Honderd liedjes met eeuwigheidswaarde WEER Tien jaar na de muur fl Diep in mijn Francois Boulangé lingoot rustig door Meezingen met Abba 53 DINSDAG 9 NOVEMBER 1999 C 0 M E N T A A R Symbolischer kan het bijna niet. Tien jaar na de val van de muur wordt de laatste DDR-leider tot gevangenisstraf veroordeeld. Op datzelfde moment laat de laatste Sovjetleider zich de toejuichingen van de Berlijnse massa welgevallen. Terwijl Michael Gorbatsjov de hoogste Duitse onderscheiding krijgt, wordt door de Duitse rechts staat afgerekend met de DDR in de personen van partijleider Egon Krenz en de voormalige politburoleden Schabowski en Kleiber. Wrang. Zo valt het vonnis het beste te kwalificeren. Krenz, die Moskou-lakei Erich Honecker opzij zette, had het slechts een maand voor het zeggen in de DDR. Met Schabowski was hij op zijn minst mede-verantwoordelijk voor de val van de muur en de on dergang van de Oost-Duitse heilstaat. Het was Schabowski die 'das Volk' op de muur losliet. Beiden moeten nu echter boeten voor het beruchte 'schietbevel', boeten voor de echte slachtoffers van de Koude Oorlog. Nu kun je lang twisten over de vraag wie de verantwoordlijkheid draagt voor de uitvaardiging en uitvoering van het schietbevel aan de muur. Krenz zelf vindt niet dat hij persoonlijk verantwoordelijk is en wijst met een beschuldigende vinger richting Moskou. For meel heeft hij vermoedelijk gelijk, maar moreel gezien zijn hij en elke andere gezagsdrager in het voormalige DDR natuurlijk schul dig. Maar met die constatering ben je er niet. Velen, in Oost en in West, geloofden heilig in de zegeningen van het communistische sys teem. Michael Gorbatsjov wist van tevoren ook niet dat onder zijn bewind het Sovjet-rijk ten val zou komen. Blijft de vraag wat het Duitsland van vandaag opschiet met de gevangenzetting van Krenz. Genoegdoening kan het niet zijn. Die bood de val van de muur en de hereniging volop. Ordinaire wraak dan? Nog altijd is - om met Willy Brandt te spreken - niet naar elkaar toegegroeid wat bij elkaar hoort. Duitsland mag weer een een heidsstaat zijn, veel Ossies voelen zich in de steek gelaten, achter gesteld en vernederd door hun broeders in het westen. De een wording heeft nog niet voor iedereen gebracht wat ze ervan ver wachten. Dat kan ook niet in zo'n kort tijdsbestek. Maar met de veroordeling van Krenz wordt de Ossies volkomen onnodig inge peperd wie de baas is in het nieuwe Duitsland. Beter ware het ge weest om op een dag als vandaag Krenz en de zijnen gratie te ver lenen en de geschiedenis te laten oordelen over hun schuld. C&A, of de BB-pool Dus het duo C&A gaat al na tien dagen weer van elkaar gescheiden worden. Erg verrassend was de uitkomst van de nominatieronde gisteren niet. Een beetje oud zeer, een beetje rancune en een beetje wraak nemen en vervolgens doodleuk het nieuwe tweetal voordra gen, daar draaide het in 'Het Huis' allemaal op uit. De zet van Veronica om twee nieuwe bewoonsters toe te voegen aan Big Brother is met terugwerkende kracht erg onverstandig gebleken. Cyrille zou voor meer seks zorgen en Anouk had beloofd om wat meer leven in de brouwerij te brengen. Veel hebben we daar tot nu toe niet van mogen beleven. Het ronddartelen van Cyrille in stringetje en bh kunnen we onge veer op elke zender en in elk programma van de commerciële om roepen aanschouwen en het enige levende bestanddeel dat Anouk wilde toevoegen aan het brouwsel, is een hoopje tranen. Het leidt alleen maar af en is een uitstel van de-oorlog, die zich nog moet gaan ontwikkelen. Want daar zit iedereen toch op te wachten. Dat Bart en Karin el kaar in de haren vliegen of elkaar in elk geval verbaal gaan marte len. Moeten we weer wachten tot eerste helft van C&A is weggeval len en zelfs dan kan het nog twee weken duren, voordat het oor spronkelijk overgebleven vijftal daadwerkelijk weer verder, kan. Ik kan niet wachten en zo ook de rest van het gezin Buys. Door het voorspelbare karakter van de uitzending van gisteren staat iedereen nog gelijk na de eerste ronde van de 'BB-pool'. We zullen niet de enigen zijn, die onderling weddenschappen hebben afgesloten over wie genomineerd wordt en wie gaat vertrekken. De BB-pool gaat in cafes en op werkplekken eenzelfde populariteit tegemoet als de jaarlijkse Tour de France-spelen of de voetbalpools tijdens EFCs of WfCs. Als Veronica het niet doet, moeten we zelfde boel maar spannender maken. WIL BUYS- Big Brother naar Duitsland De televisieserie Big Brother staat op het punt verkocht te worden aan Duitsland. Een woordvoerder van producent Endemol bevestigt dat de on derhandelingen met een Duitse tv-zender in „een vergevorderd stadium" zijn. Over de naam van de zender wil hij nog niets kwijt. Endemol verwacht bin nen enkele dagen het contract rond te hebben. SBS Broadcasting heeft de rech ten al aangekocht voor haar zenders in Zweden, Noorwe gen, Denemarken, België, Zwit serland en Hongarije. Ook in andere landen, zowel binnen als buiten Europa, bestaat be langstelling. Volgens de woordvoerder zul len op diverse plaatsen in Euro pa Big Brotherhuizen verrijzen. Als voorbeeld noemt hij Duits land en Scandinavië. Het huis in Almere zou eventueel ook kunnen worden gebruikt door een buitenlandse zender of door Veronica, dat overigens nog geen besluit heeft geno men over een tweede serie. De woordvoerder suggereert verder dat het huis in Almere ook gebruikt gaat worden als opleidingscentrum voor techni ci en medewerkers uit het bui tenland. Geleidelijk droger en opklaringen Langs de oostelijke flank van een hogedrukgebied met centrum boven de Ierse Zee, wordt via een noordelijke stroming vochtige lucht over onze streken aangevoerd. Vanavond en vannacht is het wisselend be wolkt en afgezien van een enkele losse bui, blijft het op de meeste plaatsen droog. In de opklaringsgebieden kan het iets meer afkoelen dan vorige nacht. De ochtendminima schommelen dan ook tussen 6 en 8 graden. Morgenochtend is het overwegend zwaar bewolkt met misschien hier en daar een schuchtere opklaring. Op de meeste plaatsen is het droog, maar een lokale bui blijft steeds tot de mogelijkheden behoren. In dit weerbeeld verandert in de loop van de dag weinig of niets. Pas tegen de avond worden de opklaringen iets breder en blijft het overwegend droog. De maxima lig gen tussen de 10 en 12 graden. De wind waait zwak tot matig, windkracht 3 tot 4, uit een overwegend noordelijke richting. De daaropvolgende nacht blijft het rustig en droog. Tegen de ochtend wordt het neve lig en lokaal kan er een enkele mistbank ontstaan. Het kwik daalt tegen de ochtend naar gemiddeld 6 graden. Overmorgen trekt het hogedrukgebied meer naar het noorden, waardoor de stroming boven Nederland naar het oosten ruimt. Hierdoor komt een transport van drogere lucht op gang. Er zullen nog steeds wolkenvelden voorkomen, maar de zon krijgt toch ook wat ruimte toebedeeld om zich te laten gelden. Het blijft meestal droog en de maxima komen uit op een gemid delde van 10 graden. WERNER VAN DEN BROECK, METEOSERVICES Millenniumblad vermoeiend Wist u dat virtuele seks de toe komst heeft, dat art-porno het huis flink op kan fleuren en dat het luchtbed uit de mode raakt door de opkomst van de op blaaspop? Het nieuwe, eenmalige blad New -ondertitel Sex 2000- heeft er driehonderd pagina's voor over om duidelijk te maken dat ons seksleven in het nieuwe millennium een stuk spannen der, leuker, aparter en verras sender wordt. Het blad, dat er uitziet als een fiks uit de kluiten gewassen kleurboek voor kinderen, wordt in een oplage van 80.000 ver spreid door de Telegraaf Tijd schriften Groep. New preten deert een blad te zijn over 'sex' in het nieuwe 'millenium', zo lezen we in het voorwoord van grafisch vormgever Tom van Staveren en trendwatcher Ferry Schoew. Of de twee met het verkeerd spellen van beide be grippen alvast een voorproefje nemen op de eventuele nieuwe spellingsregels in de volgende eeuw, wordt niet duidelijk uit het blad. Volgens Schoew is New het eer ste sekstijdschrift dat je zonder géne op de koffietafel kunt leg gen, zo legde hij onlangs uit op de feestelijke presentatie van New. Schoew doelt daarmee ongetwijfeld op het ontbreken van fier opgerichte vleeswaren en close-ups van acrobatisch hoogstaande seksuele rek- en strekoefeningen. Het is duidelijk dat New geen ranzig, schreeuwerig, goedkoop seksblad is. Sterker nog, het blad ziet er verzorgd en bijna artistiekerig uit. Wat het blad inhoudelijk nu precies wil, waar de redactie voor staat en voor wie het be doeld is, wordt niet duidelijk na de bestudering van de redactio nele achterzijdes van de vele paginagrote advertenties. Wat ondergoed, een vrachtlading ondeugende seksspeeltjes, Ja panse homo-prostitutie, cy- berseks, aids in de volgende eeuw, opblaaspoppen ('latex lovers'), seks en spiritualiteit: het zijn enkele van de onder werpen die aan bod komen in New. Columns zijn ervan Her mine Landvreugd, Remi van der Elzen en Pim Fortuyn. Ze gaan over -u raadt het al- seks. Een speciale bijdrage is er van aankomend designers uit Eind hoven, die allerhande geinige seksspeeltjes voor de toekomst ontwierpen. Als er één ding duidelijk wordt na het lezen van New, dan is het dat het volledig 'over the top' is. Elke pagina weer ver wijst naar seks. Alleen al het bladeren door het seksbombar- dement in New is vermoeien der dan de daad zelf. 'Zcindvoort aan zee' en 'Twee reebruine ogenvallen van lijst Een Nederlands liedje met eeuwigheidswaarde. Voor de één is het misschien 'Het kleine café aan de haven' van Vader Abraham. Een ander wordt nostal gisch bij 'Veerpont' van doctorandus P of denkt terug aan vroeger wanneer 'De bom' van Doe Maar bij Arbeidsvitaminen langskomt. De eerste twee nummers hebben vanaf gisteren officieel eeuwigheidswaarde. Het laatste niet. Net als bij voorbeeld 'Zandvoort aan zee' van Louis Davids en 'Twee reebruine ogen' van de Selvera's. voldeed het niet aan de selectiecriteria. De lijst met de honderd histo risch belangrijkste Nederlandse liedjes van de afgelopen hon derd jaar is het werk van Co de Kloet en Leo Boudewijns. Het voormalige hoofd amusement van de Vara en de oud-direc teur van platenmaatschappij Phonogram maakten de selec tie voor hun gisteren gepresen teerde boek 'Diep in mijn hart'-. Tegelijk met de tekstenbundel komt onder dezelfde naam een cd met veertig liedjes op de markt. Wat opvalt is dat De Kloet en Boudewijns vooral titels van grofweg 1930 tot en met eind jaren zestig kozen. Daarna wordt het stil. Uit de jaren tach tig krijgen bijvoorbeeld maar vier titels, waaronder 'Je loog tegen mij' van Drukwerk, een kans om aan de vergetelheid te ontsnappen. Uit het afgelopen decennium dichten de samen stellers alleen 'k Heb je lief van Paul de Leeuw, Rob de Nijs' 'Banger hart' en 'Zelfs je naam is mooi' van Henk Westbroek fetefbtewe0"1"" "an hel P'ei" g™'"* JordMn W"^nk,„nietmMr ten fouis Davids een kans op een eeuwig verblijf in het collectieve geheugen van Nederland toe. „Popmuziek is nu eenmaal veel vluchtiger", legt Co de Kloet uit. „De doorloopsnelheid is veel hoger en artiesten vinden het vaak: niet goed wanneer ande ren hun nummers coveren. Daardoor blijven de liedjes van nu veel minder bij de mensen hangen dan die van toen. Maar onze keuze is natuurlijk niet ge baseerd op wetenschappelijk bewijs. We nodigen iedereen uit om ons over deze lijst lek te schieten." Tot zover de popmuziek. Maar waarom 'Zandvoort aan zee' het niet heeft gehaald, blijft een raadsel. De Kloet knikt begrij pend. „Dat nummer stond op zowel mijn als Leo's eerste lijst want het is een perfect liedje. Maar toen we onderzoek de den, bleek het een vertaling uit het Engels te zijn. We hadden als criterium dat alle nummers helemaal Nederlands moesten zijn. Daarom is het afgevallen. Hetzelfde geldt voor 'Twee ree bruine ogen'. Dat is een verta ling uit het Duits." Omdat 'Zandvoort aan de Zee' eigenlijk 'Brighton by the Sea' is, mist de badplaats dus de kans op de eeuwigheid. Voor zitter Theo Verburgt van het Gemengd Zandvoorts Koperen semble, het lokale levensliede- renkoor, ligt er niet wakker van. „We zingen het eigenlijk nooit. Ik ben te weinig Zandvoorter om het erg te vinden." Dat 'Twee reebruine ogen' niet in de lijst staat, doet Verburgt meer verdriet. „Dat is jammer want bij ons is dat namelijk echt een toppertje aan het wor den." Het is in in elk geval een gerust stellende gedachte dat 'Twee reebruine ogen' in Zandvoort aan Zee niet wordt-vergeten. OLOF VANJOOLEN» De week begon voor Lingo- presentator Frangois Bou langé op een wel heel mati- neus tijdstip van de maan dagmorgen. De immer blij moedigheid uitstralende Haarlemmer werd uit zijn bed gebeld door de redactie van VARA's Ontbijtradio, die wanhopig zocht naar de bevestiging van een och- tendbladbericht waarin viel te lezen dat de VARA per september volgend jaar stopt met Lingo. „Bij hun eigen omroep hadden die mensen van Ontbijtradio dat nieuws blijkbaar niet hard kunnen laijgen", al dus Boulangé. „En aange zien ik zelf officieel ook van niks wist, zagen ze zich ge noodzaakt Lingo en mij als item te schrappen." In een poging nog wakker der te zijn dan het ochtend blad voor Wakker Neder land had één van de media- specialisten van een con currerende krant Hans van Beers als lid van de Raad van Bestuur van de NOS opgevoerd om een al maanden in Hilversum cir culerend gerucht te beves tigen. Van Beers zei te heb ben begrepen dat de VARA Lingo niet helemaal vond passen in het profiel van Nederland 3. VARA-woordvoerder Elsen- doom: „Van Beers heeft be grepen wat onze program madirecteur Vera Keur twee maanden geleden al in het openbaar heeft ge roepen tijdens de presenta tie van de winterprogram- mering. Sindsdien is er niets gebeurd. Er heeft aan gaande Lingo absoluut nog geen besluitvorming plaats gehad." Francois Boulangé heeft nog geen nacht wakker ge legen van al het gekwebbel over 'zijn' Lingo. „Ik weet best dat Nederland 3 de cultureel-progressieve zen der van de publieke om roep moet worden. En het kan ook best waar zijn dat er over het schrappen van Lingo wordt gedacht. Maar zo lang ik officieel van niks weet, lingoën we gewoon door." GERARD VAN PUTTEN Abba, het grootste popsucces van Zweden, is rijp voor het museum. Vanaf vandaag wijdt het gerenom meerde Nordiska Museet in Stock holm een bijzondere tentoonstelling aan het kwartet. Wie wil kan hits als Dancing Queen en Waterloo mee zingen. „Abba behoort voor ons tot de Zweedse cultuurgeschiedenis", aldus directeur Löfgren. Onder de vele tentoongestelde waar zijn de felgekleurde schoenen met plateau zolen en veelkleurige podiumkos tuums die een rage ontketenden on der Zweedse tieners. De muziek vormt echter de hoofd moot van de tentoonstelling. Bezoe kers kunnen op karaokeapparaten meezingen met hits als Dancing Queen, Thank you for the music en Waterloo. Met dit laatste nummer wonnen Benny, Björn, Anni-Frid en Agnetha 25 jaar geleden het Eurovi sie Songfestival en begon het suc ces. Over de soms" hevige ruzies tus sen de bandleden wordt in de expo sitie met geen woord gerept. Het museum heeft de laatste jaren wel meer 'lichte' tentoonstellingen gehouden om de bezoekersaantal len te verhogen. Een van de onder werpen was bijvoorbeeld 'girl po wer'. Maar over de Abba-expositie doet het museum niet lichtvoetig. Abba zit cultuurhistorisch tussen de protestgeneratie van de jaren zestig en het tijdperk van yuppies en mo biele telefoons, heet het op serieuze toon. Abba verkocht meer dan 200 mil joen platen en is nu, zeventien jaar nadat de bandleden uit elkaar gin gen, nog steeds of bijna weer net zo populair als The Beatles. Alles heeft zijn prijs, ook musea Een grachtengordel-guerilla over kunst, ver volg van vorige week. Het automerk Audi heeft aangeboden een nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum te sponsoren. In rial daarvoor krijgt de familie Pon, de clan ach ter Audi Nederland, de beschikking over een showroom in diezelfde vleugel. In de pers horen wij een bedrag van twaalf miljoen, maar dat klinkt aanzienlijk guller dan het is. Het is geen kado, maar een renteloze lening. Bij een leenrente van vier procent kost dat groots ogende gebaar Audi een krappe half miljoen gulden per jaar, waarvan de belasting de helft teruggeeft. Samenvattend, voor 250.000 gulden per jaar krijgt Audi ruim vierhonderdvierkante meter prestigieuze showroom in hartje Amsterdam. Goedkoper zal je het nergens vinden. De museumdirectie heeft zich ver onder de marktprijs ver kocht, en zou - alleen al om die reden ontslagen moeten worden, f Tevens bewijst de Audi-affaire dat Ne- f derlandse rijken vervelende mensen JUSTUS VAN OEL zijn. Volgens Quote, een zakenblad dat dol is op ranglijstjes, bedraagt het vermogen van de familie Pon-Audi-VW tussen de één en twee miljard gulden. In zo'n positie kun je nog eens een gebaar maken, lijkt me. Dan is een renteloze lening van twaalf mil joen- niet eens een gift!- toch werkelijk een bescha mende vertoning. Als de familie Pon enige stijl bezat stond er over een jaartje in Amsterdam een gloed nieuwe Pon-vleugel van zevenenveertig miljoen en had niemand hoéven hakketakken over welk auto merk dan ook. Maar goed, het is een Audi-vleugel geworden en on danks de 35 miljoen die de gemeente Amsterdam er bijlegt zal het ook een Audi-vleugel mogen heten. Dat is inmiddels de meest waarschijnlijke uitkomst, het enige waar nog over gezeurd wordt is het opper vlak van de museum-showroom. De reden waarom Audi deze deal wilde is, zo zult u ook gelezen heb ben, om het imago van het merk te verstevigen. Blijkbaar geeft de uitstraling van het Stedelijk de Au di-modellen extra glans, en verhoogt zo hun waar de. Wist u dat datzelfde geldt voor de kunstenaars van wie werk in dat museum hangt? Hei feit dat je ooit bent aangekocht door een museum heeft een gunsti ge invloed op de verkoopprijs in de vrije markt. Kun stenaars verdienen indirect grote bedragen aan het feit dat zij in het Stedelijk aanwezig zijn. Het meest rechtvaardige zou zijn dat - net als Audi - ook kun stenaars gaan betalen voor een plaatsje in de musea leshowroom. Ze daarvoor geld geven is sowieso on zin, maar als we uitkomen op het gratis overhandi gen van de betreffende kunst ben ik ook al tevreden. Nieuw is die gedachte niet, overigens: cabaretiers moeten ook betalen voor het theater. Iets soortgelijks geldt voor wie teksten schrijft voor beroemde zan gers: die zangers pikken onmiddellijk de lielft van de later te incasseren auteursrechten in, via verplichte winkelnering bij hun eigen muziekuitgeverij. De re denering is dat dankzij hun beroemdheid jouw tekst meer waard- wordt, en dat verschil moet je terugbe talen. Zo bezien is het niet vreemd dat nog levende beel dend kunstenaars aan musea gratis werk leveren: ze krijgen in ruil een renderende plaats in de officieel heilig verklaarde museale vitrine. En zo er al iets wordt aangekocht, uit medelijden, geldt dat. bedrag vanaf nu als renteloze lening en die moet worden afgelost als de marktwaarde van de kunstenaar ge stegen blijkt te zijn. Aankoop door een museum wordt in de toekomst zo iets als een studiebeurs. Want alles heeft zijn prijs, ook musea Potverdrie. MILLENNI nog dagen et uw. Nog 53 dagen en he we millennium bree pii Reden voor deze krj i\ in een dagelijkse sets e rug te kijken op bels gebeurtenissen die; grepen op correspoi bej rende data in de 1000 jaar. Deze wei nov 1895: Röntgen 'zijn' stralen; 9 nov einde Ataturk nadet nov 1871: Stanley oi Livingstone ('I presi 11 nov 1918: Wapen standsdag; 12 nov Troelstra predikt de lutie; 13 nov 1914: patenteerd in VS. :e el jdf 9 NOVEMBER 1938 Onvermijdelijk is de ne november verbonden: beurtenissen die over oostgrens plaatshebbel cies tien jaar geleden historische val van de Muur die voor wereldr zorgt, eerder - in 1938 negende november hel ment waarop de huivei kende Kristall- nacht zi kondigt. Honderden sy gaan in vlammen op, den joodse winkels woi plunderd, beklad of vei joodse scholen, begraa sen, huizen en ziekenh ken in Hitier-DuitslanuPS digd. Op de voorpagrm 1938 staan de berichtei dat macabere startsein georganiseerde jodenvi naast het nieuws oven staande dood van de T der Kemal Atatürk. Als nale held het bewustzij liest en een dag later o\ raakt het land in rep er Atatürk, vader der Turl denken ze de hervormi land de moderne oriën het westen geeft, ook len, onder wie honden den Koerden, slachtol zijn bewind. Van zijn zucht maakt hij geen g Als iemand eens het bf de gordijnen te sluiten restaurant waar hij dril s Atatürk: „Dan denken sen dat we vrouwen o[ie ten dansen, laat ze ma: dat we alleen maar dri#ei HENK RUIJL "fori MENSELI Stl h. Prins WILLEM-ALEXAffor wordt voorzitter van het Wereld Water Forum, d: gend jaar maart plaatst Den Haag. Daar wisseleio leidsmakers en wetensi uit de hele wereld van over de toekomst van hi Het voornaamste doel door de Wereld Waterrsf-l ganiseerde forum iszo\an gelijk mensen bewust ode de wereldwijde probier oi vervuiling, overlast, tek al] verdeling. Parallel wordin nistersconferentie gehc - waar de Prins van Oranj sultaten van het forum p presenteren. Willem-Al heeft al drie functies o[ bied van {waterbeheer, van de Commissie Inl terbeheer, honorair lid World Commission on the 21st Century en be heer van het Global Wa nership. De prins woon ren de uitreiking bij val norary fellowship' aan sche minister van Oper ken en Waterstaat en vi van de Wereld Waterrai MAHMOUD ABU-ZEID plechtigheid had plaat: waterinstituut IHE de bewindsman onders voor zijn grote verdiens gebied van internation? beheer, JERRY SEINFELD van laire Amerikaanse com Seinfeld heeft zich verl Jessica Sklar. Sklar is< dewerkster van modeof TOMMY HILFIGER. Dit levisiezender Entertaii day. Het toekomstige* dat elkaar leerde kenni fitnesscentrum, trouwdatum vastgesteli feld was vorig jaar de b taalde entertainer vam een inkomen van onge' miljoen gulden, ?Sht li, fe

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2