Tsjetsjenen willen bemiddeling Clinton GOED KOOP Australië houdt voorlopig nog vast aan monarchie Buitenland Dierenbevrijders brandmerken documentairemaker Kosovo herbegraaft doden Omkoopschandaal achtervolgt CDU Dode muis in magnetron 'live' in radioprogramma DAG 8 NOVEMBER 1999 se leger gaat gevangenen werven Het Britse leger gaat vanaf volgend jaar actief werven jevangenen. In het plan zullen gedetineerden eerst door n de gevangenis verbonden instelling worden getraind, groep die deze twaalfweekse training goed doorkomt et leger zijn recruten. Alleen jonge criminelen die een an twee jaar of minder uitzitten komen in aanmerking, kreroordeeld voor een seksueel-, rassen- of drugsdelict geweigerd. Het initiatief is niet onomstreden. Critici wij- fhet tekort aan nieuwe recruten en denken dat daarom laag wordt gelegd. Homo-belangengroepen begrijpen irom misdadigers goed genoeg zijn om militair te wor- Irwijl homoseksuelen dit uitdruldcelijk wordt verboden. op drugstour naar Amsterdam Circa veertig universitaire docenten en zo'n twintig ten van de John Moores Universiteit uit Liverpool bren- week een omstreden bezoek aan Amsterdam. De op kosten van de Britse nationale instelling voor de ezondheid (NHS) en de Europese Unie onder meer een ïemen in het nachtleven van onze hoofdstad. De Britten 1 een conferentie over de drugscultuur bij, maar volgens igramma bezoeken ze ook nachtclubs waar illegale drugs n getest op hun veiligheid voor het bezoekende publiek, etts, een in Groot-Brittannië bekende voorvechter van de ugscampagne, is furieus over het bezoek. „Het is onver ordelijk tieners aan te moedigen naar clubs te gaan waar P |e overal verkrijgbaar is. Deze clubs moeten worden ge en niet worden gesponsord door de NHS", vindt hij. i na stuurt sekteleden naar kamp ING* Meer dan vijfhonderd leden van de verboden Falun :kte zijn naar werkkampen gestuurd in verschillende de- China. Dit heeft een mensenrechtenorganisatie in ong gisteren laten weten. Volgens het Informatiecentrum ate [ensenrechten en de Democratiebeweging in China gaat irbij alleen om de mensen die door rechtbanken zijn ver- ild, veelal wegens 'gebruik van een religieuze groep om jke instellingen te saboteren'. Een onbekend aantal ande- jaanhangers is zonder vonnis naar werkkampen ge- SDe Chinese Communistische Partij heeft vrijdag aange- l de verboden sekte 'weg te zullen vagen'. latsjov krijgt hoge onderscheiding Oud-president Gorbatsjov van de voormalige Sovjet- eeft gisteren van de Duitse president Johannes Rau de e onderscheiding van de Bondsrepubliek gekregen. De dere Trap van het Grote Kruis van de Orde van de Merite Bondsrepubliek Duitsland is voorbehouden aan 5 Staatshoofden. Gorbatsjov kreeg de onderscheiding voor rdiensten in de vreedzame eenwording van Duitsland. De rding werd tien jaar geleden ingeluid door de val van de se Muur. Gorbatsjov besloot toen geen Sovjet-troepen ost-Duitsland te sturen. l cteur Wehrmacht-expositie weg hamburg De directeur van de omstreden tentoonstelling rol van het Duitse leger tijdens de Tweede Wereldoor- ïnnes Heer, wordt ontslagen. De tentoonstelling zal enke- nden niet getoond worden zodat deskundigen de fouten 'otobijschriften kunnen halen. Dan pas mag de tentoon- voor het eerst naar het buitenland. De tentoonstelling "Wehrmacht', het leger van het Duitse Rijk, is sinds 1995 :heidene Duitse steden getoond en heeft met name in kringen en onder oud-strijders voor veel ophef gezorgd. %|akt een eind aan de mythe dat het met name SS en Ge- I Jgijn geweest die in bezet gebied vuile handen hebben ge en niet het leger. Historici hebben inmiddels fouten ont- de expositie. Zo worden massaslachtingen van joden en misdaden toegeschreven aan Duitse soldaten, terwijl die itouwers, Hongaren of Sovjetsoldaten zijn gepleegd. tairen verdacht in zaak-Thoenes Leden van het Indonesische bataljon 745 zijn de be- kste verdachten in de zaak van de moord op de Neder- journalist Sander Thoenes op 21 september in Oost-Ti- lit schrijft de Amerikaanse krant Christian Science Moni- v idaag. Volgens de Monitor, een van de kranten waarvoor es schreef, richt het internationale onderzoek naar de ie-achtige moord zich hoofdzakelijk op de militaire een eiige maand werd al bekend dat er een getuige was die rklaard dat Thoenes was gedood door mannen die uni- droegen van het Indonesische leger met het embleem t bataljon 745, een eenheid bestaande uit Oost-Timore- trouw zijn aan Indonesië. etburgers herdenken revolutie u-kievZo'n 300.000 mensen hebben gisteren in verschei- fex-Sovjetrepublieken deelgenomen aan betogingen ter ge- peid van de 82ste verjaardag van de oktoberrevolutie, jhunistenleider Zjoeganov riep in Moskou alle linkse partij- groeperingen op zich te verenigen voor de parlementsver- Igen in december. De betogers eisten ook een snelle her- pg van Rusland met de ex-Sovjetrepublieken Wit-Rusland pkraïne. De communisten grepen in 1917 tijdens de okto- yolutie de macht in Rusland. De Russen hadden een afwij- p jaartelling, waardoor de oktoberrevolutie naar onze tel- p november plaatsvond. foto ap ses Margriet herkozen Op de vierjaarlijkse assemblee van het Internationale Juis is prinses Margriet herkozen als voorzitter van de |ng Commission, het beleidsorgaan van het Internationale ais. Een overweldigende meerderheid van de 176 Rode- ïrganisaties en 180 regeringsvertegenwoordigers stemde laar. In haar toespraak deed Margriet een dringend he lp nationale Rode-Kruisverenigingen om meer vrijwilli- f werven. „Vrijwilligers zijn het levensbloed van het Rode aldus prinses Margriet. „In Nederland alleen al kampen ït een tekort van duizenden vrijwilligers", zo zei de prin- let name bij natuurrampen, waar nationale Rode-Kruisor- pties verantwoordelijk zijn voor de eerste slachtofferhulp, inensenlevens verloren omdat niet genoeg hulpverleners pep beschikbaar zijn. Jen Gemenebest op de schopstoel Zimbabwe, Kenya, Zambia en Sri Lanka lopen grote teschorst te worden als lid van het Gemenebest als de jestelde nieuwe criteria voor het lidmaatschap van kracht fcn. Toepassing van die criteria, gebaseerd op democratie Insenrechten, kan ertoe leiden dat de vier landen worden Stoten als zij hun onderdanen niet anders gaan behande- e voorstellen staan in een rapport van het Foreign Policy e in Londen, waarvan de Britse minister Cook voorzitter Jt Gemenebest heeft Pakistan vorige maand geschorst als pdat de nieuwe militaire machthebber geen datum wilde len voor terugkeer naar de democratie. Russen gaan door met bombardementen De Tsjetsjeense leider Maschadov heeft de Amerikaanse president Clinton schriftelijk gevraagd te helpen om een einde te maken aan 'de genocide op het Tsjetsjeense volk'. „We zijn klaar voor een dialoog, klaar om verschillende wegen te overwegen om het probleem te regelen, waarbij het recht van de Tsjetsjenen om vrij en veilig te leven ge respecteerd moet worden." moskou hans hoogenduk correspondent Moskou weigert te onderhan delen met Maschadov. De Tsje tsjeense president is volgens de Russen een gijzelaar van de on afhankelijk opererende krijgs heren. Premier Poetin verklaar de gisteravond tegenover pers bureau Interfax. „Maschadov kan zich wenden tot iedereen, zelfs tot de paus, maar zolang hij terroristen ondersteunt, zal nauwelijks iemand bereid zijn met hem te praten". Russische troepen hebben vandaag opnieuw artilleriebe schietingen ^n luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in Tsje tsjenië. Doelwit waren vooral konvooien van de separatisti sche moslimrebellen. Bombar- dementsvluchten werden ook uitgevoerd boven voorsteden van Grozny, Gudermes, Bamoet en boven andere steden. Duizenden inwoners van Grozny probeerden dit week einde een veilig heenkomen te vinden in de buurrepubliek In- goesjetië. De enorme stroom vluchtelingen wordt aan de ad ministratieve grens tussen Tsje tsjenië en Ingoesjetië tergend langzaam afgehandeld door Russische militairen. Steeds wordt gezegd dat zich onder de vluchtelingen terroristen willen mengen die van plan zijn aan slagen in de rest van Rusland te plegen. Het kleine Ingoesjetië her bergt al ongeveer 200.000 vluchtelingen. De regionale president Ausjev sprak de vrees uit dat hun aantal binnenkort het aantal inwoners van zijn land zal overtreffen. De meeste vluchtelingen hebben geen dak boven hun hoofd. Het ont breekt hun aan vrijwel alles. Hoewel er berichten zijn over grote aantallen burgerslachtof fers in Tsjetsjenië, blijft Moskou erbij dat alleen 'terroristen' worden aangevallen. Premier Poetin: „De taken blijven het zelfde: het vernietigen van de bases van de terroristen en om standigheden scheppen dat ze nooit meer terugkomen". Koningin wint het in referendum van president londen harm harkema correspondent De Britse koningin Elizabeth blijft vooralsnog ook staatshoofd van Au stralië. In een referendum heeft 55 procent van de ruim 12 miljoen Au stralische kiezers zich dit weekeinde uitgesproken tegen de vorming van een republiek. Monarchisten reageer den opgelucht, republikeinen kondig den aan de kwestie zo spoedig moge lijk opnieuw aan te zullen kaarten, mogelijk in de vorm van een nieuw re ferendum en anders bij de verkiezin gen in 2001. Republikeinen zijn verbitterd over de slechte, door de monarchistische pre mier John Howard geregisseerde vraagstelling in het referendum, die hun vrijwel zeker de overwinning heeft gekost. Uit opiniepeilingen is gebleken dat ongeveer 70 procent van de bevol king voor vorming van een republiek is, waarin de president rechtstreeks door de kiezers wordt gekozen. Die mogelijkheid kwam echter niet voor in het referendum. Daarin kon al leen rpaar worden gestemd voor een republieksvorm waarin een president gekozen wordt door het parlement. Daarvoor lopen de Australiërs niet warm, was al bekend uit de peilingen, en dat bleek ook uit de uitslag van het referendum. Labor-oppositieleider Kim Beazley pleitte gisteren voor een nieuw refe rendum, waarin de simpele vraag moet worden gesteld: „Steunt u de vorming van een republiek?" Ook de leidster van de monarchistische cam pagne, Kerry Jones, gaf wel toe dat de kwestie ongetwijfeld weer terugkomt. „Maar dat is van later zorg." Het toeval wilde dat koningin Eliza beth zaterdag,vlak na het bekend wor den van de uitslag, in Cardiff (Wales) de World Cup moest uitreiken aan de winnaar van de wereldkampioen schappen rugby. Dat bleek Australië te zijn. Inmiddels staat zo goed als vast dat de vorstin, ondanks de uitslag van het referendum, in september volgend jaar niet hoeft op te draven voor de opening van de Olympische Spelen in Sydney. Die plechtigheid houden de Australiërs liever voor zichzelf. Koningin Elizabeth heeft al met al dan ook weinig reden om vreselijk opgeto gen te zijn. En dat was ze dan ook niet, aldus gisteren The Sunday Times. Vol gens de krant, die zich baseerde op een anonieme zegsman op Bucking ham Palace, zou de koningin 'geraakt en teleurgesteld' zijn over de kracht van het republikeinse gevoel in de voormalige Britse kolonie, en vooral ook over de bittere toon waarop de re publikeinse campagne is gevoerd. In een officiële reactie zei de koningin de uitslag te respecteren en beloofde zij het Australische volk 'naar mijn beste vermogen te zullen blijven dienen'. Volgens de zondagstabloid The News of the World worden er extra veilig heidsmaatregelen overwogen voor het eerstvolgende bezoek van de koningin aan Australië, volgend jaar maart. Vol gens de krant worden ordeverstorin gen van de kant van fanatieke republi keinen gevreesd. Behalve in Australië en Verenigd Ko ninkrijk zelf (bestaande uit Engeland. Wales^Schotland en Noord-Ierland en enige overzeese gebiedsdeeltjes zoals de Falkland-eilanden) zwaait het Brit se koningshuis de scepter in nog eens 16 landen en mini-landjes, allen voor malige koloniën, zoals Canada, Nieuw-Zeeland, Papoua Nieuw-Gui- nea, de Bahama-eilanden en Jamaica. Al die landen zijn zelfstandig en de ko ningin vervult er dan ook louter een ceremoniële rol. De Britse kroonprins Charles is, in te genstelling tot zijn moeder, wel opge togen over de uitslag van het referen dum. Charles zou ook willen aanstu ren op het houden van een vergelijk bare volksraadpleging in Groot-Brit tannië. Volgens bronnen rond de prins zou zo'n referendum de Britse monar chie hernieuwde legitimiteit verschaf fen. Na een ernstige dip in de popula riteit van het koninklijk huis voor en rond de dood van Diana, blijkt uit pei lingen dat nu weer drie van de vier Britten vinden dat Groot-Brittannië een monarchie moet blijven. Honderdduizenden mensen hebben vanochtend in het cen trum van Banda Aceh, de hoofdstad van de Indonesische provincie Aceh, een referen dum geëist over de toekomst van Aceh. De politie en het le ger houden zich afzijdig. Hoe veel mensen er op de been zijn, is niet duidelijk. De schattingen lopen uiteen van 500.000 tot meer dan een miljoen. De nieuwe Indonesische pre sident Wahid, die heeft beloofd zich persoonlijk in te zetten voor de oplossing van het con flict op Aceh, bevestigde vorige week dat hij misschien voor een referendum is. Maar hij voegde eraan toe dat het goed is de zaak 'niet te overhaasten'. Aceh, waar ongeveer 4 mil joen mensen wonen, kent een lange geschiedenis van verzet tegen het centrale gezag in Ja karta en voorheen Batavia. De Nederlanders werden er aan het eind van de vorige eeuw en het begin van deze eeuw met een guerrillaoorlog geconfron teerd. Daaraan kwam rond 1918 een einde, al bleven aan slagen op Nederlanders na die tijd niet zeldzaam. Het zeer vruchtbare gebied, waarvan de grond bovendien rijk is aan delfstoffen, kende de afgelopen tien jaar veel geweld, dat naar schatting aan zo'n 2.000 Acehers het leven heeft gekost. Mensenrechtenorgani saties wijten het geweld aan de toegenomen armoede, het tra ditioneel harde optreden van het leger in de provincie, de on vrede over de immigratie van Javanen en de uitbuiting van de natuurlijke hulpbronnen door het regime. EDET DECOR TOILETPAPIER Ipak 24 rollen I van XbffT voor KIPFILET PANKLAAR naturel, Indisch of bali Gemarineerd met water en zout. NU - B HALFVOLLE MELK pak 1,5 liter van 1^5" ELKE DAG GOED NIEUWS londen harm harkema correspondent Extremistische dierenbescher mers van het Animal Liberation Front (ALF) hebben de Britse documentairemaker Graham Hall ontvoerd en zwaar mis handeld door met een gloeiend stuk metaal de letters 'ALF' in zijn rug te branden. De 43-jari ge Brit had een voor de dieren beschermers minder vleiende documentaire gemaakt. Hall zal plastische chirurgie moeten on dergaan om het forse brand merk kwijt te raken. Tegen de Britse tabloidkrant The Mail on Sunday vertelde Hall dat hij op 26 oktober een afspraak had met een man die hem had gezegd meer te kun nen vertellen over hondenge vechten. Op de plaats van de afspraak werd hij echter over vallen en vastgebonden door een groepje mannen, van wie Hall er één aan zijn stem her kende. In een auto kreeg hij een kap over zijn hoofd en drukten ze hem de loop van een pistool, of althans iets dat daar op leek, tegen het lichaam. In een ruimte die hij niet her kende, werd hij vervolgens en kele uren op een stoel vastge bonden gehouden. Na de zeer pijnlijke foltering met het brandmerk hielden de mannen Hall nog verscheidene uren ge vangen, waarna ze hem uit een auto gooiden met de waarschu wing dat hij 'eraan' zou gaan als hij naar de politie of de me dia zou stappen. Hall, een bekend undercover- journalist, wist de afgelopen ja ren te infiltreren in het ALF. Een aantal leden filmde hij in het geheim. Dat leverde onder meer beelden op van dierenbe schermers die zaten op te scheppen over door hen ge pleegde gewelddadigheden en gemaakte bommen. Dat fanatieke dierenbescher mers in Groot-Brittannië tot ernstige gewelddadigheden in staat zijn, was al langer bekend. Voor aanslagen met brandbom men draaien zij al sinds de ja ren '70 hun hand niet om. En de afgelopen jaren hebben on der andere wetenschappers die proefdieren in hun onderzoe ken gebruiken, een circusdirec teur en een kattenfokker bom brieven toegestuurd gekregen, die bij toeval geen slachtoffers hebben geëist. Een van de doelwitten van de dierenextremisten, de fysioloog Colin Blackmore, die voor zijn onderzoek naar blindheid kat ten als proefdier gebruikt, is al 12 jaar doelwit van terreur. Hij staat onder voortdurende poli tiebewaking en zijn huis is ver bouwd tot een soort vesting. Hij is al één keer door 'dierenlief hebbers' in elkaar geknuppeld, vrouw en kinderen zijn met ontvoering bedreigd, en twee maal kreeg hij een bombrief thuisgestuurd. Een daarvan was bedoeld voor zijn kinderen, en verpakt als kerstkadootje. Grote menigte eist referendum over Aceh berlun peter van nuusenburg correspondent De grootste Duitse oppositie partij, de CDU, dreigt met te rugwerkende kracht verstrikt te raken in een omkoopschan daal. De officier van justitie in Augsburg heeft een onderzoek ingesteld naar de voormalige penningmeester van de chris ten-democraten, die Duitsland van 1982 tot vorig jaar hebben geregeerd. Walther Leisier Kiep (73) wordt ervan beschuldigd dat hij in 1991 een gift van een miljoen mark heeft verduisterd die bestemd was voor de partij kas van de CDU. Het geld was afkomstig van de wapenhande laar Schreiber en zou de 'provi sie' zijn geweest voor de leve ring van pantserwagens aan Saoedie-Arabië. Kiep bestreed gisteren dat hij het geld in ontvangst had geno men. Het geld was op een par keerplaats in het Zwisterse Sint Margarethen in zijn bijzijn overhandigd aan zijn belasting adviseur. Deze zou het geld hebben overgemaakt aan de CDU. De CDU ontkende dit week einde het geld ooit te hebben ontvangen. De secretaris-gene raal van de CDU, Angela Mer kel, kondigde een intern onder zoek aan, waarbij 'elke steen boven zal komen'. Als het resul taat onbevredigend is, willen de regeringspartijen SPD en Groe nen een parlementair onder zoek instellen. SPD-fractie-voorzitter Struck vermoedt duistere praktijken rond de levering van de 36 Fuchs-pantserwagens aan Saoedi-Arabië. Dat land voelde zich toen bedreigd door Irak. De Iraakse dictator Sadam Hoessein was in augustus 1990 Koeweit binnengevallen. Wa penfabrikant Thyssen wilde graag leveren, maar stuitte op een wet die wapenleveranties naar crisisgebieden verbiedt. Wapenhandelaar Schreiber bood aan te bemiddelen en nam contact op met Kiep. Een week later werd de levering door de regering van bonds kanselier Kohl goedgekeurd. De strijd om de luisteraar heeft het afgelopen weekeinde een aantal onsmakelijke ra diominuten opgeleverd. Een Berlijnse radiozender heeft als programmaonderdeel het 'ex- treem-magnetronnen' be dacht. Kandidaten moeten een voorwerp in de magne tron doen en dan live in de uitzending doorbellen wat er gebeurt. Dat was dolle pret, totdat een jeugdige fan zijn kort daarvoor gestorven muis in het apparaat stopte. De hele stad kon tijdens het ontbijt luisteren naar het oog getuigenverslag over het op zwellende lijfje en de uit el kaar spattende oogjes. De pre sentator van KISS FM en de twaalfjarige jongen hadden plezier, maar heel wat luiste raars niet. De controledienst voor de media in Berlijn gaat na of wetten zijn overtreden. Tot elf uur 's avonds moeten programma's rekening hou den met het welbevinden van kinderen. KISS FM betreurt het inci dent. Van een verandering van het 'unieke concept' wil de zender echter niets weten. shtutica Kosovaarse kinderen bekijken de doodskisten die in het plaatsje Shtutica staan opgesteld. Gisteren vond de herbegravenis van 46 vermoorde etnische Albanezen plaats. De Albanezen werden in het voorjaar door Servische troepen vermoord daarna in een massagraf gegooid. foto epa antonio bat

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5