Moskou tikt westerse media op de vingers MlttSlri Gesjoemel rond Surinaams asfaltproject duurt voort Het vrijwel kansloze overleg tussen Israël en de Palestijnen Buitenland Vermoeiende reis Zwitserse consul mag niet bij 'incest-proces' zijn - ISDAG 9 NOVEMBER 19 enpeace richt zich op energiemarkt De milieu-organisatie Greenpeace gaat binnenkort in tsland ecologisch verantwoorde stroom verkopen. Het ihterbedrijf Greenpeace Energy zal elektriciteit op de markt bgen die op een volledig schone manier is geproduceerd, zo Adigde de organisatie gisteren in Hamburg aan. De prijs van kchone energie ligt wel hoger dan die van andere elektrici- febedrijven. Een eenpersoonshuishouden is per jaar ruim 150 |len meer kwijt, zei Greenpeace-woordvoerder Stefan Schu- harles ontkent referendumwens den» De Britse kroonprins Charles heeft gisteren ontkend hij een referendum wil over de toekomst van het konings- in Groot-Brittannië. De Britse pers berichtte zondag op ge- van adviseurs van Charles dat de prins voorstander is van referendum. Charles heeft zich noch publiekelijk noch in jelijke kring uitgesproken voor een referendum, aldus een irdvoerster van de prins. De berichten in de media berusten ens haar op onwaarheden. Charles zou zich volgens de me- jesterkt voelen door het resultaat van de volksraadpleging ustralië, waar zaterdag bijna 55 procent van de kiezers zich prak voor het behoud van de Britse vorstin Elizabeth als tshoofd. ving in Pakistan, Afghanistan, India iabad Het noordoosten van Afghanistan, noord-Pakistan oordelijk India zijn gisteravond opgeschrikt door een :htige aardbeving met een kracht van 6 tot 6,5 op de schaal Richter. Het epicentrum lag in noordoost-Afghanistan, een die vaker kampt met aardbevingen. Onder meer in de Pa- lanse hoofdstad Islamabad renden mensen in paniek de it op. Ook in het Indiase Srinagar brak er paniek uit. Het is niet bekend of de beving tot grote schade heeft geleid. Ook ïoordoosten van Iran is vanochtend getroffen door een beving met een kracht van 5,2 op de schaal van Richter, schade of slachtoffers is volgens de Iraanse televisie nog bekend. logste aantal zelfmoorden in Canada Het noorden van Canada kent procentueel het hoogste - al zelfmoorden ter wereld. Dat heeft de in Londen gevestig- ïensenrechtenorganisatie Survival International bekendge- :t. De groepering wijst met een beschuldigende vinger naar jnadese regering die niet genoeg zou doen aan de verbete- van de levensomstandigheden van het Innu-volk in Noord- ida. In het rapport 'Canada's Tibet - The Killing of the Innu' onder meer dat tussen 1990 en 1998 onder Innu-gemeen- ppen 178 zelfmoorden plaatsvonden per 100.000 inwoners. ;ens anders ter wereld zou zo'n hoog aantal voorkomen. De _e stelt dat de regering in Ottawa het Innu-volk zou ien verwaarloosd door hun land weg te nemen. Oorzaak het hoge aantal zelfmoorden wordt gezocht in een hoog Jiolgebruik onder jongeren. 'verkoopt' rundvlees op Franse tv De Britse premier Tony Blair heeft gisteravond op de televisie een persoonlijk pleidooi gehouden ten gunste !t Britse rundvlees. Blair, in Parijs voor een politieke bij- imst, zei deels in het Frans dat het Britse rundvlees veilig ïsumeerd kan worden. „Ik ben ervan overtuigd dat we aan ?ensen van het Franse publiek tegemoet kunnen komen", ij voor de microfoon van France 3. Londen en Parijs over- momenteel over hervatting van de export van Brits rund- naar Frankrijk. De Fransen weigeren nog steeds het Britse uit angst voor mogelijke gevolgen voor de volksgezond- verband met gekkekoeienziekte BSE. Een groep Europe- tenschappers bepaalde onlangs dat Brits rundvlees veilig n loopt in recordtijd door Australië irij- Lï De 46-jarige Fransman Serge Girard heeft in de record- an 46 dagen van de oostkust naar de westkust van Austra- lopen. Hij arriveerde gisteren in Sydney na een tocht van kilometer die in Perth begon. Hij liep gemiddeld tachtig ïeter per dag. Het record stond tot dusver op naam van de aliër Jesse Riley, die er 63 dagen over deed. Girard, die in avre woont en financieel adviseur is, had al een langeaf- isrecord op zijn naam staan. Hij liep in 1997 in 52 dagen door de Verenigde Staten, foto afp thorsten blackwood tte Huis richt millennium-bunker in ingtonDe Verenigde Staten laten bij de komende eeuw- ïling niets aan het toeval over. In een oud onderkomen van iheime dienst wordt een commandocentrum ingericht van uit vanaf 28 december in de gaten wordt gehouden hoe de ld het jaar 2000 ingaat. Om het zekere voor het onzekere te :n blijft het centrum actief tot half maart, als ook alle kkeljaarcomplicaties voorbij zouden moeten zijn. In de bunker' worden gegevens gecoördineerd die worden ver- ild door overheidsdiensten en de particuliere sector. Het om informatie over onder andere elektriciteitsvoorziening, en, telecommunicatie, olie, gas, luchtvaart en geneesmid- lindustrie. tse kankergeneeskunde is slecht üLï De Britse kankergeneeskunde is van zo'n slechte kwali- at een 'radicaal onderzoek' geboden is om de basis voor iteringen te leggen. Een commissie van het Britse Lager- begint nog voor het eind van het jaar met het onderzoek, na zij de regering in juli volgend jaar zal adviseren hoe de erzorg beter kan. De plannen voor het onderzoek werden td tijdens een bijeenkomst van kankerdeskundigen in en, waar een derde van de Britse kankerspecialisten aan was. Daar luchtten veel in hun werk gefrustreerde kan- tsen hun hart. Eén van hen zei dat de 'kankergeneeskunde oot-Brittannië veel weg heeft van die in de Derde Wereld igniet eens te vergelijken is met die in Oost-Europa'. "tillo wint eerste ronde in Guatemala iSTADGuatemala lijkt een nieuwe president te krijgen van is beschuldigd dat hij zeventien jaar geleden twee en heeft doodgeschoten. Alfonso Portillo, de kandidaat e oppositiepartij Republikeins Front (FRG), loste de scho- naar eigen zeggen uit zelfverdediging - tijdens een feestje, lo heeft nu de eerste ronde in de Guatemalteekse presi- verkiezingen gewonnen. Guatemala kiest een nieuwe pre- een nieuw congres en 330 burgemeesters. Het waren de vreedzame verkiezingen na de ondertekening door presi- Alvaro Arzu in 1996 van een vredesakkoord met de gueril- veging URNG. De burgeroorlog had toen al 36 jaar ge- Omdat Portillo met 47,9 procent van de stemmen geen ute meerderheid behaalde, zal een tweede verkiezingsron- irden gehouden op 26 december. De kandidaat van de re lde conservatieve Partij van Nationale Vooruitgang (PAN), kenman Oscar Berger, kreeg iets meer dan dertig procent. bacau Een Oost-Timorees meisje ligt uitgeput op de bezittingen van haar familie. Ze is net uit West-Timor teruggekeerd, waar ze met haar hele familie naar toe was gevlucht uit angst voor de pro-Indonesische milities. Staartbouten Boeing 767's niet goed vast seattle ap De Amerikaanse vliegtuigfabri kant Boeing overweegt een waarschuwing te publiceren over bouten van de Boeing 767 die mogelijk niet goed zijn vast gezet tijdens de assemblage. Dat berichtte de Amerikaanse krant Seattle Post-Intelligencer gisteren. Een Boeing van het ty pe 767 van Egypt Air stortte vo rige week voor de Amerikaanse kust neer. Daarbij kwamen alle 217 inzittenden om het leven. Over de oorzaak van het onge luk is nog niets bekend. Boeing denkt dat de bouten, die het verticale staartstuk ver binden met de romp, niet di rect gevaar opleveren omdat het staartstuk met verschillende verbindingen vastzit. Wel over weegt de fabrikant om in zijn servicebulletin de aanbeveling te doen de bouten te controle ren en eventueel te vervangen. De Amerikaanse luchtvaart dienst FAA kon niet zeggen of het technische gebrek gevaar voor de veiligheid oplevert, om dat zij nog over onvoldoende informatie beschikt. Volgens Boeing-woordvoer- der Doug Webb heeft de vlieg tuigfabrikant op 30 september de melding binnengekregen dat technici bij een Boeing 767-300 niet goed vastgedraaide bouten hadden aangetroffen. Uit nader onderzoek bleek dat de gereedschappen waar mee de bouten worden aange draaid niet goed functioneer den. foto reuters erik de castro geneve bob kroon De Russische minister van buitenlandse zaken Igor Ivanov heeft de westerse media gisteren op de vingers getikt. Ze zouden de strijd in de opstandige republiek Tsjetsjenië ten onrechte afschilderen als een humanitai re catastrofe. „Dit is een banaal scenario, dat ook tijdens de oorlog op de Balkan is gebruikt om Rusland onder druk te zetten", citeerde het Russische persbureau Itar- Tass de bewindsman. MOSKOU-GROZNY Rtr-QPA-ANP Ivanov had in Moskou een ont moeting met de ambassadeurs van de zeven belangrijkste in dustrielanden (G7) om ze bij te praten over 'de werkelijke situa tie in de Kaukasus'. De be windsman verklaarde open te staan voor samenwerking met internationale hulporganisaties, maar herhaalde dat Rusland niet zit te wachten op buiten landse diplomatieke bemoeie nis met het 'interne' probleem. De VS beschuldigden Mos kou er gisteren van de Conven tie van Genève te schenden in de strijd tegen Tsjetsjeense moslïmrebellen. Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is de wijze waarop de Russen in de op standige Kaukasische republiek optreden in strijd met interna tionale verplichtingen voor de bescherming van burgers tij dens een oorlog. Woordvoerder James Rubin verklaarde dat Washington bezorgd is over de 'blinde toevlucht tot geweld' van Moskou en de gevolgen daarvan voor de burgerbevol king. De Russische strijdkrach ten zijn inmiddels overvallen door het plotseling invallen van de winter. Ze hebben het aantal luchtaanvallen op doelen in Tsjetsjenië moeten terug schroeven. Dat heeft het Russi sche persbureau Interfax giste ren vernomen van het opperbe vel van de Russische troepen in de Kaukasus. Volgens de moslimrebellen in Tsjetsjenië heeft de strijd tegen het Russische leger al aan 3.200 burgers het leven gekost. Er zijn geen onafhankelijke bronnen om dergelijke gegevens te veri fiëren. Het aantal Tsjetsjenen dat naar buurrepubliek Ingoes- jetië is gevlucht zou intussen 200.000 belopen. De verstrek king van voedsel en medicijnen onder de vluchtelingen ver loopt moeizaam. correspondent De Zwitserse regering is ontzet over de weigering van de Ame rikaanse justitie om de Zwitser se consul in Denver toe te laten tot het proces wegens incest te gen de 11 -jarige Raoul Wütrich. De jongen zit al ruim twee maanden vast op beschuldiging van 'ernstige incest en sexuele agressie' tegen zijn 5-jarige zus je Raoul heeft gisteren voor de Amerikaanse rechter verklaard 'niet schuldig' te zijn. Wanneer het proces begint, is nog niet bekend. Eerst krijgen de advo caten van Raoul morgen de ge legenheid hun opvatting toe te lichten dat de zaak tegen hun cliënt geseponeerd moet wor den. De zaak Raoul werd in gang gezet door een spioneren de buurvrouw. Zij had gecon stateerd dat de jongen zijn zus- paramaribo armand snuders correspondent Etienne Boerenvéen, rechter hand van de Surinaamse ex-lei- der Dési Bouterse, pikt een aan trekkelijk graantje mee van het toch al omstreden miljoenen project om de wegen van de hoofdstad Paramaribo te asfal teren. De tópmilitair, die eind jaren tachtig in een Amerikaan se cel verdween in verband met de handel in cocaïne, mag voor miljoenen guldens aan materi aal leveren. In december van het vorig jaar tekende Suriname een overeenkomst met Chinezen voor herasfaltering van 270 ki lometer zwaar verwaarloosde wegen in Paramaribo. De rege ring weigerde in eerste instantie inzage te geven in het contract. Later bleek waarom. In tegen stelling tot wat president Jules Wijdenbosch beweerde, wordt het project niet gefinancierd door de Chinezen, maar kost het de Surinaamse staatskas bijna honderd miljoen gulden. De deal met de Suriname Aa- ning Construction Company Li mited, het door de Chinezen opgezette bedrijf, rammelt aan alle kanten. Er is geen openbare inschrijving geweest, waardoor lokale bedrijven niet de kans hebben gehad de opdracht bin nen te slepen. Ook bij de rol van parlementariër Frank Playf- air, voormalig partijgenoot van Bouterse en Wijdenbosch, wor den grote vraagtekens gezet. Hij sleepte de directievoering voor het project in de wacht, wat hem drie jaar lang 40.000 gul den per maand oplevert. Het heeft er veel weg van dat een vriendenclub de buit van één van de laatste grote projec ten die onder deze regering worden gestart, onderling aan het verdelen is. Het staatsbe drijf Grassalco, dat aan steen slagwinning doet, is gepasseerd ten gunste van Boerenveen, die in het verleden ook al enorme houtconcessies heeft gekregen. Bij Grassalco is men uiterst gepikeerd. „Deze regering heeft de mond vol over het steunen van lokale ondernemers", zegt een stafmedewerker. „Maar zelfs de eigen staatsbedrijven worden ondergeschoffeld om vrienden te bevoordelen. Boe renveen weet waarschijnlijk niet eens hoe steenslag eruit ziet." Ondanks alle kritiek die er is losgebarsten op het asfaltpro ject, wordt er volgende week door de overwegend Chinese arbeiders begonnen met het herstellen van de eerste wegen. Volgens de contractvoorwaar den moeten de werkzaamhe den binnen drie jaar zijn afge rond. Grote vraag is hoe de Suri naamse overheid de kosten zal financieren. De staatskas is leeg, terwijl men de komende jaren ook nog vast zit aan het aflossen van enorme schulden, onder meer aan Ballast Nedam voor de bouw van twee brug gen. quang binh Een spoorwegarbeider probeert een stuk rails te red den van een spoortraject in Vietnam dat tijdens de overstromingen werd vernield. foto afp je betastte. Volgens Raoul had hij zijn nog niet geheel zindelijk zusje 'alleen maar willen hel pen een plasje te doen'. Raoul heeft een dubbele na tionaliteit, de Zwitserse en de Amerikaanse. Nadat de jongen op 23 augustus door de politie van zijn bed was gelicht en in de boeien was geslagen, vlucht ten zijn ouders met hun drie dochters naar Zwitserland uit angst voor arrestatie. Inmiddels zou aanklager Todd zich bereid hebben ver klaard de jongen over te dragen aan de Zwitserse autoriteiten, mits Raoul zijn zonden bekent en in Zwitserland voor zijn 'af wijking' wordt behandeld. Raouls advocaten willen geen deal, omdat zij hun cliënt on schuldig achten. Bovendien vechten zij de hele rechtsproce dure aan wegens ernstige vormfouten. Voetbalvandalen krijgen celstraf na mishandeling Vier Duitse voetbalvandalen zijn vandaag dpor de rechtbank in het Duitse Éssen tot gevan genisstraffen van drieëneenhalf tot tien jaar veroordeeld. Vol gens de rechter hebben zij tij dens het wereldkampioenschap voetbal van vorig jaar in Frank rijk de gendarme Daniel Nivel zwaar mishandeld. Hoofdverdachte Andre Zwac- ki kreeg tien jaar gevangenis straf wegens een poging tot moord. De medebeklaagden Tobias Reifschlaeger, Frank Renger en Christopher Rauch kregen wegens zeer zware mis handeling respectievelijk zes, vijf en drieëneenhalf jaar ge vangenisstraf. De gendarme Nivel werd tij dens rellen rond de wedstrijd Duitsland-Joegoslavië op 21 ju ni in het Noord-Franse plaatsje Lens bewusteloos geslagen en geschopt en lag een lange tijd in coma. De 43-jarige politie man heeft daar letsel aan over gehouden. tel aviv ad bloemendaal correspondent „Open en eerlijk, zonder belemmerin gen." Zo beschreef de Palestijn Jasser Abed-Rabbo gisteren de sfeer tijdens het geprek dat hij had met de Israë liërs. Na vele jaren van oponthoud zijn gisteren de onderhandelingen tussen Israël en de Palestijnen over een per manente regeling van hun conflict van start gegaan. „We moeten in korte tijd een lange weg afleggen, maar samen kunnen we het kan vei klarenvoegde zijn Israëlische colega, Oded Eran. er aan toe. Het was het blijmoedige begin van onderhandelingen die, zo üjkt het, geen enkele kans van slagen hebben. Om te beginnen is er de tijdsfactor, waarnaar Eran gjsteren verwees. Op voorstel van de Israëlische premier Ba rak moeten de partijen het uiterlijk in februari 2000 eens zijn over het raam werk voor een vredesregeling. Tegen die tijd wil de Amerikaanse president Clinton zijn Palestijnse collega Arafat en Barak naar Amerika halen voor een topconferentie om de puntjes op de 'i' te zetten. Na februari hebben de partij en dan nog tot september de tijd om de details van de regeling uit te wer ken. Gezien de kloof tussen de stand punten zou het een wonder zijn als de Israëliërs en de Palestijnen tegen fe bruari een raamwerk van betekenis zouden hebben ontworpen. Een nog veel groter mirakel is nodig voor het bereiken van een uitgewerkte, perma nente regeling tegen de maand sep tember. De vergadering van gisteren begon met een uiteenzetting van de beide delegatieleiders van de overbe kende standpunten waarmee ze het overleg ingaan. Abed-Rabbo verklaar de dat Israël zich moet terugtrekken van de hele Westelijke Jordaanoever, die het in de oorlog van 1967 op Jorda nië veroverde, inclusief Oost-Jeruza- lem. Hij eiste een terugkeer van de Pa lestijnse vluchtelingen en een ontman teling van alle Israëlische nederzettin gen in bezet gebied. Eran zei dat Israël zich nooit zal terugtrekken naar de grens van voor 1967 en dat de meer derheid van de Israëlische kolonisten in bezet gebied zullen blijven. Beide delegatieleiders verklaarden dat hun regeringen de VN-Veiligheidsraad-re- soluties 242 en 338 - terugtrekking van bezet gebied, in ruil voor veilige gren zen - uitgevoerd willen zien. Het pro bleem is alleen dat Israël en de rest van de wereld het niet eens zijn over de uitleg. De overheersende opvatting is dat Israël zich moet terugtrekken naar de grens van voor 1967, waarbij cor recties tot de mogelijkheden behoren. Maar Barak heeft daarover een ander idee. Tot ontsteltenis van de Palestij nen vertelde Barak afgelopen zondag in een kabinetszitting dat de resoluties 242 en 338 geen betrekking hebben op de onderhandelingen over de Westelij ke Jordaanoever. In 1967 bestuurden de Jordaniërs het gebied, zei Barak, 'en zij waren eigenlijk ook bezetters'. Hij zei niet dat Israël de Palestijnen in de Oslo-akkoorden zwart-op-wit heeft toegezegd dat het zal streven naar een permanente regeling 'op basis van Vei ligheidsraad-resoluties 242 en 338'. Het Democratisch Front voor de Be vrijding van Palestina (DFLP), een van de kleinere linkse groepen binnen de PLO, eiste gisteren onmiddellijk dat Arafat het overleg met Israël afbreekt. Ook delegatieleider Abed-Rabbo maakte gisteren duidelijk dat hij zich ernstig zorgen maakt over het neder- zettingenbeleid van de regering-Barak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7