Contract torenflats overvalt Leiderdorp 'Sociaal ondernemer Piet Olivier 25 jaar bij Buitenlust Drukke bazaar in Warmonds landhuis eidooi voor handhaving godsdienstonderwijs Voorschoten Bezwaar tcgen Regio Recreatie in Warmond DAG 10 NOVEMBER 1999 ng in Wassenaar afgelast ,r. De lezing 'Van minuut tot millennium'die Carla de vanavond in het NPB-gebouw aan de Lange Kerkdam enaar zou houden, gaat niet door. Een nieuwe datum is bekend. melmarkt bij Tamarco >RP« Drumfanfare Tamarco verzorgt zondag 14 novem- ir een rommelmarkt in het clubgebouw aan de Van der traat 19b. Naast tweedehands spullen zijn er ook kamer- en boompjes voor de tuin te koop. De verkoop begint )0 uur en duurt tot 16.00 uur. and ng over Friese historie (Rp^ De Friese geschiedenis staat vrijdag 19 november 1 in een lezing van J. Jongsma uit Burgum in de zaal van ■ppingskerk aan de Van Poelgeestlaan in Leiderdorp. Hij bver Willem Lodewijk en de andere Nassaus die in Fries- Pe adhouder waren, maar over wie niets is terug te vinden 01 lollandse schoolboekjes'. De lezing is in de eerste plaats 1 voor leden van de Friese vereniging die zetelt in Leider- e Fryske Krite. <aar ook niet leden zijn volgens de Krite elkom'. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. de B neer :neli :vu est tegen schrappen zenders est» Het plan om de zenders WDR3 en BBC3 uit de lucht i wordt morgenavond besproken in een vergadering van ^ammaraad op het gemeentehuis in Oegstgeest. De ver- ig begint om 20.00 uur. Het plan om de klassieke radio- s te vervangen door Arrow Classic Rock, Country FM en 1 stuitte een groep fanatieke luisteraars tegen de borst, ben ertegen geprotesteerd. enkomst over kindermishandeling ier» Leerkrachten van het basisonderwijs in Wassenaar, neer, Leidschendam en Voorburg zijn 17 november wei een bijeenkomst in Zoetermeer over kindermishande- GGD West-Holland presenteert die dag vanaf 13.15 uur ischool De Triangel het protocol 'Vermoeden kindermis- ing'. Het protocol geeft aan hoe te handelen als een leer- 1vermoedt dat een leerling het slachtoffer is van mishan- Er zijn ook lezingen. oegstgeest suzanne barbier Hij wil best een verhaal vertel len, maar daarin moet dan wel 'zijn' woningbouwvereniging Buitenlust centraal staan, en niet zijn persoon. Piet Olivier is inmiddels 25 jaar verbonden aan Buitenlust. De voorzitter van de corporatie vierde zijn ju bileum onlangs gewoon met een familie-etentje. Hij houdt van bescheiden. Niet in zijn kantoor, maar in het theehuis in de Leidse Hout vertelt hij zijn verhaal. Tegen woordig vinden daar bijna al zijn besprekingen plaats. In de Floresstraat kan het acht-kop- pige team zich niet meer wen den of keren. Vandaar de aan staande verhuizing naar een nieuw gebouw aan de Narcis- senlaan. Daar viert Olivier vol gend jaar het 75-jarig bestaan van de corporatie, die eindelijk uit de rooie cijfers komt. Een mooi cadeautje. Olivier houdt vol dat hij toe vallig in Oegstgeest is beland. Laat er geen misverstand over bestaan: zijn hart ligt in Leiden, waar de 61-jarige zijn wortels heeft. Anders dan pa en opa die hun leven in de Leidse fabrie ken sleten, kreeg Olivier de kans om 'door te leren'. ,,Ik kom van de maatschappelijke onderkant waar ik hele slechte levensomstandigheden heb ge zien. Daardoor voel ik me mo reel verplicht om mijn kennis in te zetten voor de gemeenschap. Via mijn werk voor de gemeen teraad begin jaren zeventig kwam ik als bestuurder bij Bui- Piet Olivier „Ik kom van de maatschappelijke onderkant, waar ik heel slechte levensomstandigheden heb gezien.' tenlust terecht. Huisvesting is heel concreet, je ziet de resulta ten. Dat sprak me aan." Het uitgangspunt van de wo ningbouwvereniging is sinds 1974 nogal veranderd, bena drukt de voorzitter. „Tegen woordig begint de huiskamer niet achter de voordeur, maar al eerder, bij thuiskomst. Bui tenlust knapt niet alleen de wo ning op, maar luistert ook naar de wensen van bewoners voor de directe omgeving. Op ons initiatief wordt dan tegelijk de verlichting aangepakt, zodat mensen zich veilig voelen en we zorgen bijvoorbeeld voor een mooie entree met een fraai ere inrichting en groen. Daar hoort ook bij dat de huismees ter als een soort antenne func tioneert. De opknapbeurt van de flats aan de Gerberalaan die voor de Kerst af is, is daar een goed voorbeeld van." Gevraagd naar waar hij het meest trots op is, treedt de be scheiden Olivier weer op de voorgrond. ,,Het gaat niet om foto henk bouwman groots opgezette projecten. Wat voldoening geeft, is als mensen die in de knel zaten er weer bo venop komen. Op het moment dat ze een woning krijgen, krij gen ze ook weer perspectief. Buitenlust is een sociaal onder nemer die zorgt voor de men sen die tussen wal en schip ra ken, zoals de medelanders die Oegstgeest elk jaar huisvest1. Het is niet de bedoeling dat Buitenlust een beursgenoteerde onderneming wordt." De voorzitter is ervan over tuigd dat regionale samenwer king op het gebied van huisves ting noodzakelijk is. „Oegst geest is geen eiland. De ver wachting is dat er een excessie ve groei nodig is in de senioren huisvesting en woningen voor alleenstaanden. De gemeente kan die ontwikkelingen de ko mende jaren niet alleen oplos sen. Daarom werkt Buitenlust nu al met tien corporaties uit zes omringende gemeenten sa men, zodat niet iedereen op nieuw het wiel hoeft uit vinden. Samen met woningbouwver enigingen in de Duin- en Bol lenstreek en zustercorporaties in Leiden kijken we of onze wo ningen voldoen aan de behoef te van senioren en wat We kun nen doen om de huisvesting geschikt te maken. Daarbij wor den ook de zorginstellingen be trokken." Aan de politiek is het om dui delijke keuzes te maken, stelt Olivier. „De samenwerkende verenigingen pleiten ervoor dat de politiek een regionale huis vestingsvisie ontwikkelt. Goede huisvesting is een recht voor ie dereen, daarom heeft Buiten lust zich er altijd voor ingezet om de sociale woningbouw op de agenda te krijgen. De poli tiek moet doorkrijgen waar de behoefte ligt en dan zeggen 'daar staan we voor.' Alleen dan kunnen wij de beste prestatie leveren." iek akkoord verhuizing Bosmolen ip nienke ledegang 1 ZIC reoi molen verhuist vrijwel ■il aar Koudekerk aan de aid i Leiderdorpse politiek iravond weten het mo- liever te houden, maar de molen aan buurge- Rijnwoude over te dra dat echt de enige optie ".n dat is zo", zegt wet- V. Molkenboer, „er is :h vel deskundige mensen naar allerlei opties, dus Leiderdorp zelf. Rijn- it voj>leek de enige gemeente Bosmolen past en weer :tioneren." xmeproep van het Comité aar 'g aan de Leiderdorpse en W op een an- b or te zetten' had weinig no{ let plan voor verptaat- ne n de Bosmolen naar i erk is slecht gevallen bij )ité, dat zich sterk maakt loud van beeldbepalen- len en groen. „Verplaat - u het zoveelste verlies cultuurhistorisch waar- lonument betekenen" lecretaris R. Mes. Hij rnstige twijfel' of het wel dat de molen uit Lei- verdwijnt, irbrifbeloofde de wethouder :oek van D66 nog een irlijl et de betrokken instan-. jr ei praten over een andere t. D ig. Volgens D66 zijn er mo derdorp wel geschikte reffi i. „Wij denken dat de Iers uitstekend past in park ïtkamp of in de Boter- Dpder," alduS D66. Alle partijen gaan akkoord verhuizing. osmolen moet op korte weg van zijn plek in de Ier vanwege de aanleg "SL. Dat was al geruime :end. Aanvankelijk leek ip dat de molen in Lei kon blijven. Gedacht een nieuwe plek in de enpolder. „Dat was een ilan", vindt Mes van het Doesbrug. Daar zou de in een waterrijke, mime 'ing tot zijn recht ko- 'an de Munnikenpolder gemeente bij nader in- :hter af, met als argu- lat dit terrein vijf jaar loet dienen als grondde- ir diverse projecten. Zo de verplaatsing van de niet worden uitgesteld, Ie gemeente. ns het Comité Doesbrug monumentenbeleid in Vftorp geen sprake. Mes: menten worden ver- I verwaarloosd of afge- "Wij voelen ons belazerd De overeenkomst tussen de gemeente Leiderdorp en projectontwikkelaar Vesteda is bewoners én bij een meerderheid van de Leiderdorpse politiek in het ver keerde keelgat geschoten. Zij lieten zich gisteravond in een commissievergadering kritisch uit over de plannen makerij voor het gebied tussen Winkelhof en Santhorst. Vesteda mag in dat gebied vier torenflats bouwen. De meubels in de tuinkamer van landhuis Vroenhof hebben plaatsgemaakt voor lange tafels met handgemaakte artikelen, foto hielco kuipers 'Tesselscliade Arbeid Adelt is een goedgeoliede machine warmond nienke ledegang Een herfstbos lijkt het wel, de tuin van landhuis Vroenhof aan de Herenweg in Warmond. Vanuit het huis kijk je op een zee van gevallen bladeren, be schenen door een waterig zon netje. In het statige pand houdt de afdeling Leiden van de Ver eniging Tesselschade Arbeid Adelt haar grote bazaar. Een mooi decor voor deze 'najaars- verkoopdagen' van de Vereni ging. „We zijn erg blij dat we hier terecht kunnen, ja", zegt voorzitter E. Philipse. „Tja, we moeten de kosten zo laag mo gelijk houden en dan ben je dus afhankelijk van de welwillend heid van anderen. In dit geval mevrouw Van Bolhuis. Maar het is ook gewoon gezellig hoor, bij mensen thuis." Gisteren was de eerste dag van de najaarsbazaar, vandaag konden belangstellenden tot 16.00 uur terecht in huize Vroenhof. In twee kamers lig gen de spulletjes uitgestald: van geborduurde handdoeken tot handgemaakte knuffels. Van vilten eierwarmers tot kinder kleding. In de gang staat een ta fel met kerstspulletjes. Alle arti kelen -zien eruit om door een ringetje te halen. Over belang stelling van - met name vrou welijke - bezoekers heeft de Vereniging niet te klagen. De poes des huizes heeft geen zin alle drukte. Die heeft zich te ruggetrokken onder een tafel. De Vereniging Tesselschade Arbeid Adelt is de oudste vrou wenvereniging in Nederland. Ze heeft tot doel het stimuleren van de economische zelfstan digheid van vrouwen. Tessel schade heeft 36 afdelingen. Phi lipse: „De afdeling Leiden heeft een bestuur van tien man en we hebben vijftien handwerkers. Wij verzorgen patronen en ma terialen voor de handwerkers, die voor alles wat zij maken een vergoeding krijgen, een tege moetkoming in hun studiekos ten. Vervolgens verkopen wij al les wat gemaakt is en kunnen we van de winst weer materia len kopen en de handwerkers betalen. Het is een goedgeolie de machine." De vrouwen die werken voor Tesselschade hebben één ding gemeen: ze kunnen met het geld dat ze hebben onvoldoen de voorzien in hun (studie) kos ten. Daar houdt de overeen komst op, want de 'Tesselscha- devrouwen' zijn van alle leeftij den en alle komaf. Philipse: „Het gaat veelal om weduwen of gescheiden vrouwen, maar er zijn ook vrouwen van net twin tig die een beroep doen op ons. Ze komen bij ons terecht via de studiedecaan of het fondsen boek. Weet je wat nou zo leuk is? Als het even kan komen die vrouwen vroeger of later als lid bij onze vereniging, omdat ze zo dankbaar zijn voor wat wij hebben kunnen betekenen." De bewoners van de Vroen hof vinden het allemaal prima, wat er in hun huis gebeurt. A. van Bolhuis: „Prachtig, erg leuk. Mijn vrouw is al jaren lid van Tesselschade Arbeid Adelt, maar ze heeft het zo druk dat ze er veel te weinig aan kan doen. Toen de vereniging vroeg of ze twee dagen van ons huis ge bruik kon maken, heeft mijn vrouw direct 'ja' gezegd. Heb je toch nog het idee dat je iets voor ze betekent, hè?" De meeste meubels moesten plaatsmaken voor grote ver kooptafels met witte lakens. De piano is blijven staan en doet dienst als 'kraampje' „Ze heb ben er iets heel leuks van ge maakt", vindt Van Bolhuis. „Het ziet er heel professioneel uit." De Vereniging Tesselschade Arbeid Adelt hoopt in twee da gen rond de 10.000 gulden op te halen. „Ach, dat moet wel lukken, het is druk genoeg. Het loopt de hele dag door." Met de opbrengsten moet de vereni ging vooruit tot de volgende ba zaar in april. „Dan gaan we trouwens naar een verzorgings huis in Wassenaar," zegt Philip se. „Ja, we komen overal." nienke ledegang Onder de bewoners van de Vo gelwijk in Leiderdorp brak vori ge week grote onrust uit, toen bleek dat er vergevorderde en rigoreuze plannen liggen voor de bouw van vier flats van twaalf verdiepingen aan de Laan van Ouderzorg. „We zou den op de hoogte worden ge houden", aldus de bewoners. „Twee jaar lang hebben we niets gehoord en nu ligt er in eens een overeenkomst. We voelen ons belazerd, zo kan je het wel zeggen," aldus de be woners. Enkele jaren geleden was ook al sprake van de bouw van to renflats op de Laan van Ouder zorg. Dat stuitte op veel verzet. Daarna was het lang stil rond de plannen voor de 'as' Santhorst-Winkelhof. Volgens P.Langendorff van een van de buurtverenigingen is de ge- meentè er onterecht van uit is gegaan dat er nu wel draagvlak Moet Warmond meer dan nu het geval is een recreatiege meente worden, en zo ja, wat moet er dan in het doip en met name met recreatie-eiland Kou- denhoorn gebeuren? Hierover wil de gemeente van gedachten wisselen met de bewoners. Zij kunnen dinsdagavond 14 de cember vanaf acht uur hun zeg je doen in Huize Liduina aan de Herenweg 50. Onderwerp is de 'Startnotitie recreatieve ontwik kelingsmogelijkheden'. In dit stuk staan vier ideeën voor met name Koudenhoorn. De notitie ligt op het gemeentehuis ter in zage. Tot 1 januari kunnen Warmonders ook schriftelijk reageren. is voor haar plannen. „Integen deel," aldus Langendorff. „Wij zijn hier helemaal niet blij mee." De oppositiepartijen waren ook negatief over de overeen komst. „We hoeven geen Man hattan-skyline in Leiderdorp", zei H. Weller (BBL). R. Vons van Groen Links zei 'verbaasd en verontwaardigd' te zijn over de plotselinge overeenkomst. T. Prast (D66) vroeg zich af waar 'al die haast' ineens vandaan kwam. Wethouder V. Molkenboer begreep de onrust, maar gaf te kennnen dat de ontwikkelingen een uitvloeisel zijn van een be stuursbesluit dat er al sinds 1996 ligt. „Toen wij aantraden als college kregen we met dit contract te maken. We moeten nu wel doorzetten en we kun nen dat het beste maar zo goed mogelijk afronden", aldus Mol kenboer. Volgens hem is Veste da daarbij de juiste partij. De projectontwikkelaar bezit een groot deel van de huizen in het gebied. Mij is toegezegd dat ook daaraan aandacht wordt ge schonken. Dat soort voordelen moeten we niet uit het oog ver liezen." De collegepartijen WD en PvdA staan achter Molkenboer. Zij kunnen goed met de plan nen leven. Zij zijn juist blij dat er 'binnen de randvoorwaar den' op zo'n korte termijn een plan is gemaakt. Het CDA, dat ook deel uitmaakt van het col lege, is tegen. „Ons geloof is groot, maar in dit plan geloven wij toch écht niet", zei CDA- raadslid G. Hogervorst. „Met dit voorstel kunnen wij niet leven. We kunnen dit alleen maar ac cepteren of verwerpen. Snel heid is prijzenswaardig, maar als je aan zoveel dingen voorbij gaat leidt het nergens toe." Die mening deelden de be woners. „Molkenboer is wel een groot optimist", vond Lan gendorff van de buurtvereni ging. „Hij stelt alle vertrouwen in Vesteda en dat is volledig on terecht. Het gaat hier om geld, een centenkwestie. Je denkt toch niet dat Vesteda het aan zicht van Leiderdorp erg be langrijk vindt?" AOV, Groen Links en BBL hebben een definitieve uit spraak over de plannen uitge steld, het CDA verwerpt de overeenkomst en D66 gaat overleggen met de fractie. nu&ttt JuajuL Papette 2-laags toiletpapier Extra zacht en sterk toiletpapier. Pak 8 rollen van 4.79 voor 3.99 3 pakken jQ djL cJjXdj 'der deze lessen begrijpen kinderen minder van het werk van Rembrandt' voorschoten intrekken subsidie |hoten jan preenen van het gods- 'nderwijs op de openba ren leidt ertoe dat kinde- meer de bijbelse verha gen die in onze cultuur :eds hun invloed hebben, 'en minder begrijpen van iderijen van Rembrandt 'antenne' meer hebben voor de boeken van Maarten 't Hart. Ook de betekenis van tal loze Nederlandse spreekwoor den en gezegden zal hen ont gaan. De Raad van Samenwerkende kerken in Voorschoten voert dat aan als één van de argu menten voor het handhaven van de subsidie vopr gods dienstonderwijs. Burgemeester en wethouders willen die bij drage de komende jaren volle dig afbouwen. Morgenavond moet de gemeenteraad tijdens de begrotingsvergadering een besluit nemen. In een commissievergadering op 27 oktober hield de her vormd predikant G. Fröberg al een pleidooi voor het handha ven van de subsidie. De meer derheid van de gemeenteraad steunde hem toen. Wel merk ten de PvdA en Groenlinks op dat het vak breder van opzet moet worden. In hun brief haken de samen werkende kerken daar nu op in: „De huidige docente ziet er op toe, dat het onderwijs niet te veel het karakter krijgt van evangelisatie. Zij beseft terdege dat de ouders dat niet op prijs stellen. Zij sturen hun kinderen niet voor niets naar een open bare school. Het bewijs dat de docente van haar lessen geen evangelisatie wil maken is dat zij, hoewel zij de nadruk legt op de joods-christelijke traditie, ook een aantal lessen wijdt aan de islam. Daarom is dit onder wijs tevens een bijdrage - hoe Idein ook misschien - aan een groeiend onderling begrip tus sen de Voorschotense moslims en de anders inwoners van ons dorp." Volgens de kerkelijke raad zijn tweehonderd leerlingen De Stichting Gezond Voorscho ten protesteert tegen het intrek ken van de subsidie door de ge meente. Het bestuur wijst erop dat de gemeentelijke bijdrage van dertigduizend gulden on misbaar is en dat de gemeente van de groepen 6 en 7 van de de% stichting destijds zelf heeft openbare basisscholen betrok- gewaagd om een aantal activi- ken bij het godsdienstonder- teiten uit te voeren: zwemon- wijs. derricht voor gehandicapten (voor het merendeel kinderen), hydrotherapie voor reumapati- enten, zwemmen voor ouderen en bejaardengymnastiek. Daar bij wordt in een brief aan bur gemeester en wethouders op gemerkt dat er voor alle onder delen volop belangstelling be staat. Het bezuinigingsvoorstel van het college komt vanavond aan de orde tijdens de begrotings vergadering.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19