Zorgen (F verplegin; Hooge Be Klachtenregen over parkeerverbod Rijn Veenstreek VVD wil alle sportparken in Vierambachtsp< Volkstuinders volg< jaar naar Noordvee Steekterweg wordt weer landelijk Bruggen en stoplichten Alphen klaar voor 2000 Bakkerspaar zeventig jaar trouw WOENSDAG 10 NOVEMBER 1999 974 Forse buit bij inbraak Formido bodegraven Dieven hebben flink toegeslagen bij de Formido in Bodegraven. Ze namen 150 tot 200 machines mee zoals boor machines, slijptollen, decoupeerzagen, freesmachines en schuurmachines. In totaal vertegenwoordigen ze een waarde van tussen de 25.000 en 60.000 gulden. De inbrekers kwamen de doe-het-zelfzaak binnen door een deur open te breken. Meisje mishandeld bij Het Kasteel alphen aan den rijn Een 15-jarig meisje uit Alphen aan den Rijn heeft deze week aangifte gedaan van mishandeling. Ze stond 's avonds in het jongerencentrum Het Kasteel aan de Concertweg, toen er tussen haar en een nog onbekende verdachte een woor denwisseling ontstond. De verdachte greep het meisje bij de keel en gaf haar een kopstoot. Ze liep een gebroken neus en een bloeduitstorting aan een oog op. Alphenaar moet toch cel in den haag/alphen aan den run Drie keer gaf hij het afgelopen jaar geen gehoor aan de oproep van de reclassering om zijn werk straf van zestig uur uit te dienen. Een nieuwe kans krijgt de 21- jarige Alphenaar niet meer van rechter C. Kleene. Zij besloot tij dens een zitting deze week dat hij een maand de gevangenis in moet. De Alphenaar verklaarde tegenover de rechter dat hij niet in staat was om zijn werkstraf te vervullen omdat zijn baas dat niet toestond. ,,Ik was bang mijn baan te verliezen." De Alphe naar was vorig jaar veroordeeld tot de werkstraf in verband met een vechtpartij in zijn woonplaats. Bedrijven op de bon alphen aan den rijn/ter aar Zeven bedrijven in de regio Alphen hebben een boete gekregen omdat zij verboden bestrijdings middelen gebruikten of omdat hun vergunning niet in orde was. Samen met de Algemene Inspectiedienst controleerde de politie in oktober zestig kwekerijen en agrarische bedrijven in Alphen aan den Rijn, Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer. Een overtreding kost minimaal 1000 gulden. Tentoonstelling over veren en bruggen koudekerk aan den run De nieuwe tentoonstelling van het His torisch Genootschap Koudekerk gaat dit keer over veren, brug gen, brugwachters en tijdelijke pontjes. Iedereen is welkom vanaf zaterdag 13 november tussen tien en vier uur op Dorps straat 55a in Koudekerk. De tentoonstelling is elke eerste en derde zaterdag van de maand te bezoeken tussen half twee en half vijf. Eerste paal Tweesprong geslagen roelofarendsveen De verbouwing van sportcomplex De Twee sprong in Roelofarendsveen is begonnen. Gisterochtend sloeg wethouder Nagtegaal de eerste paal van de nieuwe hal, waarin een tweede gymzaal en een vierde tenniszaal komen. De ver bouwing kost 2,5 miljoen gulden. Het nieuwe gedeelte moet na de zomervakantie klaar zijn. Frontale botsing op de Rijndijk hazerswoude-rundukOp de Hoge Rijndijk in Hazerswoude- Rijndijk zijn gistermiddag twee auto's frontaal op elkaar ge botst. Eén van de automobilisten, een 76-jarige man uit Hazers- woude-Dorp, kwam op de verkeerde weghelft terecht, waar schijnlijk doordat hij onwel werd. Daar reed op dat moment een 44-jarige Ter Aarder. De man uit Hazerswoude is met onbe kend letsel naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp ge bracht. alphen aan den run saskia buitelaar De bruggen en stoplichten in Alphen zijn millenniumproof. Alleen zes parkeermeters in de gemeente zouden de eeuwwis seling niet zonder problemen doorkomen. Verder heeft de ge meente Alphen haar zaakjes op orde. De uitkeringen en ambte- narenslarissen kunnen worden doorbetaald, de computers slaan niet op tilt. Een gemeentelijke werkgroep die zich bezighoudt met het millenniumprobleem rappor teert tweemaandelijks over de stand van zaken. In de laatste notitie schrijven de ambtenaren dat, op de zes parkeermeters na, alle technische installaties van vitaal belang in orde zijn. Het gaat dan vooral om brug gen, gemalen, verkeerslichten, liften en parkeerautomaten met een ingebouwde chip. De belangrijke gemeentelijke computersystemen zijn getest en millenniumproof bevonden. Algemene beschouwingen op begroting Ter Aar ter aar marieta kroft De WD in Ter Aar wil dat de gemeente één centraal sport en evenementenpark aanlegt in de Vierambachtspolder. In hun algemene beschouwingen roe pen de liberalen het gemeente bestuur op om nu al te begin nen met de voorbereidingen. In een toelichting zegt WD'er I. Riedel dat het in de eerste plaats gaat om de verplaatsing van de voetbalcomplexen van Altior, TAW en Iduna naar de polder ten noorden van de Leidsevaart tussen Langeraar en Ter Aar. „Maar het liefst wil len we alle sportcomplexen daar hebben." De liberale frac tie wil de vrijkomende ruimte benutten voor woningbouw. Ze vreest dat er anders na 2005 geen plek meer te vinden is voor woningbouw binnen de strakke grenzen die de provin cie stelt. Met name Gemeentebelang en het Progressief Akkoord (PAK) hebben kritiek op de las tenverzwaring die B en W wil len doorvoeren. Zo gaat de OZB met 9,25 procent omhoog. De rioolrechten stijgen met tien en de leges met drie procent. Al leen de afvalstoffenheffing gaat omlaag. Volgens Gemeentebe lang kan dat bedrag nog verder omlaag. De partij rekent voor dat meerpersoonshuishoudens, in plaats van de voorgestelde 48 gulden, 67,50 goedkoper uit kunnen zijn. Het PAK kondigt alvast aan tijdens de begro tingsbehandeling van morgen avond 'uit principe' tegen de verhoging van de OZB-belas- ting te stemmen. „De burgers zijn al veel te lang de dupe van een bestuurlijke en ambtelijke crisis." De partij stelt voor het gat dat ontstaat als de huizen belasting niet omhoog gaat, te dichten met geld uit de algeme ne reserve. Het CDA vindt dat iedereen die de komende jaren een aan sluiting op het riool krijgt, daar voor 540 gulden moet betalen bovenop het rioolaansluitrecht van 1093 gulden. Het extra be drag hebben andere burgers in het verleden ook moeten beta len, leggen de christen-demo craten uit. Het CDA spreekt zich als enige partij uit tegen het schrappen van de toeristen belasting. De christen-demo craten vinden dat toeristen ook moeten meebetalen aan de voorzieningen in de gemeente. Wel zijn ze, net als de WD en het PAK, voor afschaffing van de hondenbelasting. Alleen Ge meentebelang heeft nog zijn twijfels. Scherpe kritiek hebben alle vier de partijen op de voorge stelde bezuiniging -van 20.000 gulden op het onderwijs. 'On bespreekbaar', schrijft het CDA. „Wij vinden dat de algemene beginselen van behoorlijk be stuur worden overschreden door na een half jaar dit raads besluit alweer te wijzigen." Het PAK doet opnieuw een poging om Ter Aar te voorzien van een windturbine. Enkele ja ren geleden besloot de gemeen te geen medewerking te verle nen aan de plaatsing van turbi nes in de Korteraarsche Hoek vanwege de vele bezwaren uit de bevolking. Het PAK stelt nu voor om er slechts één te plaat sen, bijvoorbeeld bij zwembad Aarweide en dan met een kij kersplatform op 65 meter hoog te. De WD missie ond< weinig te do Aar drie WD'er Riedi kelijke welzi wethouder j en komen in sprake. Wij v onderwerper welzijn thuk wethouder J< bij zitten. Ee: de wethoude verdelen." B en W avond tijder raad op de b de fracties. Zes parkeenneters geven problemen De systemen van de sociale dienst, de gemeentelijke basis administratie en de gemeente lijk heffingen zijn door experts in andere gemeenten onder de loep genomen. De werkgroep verwacht daarvan straks geen problemen. Enkele pc's die de overgang naar het jaar 2000 niet probleemloos halen, worden vervangen. De telefooncentrale heeft de KPN in september al millenniumbestendig gemaakt. Hoewel de gemeente goed is voorbereid, kan nog veel mis gaan als bijvoorbeeld de stroom of het telefoonnet uitvalt of het geldverkeer ontregeld raakt. Met het bureau HPG-advies is de gemeente bezig om daar voor een noodscenario te ma ken. Door het vertrek van een computerexpert bij de gemeen te is de voortgang daarvan een maand vertraagd. Binnenkort krijgen Alphena- ren via de gemeentelijke pagina in het Witte Weekblad de laat ste informatie op de mat. De drukke Steekterweg moet na een ingrijpende opknapbeurt veranderen in een landelijke parallelweg van de nieuwe rijksweg 11. FOTO WIM DIJKMAN alphen aan den run saskia buitelaar De oude Nil, of de Steekterweg, is nu nog voor veel mensen een ramp. Zowel voor de automobilisten die in de spits vast staan rond Zwammerdam en voor het kruispunt bij Alphen, als voor de bewo ners langs de weg. Maar het wordt beter. Binnen enkele jaren wordt de weg voor tien miljoen gulden opgeknapt, zodra de bulk van het doorgaande verkeer de nieu we rijksweg 11 kan gebruiken. Die wordt volgend jaar parallel aan de Steekterweg enkele kilometers verderop in de polder aangelegd en is volgens plan ning in 2003 klaar. De Alphense politieke partijen stemden er gisteravond unaniem mee in om direct na ingebruikname van rijksweg 11 de Steekterweg te herinrich- ten. Alphen betaalt daarvoor 785.000 gulden van de totale kosten. Bodegraven ging vo rige week akkoord met 215.000 gulden, de provincie betaalt één miljoen en het Rijk de resterende acht miljoen gulden. Zestig Op de weg mag straks nog maar zestig ki lometer per uur worden gereden. In de dorpskern van Zwammerdam zelfs maar dertig. Snelheidsremmende maatregelen moeten ervoor zorgen dat automobilisten zich daaraan houden. Het fietspad langs de weg wordt geasfalteerd, er komt betere verlichting en nieuwe bomen moeten het landelijke karakter van de weg terugbren gen. De Alphense wethouder H. Groen in 't Wout gaat met de partners in het project, Bodegraven, rijkswaterstaat en de bewo ners langs de weg, praten over de invul ling. „Ik denk dat bij veel omwonenden de vlag uitgaat zodra de weg is opgeknapt en is veranderd van een doorgaande ver- keersroute in een gebiedsontsluitings- weg", zei de wethouder gisteravond. Na de reconstructie draagt het Rijk de weg over aan Alphen en Bodegraven. De gemeenten zorgen dan samen verder voor het onderhoud. Staatssecretaris informeert Twe De Rijnstreek kent een schreeuwend tel gend en verzorgend personeel. Dat is nen voor de problemen bij de Hooge E merdam, zo meldt staatssecretaris Vliej Tweede Kamer. De bewindsvrouw noeir de arbeidsmarkt in de Rijnstreek 'relatie de komende jaren niets gebeurt, komt he pleegkundigen en verzorgenden volgen boven het landelijke gemiddelde. Daar k het ziekteverzuim onder het personeel captenzorg hoger is dan bij andere zorj stellingen. den haag/zwammerdam hans jacobs Vliegenthart maakt zich met de Tweede Kamer zorgen over de situatie bij de Hooge Burch, dat door het gebrek aan personeel en middelen onvoldoende kwa litatieve zorg kan bieden. De in stelling voor verstandelijk ge handicapten heeft daarover de laatste maanden herhaaldelijk de noodklok geluid, wat steeds weer resulteerde in vragen van uit de Kamer aan de bewinds lieden van Volksgezondheid en Welzijn. Vliegenthart heeft begin deze maand de Inspectie voor Ge zondheidszorg naar Zwammer dam gestuurd. De staatssecre taris laat haar oordeel over de gang van zaken bij de Hooge Burch afhangen van het inspec tierapport. Wel merkt ze op dat Bewoners rand Alphens stadscentrum willen rustige wijkje terug alphen aan den run saskia buitelaar De parkeerproblemen voor bewoners aan de rand van het Alphense stadscentrum zijn nog niet opgelost. Het parkeerverbod dat wethouder H. Groen in 't Wout on langs in de Javastraat heeft geplaatst helpt niets, zeg gen ze. Een delegatie overstelpte de wethouder gister avond tijdens de vergadering van een raadscommissie met een lading klachten. De twee bewoners die het woord voerden kregen toejuichingen van hun aanhang vanaf de publieke tri bune. De lijst met klachten was lang. De Javastraat en de Van Velzenstraat worden nog steeds overspoeld met auto's van centrumbezoekers die net buiten de betaald parkeerzone willen staan. De auto's ontnemen spelen de kinderen het zicht op straat en de grote verkeers stroom zorgt voor gevaarljke situaties. Verschillende bewoners hebben bovendien door de drukte in de smalle straat schade aan hun auto opgelopen. De vuil niswagen kan er niet door en er is geluidsoverlast. Het naastgelegen Burgemeester Visserpark, waar plek ge noeg is, staat daarentegen leeg. De bewoners willen hun rustige wijkje terug. Ze pleitten ervoor het betaald parkeren in de woonwijken rond het centrum weer af te schaffen of de betaalzone juist een straat verderop te laten eindigen. Dat kan niet, oordeelde de wethouder, want daar mee verplaats je het probleem. Hij is bezig de moge lijkheden te onderzoeken om het leed voor de bewo ners te verzachten: parkeren voor vergunninghouders, de straat inrichten als dertig-kilometerzone, extra con trole, verschillende tarieven, verwijsborden in de wijk naar het gratis parkeerterrein aan de Havenstraat. „Maar", zei.de wethouder tegen de politici, „we heb ben met elkaar de nota over parkeren in én rond het centrum vastgesteld. We wisten dat het moeilijk zou zijn, want parkeren levert nu eenmaal problemen op, ook op andere plaatsen in de gemeente. We moeten geen ad hoe oplossingen bedenken." En tegen de bewoners: „Dat iemand de spiegel van uw auto rijdt, is vervelend, maar u kunt dan niet naar de gemeente gaan wijzen. Weggebruikers hebben hun eigen verantwoordelijkheid. Anders kun je voor elke aanrijding wel naar het stadskantoor komen." de Hooge Blu een proces va fusie. „Dit be soneelsbeleid thart. Het m< Hooge Burch dat punt ade< nemen. Vliegenthar dat er met de van de Cunei de Hooge Bl sprek is gewei bouwplannen van de capaci cialistisch cei digde middel deel van die p gereserveerd, kant van de geen aanvra Hooge Burch met de gemt den Rijn ove plannen. Vracl klem O] hazerswoude De Jan Dek zerswoude-I middag bef digd doorda wagen klem te Rijnwoud maatregelen het verkeer e over de bruj brug naar de Boschstraat omdat de I op de schop volgend jaar straat is opp Jan Dekkerbi gerepareerd. alphen aan den rijn „Hoe laat we op bed gaan? Om half tien, kinderbedtijd", grapt de heer Pennings. 's Morgens om half vier op, gelukkig hoeft dat niet meer. Niet dat het hun ge zondheid geschaad heeft. Het bakkersechtpaar Pennings-Bisschops heeft de respectabele leeftijd van 91 jaar. Zeventig jaar geleden ga ven Engelbertus Adrianus en Anna Elisabeth elkaar het ja woord. Ze leerden elkaar ken nen omdat hun ouders be vriend waren. Later verkasten ze van Oud Ade en Rijpwete- ring naar Hazerswoude-Rijn- dijk, omdat daar een bakkers winkel te koop was. Het echt paar kreeg vier dochters en twee zonen, achttien kleinkin deren en negen achterkleinkin deren. Nu wonen ze al weer sinds een jaar of wat in het verzorgingshuis Sint Joseph in Alphen aan den Rijn. FOTO ENGEL LAMEIJER Toekomst veiliggesteld alkemade janneke de jonge De Alkemadese volkstuinders verkassen volgend voorjaar naar polder Het Noordveen in Nieuwe Wetering. Nu kweken ze hun winterpenen nog langs de A4 bij Roelofarendsveen. Daar moeten ze echter weg vanwege de verbreding van de snelweg, de aanleg van de HSL en de ontwikkeling van het toe komstige bedrijventerrein Veenderveld. Sinds de gemeen te in juni een stuk grond in de polder aankocht, is de toekomst van de volkstuinders veiligge steld. Die zekerheid was een aantal jaren lang ver te zoeken. Tot voor kort was een andere plek in Alkemade niet te vinden, omdat er geen goedkope lap pen grond meer over waren binnen de gemeentelijke gren zen. De gemeente vond in juni toch zo'n perceel langs de zui delijke dijk in de Nieuwe Wete- ringse polder. Daar moet vol gens een plan van de provincie een fietspad komen. Het is de bedoeling dat de gemeente de grond voor dit fietspad aan koopt en het pad aanlegt. Ver volgens krijgt Alkemade het uit gegeven geld van de provincie terug. Een gedeelte van de grond is al aangekocht. Het grootste deel van de strook is nog niet in handen van de gemeente, maar volgens ambtenaar J. Oerle- mans komt dat dit jaar nog voor elkaar. Daarom kunnen de kwekers volgens hem voor het eind van het jaar nog verhui zen. Volkstuinvoorzitter H. van Tol ziet dat niet gebeuren. Vol gens hem duurt het langer voor het bestemmingsplan is gewij zigd en de vereniging geld van de gemeente krijgt om de ver huizing te bet: zijn van plan t april over te ga Overigens h langs een brie reau HSL-Zi waarin staat c ders tot 1 jun grond langs d< ven zitten. Zij der naar Nieu' trekken. „We daag dan morj we opnieuw b< er nogal wat le ken, hebben braak liggen. E zo snel mogeli Tol. Het voorja slechte tijd o „Het beste is najaar, maar i huizing was oc en dat ging oe den alles best, geen seizoen u

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18