'Harttransplantatie toestaan bij kinderen' Verkrachting binnen relatie vaak niet bestraft Megarechtszaal in Rotterdam geopend VROM en Greenpeace oneens over kernafval Visserijbiologen bepleiten forse vangstbeperking lilBI mmwM Advocaat kasbeheerder Baarspul trekt zich terug fêANCNKPRJ* MkPER W - PE MWMWNKO- 1 Binnenland Amsierdam Breda Eindhoven Gror Valkenburg Zandvi evvonden bij overval GWK jbdam» Bij een schietpartij tussen een bankovervaller en de tie bij het Centraal Station van Rotterdam zijn gisteravond chillende omstanders licht gewond geraakt. Een man die op ram stond te wachten kreeg een kogel in zijn arm. De over- een 28-jarige Rotterdammer die met explosieven om- els half negen de ruit van het Grenswisselkantoor in het sta- had vernield, werd uiteindelijk met buit en al gepakt. Het iverkeer langs Rotterdam CS werd enige tijd stilgelegd. Pas d middernacht mochten de treinen weer rijden. De omge- van het station werd afgezet, zodat de trams en de bussen 'bij het station konden komen. Bij de schotenwisseling liep revel van het station ernstige schade op. Ook een politieauto ixi's werden beschadigd. De overval op het GWK vertoont gelijkenis met overvallen op GWK's in Hoek van Holland ïlaastricht. Een in het zwart geklede man zaaide daar ver- ring met explosieven. Ook de Rotterdamse overvaller was in wart gekleed. 1 geëist tegen bewaker Schiphol M Wegens betrokkendheid bij cocaïnesmokkel is giste- 'oor de Haarlemse rechtbank drie jaar celstraf geëist tegen 33-jarige veiligheidsmedewerker van Schiphol. Een halfjaar van is voorwaardelijk. De man zou als beveiligingsmede- rer op de luchthaven Schiphol betrokken zijn geweest bij de kkel van ruim twee kilo coke vanuit Suriname. De verdach- istreed dat. Hij zei dat hij slechts een oud-collega een ndendienst' had willen bewijzen, toen die een landgenoot ïleide deed naar Suriname. Deze man werd 23 juni op ihol opgepakt met ruim twee kilo cocaïne bij zich. Deze staan in Haarlem in totaal tien verdachten terecht die sa- een drugslijn vanuit Suriname zouden hebben onderhou- Vier van hen werkten op Schiphol. wik wil windmolens afdwingen 'erland Minister Pronk van milieu wil gemeenten des- is dwingen om windmolens te plaatsen. Dat zei hij gisteren Zeeuwse Windenergie Conferentie in Kamperland. Minis- Drritsma van economische zaken zei dat onlangs ook al. ens Pronk bestaat in de Tweede Kamer eveneens enthousi- ;voor een 'stok achter de deur'. Een goede gelegenheid om ;rplichting wettelijk te verankeren, vormt de herziening van 'et op de Ruimtelijke Ordening waar momenteel op wordt ideerd, aldus Pronk gisteren. Pronk zei dat de dwangmaat- op het gebied van windenergie niet is bedoeld als straf. Hij iet als een taak van de overheid meer draagvlak voor duur- opwekking van energie te creëren. Een voorlichtingscam- ie moet het besef doen groeien dat bij stijging van de zee- i ;el door het broeikaseffect, ook het voortbestaan van Ne- ind in het geding is. breken in flexibele wegmarkering )r idrecht De proef met flexibele wegmarkering op de A15 apendrecht is gestaakt. Tijdens een controle door Rijkswa- aat afgelopen zaterdag bleken er scheuren in de lichtele- en van de markering te zitten. Om te voorkomen dat dit ar voor het verkeer oplevert, heeft Rijkswaterstaat het stukje inkele honderden meters afgezet. De proef met dê flexibele ering ging in juli van start. Met speciale lichtelementen een ononderbroken streep in het wegdek gevormd die in ce tijden in een onderbroken streep kan worden veran- Waarschijnlijk wordt de proef elders hervat met ander riaal, aangezien het experiment bij Papendrecht voldoende 'ens heeft opgeleverd. Bij Papendrecht ging het over twee ïaan de rechterkant van de weg. Op een ander proefvak net flexibele belijning van een tweebaans snelweg in druk- den een driebaans kunnen worden gemaakt. je verdachten in zaak 'maïsmoord' üi De politie heeft gisteren op een adres in Rotterdam drie ichten aangehouden in de geruchtmakende zaak van de veldmoord' op een inwoner van Emmen. Het zijn zijn 35- echtgenote, haar 15-jarige zoon en haar 55-jarige vader itterdam. Het drietal zit vast voor nader verhoor. Het toffer werd drie maanden geleden in een maïsveld bij Em- Erfscheidenveen met een vuurwapen om het leven ge it. Over het motief om de man van het leven te beroven, is liets duidelijk. Aanvankelijk werd aangenomen dat hij het toffer zou zijn geworden van een drugsafrekening. )E ervaller op 'opoetiets' bekent Ni De 28-jarige man die ervan werd verdacht in augustus ptember op z'n oude opoefiets tankstations in Emmen en eving te hebben overvallen, heeft bekend. Bij zeven over- eic nheeft de man ruim 3.000 gulden buit gemaakt. Het geld op aan cocaïne. Hij werd op 13 september aangehouden de politie. Tijdens de overvallen gebruikte de overvaller iai( ïalve heggenschaar. Toch was hij er volgens een politie- dvoerder niet op uit geweld te gebruiken: „Zodra iemand ote mond opzette nam hij de benen". EBP el;lkert: Europees armoedebeleid iki» De Europese Unie moet een concreet armoedebeleid nkkelen. Net als bij het werkgelegenheidsbeleid, moet sel voor de bestrijding van de armoede met ijkpunten wer- pat heeft PvdA-fractieleider Ad Melkert gezegd op een con- tie over armoede in Helsinki. Hij wil 'kwaliteitscriteria' iggen voor hoe goed mensen kunnen lezen en schrijven, ISninimum aan zorg voor bejaarden en de ondersteuning dleenstaande moeders met kinderen. Melkert leest in het van Amsterdam de opdracht om naast de monetaire lording ook te zorgen voor sociale integratie. „Europa kan vooruitkomen met dat ene, sterke economische been ter iet sociale been er maar een beetje achteraan sleept. Euro- nu nog mank." Gezondheidsraad adviseert minister Borst Het verbod op harttransplantaties bij kinderen moet worden opgeheven. Volgens een rapport van de Ge zondheidsraad bestaan er geen medische en ethische re denen dit nog langer te verbieden. Het advies wordt van daag aan minister Borst van volksgezondheid aangebo den. De Groningse kinderarts prof. dr. T. Ebels onder schrijft het advies. Volgens hem wordt het hoog tijd dat de operaties worden toegestaan. den haag gpdkunnen er in Nederland dertig kinderen per jaar mee worden „In de landen om ons heen ge- gered. Zonder transplantatie beurt het allang. Het is een in- hart overlijden zij. Ik verbaas greep waarmee goede resulta- me er al jaren over dat het hier ten worden geboekt", zegt prof. niet is toegestaan." Ebels. „Volgens schattingen Probleem is nog de levens verwachting van kinderen met een getransplanteerd hart. Die ligt volgens Ebels nu rond de 15 jaar. „Op een bepaald wordt zo'n hart afgestoten of het be geeft 't. Maar de technieken om dat te voorkomen, verbeteren snel. Vooral de antwoorden op de problematiek van afstoting komen steeds sneller. Boven dien kun je opnieuw transplan teren. Maar als ouders afzien van een transplantatie, kan ik daar ook begrip voor opbren gen." „Een levensverwachting van 15 jaar blijkt echter voor de meeste ouders perspectief ge noeg te bieden. Waarom zou den we iemand voor de laatste 15 jaar wel een donorhart geven en voor de eerste 15 jaar niet? Het leven met een getransplan teerd hart vergt wat aanpassing, zoals het gebruik van medicij nen. maar in het algemeen is de kwaliteit van dat leven goed." Ebels is verheugd dat de Ge zondheidsraad adviseert de transplantaties toe te staan. Als minister Borst van volksge zondheid de transplantaties toestaat, voorziet hij echter gro te problemen bij het verkrijgen van voldoende harten. „Onze donorwetgeving deugt niet. In omringende landen zijn veel meer donorharten beschikbaar. Nu krijgen we op jaarbasis mis schien vijf kinderharten bij el kaar. Ik hoop dat dat er meer worden als de transplantatie programma's bekend zijn. Dan is er wellicht meer bereidheid bij ouders om het hart van hun overleden kind beschikbaar te stellen en zullen artsen ook eer der op het nut van het afstaan van het hart wijzen." Ebels wijst er verder op dat veel kinderen zelf meebeslissen over hun lot. „Bij de één ge beurt dat vanaf het twaalfde jaar, maar sommige kinderen zijn, mede door hun medische geschiedenis, op hun tiende al erg zelfstandig en volwassen. Dan besluiten niet alleen de ouders, maar praat de patiënt zelf ook mee." Ebels verwacht in het algemeen dat patiëntjes, ouders en kindercardiologen niets liever willen dan een keu zemogelijkheid. „Nu hebben ze maar één keuze: het kind zal overlijden." De milieuorganisatie Green peace wil dat de Raad van State de vergunningen afkeurt voor het transport van radioactief af val uit de kerncentrales in Do- dewaard en Petten. Volgens het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer kan het veilig worden vervoerd naar opslagruimte el ders. Het afval uit Dodewaard kan naar de opwerkingsfabriek Sellafield in Groot-Brittannië, het afval uit Petten naar Borsse- le. Het ministerie bekijkt ook de mogelijkheid verrijkt uranium uit Petten naar de Verenigde Staten te brengen. Volgens de milieugroep zijn de vergunningen niet duidelijk genoeg. De organisatie wil in zicht in de ongevalrisico's en openbaarmaking van het ram penplan. Ook moet duidelijk zijn langs welke route het nu cleair afval wordt getranspor teerd. „Burgers moeten weten aan welke risico's ze worden blootgesteld", zei de raadsman van Greenpeace. Namens VROM noemde de advocaat de argumenten van Greenpeace absurd. „We gaan niet kilometer voor kilometer vastleggen hoe het transport plaatsvindt. Als we omrijden vanwege een file, overtreden we daarmee de vergunning." Vra gen om openbaarmaking van het rampenplan en de risico's vond hij overbodig. De zwaar beveiligde 'megarechtszaal' in Rotterdam. De publieke tribune (links) zit achter een dikke wand van glas. De megarechtbank van Rotterdam op de Kop van Zuid herbergt de eerste echte gró te zittingzaal voor complexe zaken met een hoog veiligheidsrisico. In de met allerlei technische snufjes uitgeruste zaal kunnen alle arrondissementsparketten en het lan delijk parket terecht. Tevens biedt de tien verdiepingen tellen de nieuwbouw in het kantoorgedeelte on derdak aan het landelijk parket van het Openbaar Ministerie en een afdeling van her arrondissementsparket RoTférdam. Er aan grenzend zitten af eën paar jaar het Rotterdamse rechtbankgebouw en de erbij horende toren voor het personeel. Minister Korthals van justitie, in het ver leden zelf advocaat in Rotterdam, verrichte de openingshandeling in de overdekte ruimte naast de nieuwe megarechtbank door een grote chipkaart door een gleuf te FOTO GPD CEES KUIPER halen, waarna op een groot scherm beel den van de nieuwbouw waren te zien. Korthals haalde een gedicht van Jules Déelder aan die de bouwlust-in Rotterdam een 'onverstoorbaar feest' vond. De minister plaatste een kanttekening bij het feestelijke aspect. „Op zich is het be treurenswaardig dat een dergelijk gebouw nodig is. Het is erg streng beveiligd, een aanslag op de toegankelijkheid voor het publiek." Visserijbiologen pleiten voor een forse vangstbeperking van voor Nederland belangrijke vis soorten in Europese wateren. Vooral op kabeljauw, wijting en paling zou minder gevist moe ten worden. Zo blijft de vis stand ook in de toekoïhst lop ped. Dat vindt de Internationa le Raad voor Onderzoek der Zee (ICES). De raad adviseert de visserijministers van de Euro pese Unie, die over ruim een maand de nieuwe vangstquota vaststellen. Wegens mogelijk conflicterend belang Het vroegere hoofd financiën meent dat Baarspul. die in op dracht van het college van ge deputeerde staten jarenlang bankierde met miljoenen gul dens van de provincie, valsheid in geschrifte heeft gepleegd. Bloemendaal heeft tegenover Koets gezegd dat hij niets wist van de geheime aandelenreke- ning en dat hij nooit zijn hand tekening heeft gezet. De advocaat had afgelopen weekeinde een gesprek met zijn cliënten. „Baarspul heeft zich nog niet uitgelaten over de falsificatie. Op dit moment is er nog geen probleem. Maar dat komt op het moment dat mijn cliënt Bloemendaal aangifte doet." Koets blijft voorlopig wel ad vocaat van Bloemendaal, die momenteel nog steeds aangifte overweegt. Op dit moment ziet de raadsman geen conflicteren de belangen in zijn blijvende relatie met Bloemendaal tegen over zijn vroegere verbintenis met Baarspul. De provincie Zuid-Holland reageert ook niet op de kwestie. Zij geeft pas ope ning van zaken als de analyse van de geheime aandelenreke- ning helemaal is afgerond. STEVENHAGEN Advocaat mr. J. Koets trekt zich terug als raadsman van K. Baarspul, de geschorste kasbe heerder van de provincie Zuid- Holland. Dat heeft hij gisteren bekendgemaakt. Koets is name lijk ook advocaat van de voor malige baas van Baarspul, top ambtenaar C. Bloemendaal en vreest voor een „mogelijk con flicterend belang". Bloemendaal, voormalig hoofd financiën van Zuid-Hol land, beweert dat Baarspul zijn handtekening heeft vervalst voor overboekingen van de ge heime aandelenrekening die de provincie had bij Delta Lloyd Bank. Vbüfe f%"WLVAN SESUCCEWOLl6 MUI.Tt WTlOIIAL'- OF WAT Vt. lÜHe&i MIE-T H. Heessen van het IJmui- dense Rijksinstituut voor Visse1 rij Onderzoek (RIVO), dat in het ICES zit, denkt dat niet alleen de vissers verantwoordelijk zijn voor de verlaging van de vis stand. „Ook milieueffecten en de verwarming van het zeewa ter kunnen daaraan bijdragen." De'biologen pleiten voor de vangstvermindering zodat er ook in de toekomst voldoende vis is. „Als we het wat rustiger aan doen, kan de visstand weer wat aantrekken en ontstaan er buffervoorraden", zegt Hees sen. In totaal brengen de biolo gen een advies uit over zeventig verschillende visbestanden. Vooral met rondvissoorten als kabeljauw en wijting gaat het slecht. „De visserijdruk op kabeljauw zou met 20 procent moeten afnemen, dat betekent een vangst van 80.000 ton vol gend jaar. In 1993 werd een dieptepunt bereikt in de hoe veelheid volwassen kabeljauw en dat bestand herstelt zich langzamer dan verwacht. De hoeveelheid wijting is in 40 jaar niet zo klein geweest als nu. Wij pleiten daarom voor een zo klein mogelijke vangst." Ook over de paling heerst on gerustheid. De palingstand is volgens Heessen op eën diepte punt. Daarom moet ook voor deze vis een 'herstelplan' ko men en moet de 'visserijdruk' worden verminderd. Met tong en schol is het iets minder slecht gesteld. Toch bepleiten de biologen ook voor die soor ten een forse vangstbeperking. Alleen met de makreel gaat het iets beter. Volgens de biologen heeft die soort zich weer wat hersteld. De federatie van Visserijver enigingen is het niet eens met de voorgestelde vangstbeper king. Volgens voorzitter B. Daalder zijn de cijfers van de biologen fout. „We zijn verrast over het advies om 35 procent minder te vangen. Er moeten fouten zitten in de berekening, want uit onze vangstgegevens blijkt dat het lang niet zo slecht gaat. Daar zullen we op korte termijn over praten." Promovendus: Ondanks aanscherping wetgeving is Droomprijzenfestival bij Holland Casino. mei 21 november maaki u °pongelofelijke prijzen inde W - De P0,c'uh. Een mimmumleef- - -Iqlland aan (asino Een mooie gelegenheid om uit te gaan. IS jaar, correcte kleding en een geldig legitimatiebewijs zijn entreevoor- waarden U bent iedere dag vanaf 13.30 uur van harte welkom. groningen ferdi schrooten Rechters durven, ook na aanscherping van de wet, verkrachting binnen rela ties vaak nog steeds niet als zodanig te bestraffen. Pas als de verdachte zelf be kent, volgt een veroordeling wegens verkrachting. Doorgaans mogen slacht offers blij zijn als de rechter het lichtere vergrijp mishandeling bewezen acht. Dat stelt politicologe N. Zeegers. die wijdag aan de universiteit van Utrecht promoveert op haar proefschrift 'Dwang en wijwilligheid in heterosek suele relaties'. Voor haar onderzoek heeft ze de dossiers van acht concrete zaken en jurisprudentie over verkrach ting binnen het huwelijk bestudeerd. Op zich is het nieuwe verkrachtings artikel uit 1991 volgens Zeegers wel een verbetering. De bepaling dat gedwon gen seks binnen een relatie geen ver krachting is, is geschrapt. „Als een ver dachte nu zegt dat hij zijn wouw of wiendin gedwongen heeft tot seks, om dat hij daar als partner recht op denkt te hebben, durft de rechter hem voor verkrachting te veroordelen." Bekent de verdachte niet, dan is er een probleem. Dat had opgelost moe ten worden door in 1991 de definitie van dwang uit te breiden. Voorheen was voor de rechter alleen sprake van dwang als daarvan aantoonbaar fysieke (gewelds)sporen bestonden. Daar is 'dwang door middel van een andere feitelijkheid' aan toegevoegd. Maar dat begrip is zo vaag, dat rechters schro men het te gebruiken voor een veroor deling, zegt Zeegers. „Rechters willen nog altijd fysieke sporen van een ge broken weerstand zien." Zeegers vindt dat manipulatie, machtsmisbruik en misleiding in de wet opgenomen moe ten worden als omschrijvingen van middelen voor verkrachting binnen re laties. Daarmee kunnen dan bijvoor beeld ook de zogeheten 'insluipers', mannen die seks hebben met wouwen onder invloed of in hun slaap, worden veroordeeld voor verkrachting. „De Friese mewouw die met drank op in haar slaap werd gepenetreerd door een man die zich voordeed als haar partner, kan die man dan aanpak ken wegens verkrachting. Zonder dat ze hoeft aan te tonen dat de verdachte haar weerstand had gebroken." Het gaat Zeegers er niet alleen om verkrachters binnen het huwelijk aan een hogere straf te helpen. Op mishan deling staat maximaal acht jaar, op ver krachting twaalf. „Voor de slachtoffers is het ook van belang dat er een erken ning is voor de inbreuk op hun wilsvrij heid. Ook is het een waarschuwing voor mannen die nu nog de dans den ken te kunnen ontspringen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5