Ruzie paus en Duitse bisschoppen nadert ontknop Kinderen van één Vader Geloof Samenleving Orthodoxe geestelijken mijden mis van de paus WOENSDAG 10 NOVEMBER 1999 979 éGod is in de hemel en de hemel is in de lucht. Daar wonen de men sen die dood zijn gegaan. God heeft ze omgetoverd in een engeltje. Je kan God niet echt zien, Hij is een soort wolk. Ik denk dat Hij wit is omdat Hij op de wolken rijdt. Vroeger had Hij een land getoverd, maar dat doet-ie niet meer. Nu tovert Hij dat het goed gaat. Mijn vader en moeder zeggen nooit zo veel over God. Eigenlijk heb ik ze er nooit over gehoord, maai' ik denk dat ze het er wel eens over hebben.Op school wordt uit de Bijbel gelezen. De Bijbel is fantastisch leuk. Een leuk verhaal is dat ze een boot maken, en dan gaan alle dieren erin. Daarna gaat het land overstromen. Ik wil best op een boot met allemaal dieren, maar dan wel zonder olifanten. Ik heb een leuk huisje in mijn moeders kast. Maar daar hebben we het nu niet over. Schrijf dat maar niet op, hoor. Op school zingen we allemaal 'Dank u voor deze goeie morgen'. Daarna gaan we bidden. In de naam van de Zoon, de Heilige Geest, amen. En wees gegroet Maria. Dat ken ik helemaal uit mijn hoofd. De liedjes zingen we omdat we op school zijn, omdat het een fijne dag wordt en omdat we leuk gaan spelen. De liedjes zijn voor God. Je moet heel lief zijn voor God, want Hij is ook lief voor ons. De elljes - ik bedoel engeltjes - zijn ook lief tegen Hem. Lief zijn voor God is dat je lieve woordjes zegt. Maar ik kan niet zo hoog gooien dat ik lekker eten naar Hem toe kan gooien. Of speelgoed, zodat Hij wat kan spelen. Ik denk dat God zich best wel verveelt, zo alleen in de hemel. De elfjes zijn daar niet. Die moeten op de mensen passen. Paus Leo de Grote gaf het pausschap aanzien. In een tijd dat Attila de Hun Europa teisterde, Van dalen, Goten, en Alemannen om grondgebied streden, en het christendom hopeloos verdeeld was, hield Leo stand. Wereldlijke macht had hij niet, dus was het moedig dat hij Attila de Hun tegemoet reed om hem te weerhouden zich op Rome te storten. De Hunnen beweerden later dat hun hoofdman ziek was en zich had laten omkopen. Christenen claimden een wonder: Attila had gezien dat Petrus en Paulus met getrokken zwaard naast de paus stonden. Hoe dan ook, Rome werd gered. La ter probeerde Leo hetzelfde hoogstandje uit te halen met de Vandalen. Hij voorkwam plundering, maar de Vandalen namen Rome wel in. Leo werd heilig verklaard en kreeg 10 november als feestdag. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Nieuwerkerk (Zld), L. Blok te Ermelo. Het conflict tussen paus Johannes Paulus II en de Duitse bisschoppen over abortusadviezen aan zwangere vrouwen nadert zijn hoogtepunt. Deze week verblijven alle 27 Duitse bis schoppen voor hun vijfjaarlijks ad-li- minabezoek in Rome. Dertien bis schoppen zullen proberen het Vati- caan op andere gedachten te brengen. Maar hun moeite is waarschijnlijk ver geefs. De ruzie sleept al jaren en nadert nu zijn ontknoping. Paus Johannes Pau lus II heeft van de Duitse bisschoppen geëist, dat zij breken met het over heidssysteem van abortusadviezen. Zwangere wouwen die hun zwanger schap wensen te onderbreken, moeten volgens de Duitse wetgeving eerst ad vies vragen bij een zwangerschapsad viesbureau. Een officiële verklaring van zo'n bureau is nodig voor een abortus. Van de 1700 bureaus zijn er 270 verbonden aan de rooms-katholie- ke kerk. In een persoonlijke brief heeft de paus in juni alle bisschoppen opgedra gen aan verklaringen van rooms-ka tholieke adviesbureaus de zin toe te voegen, dat de verklaring niet voor het plegen van abortus kon worden ge bruikt. Dat compromis werd door de bisschoppen geaccepteerd. Maar de Duitse overheid bleef voor het plegen van een abortus ook de verklaring met die pauselijke zin als geldig erkennen. Daarop verhoogde het Vaticaan in september de druk op de bisschppen. De paus verbood hen nog verklaringen uit te geven waarmee een abortus mo gelijk wordt. De rooms-katholieke zwangerschapsadviesbureaus zouden uit het overheidssysteem van abortus adviezen moeten stappen. De enorme Vaticaanse druk leidde tot een scheu ring in het Duitse bisschoppencollege. Het pauselijk voorschrift ging som mige kerkleiders te ver. „Moeten de bisschoppen afzien van het redden van duizenden ongeboren kinderen", vroeg de liberale bisschop Karl Leh- mann van Mainz zich af. De voorstan ders van het huidige overheidssysteem zijn bang dat ze, als ze de paus volgen, vrouwen in nood niet meer bereiken. Dertien van de 27 bisschoppen schreven de paus, dat zij niet wilden breken met de abortusbureaus. Deel name aan het overheidssysteem is moraaltheologisch verdedigbaar, schreef bisschop Reinhard Lettman van Münster. Net als hun collega's leggen deze dertien 'dissidente' bisschoppen deze week in een persoonlijk gesprek van maximaal een half uur met de paus verantwoording af over hun beleid. Daarbij willen ze een laatste poging doen de paus op andere gedachten te brengen. Maai' hun moeite zal vergeefs blijken. In zijn strijd tegen abortus (een ver derfelijke uiting van de 'cultuur des doods') weet paus Johannes Paulus II van geen wijken. En als ken heeft, is de zaak a maim, de strijdbare voc Duitse bisschoppenconJ al verklaard dat hij geer ziet in de abortuskwestie Mochten de dertien deze week gedwongen w knieën te gaan, dan zul leken hen te hulp schie hoepelende orgaan van lieke organisaties in I Zentralkomittee der Deu liken, oveiweegt een si richten waarin de roo adviesbureaus kunnen v gebracht. Zelf zouden z financiële middelen voo. brengen. VANDAAG tbilisi rtr/afp/dpa Orthodoxe geestelijken waren gisteren de grote afwezigen bij de mis die paus Johannes Pau lus II bij zijn bezoek aan Geor gië in de hoofstad Tbilisi op droeg. De heilige synode van dë oppermachtige Georgisch-Or- thodoxe Kerk had de gelovigen opgeroepen de plechtigheid te mijden. Naast de paus zat wel presi dent Edoeard Sjevardnadze. De kerkleider stemde in met diens stelling, dat zijn bezoek bewijst dat Georgië onderdeel is van de christelijke Europese bescha ving. „Met zijn cultuur, ge schiedenis en geloof heeft Ge orgië altijd naar het westen ge keken en zijn eigen bijdrage aan het christelijke Europa ge leverd", aldus de verkouden paus. In zijn toespraak tot de .10.000 katholieke Georgiërs in het niet geheel gevulde sport paleis van Tbilisi zei de paus, dat de mens zonder God het ware geluk niet zal vinden. Hij dankte God voor de herwonnen vrijheid van de voormalige Sov jetrepubliek. Een groot contrast tussen armoede en de verlei dingen van het materialisme kenmerkt volgens hem de hui dige situatie in het land. „Ver lies uw ziel niet", hield hij de gelovigen voor. De oproep van de paus tot hechtere banden tussen de Or thodoxe en de Rooms-Katholie- ke Kerk heeft weinig weerklank gevonden. Vooral conservatieve orthodoxen verdenken het Vati caan ervan onder de orthodoxe gelovigen zieltjes te willen win nen. De orthodoxe patriarch Ilya II verwelkomde de paus hartelijk, maar hun enige geza menlijke actie van de kerklei ders was een oproep tot vrede in de Kaukasus. Na een gesprek met Sjevard nadze keerde de paus gister avond naar Rome terug. Na zijn bezoek aan Roemenië in mei was dat aan Georgië het tweede aan een overwegend orthodox land. Het was ook zijn tweede reis naar een voormalige Sov jet-republiek. In 1993 bezocht hij de Baltische staten. Kerken 1 in actie 24-uursec DEN HAAG ANP De christelijke kerkgenootschaj hun campagne uurseconomie jaar boden ze to nister van Ecorr ken Wijers 800. keningen aan t die tegen de ve: ring van de i protesteerden, niet onder de ir ren overhandig! formeerde predi boldus een mar voorzitter van Kamercommissi nomische zaken vel. De paarse li commissie liet gadn. Markteconom het sleutelwoorc boldus. „De gev dit kabinet v< waarden en non van economise! trendmatig af Het 'recreatief mag volgens J< concurrentie a« strand- en bosv\ fietstochten er aan pretparkei noemt de minisl van een doops meente, niet d vroeg Wigboldus De kerken.ziji openstelling var in de avonduren te hij. Ze zijn vo< over de aantast gezamenlijke n berheid, solidari cohesie en rust noodzakelijke voor een 'same welzijn'. Wigbol zich gesteund dc schap van het lie de zondag terug Leeuw. CDA-Kamerlid noemde het 'scb geen enkel lid v ringsfracties de het standpunt va aan te horen. Hij aangesproken d< genwicht tegen cialisering" dat willen bieden. I begint volgens 1 voordeel te wi consument woi moe." Bangkok» Ter ere van de 72-ste verjaardag van koning Bhumi- bol Adulyadej van Thailand gaan zestien Amerikaanse studen ten die op uitwisselingstage zijn in Bangkok tien dagen eep boeddhistische tempel in. Gisteren lieten zij zich kaalscheren. FOTO AP 'Afvallige' korangeleerde leiden De wegéns geloofsafval veroordeelde Egyptische koran- geleerde Nasr Hamid Abu Zeid, docent aan de Universiteit Lei den, eist via de rechter dat de Egyptische minister van Justitie zijn huwelijksakte geldig verklaart. Omdat in het islamitisch recht een huwelijk van een moslim met een afvallige verboden is, moest Abu Zeid van zijn vrouw scheiden. Hij woont sinds eind 1995 met zijn vrouw in Nederland. Zeid is wegens zijn libe rale uitleg van de koran het mikpunt van moslimfundamentalis ten. De geleerde krijgt steun van de Egyptische organisatie voor de mensenrechten. De rechtszitting is op 3 januari. Leertouwer over geloven leiden Emeritus hoogleraar Vergelijkende Godsdienstweten schap L. Leertouwer is vanavond om acht uur te gast in een bij eenkomst van 'De Leidse Hoed' in De Bakkerij aan de Oude Rijn 44 b/c in Leiden. Hij vertelt daar over de manier waarop hij om gaat met zijn geloof. De ontmoeting met Leertouwer is er een in een reeks, onder de titel 'Vrij- en toch Zinnig', waarin later deze maand oud-voorzitter H. Kalsbeek van het Humanistisch Ver bond is uitgenodigd. De Leidse Hoed wil mensen een podium te bieden om in gesprek te komen over thema's op het terrein van cultuur en religie. De toegang is gratis. Zuid-Afrika-avond in Maranatha katwijk Dominee B. Weegink.verzorgt morgenavond in kerke lijk centrum Maranatha aan de Poolster in Katwijk een causerie over 'natuur, mens en geloof in Zuid-Afrika' en over de beteke nis van dat land op het zuidelijk halfrond. Er worden dia's en een video vertoond, die onlangs werden gemaakt tijdens een reis van een groep Katwijkers naai' Zuid-Afrika. Verder wordt er gezongen en een meditatie gesproken. Het programma begint om acht uur. Gespreksgroep over Paulus oegstgeést Het leven van de apostel Paulus staat centraal in een gespreksgroep die morgenavond begint bij de Willibrordpa- rochie in Oegstgeest. Drie avonden lang wordt onder leiding van pastoor C. van Vliet gepraat over de apostel, op basis van de 'eerste brief van Paulus aan de christenen in de havenstad Ko- rinte' en het boek 'Paulus, man van twee werelden' van C. den Heyer. De bijeenkomsten op 11 en 25 november en 9 december beginnen om 20.00 uur. Belangstellenden kunnen zich melden bij de cursusleider: 071-5175304. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Wolkenvelden en langs de west kust perioden met regen. In het noorden donderdag veel wind. In het zuidoosten droger en ook zon. Maxima landinwaarts ongeveer 4 graden, aan zee 9 graden. Zweden: In het zuiden geregeld zon, maar ook kans op mist. Naar het noor den toe meer wolken en soms re gen of sneeuw. Donderdag in het noorden veel wind. Maxima varië rend van 1 graad in het noorden tot 6 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden, ook wat zon. In de nacht en ochtend kans op mist. Maxima 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wolkenvelden, in de middag ook wat zon. Meest droog en maxima rond 11 graden, in Ierland 14. België en Luxemburg: Afwisselend wolkenvelden en zon. Middagtemperatuur onge veer 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima rond 8 graden, langs Het Kanaal wat ho ger. Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Maxima uiteenlopend van 18 graden in het noorden tot 23 in de Algarve. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 22 graden. Spanje: Flinke perioden met zon. Donder dag vanuit het noordoosten meer wolken en in het noorden en noordoosten kans op een bui, vanaf 1300 meter sneeuw. Maxi ma van 12 graden langs de Golf van Biskaje tot 2® in het zuiden. Canarische Eilanden: Overwegend veel zon en droog. Middagtemperatuur tussen 28 en 33 graden. Marokko: Westkust: veel zon en droog. Mid dagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Perioden met zon, maar in het noorden nog een enkele bui. Mid dagtemperatuur 20 tot 25 gra den. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar in de ochtend kans op mist. Donderdag toenemende kans op buien. Mid dagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 19 graden. Italië: Geregeld zon maar ook enkele buien. In de Italiaanse Alpen sneeuw. Maxima van 10 graden in het noorden tot 18 in het zui den. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en kans op een bui. Maxima rond 17 graden. Malta: Zowel zon als een enkele bui. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Griekenland en Kreta: Aanhoudend wisselvallig met in het westen de meeste regen en in het oosten de grootste' kans op zon. Maxima tussen 15 en 20 graden, op Kreta en Rhodos 25. Turkije en Cyprus: In het westen bewolking en enke le buien. Langs de zuidkust en op Cyprus meer zon en slechts een lokale bui. Maxima aan zee uit eenlopend van ongeveer 16 gra den op de Dardanellen tot 24 langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en regen of motre gen. Vooral in het noorden ook zon. Middagtemperatuur tussen 4 en 8 graden. Zwitserland: In het noorden wolkenvelden en regen, vanaf 1100 meter sneeuw. In het zuiden veel zon en droog. Middagtemperatuur van 4 graden in het noorden tot 12 in het zui den. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en af en toe wat regen, boven de 1200 meter valt sneeuw. Maxima rond 5 graden. Polen: Bewolkt en af en toe regen, ijzel of sneeuw. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 2 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen, vanaf 1200 meter sneeuw. Maxima ongeveer 5 gra den. Hongarije: Wolkenvelden en af en toe regen. Maxima rond 8 graden. DONDERDAG 11 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.53 Zon onder 15.54 Maan op 10.45 Maan onderl9.16 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.26 17.35 04.59 17.08 Laag 01.10 13.35 00.51 13.16 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) L lagedruk windrichting H hogedruk ,nnn luchtdruk in 19 temperatuur -1°°°-hecto pascal Zürich zwaar bew. zw 1 Bangkok hall bew. zo 2 Buenos Aires onbewolkt wl Casablanca mist wzw Johannesburg motregen Los Angeles hall bew, New Orleans half bew. New York half bew Tel Aviv licht bew. 22 12 0.0 17 6 0.0 26 15 0.0 20 12 2.0 22 7 0.0 19 12 0.0 12 8 13.0 kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 071-5128 030 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, .chefredactie Duin- en Bollenstreek chef redactie Leiden W.F. Wegm TELEFA Advertenties: 071- 532 Familieberichten: 023— 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 92 Hoofdredactie: 071-5: ADVERTEN Maandag t/m vrijdag van 071- 5356 230 RUBRIEKSADVE Maandag t/m vrijdag van 071-5143 545 ABONNEME bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een macht het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvanc betaling. VERZENDING Pi Voor abonnementen die per worden verzonden geldt een aan portokosten per verschiji LEIDSCH DAGBLAD OP Voor mensen die moeilijk li hebben of blind zijn (of eei leeshandicap hebben), is et van het regionale nieuws u Dagblad op geluidscassette informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken I I E K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezc feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendiens INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijniand Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16