Herdenking over de hoofden van het volk hei li T T T TT "P "^T T A "NT Pï AFP A8ence France Presse ANP Al8emeen Nederlands Persbureau AP Feestje voor Berlijnse Novemberkinderen' Herdenking Kristallnacht ondergesneeu Kritiek van Moskou op 'Westerse expansie' WOENSDAG 10 NOVEMBER 1999 156 1 JL JL -1—^ JL 'I A-jJ. IlJL JlS DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Het bitterste commentaar op de herdenkingsorgie die dezer dagen in Berlijn woedt, staat op een reusachtig spandoek dat aan een flatgebouw op de Alexanderplatz hangt. 'Wir waren das Volk', schreeuwt het tegen de pas santen op het plein, waar op vier november 1989 hon derdduizenden Oost-Duitsers de ondergang van de DDR bezegelden. 'Wij zijn het volk', was het motto waaronder zij de bonzen de wacht aanzegden, die de 'eerste arbei ders- en boerenstaat' veertig jaar lang in hun naam had den bestierd. Vijf dagen later kreeg dit massale machts woord zijn vervolg: De Muur Viel. BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Tien jaar later heeft 'Het Volk' afgedaan. 'Het Volk' was afwe zig bij de plechtigheden waar mee gisteren de 'Duitslands vreedzame revolutie' werd be zongen. De herdenking van de Val van de Muur voltrok zich over de hoofden heen van de mensen die dit huzarenstuk op hun naam hebben staan. „Dat gaat ons niet aan", zei een Oost-Duitse vrouw over de her denkingsplechtigheid in de Bondsdag en haalde haar schouders op. Die plechtigheid was vooral een reünie van de drie staats lieden die de revolutie toen vreedzaam hebben weten te houden: de voormalige Ameri kaanse president George Bush, zijn Sovjet-collega Michael Gorbatsjov en de oud-kanselier Helmut Kohl. Het was een ge zamenlijke excursie naar een gezamenlijk en roemrijk verle den. De heren haalden herin neringen op, prezen elkaar en spraken vermanende woorden voor de toekomst. Het was als een concert van de drie teno ren. Niet meer geschikt voor het concertpodium, maar het applaus kunnen ze niet missen. Naast de historische drie mochten ook nog drie andere sprekers het woord voeren: de voorzitter van de Bondsdag Wolfgang Thierse, bondskanse lier Gerhard Schroder en, te elf der ure, een voormalige dissi dent, Joachim Gauck, de be heerder van het Stasi-archief. Gauck was op de valreep aan de sprekerslijst toegevoegd. De organisatie had het eigenlijk willen doen zonder een verte genwoordiger van de Oost- Alsof de Koude Oorlog er nooit is geweest... Alsof er nooit een Koude Oorlog is geweest. De oude politieke garde was veras send eensgezind gisteren op de herdenking van de Val van de Muur. George Bush, de oud-president van de Verenigde Staten, Michael Gorbatsjov, de oud Sovjet leider, en Helmut Kohl, de oud Bondskanslier van (West-) Duitsland prezen al len de Oost-Duitsers die met hun vreedzame protestacties tien jaar geleden de regering van de DDR dwongen de Berlijnse Muur te openen. Maar allen vergaten niet zichzelf op de borst te klop pen. Gorbatsjov en Bush zei den beide dat de Val van de Muur aangaf hoe juist hun beleid was. „Dat geeft ons hoop voor de toekomst", al dus de vroegere Sovjetleider. Hij noemde 9 november een feestdag voor alle Europea nen en meende dat de Duit sers het grootste deel van de weg van de eenwording heb ben afgelegd. Gorbatsjov wees op de be langrijke rol die zijn regering heeft gespeeld door de Oost- Duitsers hun vrijheid te her geven. „De werkelijke helden zijn het Duitse en Russische volk", zei hij onder luid ap plaus. Veel minder bijval was er voor Gorbatsjovs opmer king dat 'degenen die toen het besluit hebben genomen dat de muur zou opengaan', hadden moeten worden uit genodigd. Hij doelde kenne lijk op onder anderen de laatste DDR-leider Egon Krenz. Krenz werd maandag tot 6,5 jaar cel veroordeeld voor zijn betrokkenheid bij de dood van vier mensen. Zij waren doodgeschoten toen zij uit de DDR probeerden te vluchten. Bush wees erop dat de strijd tussen de Verenigde Staten en de Sovjetunie is geëindigd zonder dat er een schot viel. Dat kwam mede doordat Gorbatsjov en hij el kaar goed kenden. Kohl noemde de Duitse eenwording een plicht te genover Europa. Hij riep de Bondsdag op de eenheid als geschenk te zien en niet kortzichtig alleen maar oog te hebben voor alle moeilijk heden die zij met zich heeft gebracht. Zo is de werkloos heid in de vroegere DDR twee keer zo hoog als in het vroegere West-Duitsland. Duitse dissidenten, de wegbe reiders van de revolutie. Thier se was een Oost-Duitser. Dat moest volstaan. Maar Thierse was geen dissident en kwam voor de meeste dissidenten niet in aanmerking als hun ver tegenwoordiger. Gauck hield een van de bete re toespraken, waarschijnlijk zelfs de beste. Zij bevatte in elk geval passages die de VIP's aan het denken zouden kunnen zetten. „Vóór de eenheid kwam de vrijheid. En die vrijheid heb ben de Oost-Duitsers zelf be vochten", hield hij met name de West-Duitsers voor. „Daar om kunnen wij de West-Duit sers recht in de ogen kijken. Ar mer, maar zeker niet als bede laars." Ook kanselier Schroder hul digde de 'morele moed' van de Oost-Duitsers. Het was, zei hij, 'een voor Duitsland unieke ge beurtenis dat een dictatuur on der de vreedzame druk van de bevolking is bezweken.' 9 No vember 1989 was dankzij het Oost-Duitse volk de 'dag van de vrijheid en de democratie' geworden. 'Het Volk' kwam ten slotte toch nog aan zijn trekken. Tienduizenden mensen gingen ondanks het kille miezerige weer naar het centrum van de stad, waar vroeger de breuklijn tussen oost en west liep. Bij de Brandenburger Tor werd op vijf podia een grootschalig feest met vele artiesten gehouden. Net als tien jaar geleden gaf de wereldberoemde Russische cel list Rostropovitsj een concert. En Duitslands beroemdste popgroep, the Scorpions, speelde samen met Rostropo- vitjs en zijn 166 cellisten de hit 'Winds of Change'. Zo'n vijftigduizend mensen bewonderden gisteravond in Berlijn het vuurwerk bij de Brandenburger Tor. De Duitse Bondskanselier Schroder kon het niet genoeg benadrukken. Negen no vember was door de Val van de Muur tien jaar geleden een 'dag van de vrijheid en de democratie' geworden. Gelukkig maar, want 'negen november' had daarvoor een vooral negatieve bijklank. In de recente Duitse geschiedenis is er weinig goeds gebeurd op die dag. Op 9- 11-1918 werd de Republiek van Weimar uitgeroepen, de eerste Duitse democratie die slechts een kort leven beschoren was. Op 9-11-1923 pleegde Adolf Hitler zijn toen nog mislukte coup in München. En op 9-11-1938 vond de Kristallnacht plaats, de pogrom die ruim negentig joden het le- ven kostte. De Kristallnacht werd gisteren herdacht, maar die herdenking werd volgens Michel Friedman, lid van de Centrale Raad van de Joden in Duitsland en CDU-politicus, door de herdenking van de Muur com pleet naar de achtergrond verdrongen. Volgens Friedman zou 9 november uit sluitend de dag moeten zijn waarop de Duitsers de 'verwoesting van de synago gen' en de 'verwoesting van wat men be schaving noemt' herdenken. Friedman zei dat 3 oktober - de dag van de Duitse her eniging in 1990 - een nationale feestdag is en dat die aangegrepen moet \vo de eenheid te vieren. Toch waren er nog zo'n vij aanwezigen op de herdenking val talinacht. De plechtige bijeenkó onder andere bijgewoond door oi dent Bush van de Verenigde Si voormalig Sovjetpresident Gorbat Bondsdagvoorzitter Wolfgang benadrukte tijdens de herdenkk lessen moeten worden getrokkei verleden. „Wij herdenken i nen die mishandeld, beledigd, v werden", zei hij. Vandaag de weinig gedaan om de ideeën vai zi's te ontkrachten, aldus Thierse De Russische regering heeft de herdenking van de val van de Berlijnse Muur gisteren aangegrepen om kritiek te leveren op de uitbreiding van de NAVO met Oost- Europese landen. De herdenking is een goede gelegenheid om na te denken over de 'ontoelaatbaarheid van het trekken van nieuwe scheidslijnen in Europa', aldus het Russische ministerie van buitenlandse zaken. Tegelijkertijd waar schuwde Moskou voor de heropleving van het bloksys- teem dat kenmerkend was voor de Koude Oorlog, toen Europa verdeeld werd door de NAVO en het War schaupact. Het Westen werd opgeroepen samen met Rusland te werken aan een 'veiligere en stabielere' we reldorde, 'gebaseerd op gezamenlijke waarden en afge sproken principes van betrekkingen tussen staten'. De NAVO werd eerder dit jaar onder Russisch protest uitgebreid met Polen, Tsjechië en Hongarije. Andere voormalige Warschaupactlanden zullen de komende jaren volgen. Dit zesjarig jongetje deelt mee in de vuurwerkvreugde, al heeft hij zelf i ding tussen Oost en West-Berlijn niet meegemaakt, foto reuters mü Er was ook tijd voor bezinning. Mensen konden alvast naar een herdenkingsmonument kijken. Een muur ge maakt van de Berlijnse Muur. Het monument voor de 'slachtoffers van de Muur* wordt volgende week ge opend. fotos dpa peer grimm Met ballonnen, slingers en clowns werd gisteren in het stadhuis van Berlijn een feestje gebouwd voor de 'No vemberkinderen', Berlijnse kinderen die precies tien jaar geleden zijn geboren op de dag dat de Muur viel. Bijna tachtig tienjarigen kregen gemberkoekjes in de vorm van een beer, het symbool van de stad, en een speldje met de woorden 'Precies 10 jaar oud'. Na een spelletje stoelendans en een vertolking van 'Happy Birthday' door de politiekapel kwam de Berlijnse bur gemeester Eberhard Diepgen persoonlijk stukken ver jaardagstaart aan de eregasten uitdelen. Sommige feestvarkens bleken niet eens te weten of ze nu in het oude West-Berlijn woonden of in het Oos ten. Stefan Gertz woont in het westen van de stad, maar gaat in het oosten naar school. De meeste van zijn vriendjes wonen in het oosten, zei zijn moeder. Antony Abou Chakra, die Turkse ouders heeft, vond het feestje wel geslaagd en zei dat hij later burgemees ter van Berlijn wil worden. Het grootste voordeel van de Val van de Muur vond hij 'dat je nu naar de andere helft van de stad kunt'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6