Coll'Arte Musica in beeld en gelui Cultuur Kunst Foster niet in vervolg 'Silence of the Lambs' Eeuwenoude techniek in heldere kleuren 'Het kan alleen nog maar beter gap 'Muziek is de perfecte balans tussen abstractie en gevoel' Ook Duitsland valt voor der Jantj WOENSDAG 10 NOVEMBER 1999 )EN' Tentoonstelling NAi wordt uitgebreid 'Blik op de 20ste eeuwcombineert muziek met filmbeelden Rotterdam De permanente tentoonstelling 'Twee eeuwen ar chitectuur in Nederland' in het Nederlands Architectuurinsti tuut (NAi) in Rotterdam wordt uitgebreid. Bijna dertig maquet tes uit het depot moeten vanaf 16 november meer laten zien van onder meer neomodernisme en supermodernisme. De uit breiding is mede ingegeven door de roep van staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur om meer museumcollecties uit de depots te halen. Naast de maquettes zal in de tentoonstellings ruimte ook permanent een informatieve video over de Neder landse architectuur te zien zijn. Edison van de Eeuw voor cabaretbox Amsterdam De makers van de cabaretbox 'Ik zou je het liefst in een doosje willen doen' krijgen de Edison van de Eeuw. Het gaat om Otto Vriezenberg, Jacques Klöters en Kick van der Veer. Zij krijgen het kleinood volgende week woensdag uit handen van de Artiest van de Eeuw, Toon Hermans. De box, die in no vember 1997 verscheen, geeft een overzicht van het cabaret in de 20ste eeuw. laar: Jodie Foster, een van de sterren uit de film 'The Silence of the Lambs', weigert de rol te spelen van FBI-agent Clarice Starling in het vervolg, 'Hannibal'. De 37-jarige Foster zegt dat 'Han nibal' niet trouw is aan de per soon van Starling, zoals zij die in de eerste film speelde. Daarmee zitten de filmma kers goed in de problemen om dat Sir Anthony Hopkins, die in het eerste deel zeer overtuigend de griezel Hannibal Lecter speelde, en Foster hadden afge sproken alleen met elkaar te zullen werken in het vervolg op 'Silence of the Lambs'. De kans is dus groot dat het vervolg het zonder de twee sterren uit de het eerste deel moet doen. In het vervolg wordt Starling een kannibaal, net als Lecter, de se riemoordenaar die zij in het eerste deel achtervolgde. Volgens Foster kan zij met 'Hannibal' ,,meer geld verdie nen dan ik ooit heb verdiend. Maar wat kan mij dat schelen. Ik zie de film als verraad aan Clarice, die ik op de een of an dere manier toch ben gaan zien als een echt persoon", zo meldt het showbizzpersbureau Wenn. ,,Ik ben niet van plan Clarice te spelen met de negatieve eigen schappen die zij volgens mij nooit zou kunnen hebben", al dus Foster. Bovendien vindt zij de film veel te weerzinwekkend. Film en muziek hadden altijd al een goed huwelijk. Muziek speelt daarbij vaak de rol van de 'bege leider': klanken illustreren de beelden. Maar je kunt dat ook omdraaien door de muziek de hoofdrol te geven en de beelden daaraan ondergeschikt te ma ken. Daarvoor kiest het jonge Leidse muziekgezelschap Coll'Arte Musica. Het ensemble begint morgen aan een korte reeks van concerten met 20ste eeuwse muziek met werk van Debussy, Ives, Walton, Kagel en Milhaud. De jonge componiste Barbara Okma schreef een eigen stuk. Vormgever Rogier Groene- veld voorzag de muziek van film beelden. leiden caroline van overbeeke Coll'Arte Musica is in 1993 voortgeko men uit studentenorkest Collegium Musicum en heeft de opdracht zich te wijden aan muziek van 20ste eeuwse componisten. Tessel Jonquière zit in de organisatie en speelt zelf cello. „Coll'Arte Musica, de naam zegt het al, is muziek mét kunst." Coll'Arte Musi ca bestaat uit een vaste kem getalen teerde amateurmusici en werpt zich jaarlijks op één project dat uitmondt in een korte serie concerten. „Voor elk project moeten de muzikanten auditie doen." Aan het concert 'Blik op de 2oste doen. Het is allemaal net iet menteler, contrastrijker en ,u^f aanpak. Ik vond het ook eenl ressante samenwerking met gent, Sebastiaan Wiegers. Da [««i hele lezingen over kunne; maar we hebben besloten het de concerten te houden." Groeneveld filmde een a-jjiooi stracte scènes in Leiden. „Het x thema is communicatie tuss t\~ sen. Elk stuk wordt ingeleid ^ker filmfragment. Mijn grootste heb ik geleverd bij de compt 1 Barbara Okma, een echt pit j<_ stuk." Jonquière: „Maar heti eeldi dat het bij onze concerten d z film. De muziek vormt de ho de film komt op de tweede p|; ..j j< De keuze van de muziek isi probleem voor ons, aldus „Er zijn zoveel mooie en geiden 20ste eeuwse stukken geschi soli heel geschikt voor een klein t or d bovendien. Debussy is eigei osei helemaal een 20ste eeuwse cogen d maar hij past toch wel mooi tje. De muziek van Kagel en 1 he heel vrolijk en toegankelijk. H ons elk jaar een uitdaging om gramma zó samen te stelle recht doet aan de muziek eni en opa's in de zaal het ook den." di 196Ï ,a i Leden van Coll'Arte Musica repeteren voor de voorstelling donderdag in het LAKtheater. foto hielco kuipers eeuw in muziek en film' werken dit linck Conservatorium, Barbara Okma Filmmaker en vormgever Rogier jaar in totaal 27 muzikanten mee. De studeert aan het Koninklijk Conserva- Groeneveld studeerde iets heel anders: meesten hebben een conservatorium- torium in Den Haag en schreeft onder bouwkunde. „Het was heel apart om achtergrond. Sopraan Marieke Koster meer muziek voor de Theatergroepen film met muziek te combineren. Als volgde haar opleding aan het Swee- Dogtroep en Maccus. buitenstaander is dit erg leuk om te Coll'Arte Musica treedt doi un avond om 20.30 uur op in theater aan de Cleveringapl Leiden. Vrijdag staat het ens j De Rode Hoed in Amsterdai recensie beeldende kunst t/m 21/11, wo. t/m zo. 11.00-17 00 uur, Galerie Amber, Hoog- landsekerkgracht 8, Leiden. Eigentijdse fresco 's van Winkelmans in Leidse Galerie Amber Bij fresco's denk je direct aan een kerk, of in ieder geval aan een oud gebouw waar eeuwen geleden een kunstenaar met pigmenten in natte kalk een schildering heeft gemaakt. Dat dit beeld niet altijd klopt, blijkt als je momenteel Galerie Am ber binnenstapt. Daar komen intens heldere en felblauwe kleuren je tegemoet, die af komstig zijn van de fresco's van Ludo Winkelmans. Deze Haagse, in Wormerveer wo nende, kunstenaar werkt als een van de weinige moderne beeldend kunstenaars in de eeuwenoude frescotechniek. Al eerder bracht Galerie Amber werk op papier van Winkel mans. De huidige expositie toont recent werk van deze in trigerende kunstenaar. Dat Ludo Winkelmans fres co's is gaan maken, is eigenlijk niet verwonderlijk. Deze stap sluit aan bij zijn eerdere wer ken op papier, waarvan er en kele worden geëxposeerd. Daarin weet hij met kalk en pigment eenzelfde gelaagdheid aan te brengen die ook ken merkend is voor de frescotech niek. Extra stimulans vormde de opdracht van het Angermu- seum in Erfurt in Duitsland om voor de plaatselijke 12de- eeuwse Barfusserkirche twee fresco's te maken. Na een ge degen praktijkstudie fres coschilderen in Italië maakt Winkelmans eigentijdse fres co's op groot en klein formaat. In ai Winkelmans werken zie je vonnen, variërend van her kenbare objecten tot meer ab stracte figuren, soms duidelijk op de voorgrond, dan weer vervagend ergens 'halverwege' of als een schim op de achter grond. Het lijken herinnerin gen die in je geheugen opdoe men en geleidelijk ook weer verbleken of een gedachten- goed dat in een bepaalde pe riode in de geschiedenis aan wezig is of juist op de achter grond verkeert. En dat is pre cies waar het deze kunstenaar om gaat. Hij is gefascineerd door het zijn en het niet-zijn en door de beweging die daar tussen zit. De materialen die hij kiest om zijn fascinatie uit te drukken en de wijze waarop hij ze hanteert, sluiten daar naadloos bij aan. Zonder dat de toeschouwer er zich direct van bewust is, versmelten in fresco's als 'Maanlicht', 'Brug over alle rivieren' en 'Una gallo canta' vorm en inhoud. In olieverf gaat Winkelmans exact hetzelfde te werk. Het zeegroen, met hier en daar sporen van goudgeel, geven de abstracte vormen in 'Zonne wind' een mysterieus karakter. De textuur van de verf, de vari atie in spatten, schilderen, schrappen en overschilderen zijn niet op het eerste gezicht waarneembaar voor de kijker, maar spelen een belangrijke rol bij de beleving van dit schilde rij. Je merkt Onmiddellijk dat het hier om iets puurs gaat Iets dat in één keer is neergezet en waar geen correctie on zichtbaar blijft. De tot de ver beelding sprekende titel maakt het af. Mariah Carey dolblij met herwonnen vrijheid Amsterdam hanneke van den bergbezigheden. Mijn nieuwe single 'Hear komt er bijvoorbeeld ook in voor. Hel Mariah Carey kan het zelf haast nog steeds niet echt geweldig om te doen. Ik heb zo 1 geloven. Ofschoon ze inmiddels alweer bijna emoties moeten onderdrukken omdal twee jaar gescheiden is van Sony-platenbaas mij verwacht werd en als ik acteer gevoelens naar boven halen. Het zal n om een betere, sterkere persoon te word Haar Mare Lèzwijn, docent aan Leidse muziekschool, geeft met eerste cd visitekaartje af ZOETERMEER caroline van overbeeke Met het Haagse Residentieorkest de sterren van de hemel spelen of verkleu men op een regenachtige braderie waar geen hond komt. Klassieke klanken of jammen in een jazzbandje. Van akoesti sche tot electrische gitaar, sitar tot con trabas. Mare Lèzwijn heeft het allemaal meegemaakt, de instrumenten eigen handig tot leven gebracht. Na twintig jaar is de gitaar nog steeds zijn grote passie. Zonder nadenken glijden zijn vingers over de snaren en ontstaan de wonderlijkste klanken. Hij componeert zelf, 'maakt muziekjes'. Beroemd of niet beroemd, brood op de plank of geen kruimel te vreten, hij piekert er niet over om iets anders te gaan doen. Lèzwijn (38) woont met zijn gezin - zijn vrouw is harpiste - in Zoetermeer en doceert gitaarles aan de Leidse muziek school. De gitarist heeft zijn loopbaan op het zilveren schijfje gezet. Na twintig jaar muziek maken, vond hij het tijd voor een 'tijdslijn' in zijn carrière: een selectie van zijn muziek op cd. Zijn eer steling kreeg als titel 'Timeline' en is een wonderlijke mengelmoes van klassieke en akoestische klanken, electrische gi taarstukken en popsongs. Drie num mers schreef hij toen hij 19 was. Sommi ge stukken nam hij over van oude cas settebandjes en digitaliseerde hij met de nieuwste technieken in zijn studio tot perfecte geluidskwaliteit. Met 'Timeline' geeft Lèzwijn zijn visitekaartje af. „De moeilijke opgave is: hoe verder?" De passie voor de gitaar begon toen hij een jaar of 15 was. „Ik verveelde me en vond een boekje met gitaarakkoor den. Met de gitaar van mijn buurvrouw, een oude met van die stalen snaren, trachtte ik de verveling te verdrijven. Tsja, en toen... Ik hield gewoon niet meer op. De striemen stonden in mijn vingers." Lèzwijn nam les, op aanraden van zijn ouders. „Klassiek. En toen begon de el lende. Het werd een gespleten toestand: ik speelde ook in bandjes. Ik vond alles leuk, en dat is nog steeds zo." Hij be sloot na twee jaar les toelatingsexamen te doen voor het conservatorium en kon bij drie" opleidingen, in Den Haag, Utrecht en Rotterdam, beginnen aan het voorbereidend jaar. „Dat werd Rotter dam, maar ik stapte later over naar Den Haag. Ik hou nu eenmaal van verande ring, heb een onrustige natuur, wilde verderop kijken." Lèzwijn haalde een diploma als mu ziekdocent en een 'uitvoerend' diploma, legde zich toe op klankkunde en stu deerde een jaartje muziekwetenschap pen. „Maar ik ben toch meer een doe ner." Het ontbrak hem niet aan talent: Mare Lèzwijn: „Ik heb de historie onderstreept en wil nu iets nieuws maken." hij won in '79 de gemeentelijke cultuur prijs, kreeg de TROS-prijs op het Prinses Christina Concours, van de Wagenaar- stichting een- eervolle vermelding voor zijn compositie 'Droomloop', hij volgde masterclasses in Frankrijk en Finland, bereikte de finale van het Concours de Castre en The International Ibanez Award. Maar na zijn studie kwam plotseling de leegte: hij had geen werk. „In de ja ren tachtig was gitaar 'hot'. Toen ik af gestudeerd was, niet meer. Ik had eens in de maand een klein schnabbel tje. Met pijn en moeite kon ik aan de slag bij een muziekhandel in Katwijk: in de kel der tussen de drumstellen gaf ik uren lang gitaarles. Reed vervolgens met schele hoofdpijn naar huis. Dacht: Jee tje, als dit het is... Na twee jaar was ik echt doodop. Al mijn collega's hadden inmiddels ander werk: bij het centrum voor milieukunde, in het leger, als vrachtwagenschauffeur, maar dat wilde ik niet." „Ik was toen al bezig met muziekjes maken, ben daarmee doorgegaan. Al ben ik dan geen hippe Tjaikovski of Rachmaninov, ik had er een goed gevoel bij." En toen kwam er ineens een inte ressante klus. Lèzwijn werd gevraagd muziek te schrijven en te spelen voor dansgroep Yuca. „Een combinatie van wereldmuziek en flameco. Een groot ge zelschap. Ik dacht: Hee, dit is het! We traden in het buitenland op, werden steeds professioneler. Helaas viel de groep na vijf jaar uit elkaar. Mismanage ment. En toen zat ik in '95 weer zonder werk." „Maar ik ben niet afgegleden naar een uitkering. Heb inmiddels mijn eigen be drijf: Ontopstudio, tevens mijn eigen la bel." Hij maakt nog steeds zijn eigen 'muziekjes'. Arrangeert voor choreogra fen en basisscholen, speelt met het Resi dentieorkest, en stond de afgelopen jaarwisseling in rokkostuum voor het college van B en W in Zoetermeer te spelen. „Eerst klassiek. Later op de avond jazz... ik kan niet kiezen." „Ik vind nu eenmaal veel dingen leuk. Ben gitarist, arrangeur/componist en heb mijn eigen studio. Maar van een ei gen cd was het nooit gekomen." Inmid dels heeft hij vrijwel de hele eerste opla ge van 500 stuks verkocht. Tot zijn eigen verbazing. „Beroemd ben ik niet, maar foto marklamers dit liep ongelooflijk goed. Ik heb de his torie onderstreept en wil nu iets nieuws maken. Maar ik weet nog niet wat. Di versiteit verkoopt niet. Ik moet een keus maken. Maar dat zit niet in mijn karak ter." „Ik heb laatst een optreden van Dulce Pontes gezien. Een ongelooflijk knappe fusie tussen fado, haar landaard, per cussie uit Afrika en jazzy invloeden. Ze weet dat alles tot een eenheid te sme den. Potverdorie, als je zoiets naar Ne derlandse begrippen vertaalt... Maar wij hebben geen fado! Geen volksmuziek. Ik weet het nog niet. Er moet iets op te vin den zijn." „Ik wil creatief blijven, zelf schrijven. Van een eenvoudig melodietje tot een complex stuk. Ik wil verder. Bijna alles is taal in de deze maatschappij. Muziek is anders. Het slaat een brug tussen je lin ker- en rechter hersenhelft. Je gaat erin op, denkt na, gebruikt je motoriek, tast zin, gehoor en ogen. Je vergeet alles. Het is de perfecte balans tussen abstractie en gevoel." Fragmenten van de cd zijn te beluiste ren via internet: www-ontopstudio.nl. De cd is ook via internet te bestellen. Tommy Mottola, geniet ze nog dagelijks met vol le teugen van haar herwonnen vrijheid. Stralend kijkt ze om zich heen. „Mag ik even een toastje met kaas eten terwijl ik de vra gen beant woord? Ik sterf van de honger. Of vind je dat grof?" In de vier jaar dat ze ge trouwd was, werd Mariah Carey langzaam maar zeker tot een marionet waarvan Motto- la alle touwtjes in handen had. Uiteindelijk slaagde ze erin zich los te ma ken van hem en schoof ze in een beweging ook meteen haar manager Randy Hoffman aan de kant. Dat ze het zonder haar man en voor malige manager uitstekend redt, hebben de afge lopen twee jaar bewezen. Het aantal muziek prijzen is on derhand bijna niet meer te tel len en onlangs zette ze nog een bijzonder re cord op haar naam. In minder dan tien jaar tijd voerde ze zes tig weken lang de top honderd van de Ameri kaanse Billboard aan. Daarmee versloeg ze zelfs The Beatles. Heeft ze inmiddels niet het gevoel zo'n beetje alles al te hebben bereikt? „Welnee", zegt ze ver baasd. „Je kunt toch voortdurend blijven streven naar een hoger niveau? Bovendien ben ik voor mijn gevoel de laatste paar jaar pas echt aan het ontdekken wat er allemaal mogelijk is." Een van die nieuwe 'ontdekkingen' is acteren in een film. Want jawel, net als veel van haar col lega's gaat ook Mariah Carey een serieuze poging ondernemen om het in de filmwereld te gaan maken. Komend voorjaar beginnen de opnames voor 'All that glitters'. In deze Disney-productie speelt ze een jonge vrouw die is opgegroeid in een weeshuis en later gaat zingen in een meiden groep. „Muziek speelt een hoofdrol in die film, dus zo ver wijk ik; niet eens af van mijn huidige Mariah Carey: „De afgelopen twee jaar waren erg heftig." foto epa zelf mag wat ze wi maar ot wie. „Ik heerlijk anderen werken, zangers of zangeressen die heel andere maken dan ik. Rap, mainstream-pop, hi[ les wat op mijn weg komt. Ik wil het allen keer proberen. Nou ja, aan klassieke mi 0 ik me niet wagen. Mijn moeder is opera: en als zij zingt, dan trilt alles in de hele Die heeft een bereik, daar word je koud ver kom ik nooit met mijn stem. Als ik willen doen, had ik me daar van jongs moeten trainen. Maar er blijft genoeg o ik me prima in thuis voel. Alleen of m o pets Ru „Weet je, de afgelopen twee jaar wai mij erg heftig. Na mijn scheiding heb ik slissingen alleen moeten nemen en wis wat er met mijn carrière zou gebeuren. I seer ik me dat ik door te kiezen voor mijn de beste beslissing in mijn leven heb g£ cr' Dus vanaf nu kan het eigenlijk alleen n: beter gaan." Ê5- leipzig/volendam gpd Het succes van Jantje Smit, die in april '97 met 'Ik zing dit lied voor jou alleen' van niets op één in de hitparade kwam, heeft twee en een half jaar na dato een nieuwe dimensie ge kregen. Na Nederland lijkt ook Duitsland te zijn gevallen vooi de Volendamse nachtegaal. Af gelopen zondag, in het pro gramma 'Superhitparade dei Volksmusik 1999', toonde hij aan ook over de grens num mer één te kunnen zijn. Nadat hij via een voorronde was doorgedrongen tot de fi nale in Leipzig en daar negen tien artiesten uit landen als Italië Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland achter zich liet, was ook Volendamse Jan zelf even overrompeld. Hij kon het nauwelijks bevatten en bracht nog net de woorden 'Jeder braucht ein bischen Glück' (ie dereen heeft een beetje geluk nodig) uit. De titel, hoe tref fend, van zijn nieuwe single en Duitse cd. Even daarvoor klonk het 'Meine Mutti ist zu Hause'. Honderden kilometers verder op, in Volendam, pinkte zijn trotse moeder, Gerda, een traantje weg. Gistermorgen vloog hij terug en vanaf Sclfip- hol Airport had de ii van de dag voor de scholier verdacht veel' 7 april 1997, toen hij zing dit lied voor jou één kwam. Alle media de Jan zelf, eenmaal op thuis in Volendam: absoluut niet wat me beuren als ik hoog zou gen." In tien minutf werd er 350.000 keer door kijkers. 12,2 proce de stemmen ging nai 'n Jantje'. Een doorbra liL Duitsland, waar al twi Qrcj lang in is geïnvesteet aanstaande. j)jt

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22