Herbaria werpen stoffig imago af Rijp en Groen Composteren f Bedreigde Tibetaanse antilope verandert in sjaal VRIJDAG 12 NOVEMBER 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA GREET BUCHNER Onze welvarende samenle ving weet zich geen raad met de steeds hoger wor dende berg afval. Nu kun nen wij zelf die berg een stuk kleiner maken als we over een tuin beschikken, mits we maar bereid zijn om de handjes te laten wapperen. Dat doen we dan door zelf compost te maken, een werkje dat ook in de kleinste tuin lukt, zonder gezeur over slechte reuk of ongedierte. Het is gewoon een kwestie van je houden aan de meest elemen taire regels van het composte ren. De eerste regel luidt: nimmer ook maar de Vu» tun kleinste resten postbi gekookt voedsel 3002 PA H of stukken brood op de compost, evenmin als botten, visgra ten en dergelijke. Dat is vragen om moeilijkheden, eierdoppen daarentegen mogen er weer best op. Het overgrote deel van de com post bestaat uit niet ge kookt organisch afval en laat dat nu veel meer dan de helft van onze totale af val uitmaken. We verminderen dus met het zelf maken van com post de helft van de afval berg. Bovendien kunnen we onze tuin, na compos teren, verrijken met een prima humusrijke meststof die we altijd bij de hand hebben en waarvan we ze ker weten dat er geen scha delijke stoffen, zoals bij voorbeeld zware metalen in liefst zo klein mogelijk ge maakt. Hoe kleiner de de len, des te eerder vercom- posteerd. Alle blad mag er op, ook eikenbad, mits ge mengd met ander afval. Al leen notenblad beter niet. Dat brengen we aan tussen de struiken waar het de groei van onkruid mooi te genhoudt. Grasmaaisel, nu niet interessant, maar in het voor jaar des te meer, wordt eerst wat ge droogd zodat het niet aan elkaar kan koeken dan wel ge mengd met ander tuinafvaLAls de eerste laag twintig centimeter dik is, wordt deze mooi horizontaal ge maakt en dan afge dekt met een dun laagje gewone 't<* tuinaarde. Daarin "07 zitten de micro or- arlem ganismen die uit eindelijk het werk moeten doen. De meesten strooien nog een dun laagje kalk over de aarde, al staat dit op gronden die een ho ge Ph (zuurgraad) hebben ter discussie. Maar de meeste tuinen hebben een lage Ph en zijn dus licht zuur. Dan komt kalk van pas. Na het laagje aarde en kalk komt er weer een twintig centimeter dikke laag afval, weer horizontaal afgewerkt en zo gaan we door tot de hoop rond anderhalve me ter hoog is. Dat duurt lan ger dan we denken, want zodra we met de compost- hoop begonnen zijn begint te vertering en zakt de hoop in. Hebben we de an derhalve meter bereikt dan kunnen we af gaan dekken zitten. Niets dan winstpun ten dus. Al blijft voor velen het probleem van het lelij ke gezicht. Dat is tegen woordig geen punt meer. Er zijn compostvaten in al le kleuren en maten in de handel al kan men ook, zo als in de goede oude tijd een paar planken aanbren gen om de afvalberg uit het zicht te houden. Achter een groen blijvende struik gaat het trouwens ook prima. Het is met het zelf compos teren, zoals met alles: waar een wil is is een weg.We doen het dus en zoeken een verborgen plaatsje in de halfschaduw. Daar spit ten we de grond eerst goed los en daarna gaat er de eerste laag tuinafval op, met blad of ander orga nisch spul. Midzomer, dat lijkt lang weg, maar dan zijn we ook bezig met com posteren, bij droogte nat houden en als de hoop flink is ingezakt, omzetten zodat het buitenste binnen in komt. Nu nog een lijst van com posteerbaar spul: alle afval uit de tuin behalve worte lonkruiden, rauw afval uit de keuken, papieren zak doeken, theeblaadjes kof fiedik, verlepte bloemen en kamerplanten, schillen van fruit (geen citrus), aardap pelschillen, mest van huis dieren gemengd met turf maar geen kattenbakvul ling. En nu aan de slag en veel succes ermee! Met deze website lopen we in de wereld voorop HENK HELLEMA Na heel veel vijven en zessen heeft de overheid met een fi nanciële bijdrage van twee mil joen gulden per jaar het voort bestaan van de universitaire herbaria in Leiden, Utrecht en Wageningen veilig gesteld. Voorwaarde was de samen smelting van de drie herbaria in één overkoepelende organisa tie. Nederland heeft nu dus een Nationaal Herbarium. Het leven van de Nederlandse herbaria hing geruime tijd aan een zijden draadje. Er moest fors worden bezuinigd. Ook in Leiden. In zijn ijver de geld kraan dicht te draaien meende het bestuur van de faculteit Wiskunde en Natuurweten schappen in 1993, dat het (we tenschappelijk) beheer van col lecties niet tot de kerntaken van de universiteit behoorde. ,,We moesten 60 procent bezuini gen. Absoluut niet acceptabel," zegt prof. P. (Pieter) Baas, hoogleraar plantensystematiek, wetenschappelijk directeur van het Leidse Herbarium en sinds kort van het Nationaal Herbari um. De vakgroep plantensyste matiek ging in de tegenaanval en hield de bestuurders voor, dat de studie van de diversiteit in het plantenrijk geen be staansgrond had zonder herba rium en hortus. De Leidse universiteit bleek niet ongevoelig voor de argumen ten, maar vond dat het belang van het herbarium en de hortus boven dat van de universiteit uitging en betrok de overheid erbij. Niet zonder de nodige in spanningen verkreeg men ook de steun van de vorige minister voor Onderwijs en Weten schappen Ritzen, op voorwaar de dat het Leidse herbarium zijn krachten bundelde met die van Utrecht en Wageningen. In september van dit jaar, na zes jaar trekken en duwen, maakte minister Hermans het werk af. Het Nationaal Herbarium krijgt structureel een jaarlijkse bijdra ge van 2 miljoen gulden. ,,Ons werk heeft uiteindelijk erken ning gevonden." Ontdekken, verzamelen, benoe men, classificeren en bewaren van planten blijft een van de kerntaken van het Nationaal Herbarium, zegt Baas. De we tenschappelijk directeur is ech ter allerminst de stoffige deter- mineerder, waarvoor dergelijke biologen nog wel eens worden versleten. Integendeel, hij blijkt dynamisch en troont zijn be zoeker in wervelende sneltrein vaart mee door het zeer moder ne Leidse herbarium, gelegen in het Bio Science Park. Samenwerking Zo'n vier miljoen merendeels gedroogde plantendelen liggen opgeborgen in dozen, opgesta peld in immense ruimten. In de loop van zo'n anderhalfjaar wordt de hele collectie, in een speciale ruimte, gedurende 48 uur aan een temperatuur van min 30 graden Celcius blootge steld. „Bij deze temperatuur legt al het gedierte dat schade aan de collectie kan veroorza ken, het loodje. De oudste ver zameling waarmee het Leidse herbarium in de 16e eeuw is begonnen, verkeert nog steeds in zeer goede staat." De financiële steun voor het Nationaal Herbarium biedt de mogelijkheid de vergrijzende staf te 'verversen'. Betekent ook een versterking van de - in ver gelijking met Leiden - kleinere herbaria van Utrecht en Wage ningen, waar door bezuinigin gen jaren geleden de broekriem flink moest worden aange haald. „De drie herbaria vullen elkaar zeer goed aan. Leiden is gespecialiseerd in Nederland en omringend Europa en in Zuid- oost-Azië, Utrecht in Latijns- Amerika en Wageningen in tro pisch Afrika." Natuurlijk be stond er al langer samenwer king tussen de drie herbaria, zegt Baas. „Die samenwer king zal nu intensiever worden." Expedities vullen-de herbaria nog steeds aan. Maar thuis valt er nog genoeg te doen. „Heel veel verzameld materiaal wacht nog op een kritische, wetenschap pelijke analyse. Het is kortzichtig te denken dat op herbaria geen toegepast on derzoek wordt gedaan, stelt Baas met nadruk. „Neem het anti-kankermedicijn taxol. Ooit gevonden in een zeer zeldzame taxussoort in Californië. Dus vrijwel niet aan te komen en onbetaalbaar. Dank zij de ken nis van systematici was bekend, dat deze zeldzame soort nauw verwant is aan de huis-tuin-en- keuken taxus (Taxus baccata). Ook deze soort bleek taxol te bevatten, die als leverancier kon worden aangeboord." Een ander voorbeeld. „Onder zoek van een gjpoot aantal plan- tenstoffen op het Amerikaanse Nationale Kankerinsti tuut had uitgewezen dat een niet-ge- determi- neerde soort van Een gedroogd deel van de Pistacia Terebinthus, afkomstig uit het Midden-Oosten, rond 1560 ver zameld. Deze grote struik is nauw verwant aan de leveranciers van de populaire pistache-nootjes. foto gpd het geslacht Callophylum een stof bevatte, die in de reageer buis de vermeerdering van het aidsvirus remde. Veelbelovend. Men wilde daarom meer van die stof hebben en ging terug naai- de plek in een bos waar de plant gevonden was. Het bos bleek gekapt. De Callophylum- soort bleek echter wel in een herbarium voor te komen. Men is toen naar nauw verwante soorten gaan zoeken, eerst in het herbarium en later ook in het veld. De stof bevindt zich nu in de testfase." DNA-onderzoek Een gedroogd exemplaar, loep en determineertabellen vormen nog steeds de basis van de plantensystematiek. Dat wil echter niet zeggen, dat men zich afsluit voor de moderne ontwikkelingen binnen de bio logische wetenschap. Verwant schappen worden, wanneer mogelijk met gekweekte plan ten uit de Hortus, ook nage gaan via de DNA-technologie, waarbij de basenvolgorde van bepaalde genen in verwant ge achte planten met elkaar wor den vergeleken. Het Leidse her barium heeft een bijdrage gele verd aan de discussie over de risico's van genetisch verander de cultuurplanten voor de wil de flora. Maatschappelijk relevant on derzoek is gedaan naar de mo gelijkheden van duurzame ex ploitatie van lokale houtsoorten in het oosten van Kalimantan (het voormalige Borneo), in plaats van de monocultuur plantages met ingevoerde rub ber- en oliepalmen die Baas ty peert als 'een ecologische gru wel'. Dankbaar wordt gebruik gemaakt van de mogelijkheden die de computer biedt om - met een subsidie van de Nederland se Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek NWO - de Nederlandse plantencollec- ties te digitaliseren. Het vorige maand uitgekomen rapport van een visitatiecom missie van de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten (VSNU) bestem pelt het onderzoek in de plan tensystematiek aan de drie uni versiteiten als redelijk goed tot uitmuntend. Het Nationaal Herbarium is, net zoals de drie afzonderlijke herbaria dat waren, geen ivoren toren. Met de hulp van een groot aantal amateur-botanici verenigd in de stichting Floris- tisch Onderzoek Nederland (Floron) wordt de verspreiding van zo'n 1400 plantensoorten nauwkeurig in de gaten gehou den. Het heeft ook een eigen website (www.nhn.leidenuni- v.nl) waarop nu al zo'n 50.000 planten - met afbeelding - van de totale verzameling van bijna zes miljoen te vinden zijn. gezellige groen-blijvers voor balkon, terras, patio en tuin, te kust en te keur bij: Sarde»-ce«tre Bsloemendaal bv. rijksstraatweg wassenaar Jagers, vissers en ruiters bukken niet graag om hun laai (e uit te trekken. Daarvoor gebruiken ze liever een zogenoc de laarzenknecht. Hierbij moet de laars in een speciale voetopening worden vastgeklemd waarna met enigszin la rechte rug het been uit het schoeisel is te trekken. Laarz knechten zien er vrijwel allemaal hetzelfde uit, maar de Engeland overgewaaide 'Bootmaster' is anders. Om het gelse en chique karakter te onderstrepen, is dit beukenl ten exemplaar met de hand gemaakt. Bovendien zit er c de voetopening suèdestof die de laars tegen krassen be schermt. De Bootmaster kost exclusief verzendkosten 1 gulden. Info: Esborn Internationaal BV, Wassenaar, 070 5113982. Droomplanten De 1200 besproken plantensoorten in het boek 'Meer Droomplanten' zijn planten waarvan een echte tuinlief ber die van de natuur houdt en het gebruik van gif mijt lange tijd plezier kan hebben. De twee auteurs baseren kennis op jarenlange ervaring met deze planten die teg e ons klimaat kunnen. Dat alleen al is een verademing ni planten - ook die verre van winterhard zijn - onder het to 'blijvend' aangeprezen en verkocht worden. Hoewel na alle besproken soorten, vaste planten zijn, is een kle deel van de ruimte vrijgehouden voor laagblijvende hei tertjes en zichzelf gretig uitzaaiende een- en tweejarige De vele kleurenfoto's maakt het herkennen gemakkelijl [L bij de beschrijving is steeds hoogte, kleur en standplaat !s: ten opzichte van de zon aangegeven. Een mooi boek vc 3n iedere ware tuin- en natuurliefhebber. (G.B.) Shahtoosh is wol van een bijzondere fijne soort; de chique sjaals, of omslagdoeken, zijn zacht als de huid van een baby. foto gpd Al vele eeuwen lang maakt shahtoosh, de fijne wolsoort van de Tibetaanse antilo pe in India deel uit van de bruidsschat. Zonder dat de chiroe, of Tibetaanse anti lope, er voor zijn overleven veel hinder van ondervond. Maar nu in de rest van de wereld - de jetset - de omslagdoeken heeft ontdekt en bereid is daarvoor goud geld (tot enkele duizenden guldens per stuk) te betalen, loopt het volgens het in ternationale Wereld Natuur Fonds (WNF) en het International Fund for Animal Welfare (IFAW) de spuigaten uit. Ondanks een internationaal verbod op de handel in shahtoosh is de drang voor de stropers om geld te verdienen te groot. De wol bemachtigen zonder het dier te doden gaat niet: de antilope is zo schuw, dat het bijna onmogelijk is hem te van gen. Met automatische wapens worden daarom hele kudden weggemaaid. De dieren worden ook wel gevangen in klemvallen en vervolgens gedood; chi- roes scheren of de wol eenvoudigweg te plukken, schijnt onmogelijk te zijn. Volgens de Wildlife Society of India kost het drie tot vijf dieren om de driehon derd tot zeshonderd gram ruwe wol te verkrijgen die nodig is om één sjaal te maken. En dr. William Bleisch van de China Exploration en Research Society telde de afgelopen zomer in het Chinese natuurreservaat Arjin Shan meer dan ne genhonderd gevilde chiroes, waaronder veel drachtige wijfjes. In India en China en ook in Nepal is de handel in shahtoosh verboden; de chiroe, ook wel orongo geheten, staat al sinds twintig jaar op de zwarte lijst van het Verdrag van Washington (Cites), dat de interna tionale handel in bedreigde dier- en plantensoorten aan banden legt. Hoe de belangstelling in de westerse we reld (en dan vooral in modecentra als Parijs, Londen, Milaan en Madrid) pre cies gewekt werd, is onduidelijk. Wel duidelijk is volgens WWF en IFAW dat de stroperij sinds de jaren tachtig een enor me vlucht heeft genomen, mogelijk tot 20.000 dieren per jaar, een schatting die berust op het aantal in beslag genomen huiden, op de geconfisqueerde wol en op de gevonden karkassen. Van de ongeveer een miljoen Tibetaanse antilopen die er rond de eeuwwisseling nog op de uitgestrekte hoogvlaktes van Tibet en omstreken leefden, zouden er nu nog minder dan 75.000 over zijn. Recent onderzoek door Traffic (een soort opsporingsprogramma van WWF en de World Conservation Union) bracht aan het licht dat alle smokkelroutes leiden naar de befaamde kasjmierwevers in de Indiase staat Jammu en Kasjmier, toeval lig ook de enige staat die door de natio nale regering van het handelverbod is uitgezonderd. De wevers van kasjmier (de wol van de kasjmiergeit) zelf gaan dus vrijuit, maar wie hen van over de grens van shahtoosh voorziet, of wie de sjaals exporteert, is strafbaar. Onaantastbaar Tot voor kort werd de handel in India en Nepal en ook in Hongkong nogal open lijk bedreven. Handelaren voelden zich veilig en onaantastbaar, achter hun ar gument dat hun shahtoosh afkomstig was van de dons van de 'toosh'-vogel, die niet eens bestaat, of achter de bewe ring dat de Tibetaanse antilopen worden gedood om uit hun hoorns Chine dicijnen te kunnen bereiden. De dan slechts een nevenproduct zij gens het WWF is het echter net a om, en van de hoorns zouden ge dicijnen gemaakt worden, maar ringen. Pas begin dit jaar werd voor het e >2. handelaar in shahtoosh veroorde )s daarvoor was het voor de openba 10 klagers onmogelijk om te bewijze de wol afkomstig was van de chin ;n Maar nu het Amerikaanse Nation and Wildlife Forensics Laborator voor een methode heeft ontwikkf J die maas gedicht. De rechtbank' deelde een vrouw, van wie 140 sj beslag werden genomen, tot een waardelijke gevangenisstraf van maanden met een proeftijd van en een boete van 40.000 dollar. o< u E Cryptogram Horizontaal: 1. Van de pijn gaat een varken eraan (4); 4. Griekse letter volgens plan (5); 7. Een leesteken van niets (7); 8. Stelling met veerkracht (3); 9. Gevraagd drinkgerei (3); 10. Omhoog wandelen kan aardig toenemen (7); 12. Heel vlug wordt de richting aangegeven (7). Verticaal: 2. Via u komen we in Zuid-Amerika (4); 3. Die wordt rustig tweemaal geslagen (6); 4. Geen goedkope training voor een atleet (8); 5. Riskant verband (4); 6. Gaat naar beneden tot slot (6); 9. Voor een fuif is het geweldig! (4); 11Soort oorvijg (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Artistiek; 9. veer; 10. aker; 11. on; 12. ora; 14. do; 15. snuif; 17. dot; 19. iet; 21. dra; 22. bra; 23. kei; 25. mud; 27. prima; 30. as; 32. ego; 33. or; 34. mand; 36. snee; 38. proeftuin. VERTICAAL: 1. Avond; 2. ren; 3. te; 4. iron; 5. taai, 6. ik; 7. eed; 8. kroet; 13. rue; 15. strip; 16. firma; 18. ode; 20. eau; 23. kramp; 24. big; 26. doren; 28. rede; 29. most; 31. sar; 33. oei; 35. no; 37. nu. HEINZ J-A-M, &-A J-/J O-V-tc /V-A-A-tf OS /-Af-ZP-C-At-T y-A-A/ SJ-/V-T-£&Ar-L-AAS AC-'J-K-g-AS -A-N-PZ-0+/-P-A-& ■zoa/PA&Z' p/&/A/r&yjr /S ~ro&^ AA-TUD OP ZATS&DAO Ul J-A, M-A-A-& O-Z-r J-A'A /-$ tv /s \A0-aP At £-T £-6 li) /W z.-O-AS£>-A<0 Deftige laarzenknecht Teveel hetzelfde grasland Het verlies aan verscheidenheid in Europese graslanden zorgt uiteindelijk voor een lagere landbouwproductie, w Di het gras levert minder energie op voor de koeien. Daarn is de monocultuur een bedreiging voor een gezond ecos teem. Deze conclusie volgt uit een groot Europees onde zoek waarvan deze week in Science verslag wordt gedaa De helft van het Europese landbouwgebied bestaat uit g land (60 miljoen ha). Dat wordt gebruikt als weiland, ha land of braakgrond. Herstel van de biodiversiteit is nodi om de bestaande hoge productiviteit van het grasland te kunnen handhaven. Zeker als er minder kunstmest en p rii ticiden worden gebruikt. Dat is de boodschap van ruim dertig wetenschappers aan de Europese commissie. Het internationale team stond onder leiding van de Eng man John Lawton van het Centrum voor Populatie in London. „Verlies aan soorten speelt een sleutelrol achteruitgang van ons milieu. Naast morele en esthetist Li motieven om te waken over de biodiversiteit, geven onzi resultaten nu ook wetenschappeüjke motieven", zegt La ton. De uitkomsten bieden volgens de onderzoeker nieu inzichten voor het Europese natuur- en landbouwbeleii Een lagere landbouwproductie is gekoppeld aan verlies verscheidenheid op het platteland. Lawton verklaart dal volgt: „Plantengemeenschappen zijn centrales van kracht, die energie produceren voor de rest van de keten. Uiteindelijk is de mens afhankelijk van wat opbrengen voor onze eigen energie." De gegadigde die zichtbaar aan de kwalificaties voldoet, be proeft de chique laarzen knecht. foto

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10