Vliegveld wellicht toch dicht bij kust Een paar centen en heel veel ellende Ve brengen structuur aan in het leven van een slachtoffer' Duin Bollenstreek arkt Lisse verhuist et naar 't Vierkant euwe kans op subsidie or wereldwinkel Katwijk Neem een proefabonnement WEKEN VOOR f 39 95 BEL 071-5128030 Renovatie van gymzaal Van Lierestraat dure grap MSDAG 10 NOVEMBER 1999 schonken chauffeur achterhaald jwuk Een automobilist die vannacht op de Koningin Wil- jnaboulevard in Noordwijk op de vlucht sloeg voor de po- ton op de Weteringkade worden aangehouden. Het betrof 4-jarige Noordwijker die met te veel drank op achter het zat. Uit de ademanalyse kwam een promillage van 1,20. icussiebijeenkomst over 'Waanzee' njK^ In zalencentrum Tripodia aan de Hoorneslaan in Kat- 99 v4wordt morgenavond een discussiebijeenkomst over het (esproken boek 'Waanzee' van Robert Haasnoot belegd, nzee' gaat over de Gekkenlogger, een vissersschip dat in naar de zee ging om mensen te offeren, alvorens koers te n naar het beloofde land. Om 20.00 uur begint Haasnoot :en lezing. Daarna gaat hij in debat met onder anderen 'Beb oucler *>OSt' d°minee J°zias Blom en Gerard van Delft. werkzaamheden aan groenstrook ndel uk; De groenstrook tussen de wijken Zanderij Westerbaan oestal wordt bij de ingangen voor enige tijd afgesloten. De eente is bezig met werkzaamheden, omdat de begroeiing overal is aangeslagen. Delen van de strook worden aange- om een sterkere begroeiing te bewerkstelligen. eekmarkt van Lisse ver- lefinitief niet van de Ha- lar dorpsplein 't Vierkant, igt wethouder H. van Zijl. is hem is op 't Vierkant te ruimte om de maandag- Öcmarkt te houden, rens Van Zijl blijft de op zijn huidige plaats e Haven 'zolang er geen locatie wordt gevonden'. ien roept op dit moment les en nog wat, maar dui- is dat de markt door igebrek niet op 't Vierkant rorden gehouden. Al dat over verhuizingen ver- ikt veel onrust. Dat is ner- i voor nodig, want er gaat vooralsnog niets veranderen." Van Zijl vindt dat de markt, ondanks dat deze op maandag plaatsvindt, 'goed loopt' en dat 'de marktkooplui tevreden zijn met de wijze waarop alles op dit moment reilt en zeilt'. De wethouder openbare werken heeft winkeliersvereniging Al- verha inmiddels laten weten dat voorlopig aan de markt en de markttijden (van 11.00 tot 16.00 uur) niets verandert. Het is niet bekend of de plan nen om dorpsplein 't Vierkant te verlevendigen door de afwe zigheid van de maandagmarkt (waar werkgroep 't Vierkant na drukkelijk voor had gepleit, red.) enigszins worden ge dwarsboomd. kse raadsleden verbaas- ch gisteren over de afwij- van de subsidieaanvraag Ie wereldwinkel. De pas isde winkel diende in V ran dit jaar een subsidie- ik in op grond van ont- ingssamenwerking. De inte stort jaarlijks 49.000 deze pot. Katwijkse ingen kunnen een beroep potje doen, mits er spra- ran een ontwikkelingspro- ïet uitstraling naar de ge- te. Daarnaast moet er een zijn bij de organisatie, nvraag wordt maximaal gilden uitgekeerd. Boland (GroenLinks), E. (PvdA), M. vari1 Tol Gemeentebelangen) en E. fferink (WD) verbaasden Dver de afwijzing van de lag. „Een dergelijk project ,1 le Wereldwinkel draagt meer bij aan de bewustwording van Katwijkers dan een project in India. Daarvan zie je alleen een foto in de krant. De pro ducten van de Wereldwinkel zijn tastbaar. Bovendien gaat de Wereldwinkel kampen met een tekort vanwege de verhuizing naar de Voorstraat", sprak E. Stolk. „Er is geen betere manier van ontwikkelingssamenwer king dan het kopen van pro ducten uit ontwikkelingslan den. En als deze aanvraag niet in de verordening past, dan moet de verordening maar wor den aangepast", aldus M. Bo land. Wethouder J. Post vond het gebaar van de raadsleden sym pathiek. „De aanvraag voldoet niet aan de eisen en wordt daarom afgewezen. Ik begrijp dat er in de commissie een breed draagvlak is voor subsi die aan de wereldwinkel. Ik kom hier nog op terug." Kustgemeenten boos op Verkeer en Waterstaat Zes kustgemeenten, waaronder Noordwijk en Katwijk, zijn uiterst ongerust over de ontwikkelingen rond een eventueel aan te leggen vliegveld in zee. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat liet vandaag weten niet uit te sluiten dat deze luchthaven op minder dan twintig kilo meter afstand van de kust komt te liggen. noordwijk peter groenendijk Volgens burgemeester B. Van Wouwe van Katwijk is dit in strijd met een belofte van mi nister-president Kok. Hij noemt de koers\vijziging 'verbazend' en is boos op het ministerie. „De belofte van de minister president hebben wij zwart op wit", zegt Van Wouwe. „Als je daar niet meer op kunt vertrou wen, waarop dan wel?" Volgens de Noordwijkse wethouder R. Tummers is een vliegveld op minder dan twintig kilometer van de kust 'uit den boze'. „Als dat gebeurt kunnen wij een punt zetten achter onze recrea tiefunctie", aldus Tummers. Ook het gebrekkige onder zoek naar gevolgen voor veilig heid, milieu en recreatie baart de gemeenten zorgen. Namens de gemeenten hebben burge meester en wethouders van Noordwijk maandag een brief gestuurd aan Verkeer en Water staat, waarin nogmaals om aan dacht voor de problemen van de kustplaatsen wordt ge vraagd. Wethouder Tummers zegt ge pikeerd te zijn door de startno titie voor de Milieu Effect Rap portage die Verkeer en Water staat onlangs publiceerde. „Die startnotitie bevalt ons niet", al dus Tummers. „In het verleden is duidelijk afgesproken dat een vliegveld minstens twintig kilo meter van de kust verwijderd zal liggen. Dat is zelfs persoon lijk toegezegd door de minister president. Nu meldt de startno titie plotseling dat wordt uitge gaan van een begrenzing tussen tien en veertig kilometer." Ook Van Wouwe is verbolgen over de notitie van Verkeer en Wa terstaat. „De afspraak met de minister-president is duidelijk. Een betrouwbare overheid kan het niet maken om daar dan weer op terug te komen. Ik vind dit ontzettend slordig en de no titie noem ik onbetrouwbaar. Die notitie moet terug naar het kabinet." Voorlichter A. Sinnema van het ministerie van Verkeer en Waterstaat zegt niets te weten van een belofte van de minis ter-president. „Door internatio nale afspraken is het in elk ge val heel lastig om verder dan 22 kilometer uit de kust te bou wen. Daarnaast is wat ons be treft een afstand van minder dan twintig kilometer nog altijd mogelijk. Ook een zone van maar tien kilometer tussen kust en vlieghaven is dus niet uitge sloten." Ook het gebrek aan onder zoek naar veiligheid en geogra fische gevolgen stoort de ge meenten. „Bouwwerken in zee zijn altijd geliefde rustplekken voor trekvogels", aldus Tum mers. „Een eiland met luchtha ven zou dat dus ook zijn. Ik ben bang dat dit gevolgen gaat heb ben voor de vliegveiligheid. Maar daarover lees ik niets te rug in de startnotitie. Ook de gevaren van zandafslag zijn nauwelijks onderzocht, on danks herhaaldelijk verzoek van onze kant. Deze startnotitie heeft ons dan ook in hoge mate verbaasd." Tummers hoopt dat de brief, die verstuurd is na mens Noordwijk, Katwijk, Zandvoort, Wassenaar, Bloe- mendaal en Velsen, zo snel mo gelijk wordt beantwoord door Verkeer en Waterstaat. „De ver schillende geluiden en het ge brek aan deugdelijk onderzoek zorgen voor onrust", meent Tummers. „Hopelijk maakt men daar nu snel een einde aan." De renovatie van de gymnas tiekzaal aan de Van Lierestraat gaat de gemeente Katwijk ruim 550.000 gulden kosten. De gymzaal is zo slecht dat aan een even grootscheepse als kostbare opknapbeurt niet meer te ontkomen valt. Naast de renovatie van de binnen- en de buitenkant krijgt de zaal een nieuwe sportvloer, grotere douches en een extra berg ruimte. Daardoor voldoet de accommodatie weer aan de eisen die aan sportaccommo daties worden gesteld. De le den van de raadscommissie Onderwijs, Zorg en Welzijn gingen gisteravond akkoord met het voorstel om de zaal te renoveren. Ook de accommodaties aan de Parklaan en Narcisstraat moeten worden opgeknapt. Voor de gymzaal aan de Park laan wordt op dit moment een plan van aanpak opgesteld. De renovatie van deze zaal be draagt ongeveer 600.000 gul den. De accommodatie aan de Narcisstraat gaat tegen de vlakte en wordt vervangen door nieuwbouw. Eigenlijk was nieuwbouw ook de beste oplossing voor de Van Lierestraat geweest. „Uit het voorstel blijkt dat dat wel duurder is, maar ook een stuk praktischer. Waarom is dat niet beter onderzocht?", \Toeg raadslid C. van Dijk- Wassenaar (CDA) zich gister avond hardop af. Gemeenteambtenaar P. van Lith antwoordde dat het kos tenplaatje van 1,5 miljoen voor nieuwbouw wel 'erg hoog' is. „Bovendien is het bijna onmogelijk om voor de lange nieuwbouwperiode ver vangende ruimte voor gym nastieklessen te vinden." 'Ze noemen het al Pillegom lieke de kwant De Hillegomse raadsfracties van PvdA en WD maken zich ernstige zorgen over het drugs gebruik in het dorp. Dat bleek tijdens de behandeling van de begroting voor het jaar 2000. Zowel soft- als harddrugs wor den op straat volop verkocht en de overlast, veroorzaakt door gebruikers, neemt explosief toe, aldus de partijen. De Hillegomse gemeenteraad besloot twee jaar geleden geen coffeeshop in het dorp toe te staan. Twee verkooppunten voor softdrugs in de regio is voldoende, zo werd regionaal afgesproken. Hillegóm ging zich vooral richten op het op pakken van dealers, bestrijden van drugsoverlast en het geven van voorlichting aan jongeren. Inmiddels is duidelijk dat Noordwijk geen hasjcafé toelaat en de toekomst van de Lissese coffeeshop is onzeker gewor den. Bovendien heeft het re pressieve beleid in Hillegom geen resultaat gehad, stellen WD en PvdA. Fractievoorzitter Betsy van Kesteren van de PvdA: „Intussen wordt de situa tie alleen maar erger. Dit dorp wordt in de volksmond al regel matig Pillegom genoemd." Medewerkers Sassenheimse ING-bank Ukken de wonden na overval :htofferhulp Bollenstreek voortaan in Noordwijks politiebureau sassenheim peter van egmond Gisterochtend kreeg de kleine ING-vestiging aan het Sassen heimse Kerkplein voor de twee de keer iri vijf jaar te maken met een gewapende overval. En zo als bij elke bankoverval, blijven personeel en klanten aangesla gen achter. Locatiedirecteur Jos van der Lans: „Gek genoeg is je eerste indruk dat het een spel letje is. Dan denk je: doe nor maal, gooi die bivakmuts af." Dat het geen spelletje was, drong echter al snel door. Op de banden van de beveiligings camera is te zien hoe een over valler even voor half elf de draaideur van de bank binnen stapt, met capuchon tot over de oren en een sjaal om de mond. Exact één minuut en twintig se conden later verschijnt de man weer in beeld, als hij het pand uit beent. In de tussenliggende seconden voltrekt zich de over val. Onzichtbaar voor de came ra, die alleen op de deur is ge richt. Als de overvaller binnen komt, zijn er twee klanten aan wezig. Met veel getier som meert hij de één op de knieën te gaan zitten, de ander moet zich ergens achterin op een stoel koest houden. Beiden be waren hun kalmte en doen zo als bevolen. De overvaller, van wie alleen de neus en de vol gens getuigen felblauwe ogen zichtbaar zijn, drukt zijn vuur wapen tegen het glas van de ba lie en bast: „Geld, geld, geld!" Het glas is kogelvrij, maar de baliemedewerkster wil de boel niet laten escaleren. Ze heeft, zoals gebruikelijk, geen grote sommen voorhanden en graait dus bij elkaar wat ze kan pak ken. Méér geld, eist de overval- en de omstandigheden zijn al tijd anders. Als jij jaren hebt ge spaard voor een nieuwe fiets kan het behoorlijk traumatisch zijn als die wordt gestolen, ter wijl datzelfde misdrijf voor een ander nauwelijks invloed op zijn functioneren heeft. Wij ma ken in ieder geval geen onder scheid tussen lichte en zware misdrijven. We zijn er voor ie der slachtoffer." Het is Van Wieren opgevallen dat het slachtoffer vandaag de dag een veel betere positie heeft dan vijftien jaar geleden. Des ondanks kan er nog wel het één en ander verbeteren. Ze vindt het idee om ook het slachtoffer in de rechtszaal de kans te ge ven zijn zegje te doen zo gek nog niet. „Je hoort daar toch ook de geluiden van de ver dachte? Over zijn vreselijke jeugd en zo. Waarom zou de rechter dan het verhaal van het slachtoffer niet mogen horen?" In het huidige systeem mag het slachtoffer wel voorafgaan de aan de zitting zijn verhaal aan de Officier van Justitie ver tellen. Ook kan hij via de zoge heten 'voegingen' schadever goeding eisen. „Maar we moe ten blijven knokken om het slachtoffer al de aandacht en zorg te geven die hij verdient." Het Buro Slachtofferhulp Duin- en Bollenstreek is iede re werkdag tussen 09.00 en 13.00 uur open. De vestiging in het Lissese en Katwijkse po litiebureau zijn donderdag avond tussen 19.00 en 21.00 uur te bezoeken. Hoewel het niet noodzakelijk is kan men van tevoren een afspraak ma ken via telefoonnummer 071 3644474. tenlandse valuta kunnen de rest van het kasgeldverkeer, al was het maar in de kleinere kanto ren, overbodig maken. Hoe groot de buit is die de overval heeft opgeleverd, is nog steeds niet precies bekend. Ook bij Van der Lans niet, de chaos was te groot. De hele dag prijkte een briefje met 'gesloten we gens omstandigheden' op de deur, ook vandaag blijft dat hangen. Het personeel en de klanten moeten het gebeurde verwerken. Voor één van de medewerksters is het de derde keer dat ze een overval mee maakt. Vandaag maakt een gespecia liseerd traumateam van ING zijn opwachting bij de Sassen heimse bank, om met het vol tallig personeel en de beide klanten te praten. De klanten krijgen behalve begeleiding een bloemstuk aangeboden. Als symbolisch gebaar, veel meer kan de bank ook niet doen. Ook blijft ING contact met hen hou den. „Gelukkig is het zonder brok ken afgelopen", blikt Van der Lans terug op een tumultueuze dag. „Voor mij is het de eerste keer dat ik een overval mee maak, en ik moet zeggen dat ik er redelijk relaxed onder ben. Maar ook ik heb morgen ge woon een gesprek, laten de deskundigen maar beoordelen hoe ik er aan toe ben. Wat blijft is de vraag: wat is het toch, dat om een beetje centen andere mensen zoveel ellende moet worden aangedaan? Dat soort mensen móét opgepakt wor den." Van der Lans heeft daar alle vertrouwen in. „We zitten bij zo'n druk punt, aan het Kerkplein. En dan het tijdstip, half elf 's morgens, met zóveel getuigen. Dat moet lukken." 1 alleenstaande oudere v is in haar eigen huis haar buurjongen in elkaar I ;en en beroofd. De politie de vrouw en ze wordt ;ebracht naar het zieken- r Ze geeft aan de bemoeie- r an Slachtofferhulp te waar- i en Nora van Wieren haar in het ziekenhuis op, I J Jt haar een bloemetje en rt naar haar verhaal. enige tijd mag de vrouw naar huis, maar ze durft Van Wieren zorgt voor een /Jninsiallatie en thuishulp en rouw wordt door buren gebracht. Van Wieren |ht haar daar met gebak op. r ns de rechtszitting tegen ïrdachte buurjongen bege- Van Wieren haar. De eer- I «tappen naar verwerking het misdrijf zijn gezet. Pro- ïnele hulpverlening neemt 'tg en de behandeling nu !r over. niaar een voorbeeld uit de tijk van Nora van Wieren, nog vrijwilliger. Tegen- dig is zij de teambegelei- van het Buro Slachtoffer- Duin- en Bollenstreek, is gisteren is het bureau ge- 'est in het politiebureau Noordwijk aan de Duinwe- g- Hiermee is het voormali- nderkomen aan de Heere- 92 in Lisse verleden tijd. In olitiebureaus van Lisse en ['ijk zijn dependances van oordwijkse hoofdvestiging. !t is niet toevallig dat itofferhulp nu in ,het tdwijkse politiebureau is Krgebracht. Enerzijds is de inwerking tussen politie en „Mooi meegeno men", luidt de na de overval ineens cy nisch klinkende tekst van de ING-reclame- poster. Bij de voor deur zijn agenten be zig met een sporen onderzoek, binnen worden vingeraf drukken afgenomen. FOTO DICK HOCEWO- NINC Ier, en meer geld komt. De man sommeert de beide aanwezige medewerksters van alarmknop pen onder de bureau's af te blijven. „Handen boven tafel, ook als ik weg ben." En weg is hij. In de belendende ruimte, buiten het zicht van de overval ler, heeft locatiedirecteur Van der Lans het kabaal gehoord. Als de overvaller nog binnen staat te tieren, is alarmcentrale 112 al op de hoogte en de raast de politie naar de plek des on- heils om de man op te vangen zodra hij naar buiten komt. Net te laat. De overvaller is tien se conden weg, als de politie arri veert. Een grote klopjacht wordt in gezet, verkeersknelpunten in de gaten gehouden, wijken uitge kamd, getuigen gehoord, vin gerafdrukken afgenomen. Tot nog toe zonder resultaat. Uit getuigenverklaringen wordt duidelijk dat de man mogelijk in een vluchtauto is gestapt, be stuurd door een handlanger. In de namiddag wordt, een paar honderd meter verderop, een blauwe auto gevonden aan de Charbonlaan. De politie vermoedt dat het om de vluchtauto gaat, omdat deze ook 's ochtends bij de bank is gesignaleerd. De Char bonlaan heeft dan als 'overst applaats' gediend voor de twee overvallers. De auto blijkt ge stolen. Al heb je nog zoveel kogelvrij glas, het is voor een bank moei lijk de veiligheid van klanten helemaal te garanderen. Pas als de kas met contanten helemaal verdwijnt, is een overval uit te sluiten. Daarom speelt de ING-bank al enige tijd met de gedachte om het kasverkeer uit de kanto ren te halen. Immers, geldop- nemen gebeurt al via de geld automaten. Speciale diensten als het thuisbezorgen van bui- Nora van Wieren en vier van de tien medewerkers in de nieuwe ruimte van Slachtoffer hulp in het Noordwijkse poli tiebureau. FOTO MARKLAMERS Slachtofferhulp de laatste jaren steeds intensiever geworden, anderzijds kwam er door de verbouwing van het Noordwijk se politiebureau ruimte vrij voor de vrijwilligersinstelling. Van Wieren is de enige betaalde kracht. Ze is met de tien mede werkers momenteel druk bezig de ruimten in te richten. Ondanks de intensieve sa menwerking tussen politie en Slachtofferhulp - vrijwel alle cli ënten komen via de politie met deze vorm van hulpverlening in contact - opereert het bureau onafhankelijk. Mededelingen die bij Slachtofferhulp binnen komen, worden altijd vertrou welijk behandeld. Als een slachtoffer betrokken is bij een misdrijf of ongeval, vraagt de politie altijd of er be hoefte is aan contact met Slachtofferhulp. In zo'n geval stelt de politie een zogeheten 'Slachtofferbrief op. Deze gaat naar de hulpinstelling. Mede werkers zoeken dan binnen 48 uur telefonisch contact. Vol gens Van Wieren een uitsteken de methode: „Hoewel de bena deelden al hebben aangegeven dat ze contact willen, is er toch nog vaak een drempel om zelf dat initiatief te nemen. Door deze manier van werken halen we de schroom weg." Behalve emotionele onder steuning biedt de instelling ook allerlei praktisch advies en be geleiding. Dat kan variëren van informatie over de werkwijze van justitie tot hulp bij het in vullen van verzekeringspapie ren. „Wij brengen als het ware weer een beetje structuur aan in het leven van het slachtoffer. Door praktisch handelen kan de chaos waarin een slachtoffer terechtkomt weer een beetje op de rails worden gezet." De teambegeleider kan niet aangeven wat nu wel of niet tot een zwaar misdrijf kan worden gerekend. „Iemand kan door een insluiping behoorlijk van slag raken en echt even dé draad kwijt zijn. Mensen reage ren natuurlijk heel verschillend

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21