Indonesische president tart separatisten Aceh Tsjetsjenië te riskant voor internationale hulpverleners Robinson weigert te somberen over mensenrechten Buitenland Gore steekt draak met onwetendheid Bush jr. Dodental cycloon India fors gestegen Toch debat in parlement Servië over verkiezingen IMISSAN MSDAG 10 NOVEMBER 1999 t vindt enorme verzameling munten r Een Brit met beginnersgeluk heeft de grootste verza- L ng Romeinse munten gevonden die ooit is opgegraven in t-Brittannië. De boerenzoon stuitte op de collectie van bij- 400 zilveren munten, twee minuten nadat hij de werking en metaaldetector uitgelegd had gekregen. De 33-jarige deed de vondst op het land van zijn vaders boerderij. Hij e metaaldetector van zijn neef geleend. Archeologen heb- astgesteld dat de munten omstreeks het jaar 230 na Chris- erden begraven in de hoek van een kamer in een stenen De exacte waarde van de collectie is nog niet vastgesteld loopt volgens experts in de honderdduizenden ponden. isen kopen Griekse paspoorten De Indonesische president Wahid heeft opnieuw gezegd dat in de roerige provincie Aceh op Sumatra een referen dum mogelijk is. Hij tartte de afscheidingsbeweging door daar aan toe te voegen dat hij de uitslag van een eventuele volksraadpleging zal respecteren, maar dat hij ervan overtuigd is dat de Aceh'ers zich niet van Indone sië zullen willen losmaken. er liever wat langer over om tot een goede en blijvende oplos sing te komen." Minister van buitenlandse za ken Alwi Shihab, een vertrou weling van Wahid, zei gisteren meteen dat hij een referendum 'erg onwaarschijnlijk' acht. Het parlement kan nog dwars gaan liggen. Parlementsvoorzitter Akbar Tandjung zei gisteren dat de volksvertegenwoordiging te gen een referendum in Aceh is. Ook het leger, dat zich steevast opwerpt als hoeder van de een- JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Wahid, vervroegd teruggekeerd van een reis door Oost-Azië, zei gisteren in Jakarta dat de men sen in Aceh dezelfde rechten hebben als de Oost-Timorezen en dus ook hun referendum moeten kunnen krijgen. Tege lijkertijd gaf hij aan dat er nogal wat drempels moeten worden genomen voor zo'n volksraad pleging aan de orde is. „We la ten ons niet opjagen. We doen heid van de natie, wees de uit spraken van Wahid over een volksraadpleging als 'niet rea listisch' van de hand. De onafhankelijkheidsbewe ging in de provincie reageerde getergd op alle geluiden uit Ja karta. „Gus Dur (de bijnaam van de president) is niet op recht. Hij is een leugenaar die ons land berooft", aldus rebel lenleider Deungku Abdullah Syafii. Hij zinspeelde daarmee op de opbrengst van gas- en oliewinning in de regio, die vrij wel geheel naar Jakarta stroomt. Wahid heeft Aceh driekwart van de opbrengsten aangeboden. Ook heeft hij on derzoek gelast naar de schen ding van de mensenrechten door het leger in de regio. In verband met de toegeno men spanning in Aceh heeft Wahid zijn rondreis door de buurlanden afgebroken. Hij be raadt zich nu over een bezoek aan Atjeh. Volgens een woord voerder heeft uitstel van zijn voorgenomen reis naar de VS ook te maken met de overvolle agenda van president Clinton, die hij graag wil ontmoeten. Wahid is fel tegen afscheiding van Atjeh, Irian Jaya en Riau, net als vice-president Megawati Soekarnoputri. In Sulawesi be gonnen teleurgestelde aanhan gers van de vorige president Habibie na zijn diens verlies tweeënhalve week geleden ook plotseling om onafhankelijk heid te roepen. Wahid en zeker Megawati hadden al grote moeite met het aanvaarden van de onafhankelijkheid van Oost- Timor. WASHINGTON AP Hamed Karoui, Ion Sturza, Lennart Meri: de Amerikaanse vice-president Al Gore schud de de regeringsleiders van on bekende buitenlanden met ogenschijnlijk achteloos ge mak uit zijn mouw toen hem gisteren werd gevraagd naar een reactie op zijn mogelijke tegenstrever bij de presidents verkiezingen van komend jaar, George Bush jr.. De laatste moest onlangs bij een quiz de antwoorden schuldig blijven toen hem werd gevraagd naar de premiers van Tsjetsjenië, Taiwan, India en Pakistan. Dat zal mij niet gebeuren, moet Gore gedacht hebben. De in terviewer had Gore nog niet gevraagd om een reactie op Bush jr.'s prestaties, of hij stak van wal. „Onlangs sprak ik nog met Oetkir Soeltanov - de premier van Oezbekistan, zo als je weet - en hij vroeg me: 'Ben je niet vergeten een ver jaardagskaartje te sturen aan Hamed?' - daarmee bedoelde hij vanzelfsprekend de pre mier van Tunesië, Hamed Ka roui. Mijn god, dacht ik toen. Helemaal vergeten", aldus een jolige Gore. „En ik had het net nog over hem gehad met Ion Sturza, de premier van Moldavië. Een oud maatje van me. Die ik trouwens heb ont moet via een wederzijdse vriend, Lennart Meri: de Est- landse president, natuurlijk'." Gore zei verder dat hij het commentaar van Bush op ge neraal Musharraf, die kort ge leden met een militaire coup in Pakistan de macht greep, zorgbarend vond. „Die man zal stabiliteit brengen in het land en ik denk dat dat goed nieuws is voor het subconti nent", had Bush gezegd. Gore reageerde scherp: „Het is on rustbarend dat Bush niet weet hoe belangrijk het is om pal te staan voor democratie, en dat een militaire machtsgreep geen goed nieuws is." ersama Een huis staat verlaten in een overstroomd deel van India. Het officiële dodental van de cycloon die eind vorige maand delen van India trof, is fors gestegen. Vol gens de jongste opgaven van de autoriteiten hebben ze ker 7.474 mensen de dood gevonden. Afgelopen week einde lagen de schattingen nog op ongeveer 3.500. Nu het water aan het dalen is, worden steeds meer lichamen gevonden. De verwachting is dat er nog honderden stof felijke resten in het water drijven. foto reuters BELGRADO AP GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT Humanitaire organisaties als het Rode Kruis en de UNHCR, de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, trotseerden Rwanda, de Con go, Oost-Timor en Kosovo, maar wagen zich niet in het kidnap-broeinest Tsjetsjenië. Woordvoer der Kris Janovski van de UNHCR gaf toe dat de burgerbevolking door het 'niets ontziende Russi sche offensief aan ontzaglijke beproevingen is blootgesteld'. Maar in onderling overleg hebben internationale humanitaire organisaties besloten de hulpverlening over te laten aan lokale krach ten. „Die zijn beter op de hoogte met de clan structuur van de plaatselijke samenleving", zei Janovski. In Ingoesjetië zijn inmiddels 195.000 Tsje tsjeense vluchtelingen de grens overgekomen en gisteren was de stroom aan de door Russen be waakte grenspost opgelopen tot vierduizend per uur. In het kleine buurland worden veel vluchte lingen opgevangen door de plaatselijke bevolking maar zo'n 20.000 ontheemden zijn onderge bracht in tentenkampen of treinwagons. Hun lichamelijke toestand is over het alge meen niet onrustbarend. De grootste beproevin gen ondergaan de nog achtergebleven inwoners van de hoofdstad Grozny. De winter is daar inge vallen en er is geen elektriciteit of brandstof meer. Zo lang Moskou, ondanks toenemende inter nationale druk, niet bereid is te onderhandelen met de Tsjetsjenen zijn de hulpverleningsorgani saties in Genève niet bereid in dit gebied een ge coördineerde hulpactie te organiseren. Het Inter nationale Rode Kniis verloor twee weken geleden twee medewerkers bij een Russische luchtaanval op een colonne, die duidelijk met Rode-Kruisem- blemen was gemarkeerd. Eerder dit jaar werden vier hulpverleners van het Rode Kruis in hun ap partement in Grozny overvallen en vermoord. Het Servische parlement heeft gisteren besloten om een debat te voeren over eventuele ver vroegde verkiezingen. Dat kwam als een verrassing, want de meerderheid van het parle ment is op de hand van de Joe goslavische president Slobodan Milosevic, die volhoudt dat ver vroegde verkiezingen niet nodig zijn omdat er 'geen crisis' is. Het debat betekent echter nog niet dat er verkiezingen komen. Leiders van de oppositionele Alliantie voor Verandering zijn vorige week van een bezoek aan de Verenigde Staten terugge keerd met toezeggingen dat het verbod op vliegverkeer en de verkoop van olie zal worden opgeheven als er vrije verkie zingen worden gehouden. Ook deden de VS de belofte dat ze financiële hulp zullen bieden om de democratie te bevorde ren. Kort na de beslissing van het parlement liepen de ongeveer veertig leden van de Servische Vernieuwingspartij evenwel uit protest de vergaderzaal uit, om dat het parlement weigerde een commissie te vormen om de dood van vier leden van de par tij te onderzoeken. De vier par tijleden kwamen om bij een ernstig auto-ongeluk. De leider van de Servische Vernieuwings beweging Vuk Draskovic, die ook in de auto zat, overleefde het ongeluk. Hij heeft de Joego slavische autoriteiten ervan be schuldigd dat ze hem wilden vermoorden. Griek kan ook met euro's gaan betalen DEN HAAG GPD De kans dat Grieken en toeris ten hun tzatziki en ouzo in eu ro's gaan afrekenen is reëel. Het aangekondigde streven van de regering om in 2001 tot de eurozone toe te treden, lijkt haalbaar. Anders dein drie jaar geleden is Griekenland geen land meer met een boterzach te drachme en uit de pan rij zende inflatie en rente. Na Spanje, Italië en Portu gal, die inmiddels hun financi en op orde hebben en voldoen aan de strenge eisen die de eu rozone aan de overheidsfinan ciën stelt, zitten de Grieken nu op het goede pad. Deze week gaf het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) het verslag vrij van de jaarlijkse bespre kingen met de Griekse over heid over het reilen en zeilen van met name de financiële kant van overheid en econo mie. Hoewel het IMF niet over de Griekse toetreding tot de Economische en Monetaire Unie (EMU) gaat, zien deze di plomaten alle signalen op groen staan. De belangrijkste barrières voor een Griekse euro-deelna me zijn inmiddels achter de rug, zo blijkt uit de besprekin gen met het IMF. De inflatie in Griekenland ligt onder de Ne derlandse - iets boven de twee procent. Het is alleen nog niet zeker of dit niveau in de nabije toekomst te garanderen is. De economische groei in het land zit al een paar jaar boven het Europese gemiddelde. Met percentages van 3,7 in 1998 en een raming van 3,5 dit jaar en 3,75 volgend jaar, is er geen vuiltje aan de lucht. De staats schuld van Griekenland vormt nog een klein probleem. Ze bedraagt meer dan alle Grie ken bij elkaar in een jaar ver dienen. De schuld ligt in pro centen uitgedrukt echter on der die van België en op het zelfde niveau als bij de Italia nen. Nissan Distribution s< Technisch specialist auto's (m/v) Reageren voo E-r dmochtar@nds.r AMSTERDAM PATRICK VAN DEN HURK Multinationals kunnen een grote rol spelen in het afdwingen van mensen rechten. Dat zei Mary Robinson, de met de Erasmusprijs gelauwerde VN- Hogecommissaris voor de vluchtelin gen, gisteren in Amsterdam. Volgens Robinson beseffen de reuzenbedrijven dat ethisch ondernemen voor steeds meer klanten een voorwaarde is. „Nike weet dat veel kopers geen schoenen met een bijsmaakje meer willen, dus stelt het bedrijf voorwaarden aan de landen waar het zich vestigt. En als Ni ke dat doet, dan volgt Reebok. Ik vind dat prima, want dit soort druk kan ef fectiever zijn dan die van overheden of organisaties als de mijne." Het is een typisch voorbeeld van de frisse manier waarop de oud-president van Ierland haar werk voor de VN de afgelopen jaren heeft benaderd: vooral praktisch en op resultaat gericht. Je hebt immers niets aan mooie, morele uitgangspunten als je ze simpelweg niet uitgevoerd krijgt, vindt ze. Robin son blijft daarom naar nieuwe wegen zoeken en weigert te somberen over de naleving van de mensenrechten in de wereld, al is daar volgens anderen reden genoeg toe. Dat bleek eerder op de dag tijdens een debat over'een speciaal voor de prijs uitreiking geschreven essay van de Ca nadese schrijver/historicus Michael Ignatieff. Zijn vrees: de mensenrechten zoals de VN die in 1948 hebben vastge legd, zijn verworden tot een Westers stokpaardje dat wij de rest van de we reld proberen op te leggen. Werkt een land niet mee, dan kiest het Westen voor de 'humanitaire interventie', waarbij we een weigerachtig regime met geweld dwingen te doen wat wij zeggen. Dat wordt door de rest van de wereld gezien als 'moreel imperialisme': we heroveren via de achterdeur van de mensenrechten de dominante positie op de aardbol die we bij de dekoloni satie hebben moeten laten. Daarom zouden we volgens Ignatieff terug moeten naar de basis. Mensenrechten zijn er niet om de normen en waarden van de ene groep aan de andere op te leggen, maar om de waardigheid en het leven van individuele personen te beschermen. Ieder voor zich moet ze kunnen opeisen, ongeacht religie of herkomst, en zonder de eigen identi teit op te geven. Hij kreeg steun van de Frans/Duitse volkenrechtkundige Al fred Grosser, die in de gewapende in terventie op humanitaire gronden een ernstige bedreiging van de verhoudin gen tussen soevereine staten ziet. In terventies leveren volgens hem boven dien niet op wat ze beogen: „Je kunt mensenrechten niet zomaar uit de los se pols met geweld afdwingen, zonder dat je het onderliggende probleem op lost. U hier in Nederland heeft met Srebrenica gezien waar dat toe kan lei den." Ook de Brit lord David Owen, van 1992 tot 1995 als EU-onderhande- laar diep verstrikt in het Balkan-con flict, somberde over de interventies van de afgelopen jaren.Kosovo is nu relatief kalm, maar we hebben niets meer gedaan dan het bevriezen van een conflict. We zijn tussen de strij dende partijen in gaan zitten, maar daar los je het probleem niet mee op. Wie weet wordt daar over een paar jaar wel op NAVO-soldaten geschoten, omdat men vindt dat men het zelf uit moet vechten." Owen pleitte ook voor minder nadruk op het spreken van recht in humanitaire conflicten, zoals bijvoorbeeld het Joegoslavië-tribunaal in den Haag dat doet. „Wij kunnen een voorbeeld nemen aan Afrikaanse landen als Zimbabwe en Zuid-Afrika, waar voormalige aartsvijanden hebben besloten het verleden het verleden te laten. En wat doen wij? We vervolgen vijfjaar na Dayton vooral kleine oor logsmisdadigers. Ik zou zeggen: blijf jagen op de grote vissen die al een ar restatiebevel aan hun broek hebben, maar geef geen nieuwe meer uit. An ders dragen wij er aan bij dat een con flict onnodig lang blijft leven, en dat doet de mensenrechten uiteindelijk meer kwaad dan goed." Een licht ge prikkelde Robinson: „Ik ben natuurlijk niet tegen verzoening, maar die komt altijd achteraf, terwijl de grootste winst vóóraf te halen is. Iedereen wist bij voorbeeld al sinds de jaren tachtig dat er in Kosovo een groot conflict dreig de. Als we toen eens hadden besloten om pakweg drie procent van het geld dat we later in bommen staken aan preventieve maatregelen uit te geven, dan hadden we misschien geen oorlog gehad. Steek daarom geld en serieuze politieke wil in een systeem van waar nemers die ons tijdig kunnen waar schuwen. Dan hoeft het niet tot inter venties te komen. We zijn het er over eens dat we mooie normen en waar den hebben, laten we er dan voor zor gen dat we ze kunnen gebruiken." ?alem_» Het Israëlische leger is vanochtend begonnen met Ontruiming van de joodse nederzetting Chavat Maon in de jeving van Hebron, op de Westelijke Jordaanoever. Tiental- ongewapende militairen en een groot aantal politiemensen ingezet. In de nederzetting, die zonder toestemming is op- rokken, wonen vier families. In de omgeving hadden zich se |eveer vijfhonderd sympathisanten verschanst. foto ep a men ah em kah an a INGTON Nieuw-Zeeland laat vanaf 1 juli volgend jaar geen igranten meer toe die besmet zijn met HIV, het virus dat veroorzaakt. „Ons land kan het zich niet permitteren de jld te redden", zei minister Tuariki Delamere van immigra- indaag. Vanaf 1 juli 2000 moeten alle nieuwe immigranten, itelingen en iedereen die meer dan twee jaar lang in iw-Zeeland wil werken een verplichte aidstest ondergaan, iropositief is, mag niet blijven. Het besluit hierover brengt r-Zeeland wat betreft de immigratiepolitiek weer op één iet Australië. De Nieuw-Zeelandse Aidsstichting vindt de egel schandalig. aël begint ontruimen nederzetting Talloze Russen hebben de afgelopen jaren hun Griekse nst' ontdekt en een Grieks paspoort aangeschaft. Zij be en hiervoor ruim 40.000 tot 60.000 gulden. Met de pas ten van het EU-land wilden ze zich wapenen tegen een >lijke verslechtering van de politieke of economische situa- Rusland, zo meldde de Griekse krant Ethnos gisteren. De :n zouden telkens tot de ontdekking zijn gekomen dat een of ver familielid tot de Griekse minderheid in het Zwarte jebied behoorde. Zo konden zij aan een paspoort komen, luizenden Grieken zijn in het verleden naar de Zwarte Zee- nan Oekraïne en Georgië geëmigreerd, landen die toen nog Sovjetunie behoorden. ia en Pakistan vechten in Kashmir iehli Indiase militairen hebben gisteren minstens tien Pa- inse soldaten gedood in het grensgebied in de provincie mir. Dat heeft een woordvoerder van het Indiase leger be id tegenover het Indiase persbureau PTI. Volgens de dvoerder heeft het leger een aanval van Pakistaanse solda- iruggedrongen bij de grensplaats Uri. De kernmachten In- i Pakistan zijn sinds 1947 drie keer met elkaar in oorlog ge- t, waarvan twee keer om Kashmir. Eenderde van de grens- ncie wordt bestuurd door Pakistan, de rest door India. Reorder ramp-Boeing bevat gegevens >RTDe recorder met vluchtgegevens. van de ruim een geleden verongelukte Boeing 767 van Egypt Air bevat nog rens. Dit heeft een woordvoerder van de Amerikaanse lortveiligheidsraad NTSB gisteravond meegedeeld. De be- igde recorder was gisterochtend vroeg geborgen door een itand bestuurde onderzeeër. Het zoeken naar de cockpit- irecorder - die de gesprekken tussen de piloten en de gelui- de cockpit opneemt - duurt nog voort. Deskundigen van 'SB hebben vastgesteld dat de vluchtrecorder gegevens van 155 systemen in het vliegtuig in de 25 uur vooraf- ie aan het ongeluk. Daarmee groeit de hoop van de trans- eiligheidsraad dat de oorzaak van de ramp met de Boeing de Amerikaanse oostkust opgehelderd kan worden. V'ers komen Nieuw-Zeeland niet in mratiemissie voor Hubble-telescoop ianaveral De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA t begin volgende maand zeven astronauten op een repara- ssie naar de Hubble-telescoop. In totaal zijn in elf dagen uimtewandelingen nodig om de ultragevoelige telescoop Drzien van nieuwe onderdelen en om een krachtiger com- r te installeren. De Hubble werkt momenteel nog maar met jyroscopen, voorzieningen die de stabiliteit moeten garan- Er moeten nu zeker twee nieuwe gyroscopen bijkomen, it er nu nog een uitvallen, dan draait de Hubble nutteloos de aarde. De Hubble, al sinds 1990 in de ruimte, is een ge- inlijk project van de NASA en de Europese ruimtevaartor- iatie ESA. Het biedt wetenschappers een veel beter beeld Ie ruimte dan vanaf de aarde mogelijk zou zijn. Naar ver- iting kan de telescoop nog ongeveer tien jaar mee. levering drugsbaron aan VS mag ta» Het Colombiaanse Hooggerechtshof heeft deze week tlevering van een drugsbaron aan de Verenigde Staten gekeurd. De VS willen de man berechten wegens heroïne- dcel. Het is voor het eerst dat een Colombiaan wordt uitge- n sinds het congres een einde heeft gemaakt aan een zes durend verbod op uitlevering van eigen onderdanen. Voor itelijke uitlevering moet de regering van president Pastrana haar fiat geven. Volgens minister van justitie Romulo Gon- zal dat ook gebeuren. Hij zei er niet bij wanneer. Colom- naakte in 1991 een eind aan de uitlevering van eigen onder en nadat de inmiddels overleden drugsbaron Pablo Escobar i het kartel van Medellin - een ware oorlog met bommen, rden en ontvoeringen begon onder het motto 'Liever een in Colombia dan een cel in de VS.'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7