Deel PvdA tegen besluit Waddengas ac^ctas 89.- 199.' Binnenland perma uit VS naar Nederland via internet' Zieke kinderen verhuizen D66 wil snelle, flexibele krijgsmacht 'dereen op wachtlijst klaar voor gang naar rechter Kort geding NAM tegen Greenpeace ANP Algemeen Nederlands Persbure Ie Pers Diensten ctie tegen sloop schip jbdam Activisten van Greenpeace hebben vandaag in de léïïvan Rotterdam actie gevoerd bij het schip Tokyo Express, actievoerders schilderden in drie talen protestleuzen op het meter lange containerschip, dat in de Prinses Margrietha- i ligt. Met de actie protesteert Greenpeace tegen de sloop van ie schepen in Azië. Oude schepen bevatten giftige afvalstof- Ze worden op Aziatische stranden uit elkaar gehaald door ie arbeiders die werken zonder enige bescherming. De To- Express -tot voor kort eigendom van reder Hapag Lloyd- op de nominatie staan om te worden gesloopt. „Meestal va- deze schepen alleen nog in Azië, maar dit schip doet van- igtoch nog Rotterdam aan," aldus Greenpeace. erzorgers mishandelen bejaarden warden Vijf dementerende bejaarden zijn bijna een jaar gërnstig mishandeld in verzorgingshuis Nieuw Mellens in -uvvarden. De mishandelingen werden gepleegd door een pleger en twee verzorgsters. De slachtoffers zouden zijn be- wd, geschopt, geslagen en uitgescholden. Een vrouw zou s een arm hebben gebroken. De directie van het verzor- gshuis zegt 'verbijsterd' te zijn over de mishandelingen. De werknemers zijn inmiddels geschorst. Eén verzorgster heeft iej ontslag genomen. Een familielid van één van de mishandel- po jejaarden heeft aangifte gedaan bij de politie, -et jlfzijlse volgt Voorhoeve op n [zul; WD-Tweede Kamerlid J. Voorhoeve, die vertrekt naar foad van State, wordt in het parlement opgevolgd door wet- iei ider J. Snijder-Hazelhoff uit Delfzijl. Zij was de eerst aange- Q. ;ene voor de opvolging, gezien de kieslijst van de WD vorig Snijder-Hazelhoff was sinds april 1998 wethouder econo- esi ;che en sociale zaken in Delfzijl. jP wil verbod 'Vrijwillig Leven' haag» De SGP-fractie in de Tweede Kamer wil dat het kabi- de activiteiten van de Stichting Vrijwillig Leven (SVL) ver- dt. SVL is van plan mensen die zelfdoding overwegen via unpunten hulp en middelen te bieden. De Staatkundig Gere- neerde Partij wijst erop dat hulp bij zelfmoord strafbaar is teld. De SGP-Kamerleden Van der Vlies en Van der Staaij en van de ministers Korthals (justitie) en Borst (volksge- dheid) weten of de activiteiten van SVL de toets van de wet nen doorstaan. stadion in Groningen men gepresenteerd voor i its is voor een stadion voor FC Groningen. De plannen voor- ^e! i in een accommodatie met 22.500 zitplaatsen. Het huidige erkomen van de club, het Oosterpark Stadion, heeft 10.000 itsen. Het nieuwe stadsdeel, dat Europapark gaat heten, ligt P' kilometer ten zuiden van het stadscentrum. Dankzij de slui- ,wo' en de sloop van de Hunzecentrale van elektriciteitsprodu- aa1 kPon komt er ruimte voor de nieuwe wijk. Ü'n, met lichaamsdelen gevonden Een voorbijganger heeft gisteren in het Noordzeeka- in Zaandam een tas met menselijke lichaamsdelen gevon- De politie trof later een tweede tas aan, waarin ook stoffe- resten zaten. De politie heeft vooralsnog geen idee over de van het slachtoffer. Wel staat vast dat het om een man De stoffelijke resten zijn overgebracht naar het Waterland- enhuis in Purmerend, waar sectie wordt verricht. Een direct ezette zoekactie van de politie heeft vooralsnog niets opge- ijnd eng b( iag anp ationi onge Kritiek WD op voorwaarden aan aardgaswinning j dn, is zeer waarschijnlijk dat ken,in Nederland sperma via oplet wordt besteld en inge- ma I vanuit Amerika door dn en die kinderen willen en onoren zijn aangewezen, irbeeld lesbische paren, zei mr. I. de Hondt van liversiteit Utrecht gisteren in door de Kamercommis- an Justitie van de Tweede georganiseerde hoorzit- LI [Die s ond in het teken van vetsvoorstellen over het stellen van het huwelijk homoseksuelen en adop- EXAti an Nederlandse kinderen n hel mensen van hetzelfde ge it. Hondt baseerde zich op ssele ioor haar begeleid onder- te nsi van één van haar studen- Daarin is vast komen te 'an hi dat Amerikaans sperma v iternet zijn weg vindt naar Europa. „Het is een kwes- is zoi in aanklikken. Een donor ust r donker haar, een anonie- oblenlonor of een bekende do- t, tek allerlei keuzes zijn moge- word in het komt met de post Een belangrijk deel van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer verzet zich tegen het kabinetsbesluit aardgaswin ning in de Waddenzee toe te staan als uit onderzoek blijkt dat dit geen onherstelbare schade oplevert. den haag gpddaag over het kabinetsbesluit. Fractieleider Melkert en woord voerster T. Witteveen verdedig den dit weekeinde het voorstel nog. Zij denken dat onderzoek zal uitwijzen dat gaswinning niet kan zonder onherstelbare schade toe te brengen. Borin gen zouden daarmee van de baan zijn. De critici van het kabinets voorstel menen echter dat er geen enkele belemmering is om ook nu al boringen af te wijzen. „Er liggen hierover geen afspra ken in het regeerakkoord, we hebben het gas ook niet echt nodig en ons verkiezingspro gramma is volstrekt helder. Ik vind het uitermate onhandig om een besluit opnieuw uit te stellen", aldus Oudkerk. Zijn collega Bussemaker is eveneens uitermate kritisch. „We hebben het voor onze economie niet nodig en het gaat om een van de weinige nog ongerepte ge bieden van ons land. En je hebt het verkiezingsprogramma niet voor niets." Vice-voorzitter van de PvdA en Kamerlid Hamer wil 'zo dicht mogelijk bij het verkie zingsprogramma blijven'. „We zitten in een lastig parket, met enerzijds dit kabinetsbesluit en aan de andere kant ons verkie zingsprogramma. Tegen een simpel kabinetsbesluit vóór bo ringen hadden we gewoon nee kunnen zeggen, maar dit voor stel vraagt om onderzoek. Dan wordt het moeilijker." Behalve vanuit de PvdA groeit ook de kritiek van de WD op het kabinetsvoorstel. WD-lei- der Dijkstal vindt dat de over heid zich een 'onbetrouwbare partner' toont door toezeggin gen aan de NAM voor boringen nu weer aan voorwaarden te verbinden. Dijkstal verwacht dat het kabinetsbesluit uitdraait op een forse schadeclaim. „Ik maak me zorgen over wat dit Prominente fractieleden als R. Oudkerk, J. Bussemaker, M. Ha mer en A. Duivesteijn vinden dat moet worden vastgehouden aan het verkiezingsprogramma. Daarin staat dat in de Wadden zee niet geboord mag worden. De Kamerfractie vergadert van- 'Aanpak geweld op scholen is alleen theorie' den haag anp Staatssecretaris Adelmund van onderwijs biedt scholen alleen theoretische hulp over de aan pak van geweld binnen hun muren, is de mening van de Be- sturenraad, de belangenbehar tiger van scholen in het protes tants-christelijk onderwijs. „Dit in tegenstelling tot wat zij eind september toezegde." Het stuk dat Adelmund vandaag de Tweede Kamer heeft aangebo den, ademt een geheel andere sfeer uit, aldus een woordvoer ster van de Besturenraad. De staatssecretaris komt met een overzicht van campagnes en convenanten, projecten en protocollen, calamiteitenwaai- ers en scholingswijzers en vei ligheidsthermometers en daar hebben schoolleiders in het voortgezet onderwijs in de praktijk niets aan. De raad vindt de aanpak van de staatssecreta ris meer dan teleurstellend. „Zij heeft de tientallen miljoenen guldens waarover de grote ste den beschikken voor beleid ten aanzien van voortijdige school verlaters en verwante thema's, kennelijk vrijblijvend overge dragen. Scholen die schreeu wend behoefte hebben aan toe zichthouders, conciërges, vi deocamera's en dergelijke moe ten daar zelf maar in voorzien." De Besturenraad dringt er bij de minister en de staatssecreta ris van onderwijs op aan beleid en geld aan te wenden voor het den haag Vol verbazing beziet één van de patiëntjes van het Juliana Kinderziekenhuis wat er allemaal gaande is. Vanmorgen verhuisde het i:„ 1,1 daagse ziekenhuis naar 500 meter verderop gelegen nieuwbouw. De patiënten werden onder grote belangstelling naar buiten gereden om daar na met speciale, als ambulance ingerichte vrachtwagens het reisje te maken. foto anp ed oudenaarden scheppen van een veilig klimaat op scholen. hiernaar toe", aldus De Hondt. De in het familierecht gespe cialiseerde juriste bracht een en ander naar voren in reactie op tegenstanders van het adoptie- voorstel. Vooral hoogleraar prof.dr. R. Hoksbergen, ook van de Universiteit Utrecht, hekelde in het belang van de kinderen het wetsvoorstel. „Kinderen willen een vader en een moeder en al het andere is minder", merkte hij op. Hoksbergen is overigens in het algemeen geen voorstander van adoptie en al helemaal niet als er sprake is van een anonieme donor. De Hondt vindt dat de over heid haar ogen niet kan sluiten voor de realiteit. „Je kunt het maar beter in het belang van het kind juridisch goed rege len." Zij vindt dat het huidige wetsvoorstel in de hand werkt dat met name lesbische paren kiezen voor een anonieme do nor, al of niet via internet. Dat is een slechte zaak, meent zij. Zij pleit er daarom voor om ook de juridische positie van de tweede niet-biologische 'adop tie-ouder' te versterken, ook al is de donor bekend. den haag gpd D66 vindt dat de Nederlandse krijgsmacht sneller en flexibeler inzetbaar moet zijn. Het leger moet volledig paraat worden, met uitsluitend soldaten in actieve militaire dienst. Alle mobilisabele een heden (reserve-eenheden die oproepbaar zijn bij oorlogsdreiging) moeten worden opgeheven. Dat staat in de gisteren verschenen D66-notitie '21 voorstellen voor de krijgsmacht van de 21ste eeuw*. Nog deze maand komt minister De Grave (defensie) met zijn Defensienota over de toe komst van de krijgsmacht. D66 heeft als laatste regeringspartij haar definitieve standpunt be paald. Volgens de hoofdlijnennotitie waarin de uit gangspunten voor het nieuwe kabinetsbeleid staan, wil De Grave het accent verschuiven van landsverdediging naar vredesmissies. Het aantal parate eenheden wordt daarom uitgebreid, vol gens de laatste gegevens met 2000 man extra. De minister wil een deel van de reserve-eenheden schrappen, maar lang niet alle. De PvdA heeft dit najaar aangekondigd de klas sieke verdedigingstaak ondergeschikt te willen maken aan internationale vredesoperaties. De WD is daar op tegen. D66 kiest de middenweg. „Wij willen beide handhaven. Een snel, flexibel leger moet ook ingezet kunnen worden voor ver dediging van het NAVO-grondgebied", aldus D66-defensiespecialist Van 't Riet. Ze wijst erop dat er veel tijd overheen gaat voordat een drei ging ook leidt tot een grootschalige oorlog. In dien nodig kan er alsnog tot opkomstplicht over gegaan worden, aldus D66. D66 wil deze kabinetsperiode geen extra geld uittrekken voor defensie. „Door te herschikken binnen de defensiebegroting kunnen daar waar nodig investeringen worden gedaan", aldus Thom de Graaf bij de presentatie van de notitie. Na 2002 is extra geld wellicht wel nodig. „Defen sie hoeft dan niet onderaan het lijstje te komen staan". De Democraten vinden dat Nederland klaar moet zijn voor een Eurokorps dat er volgens hen moet komen. „Belangrijk is dat de Europese lan den binnen de NAVO een eigen stem hebben en samenwerken", aldus Van 't Riet. Om die reden voelt D66 er dan ook niets voor het Duits-Neder landse legerkorps op te heffen zoals de PvdA wil. De Grave wil, ondanks tegenstand van de Twee de Kamer, een squadron F16's (18 vliegtuigen) opheffen. D66 kiest ervoor alle straaljagers te handhaven, maar ze te verdelen over vijf in plaats van zes squadrons. Zo kan toch worden bezuinigd. ,n bJssecretaris Vliegenthart al Wa Portemonnee n°g woor nauwelijks geopend om va( lit jaar 42 miljoen gulden uit te trekken voor bestrij- Operr'an de lange wachtlijsten en v ^szorg. of de volgende zic'1 gemeld. De ou- Zeid van verstandelijk gehandi- n overwegen een gang 'dleffi ^jsten hebben 'trokken Federatie van irenverenigingen (FVO) t nog op het gerechtshof D vanïn ^at z'c^ bfrmem 3 com ,u'St over de uitspraak van :h ver| chter in Utrecht over de lar ist zor8- Die uitspraak moet larne duidelijkheid ver- qi; fen over de vraag wie pre- Nsprakelijk is voor de -tjge e ^'hulp- Uit de premies 'kenni '00r wordt zowel de thuis- ,|tf als de hulp aan verstande- "handicapten betaald. Pas j-jg arrest van het hof weet r van z') aansprakelijk Vereniging van Gehandicapten zorg Nederland heeft 7.100 ur gente gevallen geteld die op een woningvoorziening wachten. De plannen van de ouders ver vullen Vliegenthart met angst. We moeten niet naar een situa tie dat iedereen via de rechter zorg wil afdwingen, liet ze giste ren weten. Ze verwees meteen naar een bedrag van 30 miljoen gulden dat het kabinet heeft uitgetrokken voor dagbesteding voor gehandicapten. De zorgverzekeraars, door de rechter aangewezen als eerst verantwoordelijken voor goede zorg, zoeken ondertussen met de thuiszorg met spoed naar een oplossing voor de vele wachtenden. Er staan 23.000 mensen op de lijst. Hoeveel van hen geholpen kunnen worden met de 42 miljoen extra is nog niet duidelijk. Vanaf januari komt tevens het extra geld vrij dat het kabinet voor 2000 heeft Voorkom bijholte-ontsteking! Gebruik Cinuforce van Vogel Om een bijholte-ontsteking te voorkomen kunt u Cinuförce gebruiken zodra u verkouden wordt. U merkt al snel het resultaat; het opgezwollen slijmvlies slinkt, de druk in het hoofd neemt af en u kunt weer opgelucht ademhalen. tellen. »tigt het hof de uitspraak le rechtbank, dan spant de 1 proefproces aan. De Nieuw: handige neusspray Cinuforce is een homeopathisch geneesmiddel dat ontsteking helpt voorkomen natuurlijke neusspray zondi informatie gratis 0800 864 35 46. bijholte- ook verkrijgbaar in een 100% ngsmiddelen. Bel voor meer uitgetrokken voor de wachtlijs ten in de ouderenzorg, inclusief de thuiszorg. De Landelijke Vereniging Thuiszorg waagt zich niet aan een voorspelling van het effect van de 42 miljoen gulden. Wie komt er in aanmerking en waar komt het benodigde personeel vandaan, zijn vragen die een rol spelen. De ouderenbond Anbo is er ook al niet gerust op. Hij zet dan ook de voorbereidingen voor een volgend proces, om namens alle wachtenden zorg af te dwingen van zowel verze keraars als staat, gewoon door. Minister Borst van volksge zondheid vertoont nog geen sporen van ongerustheid. Ze zei gisteren tijdens het Nationaal Debat Gezondheidszorg in Utrecht te begrijpen dat de wachtenden naar de rechter stappen. Wie premie betaalt, wil geholpen worden. Ze ver wacht niet dat nu iedereen naar de rechtbank loopt. Deze kabi netsperiode komt er 5,6 miljard gulden extra op tafel om alle wachtlijsten aan te pakken. Vol gens de berekeningen van de regering is het probleem daar mee nagenoeg opgelost. TARGET Topmodel indoor voetbalschoen. Maten 41-46. Maten 34-397^ £935 ES GRIND Topmodel joggingschoen met torsion-systeem. Maten .40-46. AIR CLASSIC BW Topmodel lederen joggingschoen met air-unit. Maten 40-46. Folder niet ontvangen2 Bel: 0592 340042 www.scapino nl Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 14-11 '99 betekent voor het imago van de overheid", aldus Dijkstal. Partijleider van het CDA De Hoop Scheffer bekritiseerde gisteren om andere redenen het kabinetsvoorstel, dat hij kwalifi ceerde als een 'non-besluit'. „Het is zwak en halfslachtig. Niemand weet nu waar hij aan toe is." Volgens De Hoop Scheffer had Kok alle mogelijk heden een ander besluit te ne men. „Er was geen afspraak in het regeerakkoord en een ruime meerderheid tegen boren." De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) gaat een kort geding aanspan nen tegen Greenpeace. De milieuorganisatie houdt sinds zondagmiddag bij Lauwersoog een terrein van de NAM bezet. Daarmee protesteert Greenpeace te gen de kabinetsplannen om gaswinning in de Wad denzee toe te staan. De NAM had de actievoerders zondag al gesommeerd het terrein te verlaten. De NAM heeft al eerder een kort geding tegen Greenpeace gewonnen. Toen ging het om een be zetting van een winnings- put in zee. Die uitspraak kan de NAM echter niet ge bruiken voor de bezetting van de put op het vaste land. Greenpeace heeft het verbod om het off-shore- platform te bezetten al een keer genegeerd. Dat leidde tot een boete van 350.000 gulden. De NAM en Green peace voeren nu een juridi sche strijd over deze reke ning. Bij alle tussentijdse uitspraken trok de NAM steeds aan het langste eind. Moordzaak Putten mogelijk toch heropend den haag anp Er is een kleine kans dat de Put- tense moordzaak toch her opend wordt. Minister Korthals van justitie heeft de procureur- generaal bij de Hoge Raad ge vraagd te onderzoeken of hij aanleiding ziet om een herzie ning van het vonnis te vorde ren. De Puttense moordzaak draait om de moord in januari 1994 op de toen 23-jarige Chris tel Ambrosius. Ze werd na ver krachting om het leven ge bracht. Twee zwagers uit Put ten zijn hiervoor in 1995 door het hof in Arnhem veroordeeld tot tien jaar cel. Dit arrest is door de Hoge Raad bevestigd. De Utrechtse advocaat mr. P. Doedensprobeert al geruime tijd de zaak heropend te krij gen. Volgens hem hebben de twee veroordeelden onder zwa re druk bekend. Doedens wordt gesteund door de Rotterdamse oud-commissaris Blaauw. Ook hij meent dat de veroordeling van de zwagers is gebaseerd op valse bekentenissen. De Hoge Raad kan het arrest op verzoek van de veroordeelde mannen of het Openbaar Mi nisterie (OM) herzien als er nieuwe ontwikkelingen zijn, die ten tijde van het proces nog niet bekend waren. Die nieuwe omstandigheden zijn dat vol gens Blaauw diverse belastende verklaringen waarop de veroor delingen zijn gebaseerd, inmid dels zijn ingetrokken, aldus Korthals. Ondanks dat de deur naar heropening van het onderzoek op een kier is komen te staan, is Doedens niet tevreden. „Op dit moment is er volgens mij nog geen nieuw feit. Dat kunnen we wel creëren. De procureur-ge neraal moet alsnog laten bepa len of het DNA van een druppel sperma en twee haren die op het lichaam van het slachtoffer zijn aangetroffen, gelijk is", al dus Doedens. Eerder kwam al vast te staan dat het DNA van het sperma niet van de twee veroordeelden is. Het hof ging er echter van uit dat dit voor de verkrachting en moord op het lichaam is terechtgekomen. Ten tijde van het proces was het nog niet mogelijk om DNA van dood materiaal als haren te halen. Als blijkt dat het sperma en de haren van dezelfde per soon zijn, komt de veroordeling van de twee mannen in een an der daglicht te staan, vindt Doedens. Als de procureur-ge neraal niet alsnog opdracht geeft voor het DNA-onderzoek. start Doedens een kort geding.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3