Jorritsma wil meer greep op kabelnet Economie PN houdt voet bij stuk in ijd om klantengegevens gever PCM overweegt rt nieuwe zakenkrant Verlies Microsoft nog geen winst voor pc-gebruiker Proef met aardwarmtecircuit Op zoek naar Heineken via satellietverbinding Nederland keihard achter belastingvoordeel bedrijven lac 9 NOVEMBER 1999 arfders bedrijf beste onderneming Ljaar Directeur H. Derksen van Jansen Letters BV uit het -i^seDirixperlo is de koning te rijk. Gisteren kreeg hij uit Jjen van staatssecretaris Vermeend van financiën de hoofd- [jfjvan 25.000 gulden vanwege de uitverkiezing van zijn be- -f tot Onderneming van het jaar 1999. Jansen Letters is gespe- Iseerd in de productie van letters van kunststof en alumini- lEen jury onder leiding van MKB-voorzitter H. de Boer koos bedrijf uit 159 aanmeldingen vanwege het uitgekiende pro- Heproces, het uitstekende beleid ten aanzien van scholing Ledewerkers en de maatregelen op ARBO-gebied. !xel legt Dutchtone dwangsom op L De gemeente Texel heeft mobiele telefoonmaatschappij 5 fcFitone een dwangsom van 5.000 gulden per dag opgelegd. ifcjitone weigert een zendmast te verwijderen. Voor de an- 3 te, geplaatst op een kraan in een weiland nabij Den Hoorn, i fen vergunning aangevraagd. Zendmasten zijn niet toege- 5 tin het buitengebied. ,,Maar omdat Dutchtone een lande- 5 [dekking wil garanderen, riskeert de maatschappij liever een [e", aldus de woordvoerder. De dwangsom die sinds vrij- morgen tien uur van kracht is, kent een maximum van een Imiljoen gulden. Dutchtone en de gemeente zijn inmiddels 5 fesprek over een oplossing. a r iF voert via overwerk productie op 5 roven» Ondanks problemen bij het aantrekken van perso- o [heeft vrachtwagenfabrikant DAF in verband met de grote 6 besloten de productie versneld op te voeren. Het is de be- s ,wtg vanaf eind januari gemiddeld 105 wagens per dag te o fen en vanaf het tweede kwartaal gemiddeld 110 per dag. 0 a personeel blijkt evenwel moeilijk te krijgen. Daarom is nu o jUdelijk dat het opnemen van ATV-dagen onder druk komt o Tan en dat overwerken op een aantal zaterdagen in de lijn q tenvachting ligt. Volgens bestuurder A. Antonis van FNV 5 Bgenoten heeft DAF dit aan zichzelf te wijten. „DAF had in 5 prleden veel meer mensen in vaste dienst moeten nemen", 5 de vakbondsbestuurder. o I o jsel bijna drie cent duurder rdam Automobilisten gaan meer voor diesel betalen, tleider Shell kondigt aan dat diesel morgen 2,6 cent meer costen. De adviesprijs wordt 1,63 gulden. Ook de prijs van ine gaat omhoog en wel met een cent. De adviesprijs voor ongelood wordt 2,29 gulden, voor superbenzine met lood- nger 2,41 en voor super plus ongelood 2,35. intine gaat ook ontbijt verzorgen tMEERDe werknemer kan straks voor veel meer diensten bedrijfsrestaurant terecht dan nu. Ontbijt en diner horen in de toekomst ook bij, voorspelt directeur J. Peters van het jfsschap horeca en catering. Op termijn kan men in de ne ook terecht voor zijn boodschappen, schoenreparaties ile was, denkt hij. Bedrijven passen verder hun werktijden jnder meer om de files te omzeilen. Daarnaast verwacht er steeds meer biologisch geteelde producten worden ïboden en speciaal voedsel voor de allochtonen. eergeld normaal in Oost-Europa N; In de voormalige Sovjet-republieken is het geven van penningen bijna normaal. Van kleine en nieuwe bedrijven lit bijna veertig procent geregeld steekpenningen en bij ondernemingen is dat zestien procent. Dat blijkt uit een ite van de Oost-Europabank onder 3.000 ondernemingen ze landen. Volgens president Kohier belemmeren corrup- overheidsbemoeienis de overgang naar vrije-marktecono- i de betrokken landen van het Gemenebest van Onafhan- e Staten. 0 i öiji-Furby's op markt Tiel '[De politie heeft op de Vrije Markt in Tiel vijf namaak-Fur- o In 58 sleutelhangers van het razend populaire pratende tonische knuffeldier aangetroffen. De politie hield een con- lin samenwerking met de stichting Namaakbestrijding. Be ide Furby's trof de politie ook nagemaakte beelden van y, Kuifje en Sylvester aan. Daarnaast vond de politie een litanie-reddingsboei en kettingen met namaakhangers van "(Adidas en Fila. De betrapte standhouders hebben vrijwil- Itand gedaan van de spullen. nreus KPN wil een be- i toezichthouder OPTA 1 kort geding ongedaan OPTA wil dat KPN eegegevens afstaat aan 3 denzaalse bedrijf Denda nedia. Als KPN dat niet 5 moet het bedrijf vanaf n een dwangsom betalen jj .500 gulden per dag. a Multimedia wil een ei- rsie van de telefoongids :rom persen en verkopen. '1 echter geen gegevens zonder dat er een for- [overeenkomst is. „Voor informatie verkopen ti er afspraken zijn tussen de partijen over bijvoorbeeld hoe de gegevens worden ge bruikt", aldus een woordvoer der.' „Die zijn er nu niet. Wij vinden dat het zo niet kan." De strijd tussen KPN en Den- da duurt al ruim twee jaar. KPN wilde de gegevens aanvankelijk wel kwijt, maar vroeg 95 cent per adres. Denda vond dat veel te duur en stapte naar de rech ter. Daarop verlaagde KPN de vraagprijs tot 85 cent. Ook dat was Denda te duur, waarna het Twentse bedrijf zich richtte tot de OPTA en de Nederlandse mededingingsautoriteit (NMa). Die oordeelden dat de adressen per stuk niet meer dan een cent mogen kosten. er PCM wil een nieuwe rant op de markt bren- Het ochtendblad moet reren met het Financiee- blad, snelst groei- rant van Nederland. De e van NRC Handelsblad de plannen voor. Eind jaar moet het eerste laar te koop zijn. cteur dagbladen J. Gre- beretóf11 uitgever PCM (onder 75 proo JRC, de Volkskrant, Alge- tólanfc Dagblad, Trouw) wil de 25 pro» 'bevestigen noch ont- if go'1* De komst van het economische dagblad Ierland is al aangekon- i de redactie van NRC sblad, aldus betrokke- nieuwe blad (werktitel: financieel Economische d) zal op roze papier ge worden, een verwijzing e meest gerenommeerde ïïlrant ter wereld, Finan ces. Adjunct-hoofdre- :ür M. Goudswaard van het Financieele Dagblad (FD) is niet verrast door de komst van een niéuwe concurrent. „Er gaan al langer geruchten in de markt dat partijen geïnteres seerd zouden zijn een zaken blad op te zetten." Hij weet niet of er plaats is voor een tweede zakenkrant. „Dat hangt af van de kwaliteit van de concur rent." Volgens de meest recent cij fers steeg de betaalde oplage van het FD het afgelopen jaar met bijna tien procent tot 55.000 exemplaren. Het blad is eigendom van de investerings maatschappij Hal Investment, Willem Sijthof en het personeel, verënigd in een participatie maatschappij. De krant wordt nu gedrukt op de persen van PCM. Vanaf sep tember 2000 stapt het FD ech ter over naar de drukkerij van De Telegraaf. De directie be sloot daartoe uit onvrede over de prestaties van PCM. Het is niet duidelijk of de komst van de nieuwe zakenkrant daarmee iets te maken heeft. liten. De onderhandelingen stranden en Justitie 20 staten in de VS dagvaarden Microsoft 9 novem ber ,1999: De koers van het aandeel oktober 1997: Justitie in de VS dagvaardt - Microsoft omdat het de overeenkomst van 1994 terneuzen gpd-anp Alle spaarlampactiviteiten van Philips moeten in Terneuzen worden geconcentreerd. Ook de ontwikkelingsafdelingen moeten daar blijven. Dat zegt de ondernemingsraad in een gisteren gepresenteerd alterna tief reddingsplan. Begin vorige maand kondig de Philips aan 280 van de 500 banen te schrappen. Steeds sterkere concurrentie dwingt het elektronicaconcern naar ei gen zeggen de productie van spaarlampen te verplaatsen naar het Poolse Pila. Als het kenniscentrum in Ne derland blijft, verwacht de OR daar binnen drie jaar belangrij ke doorbraken. Er kunnen straks spaarlampen gemaakt voor een kostprijs van 25 euro cent. Dat zit veertig procent on der de productieprijs in Polen. De Zeeuwse fabriek moet met verbeterde machines boven dien meer kunnen produceren. Het personeel schaarde zich gisteren massaal achter het voorstel. De directie van de Phi- lips-fabriek reageert vanavond op de voorstellen. amsterdam fred van essen „Een grote dag voor de consu ment", noemt de Amerikaanse minister van justitie het tus senvonnis tegen 'monopolist' Microsoft. Maar wat gaat die consument er op vooruit? Op de korte termijn niets, want wie Windows heeft, blijft met Windows zitten. Liefhebbers van een ander pc-besturings- systeem kunnen nu al een Ap ple kopen. Ze kunnen ook voor Linux kiezen, of OS2, gemaakt door hetzelfde vermaledijde Microsoft in opdracht van IBM. Wie op internet wil zon der Microsoft kan Communi cator van Netscape kopen, ko piëren of downloaden. Maar die vrijheid bestaat al leen op papier. Pc's worden verkocht met Windows en tal van andere Microsoft-pro- gramma's zijn al geïnstalleerd. Windows, Explorer, Exchange, Word, Encarta noem maar op. Microsoft dwong via wurgcon tracten de ene na de andere pc-fabrikant zijn programma's te installeren. Dat Microsoft monopolisti sche trekken vertoont, staat vast. Hoe kan bedrijf anders nettowinsten van een kwart van de omzet maken? Micro soft - vorige week op de beurs bijna 10.000 miljard gulden waard - heeft zijn miljarden de afgelopen jaren gebruikt om honderden kleine en grotere concurrenten op te kopen. Mi crosoft bezit-voor 325 miljard gulden aandelen van andere bedrijven, en stak dit jaar nog 22 miljard in telefoonbedrijf AT&T, dat kabelnetwerken be zit die tot in de Nederlandse huiskamers rijken. Zo zette topman Bill Gates 3.000 softwareontwikkelaars in om met een eigen browser concurrent Netscape terug te slaan. Door die gratis weg te geven en in te bouwen in Windows, verdiende Netscape niets meer. Alleen een kongsi van Sun, Oracle en IBM kon Netscape redden, tot het on- 1975: Microsoft wordt opge richt door Bill Gates en Paul Al len die een jaar daarvoor samen een programmameertaal had den geschreven voor de Altair- personal computer 1981IBM kiest het Microsoft Disk Operating System (MS- DOS) als software voor zijn pleu rt we pc's Microsoft wordt het standaard- systeem voor alle pc's 1986: De emissie van Microsoft- aandelen levert 61 miljoen dollar op De koers schommelt rond de dollar per aandeel 1990: Windows 3 wordt gelanceerd. De Federale Handelscomissie (FCT) in de VS begint een onderzoek naar ver moedelijke monopolie-praktijken. 1993: FCT slaagt er niet in een klacht tegen Microsoft in te dienen Het ministerie van Justitie en de Europe se Commissie beginnen onafhankelijk van elkaar een anti-trust onderzoek. 19 oktober 1998: Begin van het proces De koers - van het aandeel Microsoft staat op 105,25 dollar 10.000 dollar in 1986 geïnvesteerd zijn een miljoen dollar waard september 1998: Microsoft poogt de rechts- zaak te vertragen met de bewering dat de concur rentie zou samenzweren tegen de software-gigant. mei 1998: Microsoft stemt toe in eei uitstel van de presentatie van Windows 98 in een poging om een nieuwe anti-trustovereenkomst te hebben geschonden Pc-producenten zouden verplicht zijn om bij gebruik van Windows-software ook het Internet-zoekprogramma van Microsoft te gebruiken. 1997: Microsoft lanceert Internet Explorer 4.0 in een poging om concurrent Netscape uit te schakelen 1995: Oorlog tussen de producenten van Internet-zoek programma's. Microsoft lanceert Internet Explorer 2.0 om rivaal Netscape Navigator te beconcurreren 1994: Microsoft stemt er in toe beperkingen die in contracten met pc-producenten waren vastgelegd te versoepelen. De Europese en Amerikaanse onderzoeken worden daarna beëindigd. De opkomst van Microsoft. De Amerikaanse regering heeft Microsoft ervan beschuldigd dat het onwettig gebruik maakt van zijn dominante markt positie om de concurrentie in de software-industrie uit te schakelen. De rechter oordeelde op 6 november in een voorlopige uitspraak dat Microsoft de computerbranch naar zijn pijpen laat dansen. Begin 2000 volgt de definitieve uitspraak. INFOCRAFIEK GRAPHIC NEWS RLV. FVG, BvL Bronnen Associated Press. CNN. Reuters langs aan America On Line werd verkocht. Gates' tegenstanders verwij ten Microsoft dat het compu ters nodeloos moeilijk heeft gemaakt. Windows stelt hoge eisen aan pc's, is traag en stort vaak in. Achter de heilige oor log van computerhobbyisten gaan de belangen van de con currentie schuil. IBM, Oracle en Sun willen net zo groeien als Microsoft. Bij IBM ligt daarbij nog veel oud zeer over OS2. Een alter natief en beter besturingssys teem dat IBM door Microsoft liet ontwikkelen maar volgens IBM door Microsoft werd gesa boteerd, mislukte. Sun voert oorlog om zijn computertaal Java, die door de hele industrie wordt omarmd, maar door Mi crosoft in Windows zo werd gemanipuleerd dat Sun geen invloed kon krijgen. En Oracle en Sun hebben er belang bij dat de Windows-pc plaats maakt voor lichte 'netpc's' die op hun software draaien. Het anti-Gateskamp heeft het voordeel dat de Ameri kaanse staat de machtspositie van Microsoft als een gevaar voor de nationale economie ziet. Microsoft moet gekort wiekt om te voorkomen dat de computerindustrie onder het monopolie insukkelt. Dat een ingreep werkt, is al bewezen: sinds de aanklacht in mei vorig jaar werd bekendgemaakt, zijn de concurrenten ongekend ac tief en heeft IBM miljoenen ge pompt in het alternatieve be sturingssysteem Linux. Opsplitsen van Microsoft is een optie. De VS hebben daar in ervaring: Standard Oil en American Tobacco in 1911 en Bell Company in 1982. Maar analisten wijzen erop, dat de rechter minder ver hoeft te gaan om het Windows-mono- polie open te breken. Door Mi crosoft te verplichten de 'bron code' van Windows vrij te ge ven zouden anderen het sys teem kunnen verbeteren of nieuwe wegen inslaan. Voor Microsoft lijkt de dis cussie achterhaald. Het bedrijf werkt al lang aan een nieuwe standaard. De directeur van Microsoft Nederland zei vorig jaar al dat het proces zo lang wordt gerekt dat een uiteinde lijk vonnis achterhaald is. Nooit meer wanhopig door vreemde hoofdstad Nooit meer wanhopig door een vreemde hoofdstad dwalen op zoek naar een glas vers getapt Heinekenbier. Toeristen in het bezit van de juiste apparatuur vinden via de satelliet feilloos de weg naar het dichtstbijzijnde Heinekencafé. Het lijkt futuristisch, maar het is al gedeeltelijk realiteit. Wie bijvoorbeeld een hand computer van het merk Palm - niet het Belgische biermerk - in bezit heeft, kan via internet (www.heineken.com/bartrek) een programma met platte gronden downloaden, waarop de cafés worden genoemd. Toets op je organizer de straat in waar je bent en op het kaart je in je beeldschermpje wordt met een pijl aangegeven waar je moet zijn. Het kan echter nog ge- stroomlijnder. Wie zijn organi zer koppelt aan een GPS (Glo bal Positioning Systems), een apparaat dat dankzij satelliet verbinding weet waar de eige naar zich bevindt, brengt je via een pijltje naar kroeg of bar in kwestie. Het allernieuwste PR-instru- ment van Heineken vermeldt naast veertien buitenlandse we reldsteden slechts een Neder landse stad en wel Amsterdam. Vijf etablissementen met Hei neken op tap worden genoemd. Volgens zegsvrouw A. Pieroen worden dat er in de toekomst meer. Ook andere grote Neder landse steden staan op de no minatie om genoemd te wor den in het bartrek-programma op internet. Wanneer is nog niet bekend, aldus Pieroen. Reddingsplan voor Philips Terneuzen twello Medewerkers van Nefit Fasto en Wasco in het Gelderse Twello zijn bezig met het plaatsen van een proefopstelling om aardwarmte te winnen. Op een diepte van veertig meter, waar de aarde een constante temperatuur van 10 tot 12 graden heeft, wordt een leidingcircuit aange legd. Het circulerende water wordt er 4 tot 5 graden opgewarmd en is geschikt om woningen en bedrijven te verwarmen. Op die manier wordt de uitstoot van kooldioxide 30 tot 40 procent verminderd. Op 20 januari 2000 wordt het systeem officieel in gebruik genomen. FOTO ANP MARTIN HOLLERING Eén standaard-decoder voor iedereen Minister Jorritsma wil de macht die kabelneteigenaren op dit moment bezitten breken. Ze wil dat bereiken via een standaarddecorder die bij alle tv's in ons land moet komen te staan. Zo kan op uitgebreide schaal gebruik worden gemaakt van de kabel voor zakendoen, winke len, telefoneren, internet en tv. Beheerders en eigenaren van de kabel hebben dan niets meer te zeggen over wat er via de kabel wordt verkocht of aangeboden. benut'. Jorritsma zei dat ze veel klachten krijgt van onderne mers, die graag via de kabel aan de slag willen maar vastlopen bij onwillige kabelbedrijven, die in veel gevallen een net behe ren en het gebruik ervan bepa len. „Zeventig procent van de gezinnen gebruikt de kabel al leen voor de tv-ontvangst, ter wijl het netwerk ook zeer ge schikt is voor elektronisch za kendoen, internet en telecom municatie." Met één standaard-decoder kunnen kabelbeheerders hun onwelgevallige aanbiedingen of De bewindsvrouw van econo mische zaken hamerde er giste ren een aantal malen op: „We hebben goud in handen met de kabel. Nederland is één van de landen met de meeste aanslui tingen, maar we doen er niets mee. We hebben goud, maar behelpen ons met lood en oud ijzer." In haar nieuwe 'Toets op het Concurrentievermogen', over de zwakke en sterke kan ten van de Nederlandse econo mie, zegt zij dat de capaciteit van het kabelnet 'ten minste vijf tot zes keer beter kan worden Treintaxi twee kwartjes duurder aanbieders niet langer tegen houden. De kabelboer moet dan gewoon zorgen dat het net goed werkt en wordt onderhou den, terwijl bedrijven met tele fonie, internet, digitale video en andere diensten om de gunst van de consument concurre ren. „Door exploitatie en be heer van elkaar te scheiden kan de machtspositie van de kabel exploitanten worden beperkt." Jorritsma kan haar wens niet afdwingen. Ze zal met de ver eniging van kabelaars VECAI en andere belanghebbende onder nemingen om de tafel gaan zit ten om de uniforme decoder erdoor te krijgen. „Dan hoeven de decoders ook niet meer zo duur te zijn omdat ze in grote aantallen in het land kunnen worden uitgerold." Nu kost een decoder rond de 600 gulden, terwijl sommige exploitanten ze met verlies aan klanten leveren om hun winst uit de digitale dienstverlening te halen. De treintaxi wordt op 1 ja nuari 2000 twee kwartjes duurder. Nu kost zo'n 'kaartje' nog zeven gulden. De vijftig cent meer zijn volgens exploitant Transvi- sion, dochter van NS, on der meer nodig om de jaar- lijke stijging van de ver voerskosten op te vangen. Een deel van de stijging be treft inflatiecorrectie. De biljetten van zeven gulden blijven nog geldig tot 31 december 2000. De laatste prijsverhoging - van zes naar zeven gulden - was in oktober 1997. Een trein taxibiljet is niet alleen te koop bij het NS-loket of de automaat, maar ook bij de chauffeur van de treintaxi. Dat kost dan wel 9,50 gul den en die prijs blijft onge wijzigd. In 1998 lieten 3,8 miljoen passagiers zich vervoeren met een treintaxi van en naar het station, aldus de NS-dochter. Bij 112 stati ons is de treintaxi te vin den. Meer dan zestig pro cent van de huisadressen in Nederland ligt inmiddels binnen het bied van de treintaxi. brussel marc peeperkorn correspondent Minister Zalm en staatssecreta ris Vermeend (beiden financi en) accepteren niet dat belas tingvoordelen voor het bedrijfs leven onder druk van de Euro pese Unie worden uitgekleed. Als de EU haar plannen door zet, zal Nederland die desnoods met een veto torpederen. „We zullen onze huid duur verko pen, we zijn geen gekke Hen- kie", zei Zalm gisteren na af loop van een overleg met zijn EU-collega's. „Als wij het gevoel hebben dat wij niet redelijk behandeld worden, komt er geen ak koord", dreigde Zalm. Ver meend sprak van een 'stille maar duidelijke hint' die aan de Europese vakgenoten was gege ven. Steen des aanstoots is de EU-lijst met fiscale lokkertjes die de lidstaten weggeven om bedrijven binnen hun grenzen te halen en te houden. Dergelij ke voordeelregelingen in feite verkapte staatssteun versto ren de vrije markt en moeten worden afgeschaft. Nederland scoort met negen foute maatre gelen het hoogst in de EU. Vermeend noemde de 'zwar te' lijst die nu op tafel ligt 'on acceptabel'. De hoge score van Nederland zou het gevolg zijn van een oneerlijke behandeling. Zalm: „Ik ben een hartgrondig voorstander van het afschaffen van schadelijke belastingmaat regelen. Maar niet in Nederland alleen." De bewindslieden ho pen deze week alsnog een deel van de Haagse fiscale regelin gen goedgekeurd te krijgen in de EU, maar de kans daarop is klein. De EU-landen zijn inmiddels ernstig verdeeld over een Euro pese belastingheffing van mini maal 20 procent op spaartegoe den over de grens. Vooral Groot-Brittannië ligt dwars. De EU-heffing treft ook het buiten landse obligatiebezit van parti culieren, om te voorkomen dat spaarders hun geld massaal hierin beleggen. De Londense City is het centrum van deze 'eurobonds' en vreest een mil- jardenverlies. Voor de andere EU-landen is de Britse eis onverteerbaar. Vermeend: „Op die manier schep je een gigantisch lek in Europa waar de spaarders mas saal in zullen vluchten." Eind november ondernemen de mi nisters van financiën een laat ste poging om de ruzie te be slechten. Daarna kunnen de EU-regeringsleiders medio de cember in Helsinki de zaak nog vlottrekken. WTC Schiphol fors uitgebreid schiphol Komend voorjaar begint op de luchthaven Schiphol de tweede bouwfase van het World Trade Center. Er komen vier nieuwe torens met 29.000 vierkante meter kantoorruimte. Als alles volgens plan verloopt kunnen de kantoren in 2002 in gebruik worden genomen. Onder en naast de nieuwbouw wordt te gelijkertijd een parkeergarage aangelegd met 27.000 plaatsen. De tweedeks garage komt deels ook beschikbaar voor Schiphol- passagiers. In januari heeft de aanbeste ding plaats voor het project dat zo'n 250 miljoen gulden gaat kosten. Kantoren Fonds Neder land en de vastgoeddochter van de luchthaven, Schiphol Real Estate, hebben daarvoor een samenwerkingsverband opge richt. Het huidige WTC Amsterdam Airport met 26.000 vierkante kantoorruimte werd in 1996 ge opend en is via een traverse verbonden met het Sheraton Hoel, winkelcentrum Schiphol Plaza en de aankomst- en ver trekhal.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9