Schotten betreden hypotheekmarkt Nu gratis drie maanden Girotel. Nu gratis Girobox voor al uw bankzaken. Nu gratis drie maanden creditcard. Gemeenten eisen meer ïld voor Bouwfonds Nu f7,50 bij rirospaarrekening. Economie Camdessus vroegtijdig weg bij IMF Kippenmest als brandstof Honderden banen GAK op de tocht M) Beroep bankovervaller sterft langzaam uit Snelle magneettrein krijgt toch een kans Akkoord joodse polissen al omstreden Nu 10% korting op doorlopende reisverzekering. ketsen fusie kost Unique zes ton erü Het afketsen van de fusie met branchegenoot Brunei ft uitzendbureau Unique zes ton gekost. Desondanks ver- :ht het bedrijf dat de winst per aandeel over heel 1999 20 :r- cent hoger uitkomt. De eerste negen maanden van dit jaar )P1 ;g de winst 29,4 procent naar 47,1 miljoen. Daar moet nog 1,3 miljoen gulden af voor een afschrijving op goodwill voor ele kleine overnames. De omzet voor het hele bedrijf steeg Uo )rocent. Dat kwam mede doordat de cijfers van aanwinsten Telecom Direct, AIP, Job-In Topmen en Lemmens Consul- in de cijfers zijn opgenomen. Op eigen kracht groeide de al- iene uitzendbureaus (Unique, Ad Rem, Shorttrack) meer tien procent, terwijl de markt zes procent groeide. Het aan- vestigingen nam met 19 toe tot 252. ults spoor verkoopt reisbureau jn. De Duitse spoorwegen verkopen hun reisbureau DER het detailhandelsconcern Rewe. De prijs ligt rond de een jard gulden. Voor DER (Deutsches Reisebüro) was ook be stelling van het Britse Airtours en het Zwitserse Kuoni Rei- Het bedrijf heeft 360 vestigingen en ruim 4.300 werkne- rs. DER had vorig jaar een omzet van 5,8 miljard gulden en is jmee de op drie na grootste reisorganisatie in Duitsland, ir Rewe betekent de aankoop een forse uitbreiding van de rismedivisie. Daaronder vallen al de reisbureaus ITS en At- Rewe had vorig jaar een omzet van 72 miljard. Die komt tendeels van supermarkten en bouwmarkten. Dtterdam wil ruimere winkeltijden tfRDAM De Rotterdamse winkels moeten vaker en langer :n kunnen zijn. Dat vinden B W van Rotterdam, die bin- ikort een voorstel voorleggen aan de gemeenteraad. Als het het college ligt, houden winkels voortaan op koopzondagen leuren geopend van 10.00 uur tot 20.00 uur. Nu is dat van H) uur tot 18.00 uur. Het betreft winkels in het centrum en en die vallen onder de toeristische vrijstellingsregeling. Te- s mogen winkels voortaan twintig maal per jaar doorde- iks tot middernacht open zijn. Incidenteel worden onthef fen verleend tot 3.00 uur bij speciale presentaties, feesten, ingen, galeries en dergelijke. In uitzonderlijke gevallen kun- i kooplustigen zelfs tot 6.00 uur 's ochtends hun geld kwijt, 'oorbeeld tijdens de dag- en nachtthema's in de woonboule- dAlexandrium. j pakt prijsdumping Korea aan 5SEL De Europese Unie dreigt Zuid-Korea met een officieel test bij de Wereldhandelsorganisatie (WTO), als dat land nog »er nieuwe schepen laat bouwen onder de kostprijs. Ook wil •U de Wereldbank en het Internationaal Monetair Fonds la- onderzoeken of hun steun aan Korea niet wordt misbruikt Europese scheepswerven te beconcurreren. Doordat Korea liddeld 15 tot 40 procent onder de kostprijs werkt, dreigen opese werven na 2001 geen orders meer te krijgen. Tijdens ■overleg in Brussel zei minister Jorritsma (economische za- dat ook Nederlandse werven in de gevarenzone terechtko- n, als Korea lang doorgaat met deze prijsdumping. :n aan den run-leiden Dit is één van de vele voordelen als u nu een ekening opent bij de Postbank en maandelijks uw inkomen stort. Bel gratis 0800-0400 of ga naar het postkantoor. POSTBANK !r twaalf gemeenten willen r geld zien voor de aande- Bouwfonds Nederlandse leenten. De 2,67 miljard en die ABN Amro biedt aandelen, noemen ze goed vertrekpunt. Hoeveel er op tafel moet komen en vertegenwoordigers van len aan den Rijn, Eindho- en Delft gisteren niet zeg- De actie wordt gesteund onder meer Apeldoorn, en en Vlissingen. gemeenten vinden vooral de unieke positie van het Is zich onvoldoende ver in de hoogte van de pre- Volgens de Eindhovense louder Scherf is het Bouw- - Is een kroonjuweel, waar in best meer betaald mag den. ndanks de verklaring dat Amro haar bod niet ver- t. is Scherf optimistisch, rebellen' lieten een rapport ellen door accountant Pri- faterhouseCoopers. Dit bu- i noemt het bod van ABN 'o redelijk en evenwichtig, e ABN Amro piekert er niet meer te bieden. „Het be ur van het Bouwfonds heeft met ons onderhandeld. Dat be stuur overlegde intern ook nog eens met de gemeenten in een zogeheten klankbord-groep. Ie dereen was het ermee eens. xOok die aandeelhouders die nu meer geld willen hebben." De 85 procent die de bank in han den wil krijgen, blijkt echter niet heilig. „Als we minder stukken in handen krijgen dan zien we wel weer." De goedkeuring van het eer ste bod werd gisteren ontkend. Overigens wilde burgemeester Schoof van Alphen aan den Rijn geen kritiek uiten op de directie van het Bouwfonds, 'maar het zijn de aandeelhouders die ver kopen en niet de directie'. De Leidse wethouder Vos wijst de suggestie van overvra gen van de hand. „Wij denken heel redelijk te zijn in wat we vragen. Ons uitgangspunt is het bod van de ABN Amro. Dat is al heel wat. We gaan praten over dit bod, we gaan niet zelf de markt op om te zoeken naar een andere koper." Hij is niet bang dat Leiden de tientallen miljoenen misloopt. „Het bod blijft geldig tot half januari. Ook voor ons." ironisch thuisbankieren is één van de vele voordelen als u nu een rekening opent bij de Postbank en maandelijks uw inkomen stort. Bel gratis 0800-0400 of ga naar het postkantoor. POSTBANK Bank of Scotland verkoopt telefonisch en via internet aan Nederlanders De Bank of Scotland gaat telefonisch en via internet hy potheken in ons land verkopen. Later deze week worden de plannen in Edinburgh gedetailleerd ontvouwd. De af gelopen jaren werd de bank een van de meest winstge vende geldverstrekkers in het Verenigd Koninkrijk. treedt de bank binnenkort dus ook de Nederlandse markt. Nederlandse verstrekkers van hypotheekleningen kunnen de borst alvast natmaken, want de Bank of Scotland staat erom be- londen harm harkema correspondent Sinds enige tijd kijken de Schot ten over de grens. Na een suc cesvol avontuur in Ierland be- washington afp/rtr Michel Camdessus stapt begin 2000 op als topman van het In ternationaal Monetair Fonds (IMF). Hij geeft 'persoonlijke redenen' op voor zijn vroegtij dig afscheid. De derde ambts termijn van de 66-jarige Frans man zou eigenlijk pas in 2002 aflopen. Er werd de afgelopen maanden al veelvuldig gespe culeerd over een vroegtijdig vertrek. Camdessus stond sinds 1987 aan het hoofd van het fonds. Hij was de eerste van de topmannen bij het fonds die steun kreeg voor een derde ter mijn. „Het is het juiste moment", zegt Camdessus in zijn ontslag brief aan de bestuursleden van het IMF. „De vooruitzichten voor de wereldeconomie laten gunstige trends zien. Ik zie het als mijn plicht u voor te stellen dat.u onder deze gunstige om standigheden mijn opvolger se lecteert." De Britse minister van finan ciën Gordon Brown prees hem voor de manier waarop hij het fonds dertien jaar heeft geleid. Camdessus heeft vele economi sche branden moeten blussen. Bij zijn aantreden in 1987 zak ten de effectenbeurzen in el kaar. Tien jaar terug viel het IJzeren Gordijn en moesten de communistische landen op weg geholpen worden naar een markteconomie. In 1994 sloeg het noodlot in Mexico toe met de pesocrisis in 1997 en in 1998 gevolgd door de Azië-, roebel- en sambacrisis in respectieve lijk Azië, Rusland en Brazilië. Voorzitter Trichet van de Franse centrale bank wordt als opvolger genoemd. Ook de naam van de Franse bankier Lagayette, voorzitter van de Franse activiteiten van J.P. Morgan circuleert. Verder wor den de Duitser Koehler (EBRD), de Schot Crockett (hoofd Bank for International Settlements) en vice-voorzitter King van de Bank of England genoemd. kend dat zij flink tekeer kan gaan. Zo werd zij eind augustus actief op de Ierse hypotheek markt. Nog geen drie maanden later, heeft zij daar nu al zeven procent van de markt in han den. Het recept: de markt agressief bewerken met een bij zonder lage rente. De traditio nele hypotheekverstrekkers in Ierland zijn er nog van onder steboven. Terwijl de gemiddelde hypo theekrente in Ierland in augus tus nog 5,25 procent bedroeg, gingen de Schotten daar met 3,99 procent ver onder zitten. In september verlaagde dé bank de rente met nog eens 0,3 procent. De andere banken moesten schoorvoetend volgen. Zo'n vaart zal het in Nederland niet lopen, want door de grote re concurrentie op de hypo theekmarkt zijn de winstmarges hier een stuk lager dan ze in Ierland altijd waren. Desondanks lijkt de komst van de Bank of Scotland (niet te verwarren met concurrent de Royal Bank of Scotland) de voorbode van een prijzenoor- logje. Dat de bank geen doetje is, blijkt ook uit het feit dat zij eind september een vijandelijk over namebod deed op de ongeveer vier keer zo grote Engelsë con current NatWest. De Britse me- Rotterdam Bij het stroomproductiebedrijf van de EZH op de Maasvlakte worden op dit ogenblik vrachtwagens vol kippenpoep afgeleverd. De pluimveemest is afkomstig uit Noord- en Zuid-Holland en wordt gemengd met kolen als brandstof voor de opwekking van energie. Het gaat om een proef van een half jaar, waarbij bekeken wordt of de uitstoot van broeikasgassen als kooldioxide kan worden terugggebracht. In Engeland draaien al drie centrales op kippenmest. FOTO ANP DICK SLUIJTER dia beschreven het bod in ter men van een kleine, maar pitti ge David en een vadsige, zieke Goliath. Of de overname lukt, is overigens nog niet bekend. De Bank of Scotland heeft een vermogen van zo'n 200 miljard gulden en maakte het afgelopen jaar een winst van zo'n 3,5 miljard gulden. De bank heeft 21.000 werkne mers, en 325 vestigingen, voor namelijk in Schotland. Metaal: ziek personeel harder aanpakken utrecht anp Het oplopend ziekteverzuim is te wijten aan de zachtmoedige houding van bedrijfsartsen, denkt de metaalbranche. Voor man A. Kraaijeveld pleitte van middag voor strengere contro leurs. .Artsen en arbodiensten laten mensen te snel thuis", vindt de voorzitter van FME- CWM, de branchevereniging van de metaal- en elektrotech nische bedrijven. Kraaijeveld verbaasde zich er tijdens de jaarvergadering over dat mensen ziek thuis mogen zitten, omdat de verhoudingen met de collega's niet goed zijn, of omdat ze privé-problemen hebben. „Situationeel arbeids ongeschikt, heet dat dan. De onderneming is geen sociaal- psychologische speelplaats." Het is vooral de sociale sector zelf die profiteert van de ruim hartige regelingen, vinden de metaalbazen. „Een beetje har der, een beetje steviger zou minder begeleiders van ar beidsongeschikten en zieken opleveren. De zorgverlening houdt werkenden, en vooral niet-werkenden, als een boa constrictor in de wurggreep." Goed draaiende economie zorgt voor weinig werk hilversum anp Bij het GAK staan honderden banen op de tocht. De oorzaak is een goed draaiende eco nomie. Daardoor is het aantal werklozen dus danig gedaald dat er weinig werk is voor het GAK, dat de uitkeringen regelt. Het GAK zou een tekort hebben van 63 miljoen gulden. Vol gens bestuurder Kramer van FNV Bondgeno ten staan er achthonderd tot duizend banen op de tocht, zo zei hij vandaag in het Radio-1 Journaal. De werknemers van het GAK zijn begin deze week door hun directie op de hoogte gesteld van de stand van zaken. De directie heeft de di recteuren van de regionale kantoren opdracht gegeven op korte termijn te inventariseren of er door extra activiteiten nieuwe inkomsten kunnen worden gerealiseerd. De ondernemingsraad van het GAK vindt dat de directie eerder actie had moeten onderne men wegens de dreigende tekorten. „Dat er te korten dreigden was bekend. Deze omvang er van was wel een verrasing", zei een zegsman van de ondernemingsraad. De ondernemings raad wil ontslagen op termijn niet uitsluiten. In eerste instantie kunnen de personeelskosten omlaag door tijdelijke contracten niet te ver lengen en uitzendkrachten weg te zenden, meent de ondernemingsraad. Dit Is één van de vele voordelen als u nu een Girorekening opent bij de Postbank en maandelijks uw inkomen stort. Bel gratis 0800-0400 of ga naar het postkantoor. POSTBANK Jm amsterdam gpd Bankovervaller lijkt in Neder land een langzaam uitstervend beroep. In de eerste negen maanden van dit jaar daalde het aantal overvallen met 30 procent tot 82. Uit cijfers van de Nederlandse Vereniging van Banken blijkt dat er in 1992 nog 570 overvallen plaats hadden, terwijl er toen beduidend min der bankvestigingen waren dan nu. De aantrekkingskracht van banken op criminelen is ver minderd doordat de ver door gevoerde automatisering de mogelijke omvang van de buit sterk beperkt. Het toegenomen elektronische betalingsverkeer speelt daarin een grote rol. Daarnaast is de beveiliging ge avanceerder en slaagt de politie er vaker in de overvallers op te pakken. In de eerste negen maanden van 1998 kregen 311 medewer kers en 174 klanten te maken met een overval, dit jaar waren dat 192 medewerkers en 93 klanten. Het aantal slachtoffers kwam dit jaar niet verder dan 6. In 1992 raakten 3.000 mensen betrokken bij overvallen en vie len er 42 slachtoffers, van wie 2 dodelijk. Het onveiligste gebied voor banken is Flevoland. Eén op de 25 bankvestigingen maakt daar kans overvallen te worden. Het traditioneel gevaarlijkste gebied Amsterdam en omstreken neemt de tweede plek in met een kans op overvallen van 1 op de 36 kantoren. De regio Den Haag staat derde met 1 op 40. Het veiligste gebied is Noord- Limburg, net als voorgaande ja ren. Geen enkele overval had plaats in Zeeland, Twente en Drenthe zijn met slechts één overval ook relatief veilig. De grotere pakkans werd de zer dagen bevestigd door de Rotterdamse politie die de man oppakte die de afgelopen jaren mogelijk enkele gewelddadige overvallen op GWK's heeft ge pleegd. De 28-jarige Rotter dammer werd gearresteerd na dat hij met explosieven het GWK in het Centraal Station van Rotterdam had overvallen. Toen hij er lopend vandoor ging ontstond een schietpartij tussen politie en overvaller. De politie pakte de rover die de buit, met nog onbekende om vang, bij zich had. Hij bleek een kogelwerend vest te dragen. BERLUN ANP den haag gpd Precies 61 jaar na de Kristall- nacht, startsein van de joden vervolging in Duitsland, heb ben Nederlandse verzekerings maatschappijen met het Cen traal Joods Overleg een akkoord gesloten over de afhandeling van levensverzekeringen van vervolgde joden. De vijftig mil joen die de verzekeraars be schikbaar stellen, stemt het CJO zeer tevreden, maar drie joodse organisaties niet. Zij vrezen dat het geld niet ten goede komt aan de overlevenden. Een schaduw over het goede nieuws noemde CJO-voorzitter E.J. Nuhian de poging van de organisaties om via een kort ge ding te voorkomen dat het ak- koord wordt ondertekend. Maandag doet de rechter uit spraak. De drie organisaties kunnen het niet verkroppen dat 20 miljoen is gereserveerd voor individuele uitkeringen en 25 miljoen gulden voor een alge meen fonds, dat een onafhan kelijke stichting gaat beheren. Via een referendum mag de joodse gemeenschap beslissen hoe dat geld wordt besteed. Tweederde van het geld dat niet wordt geclaimd door individue le personen, zal in het algeme ne fonds vloeien. De tegenstanders voorzien grote problemen: „De CJO ver tegenwoordigt niet meer dan 20 procent van de joden in Neder land. Men krijgt veel te veel macht over veel te veel geld." De afhandeling van de 'oor logspolissen' is al jaren een sle pende kwestie. Vooral de niet opgeëiste levensverzekeringen vormen een probleem. In 1955 werd de afkoopwaarde daarvan - vier ton - overgemaakt aan de staat. De afkoopwaarde is ech ter slechts een kwart van het verzekerde bedrag. De verzeke raars hebben nu die verzekerde waarde als uitgangspunt geno- Dit is één van de vele voordelen als u nu een Girorekening opent bij de Postbank en maandelijks uw inkomen stort. Bel gratis 0800-0400 of ga naar het postkantoor. POSTBANK men voor een nieuwe bereke ning. Ze kwamen uit op 45 mil joen. Nog eens 5 miljoen komt ter beschikking van een onder zoeksproject dat de herinnering aan de holocaust levend moet houden. Voor de berekening van het effect van beleggingen is een factor 22 gehanteerd. Daarmee zijn de Nederlandse verzeke raars veel genereuzer dan bij voorbeeld collega's in de VS, waar een factor 10 of 11 wordt gebruikt. R.M. Naftaniel, die de onderderhandelingen voerde, noemde de regeling 'zonder precedent'. „Het bedrag van 45 miljoen is zeer royaal." Hij kon digde aan de factor 22 ook te zullen gebruiken bij de onder handelingen over de teruggave van banktegoeden van joden en bij overleg met de staat over de polissen. Minister Zalm moet die 450.000 gulden aan afkoop waarden nog terugbetalen, maar heeft zich niet willen aan sluiten bij de overeenkomst. Hij wil de kwestie verwerken in een 'eindregeling'. Voor Naftaniel is dat moeilijk te verteren: „Het kan niet zijn dat de regering •blijft zitten op het geld van ver moorde joden." De kans dat de supersnelle magneettrein tussen Berlijn en Hamburg toch gaat 'rijden', neemt toe. Het Transrapid-con- sortium heeft berekend dat een enkelsporige verbinding toch economisch haalbaar is. Dit onthult de Duitse krant Die Welt vandaag. De kosten van het traject zouden ongeveer 6 miljard mark zijn, het bedrag dat de Duitse rood-groene coa litie maximaal wil bijdragen. Volgende week woensdag wordt daarover gesproken op het ministerie van verkeer. Die Welt heeft de hand weten te leggen op een nog vertrou welijk rapport van het Transra- pid-consortium (Thyssen- Krupp, Siemens en Adtranz), waaruit blijkt dat er ook inten sief gestudeerd wordt op de verlenging van het Transrapid- traject Hamburg-Berlijn naar Praag, Wenen en Boedapest. In 2013 zou dit traject van 1.250 kilometer af kunnen zijn. De kosten van het hele pro ject zouden zo'n 28 miljard mark bedragen. Uiteindelijk zullen 40 miljoen reizigers per jaar gebruik maken van deze Transrapidroute. De reis van Berlijn naar Wenen duurt met een snelheid van 450 kilometer per uur maar twee uur. Nu duurt de treinreis zeven uur. De reis van Berlijn naar Boedapest, die nu nog twaalf uur in beslag neemt, zou drie uur gaan du ren. Een kleine maand geleden leek de supersnelle magneet trein Hamburg-Berlijn van de baan, ook al omdat Adtranz niet meer zou willen meedoen. Volgens de topman van de fa brikant van spoorwegmaterieel, R. Eckrodt, had het project geen toekomst meer, onder meer door het besluit van de regering dat de baan enkelsporig moest worden. Eerder twijfelde de Duitse spoorwegen al aan het economische succes. Als het Transrapidtraject Hamburg- Berlijn wordt aangelegd, is dat gunstig voor de totstandkoming van een snelle spoorverbinding tussen de randstad en Gronin gen. Dit is één van de vele voordelen als u nu een Girorekening opent bij de Postbank en maandelijks uw inkomen stort. Bel gratis 0800-0400 of ga naar het postkantoor. POSTBANK

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9