Forescate: zorgen over nieuwbouw euk zo'n wijk langzaam tot leven te zien Regio Millenniumfeest in Oegstgeests bedrijfspand blijft onzeker derdorpse politiek is met anti-rookbeleid Naar school met de Porsche, naar huis met de Ferrari Missieveiling Zoeterwoude zoekt nieuwe goede doelen 4^coriccst^<)ncL... iG 9 NOVEMBER 1999 Buurt, gemeente en De Gouwe moeten er samen uitkomen in vlammen op in Oegstgeest Op de Rijnsburgerweg in Oegstgeest is gistermiddag o in brand gevlogen. De bestuurder, een 35-jarige vrouw rdwijk, kwam met de schrik vrij. Ze stapte uit toen ze geeniicht rook en vlammen uit het dashboard zag slaan. De reer heeft het vuur geblust, maar kon niet voorkomen lUto geheel werd verwoest. Oorzaak van de brand is ïijnlijk een technische storing, foto dick hocewoninc fouDEDe brief waarin L. Kamphues als bewoner van de r bezwaar maakt tegen de uitbreiding van kinderdagver- iVaterhoentje aan de Westeindseweg in Zoeterwoude- gisteren alsnog bij de gemeente bezorgd. Volgens de se- Vq"t van de commissie voor beroep- en bezwaarschriften is niet duidelijk of deze reactie ontvankelijk wordt ver- ,De brief is gedateerd 2 november en bij ons ingeboekt vember. Het is aan de commissie om te beoordelen wat bezwaar wordt gedaan." De termijn om bezwaren tegen werordening voor het kinderdagverblijf in te dienen, ïstar ir"ge week dinsdag 2 november. Tot gisteren rond twaalf het er naar uit dat niets de uitbreiding van het Water- in de weg zou staan. in el iselachtige tik tegen achterhoofd vraa; >ord iesli« meefcsTEen 13-jarig meisje uit Leiden heeft gisteren aangif- an van mishandeling. Zij liep vrijdag op de Marelaan in ;est toen zij plotseling een harde tik tegen het achter- e tev reeg. De politie sluit niet uit dat het meisje is beschoten, van t de wond door de huisarts laten behandelen. up e %kers stelen cd's, drank en lego iar Een huis aan de Anemonenweg in Wassenaar is gis- d bezocht door inbrekers. Een raam aan de achterzijde huis werd geforceerd. De gehele woning is doorzocht, oners missen cd's, lego, drank en glazen. Het is nog on- k of er ook geld weg is. regels ruilen in Oegstgeest Zl ;st» De Postzegelvereniging Oegstgeest houdt vrijdag 12 >er een postzegelruilavond in 't Groot Proffijt aan het eplein. De bijeenkomst begint om 19.00 uur. a uv suzanne barbier Het blijft onzeker of het millenium- feest in het oude pand van garagebe drijf Van den Ameele in Oegstgeest kan doorgaan. Omwonenden, ge meente en de eigenaren van café De Gouwe in Oegstgeest gaan terug naar de onderhandelingstafel om te probe ren alsnog overeenstemming te berei ken over het feest. Dat bleek gisteren tijdens een zitting van de commissie beroep- en bezwaar. Het feest, een initiatief van de eige naren van De Gouwe, stuit op verzet in de buurt. De organisatie heeft twee weken de tijd gekregen om een helder draaiboek op te stellen waarin ieder een zich kan vinden. Als dit niet lukt, schrijft de commissie van beroep en bezwaar alsnog een advies aan burge meester en wethouders van Oegst geest. Een deel van de klagers maakte tij dens de zitting duidelijk niet tegen het feest te zijn, maar te willen dat De Gouwe en de gemeente met een con creet plan op de proppen komen over veiligheid, toezicht en geluidsoverlast. Buurtbewoner E. Krens, die namens een groot aantal van de 22 bezwaar makers het woord voerde, stelde dat het plan dat het café op dit moment heeft, grondig tekort schiet. Krens he kelde de passage in de vergunning die de gemeente reeds heeft toegekend, waarin staat dat De Gouwe aansprake lijk is voor schade die feestgangers aanrichten aan eigendommen van buurtbewoners. De evenementsverze kering die het café heeft afgesloten, dekt echter alleen de schade op het feest zelf, niet de eventuele schade aan huizen en auto's in de nabije omge ving. Om ellende te voorkomen zijn stren ge voorwaarden nodig, bepleitte Krens. Hij wil van de organisatoren zwart op wit hebben hoeveel mede werkers tijdens de nieuwjaarsnacht op welk tijdstip en op welke plek zullen worden ingezet. Deze krachten van een ingehuurd beveiligingsbedrijf, het café zelf en de politie moeten de feest vierders opvangen die naar binnen willen na een uur 's nachts. Ook moe ten zij erop toezien dat er na het feest geen herrie wordt gemaakt. Daarnaast stelde Krens voor om feestvierders niet de mogelijkheid te geven om in de di recte omgeving van de feestlocatie te parkeren. E. Verver van De Gouwe vindt zelf dat de organisatie van het feest heel ver gaat om overlast te voorkomen. „Het is de bedoeling dat mensen on der begeleiding komen en weer weg gaan. Daartoe staan er in elke straat in de buurt twee beveiligingsmensen, bij de deur staan onze eigen mensen. We zetten overal borden neer die het par keren makkelijk maken en tussen vier en zeven 's nachts krijgen we een taxi standplaats voor de deur. Vanaf dat punt brengen vijfentwintig taxi's de mensen direct naar huis." Het voorstel om niet in de buurt van het feest te parkeren, zagen de exploi tanten niet zitten. Buurtbewoner Peek zei 'paf te staan' dat de gemeente een feest met twaalfhonderd bezoekers goedkeurt dat wordt gehouden in een 'slooprijp' gebouw. Haverkate, bewo ner van het appartementencomplex aan de Geversstraat zei zo n geluids overlast te verwachten dat hij zijn ei gen millenniumfeest thuis wel kon vergeten. dwenen' bezwaarschrift duikt op 'Huizen zijn gepland op óns terrein Tennisclub Forescate is erg bezorgd over de plannen voor het Van der Hoevenpark in Voorschoten. De vereni ging is bang om de dupe te worden van het bouwen van woningen en het aanleggen van nieuwe wegen en groen pal naast haar complex op de voormalige sportvelden langs de spoorlijn Leiden-Den Haag. „In drie van de vijf plannen die projectontwikkelaars hebben ingediend, zijn huizen of gebouwen geprojecteerd op ons terrein", merkt het bestuur van Forescate op in een brief aan de gemeente. politiek staat achter het door burge- gens en wethouders voorge- ti-rookbeleid voor Lei- - ambtenaren. Ook de teri0Fe'd voor medewer- met behulp van een m de rookverslaving af n, werd goed ontvan- aatste L. van Aernsber- A) gisteren tijdens een ;reci levergadering kantte- i. „Wat gebeurt er als de ambtenaren na enige tijd in hun oude gedrag vervallen", vroeg hij zich af. „Worden er van de cursisten ook tegenpres taties verwacht?" Wethouder A. Roest opperde eerst geksche rend dat dan 'vijftig procent yan het cursusgeld moet wor- clen terugbetaald', maar beloof de serieus te zullen kijken naar eventuele tegenprestaties. Leiderdorp doet het roken op het gemeentehuis in de ban en trekt 14.000 gulden uit om ambtenaren die dat willen, een anti-rookcursus te laten volgen. voorschoten jan preenen De afgelopen weken zijn de plannen van de projectontwik kelaars voor het Van der Hoe venpark in de vorm van ma quettes tentoongesteld in het Cultureel Centrum. Volgende maand beslist de gemeenteraad over het definitieve ontwerp. Forescate dacht buiten schot te blijven en baseert zich op een brief van de (advies) com missie middelen van 6 juni 1998 waarin onder meer staat dat het 'tennispark buiten de planontwikkeling dient te blij ven'. Bovendien wordt er op ge wezen dat er met de gemeente een pachtovereenkomst is tot 1 januari 2004. Forescate constateert nu ech ter dat in twee ontwerpen de strook grond waarop zij de vijf tiende tennisbaan heeft ge pland, wordt gereserveerd voor woningbouw en dat die extra baan in één geval is opgeofferd aan een nieuwe weg en groen voorzieningen. Op de plek waar nu onder meer nog een beton nen opslagruimte en een kan toortje staan, hebben twee van de vijf projectontwikkelaars wo ningen of groen gepland. In één geval is de parkeerplaats ver plaatst en één plannenmaker heeft daarop gebouwen gepro jecteerd. C. Buijs, afdelingshoofd ruimtelijke ordening van de ge meente en projecüeider van het Van der Hoevenpark, sluit niet uit dat op het complex van Fo rescate wordt gebouwd. „Maar voorlopig is het een vrije oefe ning van de projectontwikke laars. De banen van Forescate vallen immers buiten het plan gebied. Als projectontwikke laars daarbuiten mogelijkheden zien, betekent dat niet dat er dan ook maar op het tennis- complex wordt gebouwd." Het bestuur van Forescate wijst in de brief ook op de plan nen voor hoogbouw vlakbij het tenniscomplex, 'wat in de toe komst gemakkelijk zal leiden tot klachten van nieuwe bewo ners over de al jaren bestaande verlichting van de banen'. Vol gens Buijs is daar bij voorbaat rekening mee gehouden: „Er zijn geen kamers gepland die uitkijken op de banen. leiderdorp J. Hoonakker had gisteren voor zijn jarige zoon Jasper een grote verrassing in petto. „Hij wordt tenslotte maar één keer 18 jaar. Verwennen mag best op zo'n dag", al dus de Leiderdorper, die een Ferrari met chauffeur (links op de foto) had geregeld om zijn zoon - 'hij is een autofreak' - van school te halen. Eerder op de dag was Jasper Hoon akker al met een andere bolide, een Porsche, thuis in Leiderdorp opgehaald en bij school afgezet. Tevreden met dit verjaardagscadeau begon de scholier aan een gewone school dag. Dacht hij. Totdat na een paar uur via de intercom werd omgeroepen 'of Jasper Hoon akker met zijn tas naar beneden kon komen'. Dat was de conciërge, die ook in het 'com plot' zat. De Ferrari, die bij de school voor Jasper klaarstond, trok veel bekijks. Vader Hoonakker had de Porsche geleend van een kennis, de Ferrari had hij gehuurd. foto dick hogewoning zoeterwoude nienke ledegang De organisatie van de Zoeter- woudse missieveiling gaat zich in de toekomst steeds meer richten op andere doelen dan alleen de missie. „Het missie werk is langzaam aan het uit sterven", zegt Jack Luiten van de werkgroep missieveiling. Luitens werkgroep gaat op zoek naar andere manieren om de continuïteit te waarborgen. „Dat we mensen in de knel blij ven ondersteunen, staat vast. Wel zullen we een aantal voor- chte i heel )Ti ning 5T a van der Wende, bevlogen projectcoördinator van Voorschotense wijk Starrenburg II vakl er nauwelijks, hoe wild het er mvl iet. Toch heeft een rit door de wijk Starrenburg II in Voor- veel weg van een safari. Hel der Wende heeft haar schoe- :n door laarzen. De perso- heeft plaatsgemaakt voor een ezoefidat we, aldus chauffeur Ruud van NBM West, anders ko lt te zitten. Zijn maatschappij ers nog midden in het bouw- nrijpmaken van het terrein, arden volgen de ontwikkelin- ichter een hek. En verder is er :el zand. Enkele honderddui- ;uub, afgewisseld door meer- als enclaves in deze woestijn •jarige Voorschotense is bijna geleden namens de gemeente oördinator geworden in dit ge- "ir zand- en luchtkastelen in itsmaken voor 480 woningen, st is Van der Wende project- anvorming van Starrenburg II pjei voor Voorschoten unieke sa- pe löngsverband tussen gemeen- l. >edriifsleven, dat bes •drijfsleven, dat bestaat uit Projektrealisatie en Niers- uwbedrijf. „Het is voor beide hel een leerProces- Over enkele I n maken we de balans op. Het yel positief uit. Wij leren van ij van ons. Zij brengen de ken- on[ de woningmarkt in en weten ïgel 1 marktwerking. Wij van regel- iebi t lei vy\:- Helma van der Wende: „Nu lopen we nog in het zand. Straks zie je straten, een buurtwinkeltje, een basisschool en woningen. Je geeft vorm aan het leven van mensen." we duin op, duin afrijden, Van der Wende het commen- de expeditie. „Kijk, hier komt luiting naar de Veurseweg. uien liggen er al. Daartussen middenberm." Als een schat- 'jui 'ePr ze allerlei gegevens op. Ze et type dat alleen maar achter eau een nieuwe wijk vorm wil -e wil er op uit. „Dit is veel t dan wat ik eerst heb gedaan, mbouwkundige ben ik in Delft iitsÉLre^° Haaglanden bezig ge- Tmet structuurplannen. Niet meer dan vlekken waren dat. Hier zie je resultaat van je werk. Het is leuk om zo'n wijk langzaam tot leven te zien komen." Als bewijs van die stelling duikt op eens een fazant op. Een 'zandloper' zonder laarzen, die zijn eigen vervoer regelt. „Dit bedoel ik nou. Heerlijk toch. Je ziet hier ook resultaat van je werk. Nu lopen we nog in het zand. Straks zie je straten, een buurtwinkel tje voor de dagelijkse boodschappen, een basisschool voor meerdere rich tingen en woningen. Je geeft vorm aan het leven van mensen." Dat gaat dan wel ten koste van de natuur nu de polder onder een zand- bed ligt en de eerste paal medio vol gend jaar de grond ingaat. Tegen die tijd hopen zo'n drieduizend mensen al in aanmerking te zijn gekomen voor een van de 480 woningen, van sociale huur tot vrije sector van ongeveer een miljoen aan de Vliet. „Kijk, hier is het straks toch schitterend wonen aan het water. Bootje voor de deur en je kunt overal naar toe." Fazanten zullen hun terrein dan al foto loek zuyderduin lang hebben verlegd naar het Groene Hart, zolang dat tenminste nog klopt. „Maar het wordt hier echt niet alleen maar beton", zo maakt Helma van der Wende een einde aan die sombere be spiegelingen. „Het wordt een hele groene en waterrijke wijk met een groen hart in het midden, een water speelplek daar vlakbij, compleet met strandje en hangbrug. Kinderen kun nen hier lekker spelen, zoals op veel plekken in de wijk. Trouwens, voor ie dereen zijn er heel wat rustpuntjes, zonder dat je bang hoeft te zijn dat je op donkere locaties een klap in je nek krijgt. Die enge stukken komen hier niet." Boven het zand zijn de contouren zichtbaar van Starrenburg I. Heel an ders qua vorm. Van der Wende werkte toen nog niet in Voorschoten en pro beert er daarom zo positief mogelijk over te praten. Wat niet helemaal lukt. „In Starrenburg II is alles beter op el kaar afgestemd, omdat de gemeente er meer bij is betrokken. In de eerste wijk waren verschillende projectontwikke laars en architecten aan de gang. Dat kun je ook zien." Ook om andere redenen ziet ze 'haar' wijk meer zitten. „Verschillen krijg je hier ook, maar die zijn wel be wust gepland. Strandwal, Kade Noord, Vlietoever en de Polder hebben alle maal hun eigen uitstraling en eigen stenen op straat, terwijl ze toch één geheel vormen. Er komt een duinach tig landschap als mooie, natuurlijke overgang van Strandwal naar de pol der." Er moet dan nog wel een vlekje wor den weggewerkt. In de hoek bij de Vliet tegen Starrenburg I aan is jaren lang slib gestort uit de Haagse grach ten. Eerder dit jaar is een deel afgegra ven en vervangen door schoon zand. Dankzij de Raad van State, die een ver zoek om het bestemmingsplan te schorsen onlangs afwees, kan die sa nering nu worden afgerond. Van der Wende: „Voor ons was die beslissing heel belangrijk. Als de gemeente niet in het gelijk was gesteld, hadden we al le activiteiten moeten stilleggen, zoals het verplaatsen van een woonboot en het verder schoonmaken en afdekken van het vervuilde gedeelte. Nu komt alles tenminste in een stroomversnel ling." Terwijl we een bordje met de tekst 'Stapvoets rijden' passeren, wil Helma van der Wende de vaart erin houden. Ook voor zichzelf. Eind dit jaar loopt haar contract af. Enerzijds wil ze het werk in Starrenburg II afmaken. An derzijds kijkt ze al vooruit naar Star renburg III waar over vijf jaar 290 wo ningen moeten staan. waarden stellen. Bijvoorbeeld dat er een directe lijn met Zoe terwoude is, dat het doel duide lijk omschreven is en dat er controle op de resultaten is." In voorgaande jaren is al voorzichtig een andere weg in geslagen. Om ideeën voor goe de doelen op te doen, werd een oproep geplaatst. „Daarop kwam onder meer de reactie binnen van een meisje dat in India had gewerkt. Zij had daar erg veel gezien. Het verhaal dat zij deed, was erg overtuigend. Kijk, zoiets is heel interessant", aldus Luiten. De werkgroep doet binnen kort opnieuw een oproep. Lui ten: „We hopen op een aantal bruikbare ideeën. In ons dorp zijn heel wat mensen die ban den hebben met andere lan den. Aan alles valt te denken. Een voorbeeld is het initiatief van pater Van der Zalm. Van een bevriende chirurg op de Fi- lipijnen hoorde hij dat ze daar een ernstig tekort aan perso neel en materieel hebben. Als mensen armen of benen bre ken, wordt er nauwelijks wat gespalkt. Gevolg is dat alles scheef groeit, waardoor die mensen verder verminkt door het leven zullen gaan. Met die chirurg is nu een afspraak ge maakt over financiële steun. Schitterend toch? Zo blijft het idee van missie nog enigzins in tact. En het blijft misschien een druppel op een gloeiende plaat, maar iedere persoon die je helpt, is er één." WUXCc/L 'Cod Andrélon shampoo of crèmespoeling Kies uit diverse soorten Flacon 300 ml van 5.99/5.25 voor Andrélon hairstylingproducten Kies uit styling spray, fixing spray of schuimversteviger. Bus 250/200 ml van 6.95/5.95 voor Andrélon badschuim Kies uit sensitive. 2in1 amandel of fresh. Flacon 1 liter van 6.99 voor - cLt clcaj

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17