae- Bo een geschenk uit de hemel. Met zijn achtergrond als kara- teka en zijn ervaring met Thai- boxing past het concept van Blanks hem als een fluwelen handschoen: het is voor hem als leraar op maat gemaakt. Maar Oprah mag het dan nog Bumy Martijn: „Het is altijd aardig om weer eens wat nieuws te kunnen brengen." zo mooi vinden - wat maakt Tae-Bo nu tot een rage, óók bij hem in het Zweiland waar in middels zo'n honderd man en vrouw deze mix van sport en ballet groepsgewijs beoefenen? „Je kunt je er helemaal in uitle ven. Je kunt je agressie er in kwijt. Je concentratie en tech niek verbetert zienderogen. Je snelheid en conditie ook. Het geeft zelfvertrouwen, je wint aan innerlijke kracht. Het is compleet." En gevaarlijk, is het schijnge vecht dat ook? „Niet als het on der goede begeleiding gebeurt. Wél als je maar in de wilde weg schopt en trapt. Of te snel re sultaat wilt boeken. Dat kost je je knie, je elleboog, je mg. Het is de bedoeling om hier fit te worden. Niet om blessures op te lopen. Ik ben dan ook trots dat ik sinds kort docenten train. Ja, ik onderwijs collega's van andere centra in het Tae- Bo. Of ik mezelf op die manier het brood uit de mond stoot? Ach, dat geloof ik niet zo. Ieder heeft zo zijn klanten, zijn eigen sfeer. Ik doe het uit liefde voor het vak." Waterpodium (2) Leo Meijer, ooit gemeenteamb tenaar, reageerde op het ver haal over het waterpodium bij Annie's Verjaardag. Hij werd daarin opgevoerd als bedenker van de prijsvraag wie ontwerpt het mooiste waterpodium? De 'tekenwedstrijd' speelde in 1993 en zou toentertijd één ton hebben gekost, volgens Jan Lange, eigenaar van Annie's. 'In uw beschrijving van de prijsvraag Waterpodium Waar heen? geeft u mij te veel eer', schrijft Meijer. 'Toegegeven mijn woordkeus was dubieus want er was geen prijs. Maar honderdduizend gulden uitge ven, is me echt niet gelukt. De leioen ad van kaam handelingen nodig met de NS. Die regelen nog altijd de bediening van de spoorbrug over de Rijn (tussen de Haagweg en de Morsweg) en dat is Leiden een doorn in het oog. De brug kan alleen op vooraf besproken tijden open, en ook nog eens beperkt. Wie er door wil, moet een dag van tevoren bellen. Dat schrikt de watertoerist af, zegt De Mooij. „De NS doen er nu moeilijk over. Toch gaan we proberen de bediening in handen te krijgen." Dat is de provincie ook gelukt bij de spoorbrug over de Vliet, dus hij ziet het probleem niet zo. Het alternatief, van de Oude Singel een doorvaarbare route maken (tussen de Haven en de Beestenmarkt)is overwogen maar nochthans te duur bevonden. Met het actieplan kan Leiden tien jaar vooruit. Volgend jaar onderzoekt Leiden waarom mensen in een boot de stad aandoen. „We weten dat ze uit Nederland en uit Duitsland komen, maar in feite niet waarom ze naar Leiden komen. Het is heel belangrijk om te weten wat ze hier willen doen en wat ze zoeken. Daarmee kunnen we weer meer toeristen naar Leiden trekken." Leiden Promotie zoekt niet naar alternatieven Voorzitter Kees Klerks van Leiden Promotie/VW weigert op zoek te gaan naar alternatieve plaatsen voor het Rem- brandt-kenniscentrum, nu dat niet in de Zeevaartschool kan komen. Die suggestie van wethouder Melanie Schultz wijst hij resoluut van de hand. ,,De gemeente komt nu zelf maar over de brug met alternatieven. Ik heb mijn zegje gezegd." gaan met het advocatenkantoor Geelkerken Linskens, aan wie de Zeevaartschool blijkens ou de afspraken straks toevalt? „Je bedoelt om hen te bewegen naar een andere locatie uit te zien? Nee. Daar zijn wij niet voor. Weliswaar vind ik het bij zonder vreemd dat er blijkbaar opties bestaan die in 1995 zijn neergelegd en vijf jaar later pas worden gelicht, maar goed, als dat de stijl van de gemeente is. In de zakenwereld komt zoiets in elk geval niet voor. Dan praat je over een optie van één, hoog uit twee maanden. Geelkerken valt weinig te verwijten. De ge meente des te meer. Door be paalde uitspraken ben ik toch op het verkeerde been gezet. Ze hadden meteen moeten zeg gen: dat pand is niet vrij. Kijk, dan weet je meteen waar je aan toe bent." Het Boerhaave College, de Stadstimmerwerf, de Mor- spoort, zijn dat nog opties? „Wij van Leiden Promotie/VW doen er in deze voorlopig het zwijgen toe. Wethouder Schultz repte gisteren in deze krant over an dere mogelijkheden en locaties. Ik hoor het wel. Ik zoek nergens naar. Laat zij maar zoeken." Trekt Kees Klerks zijn conclu sies uit dit alles? „Nee hoor, ik gooi heus niet bij de eerste de beste tegenvaller mijn kop in de wind. Ik wil me inzetten voor deze prachtige stad. Ik krijg al leen wel snel de indruk (IQerks is als voorzitter van Leiden Pro motie/VW nog maar net be gonnen red.) dat mensen zich afvragen: 'waar bemoeit die go zer zich mee?' Die aparte ko ninkrijkjes waarover ik repte bij mijn aantreden, die bestaan echt. Willen we in Leiden wat bereiken, bijvoorbeeld met Rembrandt, dan moeten we de handen ineenslaan. En niet al lemaal voor ons eigen belang opkomen." De wethouders Schultz en Pechtold waren vanochtend niet bereikbaar voor commen taar. Een etmaal na zijn botsing met twee wethouders en het defini tief 'nee' over de Zeevaart school is Kees Klerks niet langer boos, maar vooral teleurgesteld in het stadsbestuur. Dat wil niet zeggen dat de voorzitter van de Stichting Leiden Promotie/VW zijn verkreukte plannen over het Rembrandtkwartier toch maar weer uit de prullenbak vist en op zoek gaat naar alter natieve mogelijkheden. Leiden Promotie houdt on veranderd vast aan de Zeevaart school als het gebouw waarom het bij de inrichting van een Rembrandtkwartier allemaal draait. „Dat gebouw is absoluut cruciaal in de plannen. Uiter aard wat de ligging betreft, want de schilder is om de hoek geboren. Maar daarnaast qua mogelijkheden. Als je Rem brandt bij de viering van zijn 400ste geboortedag in 2006 ook echt naar Leiden wilt terug brengen, dan moet je dat goed doen. Dat moet niveau en uit straling hebben. Dat moet na tionale allure krijgen. Zeker we ten, daar zit goud in. Enfin, dat heb ik ze op het stadhuis ook zo verteld." Van uitwijken naar een ande re locatie wil Klerks vooralsnog niet weten. „Nee. Want dan doe je meteen water bij de wijn. Dan wordt het hele plan een schertsvertoning. Zo van: ach, Leiden doet ook nog wat aan Rembrandt. Dat doen ze niet alleen een beetje laat, maar bo vendien ook halfslachtig. Dan krijg je dat idee van zo'n ver edeld standbeeld. Wat dat be treft kunnen we lering trekken uit het verleden. Van dat half- half-gedoe moeten we onder hand af. Iedereen is het er on derhand overeens dat we iets met onze beroemde zoon moe ten doen. Nou, zeg ik, doe het dan goed." Heeft de voorzitter van lei den Promotie/VW nog overwo gen om zelf een gesprek aan te Lezing hart- en vaatziekten bij diabetes legezaal 1 van het LUMC een lezing met als thema: 'Hart- en vaatziekten: en hoe zit het nu met bewegen?' De lezing begint om 20.00 uur en wordt georga niseerd door de Diabetes Ver eniging Nederland. De toegang is gratis. Zes van de tien Nederlanders met diabetes overlijdt aan hart en vaatziekten. Cardioloog A. de Rotte en fysiotherapeut C. Hoogenboom houden daarom op dinsdag 16 november in col- KOM NU EN GENIETVAN DE SPETTERENDE ATTRACTIES IN TROPISCHE TEMPERATUREN! foto mark lamers schetsjes kwamen van colle ga's: één werd belangeloos in gezonden door wijlen architect Koos Barendse. De enige kos ten waren een gevouwen A3- folder met paarse steunkleur- tjes in een oplage van een paar honderd exemplaren. Dus veel verder dan duizend gulden ben ik niet gekomen. Ik vermoed dat dit buiten uw gebruikelijke overdrijvingsmarge valt. Bij zo veel schaalvergroting zou uw Steen niet meer in de Bree straat passen'. Mooi geschreven, Leo. Mis schien heeft Jan Lange enigs zins overdreven als hij over honderdduizend gulden praat. Maar hooguit duizend piek lijkt daarentegen wel aan de hele la ge kant. Zeker als je bedenkt hoeveel manuren er in het pro ject zijn gaan zitten. ad van kaam eric jan berendsen leiden ruud sep Voorkom dat de woning bouwvereniging Leiden (WBL) fuseert met de Arnhems/Nij meegse woonstichting Por taal, weer economische vluch telingen uit Leiden en 'hoed u voor de plaatselijke pers'. Dat is kortweg de strekking van een pamflet dat de afgelopen dagen huis aan huis is ver spreid in de Zeeheldenbuurt. Het pamflet, ondertekend met 'verontruste leden en bewo ners' is een reactie op de fu siebesprekingen van WBL en Portaal waarover de algemene vergadering van de woning bouwvereniging deze maand een definitief besluit moet ne men. WBL-voorzitter Theo van der Lans reageert aangeslagen wanneer hij geconfronteerd wordt met het anonieme rondschrijven. „Ik kan alleen maar zeggen dat ik hier heel verdrietig van word. Het doet heel erg zeer om te ervaren dat onze leden blijkbaar brie ven schrijven die nog het meest lijken op verkiezings propaganda van de CD", al dus Van der Lans. De algemene vergadering van de WBL komt volgende week woensdag weer bij el kaar om de toekomstige sa menwerking van de gefuseer de corporatie met de huur dersbelangenvereniging te be spreken. Op 30 november moeten de leden een besluit nemen over de fusie. Daar voor is het onder andere no dig dat zij instemmen met het voorstel om de huidige vereni ging om te vormen in een stichting.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13