Zorg heeft miljard per jaar tekort Veiligheid landingen Schiphol ter discussie Rechter verankert het recht op thuiszorg voor. elke verzekerde Binnenland Kamer voor bemiddeling tussen dader en slachtoffer >P NAAR DE VOLGENDE EEUW Reuzenvoorrangsbord PvdA kraakt minimawinkel IDAG 8 NOVEMBER 1999 ndac n Nederlands Persbureau CPD Geassi sternatie rond dode dolfijn ,G» In het weekeinde is consternatie ontstaan rond een die voor de kust van Ter Heijde is aangespoeld en uitein- in het dolfinarium te Harderwijk is overleden. Volgens ei- De Wijs van de dierenambulance uit Den Haag is on- Idig met het dier omgesprongen en had de dolfijn wel- in leven kunnen zijn. De 1,8 meter lange dolfijn werd iiddag aangetroffen op het strand. Nog geen half uur la- het dier bij De Wijs waar een bloeding werd gestelpt, ./aren heel snel klaar voor vervoer naar Harderwijk", zegt Ijs, „maar daar vonden ze het beter om het dier zelf op te k Dit heeft onnodig veel tijd gekost. Wij zouden - met poli- «eleiding - binnen een uur daar zijn geweest. Nu heeft het 1P jij elkaar vier uur geduurd voordat de dolfijn in Harder- 3 vas. Uiteindelijk is het dier 's nachts overleden". De dolfijn fkomstig uit de Golf van Biskaje en uit koers geraakt. ringvlietdam in 2002 verwarmd idam De resultaten van een proef met asfaltverwarming Haringvlietdam zijn zo positief dat Rijkswaterstaat het be- ;n wegdek van de 1200 meter lange oeververbinding in fglvervangt door een asfaltlaag en apparatuur voor we irming. Het zogenoemde WinnerWay-systeem, waarmee vaterstaat samen met vier bedrijven sinds maart 1998 ex- jenteert, komt erop neer dat het asfalt van het wegdek gebruikt als zonnecollector. In de zomer wordt het asfalt ild met koud 'winterwater', terwijl de warmte die in de zo- Dljloor het asfalt is opgenomen, 's winters kan worden g t om het wegdek te verwarmen en zodoende sneeuw- en te houden. Het water wordt op temperatuur gehouden in agen op zo'n honderd meter diepte. Rijkswaterstaat over- de wegverwarming ook toe te passen op de A4 Midden e ind, de A5 bij Haarlemmermeer, de ringweg rond Amster- fo Bn de Nil Alphen-Bodegraven. nkfilialen dicht wegens overvallen De Rabobank sluit uit veiligheidsoverwegingen de filia- zi Knegsel, Duizel en Steensel, drie plaatsjes in de Brabantse 0 ten. De bank is niet meer in staat om de veiligheid van de 1 sn en het personeel voldoende te waarborgen. Een woord- C er van de bank heeft dat zaterdag gezegd in een uitzen- van Omroep Brabant. De vestiging in Knegsel is de afgelo- vee jaar drie keer overvallen. Een recent onderzoek heeft ;e wezen dat de Rabobank in dat filiaal alle denkbare veilig- voorzieningen heeft getroffen. Als het dan desondanks m t overvallen, blijft maar een ding over en dat is sluiting, al- e e woordvoerder, hi meer legionellahesmetting' 0 £Li Nederland telt veel meer legionellapatiënten dan Tot nu toe gingen de instanties uit van vijftig personen ;t( arlijks met de veteranenziekte in een ziekenhuis belanden, dat aantal ligt waarschijnlijk tussen de 320 en 640. Dat be- erfae prof. dr. P. Speelman van het Amsterdams Medisch urn zaterdag in Utrecht tijdens de tweede lotgenetendag iu e Stichting flora Veteranenziekte.De lotgenotendag trok p 150 patiënten, familieleden en nabestaanden van de grote le ïellabesmetting in februari dit jaar op de West-Friese Flora si venkarspel. De 'Floraramp' maakte 240 mensen ziek, van Ti r 28 overleden. Een woordvoerder van het ministerie van li gezondheid liet weten dat de overheid zich niet aansprake- 01 Telt en de slachtoffers niet schadeloos zal stellen. 5 tlkraak in wapenhandel N (egein Onbekenden hebben zaterdagavond een snelkraak apenhandel op het Nieuwegeinse industrie- inlaagraven. De daders reden met een vermoedelijk gesto- ragen een deel van de pui uit het pand. Daarbij werd grote 'e aangericht. Over de omvang en de aard van de buit wil ïawoordvoerder van de politie in Nieuwegein in het belang :u iet onderzoek geen mededelingen doen. gebroken paarden weer op stal o oven» Loslopende paarden hebben het afgelopen week in roor een chaos gezorgd op de autosnelweg A2 bij Eindho- ïe In totaal zeven paarden ontsnapten in de nacht van zater- i. >p zondag uit een weiland en 2orgden voor grote verkeers- s op de snelweg. Een paard werd aangereden door een au- overleed. De politie zette het stuk snelweg tussen Valkens- d en Leenderheide af om de dieren te kunnen vangen. In ichtelijke uren slaagde de politie er niet in de paarden te J :n in de uitgestrekte bossen langs de snelweg. Zondagmor- )ij daglicht en met behulp van een vliegtuigje lukte het wel. ïf i loop van zondagochtend werd de wegafzetting weer opge- J niping EU-melkpoeder op Jamaica li aag De Novib wil dat de Europese Unie onmiddellijk g met het subsidiëren van de export van melkpoeder naar d lica. De melkpoeder is door de subsidies zo goedkoop dat 3t icaanse veehouders regelmatig honderden liters van hun v rfelijke verse melk moeten weggooien. Volgens een rapport lovib schreef voor Eurostep (samenwerkingsverband van culiere ontwikkelingsorganisaties in de EU) wordt Jamaica voerd door goedkoop, gesubsidieerd melkpoeder, vooral EU. de Draad haakt af bij aidsdag iQQRNDe belangenorganisatie van prostituees De Rode d doet niet meer mee aan de wereldactiedag tegen aids. )lan voor een tombola, georganiseerd door de exploitanten Sekshuizen, is bij De Rode Draad verkeerd gevallen. „Zo'n gaat over de rug van de prostituee. Uitstekend als de club- ïaren iets doen, maar de prostituees doen al genoeg. Je niet verlangen dat ze inkomen afstaan. Ze worden toch al ar onderbetaald", aldus een woordvoerdster. De exploitan- 'an de sekshuizen betreuren dat de prostituees niet meer doen. Ze mikken er nu op dat het volgend jaar bij de aids- wel tot een gezamelijke actie komt. and in cacaoloods Bensdorp iMi Een loods vol cacao bij cacaoverwerker Bensdorp in >um is afgelopen nacht compleet uitgebrand. De brand brak nog onbekende oorzaak rond half twee uit. Niemand raak- wond. De brandweerkorpsen van Bussum en Naarden wa- ïitgerukt om te blussen en hadden de vlammen rond half >nder controle. De brand had een enorme rookontwikkeling evolg. Hierdoor kreeg de politie verontruste telefoontjes uit rijde omtrek binnen. den haag anp Wie is uiteindelijk aanspreekbaar op het verlenen van thuiszorg, de staat of de zorgverzekeraars? En gaat het hier inderdaad om een verzekering waarbij het onrechtmatig is als een verzekerde te horen krijgt als hij voorlopig niet aanmerking komt voor de hulp waarvoor hij premie be taalt? Dat zijn de twee hamvragen die al bijna een jaar lang voor de rechter spelen. Vandaag dient voor het Haag se gerechtshof het hoger beroep over de uitspraak dat de zorgverzekeraars snel de benodigde hulp dienen te le veren. Een dag nadat ze liet weten dat er geid genoeg is voor de thuiszorg, kwam PvdA-staatssecretaris Vliegenthart van volksgezondehid vorige week toch over de brug met extra geld. Naar schatting staan 23.000 mensen op een wachtlijst voor medische en/of huis houdelijke hulp aan huis. Vanaf vol gend jaar had Vliegenthart al meer geld uitgetrokken om de wachtlijsten aan te pakken. „Ik ben blij met het ef fect van de rechtszaken tot nu toe. Zo wel het ministerie van VWS als de zorgverzekeraars komt in actie, precies de twee partijen die ik aanspreek. Toch moeten beider verantwoordelijk heden worden vastgelegd. Ze mogen zich niet achter elkaar verschuilen", zegt advocaat Wijnberg die namens vijf cliënten eiste dat de staat moest zorgen voor thuiszorg. De instellingen voor thuiszorg wilden wel, maar had den geen geld en/of geen personeel. Onaanvaardbaar, meenden de vijf, van wie inmiddels twee zijn overleden. De andere drie hebben wel thuishulp, maar dat maakt niet uit voor het hoger beroep dat vandaag dient. Thuiszorg wordt net als verpleeghuis- en gehandicaptenzorg betaald uit de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten, een volksverzekering waaraan bij na iedereen meebetaalt. Wijnberg stel de in eerste instantie de staat verant woordelijk voor de wachtlijsten. Die haalt immers via premies en belastin gen het geld voor de gezondheidszorg binnen en verdeelt die over de secto ren. De Haagse rechter vond de eis van tijdige zorg gerechtvaardigd, maar be sliste dat de ziektekostenverzekeraars de plicht hebben daarvoor te zorgen. Want de zorgverzekeraars, die sinds 1998 de regionale zorgkantoren vor men, sluizen het geld door naar de zorginstellingen. Daarop spande Wijnberg in opdracht van de ouderenbond ANBO een kort geding aan tegen de zorgkantoren. Dat gebeurde in oktober in Utrecht. Vier bejaarde vrouwen wachtten daar al ve le weken dringend op thuishulp. Ge daagde was verzekeraar Anova. De rechter in Utrecht bevestigde dat de zorgverzekeraars medeverantwoorde lijk zijn voor tijdige thuishulp, samen met de staat. Volgens de Utrechtse rechter kunnen de zorgverzekeraars zich niet op over macht beroepen, want ze hadden niet voldoende geprobeerd om bij de over heid meer geld voor de thuiszorg te ei sen, eventueel via juridische weg. „Daarmee stelt hij dus ook de staat medeverantwoordelijk voor de tekor ten. Dat proberen we in hoger beroep vastgelegd te krijgen", zegt Wijnberg. Na het vonnis in Utrecht meende Vlie genthart dat de uitspraak alleen gold voor de vier vrouwen, en dat er wel de gelijk genoeg geld was. Toen ging het snel. De ANBO kondigde begin vorige week aan een nieuw proefproces te beginnen, nu namens dlle wachtenden op de lijsten. En de thuiszorgkoepel meldde dat er helemaal niet genoeg geld is. De overdonderde zorgverze- kaars en Vliegenthart gingen in beraad en kwamen overeen dat er onmiddel lijk meer geld voor acute thuiszorg komt. Vanmiddag praten zij verder over hoeveel extra geld nodig is en over wat een aanvaardbare wachttijd is. Om het nog ingewikkelder te maken is ook de 'veroordeelde' verzekeraar Anova in beroep gegaan. Voor de vier vrouwen maakt dat niet uit, ze hebben inmiddels wel thuishulp gekregen. „Met veel pijn en moeite", meldt de directie van Anova. Budget relatief kleiner geworden De zorg krijgt het uiterst moeilijk in te spelen op de groeiende vraag naar zorg. Er gaapt een groot financieel gat van ruim een half miljard gulden, en mogelijk zelfs het dubbele, tussen wat nodig en wat beschikbaar is voor de gezondheidszorg. En zelfs als het geld er komt, is het de vraag of er voldoende personeel is om aan de zorgbehoefte te voldoen. utrecht anp Dat meldt het zevende jaarrap port 'Gezondheidszorg in Tel' (GiT 7), dat vandaag in Utrecht is gepresenteerd. De sector zelf geeft ieder jaar opdracht tot dit onderzoek. Volgens de onder zoekers gaapt er een gat van 550 miljoen gulden per jaar tus sen wat nodig is en wat de overheid heeft toebedeeld aan de zorg. En dan is er nog niet eens rekening gehouden met geld om de wachtlijsten weg te werken. Wie dat wel doet, komt op een gat van een miljard. Ondanks de stijgende vraag loopt het beschikbare budget relatief terug. In 1993 ging nog 9 procent van het Bruto Natio naal Produkt naar de zorg, ver leden jaar 8,2. Had de gezond heidszorg vanaf 1993 gelijke tred gehouden met de econo mische groei, dan zóu er nu bij na zes miljard meer voor de zorg zijn. Dit roept de vraag op of het vorige paarse kabinet voldoende prioriteit aan de ge zondheidszorg heeft gegeven, aldus het rapport. Voor de wachtlijsten geeft GiT 7 diverse oorzaken aan, waaronder personeelstekort, organisatie van de zorg en bud get. Volgens het rapport is slechts beperkt onderzoek naar de oorzaken gedaan. Voor het GiT staat vast dat er voor het wegwerken van de wachtlijsten aanmerkelijk minder geld is dan de 1,9 miljard gulden die nodig zou zijn. Zelfs met voldoende geld blijft het de vraag of er genoeg personeel is om de zorg te bie den. Steeds meer instellingen kampen met moeilijk vervulba re vacatures. Het verloop is groot, vooral onder jongeren tot dertig jaar. Bij vertrek uit de sector worden steeds vaker ne gatieve ervaringen in het werk en het gebrek aan loopbaan perspectief genoemd. Opmerkelijk is dat vorige week de Stichting voor Econo misch Onderzoek (SEO) consta teerde dat het personeelstekort in de zorg minder nijpend is dan elders in het bedrijfsleven. Minister Borst kondigde vorige week een actie aan om de bijna 200.000 mensen met een zorg- opleiding die daarin niet (meer) werken, over te halen om terug te komen. commissie Binnenlandse Zaken is in Lyon om zich onder meer te laten informeren over de aanpak van de grote-steden- problematiek. In deze stad experimenteert de Franse justitie met de be middeling tussen daders en slachtoffers. In het 'maison de justice' zitten allerlei deskundi gen zoals oud-rechters en ver zekeringsdeskundigen. Een of ficier van justitie kan besluiten een dader niet te vervolgen maar de strafzaak aan te mel den voor bemiddeling. Daar mee moet zowel dader als slachtoffer akkoord gaan. Dader en slachtoffer worden met el kaar geconfronteerd en moeten het samen oplossen. Zij mogen zich door een advocaat laten bijstaan. Als de afspraken wor den nagekomen, sluit de offi cier het dossier en volgt geen gevangenisstraf. Zo niet dan wordt de dader alsnog vervolgd. De Cloe en Rietkerk vinden het idee goed, maar vragen zich af of het past in het Nederland se juridische systeem. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil bezien of er naar Frans model een bureau kan worden opgezet dat bemiddelt tussen dader en slachtoffer. Als de twee partijen het eens zijn geworden over excuses, scha devergoeding en alternatieve straf, brengt de officier van jus titie de zaak niet voor de rech ter. De bemiddeling kan toege past worden bij overtredingen als diefstal of vernieling. De Kamerleden De Cloe (PvdA), Ravenstein (D66), Riet kerk (CDA) en Singh Varma (GroenLinks) zijn gecharmeerd van het idee dat ze opgedaan hebben op werkbezoek in Frankrijk. Het spreekt hen aan, omdat op die manier dader en slachtoffer met elkaar worden geconfronteerd en de stapel werk voor de rechtbank ver mindert. Zij zullen het aankaar ten tijdens overleg met de ver antwoordelijke ministers Peper van binnenlandse zaken en Korthals van justitie. De Kamer- 1980 Oeh, dat smaakt! De katten van Nederland vinden Felix onweerstaanbaar lekker. En hun haasjes zijn do! op de tv-commereial. Overal horen we de brokjes in de pakken schudden. geldig t/m 14 november a 1999 Oeh, dat smaakt naar meer! Droge brokjes, kuipjes en blikken. O.a. Felix brokjes in saus of gelei, 2 blikken 400 gram nü van voor .u. O Nü ieder 2C produel voor de halve prijs. T«pp iii Leeuwarden Als een reusachtig verkeersbord staat de klap van de nieuwe Slauerhoffbrug in de Leeu warden omhoog. De diagonale klap overbrugt straks het Bisschopsrak, een zijtak van het Van Harinx- makanaal in de westelijke vaarroute van Harlingen naar de Friese hoofdstad. De opstaande klap steekt 45 meter de lucht in. De brug, die eind december wordt opgeleverd, verbindt twee belangrijke industrie terreinen en is ontworpen door Van Driel in Waddinxveen. foto gpd paul janssen Borst vindt toezicht geen zaak amateurs den haag anp Minister Borst van volksge zondheid wil dat zorginstellin gen professioneler worden be stuurd. Nog te vaak worden or ganisaties voor bijvoorbeeld thuiszorg bestuurd door goed willende vrijwilligers, vindt ze, terwijl er in al die instellingen tegenwoordig miljoenen aan gemeenschapsgeld omgaan. Het toezicht moet in handen komen van professionele vak mensen, stelde Borst vanmor gen bij de ontvangst een rap port van de Rotterdamse hoog leraar Van Meurs. De commissie-Meurs onder zocht hoe het bestuur van zorg instellingen kan worden verbe terd. Dit met het oog op de fu sies en uitbreidingen van de zorginstellingen en in het kader van de eigen verantwoordelijk heid, die de overheid in de zorgsector stimuleert. Ook de commissie constateert dat er professionalisering nodig is. Borst ziet ook veel in de aanbe velingen om de taken van be voegdheden van de besturen helder af te bakenen door ze wettelijk te verankeren. De mi nister vindt dat zorgaanbieders zelf het inititiatief moeten ne men hun raden professioneel te maken. Stimuleringsprijs Parkinson voor Margje Drent Het landelijk Overleg Ziekte van Parkinson gaat 'de boer op' met een scriptie waarin wordt ge pleit voor meer aandacht aan de dagopvang van Parkinson- patiënten. De Groningse Marg je Drent, coördinator dagver- pleging in verpleeghuis Maar- tenshof te Groningen, ontving zaterdag uit handen van ex- staatssecretaris Terpstra de Sti muleringsprijs 1999, die on langs door het overleg is inge steld. Volgens Drent kan in veel gevallen worden voorkomen dat een patiënt permanent in een verpleeghuis terecht komt. De tweede prijs ging naar een beschrijving van de soms schrijnende ervaringen van pa tiënten, van de Haagse docente verpleegkunde J. Versluijs. den haag anp Gemeenten moeten geen win kels subsidiëren waar de mini ma voor een prikkie brood en andere levensmiddelen kunnen kopen waarvan de uiterste houdbaarheidsdatum nadert of al is overschreden, Tweede-Ka merlid Noorman-den Uyl (PvdA) vindt het door de ge meente Heerlen gelanceerde plan voor een minimawinkel ongepast. De gemeente heeft andere mogelijkheden voor het bestrijden van armoede, zoals huursubsidie, kwijtschelding van gemeentebelastingen en bijzondere bijstand, zegt Noor man dit weekeinde in het PvdA- Vlugschrift. Ook de WD keert zich tegen het Heerlense plan een winkel te openen om de sociale mini ma tegen 10 procent van de oorspronkelijke prijs levens middelen te verschaffen. WD- Kamerlid Kamp noemt een mi nimawinkel slechts van inci dentele lokale betekenis en op Nederlandse schaal niet nodig. Bovendien werken volgens de liberaal 'aparte winkels voor de minima een tweedeling in de hand'. Het Leger des Heils kan even min de handen op elkaar krij gen. Luitenant- kolonel Voor ham, directeur welzijn en ge zondheidzorg van het Leger, noemt het initiatief van Heerlen 'stigmatiserend'. „Je laat de mi nima bijna verrot voedsel eten." Norm voor zijwind moet volgens NLR omlaag schiphol richard mooyman De controverse over de veilig heid van nachtelijke landingen op. Schiphol is opnieuw opge laaid. Het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratorium (NLR) beveelt aan de norm voor zijwind te verlagen. Vol gens de luchthaven zijn nachte lijke landingen echter volko men veilig. Schiphol wil dat on afhankelijke deskundigen gaan bepalen welke windsnelheid 's nachts aanvaardbaar is. „Dan zijn we voor eens en altijd van deze discussie af', aldus woordvoerster I. Pouw van de luchthaven. De Vereniging van Neder landse Verkeersvliegers (VNV) waarschuwde al twee jaar gele den voor de gevaren van een te hoge dwarswindlimiet. Bij het toewijzen van landingsbanen op Schiphol zou het beperken van lawaai boven de veiligheid gaan. De nachtelijke dwars windlimiet van 25 knopen (windkracht 5) moet volgens de VNV omlaag naar 15 knopen om de risico's te beperken. „Schiphol is niet onveilig", stelt voorzitter P. Griffioen van de pilotenvereniging. „Maar het kan veiliger. Uit het NLR-rap- port blijkt dat de kans op onge lukken bij harde zijwind aan zienlijk toeneemt." Griffioen vindt het vreemd dat het minis terie van verkeer en waterstaat niets heeft gedaan met het al uit 1998 stammende rapport. „Het is in opdracht van het mi nisterie zelf gemaakt. Wellicht is het advies onder in een la verdwenen, omdat de conclu sies politiek niet uitkomen. Nie mand wil erkennen dat de re gels op dit punt fout zijn." De huidige bovengrens van 25 knopen dwarswind wijkt vol gens Schiphol niet af van ande re luchthavens. „Londen Heathrow en Vancouver hante ren ook 25 knopen. Frankfurt heeft zelfs helemaal geen dwarswindlimietaldus Pouw. De ruime grens op Schiphol wordt aangehouden om de nachtelijke geluidshinder te verminderen, zo erkent Pouw. Een strengere zijwindlimiet be tekent dat er vaker geland moet worden op de Buitenveldert- baan, die veel lawaaihinder ver oorzaakt. Nu maken piloten 's nachts vooral gebruik van de Zwanenburgbaan, ook met een flinke zijwind. De piloot beslist uiteindelijk of hij de toegewezen baan ac cepteert, beklemtoont Pouw. „Als de gezagvoerder vindt dat hij een andere baan nodig heeft, dan krijgt hij die ook. Griffioen van de pilotenvereni ging noemt deze lezing 'apert onjuist'. De baantoewijzing is volgens hem dwingend. Tot dusverre krijgen piloten volgens hem alleen de keuze tussen de toegewezen baan te accepteren of uitwijken naar een andere luchthaven. De internationale pilotenorganisatie Ifalpa heeft Schiphol mede om die reden al geplaatst op een zwarte lijst. Het incident in de kerstnacht van 1997 met een Transavia- toestel op Schiphol sterkte de Nederlandse pilotenvereniging in de overtuiging dat Schiphol bij landingen te veel zijwind toestaat. Een Boeing 757 uit Las Palmas maakte bij harde wind een mislukte landing op de Zwanenburgbaan, waarbij het neuswiel afbrak. De ruim twee honderd inzittenden bleven on gedeerd. De pilotenvereniging stelde destijds dat het ongeluk voorkomen had kunnen wor den als het toestel op de Bui- tenveldertbaan zou zijn geland. Het onderzoek naar de precieze toedracht van het incident is nog altijd niet afgerond. De Raad voor de Transportveilig heid wil het rapport uiterlijk in december naar buiten brengen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3