biters pleiten voor staken wedstrijd ngmans gaat 'bedeltoer' >ge score voor in Beltman 1 in Schakers van Oegstgeest'80 II geven tegen Voorschoten II visitekaartje af Sport Van Raaij: 'Dit waait ook wel weer over' DUIVEN t il )AG 10 NOVEMBER 1999 scheidsrechters Fred Sterk en René Temmink is I reeds overschreden. Zij vinden dat bij grieven- Ikkoren een betaald voetbalwedstrijd definitief pïden gestaakt. De reglementen houden dat r tegen. Maar niet lang meer, voorspelt Sterk. I voor een strengere arbitrale aanpak, omdat de de spreekkoren het betamelijke reeds lang heeft leden. B/DEVENTER GPD van een wedstrijd :ns Sterk preventief irken, omdat een sta- [voortijdig moet wor- imd met alle gevolgen Maar hij verwacht (rede media-aandacht ;ens een maatschap- xissie, die kan bijdra- •t vinden van een op- or het probleem, aagt zich wel hardop verantwoordelijkheid de scheidsrechters den gelegd. Hij vindt een rol is weggelegd (bestuurders, trainers Hij zou het met na- chen als spelers eens a' zouden afgeven aan c c die zich verbaal Bijvoorbeeld door floop niet meer met - bedanken voor hun a ipreekkoren niet stop- spelt Sterk dat het niet r zal duren voor hij iiSL, te ai een wedstrijd zal staken. Hij weet waarover hij het heeft, want op 17 oktober legde hij het duel Spaita-AZ tijdelijk stil. Nadat hij de Rotterdamse doel man Ronald Jansen het veld had uitgestuurd, werd Sterk massaal beledigd door het pu bliek van de thuisclub. Sterk: „Er komt een moment dat er iets bij jezelf knakt. Een scheidsrechter is ook maar een mens." Voor het (tijdelijk) staken van een wedstrijd wegens grievendè spreekkoren bestaat een proto col waar Sterk best mee uit de voeten kan. Maar de uitvoering blijft altijd een zaak van per soonlijke interpretatie. Een ar biter zal immer met de vraag blijven worstelen wanneer de grens wordt overschreden. Dick Jol vond het afgelopen zondag bij FC Twente-Feyenoord te ver gaan, terwijl zijn collega Roelof Luinge bij Sparta-Ajax Oost-In disch doof bleef bij soortgelijke verbale uitingen. De ene situatie is de andere niet, ondervond ook Sterk afge lopen zaterdag bij De Graaf schap-Willem II. In Doetin- chem kreeg voorzitter Hylke Enzerink van De Graafschap grove beledigingen vanaf de tri bune naar zijn hoofd geslin gerd. „Wat moet je daar dan mee?", stelt Sterk de retorische vraag. „Ik heb serieus overwo gen om het duel te onderbre ken, omdat de spreekkoren erg bepalend waren voor de sfeer in het stadion." Om escalatie te voorkomen, zag Sterk uiteinde lijk van dat voornemen af. Hoewel Temmink nog niet naar het stakingsmiddel hoefde te grijpen, is ook wat hem be treft de maat vol. De Deventen- aar zal er niet rouwig om zijn als een wedstrijd definitief wordt gestaakt als de beledigin gen vanaf de tribune alle per ken te buiten gaan. „Vooral als kanker-dit of kanker-dat wordt geroepen. Mensen dienen te beseffen dat die ziekte doods oorzaak nummer één is en on gelooflijk veel leed met zich meebrengt." Temmink heeft nog een an der voorstel om het probleem te tackelen. „Laat die zoge naamde nette mensen zien op televisie. Toon de vader maar die zich in het stadion mis draagt en daarbuiten zijn kin deren moet opvoeden. Con fronteer hun omgeving daar maar mee. Of laat de politie die tussen supporters staat de rad draaiers oppakken. Als ik op straat mensen beledig, word ik toch ook opgepakt?" In algeme ne zin vindt Temmink, dat het protocol waar de scheidsrech ters zich bij grievende spreek koren aan dienen te houden, te weinig houvast biedt. De arbi ter moet alleen beslissen met alle gevolgen van dien. DEN HAAG GPD Voorzitter Harry van Raaij van PSV en lid van het bestuur betaald voetbal van de KNVB vindt de losgebarsten publiciteit rond het verbale supportersgeweld lichte lijk overdreven. 'Dit soort problemen heb ben we een paar jaar geleden ook gehad. Maar dat is toen weer overgewaaid'. De preses van de Eindhovense eredivi sieclub is daarbij tevens van mening dat de politiek zich wel weer erg buitensporig met de betrokken materie inlaat. 'Laat die mensen zich eerst maar eens bemoeien met de zaken waar ze invloed op kunnen uitoefenen'. Van Raaij, die onlangs nog via het inci dent Matthaus-Gerets tijdens PSV-Bayern München met een andere vorm van ge weld werd geconfronteerd, miskent de thans spelende problematiek rond de dis criminerende spreekkoren overigens niet. 'We moeten die mensen er op wijzen dat wat ze doen niet kan. En als bepaalde maatregelen niet helpen moet dat publiek buiten de stadions worden gezet en ge houden. Maar emotie hoort bij sport. En dat moet zo blijven. Waarbij ik trouwens aanteken dat verbaal geweld op straat in feite ernstiger is dan wat nu zo in de pu bliciteit is gekomen. De reactie van de fans van FC Twente komt uit frustratie over een aangevochten beslissing van de scheidsrechter. Dat is in elk geval een aan leiding, een reden. Op straat krijg je als be kende Nederlander soms dingen naar je hoofd geslingerd, zonder dat er een direct aanknopingspunt is. Dat is dus veel erger. Overigens, wat die suggestie uit de politiek betreft dat de club van zich misdragende aanhangers maar een 3-0 nederlaag toe bedeeld moet krijgen het volgende: dat is onuitvoerbaar en kan leiden tot manipule ren van de wedstrijden.'. Fred Blankemeijer maakte de 'eerste hondenlul' mee. 'En toen werd het nog zonder n geschreven, hoor', laat de senior manager van Feyenoord weten. 'Ik vind dat er te veel ophef over die spreekkoren wordt gemaakt. Tien jaar geleden was het al actueel. Nu Dick Jol een wedstrijd stil- legt, gilt iedereen weer wat en nog erger, bemoeit de politiek er zich ook weer mee. Ze roepen nog een uitslag ook, 0-3. Per soonlijk vind ik 1-7 wel wat'. 'Nee, drie punten in mindering geven, dat zijn geen verstandige maatregels. Clubs worden dan gestraft voor iets wat supporters doen. Het verbale geweld, zo als ze dat tegenwoordig noemen, is een vervolg op de liedjes die ze zingen. Let wel: hondenlul vond men vroeger ook een lelijk woord'. PIM VAN ESSCHÖTEN rijzer te zijn, meer er- hebben. „Het is nu of £e' aar hoe vaak vielen de niet van de bomen als atv ngmans een bijeen- om te laten weten haar doelen voor het ■izoen wel niet waren, deed ze dat dan bij meuwe sponsor m nt ook al kende de se atlete teleurstellen- >enen, geldschieters wc Itijd wel. u anders, in financieel een 'bunny' meer op ing, zoals een jaar of nog toen ze ook bloot Jy - destijds haar spon- hePfscheen. Nu heeft ze kledingsponsor meer ias! ie ook nog uit de door dht|yd gesponsorde topse- zêt. Jongmans» heeft ircenten uit betere ja- sok bleef de autospon- trouw. „Ik ben weer jaar en afhankelijk van van mijn ouders." seizoenen achtereen n prestaties uit. „En net zakenwereld, word je afgerekend. Vervelend at het acht maanden ntii Olympische Spelen ge- Van de atletiekunie nooit meer iets ge- nds ze begin augustus tel faalde in haar .po- limiet- voor de WK in te halen. Gek ge- van Joop Alberda van ni|F. „Hij vroeg hoe het ging, hoe ik er voor 'e kennen elkaar van 'aar ik 'm een keer 's nachts om vier uur in het olym pisch dorp tegen het lijf liep. Hebben we een tijdje heel leuk zitten kletsen." Haar Duitse trainer Thomas Springstein had meteen het mooie van de vrije, financiële val gezien. „Dieper kun je niet zakken," hield hij haar voor. „Je kunt alleen maar omhoog." Van NOC/NSF ontvangt ze als B-sporter 300 gulden per maand. Thomas Springstein heeft voorlopig afgezien van zijn premie - de helft van haar inkomsten uit wedstrijden. Jongmans: „Hij gelooft in mij." En ze hoopt dat meer mensen dat doen, met name in haar woonplaats Nootdorp. Burge meester H.J. Schartman deed er gisteren zijn ambtsketen voor om, schonk de champagne in en deed de eerste duit in het zakje. De Vriendenclub Stella Jongmans was daarmee offici eel opgericht. Doneren 500 van de bijna 10.000 zielen in Nootdorp net als Schartman 25 piek aan de cltib, heeft Jongmans 15.000 gulden bijeen. „Dan hou ik de schade beperkt." Steun bij de actie heeft ze daarbij van een plaatselijk bankfiliaal en de huis-aan-huiskrant De Een dracht. Op het logo van de actie staan de olympische ringen en een Japans symbooltje, dat staat voor kracht. Hét is dezelf de Chikara die op Jongmans' bovenarm is getatoeëerd. Zo is het doel van de Vriendenclub duidelijk gemaakt, Jongmans wil met de hulp van haar vrien den Sydney halen en dat zal nog een hele krachttoer wor den. A Stella Jongmans. „Ik heb zo'n vertrouwen dat het gaat lukken," zei ze giste ren. Wijzer, meer ervaring. Nu of nooit. Al zei ze het vaker, het is nu anders. Haar leven is ge heel gericht op topsport. „In Duitsland, bij Springstein doe ik niks anders dan trainen, trai nen, trainen. Drie keer op een dag, ik was één keer gewend. Bij het eten heb ik soms moeite wakker te blijven, val ik bijna met m'n hoofd in de soep. Ik moet nu ook echt overdag een urntje bijslapen." Ze was in het verleden nog wel eens gemakzuchtig, als het om de trainingsarbeid ging. Nu is het dus anders. Ze beaamt zelfs, dat ze voor het eerst in haar leven echt trahit. „Ik liep vroeger altijd op mijn talent." Sinds maart traint ze in de groep van Springstein in de Oost-Duitse basplaats Zinno- witz. Ze moest wennen, raakte dan ook geblesseerd. „Een vrij extreme aanpak, het oude Oostblok," zegt Jongmans. Af gelopen zomer moest ze dage lijks in alle vroegte de Oostzee in. Om mentaal te harden, be val Springstein. Leidde dat des tijds nog tot een botsing tussen trainer en westerse pupil (waar ze in de ogen van Springstein niets zijn gewend), het is nu no vember en nóg moet Jongmans de zee in. Helemaal, zonder Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) da gelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5321921. E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl VCL-voorzitter John ter Beek stopt volgend jaar. ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN FOTO CPD/ROLAND DE BRUIN discussie. Het klinkt Spartaans, maar juist het absolute plezier overheerst bij Jongmans. „Vorige week moesten we turnoefeningen doen. Ze heb ben zo moeten lachen om mij. Grit Breuer (Europees kampi oene 400 meter, red.) had laatst zo'n kramp in haar hele lijf, dat ze kruipend over de baan ging, huilend van het lachen. Van al dat harde trainen ga je zó la chen." Remco Torken is het scoren niet verleerd. In de 62ste mi nuut mocht de oud-Leidenaar voor Beveren opdraven in het competitieduel tegen Lierse (1- 1). Torken scoorde en zag een doelpunt afgekeurd worden Een andere oud-Leidenaar, WM-voorzitter Arno Hoog- duijn, is opgestapt bij de Haag se tweede klasser. Hoogduijn kon zich niet verenigen met gevoerde be leid. Ook trai ner Jan van den Bosch vertrekt. Hij voelt te veel de adem van technische adviseur Mei- bi Raboen in zijn nek Bij de komende vergadering van de KNVB wordt een voorstel ge lanceerd om ook de num mers twee van de poules in de Amstel Cup (ama teurs) een ronde verder te laten gaan. In de huidige opzet komen alleen de win naars een ronde verder, hetgeen vaak betekent dat er tijdens de laatste wedstrijd niets meer op het spel staat Het zaterdagelftal van Lugdu- num is een ronde verder in de Amstel Cup. De eerder afgelaste wedstrijd tegen PEC Den Haag werd met 4-0 gewonnen Zon dag-eersteklasser Leonidas moet op zoek naar een andere trainer nu Leen Booy met on middellijke ingang is opgestapt John ter Beek stopt volgend jaar als voorzitter van voetbal club VCL. Vice-voorzitter Fer van Duuren stapt tussentijds op. Bij Docos keert Hans Burg- houwt niet terug in het bestuur Zaalvoetbalvereniging Koude kerk speelde remise in de uit wedstrijd bij Sparta'67 (3-3). Mark van Bemmel, Fouzi Mesaoudi en Raymond den Horder waren de doelpunten makers bij Koudekerk Peter Reitsma (Hillegom) was zowel in Lisse als in Sloten de sterkste bij een regionale cyclocross Amateurkampioen van Neder land Wim van de Meulenhof (33) heeft een profcontract ge tekend bij Batavus Sint- Niklaas krijgt de Belgische aan komst van De Ronde van Italië in 2000, die in dat jaar in Gro ningen van start gaat. Na Sint- Niklaas reist de karavaan verder naar Duitsland en Frankr ijk De Luba Classic is nog steeds op zoek naar een alternatieve datum, nu woensdag 14 juni voor de begeleidende politie en de gemeente Noordwijk een probleem is. Beide instanties hebben temaken met Euro 2000. De enige mogelijkheid is nu om de klassieker te verplaat sen naar juli of begin augustus Schaatser Joost Juffermans (Stompwijk) is opgenomen in de marathonploeg van Van der Helm. Marco, Ronald en Den nis van den Ing (Roelofarends- veen) en Dennie van Leeuwen (Hoogmade) hebben zich ge plaatst voor het NK supersprint in februari 2000. Bij de lagere ju nioren werden Margot Boer (Woubrugge), Sanne van der Star (Rijpwete- ring), Idzard Gro- vestein Hoogma de), Meivin van Zanten (Roelof- arendsveen), Es ther Boer (Wou brugge), Anja Borst (Voorhout) en Lisette van der Geest (Oud Ade) geselecteerd Het team van de Leidse schaakbond heeft het jaarlijk se Hutton-toer nooi gewonnen. De winst werd binnen gehaaid door Jeroen Willemze, Frank en Mare Erwich en Jan Smeets De Noordwijkerhoutse Tessa van der Valk is afgevallen bij de selectie van de Nederlandse vrouwenbowlingploeg die deze week voor het WK naar Abu Dhabi vertrekt Het Denk sportcentrum Leiden aan de Robijnstraat is iedere eerste en derde zondag van de maand geopend voor liefhebbers die voor slechts één gulden willen bridgen, dammen of schaken. Ook de go-sport kan worden beoefend De bokspartij tussen Pieter Neuteboom (boksvereni ging Leiden) en Roy Jongejan (Rijswijk) is in Alphen aan den Rijn onbeslist geëindigd Van avond begint in de sporthal De Zijl het Leids korfbalkampioen schap met de wedstrijden van groep A. Pernix, Crescendo, Ve- locitas en TOP strijden vanaf 19.15 uur om twee plaatsen in de eindronde Jolanda van Goozen (Hoogmade) en-B-rij der Ewout Nijgh (Rijnsburg) Werden winnaar bij de schaats- marathonwedstrijden om de Van der Helm Cup KZ Leiden speelt zondag een oefenwed strijd met een internationaal tintje. De Leidse club neemt het om 10.30 uur in de Apollohal in Oegstgeest op tegen Nomads uit Londen, dat momenteel in het kader van een oefencam pagne in ons land rondzwerft. Stoitsjkov krijgt les van Cruijff met hem in Spanje wedstrijden te analyseren en trainingen bij te wonen. „Bijna elke week ko men Johan en ik bijelkaar. We bekijken wedstrijden en discus siëren. Ik denk niet dat ik er gens een betere leraar kan vin den", aldus Stoitsjkov, die met Cruijff bij Barcelona speelde. Johan Cruijff maakt Hristo Stoitsjkov wegwijs in het trai nersvak. De oud-voetballer is als assistent-bondscoach aan een nieuwe fase in zijn bewo gen carrière begonnen. Cruijff helpt de Bulgaar daarbij door |ste score van het weekeinde was voor Erwin Beltman. De Jpits van Ter Leede zag zijn goede optreden in de wedstrijd xheveningen beloond met een 'negen'. Zijn ploeggenoot jjoemheuvel, de andere helft van het centrale verdedigings- l een 'acht' van de beoordelaar. Bij Quick Boys - Rijns- Boys viel zes keer een 'acht'. Bij de Katwijkers kreeg onder I Hans van der Plas dit cijfer. Bij Rijnsburgse Boys was die j|or Steve Faber, die nu de top van het klassement binnen- pymond Buis, die al enkele weken op non actief staat we- i blessure, voert nog steeds het klassement aan. Ook de jrs 2,3 en 4 van de ranglijst kwamen niet in actie. Hun wed- |RC - FC Lisse) werd afgelast. SPELER van het JAAR 3. Quick Boys - Rijnsburgse Boys 1-1 Van der Plas Raven Dubbeldeman De Ridder 70. Redel •Scheveningen 2-1. 7 Kramer 7 87. Van Duyn 7 De Louw 8 Campfens 7 85. Harskamp 7 Rbii Wit '28 78. Van der Laan 7 Scheurwater 7 Van Dam - 8 Kleijn 5 88. Pitti Quick Boys: Van der Niet Faerber Van Dijk Van Schijndel Van der Plas Timmermans Cadel De Roode 85. Onderwaater Van Lochem Aalbersberg Klassement (clubs) 1. Katwijk 2. Rijnsburgse Boys 3. FC Lisse 4. Quick Boys Ter Leede 6. Noordwijk 7. ARC 8. UVS 6,87 6,82 6,76 6,65 6,65 6,64 6,40 6,10 ivel van Ter Leede kreeg een 8. ARCHIEFFOTO DICK HOGEWONING Spelersklassement 7. Erwin Beltman (Ter Leede) 7,33 7.33 7,33 7,29 7,29 7,25 7,22 Raymond Buis (Rijnsburgs) 7,80 Saïd Elmahdadi (FC Lisse) 7,67 Maurice Balkhoven (ARC) 7,63 Armando Luxenburg (FC Lisse) 7,50 Marco Korff (Noordwijk) 7,44 Carlo van Zeist (Ter Leede) 7,44 Raymond Flaton (Quick Boys) 10. Jerrel Linger (FC Lisse) Martin de Louw (Ter Leede) 12. Gilbert Taument (FC Lisse) 13. Gert Aandewiel (Quick Boys) Steven Faber (Rijnsburgse Boys) 7,22 SCHAKEN Jan Bey In de wedstrijdenreeks van de promotie klasse in de Leidse Schaakbond heeft het tweede team van Oegstgeest '80 een dui delijk signaal afgegeven naar de andere ti- telpretendenten. Voorschoten II werd in eigen huis met 2,5 - 5,5 verslagen. Leithen gaf, na het debacle van de vorige ronde, een goed herstel te zien. Zij wonnen een vierpuntenduel met 5,5 - 2,5 van de Al- phense Schaak Club II. Katwijk knoopte de Gedachte van Louis van Gaal in de oren dat je geen kampioen wordt door ge lijk te spelen tegen Feijenoord, maar door te winnen van de mindere ploegen. Het derde team van Oegstgeest bleek zo'n ploeg om te verslaan (2-6). Het Leidsch Schaakgenootschap wil ook het zesde team naar de landelijke competitie bren gen, maar na de grote misstap (6,5 - 1,5) tegen AAS II, ligt dat plan voorlopig in het vriesgedeelte van de koelkast. V'schoten II - Oegstg. II 2,5 - 5,5 Aan de topborden kon Voorschoten nog enigszins tegenspel bieden, maar aan de lage borden was er een duidelijk krachts verschil te zien. Aan het vijfde bord won Wessel Volders een toren van Wout Oost hout. Eric Wagenaars (zesde bord) ver sloeg in een mataanval veteraan Geert Sluiter. Nick van der Maat etaleert mo menteel een goede vorm en versloeg op regelmatige wijze Ruurd de Boer aan bord acht. Ed Noordijk kwam aan het zevende bord niet langs de taaie Joop Thierry, maar bracht de stand op een prettige 0,5 - 3,5 voorsprong. Aan de topborden scoorden voor Voorschoten Gert Both (winst op Gerard Vink), Ada van der Gies- sen (remise tegen Johan Boots) en moest Georgi Gorodin wegens een chronisch ge brek aan tijd in remise berusten tegen Harro Weiland. Tenslotte won Rob Veen- huijsen door Voorschotenaar Charles van der Ven, in een remiseachtig dame-eind spel, door zijn vlag te jagen. Leithen - A.S.C. D 5,5 - 2,5 Bij Leithen waren al snel tevreden gezich ten te zien, omdat reeds nq zestien zetten Wil Turk, in een Pirc, een toren won. Een goede openingsbehandeling van Marcel Terluin en het secure verdedigen van Jer ry Bey jr., in een Alphense aanval met een incorrect torenoffer, zorgden ervoor dat Leithen met een 3-0 voorsprong de tijd- controle gereikte. Hans van Duijn, die iets slechter uit de opening was gekomen, bood bij die stand remise aan en z'n op ponent ging daar vreemd genoeg mee ac- coord. De open Spanjaard aan het eerste bord van Jan Brandt ging plotseling verlo ren, waardoor Ron Nienkemper en Leo van Houwelinge hun stellingen, met een pion minder, via een stukoffer in remise lieten eindigen. Door de slimme zetten- reeks in een toreneindspel van ïskander Schrijvers, kreeg Leithen een verdiende, maar iets te ruime overwinning. Oegstgeest III - Katwijk 2-6 Na een belangrijk verliespunt in de vorige ronde, werd door Katwijk tegen Oegst geest III nu niets aan het toeval overgela ten en verschenen de Katwijkers gecon centreerd achter de borden. Aan het eer ste bord voor Oegstgeest wel een opval lend goede partij van Annemiek Willemze tegen Guidi van de Bent. Ze kon deze be kronen met een geforceerde remise, maar miste die voortzetting en verloor. Alleen Jan Willem van Drunick en Cyp van de Bult konden remise maken tegen de ster ke Katwijkse routiniers Theo Goudriaan en Gijs Haasnoot. Wim Evers was de eni ge Oegstgeester schaker die een snel ver kregen voordeel in materiaal (hij ruilde een toren tegen de dame) verzilverde. AAS II - LSG VI 6,5 - 1,5 Bij het Leidsch Schaakgenootschap ging het, halverwege de wedstrijd, volledig mis. Goede stellingen werden niet verzilverd en mindere stellingen gingen verloren. Een 5-3 uitslag lag toen in de lijn der ver wachtingen, maar zelfs dat liep voor de Leidenaars slecht af. Aan het tweede bord kon AAS-speler Ben de Leur, tegen Chris- tiaan Manniën, een mat in drie geven en zag het niet. De Leur was daarna zo vrien delijk om zelf mat te gaan. Aan het kop- bord werd Cees Beekhuis een eindspel af genomen door Patrick van Lommei. De eindelijk weer eens achter een schaak bord verschenen Ruud Dobbelaar bouw de zijn drie pionnen tegen een kwaliteit niet uit en verloor. Rick Derksen liet een gewonnen stelling in remise eindigen en Kees van Duyvenbode, met nota bene een stuk meer, blunderde zijn dame weg.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27