rlijke kans rladers roeiLLinKs: Nieuwbouw moet in het ritme van de stad passen BTW is er 'Autobanden-belasting' voor boten afgeschaft Cabouter Plop en de kijkbuismoeders tog niet door. Leiden Regio J. J Bouwhistoricus Jan Dröge van Vereniging Oud Leiden in lezing: Anton Pieck-architectuur hoort thuis in De Efteling ONDERZOEK X30ZH3CIN0 iDAC 10 NOVEMBER 1999 tsih neente Leiden moet meer tijd geven om at stelt de fractie van ;°d^ roting 2000. bij ÏEEÜE !ev, aan de fractie ligt, gaat idiekraan niet dicht zes ,-in nadat de binnenstad oten voor zwaar vracht- maar zes maanden 'na- controle en handhaving smaatregel effec- :en'. Burgemees- rethouders ontraden het van GroenLinks. sluiting van de binnen- or vrachtwagens zwaar- 7,5 ton is begin deze van kracht geworden, °°i e verwachting is dat de ;nii ring nog wel even op laten wachten en niet al zijn. De maatre- laardoor niet de grote voor het SDC die het aftifcp dit moment hard no- het stadsdistributiecentrum zijn bestaansrecht te bewij- GroenLinks in een motie bij dig heeft. Aan de andere kant kan de dreigende deadline van 1 mei 2000 potentiële klanten afschrikken om met het SDC in zee te gaan. „We kunnen niet met droge ogen blijven bewe ren dat we het SDC een eerlijke kans geven", betoogde Groen- Links-fractieleider Stella ter Harmsel in een toelichting op de motie. Wethouder Tjeerd van Rij zei in een reactie de relatie tussen het weren van grote vrachtwa gens en het SDC niet helemaal te begrijpen. „We moeten ons realiseren dat slechts zes pro cent van het aantal vrachtwa genbewegingen in het centrum van grote vrachtwagens komt, en dat de verwachting is dat ongeveer de helft een onthef fing krijgt", aldus Van Rij. Deli: Behalve bij ons. v 6% extra korting bovenop de rrit ruikelijke winterschilderkorting op woonhuizen vanaf bouwjaar 1995! b lig t/m 17 maart 2000 589 88 87 LEIDEN VICTOR ENGBERS Het Aalmarktproject, de inmid dels afgeblazen nieuwbouw- plannen voor het perceel op de hoek van het Rapenburg en de Nieuwsteeg en het feit dat Lei den qua aantal monumenten de vijfde plaats in Nederland inneemt: als iets de gemoede ren van Leidenaars bezighoudt is het wel het nieuwbouw-, mo numenten- en restauratiebeleid in de binnenstad. Dat bleek eens te meer bij de lezing die bouwhistoricus Jan Dröge gis teren hield in De Lakenhal over dit onderwerp. Het aantal op gestelde stoelen bleek bij lange na niet genoeg en in allerijl moesten uit alle hoeken en ga ten extra stoelen worden ge haald om alle 230 belangstel lenden een zitplek te kunnen geven., De lezing werd georganiseerd door de Vereniging Oud Leiden die deze week 97 jaar bestaat. Dröge, tevens bestuurslid van de vereniging, begon zijn lezing met een waarschuwing aan het publiek. Hij zou in zijn lezing wel eens tegen wat heilige huis jes kunnen gaan trappen. Drö ge: „Hedendaagse architecten zijn wel degelijk in staat om volwaardige architectuur in de binnenstad neer te zetten, maar ze moeten wel zorgen dat de nieuwbouw past in het ritme van de stad. Vooral de verhou dingen waarin gebouwd wordt zijn belangrijk". In veel gevallen Van dergelijke 'Anton Pieck-ar- is dat niet gelukt, aldus Dröge. chitectuur' is Dröge niet ge- Ook wordt vaak de fout ge- charmeerd: „Dat hoort thuis in maakt om nieuwe huizen in de De Efteling". binnenstad ouderwets te laten Er zijn meer ontwikkelingen lijken, aldus de bouwhistoricus. in de binnenstad die hem niet aanstaan. De voorgestelde wij zigingen voor het Vrouwen kerkplein, onder meer het weg halen van de nog aanwezige ru ines, acht hij onnodig: „Het huidige plein voldoet prima." Het pand van V&D is vol- j gens bouwhis toricus Jan Dröge een voorbeeld van een gebouw dat behoorlijk uit de toon viel toen het p| was gebouwd, maar waar in middels nie mand meer vanaf wil. ARCHIEFFOTO HENK Ronduit boos is hij op huiseige naren die de gevel van hun wo ning laten zandstralen: „Het middel is erger dan de kwaal. De stenen worden daardoor al leen maar extra kwetsbaar." Ook het opnieuw laten voegen verziekt volgens hem veel Leid- se gevels. Toch wil Dröge niet één grote klaagzang ophangen. Niets dan lof heeft hij voor de nieuwbouw aan het Galgewater, aan de kant van de Morsstraat. De vraag of nieuwbouw wel of niet in de omgeving past is volgens hem trouwens niet altijd even ge makkelijk met ja of nee te be antwoorden. „Veel gebouwen detoneerden toen ze gebouwd werden, maar inmiddels zou den we ze niet meer kwijt wil len". Voorbeelden te over, al dus Dröge: de V&D is er maar één van. Het pand is al een ge meentelijk monument en is nu genomineerd als Rijksmonu ment. Als het gaat om restaure ren van oude panden moeten we goed opletten, waarschuwt Dröge. Veel erfgoed zoals muurschilderingen en zelfs be hang dreigt door verregaande restauraties voorgoed te ver dwijnen. Een ander voorbeeld zijn de felle kleuren waarin veel gevels van oudsher waren ge schilderd. In de negentiende eeuw was het in de mode om de gevels natuurlijke kleuren te geven. Een voorbeeld daarvan is het weeshuis aan de Hoog landse Kerkgracht. Dröge: „We er denken nu dat die natuurlij ke kleuren normaal zijn, maar je kan je afvragen of we de oor spronkelijke felle kleuren niet opnieuw moeten aanbrengen." LEIDEN HERMAN JOUSTRA Wie aan zijn boot banden of zandzakken heeft bevestigd om de walkant niet te beschadigen, hoeft daar volgend jaar geen precariobelasting meer over te betalen. Dat is de consequentie van de nieuwe precarioverordening die vanavond door de gemeenteraad wordt vastgesteld. Aan de 'vrijstellingen' van deze vorm van belasting is in het voorstel toegevoegd: 'de bedoelde belastin gen worden niet geheven voor het hebben van voorwerpen die dienen ter bescherming van de walkant'. Dat zou dan betekenen dat de broers en ex- beurtschippers Groenewegen, die tussen hun oude kantoorschip en de walkant van de Utrechtseveer een aantal autobanden hadden gehangen, voortaan zijn vrijgesteld. De twee wei gerden de afgelopen paar jaar uit principe de precariorechten, van ruim drie tientjes per jaar, te betalen voor deze banden. Omdat ze door het ophangen van dit rubber de wal beschermen en de gemeente daarom juist een dienst zouden be wijzen. Hoofd fiscaal-juridische zaken P. de Bie erkent dat de wijziging van de verordening mede is in gegeven door de actie van de gebroeders Groene wegen. „De aanleiding van een wijziging is altijd de wens van de wethouder, maar wellicht dat de zaak Groenewegen hier ook een rol heeft ge speeld. Maar daarnaast was er een duidelijke on gelijkheid. Boten met echte afhouders hoefden geen precario te betalen omdat die afhouders onderdeel zijn van de boot, terwijl wie losse za ken aan de walkant of aan de boot hing wel hef fing moest betalen", aldus De Bie. Voor de broers Groenewegen is de zaak met de aanpassing van de verordening echter nog niet afgelopen. De twee hebben de afgelopen jaren principieel geweigerd om de precarioheffing te betalen, en hebben daardoor een schuld opge bouwd. En bovendien, zo laat Burt, de oudste van het stel, weten: „Het geld dat wij in het begin aan deze precarioheffing betaald hebben, willen we terug van de gemeente." De broers hebben daarvoor inmiddels de juridische afdeling van de ANWB ingeschakeld. De Bie wil geen uitspraken doen over 'de in vordering bij een individuele belastingplichtige'. Maar via een omweg maakt hij duidelijk dat de broers over de afgelopen jaren gewoon precario moeten betalen, wijziging of niet. „We hebben hetzelfde gehad bij de afschaffing van de recla mebelasting. Ook toen werden alle openstaande aanslagen nog gewoon ingevorderd. En dat geldt voor alle belastingen." !i( DOOR ONNO HAVERMANS Peter Nikken brengt eisen die worden gesteld aan kinderprogramma 's in kaart tar het front der wetenschap, dat is het streven van de |óe liversiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen dj ïidse onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de oe icht Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen Jr j an een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt e 0 i dwarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het Elke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Peter Nikken. rke la en Ik dicht (allebei sleepten dit jaar de Kin- it televisieprijs in de Sinterklaas in Sesam- (NPS) en Groot Licht wonnen de publieks- Dat zijn dus de beste tele- rogarmma's voor kinde- 1999. Tenminste, dat e verwachten als een des- ge jury en de kijkers zelf li over uitspreken. Maar 1317 epalen ze dat? Wie zijn iskundigen, welke eisen n ze en waar letten de liskinderen eigenlijk op? Nikken ging op onder- Uit en kwam tot soms ver- nde conclusies. Kabouter vervult geen voorbeeld je. leek nog nooit onderzoek gedaan naar de moe- Wel is eerder vastgesteld met hun kinderen af ten maken hoeveel ze kij- in hoelang, maar nooit is rzocht wat zij van de pro- poj ma's vinden. Ook televi- censenten zijn nooit on- e loep genomen. Over ertelevisie is nooit een on- AS5[ »ek verschenen. Naar de en s ing van kinderen en pro- indefmamakers was wel eerder maar verder dan wat n kwamen die studies ital niet." etui en promoveerde gisteren jn proefschrift Quality in hen s Telei,is'on. Hij de eisen die aan kinder- ramma's worden gesteld art en concludeert dat er sst luidelijk verschil bestaat ïn de gebruikers en de sssionals. Moeders en kin vinden dat een televisie- amma in de eerste plaats (der: ijpelijk moet zijn. De ma- vinden dat veel minder ïgnjk. Zij willen vooral ori- "1 zijn. En de recensenten :n dat een programma pas als het ook leuk is voor volwassenen. „Maar dat komt misschien omdat hun stukje in de krant ook voor volwassenen is bedoeld." Nikken is een 'externe promo vendus'. Hij is als specialist jeugd en media verbonden aan de Stichting Jeugdinformatie Nederland in Utrecht, die (on der meer) samen met Cinekid verantwoordelijk is voor de Kinderkast televisieprijs. „Van wege de jurering voor die prijs kwamen mijn promotor, prof. Tom van der Voort, en ik op dit onderzoek. We wilden weten hoe naar kwaliteit wordt geke ken door ouders, kinderen, makers en recensenten." Het onderzoek begon vijf jaar geleden bij de ouders. „Via de dienst kijk- en luisteronder zoek stelden we zes gespreks groepen samen, waarin onge veer vijftig moeders vertelden waar ze op letten bij de beoor deling van een kinderprogram ma. Vervolgens hebben we met een lijst van uitspraken een te lefonische enquête gehouden, waarin ruim 350 moeders met eens/oneens konden aangaven welke maatstaven ze belangrijk vonden. Daar kwamen zeven criteria uit naar voren, waarvan begrijpelijkheid unaniem op de eerste plaats werd gezet. We kozen voor moeders, omdat die zich bezighouden met waar hun kinderen naar kijken. Va ders kijken met hun kinderen toch meer naar sport of een ac tiefilm." Opvallend noemt Nikken dat de moeders niet zoveel waarde hechten aan het criterium on schadelijkheid. „Geweld op tv is toch altijd onderwerp van gesprek op onze ouderavon den. Maar in kinderprogram ma's lijken de moeders het minder erg te vinden. Ach, misschien komt dat wel omdat het geweld van de boeven Tom &Jerry of Bassie en Adriaan erg Peter Nikken. fantasie-achtig is. Als de kinde ren naar meer volwassen pro gramma's kijken, wordt dat vanzelf belangrijker. Zeker zo opmerkelijk is dat alle partijen de invloed van helden van het scherm op de kinderen volstrekt onbelangrijk vinden. „Het zoeken naar geschikte rolmodellen komt steeds op de laatste plaats", zegt Nikken. „Voor mij had dat nou niet zó belangrijk hoeven te zijn, maar ik had toch wel een grotere in vloed verwacht. Misschien dat televisie net als radio een soort behang is geworden." Kinderen blijken vrijwel dezelf de criteria te volgen als moe ders, zo bleek uit een test on- FOTO HENK BOUWMAN der 427 kinderen uit de groe pen zes, zeven en acht van vijf basisscholen. „Het waren niet de kinderen van de moeders die we eerder hadden geïnter viewd, maar ze bleken wel de zelfde eisen te stellen. Vooral jongeren kinderen en meisjes vonden dat de programma's begrijpelijk moeten zijn." Wat overigens niet wil zeggen dat ouders en kinderen dezelfde programma's leuk vinden. Kijk maar bij de onderzoeker thuis. Nikken vindt Klokhuis het bes te kinderprogramma, maar zijn twee dochters geven de voor keur aan Kabouter Plop. Programmamakers wijken in hun beoordeling op twee es sentiële punten af van de kij kers: ze stellen originaliteit voorop en hechten niet zo erg aan begrijpelijkheid. Nikken nam een internationale steek proef, omdat de groep makers in Nederland vrij klein is. „Dat kwam eigenlijk wel goed uit, want de kinderen kijken ook naar buitehlandse program ma's. Omwille van de kijkcij fers proberen die makers steeds iets nieuws, dat is wel begrijpelijk. Maar als je je pu bliek er niet mee bereikt, sla je de plank wel mis, natuurlijk." Recensenten die zich louter met kindertelevisie bezighou den zijn er niet. Sowieso zijn er niet zoveel beroepskijkers in Nederland. Daarom maakte Nikken een analyse van kran tenknipsels van de afgelopen tien jaar. Uit een stapel van 2400 stukjes hield hij er 450 over met een beargumenteerd oordeel over een kinderpro gramma. „Daarin viel meteen op dat de meeste recensies po sitief zijn. Slechts twintig pro cent is afkeurend. De program ma's die worden besproken zijn vooral te zien bij de pu blieke omroep. De recensenten letten vooral op amusement, ze willen een vrolijke noot heb ben. Bij fictieve programma's komt hun oordeel nog het meest overeen met dat van kinderen, dat stemt positief. Maar de besprekingen gaan weinig uit van het perspectief van het kind." Nikken hoopt dat zijn onder zoek een kapstok kan zijn om programma's te beoordelen. De omroepen kunnen er in hun programmering hun voor deel mee doen en jury's van tv- festivals kunnen het gebruiken om een meetlat aan te leggen. „Ook bij onze eigen Kinder- kastprijs is de beoordeling nog steeds een open discussie. De criteria van kijkers en makers kunnen daarbij helpen." Voor de makers is het prettig om te weten waar ouders en kinderen op letten, al waar schuwt Nikken dat zijn proef schrift 'geen receptenboek' is. „Het blijft toch een creatief proces en kwaliteit blijft een kwestie van smaak." tde Leidsch Dagblad ANNO 1899 Vrijdag 10 November ALGEMEEN - Er zullen niet velen gevonden worden, die niet deelen in de overtuiging onzer Regeering, omtrent het noodzakelijke eener wet op de volks huisvesting, een zoogenaamde woningwet, waarvan thans een ontwerp aan de Staten-Generaal is aange boden. Zoo zien wij dan langzamerhand de sociale wetge ving aangroeien; wel is waar nog veel meer op het papier dan in werkelijkheid; doch, op de langzame verwezenlijking van het doel, dat er mee beoogd wordt, mogen wij toch goede hoop hebben. De sociale wetgeving, dat wil zeggen die, welke vooral en in de eerste plaats strekt in het belang der arbeidende, der volksklassen, en de thans ontwor pen wet behoort zeer zeker daartoe. Het is, helaas, een feit, dat ten opzichte van veel gemeenten de wo ningwet misschien meer dan twintig jaar te laat komt. Wat verknoeid en bedorven is blijft. Slechts in het vervolg zal men toestanden kunnen scheppen, die niet meer de duidelijk zichtbare sporen dragen van verregaande achteloosheid of van bijna misda dig opzet. Toch geldt ook hier het bekende: 'Beter laat dan nooit.' En te meer geldt dit, waar immers een gebrekkige wetgeving oorzaak is, dat op het ge bied der volkshuisvesting zooveel treurige toestan den bestaan. ANNO 1974 Zaterdag 9 november LEIDEN/SASSENHEIM - Het PPR-statenlid drs. C. J. van Kuijen heeft Gedeputeerde Staten gevraagd of het inderdaad hun bedoeling is een woonkern in de Bollenstreek te creëren. De vragensteller haalt een publicatie in het Leidsch/Alphens Dagblad aan van 30 oktober waarin melding wordt gemaakt van een eventueel sterke uitgroei van Sassenheim. Dit dorp zou op korte termijn 'rustende' C-gemeente af moe ten zijn en A-gemeente worden. Sassenheim zou moeten uitgroeien tot een plaats met rond vijftigdui zend inwoners en één van de twee overlopen van Den Haag worden. Zowel in Sassenheim als ook in Voorhout is onrust ontstaan na deze geruchten. Van Kuijen wil van GS weten op welke overwegingen zij de groei baseren. AMSTERDAM - De eis van London Rubber Company Nederland uit Leerdam om 'Het groene boekje voor meisjes' uit de handel te nemen is door de vice-pre sident van de rechtbank in Amsterdam, gisteren bij vonnis in kort geding afgewezen. De fabrikant van (Durex) condooms had zich gestoord aan de opmer king in het door Bruna uitgegeven boekje dat con dooms uit automaten (vooral Durex) 'meestal niet zo best' waren. RIJSWIJK - De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk Van Doorn heeft de staats prijs voor kinder- en jeugdliteratuur 1973 toegekend aan de schrijver Paul Biegel in Amsterdam. De uit reiking van deze prijs, die 5000 bedraagt, zal plaatsvinden op woensdag 27 november. Deze drie jaarlijkse prijs die in 1964 werd ingesteld, werd ver leend aan de schrijfster Annie M. G. Schmidt, An Rutgers-Van der Loeff en Miep Diekmann. LEIDEN - 'Op 8 en 9 november hebben wij een schoolfeest. Het wordt een soort kermis, heel leuk'. Zo luidde een zin uit een brief die leerlingen van de derde klas van 'De Hoeksteen', een basisschool aan de Agaatlaan in Leiden, ons vorige week schreven. Nou, wij hebben natuurlijk meteen onze fotograaf ge stuurd, die tijdens een toneelstukje 'binnenviel'. Zoals te zien was de belangstelling groot. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ler waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van hel Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17