Verdeeldheid over skatepark bij DOS Rijn Veenstreek 'Niet bezuinigen op hockey maar op voetbal' Boetes en werkstraf voor in brand steken van caravan bij brug 'Oude raadhuis moet in de schijnwerpers' Woubrugse clubs tevreden met verenigingsgebouw Woonark zakt on te voldoen aan eis Bankrover mag nie bij geboorte kind zi Boete voor uit de hand gelopen rui DINSDAG 9 NOVEMBER 1999 Boete voor baldadig gedrag den haag/ter aar Ze wonden er gisteren bij de Haagse politie rechter C. Kleene geen doekjes om: de 23-jarige Alphenaar en 22-jarige Amsterdammer hadden flink gedronken toen ze twee jaar geleden in Alphen vijf bloembakken en een afvalcontainer in de Oude Rijn duwden. Kleene veroordeelde de twee conform de eis van de officier van justitie M. Horstman tot een boete van 250 gulden. De twee mannen die oprecht spijt toonden, waren het er mee eens, al baalden ze ervan dat ze nu een strafblad hebben. „Het was gewoon een stomme actie", merkte de Al phenaar op. De 22-jarige van oorsprong uit Ter Aar afkomstige economiestudent vond het jammer dat het geld naar de over heid gaat. ,,lk betaal het liever aan de eigenaren van de bloem bakken." Kleene adviseerde de eigenaren te wagen hoeveel schadevergoeding ze nog tegoed hebben. „Dat zou u sieren." PvdA: sneller zijn met subsidies alkemade Alkemade moet eens wat sneller zijn met het over maken van de welzijnssubsidies. In de raadscommissie welzijn gisteravond drong PvdA'er Floris Schoonderwoerd daar bij wet houder Dick Nagtegaal op aan. „De voorschotten zijn een week of drie geleden overgemaakt, maar het is bijna 2000. Voor de duidelijkheid: het gaat hier om de voorschotten over 1999." Nagtegaal gaf toe dat het geld beter in juni had kunnen worden gestort. „Dit verdient inderdaad niet de schoonheidsprijs." Politiek en buren hebben bezwaren Het plan van burgemeester en wethouders om een ska tepark in te richten op het parkeerterrein van voetvalver eniging DOSR in Roelofarendsveen is niet met veel ge juich onthaald. De politieke partijen en directe betrokke nen hebben bezwaren tegen het voorstel. DOSR en de nabijgelegen jeugdsoos Splotz vrezen overlast. De PvdA en de WD vinden het plan in de huidige vorm te duur. roelofarendsveen janneke de jonge ren over het plan voor het ska- teparkje. De wethouder kreeg echter geen kant en klaar advies De raadscommissie welzijn mee naar huis. Het CDA had als kwam gisteravond onder meer enige partij geen financiële be- bijeen om welzijnswethouder zwaren tegen de plannen. „Als D. Nagtegaal (CDA) te advise- het skatepark veilig is, als de omgeving erachter staat en als de jeugd erbij gebaat is, dan hebben wij er best -110.000 gul den voor over", aldus CDA-er W. van der Werf. De WD en de PvdA waren beduidend kritischer. Van de WD mag het park niet meer dan 85.000 gulden kosten. „We zijn gestart met 35.000 gulden. Dat groeide tot 85.000. Nu kost het al minimaal 107.000 gul den", merkte WD-fractievoor- zitter T. van Velzen op. Om de kosten te beperken en meer skatejeugd te bereiken pleitte hij ervoor in diverse Alkemade- se woonkernen één toestel neer te zetten, in plaats van een aan tal toestellen bij DOSR. Nagte gaal zag daar echter niets in, omdat de skaters dat volgens hem niet willen. Voor de PvdA was het groot ste struikelblok de termijn waarop de toestellen worden afgeschreven. „We hebben al weinig geld voor het jeugd- en jongerenbeleid", vond commis sielid Floris Schoonderwoerd. „Volgens de fabrikant is de le vensduur van de toestellen vijf tien jaar. Waarom schrijven wij ze dan af in zeven jaar?" Vol- den haag/alphen aan den run marieta kroft Voor het in de brand steken van een caravan waarbij het brug wachtershuisje van de Albert Schweitzerbrug in Alphen ter nauwernood behouden bleef, kreeg een 30-jarige Alphenaar van rechter C. Kleene gisteren een werkstraf van tachtig uur. Drie andere mannen van 20, 20 en 21 jaar werd medeplichtig heid verweten. Twee van hen kregen een boete van 1000 gul den. De derde moet 1500 gul den betalen omdat hij boven dien in het bezit was van een verboden wapen: een gaspis tool. De strafmaat is gelijk aan de eis van de officier van justitie M. Horstman. De caravan stond onder de brug en diende als speelhuis voor kinderen. Tijdens een feestje begin augustus '97 op perde één van de mannen het idee om de caravan in brand te steken. Ze duwden het ding naar de kant van de Oude Rijn, vlakbij het brugwachtershuisje en van lampenolie werd een molotovcocktail gemaakt. Nadat de caravan in de fik vloog, renden de mannen naar het huis waar het feestje aan de gang was. Via de scanner luis terden ze wat er verder gebeur de. De caravan brandde volle dig uit, de trap en het brug- Allochtonen krijgen hulp bij huiswerk alphen aan den run Binnenkort begint in Al phen aan den Rijn een huiswerkproject voor Ma rokkaanse en Turkse jon geren. Mohammed Bouras is daarvoor door de stich ting Meander aangesteld als projectmedewerker. Bouras wil scholen en di verse instanties, zoals de Marokkaanse stichting Ho rizon en de Turkse moskee, intensief bij het project be trekken. Allochtone vrijwil ligers die hoger beroepson derwijs volgen of aan de universiteit studeren hel pen de jongeren met het maken van huiswerk. Uit ervaring is gebleken dat vrijwilligers van Turkse of Marokkaanse komaf beter begrijpen tegen welke moeilijkheden de jongeren aanlopen, aldus Bouras. In een onderzoek van Mean der uit 1997 bleek dat Ma rokkaanse jongeren ver houdingsgewijs vaker moeite hebben hun school af te maken. Tien vrijwilli gers hebben zich reeds aangemeld. Ganzen steken over, auto in de sloot hazerswoude-dorp Een 19-jarige automobilist uit Alphen aan den Rijn is gisteren met in een sloot beland, bij een poging om een groep ganzen te ontwijken. De man reed even na de middag over het Spook- verlaat richting Hazerswoude- Dorp toen hij voor de bocht moest uitwijken voor de over stekende dieren. Door de ma noeuvre verloor hij de macht over het voertuig. De auto kwam in de sloot langs de weg tot stilstand. De automobilist is ter plekke door ambulanceper soneel onderzocht, maar had aan het ongeval geen letsel overgehouden. wachtershuisje waren zwartge blakerd. Enkele ramen spron gen. Uit eerder afgenomen verkla ringen bleek dat de 30-jarige sa men met een minderjarige jon gen verantwoordelijk was voo het gooien van een molotov cocktail in de caravan. De jon gen is al achter gesloten deuren bij de kinderrechter veroor deeld tot een werkstraf van twaalf uur. Gisteren herinnerden ze zich nauwelijks meer iets van het geen zij aanrichtten. Dit tot gro te ergernis van de officier van justitie. „Het is Icing geleden, maar dat jullie geheugen jullie zo in de steek zou laten, ver baast mij. Ik zie hier alleen wat gegiebel en gedoe. Jullie maken de indruk een daagje uit te zijn." Met haar kritiek richtte ze zich vooral tot de oudste van het stel. „U was een gewaar schuwd man. U bent al drie keer eerder veroordeeld voor vernielingen en openlijke ge weldpleging. Twee pagina's strafblad heb ik hier." De 30-jarige werd vervolgens kwaad. „Het is belachelijk dat ik de hoofddader ben. Ik was juist van al die dingen af en probeer de een nieuw leven op te bou wen." Hij kondigde aan tegen de straf in hoger beroep te alphen aan den run Het ZOU ook 's avonds een plaatje kunnen zijn: het oude Alphense raadhuis in het Burgemeester Visserpark. Als het tenminste mooi verlicht zou zijn. Nu ziet het monument er alleen sfeervol uit tijdens de lessen van de streekmuziek- school; 's nachts is het pikdon ker. Met een paar lampen vanaf de grond zou het raadhuis beter tot zijn recht komen, meent een Alphense inwoonster die wet houder H. Groen in 't Wout daar over onlangs een brief stuurde. „De Oudshoornse kerk en de kerk op het plein in Zwammer- dam zijn daarvan een prachtig voorbeeld", vindt ook de wet houder. Maar hoe graag hij het monumentale pand in de schijn werpers zou zetten, gemeen schapsgeld kan hij daar niet voor uittrekken. „Die discussie is al eens eerder in de politiek ge voerd, want veel partijen zijn er net als ik groot voorstander van het raadhuis te verlichten. Maar de kerken hebben het ook zelf moeten betalen." Groen in 't Wout heeft echter een oplossing. „Ik ga op zoek naar sponsors. Misschien kan het Alphense be drijfsleven bijspringen. Want de gemeente kan natuurlijk wél de regie voeren. Hier ga ik werk van maken." foto engel lameijer janneke de jonge Hockeyclub Alkemade mag niet de dupe worden van de strijd tussen de voetbalverenigingen Alkmania en DOSR. Daarom mag in het plan voor de herindeling van de sportparken in Alkemade niet worden beknib beld op een inslagveld voor de hockeyers. Die mening hield zowel de WD als de PvdA welzijnswethouder D. Nagtegaal (CDA) gisteravond voor in de raadscommis sie welzijn. PvdA-fractievoorzitter F. Schoonderwoerd had zich er speciaal voor laten informeren door hockeydeskun- digen. „Dat inslagveld is nodig om alvast in te slaan als de vorige wedstrijd nog bezig is. Ik ken geen enkele scheidsrechter die het goed vindt dat de spelers van de volgende wedstrijd alvast het veld op komen om in te slaan." Nagtegaal was dat niet met hem eens. „Dat in slagveld voor de hockey is luxe. Met 92 leden kunnen ze toe met één veld voor wedstrijden en trainingen. En als ze groeien, kan dat inslagveld er altijd nog komen." Dat schoot echter in het verkeerde keelgat bij de commissieleden, die vergaderden over het plan van burgemeester en wethouders om DOSR en Alkmania uit te laten breiden in Roelofarendsveen en de hockey club in Rijpwetering te laten. Met name de WD en de PvdA vonden dat de hockeyers gedupeerd worden in het herverdelingsplan zoals B en W voorstellen. „De bezuinigingen hadden door de voetbalclubs moeten worden geïncasseerd", aldus Schoonderwoerd. Alle fracties wensten een preciezere financiële on derbouwing van het plan. „Er moet een voorstel ko men waarin de huurverhoging voor de verenigingen is verwerkt. De gemeente moet niet zomaar opdraaien voor alle kosten", vond CDA'er W. van der Werf. Nag tegaal antwoordde dat hij op die financiële vragen nog geen antwoord kan geven, omdat het nog maar om een tussenrapportage gaat. „Kunnen we het niet split sen?", probeerde de wethouder uiteindelijk. „Jullie kunnen je uitspreken vóór deze variant, maar je be denkingen plaatsen bij de financiële verantwoording." WD-fractievoorzitter T. van Velzen zag daar niets in. Biljarters en gemeente sluiten vrede woubrugge ewout van der dussen Even hing gisteravond een con frontatie tussen Hidde Hoek stra, de voorzitter van de Wou brugse biljartvereniging en wet houder Mieke Dambrink in de lucht. „Waar laat u de biljart?", vroeg Hoekstra nadat de wet houder het nieuwe ontwerp voor een verenigingsgebouw, ten overstaan van alle vereni gingen had toegelicht. Het nieuwe onderkomen dat De Wijk moet vervangen, krijgt twee zalen en een foyer. Het wordt een aanbouw van sport hal Oudendijk, zodat de sport- kleedkamers ook voor ballet- en toneelgroepen kunnen worden gebruikt. Maar biljarttafels ko men op de tekening niet voor. „U vond de eerste plannen van de gemeente te duur en bent met tekeningen van een eigen gebouw bij de burgemeester geweest. Wij hebben daarom met u geen rekening gehou den", legde wethouder M. Dambrink uit. Ze had een troost voor de bil jartvoorzitter. Met een over zicht van de buitenruimte toon de de wethouder aan dat er op het terrein voldoende ruimte is voor het nieuwe gebouw van voetbalvereniging Woubrugge én voor een zelfstandig gebouw van de biljartvereniging. Hoek stra had daar vrede mee en gaf de wethouder vervolgens spon taan complimenten voor het nieuwe ontwerp. Tevreden De verenigingen toonden zich gisteravond tevreden over het plan, al waren er wel wagen en opmerkingen. Vooral de kleine re clubs moesten nog wennen aan de verhoging van de huur prijs van 19 naar 25 gulden. „Kan u niet tot een langzame harmonisatie komen, zodat we daaraan kunnen wennen?", wilde iemand weten. Volgens Dambrink valt daar niet aan te ontkomen. De dure vloer, die er op verzoek van balletschool El len Oosterhof in komt, riep vra gen op van ruwere gebruikers. „Kan er ook een disco worden gegeven? Disco's zijn ware bier festijnen", vroeg A. Reumer- man, de huidige beheerder van De Wijk. De wethouder beves tigde dat de vloer ook voor zwaar gebruik geschikt is. gens Nagtegaal gebeurt dit om dat skaten over zeven jaar waarschijnlijk niet meer popu lair is. De VVD sloot zich daar bij aan. Toch zegde de wethou der toe in B en W te praten over het verlengen van de afschrij vingstermijn, omdat dat de eni ge mogelijkheid is om de raad achter het voorstel te krijgen. Alle drie de partijen waren het er over eens dat de gesprek ken met de buurt onder geen voorwaarde mogen worden ontweken. Dat die buurt haar mening al klaar heeft, bleek uit de mensen die voor aanvang van de vergadering maakten van het spre Splotz-voorzitter Joost vertelde dat de bezoek* de jeugdsoos bang herhaling van de prol die zij twee jaar lang met hangjeugd. „Vernieling, c drugshandel, het onheu genen van onze bezoek* zijn we spuug- en spi Het gaat niet om die maar om andere mensen de plek afkomen. En meente garandeert geen Politiek Alkemade wil dat verenigingen meebetalen aan herindeling sportparken Wethouder Dambrink toont het nieuwste ontwerp van het verenigingsgebouw aan (vlnr) voorzitter H. van der Berg van de voetbalvereniging Woubrugge, P. Vijlbrief (Stichting Sporthal), en H. Hoekstra (voorzitter biljartvereniging). foto engel lameijer de gemeenteraad van Ja- cobswoude. Wethouder Dam brink hoopt dat het gebouw er eind volgend jaar staat. „Nog een winterseizoen in De Wijk, we stoppen nog even de gaten dicht." Meester. „Maar kenneli ben ze de boot zo ver: dat die nu aan de eisen De omvang van de niet ter discussie." Ook de vergunning ligplaats is in orde. D bestond in eerste instan onduidelijkheid, omdal Borst ook Eric Bosch c gunning had aangevraaj de plaats in de Noord Haagse rechtbank beslis iswaar dat de gemeei cobswoude Bosch' ningsaanvraag moest ren, maar oordeelde tev de vergunning van rechtsgeldig is. Hij ligt dien al zo lang op de pk Noord Aa, dat de ge hem niet zo maar mt wegsturen. De grote woonboot van familie Borst in Hoogmade zakt stukje bij beetje. Het kolossale gevaar te in de Noord-Aa moet enkele decimeters omlaag om aan alle voorwaarden te voldoen. Vol gens aannemer Borst, die de woonark voor zijn broer bouwt, is dat het geval. Borst meldt dat de woonboot nog zwaarder wordt, waardoor hij lager komt te liggen. Als de hoogte van de ark bin nen de perken blijft, mag de woonboot, volgens gemeente secretaris Meester van Ja- cobswoude blijven liggen. „Bij de eerste controle was de toe gestane hoogte, die vanaf de waterlijn wordt gemeten, be hoorlijk overschreden", aldus Kraamvisite wel toegestaan „Dat kun je niet scheiden. Misschien willen de vereni gingen deze variant helemaal niet als ze een hogere huur krijgen." Volgens het gemeentebestuur gaan de nieuwste her verdelingsplannen 2,6 miljoen gulden kosten. De WD- fractie wil er maximaal 2,3 miljoen aan uitgeven. „Als het meer kost moeten de verenigingen dat opbren gen", aldus Van Velzen. Het CDA vond dat eerst alle kosten op een rijtje moeten worden gezet, die volgens de partij op 2,8 miljoen uitkomen. Daarna moet rustig bekeken worden waarop kan worden bezuinigd. In het plan dat er nu ligt worden alle velden van Alk mania en DOSR zogenaamde wetravelden (wedstrijd trainingsvelden). Het vijfde veld, de ligweide, moeten ze delen. H. Elstgeest van DOSR meldde dat de verhou dingen tussen beide clubs zo verslechterd zijn, dat die deling nogal drastische vormen krijgt. „Wij nemen het veld de ene week, zij de andere week. Zo vermijden we confrontatie zoveel mogelijk." De gemeenteraad verga dert op 29 november over het voorlopige plan. Pas be gin volgend jaar volgt een definitief besluit. Een 40-jarige man die op 10 juni 1992 het Rabobankfüiaal in Hazerswoude overviel, heeft gisteren bij de Haagse rechtbank in kort geding te gen de staat vergeefs een strafonderbreking geëist om de bevalling van zijn vrouw te kunnen bijwonen. Het ver zoek van de man, die een straf van twaalf jaar uitzit, strandde om technisch-juridische re denen. De Hagenaar werd in '94 veroordeeld voor twintig over vallen op Rabobanken. Hij pleegde die samen met een ander. Ze kozen expliciet Ra bobanken uit omdat deze bank de andere dader ooit een lening weigerde. In totaal maakten ze meer dan een mil joen gulden buit. De overval in Hazerswoude leverde de daders ruim 1 dertigduizend gulden op. Klanten kregen een riotgun tegen het hoofd gezet. Tijdens andere overvallen schoten de daders op came ra's en deuren. Het verzoek om strafonder breking was des te opmerkelij ker omdat de Hagenaar de reeks overvallen pleegde juist tijdens verloven van een eer dere langdurige celstraf die was opgelegd voor eveneens overvallen. De landsadvocate S. Marseille verzette zich gis teren dan ook tegen het ver zoek om strafonderbreki Dat verzoek was eerst minister van justitie gt Toen die het afwees g' Hagenaar in beroep Centrale Raad voor Straf toepassing. Die raad we* ook af. De raadsvrouw de verdachte P. Will noemde die afwijzing I kort gedingrechter gi 'onrechtmatig'. Volgens had de raad zijn oren t naar het negatieve advi* het openbaar ministerie laten hangen. De ovei komt in juni 2001 vrij zich goed gedraagt. De vrouwe vond het daaro: voor wat 'resocialisatie'. Maar kort gedingrecli Robbers zag geen wet grondslag om in te i de beslissing van de ce raad. Zodoende kwam h aan een inhoudelijk o toe. Maar als het wel 6 dergelijk oordeel had ra komen, had de rechte verzoek ook afgewezen, hij weten. De centrale raad heef rigens wel toestemming ven aan de Hagenaar o het onder zware bewaki zijn vrouw op kraamvi gaan als het kind eenmt boren is. Zo'n drie ja; den, toen het eerste kin de Hagenaar werd mocht hij ook alleen manier zijn vrouw bezoe nieuwkoop/den haag marieta kroft Twee neven (24 en 25 jaar) uit Nieuwkoop en Alphen hebben gisteren van politierechter C. Kleene een geldboete gekregen van 750 gulden en twee weken voorwaardelijke celstraf. De rechter achtte mishandeling van een kroeggenoot, precies twee jaar geleden, bewezen. De straf zou zwaarder zijn uitgeval len als de vechtpartij niet al zo lang geleden plaatshad, merkte de rechter op. Officier van justi tie M. Horstman eiste een geld boete van 1500 gulden en twee weken voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van twee jaar. Met een flinke woorden stroom trachtte het tweetal de rechter ervan te overtuigen dat ze alleen maar uit zelfverdedi ging handelden. Ze waren op dat moment, samen met de vriendin van een van de jon gens uit in café Happy Duck in Nieuwkoop, toen een groep van acht man ze begon uit te dagen. De Alphenaar liep naar ze toe en gaf één van hen een klap in het gezicht. „Zonder dat er let sel ontstond", benadrukte hij. De caféhouder zette vervolgens uit de kroe kennen de mensen van fé", reageerden ze. rust bewaren en vroeg ons gaan jullie maar na ten joh." Later op de avond 1 verder uit de hand. Het vond buiten op het 1 plein de groep van acht opnieuw tegenover ontstond een broeierig Volgens de jongens het uit zelfverdediging ge! toen een jongen een *z kreeg waarbij stukkei sneuvelden. Ze daarbij een boksbeugel iets dergelijks te hebt bruikt. „Dan zou het let erger zijn geweest." De partij had tegenover de verklaard dat de jonge een boksbeugel of daarop lijkt, bij zich Zowel de officier van jus de rechter vond het van het tweetal zwak keer hadden jullie weg rennen." De twee mannen wet niet of ze tegen de uitsp hoger beroep gaan.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16