Het Nederlands is sterk genoeg om 'gastvrij' te zijn TV WEER Gaswinning Waddenzee Foto van de Eeuw 54 MAANDAG 8 NOVEMBER 1999 C 0 E N T A A R Opnieuw heeft Paars niet durven kiezen. Daar waar de belangen van milieu en economie botsen, komen Kok en de zijnen liever met een halfbakken compromis uit de bus dan met een principiële keuze. Met het besluit om op beperkte schaal de winning van gas onder de Waddenzee toe te staan, is niemand echt blij. De milieu activisten vrezen voor de teloorgang van het unieke karakter van het Wad. De NAM is boos omdat zij geen nieuwe proefboringen mag uitvoeren. Schadeclaims en gerechtelijke stappen dreigen. Het gas mag gewonnen worden mits vaststaat dat er geen onher stelbare schade aan de natuur wordt toegebracht, zo benadrukt Kok. Net als bij andere grote milieukwesties in Nederland neigt het kabinet ertoe de kool en de geit zoveel mogelijk te sparen. Zo ziet milieuminister Jan Pronk het kabinetsbesluit als 'een stap op weg in een politiek proces'. Een proces dat zijns inziens uiteindelijk zal leiden totJa, tot wat? Een tienjarig moratorium op gaswinning? Een brede maatschappelijke discussie? Nieuwe onderzoeken naar de effecten van de gaswinning op de bodemdaling gepaard gaande met oeverloze bespiegelingen over het begrip 'onherstelbare scha de'? Op Pronk en op de PvdA had de milieubeweging zijn hoop min of meer gevestigd. In het verkiezingsprogramma van de sociaal-de mocraten staat onomwonden dat de partij tegen de winning van aardgas en aardolie is onder het Waddengebied. Bovendien zijn de handen van de PvdA-bewindslieden niet gebonden aan afspraken met de coalitiepartners, omdat er domweg in het regeerakkoord met geen letter wordt gerept over gaswinning onder de Wadden zee. Het rommelt nu binnen de PvdA, maai' waarschijnlijk niet hard genoeg. De coalitie had met een keuze tegen de gaswinning eindelijk wat kunnen doen aan het gebrekkige elan van Paars 2. Bij de discussies rond de HSL, de Betuwelijn en Schiphol draaide het om meer dan geld alleen. Bij deze kwesties ging het om de toekomst van de Ne derlandse economie. Om de werkgelegenheid van vele tienduizen den mensen op en rond de economische aanjagers Schiphol en de Rotterdamse haven. Daar kun je van mening over verschillen. Inzake de toekomst van de Waddenzee gaat het wel puur om geld. Niemand in Nederland zit te wachten op het Waddengas. En de paar miljard gulden die de gaswinning de Nederlandse staat ople vert, hebben we met z'n allen niet echt nodig. Het Wad zelf is aan zienlijk meer waard. Daarvoor moeten we de schadeclaims van de NAM maar op de koop toenemen. Een beklemmende uitslover Waarschijnlijk kunnen alleen Britten zoiets maken: een tv-serie rond wielklemmen. Althans, een serie waar je ook met enig met plezier naar kijkt. The Clampers heet deze reeks. Al eerder op de BBC te zien en nu door de KRO naar Nederland gehaald - en uitgezonden onder de helaas wat suffige naam 'de wielklembrigade'. Hoewel het een aardige serie is, is er heel veel ook niét leuk aan The Clampers. Onze wielklemhelden doen hun werk in de ietivat troos teloze Londense deelgemeente Southwark. En, zoals te verwachten valt, scheppen ze met hun activiteiten weinig vreugde. Een lawine aan verwensingen komt hun tegemoet, telkens als ze een klemgezet te automobilist tegen het lijf lopen. Waarbij de slachtoffers zich wei nig subtiel uiten, zo valt tenminste op te maken uit de talloze cen- suurpiepjes die de BBC er doorheen heeft gegooid. Het treurigst zijn nog wel de lotgevallen van de wiêlklemmende deurwaarder Keith. De man - letterlijk en figuurlijk een beul van een kerel - legt beslag op de wagens van mensen die blijven weige ren een verkeersboete te betalen. Zo raakt een werkloze zijn Ford. Es cort kwijt omdat zijn boete van 20 pond door alle aanmaningen is opgelopen tot 241 pond. Keitli laat de wagen onverbiddellijk weg slepen als de man niet met het geld over de brug komt. Uiteindelijk levert de auto op een veiling 260 pond op. Waardoor de werkloze alsnog moet bijbetalen, want door het slepen en de veiling is zijn boete verder opgelopen tot 400 pond. Dat het toch een leuk programma is vooral te danken aan Ray, hoofd van de - om met de KRO te spreken - wielklembrigade. Ray heeft wel wat weg van een op school gepest sukkeltje dat zich in zijti clampers-uniform oppermachtig voelt. En dat zich nu voor de ca mera nog eens extra uitslooft. Hij reageert met cynisme op alle scheldpartijen - 'die gele lijn, waar u niet mag parkeren, ligt er al heel lang, hoor'. Een woedend slacht offer zwaait hij vrolijk uit. 'Alweer een tevreden klant. En hij wrijft zich vergenoegd in de handen als hij weet dat hij met zijn wielklem een hoop ellende aanricht. 'Ah, een marktkoopman die 15 minuten te lang op een losplaats staat. Die zal straks flink pissig zijn.'Wat trouwens een prachtige scène oplevert, als de camera de markt koopman volgt terwijl hij bij zijn collega's om een creditcard bedelt - de enige manier waarop hij meteen van de wielklem verlost kan worden. Na al dat cynisme is zijn optreden aan het einde van het program ma des te verrassender. Bijna onherkenbaar, in zijn t-shirt en spij kerbroek, maakt hij zich gereed voor een bezoek aan de disco. 'Hier leef ik eigenlijk voor!' roept hij. En is hij opeens een breekbaar, enigszins tragisch mannetje. Mooie televisie dus. Toenemend winderig Prijs voor Kees van Kooten op congres van Genootschap Onze Taal Wees niet bang dat het Nederlands teloor gaat. Onze taal is sterk genoeg om de invloed van vreemde woorden te kunnen overleven. Die boodschap kregen de deelnemers aan het congres van het Ge nootschap Onze Taal zaterdag mee. Maar de - overwegend oudere - aanwezigen lieten zich moeilijk overtuigen. „Doordat het Nederlands te gastvrij is voor andere talen, verliest het zijn eigen karakter." „Wij hebben geen taaltrots", roept een oudere heer in de hal van de Doelen. „Ik ben niet te gen vreemde woorden op zich, maar tegen onnodige vreemde woorden. Waarom moet de uit verkoop tegenwoordig 'sale' he ten?" Zijn jeugdige opponent in het 'zeepkistdebat' vindt dat maar onzin. „Het karakter van het Nederlands gaat niet verlo ren. We hebben nu eenmaal een dynamische taal." Het tweejaarlijkse congres van het Genootschap Onze Taal in een notendop. De puristen te gen de verander aars. Verliest onze taal door het steeds meer gebruiken van vreemde woor den aan karakter, of zijn die vreemde invloeden juist een verrijking? Krijgen wij behalve een multiculturele samenleving ook een multiculturele Neder landse taal? 'Gastvrij Nederlands?' heette het congres en hét vraagteken geeft al aan dat dit geen uitge maakte zaak is. Bij de ingang van de Doelen deelden leden van de Stichting Natuurlijk Ne derlands folders uit waarin zij ten strijde trekken tegen het ge bruik van het Engels in het on derwijs, de media en de recla me. Maar vanaf het podium waar schuwde taalkundige dr. Joop van der Horst juist tegen 'taaf- nationalisme', tegen het „van vreemde smetten vrij." Een ne gentiende-eeuws idee, noemde Kees van Kooten: 'woordkrols'. foto gpd rob keeris hij dat. Natuurlijk hebben vreemde talen invloed op het Nederlands. Zo is dat door de eeuwen heen altijd geweest. „Wij moeten onbekommerd plukken van de rijkdommen van de wereld", zei Van der Horst, ook als het om taal gaat. Volgens taalkundige Liesbeth Koenen komt de afkeer van het oprukkende Engels vooral uit een weerzin tegen de mcdonal- disering van onze samenleving. „Geef niet altijd de taal de schuld. Die kan het ook niet helpen." Diverse sprekers vonden het juist positief dat het Nederlands die Engelse woorden niet zo maar overneemt, maar verne derlandst. „We zeggen mana gen, gesaved en new-ageach- tig", aldus Koenen. „En we houden bij het gebruik van die vreemde woorden toch ook ge woon de Nederlandse woord en zinsvolgorde aan." Er is bovendien niets nieuws onder de zon. Talloze (veelal Duitse en Franse) 'leenwoor den' in het Nederlands stam men uit de vorige eeuw en zijn gewoon in onze taal ingebur gerd. „We merken het niet eens meer". Van de 50.000 tot 100.000 woorden die de woor denschat van een gemiddelde Nederlander vormen, zijn hooguit vijfduizend Engelse leenwoorden. Publicist Jan Kuitenbrouwer (uitvinder van het begrip 'tur botaal'), voorspelde dat het al- lemaal nog verder zal gaan. Computertaal doet nu al zijn intrede in het dagelijkse leven, maar ook dat is niet nieuw. 'Technotaal' heeft altijd een be langrijke rol gespeeld. „We zeg gen toch ook: ik sloeg op tilt, of het groene licht geven, of iets kortsluiten." Volgens Kuitenbrouwer gebeurt hetzelfde met de inburgering van de buitenlandse woorden. Te krampachtig vasthouden aan het 'oude' Nederlands heeft geen zin. „Mensen zullen juist beter opletten als er minder re gels er zijn. Dat is zo in het ver keer, en ook in de taal." Het Groot Dictee der Nederlandse Taal vindt Kuitenbrouwer dan ook maar niks. „Dat heeft meer het imago van het requiem van de taal." Dialectoloog Jan Stroop vertel de dat het Nederlands steeds platter wordt uitgesproken. Het 'poldernederlands' rukt op, vooral bij vrouwen. De ij wordt steeds meer als ai uitgesproken. „Aigenlijk gaat het Nederlands naai' de bliksem", aldus Stroop. Het onderwijs besteedt volgens Stroop nauwelijks aandacht aan uitspraak. „Maar we geven wel miljoenen uit aan een nieu we spelling. Nederland let op uw ij!" Kees van Kooten kreeg op het congres de Groenman Taalprijs uitgereikt. Volgens jurylid prof. Beheyt heeft Van Kooten de Nederlandse taal verrijkt. Woorden als 'positivo', 'regel neef en 'oudere jongere' zijn ingeburgerde vondsten van hem. Beheyt noemde Van Koo ten 'woordkrols'. hans de bruijn Amsterdamse prostituees in videoclip van George Michael In de nieuwe videoclip van de Britse zanger Ge orge Michael zullen Am sterdamse prostituees de hoofdrol spelen: De clip wordt op dit moment op genomen op de Wallen. Het gaat om de videoclip van Michaels nieuwe sin gle Roxanne, een cover van het succesnummer van The Police over een hoer. De clip wordt gezien als de eerste die geheel op werkelijkheid berust. Ge orge Michael wil de beel den zo realistisch moge lijk maken en heeft daar om de non-conformisti sche documentairemaak ster Joanne Bailey voor de opnames met de prostitu ees op de Wallen inge huurd. „George wil de clip zo waarheidsgetrouw moge lijk hebben met verwaar loosde hoeren in plaats van een gelikte choreo grafie", zei een betrokke ne bij de videoclip tegen het Britse showbizzpers- bureau WENN. Een foto van televisie kijkende kinderen is uitgeroepen tot de Fo to van de Eeuw. Er werden ruim 70.000 foto's ingestuurd, na een oproep in de dagbladen van PCM Uitgevers. De foto's komen uit familiealbums en geven een indruk van het dagelijks leven van de Nederlander in de afgelopen eeuw. De winnaar, R. Platvoet uit Het is zoals verwacht een guur weekeinde geworden. In IJmuiden kwam het zatermorgen tot windstoten tussen 90 en 100.km per uur. Ook de neerslaghoeveelheden mochten er zijn. Weerwaarnemer Hans Deerenberg uit Nieuw-Vennep meldde 24.2 Iiter/m2 neerslag tussen zaterdag en zondag, zeg maar zo'n twee en een halve emmer water. Vanmorgen was het grijs en nevelig met af en toe lichte regen of mot regen. Daardoor was het redelijk zacht met in Valkenburg vanmorgen een minimum van 7.7 graden. Het weer staat momenteel onder 'ongunstige' invloed van een hoog ten zuidwesten van Ierland, waarvan het zwaartepunt de volgende j 24 uur richting Schotland trekt. Langs de noord-oostelijke flank ff ervan beweegt vochtige zeelucht over Nederland in een toenemen- de noordelijke stroming. Een zwakke storing waarachter even wat drogere lucht zit, verlaat morgenvroeg de regio en dit laat enkele perioden met zon toe. Vannacht blijft het meestal zwaar bewolkt en naar het bin nenland toe ook nevelig weer. Er is nog kans op een bui, maar grote hoeveelheden neerslag worden niet verwacht. Waar het toch even opklaart, is er kans op vorming van mistbanken. De wind ruimt stilaan overal naar het noor dén en blijft zwak in het binnenland, aan zee matig. Koud wordt het niet met minima rond 9 of 10 graden. Morgen is het wellicht eerst nog zwaar bewolkt, maar van het noorden uit komen soms brede opklaringen binnendrij ven, die dan haasje-over spelen met enkele wolkenvelden. Er is nog steeds kans op een buitje, maar het blijft overwegend droog. De wind neemt langzaam verder in kracht toe en wordt matig in het binnenland en matig of vrij krachtig aan zee. Voor de kust komt een Noord 5, laat op de dag zelfs 5 tot 6 Beaufort te staan. De maxima liggen met waarden rond 11 of 12 graden iets boven de normale waarden. De volgende dagen staat een overgang naar droger, stilaan ook zonniger maar kouder weer in het vooruitzicht. De wind zet zich dan vast in de NO-hoek. johan jaques, meteoservices Polisonderhoud voor gevorderden Als het echt niet anders kan, krijgen we wel eens een verzekeringsagent over de vloer. Voor polisonder houd. De auto krijgt elk jaar een beurt, het schilder werk aan ons huis wordt periodiek van een nieuwe verflaagje voorzien en de planten blieven elke week een scheutje water. Dus zullen onze polissen ook wel geregeld aan onderhoud toe zijn. Dat we het toch zo veel mogelijk proberen te voorkomen dat daar ie mand voor langskomt, is omdat we na elke polison derhoudsbeurt weereen polis rijker zijn. Aan die wonderbaarlijke polisvermenigvuldiging komt nu een eind. Zodra die functionaris met zijn van het bestuderen van kleine lettertjes grau wgrijze gelaat zich met zijn aktetas aan mijn voordeur meldt, wordt hij sneller afge poeierd dan een wederverkoper van de Dak lozenkrant in de lobby van hetAmstel Ho tel. Ik ben reeds verzekerd voor mijn ziek tekosten, rechtsbijstand, mijn oude dag, wettelijke aansprakelijkheid, het complete wagenpark, al het glaswerk, mijn opstallen, de inboedel en vervangend vervoer indien de auto en de caravan het op vakantie gelijktij dig mochten begeven. Knappe jongen die daar nog wat bij krijgt. De verzekeringsagent die na lang aandringen om elf uur met mij heeft afgesproken, is niet cle man die ons in 1983 heeft voorzien van een polis die bij blijvende invaliditeit een bedrag uit keert dat toen een klein fortuin leek, maar DICK VAN DER PLAS inmiddels niet eens meer toereikend is voorde aan schaf van een paar krukken en een stripje pijnstil lers. Zijn opvolger komt uit de Antillen, is meer dan twee meter lang, honderdtien kilo zwaar, draagt een kanariegeel overhemd en als hij lacht rammelen het melk- en suikerkannetje op tafel nog tien minuten na. Hij lacht vijf keer in de tien minuten. Zijn vrouw komt uit Griekenland en elk jaar maken ze met de hele familie een rondje Egei'sche Zee om de banden weer eens aan te halen. Mooie, met witte wijn be sprenkelde weken zijn dat. Vier kinderen hebben ze, waarvan de laatste-een nakomertje - niet gepland was. Hij had het al een tijdje zien aankomen hoor, omdat zijn vrouw een sterke nestdrang ontivikkelde. Drie weken later kwam ze met de bekentenis: er komt weer een kleine bij. Maar daar is binnenkort geen kans meer op, want hij wordt gesteriliseerd. Schrijf maar op: komende donderdagmiddag om tien overéén is het zover. Of ik voor hem wil duimen. Het voorgesprek en het vooronderzoek zijn al achter de rug. Nu alleen het mes er nog in. Hij ziet er behoorlijk tegenop, dat mag ik best weten. Als hij bij zijn zwager op visite komt, rammelt die om te pesten meteen bak ijsklontjes. Een collega van die zwager liep nadat hij geholpen was drie weken met die klontjes op zijn scrotum. Vandaar. Een mooi vak, verzekeringsagent. Je komt nog eens ergens. Hij heeft een klant, een bloemenboer, die voor zijn zoon een hypotheek van acht ton afsloot. En voor zijn andere zoon, ook in de bloemen, een spaarregeling. Honderd, tweehonderd gulden in de maand?, wilde mijn verzekeringsagent weten. Nee, tweeduizend. En dat allemaal binnen een halfuur. Nou ja, dat soort klanten heeft hij maar één keer in het jaar. Die bloemenboer bakt altijd zelfgemaakte kroketten of braadt gehaktballen, als hij op bezoek komt. Maar onze speculaasbrokken en stroopkoeken mogen er ook zijn. Hoeveel ik weeg? Zesennegentig kilo. Keurig hoor, dat is zijn streefgewicht. En goed gezond ook, zo te zien, luidt hij een openhartige vragenreeks in. Of ik wel eens in liet ziekenhuis heb gelegen, of ik medicijnen slik, of ik last heb van mijn hart- en bloedvaten, of er diabetes in mijn familie voorkomt, of ik sigaretten, meer dan tivee glazen drank per dag of drugs gebruik, en of ik ooit last heb gehad van een seksueel overdraagbare ziekte? Niet dat ik weet, ant woord ik voor het overgrote deel van die drank is niet helemaal waar) naar eer en geweten. Iedereen bij ons aan de eettafel is blij. Wil ik dan nog maar eens inschenken? Dat leek helemaal niet op een verzekeringsagent, zeg ik opgelucht tegen mijn echtgenote, als onze gast als een verloren gewaande maar weer heivonden vriend afscheid heeft genomen. Toch wel, vindt zij. Hij heeft je net een overlijdensri- sicoverzekering van een ton in de maag gesplitst. MILLENN] nog dagen jele Nog 54 dagen en hep'Jf we millennium bree Reden voor deze kr;j in een dagelijkse sei ^jj rug te kijken op bel; gebeurtenissen die| grepen op correspo:m J rende data in de afg ver 1000 jaar. Deze weeanr nov 1895: Röntgen 'zijn' stralen; 9 nov einde Ataturk nadei nov 1871: Stanley oi loo Livingstone ('I presi 11 nov 1918: Wapen standsdag; 12 nov 1! "J Troelstra predikt de lutie; 13 nov 1914: b patenteerd in VS. ind nk Kr 8 NOVEMBER 1895 In Apeldoorn hebben borstbeeldje aan hem ofcen houden, maar het had i en gescheeld of Wilhelm C Ier Röntgen had een heus f van museum in Nederland) wei gen. Zover is het niet ge wei zegt directeur Hans de I ivoc het Historisch Museum Apeldoorn. Eerlijk gezej Ie v\ lukkig maar. Röntgen hi ge jeugdjaren in Apeldo doorgebracht, maar ik h niet zo op zulke persooi hl; heerlijking. Bovendien: tenschappelijke vondst|arli Röntgen zijn al te zien um Boerhaave in Leidei|e p een kleine herinnering z'n voormalige woonhule S de Duitse wetenschapp 150 als driejarige naar Nede nell komt en via de Universi iver Utrecht als getrouwd m ir 2£ (1872, Apeldoorn) het k gez weer verlaat. Op de avoi aelt de 8ste november 1895 Röntgen, dan hooglera; in Würzberg, de ontdek hem in 1901 de eerste M/ege prijs voor natuurkunde vert. Hij ziet tijdens een ment met kathodestralf buis toevalligerwijs een glas met barium-platina roo opgloeien, ook als hij tu iet buis en glas een stuk kaï plaatstreplace de Röntgi len zijn geboren. Ook in doorn weten ze dan: Vo ove eerst is het mogelijk zon roo operatieve ingreep in ht In t selijk lichaam te kijken. henk ruul* ill MENSELIJ mi in Purmerend, krijgt een reis aangeboden. Een jury, die bestond uit mensen van 9 tot en met 97 jaar oud, koos in 41 categorieën tien foto's uit. Al deze foto's zijn in een boek opgenomen en worden van 9 november tot en met 13 maart 2000 geëxposeerd in het Museum van de Twintigste Eeuw in Hoorn. foto anp PAUL MCCARTNEY heef "lot noopt door een snel op gi n. komen geruchtenstroom, ren officieel ontkend dat n romance zou hebben me: valide ex-model HEATHEkMC MILLS. In een verklaring :mi ex-Beatle weten dat hij daica rige Mills slechts bijstaat lica campagne ten behoeve vürfe! lide oorlogsslachtoffers.! Jov vroeger een gevierd mode cul gespecialiseerd was in be roe verloor zes jaar geleden e e E' derbeen bij een verkeerse De 57-jarige McCartneyi j#l* april vorig jaar weduwnae McCartney, met wie hij bboo jaar getrouwd was, overle id d aan borstkanker. plai seki Enkele tientallen support .pa CAMBUUR hebben giste geprobeerd het Big Brothtnit in Almere te bestormen.4r0 nielden hekken rond hetjyan probeerden vervolgens ovg do prikkeldraadversperringtLel men. Uiteindelijk werdenf wijderd door personeel v beveiligingsbedrijf. Heti: tweede keer dat buitenst; proberen de Veronica-ves^ binnen te dringen. Begin rnc maand liet programmam; »wo WILLIBRORD FREQUIN uitg met een parachute boven 3nci Brother-huis droppen. Hij evc buiten de locatie terecht, djd z'n cameraman maakte® ding binnen de omheininL Ruim 3,2 miljoen Nederl televisiekijkers hebben a' pen weekeinde gezien ho Zuidlaren een nieuw doi reldrecord werd gevestigc Duitsland, waar het progi rechtstreeks was te zien, DOMINO DAY'99 12 mil] kers.'In de Prins Bernhartj vielen vrijdag in totaal 2.472.480 steentjes om] hoogtepunt van de avond] meer dan 2,6 miljoen mi naar de uitzending van Niet eerder in zijn jonge behaalde deze commercii der zo'n hoge kijkdichthe] geveer 630.000 mensenl zaterdag naar de samenva van Domino Day op SBS6| cordpoging duurde onge\ minuten. Het oude recorc 1.605.757 omgevallen tjes, dateerde van vorig j< 'ar ,rr g< -

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2