'Veel medische handelingen helpen niet' Proef met spijbelchipcard als vervanger klassenboek Binnenland eper blijft Leids idee )or zalmsnip steunen Flat tegen de vlakte Onderzoek na klachten over stoomstrijkijzers Minister: Niets mis met veiligheid HSL-tunnels Netelenbos: Landen op Schiphol is altijd veilig Rijksluchtvaartdienst in april in nieuw jasje NSDAG 10 NOVEMBER 1999 Jederlands Persbure >rkoper Mein Kampf gaat vrijuit bfcht De man die in juli twee exemplaren van Hitlers ^Óünpf te koop aanbood op de boekenmarkt van Dor- it, krijgt geen straf. Wel zijn de boeken verbeurd verklaard, r'lepaalde de Dordtse rechtbank gisteren. De verkoper krijgt >'"1 straf, omdat hij volgens de rechtbank geen kwade bedoe- \ln had. Het boek kan echter nog steeds beledigend zijn voor a en mag daarom niet op een grote boekenmarkt worden acht. De boekverkoper verklaarde geen nazi-sympathieën foben, maar de boeken als historisch werk te zien. Die zou- iolgens hem voor geïnteresseerden in de Tweede Wereld- jjgvrij verkrijgbaar moeten zijn. nder aangiften fietsendiefstal jdam Voor het eerst sinds jaren is het aantal aangiften iëtsëndiefstal in Amsterdam gedaald. In 1998 werd tot 1 nber 7.878 keer aangifte gedaan, dit jaar is dat aantal Slachtoffers van gestolen bromfietsen deden 1.548 keer te, een daling van acht procent ten opzichte van vorig Volgens politiewoordvoerder Wilting is het cijfer nog posi- omdat mensen nu telefonisch, en dus makkelijker aangif- .ïnen doen. Of er ook daadwerkelijk minder fietsen worden jlen, is moeilijk te zeggen. Naar schatting worden er jaar- de hoofdstad 180.000 fietsen gestolen, een derde van het ids meer herintreders voor klas uk» Het aantal herintreders in het basisonderwijs neemt iag toe. In het derde kwartaal heeft de projectorganisatie Oéer Center Onderwijs (CCO) vijfhonderd herintredende leer- iten aan een baan geholpen. Sinds vorig najaar de campag- jj erug voor de klas begon, zijn in totaal 1.500 herintreders voor de klas gaan staan. Ruim 1.200 mensen volgen een scursus of hebben inmiddels zo'n cursus afgerond, aldus ÏOliNog eens 670 personen beginnen binnenkort met een dei 1 L- 2 erim-directeur Van Mesdagkliniek ingen De in opspraak gekomen Groningse Van Mesdagkli- voor gevaarlijke geestelijk gestoorde misdadigers heeft een irn -directeur. D. van Buren (52) moet in de kliniek orde op r„. n gaan stellen. Van Buren is nu nog interim-directeur bij !3l uliana Kinderziekenhuis-Rode Kruis Ziekenhuis in Den 09.|en begint morgen met zijn klus in Groningen. In oktober 09 c ludeerde de Inspectie voor de Gezondheidszorg dat de Van 09c dagkliniek niet aan de wettelijke normen voor verantwoor- Drg voldoet. De inspectie heeft geconstateerd dat er vooral rtkomingen zijn in de stijl en communicatie van de leiding enden. dijk verlaagt aantal asielzoekers De Noord-Hollandse gemeente Andijk krijgt een kleiner zoekerscentrum dan het Centraal Orgaan..opvang Asielzoe- (COA) wil. Burgemeester en wethouders gaan akkoord met kleiner aantal dan de 350 vluchtelingen die het college aan- celijk had willen onderbrengen. Volgens burgemeester Ditt- oept de komst van 350 asielzoekers te veel weerstand op bij evolking. Tijdens een informatie- en inspraakbijeenkomst ~;e maand sprak het merendeel van de inwoners zich al uit n dat aantal. Zij vrezen voor de veiligheid en de kwaliteit K le tandheelkundige en gezondheidszorg. Vijftig is voor hen naximum. hbi risdrank moet goedkoper' aag* De verbruiksbelasting op frisdrank moet verdwijnen le consument een interessant alternatief voor alcoholhou- iedranken te bieden. Dat stellen Veilig Verkeer Nederland f), de Consumentenbond, het Nationaal Instituut voor Ge- heidsbevordering en Ziektepreventie in een convenant de Vereniging Nederlandse Frisdranken Industrie (NFI). De jen vinden afschaffing van deze' belasting in het belang van ;oed alcoholmatigings- en verkeersveiligheidsbeleid. De ilasting bedraagt nu twintig cent per liter en levert de kist jaarlijks veertig miljoen gulden op. De partijen hebben it convenant, dat vandaag wordt ondertekend, afgesproken iet schrappen van de verbruiksbelasting wordt doorbere- in de verkoopprijs. ven jaar celstraf wegens doodslag aar» Een 23-jarige Alkmaarder is gisteren door de Alk- rse rechtbank veroordeeld tot zeven jaar cel wegens dood op zijn 19-jarige zwangere vriendin. De man bracht op 19 imber 1998 zijn vriendin om het leven in een Alkmaars Volgens de verdachte was hij met zijn vriendin bramen het plukken en ontstond er ruzie over hun voorgenomen relijk. Volgens de verdachte wilde zijn vriendin opeens niet rmet hem trouwen vanwege de littekens op zijn lichaam, leep zijn verloofde bij de keel, waarop deze zich verdedig- -iet een aardappelschilmesje. Bij de worsteling zou het mes- 0', ongeluk' in de keel van het slachtoffer terecht zijn geko- Onderzoek wees echter uit, dat de vrouw een aantal ma- was gesneden. De verdachte vluchtte en werd een maand aangehouden in Parijs. 9 2 bogleraar Huizer (70) overleden igen» Op 70-jarige leeftijd is zondag in zijn woonplaats rwerth de ontwikkelingsanimator Gerrit Huizer overleden. :er had een maand geleden afscheid genomen van het Der- Wereldcentrum Ontwikkelingsstudies van de Katholieke versiteit Nijmegen. Hij was hoogleraar veranderingsproces- ai de landen van de Derde Wereld. Sinds 1973 is hij verbon- ;gevveest aan het Derde Wereldcentrum van de universiteit, old als een bevlogen en strijdbaar wetenschapper. Huizer chtte een groot aantal studies in de Derde Wereld, waarbij ich vooral het lot van de boerengemeenschappen sterk aan- Professor Dunning: Keuze maken voor bewezen therapie &aghans jacobs Veel medische handelingen helpen niet. De medische wereld baseert zich vaak op tradities en rituelen. Dat kost onnodig veel geld. Dat heeft prof. dr. A. Dunning gisteravond in Maastricht gezegd tijdens een studium generale aan de universiteit in die plaats. maastricht anp talen er dure premies voor, maar vaak is de werkzaamheid Emeritus-hoogleraar Dunning van de therapie onbewezen." stelde de meeste toegepaste Er is een kloof tussen de ver methoden in fysio-'en psycho- wachtingen van de patiënt en therapie ter discussie. „We be- de werkelijke effectiviteit van de geneeskunde, aldus Dunning. Dunning is een autoriteit op zijn vakgebied. Eind 1991 rap porteerde de Commissie Keu zen in de Zorg onder zijn voor zitterschap aan de toenmalige premier Lubbers over selectie criteria voor het gebruik van medische voorzieningen. De professor vindt dat er keu zes gemaakt moeten worden, omdat de kosten voor de ge zondheidszorg op den duur te groot dreigen te worden. Aan de basis van die keuzes zou de bewijsbaarheid van een medi sche toepassing moeten staan. Ook moet er meer geld gesto ken worden in preventie. Het heeft volgens Dunning geen zin om kankersterfte terug te dringen door nog meer geld te steken in allerlei vormen van chemotherapie. „In vijftig jaar tijd is de totale sterfte aan kan ker niet gewijzigd. Maar je kunt Groningen Een veertien verdiepingen tellend flatgebouw in de Groningse wijk Lewenborg is gisteren met de grond gelijk gemaakt. Het ge bouw, dat moet plaatsmaken voor nieuwbouw, kwam met een grote explosie aan zijn eind. FOTO'S OPD WOLTER KOBUS hilversum anp De Inspectie Gezondheidsbe scherming en de Consumen tenbond zijn een onderzoek be gonnen naar aanleiding van klachten over lekkende stoom strijkijzers van het merk Tefal. Het onderzoek volgt op een op roep door het consumenten programma Radar van de Tros. Zeker 130 mensen hebben zich gemeld met klachten over strijkbouten van Tefal. Volgens een woordvoerster van de Tros hebben de strijk ijzers, die met water moeten worden gevuld om stoom te maken, bij zeker 35 consumen ten kortsluiting veroorzaakt. In zeker tien gevallen zou daar door brand zijn ontstaan, zo bleek gisteravond tijdens de uitzending van Radar. De klachten kwamen binnen na de Radar-uitzending van 19 oktober. Daarin deed een con sument haar beklag over haar Tefal-strijkbout. In 1998 was door kortsluiting een kamer in haar huis uitgebrand. De klach ten hebben betrekking op ver schillende types, waarvan de meeste niet ouder zijn dan drie jaar. Fabrikant Tefal heeft de In spectie Gezondheidsbescher ming laten weten te zullen meewerken aan het onderzoek. als overheid iets doen aan pre ventie, dat is kostenbesparend. Het is echter merkwaardig om dan te moeten constateren dat de Nederlandse overheid wei nig doet aan de preventie van longkanker, de meest voorko mende vorm van kanker in ons land", aldus Dunning. Hij vindt dat economische factoren vaak de doorslag ge ven, evenals irrationele -hoop bij patiënten. „Want in het voorbeeld van longkanker strijkt de overheid miljarden aan belastinggelden per jaar op aan de verkoop van tabak, en dat is genoeg om longkanker patiënten medische hulp te ge ven", aldus Dunning. Zowel bij huisartsen als bij patiënten zou er een mentali teitsverandering moeten ko men, om het uit de pan rijzen van de kosten te voorkomen, meent de emeritus-hoogleraar. den haag «hans jacobs haags redacteur Commandant Van Oosten van de regionale brandweer Rijn land heeft geen gelijk als hij zegt dat de veiligheidsvoorzie ningen in de nog te bouwen tunnels voor de Hoge Snelheids Lijn (HSL) onvoldoende zijn. Dat antwoordt minister Nete lenbos (verkeer en waterstaat) op vragen uit de Tweede Kamer naar aanleiding van opmerkin gen van de brandweercom mandant. Volgens Netelenbos gaan de veiligheidsvoorzieningen in de HSL-tunnel onder het Groene Hart verder dan in alle bestaan de spoortunnels in Nederland. Verder ook dan in de meeste bestaande en geplande spoor tunnels in andere Europese landen. Strengere eisen zijn nauwelijks mogelijk, meent de minister. Volgens de minister wordt er niet bezuinigd op de veiligheid in de tunnel. De kosten van de veiligheids voorzieningen maken ruim vijf tien procent uit van de totale kosten van de boortunnel. Om de driehonderd meter komen er nooduitgangen die leiden naar de andere tunnelbuis, die vrij yvordt gehouden van rook en hitte. Vervolgens kunnen die mensen dan via de tunnelbuis zelf of via een trappenhuis naar buiten. Er wordt nog gekeken of ook via een extra spoor mensen kunnen worden geëvacueerd. „Maar", zo zegt Netelenbos, „er zijn natuurlijk altijd branden denkbaar waarbij ongeacht het aantal vluchtwegen een levens bedreigende situatie kan optre den. Dat risico proberen we door preventie te beheersen." den haag hans jacobs haags redacteur Minister Netelenbos van ver keer en waterstaat vindt de op winding over de veiligheid van nachtelijke landingen op Schip hol een storm in een glas water. „Het gaat niet om veilig. De landingen zijn absoluut veilig. Het gaat om veiliger of veiligst", aldus de minister gisteren in de Kamer. Het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) pleit ervoor de norm voor zijwind te verlagen van 25 naar 15 knopen. Maar waar praten we over, vroeg Netelen bos zich af, want het komt per jaar nog geen 300 keer voor dat de wind bij de landing dwars op een toestel staat. Als de pi loot het te gevaarlijk vindt, kan hij uitwijken naar een andere luchthaven. Netelenbos kreeg bijval van haar partijgenoot PvdA'er Van Gijzel. Hij haalde berekeningen aan dat de kans op een ongeluk bij 25 knopen zijwind nauwe lijks groter is dan de kans op een ongeluk met 15 knopen zij wind. Om precies te zijn: 1 op 200 miljoen. Bij 200 miljoen landingen met 25 knopen zij wind gebeurt er dus één onge luk meer dan bij 200 miljoen landingen bij 15 knopen. Als er bijvoorbeeld honderd landin gen per jaar plaatsvinden met 25 knopen zijwind, gaat daarbij gemiddeld per 200.000 jaar één keer meer iets fout. den haag anp „Een inspectie door het bedrijf zelf heeft geen bijzonderheden aan het licht gebracht", zei een woordvoerder van de Inspectie gisteravond. De Inspectie Gezondheidsbe scherming verwacht drie tot zes weken nodig te hebben om het onderzoek af te ronden. In af wachting van de resultaten ad viseert de Consumentenbond de stoomstrijkbout voorlopig zonder water te gebruiken. De Rijksluchtvaartdienst (RLD) verdwijnt met ingang van 1 april 2000 in zijn huidige vorm. De dienst van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt opgesplitst in verschillende on derdelen. Aanleiding voor de reorganisatie waren de feiten die de parlementaire enquête Vliegramp Bijlmermeer over de RLD aan het licht bracht. Daar bij bleek onder meer dat de RLD in het onderzoek naar de Bijlmerramp steken heeft laten vallen. Ook werd duidelijk dat er binnen de rijksdienst een be langenverstrengeling bestond. Veel RLD-medewerkers hadden baantjes bij luchtvaartmaat schappijen. Dit stond op ge spannen voet met de belang rijkste taak: toezicht op alles wat met luchtvaart heeft te ma ken. Kern van de reorganisatie is dat taken en bevoegdheden van overheid en bedrijfsleven in de luchtvaart strikt worden ge scheiden. Uitgangspunt is dat de luchtvaart wordt behandeld als elk ander bedrijf. De sector krijgt te maken met vergunnin gen en als die worden overtre den, legt minister Netelenbos sancties op. Het luchtvaartbe drijfsleven zelf heeft daar niets meer over te vertellen. keuze, maar de bewindsman .deed het tegenovergestelde. Hij gaf zijn goedkeuring aan de plannen. Senator Platvoet (Groen- Links) prees de minister voor zijn 'handreiking aan Leiden', maar vond de gekozen norm (75-25) willekeurig. Peper be aamde dat. „Er ligt geen mathe matiek aan ten grondslag. In mijn ogen kan het net. De zalmsnip moet verder gewoon aan iedereen worden uitbe taald. Gemeenten die daar an ders overdenken krijgen het met mij aan de stok. Het is niet bestemd om de hondenpoep mee op te ruimen," aldus de minister. Groenlinks stemde in de Eer ste Kamer als enige tegen de wet die de zalmsnip nog twee jaar laat bestaan. „De maatregel en dus deze wet deugt niet", al dus Platvoet. Hij wil dat de overheid de burgers met de laagste inkomens op een ande re manier helpt. „Gemeenten moeten zich niet met inko mensbeleid bezighouden." dqetinchem gpd Het is Droomprijzenfesrival bij Holland Casino. Tot en mer 21 november maakt u kans op ongelofelijke prijzen in de Jackpotclub. Een minimumleef- I IOLLA.ND (asino 18 jaar, correcte kleding en legitimatiebewijs zijn enrreev jbo. waarden. U bent iedere dag v; 13.30 uur van harte welkom. Een mooie gelegenheid om uit te gaan. Nijmegen Roiterdam Scheveningen Een groep mbo-leerlingen van Het Graaf - schapcollege in Doetinchem ruilt vandaag het aloude klassenboek in voor een elektronische uitvoering. De klas gaat experimenteren met de nieuwe 'spijbelchipcard' van Nedap in Groen- lo. De proef wordt met grote belangstelling ge volgd door andere scholen - vooral roc's: regio nale opleidingscentra - want Nedap heeft van uit het Nederlandse onderwijs al veel belang stelling ondervonden voor het nieuwe klassen boek. De proef op Het Graafschapcollege duurt tot 1 maart volgend jaar. „We hebben er hoge ver wachtingen van", aldus woordvoerder Henk Hilferink. Maar of de chipcard ook wordt inge voerd als de praktijkproef slaagt, staat nog niet vast: „Daarover hebben we nog geen beslissing genomen." De vinding van Nedap, die onder de naam Da talogger op de markt komt, bestaat uit een kaart die de leerlingen bij zich moeten dragen. Met behulp van een 'inlezer', die docenten bij zich dragen, registreert een computer feilloos welke leerlingen er aanwezig zijn en vanaf hoe laat. Op die manier valt dus ook exact na te gaan wie niet op de lessen is verschenen. Het Graafschapcollege werkt graag mee aan de praktijkproef. Van morrende scholieren is niets gehoord, meldt Hilferink: „Tenminste, ik heb niet het idee dat ze er problemen mee heb ben." Volgens hem verandert er ook niet zo gek veel in vergelijking met het klassieke klas senboek. „Alleen werkt dat minder efficiënt als gevolg van de administratieve verwerking. Het elektronische systeem werkt veel sneller." Een groep mbo-studenten van de richting soci aal-pedagogisch werk gaat de eerste ervaringen opdoen met de spijbelchipcard. De praktijk proef richt zich uitsluitend op de 'aanwezig heidsregistratie', benadrukt Hilferink. De chip kaarten kunnen namelijk ook voor andere doeleinden worden gebruikt, legt projectleider Henk Klunder van Nedap uit. Bijvoorbeeld voor het openen van kluisjes, het betalen in de kantine en voor de toegangscontrole. Ook met het oog op de zogenoemde tweede fase havo/vwo en de invoering van het 'studiehuis' is de chipkaart interessant. In het nieuwe sys teem behoren de leerlingen zo'n veertig pro cent van hun schooltijd door te brengen in dat studiehuis. De school kan met behulp van de elektronica nu prima in de gaten houden of de scholierden daar inderdaad aanwezig zijn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5