,eiden Regio Bezwaren tegen plan Garenmarkt 'Leiden moet niet stoppen met GFT-inzameling' Hoe zit dat toch met het waterpodium? Startsein voor De Kijker Inbreker hoeft niet de cel in BAG 9 NOVEMBER 1999 [ogedrukreiniger gestolen Van een bedrijfsterrein aan de Flevoweg is gisteren een gedrukreiniger ter waarde van zesduizend gulden gestolen, ndat het hier gaat om een professioneel apparaat van een nzienlijk gewicht is het aannemelijk dat er sprake is van meer ders. Behalve de machine namen ze ook een hogedrukslang vier hogedrukpistolen weg. lanten en bloemen van graf gehaald )En_ï Nabestaanden hebben gisteren aangifte gedaan van het tvreemden van vazen, bloemen, planten, een gieter en een itaarn van een graf op de begraafplaats Rhijnhof. Een aantal uilen is later teruggevonden in een afvalcontainer van het ;khof. De politie is op zoek naar eventuele getuigen. randje in vuilcontainer ien Een voorbijganger ontdekte vanochtend vroeg dat op de ■uwe Rijn een container met bouwafval in lichterlaaie stond, adat de wind uit de goede hoek waaide, sloegen de vlammen t over op de aangrenzende panden. De brandweer kreeg het jr snel onder controle. Brandstichting ligt voor de hand. rouw gewond bij aanrijding in Een 38-jarige vrouw uit Oegstgeest raakte gisteren ge- nd toen ze bij een kop-staart-botsing op de Plesmanlaan van neren werd aangereden. Een 25-jarige automobilist uit Den ag merkte de file te laat op en reed op haar wagen in. De uw is met nekklachten naar het Diaconessenhuis overge- cht. ige Rijndijk binnen twee weken klaar De reconstructie van de Lage Rijndijk is bijna klaar, ïdaag is begonnen met de laatste fase van de werkzaamhe- i, waarbij onder andere de aansluiting van de Lage Rijndijk de Herensingel en het wegdek van de Schrijversbrug worden gepakt. Vandaag en morgen wordt er gefreesd, wat hier en r tot vertragingen kan leiden. Op donderdag en vrijdag wor- i de rijbaan tussen de Sieboldstraat en de Herensingel, de sluiting van de Lage Rijndijk met de Herensingel en de rijversbrug geasfalteerd. In verband hiermee is doorgaand jverkeer over de Herensingel tussen Kooilaan en Ooster- cstraat tijdelijk niet mogelijk. Volgende week worden als het t meewerkt de wegmarkeringen, verkeersborden en derge- geplaatst. Vervolgens kan als alles volgens planning ver- jt de Lage Rijndijk op vrijdag 19 november weer worden ingesteld voor alle verkeer. :rooge op bezoek in Groenhoven Bewoners van Groenhoven konden gisteravond al even e kerststemming komen bij de uitvoering van Charles Die s' A Christmas Carol. Personeelsleden van het zorgcentrum ouderen voerden het winterse verhaal over de vrek op van- ;e het 40-jarig bestaan van Groenhoven. Vanwege dit jubile- kunnen bewoners de komende week nog meedoen aan on- meer een Oudhollands spelfeest en een bustoertocht naar :erdam. FOTO HENK BOUWMAN leiden Over zo'n vijfhonderd dagen kunnen de nieuwe bewoners van De Kijker, achter station Leiden Centraal, ongetwijfeld genie ten van een wijds uitzicht over de stad. De voorbereidingen voor de bouw van het ap partementen- en kantorencomplex waren een tijdje terug al begonnen. Vanmiddag begint de bouw officieel, als wethouder T. van Rij (van bouwen) het startsein geeft. Aan het Terweepark komen in totaal 44 ap partementen met drie of vier kamers. De goedkoopste woning gaat bijna 300.000 gul den kosten. Het duurst zijn de twee (riante) penthouses vijftig meter boven de begane grond, met een koopsom van 715.000 gul den. Verder komt er 6.400 vierkante meter aan kantoorruimte, verspreid over vier aan elkaar geschakelde gebouwen met elk drie verdie pingen. Aan de achterzijde van het complex, de stationskant, verrijst een parkeergarage. De begane grond krijgt tevens een gemeen schappelijke fietsenberging. Architectenbureau Atelier Pro uit Den Haag maakte het ontwerp voor 'Het Leidse Hoofd' en daarboven 'De Kijker'. Bouwer is HBG Bouw en Vastgoed uit Den Haag. Het com plex wordt samen met de gemeente ontwik keld en maakt deel uit van het Leiden Cen traal Project. HBG levert de kantoren en ap partementen halverwege 2001 op. TEKENING PR Bewoners van de Garenmarkt, Hoefstraat en Jan van Houtkade hebben een brief op poten geschreven aan burgemeester en wethouders en alle fractievoorzitters van de politieke partijen in de gemeenteraad. In het schrijven geven ze blijk van hun ernstige teleurstelling over de procedure rond de gemeentelijke bouwplannen voor vijf woningen tussen Garenmarkt 34 en 46. Boven dien zijn de omwonenden het niet eens met de materi aalkeuze en de hoogte van de nog te bouwen huizen. vijf meter breed en 12 meter diep. Daarachter komen terras, tuin en berging. De panden be staan inclusief begane grond uit vier verdiepingen. De tekenin gen zijn gemaakt door Hoen ders, Dekkers en Zinsmeister Architecten uit Delft. Er is nog geen aannemer bekend. Probleem voor de bouw is nog de sloop van een gedeelte van een garageloods op het ter rein en de sanering vervuilde grond. Verantwoordelijk wethouder T. van Rij zei vanochtend in een eerste reactie: „Het is niet de taak van de Welstandscommis sie om te onderhandelen met omwonenden. In die commis sie zitten deskundigen die een bouwplan een rapportcijfer ge ven. Voor aanmerkingen moe ten de bewoners van de Garen markt bij B en W zijn. Dus ik neem aan dat ik binnenkort nog wel met ze rond de tafel zit om die plannen te bespreken." eric-jan berendsen Begin deze maand wilden de bewoners van de Garenmarkt hun op- en aanmerkingen ken baar maken in een vergadering van de welstandscommissie. Tot hun verbazing kregen ze daar te horen dat de plannen definitief waren en ze in de cember 1998 hun kans hadden voorbij laten gaan de bouw plannen aan de hand van teke ningen en een maquette te be spreken. Ook bij de wijkvereni- ging Pieters- en Academiewijk en Levendaal-West waren bouwplannen noch maquette bekend. Overigens zijn de omwonen den niet tegen bebouwing van het 'gat van de Garenmarkt'. Zij willen slechts meedenken en een constructieve afstemming tussen burger en overheid. Aan de Garenmarkt moeten vijf huizen komen van ongeveer Ongevraagd advies stichting Afval Milieu: leiden wim koevoet De PvdA moet haar voorstel intrekken voor een onderzoek naar het stoppen van de inzameling van groente-, fruit- en tuinafval (GFT). Dit onge vraagde advies komt uit Rijswijk, waar de stich ting Afval Milieu zetelt, een onafhankelijke par ticuliere instelling. De PvdA wil een onderzoek naar de mogelijkheden om net als in Groningen te stoppen met het apart inzamelen van GFT. Maar volgens voorzitter A. Schoevers van Afval Milieu geeft Groningen een slecht voorbeeld, is de Leidse situatie een heel andere en kan Gro ningen slechts tijdelijk van zijn wettelijke GFT- verplichting af. Bovendien zet de PvdA-motie 'een griezelige ontwikkeling' in gang. „De PvdA ontmoedigt burgers die trouw hun afval schei den, zonder dat er ook maar één alternatief voor handen is", meent Schoevers. De voorzitter is de laatste tijd veelvuldig ge raadpleegd door enkele gemeenteraadsfracties van Groningen. Ondanks zijn advies dóór te gaan met de gescheiden inzameling van huisafval, kiest Groningen voor de 'alles-op-één-grote- hoop-aanpak'. Met de eigen scheidingsinstallatie wordt al het brandbare afval gesorteerd - GFT is brandbaar - dat vervolgens wordt gestort. „Storten is veel goedkoper dan composteren", weet Schoevers. En dat is volgens Schoevers de clou van het verhaal. Groningen laat zich niet zo zeer leiden door twijfels aan het milieuvoordeel van de aparte verwerking van GFT, maar wil sim pelweg een financieel voordeel binnenhalen. Weliswaar is er een algeheel stortverbod voor brandbaar afval, maar Groningen beschikt over een ontheffing. De stad heeft die gekregen omdat de afvalinstallaties in Drente het overstelpende aanbod niet aan kunnen. Schoevers benadrukt dat die ontheffing tijdelijk is. Van tijd tot tijd wordt bekeken of de toestemming het afval te storten, moet worden verlengd. Zodra het aan bod van afval en de verwerkingscapaciteit in Drente in evenwicht zijn, moet er weer geschei den worden ingezameld. „Dan heeft Groningen zijn burgers heel wat uit te leggen. Ik vind dat Groningen misbruik maakt van de ontheffing." Schoevers heeft geen goed woord over voor de geluiden die de Leidse PvdA bij monde van raadslid D. Wijfje inmiddels heeft laten horen. Wijfje wil uitgezocht hebben of Leiden de Gro ningse aanpak kan overnemen. „Het is toch vreemd dat gemeenten zonder duidelijke aanlei ding gaan zitten morrelen aan zo'n succesnum mer als de gescheiden inzameling van GFT. Die is verplicht sinds 1993 en tot verbazing van een ieder bleek de burger een trouw scheider. De scheiding van glas en papier kwam pas na vele jaren op gang. Maar door dit soort discussies en de verwarring die daar weer het gevolg van is, denkt de burger ook: wat zal ik moeilijk doen, ik stop alles weer in één bak of in één zak. Zonde, want het aanbod van en de behoefte aan com post zijn in evenwicht en de kwaliteit van de compost mag er zijn." De stichting Afval Milieu denkt door voor lichting Leiden op het 'rechte GFT-pad' te kun nen houden. Lukt dat onverhoopt niet, dan stapt de stichting naar de rechter, zegt Schoevers. Maar zover komt het niet, denkt hij. Hij wijst er op dat Leiden geen ontheffing heeft en dus ook geen afval mag storten. GFT mag wel worden verbrand maar dat kost in de Randstad zo'n 180 gulden per ton. Composteren is voordeliger want dat tarief bedraagt zo'n 100 tot 125 gulden. PvdA'er Wijfje is niet van plan de GFT-motie in zijn binnenzak te houden. Hij vindt niet dat Gro ningen op dubieuze wijze omspringt met GFT. „Ik vind dat juist handig. Er is toch niets onfat soenlijks aan besluiten die vooral op het kosten aspect zijn gebaseerd." Hij vindt dit een goed moment om de discussie aan te gaan. Over een poosje loopt het experiment in de binnenstad met vijf ondergrondse GFT-containers af. Slaagt die proef, dan moet de gemeente veel geld inves teren in nog meer van zulke voorzieningen. Ook kost het veel geld om de scheidingsdiscipline van de burgers op peil te houden. Daarvoor zijn doorlopend kostbare campagnes nodig. Actie voor veiliger Herenstraat eer een jaartje of zeven ge- :n was er sprake van een prijsvraag, uitgeschreven de gemeente. Wie heeft leukste idee voor een wa- odium bij Annie's Verjaar- ?Wie fleurt de buurt waar J )ude en Nieuwe Rijn sa- f ïkomen een beetje op? Zes men werden uiteindelijk op rift gesteld en in een folder preid, genaamd Waterpo- n Waarheen? Er kon wor- gestemd en het ontwerp de meeste stemmen kreeg, en zou worden uitgevoerd. )eler kan het niet. Q ja, die campagne - plannen, teke- ;en - kostte toen ongeveer :on. 'ervanging van de toenma lige dekschuiten met ruwhou ten vlonder waren er ideeën over terrasboten, pontons langs de walkant en plannen die rekening hielden met ijs- pret in de winter. Uiteindelijk kwamen er vijf schetsen op pa pier. Eén cirkelvormig beton nen podium en twee varianten op een uitbreiding van het be staande plankier langs Annie's Verjaardag. Daarnaast werden er twee ontwerpen ingediend voor een drijvend podium. Het 'invaren' voor Koninginnedag symboliseert het begin van het terrasseizoen, het wegvaren na 3 oktober het einde. Eigenaar Jan Lange van Annie's Verjaardag zag wel wat in de twee ontwerpen van drijvende Al zeven jaar wordt er gesproken over een nieuw waterpodium. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. podia. Eén met en één zonder opbergruimte, kosten respec tievelijk 147.000 en 107.5000 gulden. Uiteindelijk koos hij voor een podium gekoppeld aan woonbootcasco's waar door hij van het gesjouw met terrasmeubilair af zou zijn. Ze ven jaar is een lange tijd maar tot de dag van vandaag is er rnet de ontwerpen niets ge daan. „Maar ja, wat wil je als er in Leiden al maanden en jaren wordt vergaderd over verlich ting in bomen", klinkt Jan Lan ge smalend. De zoektocht naar iemand die het 'project' heeft meegemaakt duurde lang maar uiteindelijk was daar ambtenaar Wim van Stigt. Volgens Van Stigt was het idee voor de prijsvraag afkom stig van de toenmalige ambte naar Leo Meijer. „Maar inder daad, tot een afronding is het nooit gekomen." Van Stigt geeft aan dat er toen al reke ning is gehouden met het feit dat het hele gebied 'in bewe ging is'. „Daarom wordt er nog steeds nagedacht over een to taalplan. We willen geen haps- napwerk." Ook wethouder Tjeerd van Rij kan zich nog wel herinneren dat er toen diverse ideeën zijn ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS ingeleverd. „En er is gekozen voor een tijdelijke oplossing want er was het nodige gesteg gel binnen de gemeente wie dat definitieve ontwerp zou gaan betalen. De opbrengst van de reclame gaat namelijk naar de afdeling Cultuur terwijl de afdeling Waterbeheer voor de jaarlijkse kosten van een water podium moet opdraaien." Die ruzie binnen de gemeente duurt dus pas zeven jaar. In die periode is Jan Lange zelf maar bezig met het invaren en weg halen van het podium. Daarbij wordt hij overigens wel gehol pen door de gemeente. Maar daar betaalt hij Leiden dan ook twaalfduizend gulden per sei zoen voor. En er wordt gefluis terd dat de twee grote parasols op het waterterras de gemeente jaarlijks dertigduizend gulden aan precariorechten opleveren. Leiden vindt het niet erg om nog maar eens twee jaar te wachten. Dan is namelijk het huidige waterpodiiun afge schreven en wordt hoogstwaar schijnlijk één van de ontwer pen van zeven jaar geleden uit de ijskast getrokken. Is die hon derdduizend toch nog ergens voor geweeest. Kappers knippen Net als in voorgaande jaren spant een aantal Leidse kap pers zich ook ditmaal weer in voor het Aids-fonds. En deze keer gaat dat niet onder het motto: 'ieder voor zich en God voor ons allen', maar bundelen de deelnemers op één en de zelfde dag, ja zelfs op één en dezelfde plaats de krachten. Het Grand Café Bacchus op de Breestraat is op zondag 28 no vember het toneel voor het gro te knipfestijn waaraan acht kapperszaken hun medewer king verlenen. Het zijn: Style So What, Yasmin, Ton Westen, Alex Kappers, Hairclips, Zig- gy's, Jeroen Vink en Kinki. Van 13.00 tot 17.00 hopen deze specialisten en hun medewer kers zoveel mogelijk koppies te knippen. De vaste prijs be draagt 45 gulden voor wassen, knippen, drogen en gel. De op brengst gaat in z'n geheel naar het Aids-fonds. eric-jan berendsen» ad van kaam leiden connie van uffelen Bewoners van de Herenstraat zijn het zat. Met een spontane handtekeningenactie willen ze wethouder T. van Rij eind deze maand oproepen iets te doen aan de verkeersdrukte en de snelheid waarmee automobilis ten door hun straat rijden. Ze willen dat er eenrichtingsver keer en verkeersdrempels ko men en dat er beter wordt ge controleerd op hard rijden. Volgens de bewoners, die al 65 handtekeningen hebben op gehaald, wordt de grote drukte voornamelijk veroorzaakt door het tweerichtingsverkeer in hun straat. Ze vinden dat hierdoor gevaarlijke situaties ontstaan. 'Auto's kunnen nauwelijks langs elkaar waardoor met na me fietsers en voetgangers let terlijk in het gedrang komen. De enorme hoeveelheid verkeer veroorzaakt verder geluidsover last, stankoverlast en schade aan huizen en winkels', zo laten de bewoners weten. De huidige drempel voor de ingang van de Herenstraat, om sluipverkeer vanaf het Vijf Mei plein te voorkomen, heeft vol gens hen geen effect. 'Even doorrijden en je kunt een U- bocht maken en zo toch via de Herenstraat hel centrum van de stad bereiken.' Met name de snelheid waar mee dat gebeurt is de bewoners een doorn in het oog. Ze vinden dat er 'zeer hard en roekeloos' wordt gereden en dat de mees te automobilisten en brommer bestuurders het als een sport zien om zo hard mogelijk door de straat te racen. Van Rij was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Tijdens een commissievergade ring op 2 december komt het verkeersveiligheidactieplan ter sprake. den haag/leiden peter blok Een 24-jarige Hagenaar, die vo rig jaar in Leiden twee woning inbraken heeft gepleegd, hoeft van officier van justitie Mr. Boersma niet de gevangenis in. Hij heeft volgens haar genoeg berouw getoond en beterschap beloofd om hem een nieuwe, maar ook laatste kans te geven. De inmiddels ex-verslaafde man volgt een streng afkickpro gramma bij stichting De Hoop in Dordrecht. De openbare aanklaagster eiste gisteren te gen de man wél een voorwaar delijke celstraf van vier maan den. Van de Hagenaar mocht ze een voorwaardelijke celstraf van jaren eisen. „Mij zien jullie hier echt niet meer terug. Ik schaam me voor wat ik gedaan heb. Ik wil schoon schip ma ken. Mijn leven begint binnen kort opnieuw. Van mijn fouten heb ik geleerd." Een van die fouten is een ja renlange verslaving aan verdo vende middelen. Om die te be kostigen, 'bezocht' de man re gelmatig woningen. Zo ook aan de Herensteeg en de Komkom merhof in Leiden. In een huis aan de Herensteeg ontvreemd de hij een video, een telefoon, een scheerapparaat, aftershave en een fototoestel. Uit de wo ning aan de Komkommerhof wist hij niets te stelen, omdat hij toen hij net binnen was schrok van gestommel van de door hem gewekte bewoners.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13