'Deze vrouw verdient dit gewoon' 'Vandaag gaan we het tempo erin brengen' lj|oe Maar geeft twee extra concerten Clara Sikking onbetwiste winnaar van Zilveren Veer 1999 Cultuur Kunst boedel Zangeres zonder *aam gaat onder de hamer Ï*E enga Boys Nederlandse roef bij MTV Awards De man met de 'betonnen' linkerhand SDAG 9 NOVEMBER 1999 1wv Doe Maar geeft in mei 2000 twee extra concerten om te ll [ïoet te komen aan de overweldigende vraag naar kaartjes, erdag besloot de legendarische Nederpopgroep al het aantal redens uit te breiden van twee naar acht. De 80.000 beschik- X] e kaartjes waren binnen twee uur uitverkocht. Volgens Doe ar-manager Frank van der Meijden zijn de bandleden verrast rui )r de massale belangstelling voor de kortstondige reünie van meest populaire Nederlandse popgroep aller tijden. „Dit is it abnormaal, niemand had verwacht dat Doe Maar nog zó I al julair zou zijn", zegt Van der Meijden. De voorverkoop voor alai twee extra concerten op 24 en 25 mei begint zaterdag om ;oe )0 uur 's ochtends. itio ba an Gogh brengt 30 miljoen op la [vork Het schilderij 'Le Pont de Trinquetaille' van Vincent en Gogh is gisteravond op een veiling bij Christie's in New Wj kvoor 15,4 miljoen dollar (ruim 30 miljoen gulden) ver- ht. Van Gogh maakte het schilderij in 1888 in Arles. Het doek nt uit de collectie van de Saudische miljardair Akram Ojeh, in 1991 overleed. De opbrengst is lager dan de experts van veilinghuis hadden geschat. Die spraken eerder de verwach- t uit dat de Van Gogh ongeveer 20 miljoen dollar zou op- iwv ngen. Wie de koper is, is niet bekend, nde rijk Staafdiagrammen en spannende muziek, als waren het gemeenteraadsverkiezingen, geven op het videoscherm met een groeiend balkje het aantal stemmen aan dat op de genomineerden voor de Zilveren Veer 1999 is uitge bracht. Ieder zijn eigen kleur. Clara Sikking krijgt van het publiek 440 punten. Presentator Jan Kleijne: „Clara ligt op kop." Als even later blijkt dat Sikking met de punten van de deskundige jury erbij de onbetwiste winnaar is, mag ze haar prijs in ontvangst nemen. De 'stimulerende buurvrouw' zoals ze zichzelf noemt, vertrouwt in een korte reactie de zaal toe dat ze al een beetje het gevoel had dat ze zou winnen. ,,Maar dat mag je eigenlijk niet zeggen hè." Vervolg van voorpagina leiden pablo cabenda oot deel van de 'unieke' >del van de Zangeres zon- Naam gaat op zaterdag 20 '1 mber onder de hamer. De \ngst van de veiling in Ar- ;aat, zoals in het testament le in oktober 1998 overle- zangeres is aangegeven, de Nederlandse Hartstich- het Koningin Wilhelmina- en een vrouwenproject in iea-Nieuw-Guinea. De vei ling omvat onder meer twee slaapkamers van Italiaans ont werp, haar ontvangstsalon met bureau en een vitrinekast met inhoud. Verder worden hebbe dingetjes en snuisterijen van de zangeres van het levenslied bij opbod verkocht. De veiling vindt plaats op het terrein van de Kasteeltuinen in Arcen. Van 12 tot en met 14 november en van 18 tot en met 20 november zijn de spullen in Arcen te be wonderen. oi fljk anp hei jopgroep Venga Boys is de e Nederlandse troef tij de jaarlijkse uitreiking de MTV Awards donder- in Dublin. De groep, die scoorde als 'Boom Boom om m' en 'We're going to Ibi- js genomineerd in de cate- 'Beste doorbraak van het In totaal zijn er zestien oi [goneën. t Venga Boys schoten het lopen jaar in vele landen de top van de hitlijsten, bijvoorbeeld in Enge- Maar of dat genoeg is een award wordt betwij- In dezelfde categorie is de zangeres Britney i p)Ars genonimeerd. Zij Itoi lt als grote favoriete ge- re gaan er in elk geval toe. En we hopen na- AtJlijk op een prijs. Maar of tw( >ok een kans maken weet |us et", zegt het management iecL van de groep. De verkiezing van onder meer de beste popvideo, het beste album en de%,beste song van het jaar wordt gepresen teerd door Ronan Keating. De Boyzone-zanger praatte ook de verkiezingen in 1997 in Ahoy' aan elkaar. Verder zijn er optredens van onder ande ren Mariali Carey, Whitney Houston en Jamiroquai. Het publiek speelt een be langrijke rol bij de verdeling van de trofeeën. In onder meer grote muziekwinkels staan stembussen. Via www- .mtve.com kan op internet worden meegestemd. Verder zijn er speciale telefoonnum mers (vanuit Nederland en België 0044-1716749100) om te stemmen. Het evenement wordt dooi MTV uitgezonden tussen ne gen en elf uur donderdag avond. Volgens de popzende .zal 33 procent van de wereld bevolking de uitreiking bekij ken. Hij staat er heel fijntjes op, linksonder in de hoek van het videoscherm, maar hij is on miskenbaar chic aanwezig. Een gestyleerd veertje als een signa tuur voor de avond. Iets nieuws op het gala van de Zilveren Veer. Ook nieuw: de 'Ouverture Zilveren Veer'. De herkenning stune van vorig jaar, Strauss' 'Also sprach Zarathustra', is met het grof vuil meegegeven. Misschien was de muziek waar op de goden glorieus hun spie ren spannen toch een tikkeltje te bombastisch voor de uitrei king van de Leidse cultuurprijs. Net als vorig worden de ge nomineerden voor de prijs aan de zaal gepresenteerd in een vi deofilmpje waarop ook enkele pleitbezorgers, aangeduid als 'enthousiaste bezoeker van concert' of 'regelmatige bezoe ker van galerie', een goed woordje mogen doen. De geno mineerden voor de Zilveren Veer 1999 zijn uit Leiden: To neelgroep Arsenaal, popconcert promotor Willem Gressie, gale rie SIDAC Studio, de Vereniging Oud Leiden, en galeriehoudster Clara Sikking uit Warmond. De prijs, gesponsord door commu nicatiebureau MVKK, energie bedrijf Nuon, het Leidsch Dag blad en het VSB Fonds, is in het leven geroepen voor personen of gezelschappen die een bij zondere betekenis hebben voor het culturele leven in de regio Leiden. De Zilveren Veer werd gisteravond voor de vijfde keer uitgereikt. Mocht Clara Sikking hem winnen, dan was dichter/ co lumnist/ podiumpersoonlijk heid Bart Chabot, die tot de voor de hand liggende associa tie van veren en achtersten kwam, van harte bereid om 'hand en spandiensten te verle nen' om het kleinood aan te brengen. Chabot was één van de acts die het entertainment- gedeelte van de avond verzorg den. Hij bracht en passant het publiek op de hoogte van de wereld buiten. „In Big Brother zijn Anouk en Cyrille ook geno mineerd." Hilariteit in de zaal. De dichter ziet eruit als Kuif je, overgevlogen uit Tanzania met een tropenpet op een kol- derkop. Chabot leest op super sonische snelheid een aantal gedichten voor die goed in de smaak vallen en een verhaal over zijn eerste ontmoeting met Herman Brood uit zijn 'Broodje Gezond'. Totdat de onrustige presentator Jan Kleijne vanuit de coulissen komt vragen of het al afgelopen is. Lichte verwar ring en ongeloof. Chabot schiet hem dood met klapperpistool, krijgt zijn bloemen en het daar bijbehorende sein om af te gaan. Violiste Rosa Arnold en het Wilma Paalman Trio zorgen voor een rustpunt in het pro gramma. Paalmans zang die Oost-Europees aandoet inge bed in simpele begeleidingspa tronen die doen denken aan ge tijdenbewegingen. Melancholi sche versierselen van de stilte met hier en daar vocale uitha len van Paalman zelf. Met mini male middelen, cello, accorde on en trombone, wist het trio een bezwerende spanning op te roepen. Annie en Harrie Berini lijken uiterlijk nog het meest op de understudies van Joke Bruys en Gerard Cox in 'Toen was geluk heel gewoon', maar dan leuker. Annie („we hebben afgespro ken dat we alles sneller spe len"), vlotte meid bloemetjes jurk, koeioneert tussen de lied jes door op liefdevolle wijze haar superschlemiel. Als Harrie iets opraapt van de grond komt Annie kalm maar dodelijk uit de hoek. „Zo huishoudelijk, 'k wou dat ie thuis ook zo was." Waarna weer een gezellig maar virtuoos vierstemmig bluegras of countrynummer volgt. Na afloop, bij de borrel, is de afvaardiging uit Warmond dui delijk ingenomen met de kers verse winnaar, Clara Sikking. Vrienden en kennissen hadden Annie en Harrie Berini: „We hebben afgesproken dat we alles sneller spelen. zich bij de uitslag al niet onbe tuigd gelaten en enthousiast ge schreeuwd toen Jan Kleijne het verlossende woord sprak. Magda van Winsen van de Vereniging Het Oude Raadhuis van Warmond: „Dit is zeer te recht. Clara heeft gewoon een baan en doet al dit werk in haar vrije tijd. Met zoveel liefde doet ze al zolang zovéél. De andere kandidaten kende ik alleen uit de folder. Ik dacht: dat wordt moeilijk voor Clara, maar de stemuitslag, met name van de publieksstemming was over- weldiggend. Dat is een beetje inherent aan het dorpsgebeu- ren. Iedereen kent Klaartje, weet wat ze doet en waar ze voor staat. Ze verdient dit ge woon." Henk Pruijsen, voorzitter van de VW, werd gisteravond laat nog wakkergemaakt met het nieuws. „Fantastisch! Fijn dat zo'n vrouw in het zonnetje wordt gezet. Leuk ook dat de prijs naar zo'n klein dorp als Warmond gaat. Dat is toch on verwacht. Het zou logischer zijn als een stad de prijs zou win nen. Zo zie je maar." Opera 'Tosca' spannend als een thriller theater recensie hans visser Voorstelling: 'Tosca' van Giacomo Puccini door De Nederlandse Ope ra. Met: Nelly Miriöoï, Hugh Smith, Philippe Rouillon e v a. Koor van de Nederlandse Opera, Nederlands Philharmonisch Orkest Muzikale leiding Gustav Kuhn. Gezien: 4/11, Muziektheater, Amsterdam Nog te zien aldaar 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28, 30 november. Nelly Miricioï is de lieve ling van het Amsterdamse publiek. Concerten in de hoofdstad draaien steevast uit op uitbundige manifes taties van aanhankelijk heid. De Roemeens/Britse sopraan is nu eenmaal een fenomeen. Een paar sei zoenen geleden debuteer de ze bij De Nederlandse Opera met de titelrol in Verdi's 'Luisa Miller' en vorig jaar zong ze de hoofdrol in één voorstel ling uit de serie van 'Tos ca'. Ze viel toen in voor Ca therine Malfitano, maar nu zingt ze alle voorstellingen van dit verhaal over de manier waarop de zange res Floria Tosca haar ge liefde Cavaradossi pro beert te redden uit de klauwen van de duivelse politiecommandant Scar- pia. Miricioï is nu tevens de enige ster van deze pro ductie, want ook Bryn Ter- fel en Riccardo Chaüly met het Koninklijk Concertge bouworkest ontbreken. Nu zit het Nederlands Philharmonisch Orkest in de bak. Geen slechte ruil, zoals bleek aan het begin van de derde, zo dramati sche eindigende laatste ac te. Maar Gustav Kuhn is dan ook een operadirigent pur sang. In plaats van Terfel zingt nu de Franse bariton Phi lippe Rouillon de rol van Scarpia. Heel ander type, maar ook zeer duivels. En wat laat Hugh Smith een schitterende Caravardossi horen. De Amerikaan heeft een heerlijk lyrisch, Napo- litaans geluid, zoals in 'E lucevan le stelle'. Maar het is Miricioï die de klasse van deze reprise bepaalt. Eigenlijk wekte ze niet eens de indruk vocaal de beste avond van haar car rière te hebben. Toch is haar Tosca uitzonderlijk mooi. In de tweede acte, de confrontatie tussen haar en Scarpia, is de spanning zelfs te snijden. Veel meer dan vorig jaar. Domweg een kwestie van de juiste interpretatie. Jubileumvoorstelling Otis, 'Tien jaar musical', krijgt vorm maarten baanders r. een gebaar met de han- dan een stap naar voren, n en weer ophoog... In die ing blijven staan, dan heb Iin de tijd om te zingen..." lat de repetitie van musi- 4 eniging Otis in Buurtcen- Alettahof in Voorschoten nemen vier deelneem- alvast enkele passages Een eindje verderop pro een politieman in negen- in 0 ;-eeuws uniform uit hoe et zijn geweer moet mar- ier^ n. In de hoek zit de tech- achter de mengtafel en in imte ernaast is men in de met de kostuums. Het gri- 8er' team heeft een rustig plek- imn de gang opgezocht. Prui- atf worden gepast en soms ïlttï pzet een beetje slordig ge- |me t: „Zo ziet iemand eruit kmj e hele dag hard gewerkt r d( bestaat tien jaar. Over lenl aar dagen is de jubileum- >or< telling. Er worden frag- mei en uitgevoerd uit 'Les Mi- les' en 'Jesus Christ Super- In de oefenruimte heerst m t professioneel aandoende ring. Dirigent Martin van ;e kan vandaag niet meifezig zijn. Regisseur Hans fgei is neemt zijn rol over. Op )g e isenaar staan de partituur we t regiedraaiboek naast el- Een wirwar van noten, n, aanwijzingen en platte- met posities op het to- entf'ormt de basis waarop hij werken, is gecompliceerder dan /in! richt had", zegt Dekens, elifl r het gaat wel lukken. Er hard gewerkt. Vandaag we het tempo erin bren- •r is ontzaglijk veel waarop moet worden, niet alleen ensen die op het toneel ook licht, geluid, de en die de decorwisselin- ïrzorgen." van de spannendste on De leden van Otis repeteren een scène uit 'Jesus Christ Superstar'. derdelen vormen de kostuum wisselingen. Vooral de dansers moeten zich soms in twee mi nuten in andere kleding hijsen. En het gaat dan niet om kleren die mensen dagelijks dragen. Sommige personages verschij nen in wel tien verschillende kostuums op het toneel. Dat moet ook gerepeteerd worden: alles op volgorde klaarleggen en snel aan kunnen trekken. 'Als de repetitie begint, zet de regisseur helder en niet zonder humor uiteen dat iedereen alert moet zijn, op én achter het to neel. Geen gepraat achter de coulissen. Geen gekuch als ie mand een gevoelige solo-partij heeft. Het opkomen, de opstel ling, het afgaan, alles moet pre cies op tijd en op de juiste ma nier gebeuren. De leden moe ten van alle markten thuis zijn. Ze krijgen uitgelegd hoe een ge weer gehanteerd wordt, hoe je het moet laden, hoe zwaar het is en hoe je er stoer op moet leunen. „En denk erom, het is een negentiende-eeuws geweer. Dat hou je anders vast dan een mitrailleur." Als de regisseur iedereen er van doordrongen heeft wat het betekent op te treden voor 700 man, volgt de doorloop. De ruimte wordt in rook gehuld. Langzaam doemt een groep zwoegende dwangarbeiders op. 'Les Misérables' begint. Het loopt gesmeerd. Hier klinkt het resultaat van meer dan een jaar lang iedere week plus een werk weekend repeteren. De leden die ook meedoen in de dans foto mark lamers groep, repeteerden zelfs twee keer per week. Dans vormt een belangrijk onderdeel. Met De kens en Van der Brugge is cho reografe Erika Vacek de dragen de creatieve kracht achter deze productie. Zij maakte niet al leen de choreografieën voor de dansgroep, maar ook de dan sen die met de hele zanggroep worden uitgevoerd. Er komt nog één repetitie met het combo. Het op elkaar af stemmen van begeleiding en vocalisten moet altijd op het laatste moment gebeuren. Het combo bestaat uit professionele musici, die nog op vele andere fronten actief zijn. Otis houdt altijd het oog voorzichtig ge richt op het professionele. In het verleden is er vaak vanuit de zaal gespot door mensen die op zoek waren naar talent voor cd's, achtergrondkoren en zelfs voor een Van den Ende-pro- ductie. Aan enthousiasme en ambitie ontbreekt het dus niet bij Otis. Dat maakt het des te moeilijker voor dit gezelschap dat er ook beperkingen zijn. Die liggen op het financiële vlak, ook al geeft de gemeente Leiden tegen woordig subsidie. Het huren van een zaal is kostbaar, maar nog veel erger is het met rech ten die betaald moeten worden voor het uitvoeren van de musi cals. Die kosten zijn een regel rechte rem op de activiteiten. „Het gaat al gauw om zo'n tienduizend gulden en dan nog krijg je de bladmuziek pas drie maanden voor de uitvoering zegt bestuurslid Ruud de Gunst. „Om dit te omzeilen be perken we ons tot compilaties. We zingen alleen delen van de muziek en laten de acteerge- deelten weg. Een complete mu sical zit er helemaal niet in, ten zij je een oude of al heel vaak uitgevoerde musical kiest. Maar dat is niks voor een jong en vlot koor als Otis." Otis zit niet bij de pakken neer. „Volgend jaar zijn er veel optredens voor bedrijven en andere instellingen. Behalve plezier levert dat waarschijnlijk genoeg geld op om in 2001 een complete, moderne musical te doen, dus met acteerscènes. En misschien vinden we via inter net bedrijven in Londen of Amerika waar we goedkoper uit zijn." 'Tien jaar musical' is te zien op 11, 12 en 13 november in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Rob Hoeke 1939-1999 Rob Hoeke. Drie maanden zaten er tussen het bekend worden van het nieuws dat Rob Hoeke onge neeslijk ziek was en zijn over lijden. In die perio de nam de 'boogie woogie- man' van Nederland afscheid van zijn vrienden, fans en collega- muzikan ten op de enige ma nier die hem was toever trouwd: met een allerlaat ste con cert waarbij tal van coryféeën van de Nederlandse popscene meededen. De Bussumse jazzclub 'Langs de lijn' puilde uit. Hoeke die al ernstig was getekend door zijn ziekte (maagkanker) speelde een groot deel van de sessie mee. Het was zijn manier van af scheid nemen. Volgens zijn pianolerares had hij geen gevoel voor ritme en absoluut geen belangstelling voor muziek. Toch groeide pianovirtuoos Rob Hoeke uit tot een van de bekendste boo gie woogie- en blues-pianis ten van Nederland. Tot zijn zestiende hield hij zich niet bezig met muziek. Platen van boogiewoogiepianisten als Al- bert Ammons en Meade Lux Lewis brachten daar verande ring in. Toen hij die hoorde, ontbrandde het vuur bij hem en leerde hij zichzelf piano spelen. Twee jaar lang oefen de hij op de ouderlijke piano om de witte en zwarte toetsen te bedwingen. Op 17-jarige leeftijd vormde hij zijn eerste band, Boogie Woogie Quartet. Bijna veertig jaar van zijn le ven speelde Hoeke boogie woogie. De groepen die hij vormde bleken kweekvijvers voor talent dat later in bekende bands speel de als Cuby The Bliz zards, Brain- box, de Moti ons en Ek- bracht onge veer dertig foto gpd ip's en ccj-s en 45 singles uit en maakte tournees over de hele wereld. Tijdens de hoogtijdagen van de blues in Nederland scoorde de pianist hits met 'Drinking in my bed', 'Margio' en 'Down south'. In 1974 leek Hoeke voorgoed Uit geschakeld toen hij tijdens het repareren van zijn auto de pink en ringvinger van zijn linkerhand verloor. Met alle doorzettingsvermogen die in hem zat, oefende hij zijn be perkte linkerhand om het ge brek aan spanwijdte te over winnen. In die dagen riep hij: 'Hoeke blijft bij de pinken'. Hij kwam terug. Hits scoorde Rob Hoeke niet meer, maar veelvuldig was hij te horen en te zien als de man met de 'be tonnen linkerhand'. In 1989 stond Rob Hoeke op het North Sea Jazz Festival. Het werd toen gezien als een te rechte ode aan een muzikant die zijn stijl altijd trouw is ge bleven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19