Usselcup voor Wennemars en Timmer toont vormbeho» TT ,_T Judith Straathof Henk Angenent is eindelijk succesvol in marathon Moraal 'verbaasd' over bronzen plak Shuttlewoude deelt punten met Apollo Sport Van de Bilt en La L ploeteren met succe De Goe1 is op dr Van Disho en Van Ne thuis in 'vi MAANDAG 8 NOVEMBER 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV.-CHEF JANET VAN DIJK, Romme laat sprinters hielen zien op mijl en plaatst zich voor World Cup Als het goed met hem gaat, dan loopt Gianni Romme met een grijns van oor tot oor door het leven. De stayer wil overal en altijd, bijvoorbeeld als gebaar naar zijn sponsor, maximaal presteren. Dat deed hij zaterdag bij de Usselcup, de traditionele opening van het schaatssei zoen, tamelijk onverwacht. DEVENTER JOHANN MAST De brede grijns was er weer, want Romme plaatste zich voor de 1500 meter van het wereld bekercircuit. Het lukte Romme (uiteraard) niet om het totaal klassement van de 38ste Ussel cup (500 en 1500 meter) op zijn naam te schrijven, maar er wer den al grappen gemaakt over een mogelijk succes in de toe komst. De pure specialist van de lange afstanden troefde in ternationale toppers als Jan Bos, Jakko Jan Leeuwangh, Ids Postma en Erben Wennemars op de mijl af en dat was toch opmerkelijk.,,De weersomstan digheden waren in mijn voor deel", zei de tweevoudig olym pisch kampioen van Nagano (5000 en 10.000 meter) relative rend. ,,Het ijs gleed voor geen meter en met mijn duurvermo- gen-achtergrond kon ik wat meer doordouwen. Jan, Erben en Jakko hebben onder norma le omstandigheden meer snel heid in de benen." Een Worldcup-plek diende nog vergeven te worden op de 1500 meter. Op basis van hun prestaties in het vorige seizoen waren Jan Bos, Ids Postma, Rintje Ritsma en Jeroen Straat hof al verzekerd van deelname op de mijl. Erben Wennemars had zich graag bij hen gevoegd, maar door een onnozel ongeluk tijdens een trainingskamp in Inzeil verprutste de sprinter uit Dalfsen zijn voorseizoen - tot woede van zijn coach Peter Mueller. Infecties in zijn scheenbeen, veroorzaakt door een gebroken glas jus d'orange, leverden een fikse trainingsach terstand op. Te gehaast zijn rentree willen maken vererger de de blessure. „Het kan ook nooit eens een keer normaal bij mij", zei hij besmuikt. Wenne mars, die woensdag pas de trai ning op het ijs hervatte,won wel de IJsselcup, met een kleine voorsprong op Bos en Postma. Gianni Romme richtte zich niet eens, zoals Leeuwangh bijvoor beeld deed, duidelijk zichtbaar op de 1500 meter. De twee se conden die hij op de 500 meter twee keer toegaf op zijn Spaar- select-teamgenoot Jan Bos, de winnaar van de twee sprints, was normaal. Toch is Rommes sprintvermogen met de komst van de Mueller-brigade naar Spaarselect behoorlijk toegeno men, aldus de stayer. „Ik kan nu lekker achter die snelle jon gens aan trainen. Om echt snel heid te maken moet je die bocht gewoon in durven te dui ken. Je moet je angst beteuge len. Het is een prettige gewaar wording dat ik dat nu verbeter. Ik zie voor mezelf dat het begint te lopen." Met het oog op zijn nog steeds levende allround-ambi ties is het schaatsen van een goede 1500 meter en een ac ceptabele sprint onontbeerlijk, weet Romme. Vorig seizoen liep zijn bij de Olympische Spelen Judith Straathof heeft tijdens de wedstrijden om de Usselcup la ten zien, dat zij het recht heeft om zich in het internationale veld te begeven. De 22-jarige schaatsster uit Zoeterwoude, die vorige week een World Cup- ticket voor de 3000 meter in In zeil (aanstaand weekeinde) ver diende, reed in Deventer de derde tijd op de 1500 meter. Zij bleef afgelopen zaterdag onder anderen Tonny de Jong en de kernploegleden Barbara de Loor en Marieke Wijsman voor. Straathof realiseerde op het kunstijs van De Scheg een tijd van 2 minuten en 11,27 secon den. Daarmee gaf ze weliswaar ruim toe op winnares Renate Groenewold (2.09.13) en num mer twee Marianne Timmer (2.09.17), maar ze reed sneller dan gerenommeerde concur rentes. Het persoonlijke record van Straathof, lid van de kern ploeg opleiding sprint, staat op 2.05,58. Maar cfie tijd werd vorig jaar december onder betere omstandigheden gereden in Groningen. Straathof stelde met 44,20 (12de) en 44,71 dermaal teleur op de (pr 42,03). Neef Jeroen Straatht samen met Martin André Vreugdenhii en nold het kwartet van west Zuid-Holland. Dje den woonachtige scha j-j te door het ijs op de ter, het onderdeel w n jarenlang als specialis stond. Hij werd tijc 2.00.02. Ruim achter S mer Hersman (met 1 de), ruim voor Voorst Arnold (28ste, 2.07.50). Zijn klasseringen o meter spraken nauwe aan dan de tijden die ter achter zijn naam nen. Straathof, lid van ploeg van Gerard gleed naar 39,30 (zev 1 39,47 (twaalfde). Hij daarmee op hetzelfcP als Hersman, die moest nemen met 39| ste) en 39,19 (negende die in zijn eerste wed; dit seizoen stuntte meft ditmaal 40,68 (25ste) noteren (23ste). Erben Wennemars rust uit na zijn race op de 1500 meter. De buit is binnen, maar dat was op dat moment nog niet bekend. opgebouwde status een fikse deuk op, toen hij het Europees kampioenschap allround volle dig verknalde. Korte tijd later vertrok hij, midden in het sei zoen, gedesillusioneerd naar een zonnige bestemming. Daar zette hij het schaatsen helemaal van zich af. Met succes, want in maart veroverde hij als herbo ren de wereldtitel op de 5000 meter. Als allrounder nam hij nog geen revanche, maar dat kan nog komen. Romme:,,Naar vorig jaar kijk ik niet terug. Dat is een gepasseerd station. Ik ben nu een heel ander persoon en schaats heel anders. Ik wil de lange afstanden nog steeds zo goed mogelijk rijden en dat ik nu de 1500 meter bij de World Cup mag rijden, is mooi meegenomen. Ik wil kijken hoe ik in één weekeinde een 1500 meter en een 5000 meter vol breng." Bij de dames won Marianne Timmer de IJsselcup voor de derde keer in haar schaatsloop- baan. Bovendien plaatste de Groningse zich, met winnares Renate Groenewold, voor de 1500 meter van de wereldbeker. De KNSB had Tonny de Jong, Annamarie Thomas (afwezig in Deventer) en Marieke Wijsman al aangewezen.,,In vergelijking met vorig jaar sta ik er nu een stuk beter voor", zei Timmer. „Toen had ik de naweeën van de Olympische Spelen en zat ik net in een nieuwe ploeg." Hoe wel de tweevoudig olympisch kampioene zich in het voorsei zoen in het allrounden wil be wijzen, is het WK sprint haar hoofddoel. „Daar wil ik hart stikke graag op het podium ko men. Om op de 500 meter mee te doen, zal er eigenlijk twee- tiende af moeten op de eerste honderd meter." UTRECHT ANP Henk Angenent stak al sinds de openingsdag van het marathonseizoen in een supervorm. Toch kwam de winnaar van de laatste Elfstedentocht niet aan winnen toe. Twee keer behaalde hij een tweede plaats. Pas in de vierde marathon om de KNSB/Unox- Cup, zaterdag op de Vechtse banen in Utrecht, slaagde Angenent erin zijn topvorm te verzilve ren. Hij toonde zich in de eindsprint de snelste van een kopgroep van 34 man. Bertjan van der Veen en Jan Maarten Heideman werden tweede en derde. De Frisia-ploeg, met een budget van zeven ton het duurste team van het peloton, had nog een lelijke nul op de overwinninglijst. Naast Ange nent finishte ook diens ploeggenoot René Rui tenberg twee keer op de tweede plaats. In het pe loton werd er al stilletjes om gelachen. „Ook wel begrijpelijk. We deden iets niet goed", zei Ange nent. In Utrecht trok de beroemdste spruitjeskweker van Nederland zijn eigen plan. Angenent vocht als een terriër en hield geen rekening met zijn kopman René Ruitenberg, die nog steeds klasse mentsleider is. Angenent: „Ja, ik ben zijn knecht. Hij was van daag verkouden en kon absoluut geen toppresta tie leveren. Ik wilde eindelijk wel eens een over winning behalen. Gewoon om van dat gezeur af te zijn dat onze ploeg niet succesvol kan zijn." Angenent besloot de afgelopen week meèr op snelheid te trainen. Dat deed hij samen met all rounder Martin Hersman. „Is heel nuttig ge weest. Elke dag reed ik enkele rondjes van 28 se conden. Het is belangrijk om op volle snelheid goed te blijven schaatsen. Vooral in een massa sprint heb je dat nodig." De wedstrijd op het semi-overdekte kunstijs paste precies in Angenents straatje. Door de hoge buitentemperatuur was het ijs te vergelijken met schuurpapier. Daarop nam Angenent verreweg het meeste initiatief. Constant zocht hij de aan val. Pas na ongeveer tachtig van de honderd ron den had hij succes. Samen met een groep van 21 rijders dubbelde hij het peloton. Dat voorbeeld werd later gevolgd door enkele jachtgroepjes, zo dat de omvangrijke kopgroep uit 34 schaatsers bestond. De enerverende race eindigde in een zinderen de sprint. Angenent zette vijfhonderd meter voor het eind vaart en hield het peloton in zijn kielzog. Even dreigde het mis te gaan toen hij bij het uit komen van de laatste bocht werd aangetikt door Rob van Meggelen. „Ik was uit balans en verloor snelheid, maar ik kon me herstellen." Bij de vrouwen verstevigde Jenita Hulzebosch- Smit haar leiderspositie op een indrukwekkende manier. De schaatsster uit Gramsbergen was de enige die een ronde voorsprong had. Haar zus Gretha Smit won de massasprint. LEIDEN WILMAR KORTLEEVER Erika van de Bilt en Joost la Lau zijn hun cross-seizoen begon nen met ereplaatsen in de lood zware Floracross. Van de Bilt worstelde zich 4,5 kilometer door Boskoopse modder en bouwde een voorsprong op van bijna een minuut op de num mer één van de afgelopen twee edities. La Uau vocht zich over de dubbele afstand sterk terug naar een tweede plaats achter de Kenyaan Samuel Rango Olengura. Met dank aan de wind, regen en kou kregen de bijna 600 deelnemers aan de Floracross zaterdag waarschijnlijk meteen de zwaarste veldloop van het seizoen voor de kiezen. Een groot gedeelte van het parcours voert over boerenakker die ook zonder recent omploegen en een spekgladde toplaag al jaren*.: berucht is. „Het was meer zor gen dat je overeind bleef dan dat je vooruit kwam", aldus Van de Bilt. „Maar daarom wel een goede start van het cross seizoen. Dan weet je weer wat het is, zoals je spikes meene men onder de douche en zo." LEIDEN WILMAR KORTLEEVER Op 44-jarige leeftijd is Mart Moraal zaterdag voor de twee de keer derde geworden in het Nederlands kampioenschap wintertriatlon. De loodzware omstandigheden in Assen werkten de doorzetter uit Oegstgeest in de hand, want veel concurrenten bleken niet voldoende bestand tegen wind en kou. Moraal had ook het voordeel van de ontspan ning, want op jacht naar de veteranentitel arriveerde hij na twintig kilometer lopen en honderd kilometer fietsen tot zijn eigen verrassing als twee de op de schaatsbaan. Moraal zelf wees voor de verklaring van zijn succes op de extra training, die hij dank zij drie weken verlof had kun nen afwerken. Daarbij stond hij met het oog op de winterse vorm van de triatlon overigens nauwelijks op de schaats: „Dat doe je op routine. Duur- vermogen is belangrijker, het blijft een inspanning van zes uur." De bekende mentale veerkracht van Moraal bleek bovendien belangrijker, want op de fiets rukte hij op van plaats twaalf naar plaats twee. „Het is altijd vechten tegen de kramp, maar die bleef weg", aldus Moraal. „Daardoor kon ik vijftien kilometer voor het einde Rob van Zanten inhalen die mijn belangrijkste concur rent was bij de veteranen. Maar ik was wel verbaasd toen de speaker omriep dat ik tweede lag." De winnaar Arjen Kuper had toen al kilometers voor sprong, want de man uit Exloo won uiteindelijk met 17 minu ten verschil. Een snellere wis sel van Groninger Kurt van der Nes bépaalde de volgorde op het erepodium. „Doordat hij eerder op de schaatsen stond, kon hij een rondje voorsprong nemen en verde digend rijden", zei Moraal om aan te geven dat er nog wel meer in had gezeten. „En hij reed te goed om hem een ron de los te rijden. Dat zou ook risico's hebben opgeleverd van een valpartij, want het was heel zwaar ijs." De bronzen medaille was voor Moraal een onverwachte herkansing, want in 1995 ging het eremetaal aan zijn neus voorbij. „Toen kreeg de num mer vier de medaille en ik al leen de veteranentitel', aldus Moraal. „Ze hadden dat nog nooit meegemaakt, maar die regel is wel meteen daarna veranderd." Bij de vrouwen won veel voudig kampioen Marianne Vlasveld, lid van Leiden Atle tiek, met grote overmacht de titel. In de personen van Frans van Heteren en Stefanie Kor- tekaas kreeg de nieuwe run- bike-run van triatlonvereni ging de Bollenstreek (TVB) gisteren in Noordwijkerhout twee aansprekende winnaars. Het duo uit Amstelveen en Kudelstaart legde'de zeven ki lometer lopen, zestien kilome ter fietsen en 3,5 kilometer lo pen af in respectievelijk 1.12.15 en 1.29.41. Gezien de zware omstandigheden en het ATB-fietsparcours over duin en strand is dat een redelijk goede prestatie. Róyce Kortekaas was in de wedstrijd over de lange af stand de beste regionale triat leet. De Lisserbroeker werd achter Pieter Heggen uit Hoogvliet (1.13.53) derde in 1.14.58, ruim voor bijvoor beeld Katwijker Ad van der Plas (achtste in 1.18.42). „Het was extreem zwaar, maar wel leuk", aldus Kortekaas die na een ruime pauze de training net weer had opgepakt. „Ze ker voor herhaling vatbaar." De pas twee jaar oude TVB kreeg meer positieve reacties van de ruim tachtig deelne mers. De Leidse atlete Saskia En gels won bij de vrouwen met ruime voorsprong de korte af stand (tweemaal 3,5 kilometer lopen en 8 kilometer fietsen). BADMINTON PETER KLEIN De regioderby tussen Shuttle woude en Apollo in de vierde divisie van de landelijke bad- mintoncompetitie eindigde on beslist: 4-4. De twee 'Leidse' formaties blijven daarmee laat ste en voorlaatste in de rang schikking. De hoogst spelende Leidse vertegenwoordiger, Flair uit Alphen, verraste in de eerste divisie met een verdienstelijke draw tegen Van Zijderveld 3. Het voorkomen van degrada tie uit de landelijke competitie was in Zoetenvoude de inzet in de derby tussen Shuttlewoude en het bezoekende Apollo. Eind oktober waren de spelers uit Roelofarendsveen in de voor- uitgespeelde ontmoeting uit het tweede competitiegedeelte op eigen vloer al met 5-3 de sterk ste gebleken. Shuttlewoude zon op revanche, temeer daar de ploeg uit Zoeterwoude inmid dels op de laatste plaats van de vierde divisie was beland. Apol lo stond echter maar een plek hoger, had bepaald geen trek in de rode lantaarn en bewees dat door de enkelspelen van Rolf Driessen en Thea Turk tegen respectievelijk Jaco Lemmer zaal en Danny van Noort na veel strijd in drie games binnen te halen. Rene Kruithof stond voor Shuttlewoude tegen Ruud Bak ker in gewonnen positie. De Zoeterwoudenaar, die na twee jaar blessureleed een geslaagde comeback maakte, verdraaide echter weer zijn knie. Kruithof speelde nog wel de tweede game uit, maar na verlies ervan gaf hij in de derde game op. Ilse Spierings zorgde met een tweegames-overwinrting op Ilse van der Meer niet alleen voor een persoonlijke revanche, maar ook voor het eerste punt voor de thuisspelers. Apollo won alleen nog het vrouwen- dubbel van Turk met Van der Meer. Via drie punten van de combinaties Lemmerzaal met Danny Plug, Van Noort met Plug en Spierings met Lemmer zaal haalde Shutüewoude het meer dan verdiende/gelijkspel binnen. Bij het Alphense Flair bleef de strijd tegen Van Zijderveld 3 steeds weer gelijk opgaan, zo dat de draw een logisch resul taat werd. Het gewonnen man- nendubbel van Peter van den Berg met Bas van Zeist werd ge volgd door een nederlaag in het vrouwendubbel van Bianca Dijkstra met Maaike van den Berg. De laatstgenoemde gaat op de tweede single steeds be ter draaien, maar Robert-Jan Hamersma kon en kan zijn draai nog maar niet vinden. Van Zeist was zoals zo vaak weer goed voor een singlepunt, maar Dijkstra moest buigen. Ook de mixen werden gedeeld, waarbij voor zus en broer Van den Berg een plusje werd geno teerd. Ook het tweede team van Flair kwam bij Invictus 3 niet verder dan een gelijkspel. De reserves deden dat volgens de methode van de hoofdmacht. Cees-Jan van Vliet won zijn sin gle, Pieter van Maasdam ver loor. Petra Bos-Knoester pakte een singlepunt, maar Sonja Id- zerda kwam tekort. Van de bei de dubbels werd die van de vrouwen gewonnen. Bos- Knoester met Edwin Dierckx- sens zorgden ervoor, dat ook de mixen verdeeld werden. In team drie, dat met 5-3 verloor bij BC Rotterdam '915 kwamen de punten op naam van Nicole Mosterd, in haar single en het vrouwendubbel met Elise Zandstra, en van invaller Mat- thijs van der Linden, die met verve de afwezige Marco Overes waarnam. BC Lisse keerde met een 6-2 zege op Drop Shot 3 terug uit Den Haag. Rogier Moorman en Paul van der Hulst wonnen met moeite, maar ook standaard hun enkel- en dubbelspel. Net als Moorman bleef ook Sandra Bon ongeslagen door haar sin gle, het dubbel met Nanda Abercrombie en de gezamenlij ke mixed in winst om te zetten. Zonder de zieke John van Eg- mond verloor BC Wassenaar met 5-3 bij Conquesto 4. Jaco Lemmerzaal kon Shuttlewoude in de regioderby tegen Apollo niet aan een enkelspelzege op Rolf Dries sen helpen. foto hielco kuipers In de wedstrijd ha< Bilt weinig problem haar ruime voorspron ze op met een versne laatste van drie rond en clubgenoot La Lat aanzienlijk lastiger. N tijd voortvarende stai Leidenaar terug. Zelfs flinke trainingsachte buffelen en beuken hi op het lijf geschreven, terugvechtend een aai atleten achter zich koi Daaronder was ook tv winnaar Koen Raymi op plaats zes nog wel endijk (clubgenoot v: bij Leiden Atletiek) t ties voorbleef. De bos- en ruiter het Wassenaarse Clingendael bleken g de Clingendaelcross belopen dan de Bosk kers.. D,eT.eiden Roac Club nam de regior neurs waar. Martine daal eindigde op plaats als hoogste, maa tiende plaats van Pet< burger moet in het ui bezette mannenveld ho den aangeslagen. WIELRENNEN Suzanne de Goede Leidse wielerverenigii heeft een sterke neergezet tijdens de editie van de Nation e, clo-cross van Gelden n De Zoeterwoudse gisteren in het gecom de damesveld verrass zesde. Inge Velthuis i geningen, Nicolle (Udenhout) en Danië sen (Doornenburg) ti !r den het blubberige p het beste en eisten volgorde de podiump jj voor zich op. AMSTERDAM ANP Adri Middag, Geert-Ja sen, Jochem Verberne derik Simon hebben vember Vieren gewonni e achtervolgingswedstrijd et vier kilometer op de bleef het kwartet roeiers uit de Hollai n ruim voor. Gijs Kind, Erwin Richard Jansen en Petei Noort deden ruim tv conden langer over he Jos Klinge, Derk Fonte Rienks en Niels van d werden derde. Eeke van Nes en P^n'i Dishoeck, die vorige bekend maakten dat het werk in de dubbeltf fi gaan proberen een veroveren in de vrouv land Acht, gaat het booi iel (ieder een riem) net zo kelijk af als het sculle twee riemen). Het duo won met An|jt nemaen Annemiek eveneens uit de sele( o bondscoach René Mijiufo en Meijer, Marieke W Tessa Appeldoorn en Penninx werden tweedf d LJWJIJI

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24