Project bedreigd door lokale politici De dikke Van Dale tegen een fata morgana Leiden Regio efbaar Zuidwest zoekt len voor wijkvereniging Méér werk aan de weg GERECHT I/SDAG 9 NOVEMBER 1999 nf leri {(LADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, ;en t de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt 1V iar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden ituurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AJB Leiden. Fax 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl NESTEIN De Leidse Ren- en Toervereniging Swift houdt zater- jrestatielopen voor jong en oud over 5, 8, 0 en 15 kilometer, jar cours gaat over rustige paden en wegen naar Zoeterwoude a park Cronesteijn weer terug over de Bult naar het clubhuis. ;artvan alle afstanden is om 10.45 uur vanaf het clubhuis aan fillem v.d. Madeweg (park De Bult) tussen het Rijn- en Schie- ial en Rijksweg A4. Inschrijving vanaf 9.45 uur voor vijf gulden een herinnering, zonder herinnering kan worden meegedaan helft van de prijs. IfUINWIJK De jaarlijkse verkooptentoonstelling van het Rode Leiden wordt morgen van 13 tot 16 uur gehouden in het ge il van het Rode Kruis aan de Apollolaan lb. Er is ook een rom- markt. (FESSORENWIJK In buurthuis Cornelis Joppensz is vanavond i|0 uur een bijeenkomst van de Aquarium Vereniging 'De Na- iriend' met een gastspreker. Het buurthuis staat aan de Op- JÉeimstraat 6a, de toegang is gratis. FESSORENWIJK In de Vredeskerk, Van Vollenhovenkade 21, is gen van 13.45 tot 16.45 uur een bijeenkomst waar mantelzor- J mensen die uit betrokkenheid zorgen voor een ander - en Jre belangstellenden welkom zijn. Het thema is: 'Versterk je njerk!'. Hoe houd je je contacten in stand en kun je voorkomen V in een isolement komt of overbelast raakt? Wie deze bijeen- |it wil bijwonen, kan zich aanmelden bij de Leidse Vereniging lülantelzorgers, telefoon 5128183 of 5177180. ERAS Theo Ovink vertelt vrijdag in het Wandelcafé Leiden van ÏIVON over de E4, een langeafstandwandelpad, dat vanaf Kje langs de Middellandse Zee loopt naar Griekenland en ook it eiland Kreta ligt. Het Wandelcafé is open vanaf 20 uur in thuis De Pancrat, Middelstegracht 85. Toegangsprijs voor Ie ls vier gulden, niet-leden betalen een gulden meer. cjJlRAS Voor 50-plussers is morgen van 13.30 tot 16 uur een ge- Je middag met vier ronden bingo in Buurthuis de Pancrat, ich|elstegracht 85. MORS Wijkvereniging Muidersloot houdt morgen een Sint aas bingo in het gebouw bij de speeltuin in het Morskwartier, laan 2a. Aanvang 20 uur. Revolutionair huisvestingsplan in zusterstad East-London wordt gesteund door Leiden jktct. des Hommes Leiden spaart voor een mobiele polikliniek laatkinderen van Lima in Peru een medische behandeling te en geven, maar ook voorlichting en advies over de gevaren op Het geld moet verdiend worden door de verkoop van twee- nds goederen. Wie spullen heeft, kan ze naar de winkel in de :eeg 10 brengen of 5148766-bellen (tussen 13.30 en 17 uur). ting Leefbaar Zuidwest is Dek naar leden. Niet voor chting, dat is technisch gelijk, maar voor de nog v te vormen Wijkvereni- Leefbaar Zuidwest. Dat is j van een wijziging in emeentelijke verordening, 1 epaalt dat alleen wijkorga- les met een verenigings- tuur recht hebben op^sub- En zonder leden is er sprake van een vereniging, it moment bestaat Leef- Zuidwest nog bij de gratie jonateurs. organisatie doet haar op- in een nieuwsbrief die on- de wijkbewoners is ver- d. Leefbaar Zuidwest |t daarin niet alleen om le- De wijkorganisatie wil ook Destuur uitbreiden en een commissies, dan wel groepen instellen die zich een of meer specifieke pro- t( len in de wijk gaan bezig- Ruim vier miljoen Zuid-Afrikanen zijn op zoek naar een geschikte woning. Zij wonen in krottenwijken, ver buiten de stadscentra. Het gebrek aan goede huisvesting is een van de grootste problemen die het moderne Zuid- Afrika bedreigen. Het huisvestingsbeleid werd er de afgelopen jaren gekenmerkt door corruptie en mislukte miljoenenprojecten. leiden peter groenendijk vervolg van voorpagina Vorige week werd in East-Lon- don, zusterstad van Leiden, een project geopend dat gebaseerd is op het Nederlandse systeem van sociale woningbouw. Het Belgravia Housing Project, dat ondersteund wordt door de ge meente Leiden, moet als voor beeld gaan dienen voor een nieuwe huisvestingspolitiek. Maar het pioniersproject wordt bedreigd door vriendjespolitiek en incompetentie van locale politici. Het Zuid-Afrikaanse huives- tingsbeleid worstelt nog altijd met de erfenis van apartheid. In het oude Zuid-Afrika werden zwarte woonwijken op tiental len kilometers afstand van de stadscentra gebouwd. Elke stad kent dezelfde indeling: een za kelijk centrum, daar omheen de gegoede, vooral blanke wijken en dan, kilometers verder, de townships. De ANC-regeringen van Nelson Mandela en Thabo Mbeki hebben wel geprobeerd om het gebrek aan behuizing voor arme zwarten op te lossen, maar te weinig werd gedacht aan de wensen van de zwarte bevolking zelf. Onder leiding van minister van huisvesting Sankie Mtembi-Mahanyele, meestal kortweg Sankie ge noemd, werden sinds 1994 driekwart miljoen huizen ge bouwd. Het merendeel staat nu leeg. ,,De huizen zijn te klein en van een abominabele kwali teit", aldus Kees Elgershuizen, de Nederlandse leider van het Belgravia-project. Zuidafrika nen noemen de huisjes match boxes, luciferdoosjes, ze zijn niet geschikt voor de grote ge zinnen waarvoor ze eigenlijk bedoeld zijn. Bovendien staan ze nog altijd op grote afstand van de stadscentra. Voor de ar me Zuid-Afrikanen vormde die nieuwbouw maar een kleine vooruitgang." Ook East-London, de stad in het zuidwesten van Zuid-Afrika waarmee Leiden sinds 1994 een stedenband heeft, kent deze huisvestingsproblemen. Zo'n 200.000 armen wonen in krot ten ver buiten het stadscen trum. Er bestaat een officieel te kort van 50.000 huizen. Om de finitief een einde te kunnen maken aan deze problemen werd twee jaar geleden de Hou sing Association South Africa (HASA) opgericht door enkele Nederlandse woningbouwver enigingen. Het stadsbestuur ging akkoord met een proefpro ject in de wijk Belgravia, vlakbij het centrum van East-London. Het project is de eerste om vangrijke poging om in Zuid- -Afrika sociale woningbouw van de grond te krijgen. Arme zwarten kunnen er kwaliteits woningen nabij het centrum huren van een woningbouw vereniging, die er niet op ge richt is om zoveel mogelijk winst te maken en die gesteund wordt door de overheid. Het project wordt gesteund door de gemeente Leiden. Al in 1996 stuurde Leiden twee amb tenaren naar East-London om te zoeken naar oplossingen voor het huisvestingsprobleem in de zusterstad. Een jaar later vertrokken twee stedenbouw kundigen in opdracht van Lei den naar East-London om een haalbaarheidsonderzoek uit te voeren. Als het aan wethouder Jan Laurier ligt, zal Leiden ook financieel een bijdrage aan het project leveren. Binnenkort be slist de gemeenteraad of de le ning van 1,5 miljoen gulden aan HASA definitief plaats mag vinden. Ton van Dijk, een van de ambtenaren die al in 1996 naar Zuid-Afrika gingen, is in middels drie keer in de zuster stad geweest. Hij hoopt dat de lening zal worden goedgekeurd door de gemeenteraad. „We hebben in drie jaar tijd onge looflijk veel bereikt. Die lening zal ook werken als een signaal naar East-London, Leiden zou houden. Een paar jaar geleden besloot de gemeente na het nodige ge harrewar met buurtorganisaties de nieuwe verordening in te voeren. De achterliggende ge dachte is, dat wijkorganisaties ook daadwerkelijk een wijk ver tegenwoordigen. De toenmali ge wethouder P. Langenberg wilde af van stichtingen omdat deze niet democratisch worden gecontroleerd. Leefbaar Zuid west verzette zich nog het langst tegen de invoering van de verordening. De stichting zag met name geen heil in het extra werk dat een bestaan als vereniging met zich meebrengt. Begin vorig jaar legden de ge meente en Leefbaar Zuidwest hun conflict echter bij. De stichting beloofde zichzelf in de loop van 1999 om te vormen tot vereniging en de gemeente, toen inmiddels met A. Pechtold als verantwoordelijk wethou der, zegde toe ook tot dat mo ment subsidie te verstrekken. leiden Leiden lijkt bezig aan een inhaalslag voor wat betreft het verbeteren van zijn in- en uitvalswegen. Na de Rijnsbur- gervyeg, de Plesmanlaan en de Haagse Schouwweg ligt sinds gisteren ook de Kanaalweg van voor tot achter 'open'. En is dus voorlopig tot 19 no vember afgesloten voor het au toverkeer. Dat wordt, middels borden, omgeleid via Hoge Rijndijk, Burggravenlaan, De Sitterlaan en Lammenschansweg. Voorals nog leidde dat ter plekke nog niet tot ernstige opstoppingen. Het werk aan de Kanaalweg is verdeeld in verschillende fasen. Deze week wordt de toplaag van het asfalt door middel van frezen verwijderd. Tussen Lo- rentzkade en Melchior Treub- laan worden inritconstructies aangebracht. Bestemmingsver keer kan het Kanaalpark vanaf het Lammenschansplein berei ken. De Professorenwijk is al leen bereikbaar via De Sitter laan. Komende vrijdag is de Kanaal weg ter hoogte van de spoor wegovergang afgesloten voor alle verkeer, ook voor fietsers. Vanaf maandag 15 november brengt de NMB-West, het be drijf dat de reconstructie uit voert, een nieuwe asfaltlaag aan. Op vrijdag 19 november wordt het karwei afgesloten met het aanbrengen van wegbelij- ningen en markeringen. Als alles volgens plan verloopt, gaat de verbeterde Kanaalweg die dag om 16.00 uur weer open voor alle verkeer. foto henk bouwman hetzelfde als een boete j|ns dierenmishandeling. t\ voor het houden van hond in een kleine kooi, Ijl ieder weldenkend mens vleest met die lange oren |onijn noemt." Voor de ou- jheer uit Den Haag was het principekwestie. Er werd ?an hem verwacht wat niet tem verwacht had mogen Ten: hij had in het braaklig- e terrein bij het Leidse (hum Naturalis een park of pstrook moeten herkennen fen parkeerterrein. „Maar jhad ik een fata morgana Sen zien, en ik heb toch een pjk ontwikkeld taalbesef', Hagenaar gisteren yoor pntongerecht. jaar was hij in de herfst- ptie naar Naturalis gegaan. Stortregende en het was Jeen raadsel waar hij zijn [moest parkeren. Dus zette |ze bij al die andere auto's: Imodder bij de Mendel- JFout! Negentig gulden Sagenaar had vervolgens foto's van het terrein gemaakt en deze naar de officier ge stuurd met een brief waarin hij volop citeerde uit de dikke Van Dale. 'Park: een terrein nabij of in een stad of dorp, dat men door be planting met bomen en heesters tot publieke wandelplaats heeft ingericht'. 'Plantsoen: een aanleg met bo men en planten als openbare tuin, publieke wandelplaats'. 'Beplanting: de gewassen waar mee iets is beplant'. 'Groenstrook: een beplante strook grond in of langs een be bouwd gebied'. „Van het braakliggend, onge cultiveerd stuk grond aan de Mendelweg zegt toch geen en kel mens: kijk, dit is een park",hield de man gisteren vol. Officier van justitie D. Bogaert had hier 'op zich wel begrip voor'. „Maar dat laat niet onverlet dat u fout bent ge weest." Wel dacht ze erover om de boete wat te verlagen. Rechter J. van der Scheer gaf de Hagenaar echter gelijk. Zij ken de de oude situatie bij Naturalis en kon zich de verwarring wel voorstellen. De parkeergelegen heid bij het LUMC was volgens haar ook heel slecht aangege ven, maar ze stelde wel dat bij iedereen bekend is dat ook niet mag worden geparkeerd in - bij voorbeeld - de duinen. „Terwijl dat ook niet een groenstrook in die zin is." Einde oefening. Geen licht 'Als ik nu ga lopen, word ik slachtoffer van geweld', had haar zoon eind november 1998 tegen de politie gezegd nadat hij een bekeuring had gekregen wegens fietsen zonder licht bij de Klinkenbergerpias, 'op die donkere weg naar Voorhout'. En dus was hij zonder licht doorgereden. Om binnen tien minuten weer een bekeuring van vijftig gulden te krijgen. En dat vond zijn moeder niet redelijk. „In Leiden rijdt twee derde van de mensen zonder licht. En bij de jeugd nog meer. Mijn zoon is met licht wegge gaan naar zijn werk bij Huis De Bijlen in Leiden. Op weg naar zijn werk is het stukgegaan. De weg naar Voorhout is onverlicht en het is gevaarlijk om daar te lopen." Volgens de vrouw had ze 's er mee uitdragen dat het de ste denband serieus neemt." In de toekomst willen de twee steden ook personeel gaan uitwisselen, zodat nog meer kennis op het gebied van volkshuisvestings beleid kan worden overge bracht. Inmiddels zijn in East-Lon- don de eerste 150 huizen in ge bruik genomen door voormali ge bewoners van township Duncan Village, dat enkele kilo meters van het stadscentrum verwijderd is. „Voor deze men sen komt een droom uit", ver telt Elgershuizen. Hij arriveerde in 1997 in East-London om na mens projectgroep Vestia het Belgravia-project op te zetten en werkt er nu nog steeds. „Na de omwenteling hoopten veel Zuid-Afrikanen tevergeefs op een beter leven, een mooi huis, een baan. De 600 gelukkigen die nu in de eerste Belgravia- -huizen zijn getrokken kunnen bijna niet geloven dat het hun toch nog overkomt." Elgershui zen hoopt dat het project na volging krijgt in andere delen van Zuid-Afrika. „Hopelijk leert de minister iets van ons pro ject", zegt Elgershuizen. „San kie heeft veel huizen gebouwd, maar niemand wil erin wonen. In Belgravia wonen mensen niet alleen in betere huizen, ze zitten er ook op korte afstand van het stadscentrum. Dat is een betere omgeving om kinde ren in te laten opgroeien, want er is minder criminaliteit en er zijn ziekenhuizen in de buurt. Bovendien wonen zij nu veel dichter bij hun werk. Tot voor kort moesten veel van deze mensen elke dag met de bus naar hun werk, wat ze zo'n twintig procent van hun inko men kostte. Dat geld hebben ze nu over en dat kunnen ze uitge ven aan voedsel of verzekerin gen." De landelijke politiek erkent het succes van HASA en het Belgravia-project nu al. Minis ter Sankie gaf vorige week bij de opening van het project toe dat haar ministerie te lang alleen heeft gelet op kwantiteit. Zuid- Afrikaanse planners, die tot voor kort vooral zoveel mogelijk wilden bouwen, volgen Belgra via vol aandacht. Sankie noem de het project 'een baanbre kend initiatief, een mooi com pliment aan het adres van El gershuizen. Toch is hij niet onverdeeld positief over de voortgang van het project. De tweede fase, de bouw van 250 huizen naast de 150 die er nu staan, heeft ver traging opgelopen. De oorzaak: lokale politici oefenden druk uit op HASA om bevriende aanne mers de huizen te laten bou wen. Ook locoburgemeester Halley, die in september nog in Leiden was om afspraken te maken over de lening van Lei den aan East-London, maakte zich schuldig aan deze vorm van vriendjespolitiek. „Belgra via is het slachtoffer van zijn succes geworden", zegt een van de Nederlandse medewerkers aan het project. „Politici zien het succes van het project en proberen er van te profiteren. Je zou verwachten dat ze vierkant achter ons gaan staan, maar niets is minder waar." De me dewerker, die zijn naam liever niet aan zijn uitlatingen ver bonden ziet, is teleurgesteld in de gang van zaken. „Politici in East-London steunen ons niet, maar ze willen wel de vruchten plukken van het succes. Ze denken alleen maar aan de kor te termijn. Dat staat mij enorm tegen." Kees Elgershuizen raadt de gemeente Leiden aan om niet zomaar in zee te gaan met Zuid-Afrikaanse politici en om altijd afspraken te maken met Nederlanders in Zuid-Afrika. „Financiële steun moet je uit voeren via Nederlandse instan ties. Zaken doen met politici is hier riskant. Dat klinkt hard, maar het is de waarheid. Ik heb hier in twee jaar teveel meege maakt om dat nog te kunnen ontkennen." Johan Ras van woningbedrijf Vestia in Den Haag, een van de initiatiefnemers van HASA, be vestigt dat het in East-London met politici lastig zakendoen is. ,,AJs een burgemeester herko zen wil worden, wil hij iets voor zijn achterban doen. Zo iemand zal zijn best doen om een be vriende aannemer aan een gro te klus te helpen. Dat klinkt een Nederlander merkwaardig in de oren, maar in Zuid-Afrika is het een onderdeel van de politieke cultuur." Volgens Elgershuizen onderkent de Leidse wethouder Jan Laurier, verantwoordelijk voor de lening van Leiden aan East-London, deze gevaren. „Jan weet volgens mij wel hoe het er hier aan toe gaat. Hij moet fcich blijven beseffen dat hij kanalen als HASA moet ge bruiken om te inversteren in Zuid-Afrika. Volgens mij is hij zich daarvan bewust." Elgershuizen vertrekt in de cember uit East-London, maar hij vertrouwt erop dat het pro ject ook zonder hem door zal gaan. „Ik heb twee Zuid-Afrika nen persoonlijk opgeleid om HASA te gaan leiden. Met hun blijf ik wekelijks contact hou den. Bovendien blijft de helft van de HASA-groep bestaan uit Nederlanders. Wanneer wij die voorzorgsmaatregelen niet ne men, wordt het project binnen de kortste keren speelbal van de plaatselijke politiek. En dan hou ik m'n hart vast." Ook Johan Ras is slechts voorzichtig optimistisch. „De eerste huizen staan er. Maar de woningcorporatie die wij nu hebben moet op den duur zelf werkzaam worden. Men zal an dere projecten van de grond moeten krijgen en een werkap paraat vormen. Alleen als dat gebeurt kun je spreken van een substantiële verbetering. Ik ben er nog niet van overtuigd dat dat gaat lukken." nachts al zes keer meegemaakt dat een huilend meisje had aangeklopt, omdat zij niet meer verder durfde te fietsen. „Als eenzame fietser is het gevaar lijk." Haar zoon had die avond voor zestig gulden staan afwas sen en nu voor honderd gulden boete gekregen voor iets waar hij 'niets aan kon doen'. Officier Bogaert vond twee boe tes ook wel een beetje veel van het goede en trok de tweede in. De eerste wilde zij verlagen tot 35 gulden. Maar ook dit vond de vrouw nog te veel. „Je wilt een fatsoenlijk burger zijn, maar het wordt je onmogelijk t de Leidsch Dagblad ANNO 1899 Donderdag 9 November HAZERSWOUDE - Te beginnen met 1 Januari 1900 zal door de gemeente voor iedere huwelijksvoltrek king, die op een anderen tijd of wijze verlangd wordt dan in art. 4 der Wet van 23 Augustus 1879 voor kostelooze huwelijksvoitrekking bepaald is, van de belanghebbenden worden geëischt: a. vijf gulden, op alle werkdagen tusschen elf uren des voormiddags en één uur des namiddags; b. tien gulden, op alle werkdagen tussen negen en elf uren des voormiddags en tusschen één en vier uren des namiddags; c. vijf en twintig gulden, op Zon- en erkende Christelijke feestdagen of op eenig ander uur, niet begrepen in de sub a en b omschrevene. De inning dezer gelden geschiedt door den ambte naar van den Burgelijken Stand. LEIDEN - Hedenmorgen is in het gebouw van de Mij. tot Nut van 't Algemeen door eemge ingezete nen van Leiden een bijeenkomst gehouden tot op richting van een Afdeeling Leiden van den 'Volks bond', vereeniging tegen drankmisbruik. LEIDEN - Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging. Tot hedenmiddag drie uren was ons op verschil lende inteekenbiljetten een bedrag toegezegd van ƒ5854.31. ANNO 1974 LEIDEN - De ouders in de zeeheldenbuurt hebben gisteravond enthousiast deelgenomen aan een ouder avond. De avond ging uit van de kleuterschool 'De Kiekeboe' en de basisschool 'De Koningin Juliana'. In het gymnastieklokaal waren talloze marktkraampjes opgesteld, om het op school gebruikte materiaal te tonen. foto archief leidsch dagblad Volgens rechter Van der Scheer was de jongen niet voor rede vatbaar, ja zelfs wat agressief geweest toen hij de bekeuring kreeg. „En er zijn massa's men sen die zonder licht rijden en denken: ik zie het wel. Ik denk dat hij heel goed wegkomt met 35 gulden." Waarna de zaak voor Van der Scheer was afge daan. connie van uffelen Zaterdag 9 november LEIDEN - Het aantal werklozen dat staat ingeschre ven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden is deze maand de 2000 gepasseerd. In oktober steeg de arbeidsreserve met 138 tot 2041, ofwel 3,78 procent van de mannelijke beroepsbevolking. De vraag nam met 37 toe en betreft voornamelijk jeug digen. In de metaal en de bouw is de vraag overigens gedaald. Het aantal vrouwelijke werklozen steeg in oktober ook: met 49 (onder wie 40 jeugdigen) tot 559. In het rayon Alphen zijn op dit ogenblik 302 mannen (vorige maand 278) en 97 vrouwen werk loos, in het rayon Lisse zitten 272 mannen (213) en 159 vrouwen zonder werk. LEIDEN - De Boycot Outspan Aktie (BOA) is zeer verontwaardigd over de uitspraken over Zuid-Afrika die de fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Ka mer, Bas de Gaay Fortman heeft gedaan na een reis door Zuidelijk Afrika. De Gaay Fortman zei onder meer dat de blanken in Zuid-Afrika zeer onzeker zijn geworden en dat de apartheid de politiek van de angst is. De BOA vindt dat een weergave van de wer kelijkheid die bijna niet leugenachtiger kan. 'Apart heid is en blijft een politiek van blanke overheersing en blanke bevoorrechting, hoe je het ook wendt of keert. De blanke bevolking verdient eraan. Als 't al leen maar angst was, zoals De Gaay Fortman het voorstelt, waarom zouden de blanken dan aan de macht blijven?', zo vraagt de BOA zich af. Folo's lil deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15