Grenzen verlegd voor zacht water In Natura Alle leven is gras m WÊÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊËÊÊm WOENSDAG 10 NOVEMBER 1999 Imperialisme is het streven naar uitbreiding van macht en gebied. Imperialisten proberen de wereldmacht in handen te krijgen. Grassen zijn dus imperialisten. Ze beginnen met een sprietje, om vervolgens een zode te vormen, een grasmat, een steppe of savanne, en uitein delijk een groene uitgestrektheid die halve continenten kan beslaan. Gras is opdringerig en onstuitbaar en voortdurend bezig de wereld te veroveren. Hoeveel lange uren brengt de tuinier niet wiedend en plukkend door? Zwaar en eenzaam is zijn strijd tegen het groene leger dat, kleine nederlagen ten spijt, telkens weer meedogenloos oprukt. Vechten tegen de bierkaai is het, want'gras valt niet klein te krijgen. En dat is maar goed ook. Want geen ander gewas heeft zo'n groot be lang voor het leven op aaide als gras. Het vormt de ba sis van talloze voedselpiramiden en het uitganspunt van even zovele voedselketens. Als voedselbron is het onmisbaar. Alle hoefdieren leven er hoofdzakelijk van, maar ook vogels als ganzen, zwa nen, hoenders en koeten. Zonder gras zouden massa's insecten geen bestaansmogelijkheden hebben: denkt u maar aan verschillende keversoorten en hun larven, aan rupsen, aan krekels en sprinkhanen. In het gras vinden konijnen de tafel gedekt. En weidevogels hun voedsel en een plek om te nestelen. In het gras zijn muizen en jonge hazen veilig. Betrekkelijk veilig, want boven het gras cirkelt de buizerd en klapwiekt de toren valk. ,,Alle leven is gras", beweerde kerkvader Augustinus en gelijk had hij. Zonder gras is leven immers onmogelijk. Want gras is meer dan alleen maar het groene bed waarop de koe herkauwt, de dromer naar de wolken ligt te staren en geliefden elkaar vinden. Ook graan is gras. Rogge, tarwe, gerst, haver, maïs en rijst: het zijn allemaal grassoorten. Ook de mens leeft dus van gras. Brood maakt hij ervan, en suiker en bier. Zonder gras geen melk, geen wol, geen vet, geen leer. Geen leven zonder gras! Er zijn een dikke tienduizend soorten gras, die onder ling sterk variëren in grootte. De kleinste worden niet hoger dan een paar centimeter, de langste groeien uit tot zo'n zes meter. Hoe groot de onderlinge verschillen ook zijn, één ding hebben grassen gemeen: een gewel dige vechtlust. Onder het motto, 'eendracht maakt macht' gaan ze de strijd om het bestaan aan door in grote aantallen gezamenlijk op te treden. Met succes! Weinig andere planten krijgen het voor elkaar om zo'n dichte en uitgestrekte vegetatie te vormen en ander groen te overwoekeren of te verdringen. Gras doet het en het enige wat er voor nodig is, zijn lucht, water en bodemvoedsel. Het geheim van de ster ke vermeerdering van gras ligt in de ondergrondse wor telstokken, die overal kunnen wortelschieten en uit groeien tot nieuwe planten. Hele graslanden ontstaan zodoende uit slechts enkele moederplanten. Maar er vindt uiteraard ook vermeerdering plaats door zaad, dat veelal door de wind wordt verspreid om elders graskolonies te stichten, zoals het eveneens de wind was die voor de bestuiving zorgde. Reclame, om bestuivende insecten te lokken, hoeft dus niet te worden gemaakt. Opzichtige bloemen zijn niet nodig. Gras kan uiterst voordelig omspringen met zijn materiaal. Zowel stengels en bladeren, alsook de bloei- wijze zijn eenvoudig, .degelijk en efficiënt. Niets te veel: alles dient de expansie. Overbodige luxe en uiterlijk vertoon is uit den boze. Een Spartaans principe, om bij het militaire jargon te blijven dat bij gras zo goed past. Er is echter nog een geheim dat ten grondslag ligt aan het welslagen van de groene veldtocht. Er bevindt zich onder in elke bladschede een groeipunt, die 'slapende knop' wordt genoemd en slapend blijft wanneer de plant niets ernstigs overkomt. Maar doet een koe of een maaimachine haar werk, dan lopen die slapende knop pen uit tot nieuwe zijstengels. Het gevolg is, dat de ve getatie dichter wordt en een compacte grasmat gaat vormen. Onthoofding deert gras niet, aangezien de sla pende knoppen dicht bij de grond zitten en geweldig hard groeien. Integendeel: het is een weldadige ampu tatie, waaraan gras zijn kracht ontleent. Zo is er een wisselwerking tussen begrazer en gras. Waar vee graast, groeit het gras sneller en dichter. Een prima vorm van samenwerking, waaruit beide partijen profijt trekken. De graseter krijgt altijd zijn dagelijks brood, terwijl het gras dichter en sterker wordt en zich almaar uitbreidt. Zeker in het verleden gold dit, toen reusachtige kudden hoefdieren overal ter wereld over onafzienbare steppen zwierven. Vandaag de dag doet uw grasmachientje hetzelfde goede werk! THEO SCHILDKAMP Deskundigen op bedevaart in Heemskerk Minder shampoo bij het haarwassen, minder zeeppoeder in de wasmachine, geen rare uliesjes meer op de thee, en geen kalkaanslag meer op kranen en het verwarmingselement van het koffiezet-apparaat. In december stroomt ook in Noord-Holland boven het Noordzeekanaal zacht water uit de kranen. De nieuwe waterfabriek in Heemskerk heeft een systeem ontwikkeld, waardoor het Provinciale Waterleidingbedrijf Noord-Holland (PWN) superschoon gemeentepils kan bottelen. Uit heel Europa komen deskundigen deze mooie uitvinding bestuderen. Om daarna te zeggen: „Dat wil ik thuis ook. Eindelijk zacht water. De in Heemskerk toegepaste twee- trapswaterzuivering met be hulp van membraarifilters is uniek in Europa. Membraanfil ters laten waterdeeltjes door, maar houden verontreinigingen tegen. De fabriek - investering circa 110 miljoen gulden - is in korte tijd uitgegroeid tot een in ternationaal bedevaartsoord voor drinkwaterdeskundigen. Uit alle delen van de wereld ko men ze kijken naar 'het mirakel van Heemskerk'. Peer Kamp (53), hoofd produc tie van het waterleidingbedrijf PWN, loopt rond met een heel erg prettig gevoel. Kamp wordt beschouwd als de geestelijk va der van de waterontharding zo als die door het PWN wordt toegepast. Hij heeft aan de rand van de duinen van Heemskerk, met de Hoogovens als grote buurman, grenzen verlegd. Dat is zeker. Maar ere wie ere toe komt. Kamp: „Ik prijs me ge lukkig dat de directie van het PWN ons in staat heeft gesteld vernieuwende wegen in te slaan. Je nek zover uitsteken is nooit zonder risico. Toch heb ben we altijd rugdekking gekre gen." Hoelang vraagt Noord-Holland nou al om verlost te worden van het harde (te veel kalk) wa ter? Toch zeker al een kwart eeuw. Het wordt gemeten in Duitse hardheidsgraden. Uit de kraan vloeit nu nog water van gemiddeld 15 "D. Dat wordt na 1 december gemiddeld 8.4 "D. Minder mag nog niet. Water helemaal zonder kalk (calsium- en magnesiumzouten) is onge zond. Natronloog Halverwege de jaren tachtig wilde het PWN vaart zetten achter de waterontharding, die elders in Nederland op veel plaatsen heel normaal was. Het plan voorzag in de bouw van drie installaties met zogeheten pelletreactoren. In dergelijke reactoren wordt water met be hulp van natronloog langs che mische weg onthard. Toen, en ook nu nog, een gangbare me thode. Met toevoeging van na tronloog hechten de kalkdeel- tjes zich op de in de reactor aanwezige zandkorrels ('pel lets'), die afgetapt en herge bruikt kunnen worden in de ce- mentindustrie. Er kwam in Noord-Holland echter een lelijke kink in de ka bel, in de vorm van zout. Het merendeel van het oppervlakte water waarvan het PWN drink water maakt, is afkomstig uit het IJsselmeer en de Rijn. Dat bevat naast allerlei andere ver ontreinigingen ook relatief veel zout. In de Rijn (en via de Rijn in de IJssel en het IJsselmeer te rechtgekomen) gedumpt door Franse kalimijnen. Destijds was er zicht op drasti sche verbetering, dankzij het Rijnzoutverdrag. De kalimijnen zouden hun lozingen beperken, IJsselmeer en Rijn wachtte een zoeter bestaan. Dat was wat het PWN nodig had om wateront harding met pelletreactoren mogelijk te maken. Met pellet reactoren haal je namelijk wel de kalk, maar niet het zout uit het water. Integendeel. Door het gebruik van natronloog wordt het water juist wat zou ter. In het geval van het IJssel meer- en Rijnwater onaccepta bel, omdat het soms al tegen de maximale zoutgrens aanzat. Met alle gezondheidsrisico's van dien. Ruzie over geld tussen Neder land (ex-minister Neelie Kroes) en Frankrijk gooide roet in het eten. Het Rijnzoutverdrag werd zelfs een tijdlang opgezegd, daarna ontkracht. Tamelijk rampzalig voor het PWN, want Peer Kamp wordt be schouwd als de geestelijke vader van de wateronthar ding. foto archief in 1988 was in Wijk aan Zee de eerste pelletreactor inmiddels opgeleverd, en het drinkwater bedrijf had een gedeelte van Noord-Holland al in 1990 zacht water beloofd. Kamp, tien jaar terugkijkend: „Onze hoop werd door die ruzie in één klap de bodem ingeslagen. Wateront harding in alleen pelletreacto ren bleek een onbegaanbare route, vanwege de voortduren de zoutbelasting van het IJssel meer en de Rijn. We konden onze belofte niet gestand doen." Nieuwe wegen In die periode is volgens Kamp na lang nadenken door het PWN besloten nieuwe wegen in te slaan op het gebied van de waterzuivering. „We zochten antwoorden op vragen als: wat wordt de techniek van de toe komst, en kunnen we die in ei gen huis bedenken en ontwik kelen?" De aandacht verschoof van de in de Noord-Hollandse situatie onbruikbare pelletreac toren naar de futuristische membraantechnologie. Daar had het PWN eind jaren zeven tig samen met anderen al wat onderzoek naar gedaan, met veelbelovende resultaten. Kamp: „We wisten-dat je met behulp van speciale membra nen zout uit het water kon ha len, dat heet hyperfiltratie. Al leen, de methode vonden we toen nog erg ingewikkeld en te duur. De kwestie rond het Rijn zoutverdrag zette ons eind ja ren tachtig toch weer op het membraanpad. Als we wilden ontharden, moesten we ook ontzilten. Er was geen andere keuze." In een nieuwe researchperiode - Kamp noemt het 'een grote ontdekkingsreis' - naar de mo gelijkheden van membranen ten behoeve van de waterzuive ring, deden de PWN'ers een paar ontdekkingen die verstrek kende gevolgen had. In de proefopstelling pakten de membranen niet alleen zout, ze hielden tegelijkertijd ook kalk- deeltjes en alle resten van pesti ciden en bacteriële verontreini gingen tegen. De zuiveringstechniek van de toekomst diende zich aan. Om dat membranen multifunctio neel bleken, kwam ook het kos tenaspect anders te liggen. Kamp: „Er was echter een groot probleem. De ontzoutings- membranen, die ook de de kalkdeeltjes tegenhouden, ble ken in de praktijk erg gevoelig voor vervuiling. Ze slibden dicht. Als we ze toch grootscha lig in wilden zetten, moest daar een oplossing voor gevonden worden." Dat werd ultrafiltratie. Voor het water door het ontzoutings- membraan wordt geleid, gaat het eerst door een ander, wat minder fijnmazig membraan. Dat houdt geen zout of kalk deeltjes tegen, maar wel alle zwevende deeltjes, waaronder bacteriële verontreinigingen (desinfectie). „Door deze twee- trapstechniek, het inbouwen van een dubbele barrière, ma ken we nu van IJsselmeer- en Rijnwater puur H20, een echte grand cru. Het aardige van de membranen is naast de ontzil- ting en ontharding die desin fectie. We hoeven in het hoofd proces helemaal geen chloor meer aan het water toe te voe gen om bacteriën en virussen te killen. Er komt niks doorheen, je hoeft dus niks te doden." Bo vendien bleken de membranen voor de ultrafiltratie, anders dan die voor de hyperfiltratie, makkelijk schoongemaakt (doorspoelen) te kunnen wor den. Volgens Kamp nemen inmid dels steeds meer drinkwaterbe drijven in binnen- en buiten land de bij het'PWN ontwikkel de tweetrapszuiveringstechniek met behulp van membranen over. „We hebben een pioniers functie gehad. En we zijn de grootste waterfabriek ter wereld (capaciteit 18 miljoen kubieke meter) die van deze twèetraps- membraantechnologie gebruik maakt." Membranen kennen geen nadelen Het bijzondere aan de toegepaste waterzuivering met behulp van membranen is dat er wel kalk, zout en andere ongewenste stoffen uit het water gehaald worden, maar er niets aan wordt toegevoegd. Vol gens het Provinciale Waterleidingbedrijf Noord-Hol land is tweetraps membraanfiltratie een techniek die alleen voordelen kent, én geen enkel nadeel. Zo wor den door de membranen ziektekiemen (bacteriën, virussen) zelfs beter uit het water verwijderd dan door de meer traditionele zuiveringstechnieken, veelal met behulp van chemicaliën zoals chloor of Oppervlaktewater wordt in de nieuwe fabriek eerst door membranen geleid die er alles wat zweeft uit halen. De membranen voor deze ultrafiltratie be staan uit bundels flinterdunne rietjes. Na deze eerste persing gaat het water naar de hyperfiltratie, voor de ontkalking en ontzilting. De membranen voor hy perfiltratie zijn een soort enveloppen, gemaakt van dunne folie. Het water wordt er met grote kracht doorheen geperst. Alleen watermoleculen passeren het membraan, de zouten met de daar aan gekop pelde kalkdeeltjes worden tegengehouden en nader hand via buurman Hoogovens in zee geloosd. Na zuivering door ultra- en hyperfiltratie gaat het pure, superschone water vanuit de waterfabriek in Heemskerk op reis naar de PWN productie eenhe den in Wijk aan Zee en Bergen. Daar wordt het in een bepaalde verhouding gemengd met gezuiverd water uit de duinbodem. Het PWN past in de duinen open en diepinfiltratie toe. Ruw voorgezuiverd water uit het IJsselmeer wordt in de duinbodem gebracht, en na verloop van tijd weer naar boven gehaald. De natuur heeft het dan al flink verder gezuiverd. In Wijk aan Zee en Bergen vindt vervolgens nog na behandeling en menging met superwater uit de fa briek in Heemskerk plaats, met als eindproduct drinkwater dat volgens het PWN de titel 'grand cru' ruimschoots verdient. En dat voor een prijs die per liter onvergelijkbaar veel lager ligt dan een fles mi neraalwater uit de supermarkt. Vanuit Wijk aan Zee en Bergen wordt het water tenslotte verder de pro vincie in getransporteerd, naar de 1,25 miljoen in woners. Chimpansees en bavianen filteren water uit stilstaande, vervuilde plassen, voordat zij het drinken. Dat ontdekten Franse wetenschappers in het park Niokolo Koba in West-Senegal. Zij keken naar de manier waarop mens apen en andere dieren rea geren op het onder invloed van ontbossing en uitbrei ding van landgebruik door de mens veranderende mi lieu. In het droge seizoen houden de apen zich op vlakbij de drooggevallen rivierbedding. Ze graven met de hand of met een stok geulen in het zand die in verbinding staan met hoger gelegen water plassen. Het toestromende water wordt opgevangen door de primaten, servoirs is het stilst; water bedorven enic, sumptie ongeschikt omdat het ziektevei de bacteriën zoals vat. Maar de pathog11 worden door de zaji volledig weggefilteri water de geulen bei1 het helder en prima als drinkwater. In vijfentwintig jaar het bestudeerde gel f kwart van de bossei1 nen. Deze nieuwe le - ving dwingt de apei woners bij uitstek, andere leefwijze. Hf 1 zoek onthult dat de een groot aanpassin mogen hebben, Langslapers minder gespan Mensen die vroeg opstaan hebben gedurende de da last van stress dan uitslapers. Ze hebben meer ongei ook. Dat blijkt uit Engels onderzoek dat wordt gemel de New Scientist. Onderzoekers van de universiteit n, minster in Londen vroegen 42 vrijwilligers twee dagf .j, selmonsters te nemen, acht maal per dag. Zodra ze g den, werd het eerste monster genomen. De wektijde ,j: eerden van half zes in de ochtend tot over half elf. Ai van het speeksel van degenen die vroeger opstondei twintig over zeven) toonden de hoogste niveaus van het belangrijkste stresshormoon. Het cortisolniveau vroege vogels bleef heel de dag hoger dan dat van he pas later uit de veren waren. Het verschil kan niet wc verklaard uit de nachtrust, die bij beide groepen nau uiteenliep. De onderzoekers hopen nog te ontdekken of het hog tisolpeil de mensen ëerder wakker maakt, of dat het 1 veau van het hormoon juist wordt veroorzaakt door i y ge start. Chronische stress wordt gerelateerd aan dep en verminderde afweer. In een vervolgstudie van tier vonden de onderzoekers dat mensen die vroeg naast bed staan meer last hebben van spierpijn, verkoudhi hoofdpijn en een slecht humeur. Olifanten worden afgeluiste In Ghana zullen olifanten worden gevolgd door ze af te luisteren. Dat kan nieuwe kennis opleveren over de aantallen en het gedrag van deze bedreigde zoogdieren. Dat daarvan weinig bekend is, komt omdat ze een ver borgen leven leiden, diep in de bossen. Het akoestische onderzoek is opgezet door medewerkers van de Cornell Universiteit in Ithaca, New York. Biologen hebben de cennia lang de aantallen oli fanten op de Afrikaanse sa vannen afgemeten aan hun uitwerpselen. „Het afluiste ren en betrappen op video is een elegantere manier van onderzoek", zegt projectleid ster Katy Payne. Volgens haai' wordt het hoog tijd dat er een betrouwbaar beeld komt van de resterende aan tallen olifanten en hoe die zich in het wild gedragen. „De druk op de populaties wordt door ivoorhandel en illegale stroperij steeds gro ter." Op diverse plekken in de val lei van het Kakum National Park in Ghana wordt gevoeli ge opnameapparatuur met zes microfoons geplaatst. Die gaan automatisch wer ken als er trompetgeluid weerklinkt. De apparatuur neemt ook voor de mens niet hoorbaar geluid op. Me- |a; vrouw Payne heeft a; toond dat olifanten ire lometers afstand ulti nisch met elkaar kun communiceren met tonen. Die frequentii Öl voor ons pas te horei band versneld wordl draaid. De reactie van ander tel ten op een bepaalde geeft eveneens infon ioj Payne heeft geleerd 1 verschillen bestaan me en patroon van u brachte klanken tuss Ve en kleine kudden. Hf w; gebrachte geluid gee vendien vaak aan wa de hand is, aldus Pay „Olifanten zijn zeer ruchtig tijdens het p; vrouwtje slaakt ach te dezelfde kreten als ze bestegen. Die kennis straks bij het monitoi teressante informatie reproductie. De olifanten worden gevolgd. De nieuwe 1 is ook bruikbaar om bedreigde diersoortei gorilla en neushoorn 1 monitoren, „Om gefi de beslissingen te nei over mogelijke ingrej eerst een gedegen kei dig over het populatii van deze dieren. En d f nog toe minimaal", z Cryptógram Horizontaal: 1. Zwijgende tennisspeelster (4); 4. Hard schot van ijs (5); 7. Dat dier hoort bij een stel (7); 8. Dat beest heeft zich bevrijd (3); 9. Bij heffing blijkt het speelgoed te zijn (3); 10. Die omgang is bijna fout (7); 12. Volgens haar wordt neerslag overdreven (7). Verticaal: 2. College van advies (4); 3. Zo aardig is de schaakfederatie, maat! (6); 4. Aantrekkelijke vaas met groen (8); 5. Beenbekleding (4); 6. Kleine noot die een schuiver maakt (6); 9. Opstapje naar een Engelse boom (4); 11 Van achteren is het een bankbiljet (3). Oplossing van dinsdag: game-gamel-Galmei plag-galop-Opslag lied-gelid-Diggel step-speet-Septet riem-irrimer-Dimmer teil-latei-ltalie leek-rekel-Eerlyk slee-steel-Nestel lier-larie-Serail nest-niets-Tennis Gevraagd woord: GODSDIENST. eg RC Een kijkje in de nieuwe wateronthardingsfabriek: de filters op een rijtje. foto cpd/joop boek Apen filteren drinkwater Chimpansees drinken geen vervuild water.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 26