Neber vertrekt als directeur K&O Muziek enige zekerheid van Natalie Choquette Dercreatie uit de schatkamer van Les Ballets Russes Cultuur Kunst 'Kind van haar tijd, vrouw van de wereld' oofdarchitect Rijksmuseum stapt op •erdam Hoofdarchitect prof. ir. H.J.M. Ruijssenaars van het Iismuseum in Amsterdam is opgestapt wegens een 'botsing karakters' met onder anderen directeur R. de Leeuw. Ruijs- iaars is de ontwerper van het masterplan voor de groot- eepse renovatie van het museum dat in 1995 werd gepresen- rd. De architect werd aangesteld door de toenmalige direc- irH- van Os om een plan van aanpak te ontwerpen. „De 1 uwe directeur wil een andere invulling van het masterplan. arover zijn wij het niet eens," aldus Ruijssenaars. -t ronipettist Lester Bowie overleden hei uvork De jazztrompettist Lester Bowie is maandagavond 58-jarige leeftijd in zijn huis in New York overleden. Bowie ai ioort tot de belangrijkste vertegenwoordigers van de free He1: idie zich bij improvisaties niet langer op het vaste tempo en uss vaste harmonische schema baseert. Bowie, die aan lever eer overleed, moest kortgeleden een Europese toernee af- gen. Hij geldt als de 'ziel' van het Art Ensemble of Chicago, ipt jvan de belangrijkste orkesten van de free jazz, waarvan hij pii 1969 een van de oprichters was. Tot de bands waarin Bowie et gelde, behoren From the Root to the Source, waar gospel met en rock werd verbonden en de big band Brass Fantasy. rijs voor danser Wim Broeckx J( ctprdam De Alexandra Radius Prijs, een bedrag van 2500 ge den en een sieraad, gaat dit seizoen naar Wim Broeckx, eer- chi solist van het Nationaal Ballet. De prijs wordt toegekend n I or de Stichting Vrienden van Het Nationale Ballet aan een gei nser of danseres die naar hun oordeel in het afgelopen sei- co »n de meest opzienbarende prestatie heeft geleverd. In het oi i yrapport staat dat Wim Broeckx al jaren één van de pijlers ml i het Nationaal Ballet is. H ROTTERDAM HANS PIËT ,aat particulieren beleggen in cultuur' moet voor particulieren ioi itrekkelijker worden te be- n I rgen in of geld te lenen aan lp' cultuursector. Schenkingen ns i die sector moeten minder iai rden belast. Dat staat in het sic iport 'Cultuur: hoog aan- an, laag belasten', dat de jimissie Cultuur en Belas gen vandaag heeft aange- en aan de staatssecretaris- Van der Ploeg (cultuur) en nfcneend (financiën). Kun- d naars moeten volgens het rapport de kosten van hun werkruimten vaker kunnen af trekken en de kans krijgen hun pensioenvoorziening flexibeler op te bouwen. Eigen kunstwerken die ze in voor raad hebben, moeten voor de fiscus op nul worden gewaar - derd. Kostenvergoedingen moeten niet altijd belast wor den. Nu is gebleken dat de commanditaire vennootschap gunstig werkt voor de filmin dustrie, moet die mogelijkheid er ook komen voor muziek en podiumkunsten. Natalie Choquette vindt het een eer, dat ze is gevraagd voor Night of the proms, sinds 1985 uitgegroeid tot een van de drukst bezochte muziek-evene- menten van Europa. „Ook om dat ik zelden de gelegenheid krijg mijn muziek te delen met publiek in uitverkochte stadi ons. Alleen de allergrootste klassieke zangers zoals Luciano Pavarotti en José Carreras over komt dat", aldus de Canadese operazangeres. Even later blijkt ze dé ster van de (voor Nederland) negende editie van deze mengeling van klassiek en popmuziek. Met haar warme persoonlijkheid, prachtige stem, grote dosis hu mor en effectief theatraal ver toon, geeft ze opera een eigen, sprekende glans. Vooral als Na- politaanse diva steelt ze de show. Hoewel Natalie Choquet te nu staande ovaties incas seert, heeft ze wel even nage dacht voordat ze instemde. „Niet omdat ik artistieke be zwaren had, maar omdat ik ook moeder ben. Ik heb dus eerst mijn man en twee kinderen ge vraagd of ze er bezwaar tegen hadden twee maanden in Euro pa door te brengen. Uiteindelijk is mijn gezin belangrijker dan mijn carrière. Ik heb liever niet dat ze trauma's oplopen omdat hun moeder zo nodig de vedet te moest uithangen en er dus nooit was. Het werd ineens een stuk eenvoudiger toen mijn man in het II Novecento orkest kon plaatsnemen en mijn tie nerdochter lid van het koor mocht worden. En mijn nichtje is mee om op de jongste te pas sen", aldus Natalie die in ver wachting is van de derde. Als dochter van een Cana dees diplomaat bracht ze haar tienerjaren door in Rome. „Als elfjarige maakte ik kennis met opera. Mijn vader nam mij mee naar 'Aïda' van Verdi. Die avond was bepalend voor de rest van mijn leven. Ik was zó onder de indruk van de muziek, de theater-effecten, de kos tuums, het dansen en de dieren die over het podium liepen, dat ik vanaf dat moment wist dat ik operazangeres wilde worden." Dat Natalie voor klassieke muziek koos, had als simpele reden dat ze van jongsaf aan vooral werd geboeid door akoestische klanken. „Mijn oren zijn nogal gevoelig. Ze slaan dicht wanneer het geluid te hard is. Maar, ik hou van al lerlei soorten muziek. Ik luister naar Ierse folk, hou van blues en jazz, maar ook van Afrikaan se gezangen en Bulgaarse stem men. Eigenlijk van alles, zolang het maar authentiek is. Dat commerciële muziek, dus werk dat is bedacht om veel van te verkopen, mij niet aanspreekt, komt ook omdat ik allergisch ben voor elektronische drum patronen. Ik kan er echt niet te gen. Er lopen zoveel fantasti sche drummers en percussio nisten rond, waarom moet je dan in hemelsnaam een machi ne gebruiken! Zo'n apparaat geeft het té perfect weer. Ik wil juist die imperfectie horen. Dat bezorgt een muziekstuk zijn ziel." „Nee, al die bedachte com posities. Er zit een onfris luchtje aan. Het raakt mijn hart niet. Ik bedoel, er is toch niets heerlij ker dan naar Chopin te luiste ren wanneer je verdrietig bent, of juist hevig verliefd. Daarmee overigens niets ten nadele van popmuziek. Hoewel ik er niet echt heel veel verstand van heb - mijn tienerdochter probeert mij momenteel volop bij te spij keren - zijn er echt prachtige popliedjes geschreven. Eerlijk gezegd, vind ik de teksten van popnummers vaak veel interes santer dan van klassieke wer ken. Die popartiesten hebben echt iets te zeggen. Bovendien komt hun emotie van binnenuit en zijn ze niet bang die met de wereld te delen. Daarbij gebrui ken ze simpele woorden in een moderne context. Bij opera ligt dat anders. Dat zijn vaak klas sieke teksten. En je hebt met heel strakke, muzikale formules te maken. Zo word je als oper azangeres getraind in het zin gen in de stijl van Mozart of van Verdi. Prachtig hoor. maar aan de andere kant hou ik van de vrijheid die popmusici hebben. Om die reden ook schrijf ik voor mijn eigen 'Diva'-concer- ten de teksten, verzin mijn per sonages en de entourages waar in zij figureren. Op die manier wil ik de hoofdrolspelers uit hun opera's halen zonder ove rigens de opwinding en emotie van de muziek verloren te laten gaan." Natalie Choquette bekent, dat in haar leven vol verhuizin gen, muziek haar wortels zijn. „Het is de enige zekerheid, die ik van kinds af aan in mijn le ven heb gehad. Elke drie jaar waren er weer nieuwe vriend jes, was er een nieuwe taal die ik mij zo snel mogelijk eigen probeerde te maken en werd ik blootgesteld aan een nieuwe cultuur. En wat mooi is aan muziek, is dat de emotie overal ter wereld hetzelfde is. Ie kunt op elk werelddeel mensen laten huilen bij een 'Madame Butter- fly'-aria of mensen laten dan sen op 'Twist and shout'." Night of the proms in Rotter dam met Natalie Choquette, Fine Fleur, Status Quo, Zuc- chero, Emilia, John Miles en II Novecento o.l.v. Robert Groslot. Van 16 t/m 21 novem ber en op 6 en 7 december. •thouder Pechtold: 'Leiden is niet cdtijd even correct geweest' im :e Weber vertrekt begin volgend jaar als directeur van vc Leidse Volksuniversiteit K&O. Weber (62) maakt ge ut lc van de vutregeling, maar blijft waarschijnlijk nog werk doen voor de volksuniversiteit en de gemeente len. De volksuniversiteit is intussen hard op zoek een nieuwe directeur. Zaterdag stond de vacature K&O in deze krant. De organisatie hoopt op 1 janua- :®ln opvolger te hebben. Weber wil nog niet reageren. cteur Weber had het de sie jaren moeilijke Hij werd 996 door de vorige wethou- van cultuur, Pex Langen- gevraagd over te stappen de verbouwde Stadsge- rzaal om daar als artistiek- cteur leiding te geven. Maar hHAAC. N CAROLINE VAN OVERBEEKE Weber werd al na een half jaar gedwongen op te stappen na een conflict over de program mering van de muziekzaal aan de Breestraat. Inmiddels was de hele afdeling muziek van K&O al wel overgegaan naar de Stadsgehoorzaal. Weber kon nog wel terug naar zijn oude baan bij een uit gekleed K&O, maar leuk was anders. Dat hij op de loonlijst bleef staan, was een financiële tegenvaller voor de volksuniver siteit die flink moest bezuini gen. Want de gemeente schrap te bijna 40 procent van de sub sidie van K&O, als gevolg van het verdwijnen van de muziek- programmering. De instelling moest het vanaf 1998 doen met 150.000 gulden per jaar in plaats van vier ton. Maar de gemeente keerde op haar schreden terug. Dit voor jaar kfeeg K&O een eenmalige bijdrage van 350.000 gulden om de ergste nood te lenigen. Daar bij komt een structurele verho ging van de jaarlijkse subsidie met een ton, zodat K&O nu jaarlijks 2,5 ton te besteden heeft. De gemeente erkende dat het tekort bij het creativiteits centrum is ontstaan door fa lend gemeentelijk beleid. Weber is ruim dertig jaar werkzaam bij de Leidse instel ling die in 1945 is opgericht, zo'n 9500 leden en 2500 cursis ten telt. K&O organiseert lezin gen in Leiden, Oegstgeest en Katwijk en lunchconcerten in de Kapelzaal aan de Oude Vest. De instelling houdt cursussen (vormingswerk) op allerlei ge bied en regelt ook de kaartver koop voor een aantal theater- en muziekvoorstellingen in Den Haag. In de vele jaren dat We ber werkzaam is bij K&O is de volksuniversiteit uitgegroeid tot een van de grootste van Neder land. Als K&O-directeur was hij al verantwoordelijk voor een groot deel van de muziekpro- grammering van de Stadsge hoorzaal. Weber had uitsteken de contacten met de muziek wereld en slaagde erin wereld beroemde orkesten en solisten naar Leiden te halen. „Bij de muziek ligt zijn hart", zegt bestuurslid, B. Hageman. „Hij wil volgend jaar ook weer iets met muziek gaan doen en zijn handen vrij hebben om dingen te doen die hij leuk vindt. Ik denk dat hij in maart feestelijk afscheid neemt." Wethouder A. Pechtold (cul tuur) is blij dat Weber betrok ken blijft bij de stad. „We ho pen dat hij cursussen taalont wikkeling blijft geven aan min derjarige asielzoekers. Iets dat hij nu als vrijwilliger met veel enthousiasme doet. Verder wil len we hem betrekken bij de stichting Pieterskerk en gaat hij nadenken over een nieuw Leids festival met klassieke muziek van jonge getalenteerde muzi kanten. Daarbij kan hij zijn kennis goed gebruiken." „Weber is jarenlang hét ge zicht van K&O geweest en heeft in allerlei maatschappelijke or ganisaties bijgedragen. Dit is bijna zijn levenswerk. Dat hij bij Leiden betrokken blijft is geen goedmakertje, maar ik vind wel dat er in de ons achterliggende periode niet altijd even correct richting K&O en zijn directeur gehandeld is." Holland Dance Festival NICO S. DE WAL anders dan Diaghilev zou lanmerking komen voor de 'balletvernieuwer van het jjennium'? Voeg daarbij Ba- -hine als 'choreograaf van eeuw' en Stravinski nponist van de eeuw' en we an oog in oog met de Ballets ses: epicentrum van de ar- :ke aardbeving aan het be- van deze eeuw, waarvan de chokken nog voelbaar zijn. kt Holland Dance Festival voor zijn laatste program van deze eeuw dan ook de te keus gemaakt door de ets de Monte Carlo naar te halen: de directe enaam van de originele Bal- Russes, met een repertoire - naast hedendaagse cho- grafieën - de oercreaties uit schatkamer van Les Ballets »ses in ere houdt, t het programma van de kts de Monte Carlo wordt roemruchte verleden geïe- senteerd door een recon- [ctie van 'Le chant du rossig- naar Hans Andersens ookje 'De nachtegaal' in de •reografie van Balanchine uit zijn eerste samenwerking Stravinski. Deze recon- tctie, tot stand gebracht •r het hierin gespecialiseerde •Pel Millicent Hodson en itneth Archer, was een ware puzzel, waarin ook eerdere ceneringen van 'De nachte- uit 1914 en 1920 verwerkt Voor deze versies ontwierp 1fi Matisse de decors en tuums. die van een' opval- <le rijkdom zijn (bijvoor- 'd een hectare echte zijde), decor is sober, kennelijk im de aandacht niet af te lei- P van de hoofdzaak: de fasci ae van de Keizer van China i>r de zang van de zo beschei- Les Ballets de Monte Carlo houdt de oercreaties uit de schatkamer van Les Ballets Russes in ere. 'it ballet is geen sprookjes achtig danstheater zoals in Rus land gebruikelijk was. Het dra matisch verloop wordt niet stil gezet voor een ballet blanc van witte duifjes, zoals Petipa onge twijfeld zou hebben ingebak ken. Het komt ook niet tot een duet tussen de nachtegaal en de mechanische vogel die de Keizer van Japan aan zijn Chi nese confrater laat aanbieden: de solo van die karikaturale kunstvogel is al houterig ge noeg. En het eind is maar half happy: de keizer herrijst welis waar van zijn doodsbed door dat de nachtegaal de Dood in een vindingrijk duet weet te overwinnen. Maar de vogel ver dwijnt daarna wel vleugellam in de coulissen. In de geschiedenis van de Ballets Russes speelde Diaghi lev een belangrijke rol. Zijn ver nieuwende ambities wekten het misnoegen van Tsaar Nicolaas II en leidden tot zijn ontslag bij FOTO GPD/COATSALIOU de Keizerlijke Theaters. In 1909 ging Diaghilev met het Marij- insky Ballet van St. Petersburg naar Parijs en oogstte daar stormachtig succes. Vervolgens kocht hij de complete solisten- top - onder wie Pavlova, Karsa- vina, Nijinsky - weg om in Monte Carlo zijn eigen Ballets Russes te beginnen, als brand punt van nieuwe artistieke im pulsen. Stravinsky, Rimski Kor- sakov, Debussy, Ravel, Manuel de Falla leverden muziek voor het spectaculaire repertoire, schilders als Benois, Bakst, Pi casso, Derain en Rouault teken den voor decors en kostuums. En voor de financiering vond Diaghilev de sponsoring uit. Het repertoire van de huidige Ballets de Monte Carlo omvat tien balletten uit de erfenis van de Ballets Russes, negen latere van Balanchine en een lange lijst met werken van heden daagse choreografen onder wie William Forsythe, Jiri Kylian, Nacho Duato, Lucinda Childs. En uiteraard van Jean- Christophe Maillot, sinds 1993 artistiek directeur en choreo graaf van het gezelschap. Over zijn programma voor het Holland Dance Festival zegt hij: 'Ik koos naast de heropvoe ring van 'Le rossignol', waarvan Den Haag dus de wereldpre mière krijgt, voor Balanchine's 'Kammermusik nr 2' uit 1978, omdat het zijn veelzijdigheid toont, zijn aftasten van nieuwe wegen. Als contrast heb ik daar tegenover gesteld 'Concert' van Lucinda Childs, een minimal dance-creatie op muziek van Henryk Gorecki'. Het programma wordt afge sloten met 'Vers un Pays Sage' van Maillot zelf, op 'Fearful Symmetries' van componist John Adams. Zo bevestigt Mail lot zijn beleid als artistiek leider van de Ballets de Monte Carlo: 'Het publiek verwacht Diaghi- lev-repertoire en dat breng ik ook, maar ik doe er wat anders bij en hoop daarmee minstens een deel van het publiek te ver- Ballets de Monte Carlo, di. 16 en wo. 17 november, 20.30 uur, Danstheater, Den Haag. Lezing biografe over Maria Montessori door een vrouw in de kamer werden gestrooid. En dat terwijl ze geen honger hadden. Maria maakte daaruit op dat kinderen in een lege kale ruimte zich niet kunnen ontwikkelen. De geest wordt getraind door de zintui gen en de tastzin te trainen. Ze ontwikkelt later schuurpapie ren letters waarmee de kinde ren kunnen leren lezen." De vierde ingrijpende erva ring voor de pedagoge was. in de ogen van Schwegman, de geboorte van haar eigen kind, Mario, in 1898. „Maria heeft haar zoon de eerste 15 jaar van zijn leven nauwelijks gezien. Montessori bracht haar baby - ze trouwde niet met de vader, collega Giuseppe Montesano, om nooit opgehelderde rede nen - namelijk naar een familie op het platteland waar het op groeide tot een slimme en ster ke jongeman, zo constateerde zij. Af en toe bezocht ze haar zoon en observeerde hem van een afstandje. Ze ontdekte dat hij niet mislukte, dat hij zich bleef ontwikkelen, ondanks de afstand die zijn moeder hield. Ook die observatie, niet ingrij pen is belangrijker dan ingrij pen, vormde later een grond slag van haar werk." Schwegman hield zich op de vlakte over de werkzaamheid van de methode Montessori. Op een vraag uit het publiek zei ze: „Het is een interessante en stimulerende methode maar hij kan heel verschillend uitwer ken." Ze schreef het boek om dat een Italiaanse uitgever daarom verzocht, niet omdat ze zelf op het idee kwam. „In ei gen land heeft de methode Montessori nooit veel navol ging gevonden. Wel staat ze op de bankbiljetten van 1000 lire afgebeeld. In Italië waren ze blij met mijn boek." De historica baseerde zich op een aantal documenten in ar chieven in Rome, een klein aantal openbaar geworden brieven, Montessori's eigen boeken en het werk van een eerdere biografe. Rita Kramer, die in de jaren '70 wel een deel van het privéarchief mocht zien. Veel van Schwegmans biografie berust op 'giswerk' zo geeft ze zelf toe. „Maar ik weet niet of dat erg is, de beelden die Montessori zelf kiest om haar werk te duiden zijn ook van be tekenis." „Ik weet niet wat er in het prive'archief zit van de Associa tion Montessori Internationale (AMI) in Amsterdam. Daarom kan ik ook niet beoordelen of het een gemis is dat ik er niet bijkon. Haar kleindochter schreef me dat het archief niet mag worden gebruikt voor on derzoek. Blijkbaar wil de AMI een bepaald heroïsch beeld van haar in stand houden. Ik kijk met belangstelling uit naar bio grafen die er wel in slagen tot dat bastion door te dringen." CAROLINE VAN OVERBEEKE Ze zat vol tegenstrijdigheden: was zelf nogal autoritair maar vond dat kinderen zoveel mo gelijk vrij moesten worden gela ten in hun ontwikkeling. Maria Montessori wilde absoluut bij zonder zijn en beschouwde haar onderwijsmethode als een echte uitvinding. Haar metho diek vond de meeste aftrek in protestantse landen als Neder land en boeddhistische landen in Azie". Montessori was een boeiende persoonlijkheid, maar zolang het prive'archief van de familie in Amsterdam gesloten blijft, zullen bepaalde raadsels van haar leven in nevelen gehuld blijven. Historica Marjan Sch wegman deed toch een poging het leven en werk van Montes sori (geboren Italiaanse, overle den in Noordwijk aan Zee) te ontrafelen in haar boek 'Maria Montessori, 1870-1952, kind van haar tijd, vrouw van de we reld'. De biografe was gister avond in boekhandel Kooyker Ginsberg aan de Leidse Bree straat om over haar bevindin gen te vertellen. „Ik neem u mee naar een zonnige herfstige dag in Italië". Het is 1894 en Maria woont als eerste vrouwelijke studente me dicijnen in Rome haar eerste anatomieles bij. Een schokken de ervaring die een rol speelde bij haar latere werk. Ze leefde zich zo sterk in in de doden, dat ze depressief werd. Ze kon als aankomend arts geen afstand van de lichamen nemen. In 1907 ontwikkelde ze haar peda gogische methode waarin een van de belangrijkste principes is: de door haar noodzakelijk geachte afstand tussen opvoe der/ leerkracht en kind. Die af stand vond ze heilzaam en no dig. Het opdringen van dingen belemmert de vrije ontwikke ling van het kind. Dat is heel goed in staat zichzelf op te voe den met hulp van specifieke, onpersoonlijke objecten, vond zij." Schwegman gaf nog een aan tal 'wonderlijke ontmoetingen' in het leven van Montessori aan die zouden hebben geleid tot de bekende onderwijsmethode. „Zij wandelde tijdens haar stu die in het park en zag daar een zwerfster met een kind dat he lemaal opging in een rood snip pertje papier. De moeder pakte dit niet af en het kind was er dolgelukkig mee. Montessori meende later dat het niet om het doel gaat in de opvoeding maar om het proces zelf, om het onbelemmerd laten spe len." In de psychiatrische kliniek voor geestelijk gehandicapte kinderen waar ze na haar studie terecht kwam, had ze nog een sleutelervaring. „Ze zag op een dag hoe de kinderen als bees ten op kruimels afvlogen die

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23