'Jezus zelfspreekt in Een cursus in wondere r%\Bi Zijg] God op het Web Geloof Samenleving DINSDAG 9 NOVEMBER 1999 -5 VANDAAG De heilige van 9 november, Theodorus Tiro, leefde in de tweede eeuw. Hij was een Romeins soldaat, en werd geacht af en toe een offer voor Romeinse goden te brengen. Zoals veel chris telijke martelaren weigerde Theodorus. Zijn superieuren gaven hem een paar dagen bedenktijd. Maar Theodorus gebruikte die tijd om een Romeinse tempel in brand te steken. Als straf werden stukken vlees met krammen van zijn lijf gescheurd. Onder deze foltering bleef Theodorus proberen omstanders tot het christendom te brengen. Hij stierf op de brandstapel. Predikanten overwegen acties utrecht De leden van de Bond van Nederlandse predikanten (BNP) zijn 'zeer verontwaardigd' over de plaats die zij in de Sa men op Weg-organisatie krijgen. Op een ledenvergadering klonk gisteren in Utrecht zelfs de roep om acties. Het conflict gaat over de vertegenwoordiging van de BNP in het bestuur van de SoW-kerken. In de oude structuur van de Nederlandse Her vormde Kerk is de BNP-secretaris ook secretaris van de raad voor de predikantstractementen en -pensioenen. In de nieuwe opzet mag de BNP slechts namen noemen voor twee plaatsen in de SoW-commissie predikanten. Dat is voor de bond niet aanvaardbaar. Het is volgens voorzitter Witteveen zelfs de vraag of de BNP nog medeverantwoordelijkheid wil blijven dragen als de bond in de SoW-organisatie niets heeft in te brengen. „Maar het zou voor de predikanten een mentale salto mortale beteke nen als zij zich tegen de kerk zouden opstellen. Ons ambt is im mers in de kerk." Sjevardnadze prijst paus Tbilisi De Georgische president Sjevardnadze heeft paus Jo hannes Paulus II een van de grootste denkers van de wereld ge noemd. Het bezoek van de paus, die gistermorgen in Georgië arriveerde, zal volgens de president de vrede in de Kaukasus be vorderen. De paus werd op het vliegveld van Tbilisi verwelkomd door orthodoxe priesters. Het dertig uren durende bezoek vindt plaats terwijl in het naburige Tsjetsjenië een oorlog woedt tus sen Russen en Tsjetsjenen. „Onze gesprekken met de paus zul len bijdragen aan een duurzame vrede in de Kaukasus", zei Sje vardnadze. De paus sprak gisteren met de patriarch van de Ge- orgisch-Orthodoxe Kerk, Ilja II. Vandaag heeft hij opnieuw een ontmoeting met Sjevardnadze. foto epa EKD wil meer aan zending doen Leipzig De grootste protestantse kerk in Duitsland wil in het derde millennium meer doen aan de verspreiding van het chris telijk geloof. De bijbelse boodschap ondervindt in deze tijd con currentie van andere levensbeschouwelijke opvattingen, con stateerde de EKD-synode in Leipzig gisteren. De 120 synodele den bespraken een plan om evangelisatie een grotere rol in het werk van de kerk te geven. Daarvoor moeten nieuwe wegen en vormen worden gevonden, aldus de predikante Barbara Ru dolph. De verbreiding van het evangelie is volgens haar te lang overgelaten aan bepaalde groepen en aan charismatische chris tenen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Zaamslag, F. van Vliet te Kamperland. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Aangenomen: naar Roodeschool, J. Haveman, kandidaat uit IJssel- muiden, die bedankte voor Oegstgeest, Duiven-Velp, Sie- gerswoude-Frieschepalen en Zaamslag. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Dedemsvaart, S. Ot- ten te Rotterdam-Zuid. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Haamstede, C. Ha- rinck te Houten. Spiritueel en zoekend Nederland heeft er reikhalzend naar uitgekeken. Zondag is het zover. Dan wordt in het Nijmeegse Concertgebouw de Nederlandse vertaling ge presenteerd van het boek 'Een cursus in wonderen'. Het is de boodschap die Jezus zelf via een Amerikaanse athe- iste zou hebben doorgegeven. Vertaler W. Glaudemans heeft er met zijn team elf jaar aan gewerkt. NIJMEGEN THEO KRABBE De Nederlandse uitgave van 'A Course in Miracles' wordt uit gegeven door uitgeverij Ankh- Hermes, sinds jaar en dag ge specialiseerd in uitgaven op het gebied van spirituele bewust wording. De uitgeverij prijst de vertaling aan als 'het boek voor een nieuw millennium, dat een grote mentaliteitsverandering teweeg zal brengen'. De 'Cour- se' is in Nederland en België al een jaar of wat in omloop. In kleine groepjes houden zo'n vijfduizend belangstellenden zich bezig met gedeelten uit het lijvige boek, dat bestaat uit drie delen. Ook in de regio Haarlem en Leiden komen regelmatig grotere en kleinere groepen bij elkaar om de zin van het werk te doorgronden. 'De cursus in wonderen' is een zogeheten 'gechanneld' of doorgegeven boek. Dat houdt in dat de schrijver zich als het medium beschouwt van een 'stem', die zich in zijn of haar innerlijk aandient en de tekst dicteert. In de 'cursus in won deren' openbaarde die stem zich als niemand minder dan Jezus. Hij was het die sinds 1965 zo'n zeven jaar lang de tekst zou hebben 'ingegeven' aan de Amerikaanse atheïsti sche joodse psychologe Helen Schucman. Toegewijde leerlin gen noemen de in totaal 1188 pagina's tekst om die reden 'Het Derde Testament'. Vertaler W. Glaudemans heeft het liever over een herformulering van het Nieuwe Testament. De cursus corrigeert enkele traditionele christelijke denk beelden als de kruisdood, ver zoening en vergeving, schuld en zonde. .Angst en schuld is een idee van ons ego, van ons ik-gebonden denken", licht Glaudemans toe. „Maar Jezus' boodschap is een spirituele boodschap van liefde op een hoger niveau." De theorie in het eerste deel, de 365 dagelijkse lessen in deel twee en het afsluitende 'hand boek voor leraren' richten zich op het innerlijk van de mens. Ze wijzen de weg naar geestelij ke transformatie, die de lezer dichter bij een leven 'vanuit liefde' moet brengen. De mens moet eerst anders leren kijken, om te beginnen naar zichzelf jezelf zoekt, zul je i vinden. Kijk je naar binni kom je je eigen oordelen die ten grondslag liggen noodzaak tot vergeven. oordeelt en veroordeel)^ immers ook niets te verg/ De vergeving waaro cursus spreekt, is iets h ders dan de christelijke ting van vergeving, vol^ ke de Vader onze zond geeft via zijn Zoon, die di dood gestorven is. Wat via Helen Schucman ze P' zijn eigen kruisdood wijl a af van de christelijke leei tc demans: „Hij noemt hei 'i nig dat hij voor onze gestorven zou zijn. Ee e van liefde heeft immef zoenoffers nodig, hoeft God ons niet te vei Tl omdat Hij ons nooit deeld heeft. De wraakt God, die offers wil zien projectie-God, die wij Vertaler W. Glaudemans: „Hier spreekt een waarheid, die van buiten onze levenssfeer naar ons toe wordt gebracht. Dit boek kan nooit door Helen Schucman zelf bedacht zijn." en van daaruit naar de mensen en de wereld om zich heen. Pas dan zal hij of zij ontdekken dat de materiële werkelijkheid zoals die zich aan ons voordoet niet de echte werkelijkheid is, maar een illusie en een projectie van ons eigen ik-gebonden denken. Negatieve gedachten en ge voelens als woede, verdriet, eenzaamheid en angst zijn, zo leert de cursus, niet werkelijk, maar een gevolg van de afge scheidenheid van de Schepper. De weg terug naar eenheid gaat via een langdurig proces van vergeving. In dat proces wordt de mens de innerlijke blokka des gewaar om de liefde te ont dekken, de liefde in hemzelf en de liefde in de ander. Dat is het wonder: het 'ontwaken' uit de foto cpd rob keeris droom van het alledaagse. Volgens Glaudemans is de cursus ook voor niet-gelovigen waardevol. „De cursus leert dat het onze eigen gevoelens en ge dachten zijn, die ons ertoe brengen anderen te oordelen en te veroordelen", zegt hij. „De ander is de boosdoener. Zolang je de oorzaak van je haat, verdriet en angst buiten Neerlandicus Glaui vertaalde meerdere s| n boeken. Elf jaar hebbet zijn zes mensen aan di ling van de Cursus in wc Fi gewerkt. Glaudemans steeds meer onder de van de diepgang van hi r „Opbouw, didactiek en'e fie, er is geen speld tu2 krijgen. Hier spreekt ee s heid, die van buiten venssfeer naar ons tot gebracht. Dit boek door Helen Schucman dacht zijn." Sektes. Je raakt erin verstrikt, en zie er dan maar weer eens uit te komen. Want een maal binnen raak je gehersenspoeld en moet je de banden met vrienden en familie ver breken. Gehoorzaamheid aan de leider is verplicht. De enige manier om uit de sekte te komen is met hulp van buitenstaanders, want in je eentje lukt het je niet. Tegenstrib belende leden worden met intimidatie in het gareel gehouden. Klopt dit beeld? Sociale wetenschappers houden zich sinds de jaren zeventig bezig met sekten, die ze liever Nieuwe Religieuze Bewegingen (NRB's) noemen. Godsdienstso ciologen deden onderzoek naar hersenspoe ling, de motivatie van leden om tot een sekte toe te treden en er weer uit te stappen. Resultaten van deze onderzoeken zijn te le zen op The Religious Movements Page van de universiteit van Virginia. Hier is een data bank aangelegd met profielen van ruim tweehonderd religieuze groeperingen met informatie over hun oprichters, geschiedenis en eventueel controverses die zich rond de groep hebben voorgedaan. En dat zijn er nogal wat - veel religieuze groepen lijken in een constant gevecht verwikkeld met de we reld. Zoals Scientology die voortdurend te genstanders voor de rechter sleept en Falun Gong, die een kat-en-muis spel speelt met de Chinese overheid. Andere sektes worden voortdurend geplaagd door schandalen, onthullingen van ex-leden of ze worden beschuldigd van allerlei onfris se praktijken. Vaak gaan die over hersen spoeling en intimidatie: dingen die sekten nou eenmaal volgens de heersende opinie. Maar het wetenschappelijk onderzoek heeft nogal wat af te dingen op een concept als hersenspoeling. Sterker nog, hersenspoeling bestaat niet volgens de onderzoekers van de Religious Movements Page. Het begrip werd uitgevonden tijdens de Korea-oorlog in de jaren vijftig en moest een verklaring geven 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het j internet Het zoekprogramma AltaVista geeft zes en een half miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan opsteken over religieuze zaken. Zowel kerkelijke organisa ties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Van de Evangelische beweging tot de Taliban, van voodoo tot vaticaan. Deze week: sektes en vooroordelen. http://cti.itc.virginia.edu/~jkh8x/soc257/home.html .WEtCOME MiSSIOtN SWEMENr .GROEP PROFILES. ÜNESMNFO 'Ctitï CROUP COSrcovEwits" ""REI.. MOV. COURSE MATERIALS 11»! IG lutfOl A MOUM'MS PviT Group Profiles, Links £t Info This page provides a gateway to Profilés of more than two hundred Religious Movements, most of which were created by students in Sociology 257 the University of Virginia. Each Profile offers basic demographic and background information, a summary of beliefs, discussion of controversial issues (when appropriate), links to important web sites about each group, and select print voor het feit, dat Amerikaanse soldaten over liepen naar de communisten. Daar móest wel een manipulatiemethode achter zitten die mensen willoos maakte, want het was ondenkbaar dat Amerikanen zich vrijwillig bij de communisten aansloten. Hoewel onderzoeken na Korea aantoonden dat er geen sprake was van het uitschakelen van vrije wil, haalden bezorgde ouders in de jaren zestig het begrip hersenspoeling weer uit de kast. Ze hadden geen grip meer op hun kinderen die tot een religieuze groep waren toegetreden, konden zich niet voor stellen dat ze dat op basis van vrijwilligheid deden en zochten een verklaring. De hersenspoelingstheorie is een krachtL wapen in handen van tegenstanders. He maakt sekteleden automatisch tot slacht fers van een krachtig en geheimzinnig it del waartegen het moeilijk weerstand bii is. Intussen mist het begrip elke weten schappelijke basis. Ander onderzoek ondergraaft de opvatt dat sekten leden ronselen, levenslang va houden en alleen hulp van buiten leden de klauwen van de sekte kan losrukken, werkelijkheid laat onderzoek zien dat m sen die tot een religieuze groep toetrede doorgaans vrijwillig doen. Meestal blijve niet lang, een jaartje of twee gemiddeld, verlaten ze probleemloos de sekte als ze geen zin meer in hebben. De overgrote meerderheid van ex-leden zegt 'wel wal leerd' te hebben in die periode en kijkt dl niet al te negatief tegenaan. De Religious Movement Page geeft ondei zoeksrapporten, beschouwingen en artil len van sektenkenners. Minstens even ii ressant is de databank voor wie informa zoekt over een specifieke groep. De lijst loopt van Alcoholics Anonymous tot en Zenboeddhisme. Sommige groepen zijn gemeen geaccepteerd en onomstreden, als de bovengenoemde twee. Andere rot wat meer controverse op (de Mormonei Hare Krishna's). Dan zijn er de groeperiji die ronduit in een kwaad daglicht staan als de Moonsekte en Scientology. En tenslotte, aan het eind van het speed j groepen als de Sekte van de Hoogste Wi heid, de Zonnetempel, Heaven's Gate, d j People's Temple of de Branch Davidiam i Waco; groepen die alle vooroordelen be tigen waartegen sociologen strijden, die totale oorlog met de maatschappij zijni wikkeld of zichzelf inmiddels hebben ve tigd, vergast of opgeblazen. silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Wolkenvelden en langs de west kust af en toe regen, in de nach ten sneeuw. In het zuiden droger en geregeld zon. Maxima landin waarts ongeveer 4 graden, aan zee 8 graden. Zweden: In het zuiden geregeld zon, maar ook kans op mist. Naar het noor den toe meer wolken en soms re gen of sneeuw. Maxima variërend van 1 graad in het noorden tot 6 in het zuiden. Denemarken: Wolkenvelden, ook wat zon. In de nacht en ochtend kans op mist. Maxima 7 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Wolkenvelden, in de middag ook wat zon. Meest droog en maxima rond 10 graden. België en Luxemburg: Afwisselend wolkenvelden en zon. Op dinsdag nog kans op wat regen. Middagtemperatuur onge veer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Maxima rond 8 graden, langs Het Kanaal wat ho ger. Portugal: Flinke perioden met zon en droog. Maxima uiteenlopend van 18 graden in het noorden tot 23 in de Algarve. Madeira: Perioden met zon en droog. Maxi ma rond 22 graden. Spanje: Droog en flinke perioden met zon. Maxima van 15 graden langs de Golf van Biskaje tot 23 in het zui den. Canarische Eilanden: Overwegend veel zon en droog. Middagtemperatuur tussen 28 en 33 graden. Marokko: Westkust: veel zon en droog. Mid dagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Tunesië: Perioden met zon, maar in het noorden nog een enkele bui. Na dinsdag minder wind. Middag temperatuur 20 tot 25 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, maar in de ochtend kans op mist. Meest droog. Middagtemperatuur tus sen 10 en 15 graden. Mallorca en Ibiza: Veel zon en droog. Maxima rond 19 graden. Italië: Geregeld zon met dinsdag vooral in het midden en zuiden een en kele bui. Woensdag neemt de neerslagkans in het noorden toe. Maxima van 12 graden in het noorden tot 18 iri het zuiden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en afnemende buienkans. Maxima rond 17 gra den. Malta: Wisselend bewolkt en enkele bui en. Woensdag geleidelijk meer zon en droger. Middagtempera tuur ongeveer 21 graden. Griekenland en Kreta: Dinsdag veel bewolking en perio den met regen, soms ook met on weer. Woensdag iets meer kans op zon. Middagtemperatuur tus sen 14 en 19 graden. Turkije en Cyprus: In het westen bewolking en enke le buien. Langs de zuidkust en op Cyprus perioden met zon en waarschijnlijk droog. Maxima aan zee uiteenlopend van ongeveer 16 graden op de Dardanellen tot 22 langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en wat regen of motregen. Vooral woensdag ook perioden met zon. Middagtempe ratuur ongeveer 7 graden. Zwitserland: In het noorden wolkenvelden en mogelijk wat regen, vanaf 1500 meter sneeuw. In het zuiden veel zon en droog. Middagtempera tuur van 4 graden in het noorden tot 12 in het zuiden. Oostenrijk: Overwegend veel bewolking en af en toe wat regen, boven de 1300 meter valt sneeuw. Maxima rond 7 graden. Polen: Bewolkt en af en toe regen of motregen, in de nacht sneeuw. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 5 graden. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd regen, vanaf 1200 meter sneeuw. Maxima dalend naar on geveer 5 graden. Hongarije: Wolkenvelden en af en toe regen. Maxima rond 9 graden. WOENSDAG 10 NOVEMBER 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07.51 Zon onder 16.59 Maan op 09.46 Maan onderl8.38 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.48 17.06 04.21 16.39 Laag 00.40» 12.56 00.21 12.37 O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer warmtefront SB* regen sneeuw koufront stik opklaringen hagel lagedruk - mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hectcj pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-53173 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-53 1 5 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301( 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENH Maandag t/m vrijdag van 8.30 tc 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging <r< het automatisch afschrijven vr abonnements- geld, ontvangen 1, betaling. VERZENDING PER P( Voor abonnementen die per post (to worden verzonden geldt een toesi* aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSF Voor mensen die moeilijk lezen,d hebben of blind zijn (of ec leeshandicap hebben), is e van het regionale nieuws i Dagblad op geluidscassette besd informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectutf K N H U I Z' Buenos Aires onbewolkt Casablanca mist Johannesburg half bew. Los Angeles licht bew. 30 25 0.0 17 11 0.0 21 13 0.0 30 19 0.0 18 14 0.1 24 13 0.0 21 14 0.1 11 1 0.0 15 42.0 12 10 5.0 ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonder feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14